Jump to content

χρονος διαδικασιας διορισμου


frap

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Last Reply

Καλησπερα σας,

Η διευθυνση υγειας Νομαρχιας Αθηνων εχει βγαλει πρωτοκολο διορισμου απο τις 25/5/07 για την εναρξη ειδικοτητας. Ποσος χρονος χρειαζεται για να φυγουν τα χαρτια απο τη νομαρχια στο υπουργειο? ποτε ενδεχομενως να ενημερωθω κ πως για να ξεκινησω ειδικοτητα. Αγροτικο τελειωσα.

Ευχαριστς εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν στέλνει το νοσοκομείο τα χαρτία στο υπουργείο αλλά η νομαρχία! Η υπάλληλος απο την νομαρχία περιμένει ενα τυπικό ΟΚ ( γίνεται συνήθως από τηλεφώνου ) από το νοσοκομείο για να στείλει τα χαρτία στην Αθήνα! Κ εδώ είναι ολη η ούσια του θέματος γιατί πρέπει να είσαι ολη την ώρα online με το νοσοκομείο για να υπολογίσεις πότε φευγεί ο ειδικευόμενος τον οποιον αντικαθιστάς! Τα δικά μου τα χαρτία πριν 2 χρόνια χρειάστηκαν 45μέρες! Το πιο σημαντικό ειναι ο αριθμός πρωτοκόλλου απόφασης διορισμού ( με αυτόν θα δηλώσεις ειδικό μέρος ).

I can't write in greek...

So if u have a protocole number from "nomarxia" that has sent your papers to the Ministry of Health, you can go to apply for the main stage of your specialty, one application to a Hospital that covers the hole part and one to a Hospital that gives you less?

I mean with that paper only, and without any official paper from the Ministry of Health, can i do this procedure?Or i have to wait till the paper from the Ministry arrives to me, and with that i do what i have to do...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω εχω μια αλλη ερωτηση¨....ο διορισμος μου ολο παει πισω,πισω κατι ημερουλες και φτασαμε σχεδον 1μηνα γιατι ο προηγουμενος παιρνει ολο αναρρωτικη. τελικα ποσες μερες δικαιουμαστε αναρρωτικης αδειας???αρχιζω και νευριαζω! Ηταν να τελειωσει νομιζω στις 23/8,μετα εγινε 23/9 και σημερα μαθαινω 28/9! υρι φυρι το παει να αρχισω να ψαχνω! Για φωτιστε με λιγο σας παρακαλω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Please somebody help...

With witch protocole can i apply for the main stage of a specialty? The protocole from the prefecture that my papers left for Ministry, the protocole that my papers arrived to the Ministry, or the protocole of the Ministry that I'm beeing hired...? If it's the 3rd option, usually how long does it take to take that protocole?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω ακούσει να δηλώνονται και πριν το διορισμό μόνο με προφορικό λόγο ότι θα σας φέρω το διορισμό τότε.αλλά με το διορισμό,αμέσως μπορείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω ακούσει να δηλώνονται και πριν το διορισμό μόνο με προφορικό λόγο ότι θα σας φέρω το διορισμό τότε.αλλά με το διορισμό,αμέσως μπορείς.

ποση χρονικη διορια σου δινουν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Please somebody help...

With witch protocole can i apply for the main stage of a specialty? The protocole from the prefecture that my papers left for Ministry, the protocole that my papers arrived to the Ministry, or the protocole of the Ministry that I'm beeing hired...? If it's the 3rd option, usually how long does it take to take that protocole?

Δεν αρκει ο αρ. πρωτοκολου απο τη νομαρχια. Πρακτικα χρειαζεσαι τον αριθμο διορισμου σου απο το υπουργειο. Αναγραφεται πανω στο χαρτι του διορισμου που σου στελνουν απ'το υπουργειο - αν μπορεις ομως τον βρισκεις απ'το υπουργειο με τηλεφωνο η πας απο'κει χωρις να περιμενεις να σου στειλουν το χαρτι. Με τον αριθμο αυτο που παιρνεις προφορικα μπορεις να πας στη νομαρχια να δηλωσεις ειδικοτητα με υπευθυνη δηλωση κ οταν ερθει το χαρτι διασταυρωνεις κ επισημα. Συνηθως ο διορισμος βγαινει 1-2 μηνες αφοτου σταλουν τα χαρτια σου απο τη νομαρχια. Αθανατο ελληνικο δημοσιο! Καλα ξεμπερδεματα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΦΕΚ 1257/2007 τ.Β

