Jump to content

Πύρινος εφιάλτης σε όλη την Ελλάδα


Clemence

Recommended Posts

Ε λοιπόν με την έκρηξη και παρολίγο φωτιά στο ΣΔΑΜ στην Αγία Παρασκευή, που είναι το καλύτερο στρατηγείο της χώρας, προσεγγίζουμε κι άλλο τις θεωρίες...........

Νομίζω ότι σε μία πρώτη φάση θα πρέπει να σκεφτόμαστε κάθε νύχτα σαν εμπόλεμη ... και καλά στον πόλεμο ξέρω δε χτυπούν γυναικόπαιδα...

Δεν ξέρω εάν μπορείτε να ξεκινήσετε κανονικά την νέα εβδομάδα αλλά εγώ έχω αποσυντονιστεί εντελώς...

βρήκα και αυτό... δεν πιστεύω να θέλετε σχόλια...κλικ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Last Reply

κι εγώ έχω αποσυντονιστεί τελείως και μέσα σ' όλα είμαι και άρρωστος και γράφω και ΚΝΣ την Δευτέρα. Σόρυ, για τον πόνο μου, συνεχίστε να ποστάρετε επί του θέματος :rolleyes:

Πάντως εξοργίζομαι με τα κανάλια. Προτιμώ STAR που είναι στον κόσμο του παρά ANT1 και MEGA που είναι λες και χαίρονται που οι λίστες των νεκρών αυξάνονται, που κατακαίγεται η φύση, που χάνονται περιουσίες. Το ANT1 το απόγευμα ήθελε ντε και καλά να βγάλει καμένο το μουσείο της Ολυμπίας ενώ το είχαν γλιτώσει ( η τελευταία στιγμή είναι άλλο θέμα). Τίτλοι του στυλ: Στάχτη η ιστορία μας και ερωτήσεις στους κατοίκους του στυλ: πως νιώθετε είναι τακτικές εμετικές

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να σας βοηθησω με κατι

http://www.enet.gr/online/online_hprint?q=...imdrem@yahoo.gr

στο

αυτο για ονοματα που λετε

οι κυριοι υπευθυνοι των πυρκαριων ειναι οι θρησκευτικοι ηγετες μας και οι κυβερνητες μας

μπειτε στο

www.enet.gr

βαλτε λεξεις κλειδια στη μηχανη αναζητησης οπως παρνηθα ,πεντελη υμηττος

και θα βγουν πολλα ενδιαφεροντα αρθρα του παρελθοντος....εδω και μια δεκαετια τουλαχιστον

θα βγαλετε πολλα συμερασματα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nαι

Επειδή κάλα γελάω με τις μαλακίες ορισμένων ,άλλα το θέμα έγινε λίγο πιο σοβαρό

Καθηγητές , επιστήμονες και επιστημοσύνες ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΩΡΙΣ EVIDENCE

Όσο και βαρύγδουπα να εκφράζουν τους αφορισμούς τους και όσα μαλακισμένα παπαγαλάκια και αν βρίσκονται να αναπαράγουν τυφλά ότι διατυμπανίζει κάθε αυτόκλητος ειδικός

Ειδικός έγινε και ο Δήμου –όπως και επί κάθε άλλου θέματος- σήμερα από τις σελίδες τις καθημερινής

Ειδικός είναι μόνο όποιος μπορεί να επικαλεστεί συγκεκριμένα στοιχεία (προϊόν είτε δικής του έρευνας είτε άλλων) για να υποστηρίξει τους ισχυρισμούς του

Όποιος δεν το αντιλαμβάνεται αυτό –καλύτερα να εγκαταλείψει την ιατρική

Δεν υφίσταται σοβαρός επιστημονικός λόγος μέσω των media

Η παράνοια αυτή τροφοδοτούμενη από την ανεπάρκεια των αρχών ,την ανευθυνότητα των θεσμών και την αφασία της ακαδημαϊκής elite πρέπει να τελειώνει

Ο Καραμανλής αντί να παριστάνει την πυθία με τις κρυπτικές διατυπώσεις οφείλει να συγκαλέσει την βουλή και να αναθέσει έρευνα και για τα αίτια (συμπεριλαμβανομένου και του εμπρησμού) ,και για την ανεπαρκή ή μη αντιμετώπιση ΟΛΩΝ των καταγεγραμμένων πυρκαγιών του καλοκαιριού.

Επικεφαλής θα πρέπει να τεθεί κοινής αποδοχής πολιτική προσωπικότητα, το πόρισμα θα πρέπει να αναφέρει ξεχωριστά συμπεράσματα σχετικά με τα αίτια-συμπεριλαμβανομένης και της πορείας της αστυνομικής έρευνας- και την αντιμετώπιση για κάθε πυρκαγιά , και να καταλήγει σε προτάσεις για πρόληψη επανάληψης. Η έρευνα αυτή θα πρέπει να έχει στην διάθεση της όλα τα αναγκαία οικονομικά ,τεχνικά και διοικητικά μέσα για να επιτελέσει το έργο της

Δεν πάει άλλο η κατάσταση αυτή

Να πετάει ο καθένας ένα Τούρκοι , πασόκοι, οικοπεδοφάγοι, χωματερές ,UFO και μετά να πλακωνόμαστε για του ποιου η μαντεψιά είναι λιγότερο τρελή

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με εχει πραγματικα κουρασει σ'αυτη τη χωρα, η νοοτροπια του να ψαχνουμε παντα "ποιος φταιει"

Οτι κι αν συμβει σ'αυτη τη χωρα, απο την μεγαλυτερη επιτυχια ως τη χειροτερη τραγωδια, καποιος, η καποιοι λιγοι πρεπει οπωσδηποτε να ονομαστουν θεοι η να κρεμαστουν. Παντα μια ζωη αυτος θα ειναι "ο κλασσικος, ο Ελληνας μαλακας...."

Που καταδικαζει ανευθυνους, τους τιμωρει για να βαλει στη θεση τους αλλους ανευθυνους μεχρι να ξεχαστει η ανευθυνοτητα των πρωτων και να εκτοπισει τους δευτερους για ανευθυνοτητα, βαζοντας παλι τους πρωτους στη θεση τους.

Παντα καποιος αλλος φταιει...για τα παντα.

Στην προκειμενη, φταιει η κυβερνηση!

Και η αντιπολιτευση βεβαια, γιατι κι αυτη τα ιδια σκατα ειναι...

Γιατι δεν εβαλαν αλλους πιο εξυπνους και πιο ικανους στην Υπηρεσια Πολιτικης Προστασιας και την Πυροσβεστικη...

Δεν ειναι οργανωση αυτη! Ακους εκει να καιγεται ΟΛΗ η Πελλοπονησος στην 3η μεγαλυτερη πυρκαγια των τελευταιων 150 χρονων παγκοσμιως, ταυτοχρονα με αλλες 100 πανελλαδικα, και να μην υπαρχει συντονισμος.... Τς Τς Τς

Να μην υπαρχουν ταυτοχρονα 2-3 πυροσβεστικα και 2-3 καναντερ σε καθε χωριο της Πελλοπονησου που καιγεται....

Τι κι αν αυτο γινεται σε μικροτερη λιγο εκταση σε ολη τη Νοτιο Ευρωπη, τι κι αν αυτο εγινε στην Αμερικη (που ειναι 100 χρονια μπροστα σε οργανωση) με μεγαλυτερες εκατομβες νεκρων....

Δε μας νοιαζουν ολα αυτα...

Εμεις ειμαστε Ελληναρες και πρεπει να τα καταφερνουμε παντα γιατι ειμαστε μαγκες!

Παντα της ευκολης λυσης επιριψης ευθυνων τυφλα σε κα8ε κατεθυνση και ουτε μια θετικη φωνη να αναγνωρισει πραγματικα γεγονοτα, και βασισμενη σ'αυτα να προσπαθησει ενεργα να δωσει λυσεις αμεσες και μακροπροθεσμες. Και σε 2ο χρονο να αποδωθουν οι ευθυνες. Το μονο που ακουγεται απο τα μεσα ενημερωσης ειναι προχειρες κατηγοριες για μικροπολιτικη χρηση, πανω απο πτωματα...

Δεν νομιζω να πιστευει κανεις οτι δεν υπαρχουν ελλειψεις προσωπικου και οργανωσης σε ολες της υπηρεσιες που σχετιζονται με την Πολιτικη Προστασια (Πυροσβεστικη, ΕΛ.ΑΣ, ΕΣΥ). Κι αυτες ειναι περισσοτερο ορατες σε δυσκολες στιγμες σαν αυτη. Ας συνειδητοποιησουμε ομως πως καμια Πυροσβεστικη του κοσμου δε θα μπορουσε να αποτρεψει αυτη την καταστροφη και καμια Υ.Π.Α δε θα μπορουσε να σηκωσει με το ζορι τους ανθρωπους που εχασαν τη ζωη τους υπερασπιζομενοι με τα λαστιχα και τους κουβαδες τις περιουσιες τους

Σε καμια περιπτωση δεν υποστηριζω κανεναν, αυτο που λεω ειναι οτι σε δυσκολες στιγμες σαν αυτη, η ομοψυχια ειναι 100 φορες χρησιμοτερη απο τη διχονεια και το κυνηγι μαγισσων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα προσπαθήσω να παρουσιάσω τον τρόπο που αντιμετωπίζω το όλο ζήτημα εξ αποστάσεως (το οποίο δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό, ειλικρινά).

Ενημερώθηκα από συγγενείς και φίλους για την έκταση των καταστροφών και το μέγεθος της τραγωδίας στην Ελλάδα μόλις το Σάββατο το πρωί και από εκείνη τη στιγμή έχω δαπανήσει αρκετές ώρες σε τηλέφωνα και Internet προσπαθώντας να καταλάβω τί φταίει και πώς είναι δυνατόν να φτάσαμε εν έτει 2007 στη μεγαλύτερη καταστροφή που έχει ζήσει η χώρα εδώ και πολλά χρόνια. Στην αρχή φυσικά τέτοια νέα σε παγώνουν, ή μάλλον σε ραγίζουν. Φεύγεις στο εξωτερικό και ζεις κάθε χρόνο γι αυτές τις 20-25 μέρες που θα επιστρέψεις στην πατρίδα για διακοπές- και επιβεβαιώνεται το ρητό του Σεφέρη - όπου και να πάω η Ελλάδα με πληγώνει... Ένας τόπος που παρά τα προβλήματά του παραμένει μοναδικός και σιγά σιγά μαθαίνεις να αγαπάς την κάθε στιγμή και το κάθε λεπτό που ζεις εκεί (έτσι νιώθεις όταν φεύγεις...). Και τώρα ακούω ότι οι απλοί άνθρωποι, η φύση, η περιουσία αυτού του τόπου παραδίδονται στο έλεος της πυράς. Μετά το αρχικό σοκ είναι λογικό ότι όλοι αναζητούν τους υπαίτιους αυτής της βιβλικής καταστροφής, εξ ου και η ατέρμονη συζήτηση σ αυτό το topic. Προσωπικά δεν μπορώ να δώσω μία ξεκάθαρη απάντηση. Θεωρίες περί Τούρκων, κομματικών οπαδών, ξένων μειονοτήτων τις θεωρώ απλοικές ως πολύ αφελείς. Η θεωρία περί τρομοκρατικού χτυπήματος όμως παραμένει ελκυστική- δεν μπορώ να πιστέψω ότι η ταυτόχρονη έναρξη 30(?) μετώπων σε 1-2 24ωρα είναι απλά θέμα συγκυριών καιρικών, ανθρώπινης αμέλειας ή λαθών,οικοπεδοφάγων,ούτε καν σποραδικών εμπρησμών. Πρόκειται μάλλον για ένα πολύ καλά οργανωμένο εμπρηστικό σχέδιο εδώ και καιρό- αλλά δεν ξέρω από ποιους.

Εκείνο που ελπίζω είναι η φετινή καταστροφή που δεν έχει προηγούμενο να τερματιστεί καταρχήν όσο το δυνατόν συντομότερο και με όσο το δυνατόν λιγότερες περαιτέρω ανθρώπινες απώλειες, και από κει και πέρα να γίνει ένα δυνατό χαστούκι για όλους μας μήπως επιτέλους συνέλθουμε. Στο "όλοι¨" συγκαταλέγονται πολιτικοί, αρμόδιοι περιβάλλοντος και προστασίας δασών αλλά το κυριότερο ο καθένας από μας. Πολλά μέτρα χρειάζεται να ληφθούν από τα αυτονόητα (πολύ περισσότερα χρήματα για προσωπικό δασοπυρόσβεσης, φύλαξης δρυμών, εκπαίδευση, εξοπλισμό πυρόσβεσης) έως λιγότερο αυτονόητα. Προσωπικά νομίζω ότι θα μπορούσε να λειτουργήσει ανώνυμη γραμμή καταγγελίας, δηλαδή αν ένας πολίτης παρατηρούσε κάποιον να κινείται ύποπτα ή να πετάει οτιδήποτε εύφλεκτο κοντά σε δασική περιοχή, όχι απλά να ενημερώνει την πυροσβεστική αλλά να δίνει τις πινακίδες του αυτοκινήτου του υπόπτου. Δε μ αρέσει ο χαφιεδισμός και η ρουφιανιά, αλλά μπροστά σε τέτοια καταστροφή πιστεύω ότι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να λειτουργήσει αποτρεπτικά για κάποιους. Βαρύτερες ποινές φυλάκισης για εμπρησμό επίσης θα μπορούσαν να συντελέσουν στην ίδια κατεύθυνση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφου μενεις εκει, πες μας σε παρακαλω ποιοι ειναι αυτοι οι ιδιωτες που διεκδικουν, γιατι ολο γιαυτους ακουω αλλα ουτε ενα ονομα... Ειδικα για εναν επωνυμο ανδρα.... Ποιοι ειναι αυτοι????

Ο Χρ.Μαυρίκης(γνωστός από τις υποκλοπές) ο οποίος λέει οτι έχει αμετάκλητες αποφάσεις του Αρείου Πάγου,οι οποίες και του κατοχυρώνουν περίπου 200 στρέμματα μέσα στον υμηττό.Το θράσος του έχει φτάσει σε τέτοιο βαθμό ώστε να απειλεί τον δήμαρχο του χολαργού ότι θα τον οδηγήσει στο εδώλιο του κατηγορημένου,για ψευδή καταμήνυση επειδή ο τελευταίος δρομολόγησε τις διαδικασίες της δικαστικής επίλυσης του θέματος.Έλεοςςς....

Σίγουρα ανάμεσα στις πυρκαγιές υπάρχει και η μαφία των οικοπεδοφάγων,που βρίσκουν την ευκαιρία να κάνουν και αυτοί την δουλειά τους όπως και πυρομανείς-παρανο'ι'κοί αλλά μαζεύονται και πολλά στοιχεία(:φωτιές με στόχο ενεργειακές μονάδες-Αλιβέρι&Μεγαλόπολη-,φωτιές κοντά σε στρατόπεδα,φωτιές με στόχο την αγροτική παραγωγή όπως η φωτιά στην Ηλεία-Μεσσηνία που έχουν ελαιόδεντρα,στην Λακωνία που έχουν επίσης ελαιόδεντρα &πορτοκαλίες&βγάζουν πορτοκάλια όλο το χρόνο,φωτιά στην Αρχαία Ολυμπία(? ) κτλ κτλ)τα οποία δίνουν την εντύπωση ότι θέλουν να αποαδυναμώσουν την ελληνική οικονομία, τον τουρισμό & την άμυνα μας αλλά και γενικότερα να ρίξουν το ηθικό μας...Για να δούμε...για την ώρα όλα αυτά είναι σενάρια και εύχομαι να μην επαληθευτούν...αλλά και να επαληθευτούν τελικά ένα είναι το μόνο σίγουρο:ΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΑΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ γιατί δεν μασάμε ως λαός

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

26/8/2007

Λογαριασμός αρωγής για τους πυροπαθείς από την Τράπεζα της Ελλάδος

Η Τράπεζα της Ελλάδος με απόφαση του Γενικού Συμβουλίου της άνοιξε λογαριασμό αρωγής πυροπαθών με τον αριθμό 2341103053 στον οποίο κατατέθηκαν ήδη 5.000.000 ευρώ. Στον ίδιο λογαριασμό μπορούν να καταθέτουν μέσω των εμπορικών τραπεζών για τον ίδιο σκοπό ιδιώτες ή επιχειρηματίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κρίμα βρε παιδιά.