Χρονολογική παράταση πρόσληψης γιατρού µπορε να εγκριθεί και για το χρονικό διάστηµα, κατά το οποίο αυτός είτε δεσµεύεται συµβατικά µε νοσηλευτικό ή ερευνητικό ίδρυµα της αλλοδαπής είτε παρακολουθεί µεταπτυχιακές σπουδές σε ιδρύµατα της ηµεδαπής ή αλλοδαπής, εφόσον προσκοµίσει σχετική βεβαίωση,επίσηµα µεταφρασµένη προκειµένου για ιδρύµατα του εξωτερικού.Η διάρκεια της χρονολογικής παράτασης προσδιορίζεται από τον ενδιαφερόµενο µε δήλωσή του που δεν ανακαλείται ούτε τροποποιείται και δεν δύναται να υπερβεί την τριετία ούτε να είναι µικρότερη του εξαµήνου.

Λοιπον ...επειδη ρωτησα για το συγκεκριμενο φεκ , οι υπηρεσιες λενε οτι δεν υπαρχει .

Υπαρχει περιπτωση να κανετε λαθος στο νουμερο ?? το εχει κανεις στα χερια του ? ειναι οντως το 1257/2007 τευχος Β??? λενε παντως οτι δεν εξρουν τιποτα .

Μπορει να με βοηθησει καποιος γιατι με ενδιαφερει να το βρω? Θα το εκτιμησω ιδιατερως , ευχαριστω εκ των προτερων . :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γίνεται με το πρωτοκολου της απόφασης του υπουργείου για τον διορισμό στην ειδικότητα να δηλώσεις το επομενο κομαμτι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ, και αν η προσληψη σου γινεται περιπου 2 μηνες αφοτου εχουν φυγει τα χαρτια σου για το υπουργειο, περιπου μετα απο ποσο καιρο βγαινει η αποφαση διορισμου? 1μηνα?40 μερες? 2-3 μερες πριν στη στειλουν? Στο περιπου ρωταω τωρα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ, και αν η προσληψη σου γινεται περιπου 2 μηνες αφοτου εχουν φυγει τα χαρτια σου για το υπουργειο, περιπου μετα απο ποσο καιρο βγαινει η αποφαση διορισμου? 1μηνα?40 μερες? 2-3 μερες πριν στη στειλουν? Στο περιπου ρωταω τωρα....

3 με 4 μέρες πρίν την στείλουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 μήνες περιμενω για τα χαρτιά διορισμού(ειχάν φτάσει Υπουργείο αρχές Ιουλίου)κ τιποτα ακομα!Δεν ξέρω τι γίνεται άλλα λόγω εκλογών πρεπει να σταμάτησαν τα πάντα!Αν κάποιος γνωρίζει περίσσοτερα ας πει κάτι κ σε εμάς που περιμένουμε embored .....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 μήνες περιμενω για τα χαρτιά διορισμού(ειχάν φτάσει Υπουργείο αρχές Ιουλίου)κ τιποτα ακομα!Δεν ξέρω τι γίνεται άλλα λόγω εκλογών πρεπει να σταμάτησαν τα πάντα!Αν κάποιος γνωρίζει περίσσοτερα ας πει κάτι κ σε εμάς που περιμένουμε embored .....

όπως το είπες λόγω εκλογών !!!!!! έχω άτομο που περιμένει εδώ και 3,5 μήνες να διοριστεί !!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από άτομο που ρώτησε στο υπουργείο

του απάντησαν ότι από 15/10 θα αρχίσουν να υπογράφουν τους διορισμους

αναζητείστε τους αριθμούς πρωτοκόλου όχι μόνο για να δηλώσετε 2 κομμάτι αλλα επιπλέον γιατί κάποια νοσοκομεία δέχονται να αρκίσουν τους ειδικευόμενους με υπεύθυνη δήλωση που να αναγράφει τον αρ. πρωτ της απόφασης ειδικά σε νοσοκομεία που πιέζονται για ειδικευόμενους άμεσα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 μήνες περιμενω για τα χαρτιά διορισμού(ειχάν φτάσει Υπουργείο αρχές Ιουλίου)κ τιποτα ακομα!Δεν ξέρω τι γίνεται άλλα λόγω εκλογών πρεπει να σταμάτησαν τα πάντα!Αν κάποιος γνωρίζει περίσσοτερα ας πει κάτι κ σε εμάς που περιμένουμε embored .....