Τι άλλο να πει κανείς με αυτά που βλέπει.

Ευθύνες; Σίγουρα υπάρχουν.

Μου κάνει εντύπωση που κάποιοι τα βλέπουν όλα γαλάζια ή πράσινα.

Μαύρα είναι κύριοι...

Μαύρα από τις στάχτες και Mαύρα από την ανικανότητα αυτού του τόπου να βάλει στην κρατική του μηχανή ανθρώπους που ξέρουν να κάνουν καλά την δουλειά τους...

Τελοσπάντων το μόνο άλλοθι που θα έχουν κάποιοι είναι πως από ένα σημείο και πέρα ακόμα και ένα τέλεια οργανωμένο κράτος θα σηκώσει τα χέρια του ψηλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφου μενεις εκει, πες μας σε παρακαλω ποιοι ειναι αυτοι οι ιδιωτες που διεκδικουν, γιατι ολο γιαυτους ακουω αλλα ουτε ενα ονομα... Ειδικα για εναν επωνυμο ανδρα.... Ποιοι ειναι αυτοι????

Ο Χρ.Μαυρίκης(γνωστός από τις υποκλοπές) ο οποίος λέει οτι έχει αμετάκλητες αποφάσεις του Αρείου Πάγου,οι οποίες και του κατοχυρώνουν περίπου 200 στρέμματα μέσα στον υμηττό.Το θράσος του έχει φτάσει σε τέτοιο βαθμό ώστε να απειλεί τον δήμαρχο του χολαργού ότι θα τον οδηγήσει στο εδώλιο του κατηγορημένου,για ψευδή καταμήνυση επειδή ο τελευταίος δρομολόγησε τις διαδικασίες της δικαστικής επίλυσης του θέματος.

Ο σπιουνάκος αυτός είναι μόνο ένας από τους αχυράνθρωπους που βγαίνουν μπροστά. Πίσω του στέκονται περήφανα η εκκλησία που θέλει να δεκαπλασιάσει την έκταση των μοναστηριών της και φυσικά ο ΑΟΟΑ που βλέπει φιλετάκια για τον συνεταιρισμό στην περιοχή του.

Ο Άρειος Πάγος είναι παντελώς αναρμόδιος για τέτοια θέματα. Η απόφαση έχει τελεσιδικήσει στο ΣτΕ εδώ και δύο χρόνια, για αυτό και από πέρισυ άρχισαν να καίνε.

Το έγκλημα γίνεται μπροστά στα μάτια μας και θα ολοκληρωθεί χαλαρά γιατί πίσω του είναι οι ιερές αγελάδες του σκληρού κράτους: η εκκλησία και ο στρατός.

Στου Παπάγου ο δήμαρχος είναι "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε" λόγω των συμφεροντων του ΑΟΟΑ. Εσείς που ψηφίζετε Χολαργό, να στηρίζετε το δήμαρχο γιατί έχει @@ και λέει τα πράγματα με το όνομά τους.

Ο ΥΜΜΗΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΧΕΡΙ. ΤΕΛΕΙΑ.

Επειδή κάποιοι θα πούνε ότι υπερβάλλω, ο ΑΟΟΑ που διοικείται από τους Α/ΓΕΣ, Α/ΓΕΝ, Α/ΓΕΑ και ΑΥ/ΓΕΣ προσέφυγε στο ΣτΕ για να αποσπάσει την περιοχή στο Πικέρμι που είχε κηρυχθεί αναδασωτέα. Στο Πικέρμι που κάηκε πριν μερικά χρόνια για να μην ξεχνιώμαστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιες σκέψεις..

Πιστεύω ότι υπάρχει ένα οργανωμένο σχέδιο κατά της χώρας μας.Εμένα πρίν από 1 μήνα κάηκε το χωριό μου στη Μεσσηνία και αποτεφρώθηκε το σπίτι της γιαγιάς μου(που χτίστηκε πρίν από 7 έτη δραχμή δραχμή).

Η δύναμη της Φωτιάς μεγάλη.Το μεσημέρι πυκνοί κάπνοι έβγαιναν από το δίπλα χωριό που καίγεται κάθε χρόνο.Μόνο που η πυροσβεστική δεν αφήνε την πυρκαγιά να προχωρήσει παρακάτω,

Φέτος στις 27/7/2007 επιστρέφοντας από Καλαμάτα βλέπω να να βγαίνουν πυκνοί καπνοί από περιοχή γύρω στα 7-9 χλμ από τον οικισμό.Ο αέρας να έρχεται προς εμάς.Σε 1 ώρα συνειδητοποιώ ότι η φωτία είχε φτάσει στο εκκλησάκι του χωριού.Στο μεσοδιάστημα να μαζεύω νερό σε μπιτόνια και να βρέχω την ξύλινη σκεπή του σπιτιου των γονέων μου.Οι περαστικοί να μου λένε"τι το βρέχεις?σε 1 δευτερόλεπτο θα έχει στεγνώσει με τη φωτιά κοντά."

όταν συνειδητοποίησα τι έγινε τρέχω προς το μέτωπ[ο στην εκκλησία και βλέπω ΕΝΑ πυροσβεστικό μονάχα.Λέω στο διοικητή "φέρτε υδροφόρες να παμε οι νέοι εθελοντές".Αυτός έχοντας τα χαμένα μου λέει ότι ζητάει και δεν υπάρχει τίποτε!!"Η νομαρχία "του λέω!!Οδηγώ 2 πυροσβέστες στο σπίτι μου οι οποόι τα έχουν παίξει να τους δώσω νερό.Το σπίτι μου στο κεντρικό σημείο σε σταυροδρόμι.

Ξαφνικά η φωτία κανει ένα μπράφ και πετάγετε στα 5 μέτρα.Κλείνω πόρτες,παράθυρα και με το αιρ κοντίσιον στο φουλ τρέπομαι σε άτακτη φυγή στο διπλανό χωριό.Μαζί πάιρνω τη γιαγιά μου,γονείς και μια γριούλα.Να κλαίνε και εγώ να τις βρίζω να σταματήσουν και να ηρεμήσουν.

Μαζί μας τρέχει και η πυροσβεστική και η αστυνομία.Όλοι σα λαγοί τρέχουμε στο διπλανό χωριό.Σταματάμε και παρατηρούμε τη φωτιά να έρχεται με τρομερή ταχύτητα χωρίς να μάχεται κάποιος εναντίον της.ΠΗΓΑΙΝΕ ΟΠΟΥ ΗΘΕΛΕ.

Η μητέρα μου με λυγμούς ξεκινάει να πάει να δεί το σπίτι κλαίγοντας.Προσπαθώ να την εμποδίσω με το σώμα μου.Μάταια.Η αστυνομία να κόβειε βόλτες και να λέει"φύγετε".

Τελικά μην μπορώντας να την κρατήσω μπαίνω στο αμάξι και ξεκινάμε να δούμε τι γίνεται.Μία γείτονας με το σύζυγο με τρακτέρ με βυτίο μου είχε πεί στο κινητό ότι καίγεται το σπίτι τησ γιαγιάς σου.Η γείτονας είχε παραμείνει πίσω για να προσπαθήσει να σώσει το δικό της.

Περνάω με το κλιματιστικό στο φουλ ανάμε σα από την κάπνα.Και αφού βλέπω ότι δεν έχει καεί το δικό μας τρέχω στης γιαγιάς που φλέγεται η οροφη από μέσα.Τρέχω να βρώ μερό.τίποτε.ουρλίαζω πυροσβεστική.Το σπίτι κάηκε μέχρι να απλώσουν σωλήνες.

Την επόμενη ημέρα στην αυλή του σπιτιού έρχεται ο νομάρχης Μεσσηνιάς Δράκος και έπαιρνε τηλέφωνα για νπιέσει να έρθει ρεύμα και νερό.Ψηφοθηρικό στυλ.

Αρκετοι έλεγαν ότι κάναμε λάθος που εγκαταλείψαμε και βλέποντας μας υποχώρησε και η πυροσβεστική.Εάν είχαμε παραμείνει θα αναγκάζονταν να μείνουν και αυτοι.