από φίλο που ξεκινά εντός ολίγων ημερών...

έμαθε πως εκκενώθηκε η θέση που περίμενε

πήρε στο νοσοκομείο και τον ενημέρωσαν πως έχουν φύγει τα χαρτιά για το διορισμό

παίρνει τη νομαρχία και του λένε πως δεν έχουν τα χαρτιά του

(είναι ευγενικό παιδί και δεν του αρέσουν οι τσακωμοί)

οπότε παίρνει τηλέφωνο ο πατέρας του

κι αρχίζει το χέσ..... της αρκούδας

ψάχνει η φανταστική και καταπληκτική υπάλληλος

και λέει πως τα βρήκε πίσω από τη συρταριέρα

και πως θα τα στείλει το πολύ σε 15 ημέρες

...

δε θέλετε να ξέρετε τι άκουσε εκείνη τη στιγμή η δόλια....

και τελικά τους είπε ότι θα τα έστελνε την επομένη πρωί πρωί...

έγινε πριν μια εβδομάδα

και δεν έχουν σταματήσει οι διαδικασίες τυπικά λόγω εκλογών

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ που περιμένω πάνω από 2 μήνες τον διορισμό (από τέλη Ιούλη) μόλις πριν από μία βδομάδα (!!!) μπόρεσα να επικοινωνήσω με το υπουργείο. Είπαν ότι γίνεται χαμός με τις νέες θέσεις που άνοιξαν και γι' αυτό καθυστερούν (?). Νόμιζα ότι οι εκλογές ήταν το πρόβλημα, αλλά μάλλον όχι. Κάτι άκουσα ότι την άλλη εβδομάδα θα υπογραφούν οι πρώτοι διορισμοί στο υπουργείο οικονομικών... Οπότε... καλό Νοέμβρη!! Απαράδεκτη η κατάσταση! Ένας από τους λόγους που οι αναμονές έχουν φτάσει τόσο ψηλά είναι αυτή η ηλίθια καθυστέρηση.... Όποιος γνωρίζει κάτι επιπλέον, ας το αναφέρει... emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περιμένω και εγω διορισμό.Η θέση άνοιξε στις 18 Ιουλίου και τα χαρτιά μου ήταν στο αρμόδιο γραφείο ειδικοτήτων στις αρχές Αυγούστου(εξακριβωμένο από εμένα).Μετά ενώ προωθηθηκαν στο γραφείο του υφυπουργού με εγκύκλιο του ΥΠΕΣ σταμάτησαν οι διορισμοί όλων (αγροτικών,ειδικευομένων,επικουρικών). Βέβαια κάποιες παραφωνίες έγιναν κυρίως για επικουρικούς.Από τη Δευτέρα άρχισαν να υπογράφονται.Τώρα υπογράφονται μέχρι αρχές Ιουλίου. Προς τέλος εβδομάδας(Παρασκευή μάλλον) η φουρνιά Ιουλίου και από αρχές της επόμενης αποστέλλονται. Ας μην υπάρχει άγχος.Πάντως στην επαρχία έχει δημιουργηθεί κράχ και αγροτικοι κάνουν τον ειδικευόμενο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ που περιμένω πάνω από 2 μήνες τον διορισμό (από τέλη Ιούλη) μόλις πριν από μία βδομάδα (!!!) μπόρεσα να επικοινωνήσω με το υπουργείο. Είπαν ότι γίνεται χαμός με τις νέες θέσεις που άνοιξαν και γι' αυτό καθυστερούν (?). Νόμιζα ότι οι εκλογές ήταν το πρόβλημα, αλλά μάλλον όχι. Κάτι άκουσα ότι την άλλη εβδομάδα θα υπογραφούν οι πρώτοι διορισμοί στο υπουργείο οικονομικών... Οπότε... καλό Νοέμβρη!! Απαράδεκτη η κατάσταση! Ένας από τους λόγους που οι αναμονές έχουν φτάσει τόσο ψηλά είναι αυτή η ηλίθια καθυστέρηση.... Όποιος γνωρίζει κάτι επιπλέον, ας το αναφέρει... emhelp