Σημειωτέον ότι από ώρες πρίν ενας αστυνομικος με περιπολικό παρατηρούσε τη φωτιά.Το σπίτι μου σώθηκε από τη γειτόνισα που προστάτευσε το δικό της σπίτι και έτσι προστατεύθηκε και το δικό της από την ευάλωτη μεριά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι εμπρηστές έχουν ονοματεπώνυμο

27/8/2007

Του Θανάση Παναγόπουλου

Κατατοπιστικότατα και εκτενή ήταν τα ρεπορτάζ των ΜΜΕ για τις πυρκαγιές που καίνε τη μισή Ελλάδα, εύστοχα υπήρξαν πολλά σχόλια, όμως εγείρουμε μια πολύ σοβαρή ένσταση σε όσα διατυπώθηκαν για το ποιοι εν τέλει έβαλαν τις φωτιές. Παρ΄ ότι πολλοί ισχυρίζονται πως οι εμπρηστές παραμένουν άγνωστοι και για το λόγο αυτό παραμένουν και ασύλληπτοι, η αλήθεια είναι πως οι εμπρηστές και έχουν ονοματεπώνυμο αλλά και είναι γνωστοί στο πανελλήνιο.

Οι εμπρηστές έχουν ονοματεπώνυμο: Είναι όσοι δεκαετίες τώρα σπαταλούν τρισεκατομμύρια δραχμές και δισεκατομμύρια ευρώ για αεροπλάνα τελευταίας γενιάς και για μοντέρνα άρματα μάχης ώστε να εισπράττουν οι προμηθευτές, ενώ ταυτόχρονα αδιαφορούν για εξοπλισμούς πυρασφάλειας, προφανώς επειδή αυτές δεν αφήνουν μίζες.

Οι εμπρηστές έχουν ονοματεπώνυμο: Είναι αυτοί που κατάργησαν τη Χωροφυλακή και ουσιαστικά κατάργησαν και κάθε αστυνόμευση στην περιφέρεια, αφήνοντάς την στο έλεος των πυρομανών.

Οι εμπρηστές έχουν ονοματεπώνυμο: Είναι αυτοί που κατάντησαν τους αστυφύλακες ορνινάτσες – σεκιουριτάδες "μεγαλοδικηγόρων", "μεγαλοδημοσιογράφων" και άλλων "μεγαλοπαραγόντων" αντί να τους αφήσουν να αστυνομεύουν τα "επικίνδυνα μέρη" (δάση, κατάφυτες πλαγιές, κ.λπ.) στις επικίνδυνες ημέρες (καύσωνες, άνεμοι).

Οι εμπρηστές έχουν ονοματεπώνυμο: Είναι αυτοί που πλην εξαιρέσεων κατεβάζουν στους συνδυασμούς τους για τοπικούς παράγοντες στις εκλογές της τοπικής αυτοδιοίκησης ό,τι πιο ανεπαρκές ανθρώπινο υλικό διαθέτουν, όπως αποδείχτηκε και σε αρκετά μέρη που κάηκαν καθώς ήταν συνυπεύθυνοι με τις παραλείψεις τους.

Οι εμπρηστές έχουν ονοματεπώνυμο: Είναι όσοι εισηγήθηκαν για μικροκομματικές σκοπιμότητες την προκήρυξη μέσα στο κατακαλόκαιρο πρόωρων εκλογών, αγνοώντας πως έτσι θα παραλύσει ο ήδη ξεχαρβαλωμένος κρατικός μηχανισμός.

Οι εμπρηστές έχουν ονοματεπώνυμο: Είναι όσοι ανέχθηκαν τις προσωπικές βεντέτες των υπευθύνων για την πυρασφάλεια της χώρας και δεν τους έδιωξαν "πυξ λαξ" να πάνε σπίτια τους πριν είναι αργά.

Οι εμπρηστές έχουν ονοματεπώνυμο: Είναι οι αρμόδιοι που δεκαετίες τώρα, αντί να γκρεμίσουν προς παραδειγματισμό τις υπερπολυτελείς μεζονέτες που φυτρώνουν σαν μανιτάρια στα καμένα δάση, υπολογίζουν το "πολιτικό" (ουσιαστικά "πολιτικάντικο" ή "μικροκομματικό") κόστος.

Οι εμπρηστές έχουν ονοματεπώνυμο: Είναι αυτοί που δίνουν ρεύμα και άλλες άδειες για να ζήσουν οι οικολογικά ασυνείδητοι σε μεζονέτες στα καμένα.

Οι εμπρηστές έχουν ονοματεπώνυμο: Είναι αυτοί που αποπροσανατολίζουν από εμμονές ή από συμφέρον την κοινή γνώμη, "δείχνοντας" παλαιότερα τους Εβραίους, πιο πρόσφατα τους Τούρκους, σήμερα τους αντεξουσιαστές κι αύριο –ποιος ξέρει– ίσως τους εξωγήινους.

Οι εμπρηστές έχουν ονοματεπώνυμο: Είναι οι Έλληνες ψηφοφόροι που επιμένουν να ψηφίζουν ανεπαρκείς πολιτικούς και -κυρίως- από τα δύο μεγάλα κόμματα μόνο και μόνο για να αισθάνονται και εκείνοι "εξουσία". Είναι οι Έλληνες ψηφοφόροι που δεν υπέβαλαν ποτέ "ζήτηση" αξιόπιστων οικολογικών πολιτικών σχηματισμών ώστε να έλθει και η ανάλογη "προσφορά". Είναι οι Έλληνες ψηφοφόροι που εκλέγουν όποιον πετάξει την καλύτερη ατάκα στα τηλεοπτικά παράθυρα και που προφανώς την έχει αντιγράψει από κάποια παραπολιτική στήλη εφημερίδων, αντί όσων αρθρώνουν με πολιτικό λόγο προτάσεις. Ειδικά όλοι οι τελευταίοι, καλύτερα ας μη διαμαρτύρονται αυτές τις ημέρες, γιατί είναι δια ψήφου συνυπεύθυνοι.

Πηγή: Capital.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

palaiologe οι σκεψεις αυτες ειναι δικές σου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αισθάνθηκα μόνος μου.ότι κανελις δε θα έρθει να με βοηθήσει.ότι εγώ είμαι το κράτος και η πολιτεία.το γνωστό ρητό Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΕΠΑΦΙΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.Γιατί να μην υπάρχει πυροσβεστικός κρουνός στην πλατεία και να πρέπει να πάνε να γεμίσουν3 χιλιόμετρα παραπέρα τα οχληματα?Γιατί να μην υπάρχουν αντιπυρικές ζώνες?Γιατί να μην έχει πλακώσει η αστυνομία την περιοχή στις περιπολίες( η περιοχή σε ακτίνα 10 χλμ έχει ιστορικό χασισοφυτειών)Για την τωρινή τραγωδία...Ο καθένας μπορεί να έχει κάποιο σχέδιο κατά εσού αλλά πρέπει να τους αφήσεις και εσύ!!Τι εννοώ?Αφού υπήρχε σχέδιο πως η κομματικοκρατούμενη ΕΥΠ δεν είχε καμία πληροφορία?Μόνο να βγάζει προκυρήξεις πρόσληψης με ημερομηνία 13 Αυγούστου που λήγουν στις 15 Αυγούστου για τους μιλημένους και τα γαλάζια παιδιά είναι ικανή?Που επί χρόνια με κάθε αλλαγή κυβέρνησης ξυλώνονται αξιωματικοί και το κάθε κόμμα βλαζεθ τους δικούς του?Άλλωστε οι διαδικασίες πρόσληψης είναι εκτός ΑΣΕΠ.Άντε πες αυτοί δεν κατάλαβαν κάτι.Σχέδιο πρόληψης δεν υπήρχε?Κάθε τόσο αλλάζουν ονόματα "ΠΕΡΣΕΑΣ,ΑΘΗΝΑ,ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ".Ουσία καμία ή πολλή λίγη!Ακόμα και να σε πιάσει στον ύπνο ο άλλος εάν είσαι άξιος ελαχιστοποιείς ή περιορίζεις τη βλάβη.όπωα το αμυντικό σύστημα του οργανισμού.ΕΔΩ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΗΓΑΙΝΕ ΟΠΟΥ ΗΘΕΛΕ.Και καλά η ΕΥΠ είναι άχρηστη(μόνο για παρακολουθήσεις και προστασία επωνύμων),ο στρατός?Αλλά ποιός διοικητής-δημόσιος υπάλληλος θα πάρει ευθύνη να βγάλει φαντάρους.Και εάν καούν?αλλόιμονο του.Αλλά και ποιοι φαντάροι?Τα βύσματα που θα πάρουν τηλέφωνο το βύσμα αμέσως όταν τους πούνε πως "πάνε φωτιά".Ο πρωθυπουργός γιατί δε διάταξε αμέσως περιπολίες σε Αθήνα και περίχωρα?Σε όλη την Ελλάδα?Ας φυλάνε εκεί πάνω στο βουνό οι φαντάροι σκοπία.Θα φυλάνε την πατρίδα τους αντί να φυλάνε την κάθε μ@@ία στο στραόπεδο.Θα κάνουν και κάτι χρήσιμο!Εάν τους είχε βγάλει θα είχαν πιάσει και κανεάν αλήτη!Αλλά τι λέω.Επί χρόνια μας κοροιδεύουν άχρηστοι γαλάζιοι,πράσινοι και κόκκινοι.Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΩΝ ΜΕΤΡΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΗΛΙΘΙΩΝ.Αλλά φταίμε εμείς.Που ΝΕΟΙ άνθρωποι αποδεχόμαστε να μας κοροιδευουν.Το 1974 οι τότε νέοι έκαναν το πολυτεχνείο..Καίγεται η αρχαία Ολυμπία.Σκεφτείτε τι θα έκαναν οι Αρχαίο τότε.Εξορία σε όλους τους πολιτικούς.Θάνατος στους εμπρηστές.Αλλά τι λέω.Δε μας αξίζει η αρχαία Ολυμπία.ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΚΙΑΟΥΡΗΔΕΣ.Μείγμα Τούρκων,Ιταλών και κάτι λίγο από τότε.Πάρτε τηλέφωνο το βύσμα σας μήπως και έρθει πυροσβεστικό να κάνει μια ρίψη στην επόμενη πυρκαγιά.. Sleep walker σε εμένα συνέβησαν αυτά.Απλώς τόσο καιρό δε τα είχα γράψει.Με αυτά που είδα ξεχείλισα και τα ανέφερα.Σε κάμποσους φίλους εδώ μέσα το είχα αναφέρει όταν έγινε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις άκουσα στις ειδήσεις οτι οι ξενοδόχοι του Πύργου χρεώνουν 150 € το δωμάτιο στους άστεγους θύματα της πυρκαγιάς. Η ασυνειδησία δεν έχει όρια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορώ να γνωρίζω τι λένε οι πολιτικοί στα κανάλια αυτές τις ώρες και καλύτερα... δεν θέλω να γνωρίζω. Μόλις άκουσα όμως απο το ράδιο τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης και πραγματικά ντρέπομαι που είμαι Ελληνίδα. Σε κάθε πολιτισμένη κοινωνία οι πολιτικοί θα έπρεπε τέτοιες στιγμές τουλάχιστον να σιωπούν, αν δεν μπορούν να προσφέρουν κατι. Δεν είναι δυνατόν αυτές τις ώρες να κάνεις αντιπολίτευση!!! Σιχαθήκαμε! Μέσα σε τέτοια τραγωδία ο κόσμος έχει ανάγκη από οτιδήποτε άλλο εκτός απο πολιτικές αντιπαραθέσεις!

ΕΛΛΗΝΕΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ! Η ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί όχι ο Στρατός;

Γράφει ο καθηγητής Παναγιώτης Λιανός - 27/08/2007

Οι δραματικές στιγμές που ζει η ελληνική επαρχία, υπό το καταστρεπτικό μένος των δασικών πυρκαγιών, μας κάνει όλους να απορούμε πώς είναι δυνατόν να χάνονται τόσο εύκολα ανθρώπινες ζωές και μάλιστα αυτών που τιμούν την ομορφιά και τη γαλήνη των χωριών μας και επιλέγουν να ζήσουν σε αυτά και όχι στις τσιμεντουπόλεις ή τις κοσμοπλημμυρισμένες παραλίες.

Μας κάνει να απορούμε πώς μετά από δεκαετίες εμπειρίας με τις δασικές πυρκαγιές δεν είναι ακόμα σίγουρο αν οι πυρκαγιές αυτές είναι προϊόντα εμπρησμών, πολιτικών σκοπιμοτήτων, διάσπαρτων σκουπιδιών, βλακείας, απερισκεψίας ή οτιδήποτε άλλης αιτίας. Τα αδηφάγα ΜΜΕ προβάλλουν, βεβαίως, με μεγάλη ευκολία την εκδοχή των εμπρησμών, η οποία "συναρπάζει" τα πλήθη, ξεχνούν όμως να μας ενημερώσουν αν γίνεται ή όχι έρευνα προς αυτή την κατεύθυνση και ποια είναι τα αποτελέσματά της.

Πάντως εκείνο που μας στενοχωρεί περισσότερο είναι η απουσία μέτρων πρόληψης που μας δίνει την εντύπωση ότι το κακό θα έχει συνέχεια. Τα πιο όμορφα ελληνικά χωριά, που κατά κανόνα βρίσκονται σε ορεινές περιοχές, είναι πνιγμένα μέσα στο πράσινο, σχεδόν ένα συμπαγές κομμάτι του δάσους. Μία πυρκαγιά κοντά σε ένα τέτοιο χωριό είναι σίγουρο ότι θα καταβροχθίσει το χωριό σαν να είναι φτιαγμένο από χαρτί.

Δεν υπάρχουν αντιπυρικές ζώνες γύρω από τα χωριά, τα λιγοστά κοπάδια που απέμειναν δεν επαρκούν για να καθαρίσουν τη γη από το χορτάρι, δεν υπάρχει υποδομή άμεσης κατάσβεσης, δεν υπάρχουν νέοι άνθρωποι σε ηλικία δράσης που να τρέξουν σε περίπτωση ανάγκης, καθόσον κατά κανόνα οι ορεινοί κάτοικοι και παραθεριστές είναι ηλικιωμένοι, δεν υπάρχουν οδοί διαφυγής, δεν υπάρχουν υπεύθυνοι φορείς ενημέρωσης και άμεσης δράσης. Το κόστος της αστικοποίησης του πληθυσμού και η δημιουργία φθηνού εργατικού δυναμικού και ευρέως καταναλωτικού κοινού είναι μέγα και είναι μακράν από του να έχει ήδη εξοφληθεί...

Γνωρίζω ότι το θέμα που θίγω είναι πλατύ και περίπλοκο και οι ώρες αυτές παραείναι δραματικές για νηφάλιες σκέψεις, θα ήθελα όμως να κάνω μία πρόταση που νομίζω ότι εκφράζει πολλούς από τους συμπολίτες μας:

Τι κάνει αλήθεια ο Στρατός αυτές τις μέρες; Γιατί επαναπαύεται στο "δημοσιοϋπαλληλικού" τύπου λήθαργό του; Ο Στρατός, βεβαίως, δεν έχει την εκπαίδευση για να κατασβήνει πυρκαγιές. Αν οι στρατιώτες υποχρεώνονταν να δράσουν ως πυροσβέστες, φοβούμαι ότι το μόνο που θα συνέβαινε θα ήταν να θρηνήσουμε περισσότερα θύματα και μάλιστα νεαρών ανυποψίαστων φαντάρων.

Ο Στρατός όμως μπορεί να παίξει κύριο ρόλο στον τομέα της πρόληψης, π.χ., με περιπολίες στα δάση, παρέχοντας έτσι ουσιαστική αστυνόμευση εποχιακής διάρκειας. Ο ρόλος αυτός θα είχε χαρακτήρα συμπληρωματικής προσφοράς υπηρεσιών με προφανή οφέλη. Θα ήταν μία ουσιαστική συνεισφορά που θα έφερνε το Στρατό κοντά στα πραγματικά προβλήματα της χώρας και θα τον έβγαζε από τον εξαιρετικά δαπανηρό λήθαργό του.