τον παλιό καλό καιρό (δηλαδή μέχρι κανα χρόνο πιο πριν) ο διορισμός έκανε το πολύ 45 ημέρες να έρθει σπίτι σου και αυτό υπό την προϋπόθεση ότι δε θα έκανες κάτι για να το τρέξεις. Αυτό ίσχυε και παλιότερα για το διορισμό για το αγροτικό (αλλά πλέον πολύ παλιότερα...) Το τελευταίο διάστημα όμως βλέπω (από τον ρυθμό και πληρώνονται οι κενές θέσεις) ότι ο χρόνος αυτός έχει αυξηθεί κατά πολύ και μπορεί πλέον να υπερβεί τους 3-4 μήνες αν δεν κινηθεί ο ενδιαφερόμενος-με αμφίβολα αποτελέσματα αν δεν έχει καλό μέσο- για τη μείωσή του.Στο νοσοκομείο μου υπάρχουν 2 κενές θέσεις ειδικευομένων που έχουν τελειώσει πριν τον Ιούνιο και ακόμη δεν έχουν έρθει οι αντικαταστάτες τους (που επειδή τους ξέρω γνωρίζω ότι θέλουν να έρθουν και από το υπουργείο τους λένε άρες μάρες....)

Αυτό που επικρατεί ως άποψη για την καθυστέρηση διορισμού αγροτικών και τώρα πια και ειδικευομένων είναι η οικονομική στενότητα του κράτους που προσπαθεί να κερδίσει μήνες και μισθούς (μή με ρωτήσετε λεπτομέρειες, αυτό κυκλοφορεί και εδώ που τα λέμε δε βρίσκω κανένα άλλο περισσότερο αληθοφανή λόγο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΦΕΚ 1257/2007 τ.Β

Χρονολογική παράταση πρόσληψης γιατρού µπορε να εγκριθεί και για το χρονικό διάστηµα, κατά το οποίο αυτός είτε δεσµεύεται συµβατικά µε νοσηλευτικό ή ερευνητικό ίδρυµα της αλλοδαπής είτε παρακολουθεί µεταπτυχιακές σπουδές σε ιδρύµατα της ηµεδαπής ή αλλοδαπής, εφόσον προσκοµίσει σχετική βεβαίωση,επίσηµα µεταφρασµένη προκειµένου για ιδρύµατα του εξωτερικού.Η διάρκεια της χρονολογικής παράτασης προσδιορίζεται από τον ενδιαφερόµενο µε δήλωσή του που δεν ανακαλείται ούτε τροποποιείται και δεν δύναται να υπερβεί την τριετία ούτε να είναι µικρότερη του εξαµήνου.

Λοιπον ...επειδη ρωτησα για το συγκεκριμενο φεκ , οι υπηρεσιες λενε οτι δεν υπαρχει .

Υπαρχει περιπτωση να κανετε λαθος στο νουμερο ?? το εχει κανεις στα χερια του ? ειναι οντως το 1257/2007 τευχος Β??? λενε παντως οτι δεν εξρουν τιποτα .

Μπορει να με βοηθησει καποιος γιατι με ενδιαφερει να το βρω? Θα το εκτιμησω ιδιατερως , ευχαριστω εκ των προτερων . :)

http://career.duth.gr/cms/files/Teuxos_B_1257_0.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προτείνω να πάμε όλοι μαζι εθελοντικα στο Υπουργειο να βαλουμε ενα χερακι μπας κ δουμε ασπρη μερα γιατι....ασπρη ποδια θα αργησουμε να δουμε!!!Απο 10-15 διορισμους αν φτιαξει ο καθενας μας(ειμαστε κ πολλοι) τους το λυσαμε το προβλημα.Καφεδες κ σαμαλι κερναω εγω......!Τι αλλο να πω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι περιμενεις που απ τη στιγμη που εχουν να κανουν με τοσους διορισμους, εχου βαλει και ασχολουνται μολις 2 ατομα...? Πηγα και ρωτησα χθες...Καμια ουσιαστικη ενημερωση για το ποτε! ΚΑι εχεις αλλους σε αλλα γραφεια που ξυνονται...Τηλεφωνα δεν παιζουν εδω και καιρο και οι της επαρχιας η πρεπει να ανεβαινουμε αυθημερον Αθηνα για "ενημερωση" , η αλλιως περιμενουμε το μαννα εξ ουρανου!

Αθανατο Ελληνικο δημοσιο!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποτε ακριβως γινεται η δηλωση του ειδικου μερους στην ειδικοτητα. πρεπει να γινει η προσληψη ή γινεται και νωριτερα;

thanks!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.