Είναι γεγονός ότι ορισμένοι Νεοέλληνες βγάζουν φλύκταινες με την σκέψη και μόνον ότι ο Στρατός θα βγει από τους στρατώνες. Τέτοιου είδους φόβοι είναι εν μέρει δικαιολογημένοι εξ αιτίας της πρόσφατης ιστορίας. Όμως δεν πρέπει να γίνονται και έμμονη ιδέα.

Εμένα προσωπικώς, και πιστεύω και πολλούς άλλους συμπολίτες μας, η θέα μιας οπλισμένης περιπόλου στα δάση θα μου έδινε το συναίσθημα της ασφάλειας και της καλής λειτουργίας του κράτους και δεν θα ανησυχούσα καθόλου για την ορθή λειτουργία του πολιτεύματος. Άλλωστε η συμμετοχή του Στρατού στην ασφάλεια της χώρας είναι επιβεβλημένη, συμβαίνει σε πολλά άλλα δημοκρατικά κράτη, όπου η ταυτότητα του πολιτεύματος ουδέποτε αμφισβητήθηκε και καλλιεργεί στο στρατιώτη το αίσθημα της προσφοράς και της ευθύνης.

Οι στρατευμένοι πολίτες θα μπορούσαν πέραν από τον ανασταλτικό τους ρόλο, να καταγράφουν και να καταγγέλλουν παράνομες χωματερές, παράνομα βοσκοτόπια, παράνομες ρίψεις απορριμμάτων, παράνομες ηλεκτρικές συνδέσεις, κ.λπ.

Και αν ορισμένοι στεναχωρηθούν από την ύπαρξη περισσότερης τάξης, τόσο το χειρότερο για αυτούς. Η πλειοψηφία των πολιτών αυτής της χώρας έχει ανάγκη να νιώσει το αίσθημα της ασφάλειας και της εμπιστοσύνης προς τις αρχές, η έλλειψη της οποίας, αντίθετα, δημιουργεί το αίσθημα της εγκατάλειψης και του συνακόλουθου ωχαδελφισμού και ανευθυνότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άκουσα στο ραδιόφωνο ότι σε αθλητική αφεμερίδα ο Α. Πανούτσος έγραψε ότι το θέμα των πυρκαγιών δεν είναι εθνικό, αλλά τοπικό, των περιοχών που επλήγησαν δηλαδη. :wacko:

Δεν ξέρω κατά πόσον ισχύει, το διάβασε κανείς; Γιατί αν υπάρχουν πολίτες αυτής της χώρας που σκέφτονται έτσι (και το δηλώνουν και στον τύπο), τότε καλώς καιγόμαστε... emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άκουσα στο ραδιόφωνο ότι σε αθλητική αφεμερίδα ο Α. Πανούτσος έγραψε ότι το θέμα των πυρκαγιών δεν είναι εθνικό, αλλά τοπικό, των περιοχών που επλήγησαν δηλαδη. :wacko:

Δεν ξέρω κατά πόσον ισχύει, το διάβασε κανείς; Γιατί αν υπάρχουν πολίτες αυτής της χώρας που σκέφτονται έτσι (και το δηλώνουν και στον τύπο), τότε καλώς καιγόμαστε... emno

Δεν το διάβασα, αλλά φαντάζομαι ότι δεν είχε κακή πρόθεση με αυτό που είπε...

Μάλλον εννοούσε ότι για να σβήσει μια απλή φωτιά [γιατί ως απλές φωτιές ξεκίνησαν όλες] δε χρειάζεται να κινητοποιηθούν αμέσως οι ειδικές δυνάμεις του στρατού, εφόσον υπάρχει σχέδιο, καλή οργάνωση και στελέχωση της τοπικής πυροσβεστικής υπηρεσίας.

Εφόσον, όμως, η καταστροφή φτάνει τα επίπεδα που όλοι βλέπουμε, προφανώς το ζήτημα δεν είναι απλώς τοπικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλώσεις Φρατίνι για τις πυρκαγιές

ο ειδησεογραφικό πρακτορείο ANSA μετέδωσε πριν από λίγο δηλώσεις του αντιπροέδρου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Φράνκο Φρατίνι, στο εβδομαδιαίο του blog, σύμφωνα με τις οποίες "βρισκόμαστε μπροστά σε μια εδαφική τρομοκρατία."

Πιο συγκεκριμένα, ο Φρατίνι αναφέρει ότι "οι πυρκαγιές και οι φλόγες αυτών των ημερών αποτελούν σημάδι μιας άλλης, νέας μορφής τρόμου που πλήττει την περιβαλλοντική μας κληρονομιά και κλείνει τον κύκλο μιας αλλόκοτης συμμαχίας: ανάμεσα στις σκοτεινές και αρπακτικές ψυχές της οικοδομικής κερδοσκοπίας και σε αυτούς που σκοπεύουν να λυγίσουν, να γονατίσουν μια περιοχή, μια οικονομία, τραυματίζοντας το τοπίο με τρόπο ανεπανόρθωτο.

Οι φλόγες επιτίθενται τώρα πια σε κατοικημένα κέντρα και πεθαίνουν οι ίδιοι οι άνθρωποι. Είναι μια μορφή εδαφικής τρομοκρατίας απολύτως καινούργια, η οποία επομένως πρέπει να καταπολεμηθεί και να κατασταλεί με νέα όπλα και νομικά αποτρεπτικά μέσα".

Ο Ευρωπαίος Επίτροπος, αρμόδιος για ζητήματα Δικαιοσύνης, Ελευθερίας και Ασφάλειας, υπογραμμίζει ότι "στην πραγματικότητα δεν βρισκόμαστε στην κατάσταση να πρέπει να αντιμετωπίσουμε μια μορφή εγκληματικότητας σαφώς περιγεγραμμένης, τυχαίας ή που είναι προϊόν κάποιου που δεν έχει κανένα συναίσθημα ή δημόσια ηθική.

Η πυρκαγιά δεν είναι πια το αποτέλεσμα μιας ένοχης απροσεξίας. Και δεν είναι πια μόνο η Ιταλία που αποτελεί θήραμα της κατασκευαστικής μαφίας. Η Γαλλία, η Ισπανία και τώρα η Ελλάδα γνωρίζουν αυτή τη νέα καταστροφή, αυτή την εδαφική τρομοκρατία που κρατά τώρα όλη τη νότια Ευρώπη σε ομηρία.

Πρέπει να δράσουμε και να ξέρουμε να αντιδράσουμε. Βρισκόμαστε και εδώ υπό δοκιμή ενός αποτελεσματικού συντονισμού, νέων εργαλείων ικανών να επιταχύνουν τις πρωτοβουλίες των κρατών-μελών και να προωθήσουν νέες μορφές κοινής δράσης. Είναι υπό δοκιμή μια νέα συνείδηση."

http://www.ert.gr/eu/news.asp?id=336702

και (ξανά) αντιγράφω από άλλο φόρουμ:

Δημοσιεύθηκε: Δευ 27 Αύγ, 2007 9:21 pm Θέμα δημοσίευσης:

Πώς να μη συνδέσουμε τις φετινές πυρκαγιές με το ότι ο Ελληνικός λαός εξακολουθεί να αντιστέκεται στην παγκοσμιοποίηση παρά την υποταγή των κυβερνήσεων του;

Ο Ελληνικός λαός ήταν ο μοναδικός λαός της Ευρώπης που ξεχύθηκε στους δρόμους και αντέδρασε στον διαμελισμό της Γιουγκοσλαβίας παρά την επαίσχυντη στάση της δουλοπρεπούς κυβέρνησης των εκσυγχρονιστών. Έλληνες εθελοντές πολέμησαν στο πλευρό των Σέρβων.

Ο Ελληνικός λαός ξευτέλισε την υπερδύναμη οδηγώντας τα στρατεύματα της στην λαχαναγορά της Θεσσαλονίκης αλλάζοντας την διεύθυνση των πινακίδων.

Ο Ελληνικός λαός αντέδρασε τόσο στον πόλεμο του Αφγανιστάν όσο και σε αυτόν του Ιράκ.

Με το που υπέγραψε ο Καραμανλής την συμφωνία του αγωγού Μπουργκάζ- Αλεξανδρούπολης την επομένη μας προέκυψαν τα Ομόλογα.

Παρά τις πιέσεις των ΗΠΑ αυτός όχι μόνο δεν έκανε πίσω αλλά προχωρά και σε αγωγό αερίου με τους Ρώσους. Ο Καραμανλής δεν έλαβε θέση στο σχέδιο Α(υ)νάν όπως ο Γιωργάκης και η Ντόρα. Αυτός και οι συνεργάτες του υπέδειξαν το τετράγωνο που είναι η Αμερικανική πρεσβεία ως υπεύθυνους για τις υποκλοπές.

Ο Καραμανλής ή πρέπει να ανατραπεί προκειμένου να αντικατασταθεί με ένα από τα αγαπημένα τους παιδιά( Γιωργάκης ή Ντόρα), που θα πορευθούν σύμφωνα με τα συμφέροντα της υπερδύναμης ή και εάν ακόμη επανεκλεγεί να είναι αδύναμος με αποτέλεσμα η ενεργειακή του πολιτική να είναι σύμφωνα με τα αμερικανικά συμφέροντα.

Πώς να μην συνδέσω το φετινό ολοκαύτωμα με το « Ο ελληνικός λαός είναι δυσκολοκυβέρνητος και γι' αυτό πρέπει να τον πλήξουμε βαθιά στις πολιτισμικές του ρίζες. Τότε ίσως συνετισθεί. Εννοώ, δηλαδή, να πλήξουμε τη γλώσσα, τη θρησκεία, τα πνευματικά και ιστορικά αποθέματα, ώστε να εξουδετερώσουμε κάθε δυνατότητά του να αναπτυχθεί, να διακριθεί, να επικρατήσει, για να μη μας παρενοχλεί στα Βαλκάνια, να μη μας παρενοχλεί στην Ανατολική Μεσόγειο, στη Μέση Ανατολή, σε όλη αυτή τη νευραλγική περιοχή μεγάλης στρατηγικής σημασίας για μας, για την πολιτική των ΗΠΑ».

Η κυνική αυτή ομολογία ανήκει στον εβραίο πρώην υπουργό Εξωτερικών των ΗΠΑ και πρωτεργάτη του ΑΤΤΙΛΑ Χένρι Κίσιγκερ, που το 1974 διαμέλισε την Κύπρο και τον Σεπτέμβριο του 1974 σε ομιλία του κατά την βράβευσή του από τους Επιχειρηματίες των Η.Π.Α στην Ουάσινγτων (δημοσιεύθηκε στις 12.2.1997 από την «Turkish Daily News»).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στροφή των ξενοδόχων στην τουριστική κατοικία

Οι «δρόμοι» που ανοίγονται με το Εθνικό Χωροταξικό Σχέδιο και τα σχέδια των ξενοδοχειακών ομίλων για επενδύσεις στον χώρο της κατοικίας

Με αργά και επιφυλακτικά - προς το παρόν- βήματα, κινούνται οι μεγάλοι ξενοδοχειακοί όμιλοι της χώρας, αναφορικά με την αξιοποίηση του υπό ψήφιση Εθνικού Χωροταξικού Σχεδίου για τον Τουρισμό. Αυτό δεν σημαίνει ότι μόλις οριστικοποιηθεί το περιεχόμενο των νέων διατάξεων, δεν αναμένεται και μία σαφής στροφή αρκετών προς την ανάπτυξη της αγοράς τουριστικών κατοικιών. Ως τέτοιες θεωρούνται μονάδες που εντάσσονται σε ένα οργανωμένο παραθεριστικό θέρετρο με ξενοδοχειακή μονάδα. Oπως μάλιστα είχε σημειώσει σε παλαιότερη ομιλία του ο κ. Αχιλλέας Κωνσταντακόπουλος, διευθύνων σύμβουλος της TE.ME.S, που υλοποιεί τουριστική επένδυση στη Μεσσηνία, «μικτές τουριστικές επενδύσεις, συνδυάζοντας με επιτυχία οικιστικά και ξενοδοχειακά προϊόντα, γνωρίζουν μεγάλη άνθηση διεθνώς με τη μορφή των λεγόμενων Condo, ή Residence Hotels».

Σε αυτές τις αναπτύξεις συνηθίζεται το 70% της συνολικής δυναμικότητας να αφορά τουριστικές κατοικίες (μεζονέτες, βίλες, διαμερίσματα), πλέον ασφαλώς της ξενοδοχειακής μονάδας. Οι οικιστικές μονάδες διαθέτουν τον αντίστοιχο ξενοδοχειακό εξοπλισμό, αλλά και την βασική υποδομή, ώστε να μπορούν να πωληθούν ως διαμερίσματα ή σπίτια. Παράλληλα, όπως αναφέρει ο κ. Κωνσταντακόπουλος οι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων τα χρησιμοποιούν για ορισμένες μέρες ετησίως. Συνήθως, ο παγκόσμιος μέσος όρος δεν ξεπερνά τον ένα μήνα. Τις υπόλοιπες ημέρες οι ιδιοκτήτες θέτουν τις μονάδες τους στη διάθεση μιας συμφωνίας εκμίσθωσης (rental pool) που αυξάνει ανάλογα με την δυναμικότητα του ξενοδοχείου. Τα καθαρά έσοδα από τις ενοικιάσεις των μονάδων σε τρίτους, συνήθως επιμερίζονται ισόποσα ανάμεσα στον ξενοδόχο/διαχειριστή και τον ιδιοκτήτη. Πρόκειται για ένα νέο προϊόν που επιχειρείται να εισαχθεί στην ελληνική τουριστική πραγματικότητα.

Ηδη, βέβαια, έχει δρομολογηθεί μία σειρά επενδύσεων και μάλιστα σημαντικών, οι περισσότερες εκ των οποίων όμως βρίσκονται στα χαρτιά επί αρκετά χρόνια ή ακόμα και δεκαετίες. Φιλοδοξία των ιθυνόντων είναι η ευόδωση των προσπαθειών τους, ιδίως από τη στιγμή που φαίνεται ότι πλέον διαμορφώνεται και ένα «φιλικότερο» προς τους επενδυτές θεσμικό πλαίσιο. Σχέδια για ένταξη, ή ανάπτυξη τουριστικών κατοικιών σε υφιστάμενα ξενοδοχειακά συγκροτήματα αναμένεται να καταστρώσουν σχεδόν όλοι οι μεγάλοι ξενοδοχειακοί όμιλοι της χώρας (π.χ. Μαντωνανάκη, Δασκαλαντωνάκη κ.ο.κ.). Ωστόσο, επί του παρόντος δεν υπάρχει κάτι χειροπιαστό, μιας και η πλειονότητα φαίνεται ότι τηρεί στάση αναμονής.

Τα μεγάλα έργα

Από τους επίδοξους «ξενοδόχους» ξεχωρίζουν δύο μεγάλες επενδύσεις, που σχεδιάζονται επί χρόνια. Η πρώτη είναι βέβαια η επένδυση της Minoan Group (πρώην Loyalward), ενός ομίλου επενδυτών, στους οποίους περιλαμβάνονται και Ελληνες, εκ Μ. Βρετανίας ορμώμενου. Η Minoan έχει αναλάβει την υλοποίηση τουριστικής επένδυσης στη Χερσόνησο Σίδερο της Ανατολικής Κρήτης. Το 1994, είχε πλειοδοτήσει σε διαγωνισμό της Μονής Τοπλού, η οποία επιθυμούσε να έχει έσοδα από την έκταση των 25.000 στρεμμάτων που διαθέτει στην περιοχή. Η δρομολογούμενη επένδυση αφορά την ανάπτυξη ενός τουριστικού συγκροτήματος, το οποίο θα περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, τρεις ξενοδοχειακές μονάδες κι έξι τουριστικά χωριά παραθεριστικών κατοικιών, αλλά και δύο γήπεδα γκολφ σε έκταση 25.000 στρεμμάτων, ενώ τα παραπάνω κτίσματα αφορούν στο 1% της έκτασης, δηλαδή 255.000 τ.μ. Το θέρετρο στο Κάβο Σίδερο θα λειτουργεί σε 12μηνη βάση, ενώ θα μπορεί να φιλοξενήσει 7.000 επισκέπτες. Η επένδυση ανέρχεται σε 1,2 δισ. ευρώ.

Ωστόσο, μετά και την πρόσφατη προσφυγή που κατέθεσαν στο ΣτΕ τοπικές οικολογικές οργανώσεις, οι υπεύθυνοι του έργου θα χρειαστεί να περιμένουν τουλάχιστον έως τα τέλη του 2008, έως ότου εκδοθούν οι απαιτούμενες οικοδομικές άδειες. Αυτό θα συμβεί εφόσον βέβαια υπάρξει απόρριψη της προσφυγής από το ΣτΕ. Σύμφωνα με το αιτιολογικό της, η έγκριση της υποβληθείσας μελέτης περιβαλλοντικών επιπτώσεων από το ΥΠΕΧΩΔΕ έγινε κατά παράβαση της κείμενης νομοθεσίας για την προστασία του περιβάλλοντος.

Η δεύτερη μεγάλη επένδυση που σχεδιάζεται αφορά εκείνη του ομίλου Κωνσταντακόπουλου στην ΠΟΤΑ (Περιοχή Οργανωμένης Τουριστικής Ανάπτυξης) Μεσσηνίας. Ο λόγος για μία ανάπτυξη που θα ολοκληρωθεί σε δύο φάσεις στις περιοχές Ρωμανού, Πύλου και Ριζομύλου Μεσσηνίας. Η πρώτη φάση της επένδυσης, προϋπολογισμού 325 εκατ. ευρώ αφορά την ανάπτυξη τεσσάρων ξενοδοχειακών ομίλων. Σύμφωνα με τα σχέδια, που έχει γνωστοποιήσει ο κ. Κωνσταντακόπουλος, και στις δύο εκτάσεις θα δημιουργηθούν γήπεδα γκολφ (18 οπών), τα οποία επιχορηγούνται από τον αναπτυξιακό νόμο με ποσοστό 50%. Η δεύτερη φάση της επένδυσης προβλέπει την κατασκευή στην περιοχή Ρωμανού (Νavarino Dunes) 2 ξενοδοχείων επιπλωμένων διαμερισμάτων, 268 δωματίων (868 κλινών) και 220 δωματίων (742 κλινών) αντίστοιχα, παράλληλα με τις ανάλογες επεκτάσεις έργων υποδομής. Επίσης κατά την δεύτερη φάση θα κατασκευασθούν και τουριστικές κατοικίες, περίπου 120 στο Ρωμανό/ Navarino Dunes και 200 στην Πύλο/Navarino Bay. Τέλος, προβλέπεται και η οργάνωση τρίτης περιοχής (Περιοχή Ριζομύλου, Δήμου Πεταλιδίου επί του Μεσσηνιακού Κόλπου), επί συνολικής παραλιακής έκτασης περίπου 1.275 στρ. που θα περιλάβει ξενοδοχειακά συγκροτήματα πολυτελείας συνολικά 3.000 κλινών (που αντιστοιχούν σε 1.200 δωμάτια περίπου), συνεδριακό κέντρο, κέντρο θαλασσοθεραπείας, γήπεδο γκολφ 18 οπών και εγκαταστάσεις υποδομής, καθώς και 160 παραθεριστικές κατοικίες. Η επένδυση στην τελική της μορφή εκτιμάται ότι θα προσεγγίσει τα 900 εκατ. ευρώ. Η Ακτωρ θα αναλάβει εκτός απροόπτου, την πρώτη φάση της ανάπτυξης, προϋπολογισμού 300 εκατ. ευρώ (πλέον ΦΠΑ), που αφορά την ανάπτυξη έκτασης 1.300 στρεμμάτων στην περιοχή Ρωμανός.

Κρήτη και Ηλεία

Eπίσης, στη Δυτική Πελοπόννησο, αλλά στο βόρειο τμήμα της και συγκεκριμένα κοντά στον Πύργο θα αναπτυχθεί το Olympia Resort (θα απέχει 16 χλμ. από την Oλυμπία), όπου συμμετέχουν η αυστριακή Trident Investment Group LLC και η ελληνική ξενοδοχειακή αλυσίδα Grand Hotels & Resorts S.A. Yπό τη διεύθυνση της Mandarin Oriental Hotel Group (MHOG), προωθείται η δημιουργία ενός πολυτελούς ξενοδοχείου 138 δωματίων, ένα γήπεδο γκολφ σχεδιασμένο από τον διάσημο αρχιτέκτονα γηπέδων Nick Faldo, γήπεδα τένις, 180 παραθεριστικές κατοικίες, συνεδριακό κέντρο και εστιατόρια, δίπλα στην παραλία, μήκους 1 χλμ. Tο ύψος της επένδυσης αναμένεται να αγγίξει τα 300 εκατ. ευρώ.

Σημαντική θεωρείται και η δρομολογούμενη επένδυση του κυπριακού ομίλου Φωτιάδη στην Αγία Γαλήνη στα νότια του Νομού Ρεθύμνου σε έκταση 1.600 στρεμμάτων. Η Emerald Developments, θυγατρική του ομίλου εταιρειών Φωτιάδη, προβλέπεται να επενδύσει 310 εκατ. ευρώ για την ανάπτυξη ενός θερέτρου, το οποίο θα περιλαμβάνει παραθεριστικές κατοικίες, δύο ξενοδοχεία πέντε αστέρων κι ένα γήπεδο γκολφ. Στο θέρετρο θα περιλαμβάνονται επίσης συνεδριακό κέντρο και αθλητικές εγκαταστάσεις.

Την Κρήτη και συγκεκριμένα τον Ορμο Φανερωμένης στην Σητεία, έχει επιλέξει και η Ικτίνος Τουριστική για την ανάπτυξη έκτασης 2.000 στρεμμάτων.

Η εταιρεία αναμένεται να δαπανήσει ποσό της τάξεως των 130 εκατ. ευρώ για την ανάπτυξη, σε πρώτη φάση, 300 παραθεριστικών κατοικιών, ενώ δρομολογεί και την κατασκευή ξενοδοχείου 5 αστέρων και 700 κλινών, κέντρο θαλασσοθεραπείας, συνεδριακό κέντρο 500 ατόμων και μαρίνα χωρητικότητας 85 σκαφών. Παράλληλα, στον σχεδιασμό περιλαμβάνεται η δημιουργία γηπέδου γκολφ 18 οπών και δεύτερου οικισμού 500 παραθεριστικών κατοικιών. Οι εργασίες κατασκευής για την πρώτη φάση εκτιμάται ότι θα ξεκινήσουν στις αρχές του 2008. Σημειώνεται ότι στην επένδυση συμμετέχει πλέον και η Dolphin Capital Investors των κ. Καμπουρίδη και Χαραλαμπίδη.

Τα γκολφ

Με τη σειρά της, η Swiss Golf Invest σχεδιάζει να επενδύσει 45,3 εκατ. ευρώ στη δυτική Zάκυνθο. Tο επιχειρηματικό της σχέδιο περιλαμβάνει την δημιουργία δύο γηπέδων γκολφ 18 οπών, μιας ακαδημίας γκολφ, ενός ξενοδοχείου 5 αστέρων και δυναμικότητας 90 κλινών, όπως επίσης και 55 κατοικίες (bungalows). Παράλληλα, το συγκρότημα θα συμπληρώνεται από κέντρο θαλασσοθεραπείας, ένα συνεδριακό κέντρο και μία μαρίνα για τον ελλιμενισμό σκαφών.

Επενδυτικό σχέδιο ύψους άνω των 210 εκατ. ευρώ προγραμματίζει να υλοποιήσει στη Μαγνησία η εταιρεία ABP Plus International, συμφερόντων του ομίλου εταιρειών Παρασκευαΐδη. Πρόκειται για επένδυση που θα φέρει την ονομασία Apollo Resort και θα υλοποιηθεί στην περιοχή του Σωρού, στον Βόλο. Το σχέδιο της επένδυσης ξεκίνησε να εκπονείται από το 2005 και αναμένεται να ξεκινήσει το 2009, αφού τώρα θα αρχίσουν οι διαδικασίες αδειοδότησης. Το Apollo Resort θα περιλαμβάνει: ξενοδοχείο 5 αστέρων με δυναμικότητα 300 κλινών, τουριστικές κατοικίες -time sharing, κέντρο θαλασσοθεραπείας- SPA, γήπεδο γκολφ 18 οπών, συνεδριακό κέντρο 1.100 ατόμων, καθώς και μαρίνα 150 σκαφών.

Αν και η διοίκηση της Τεχνικής Ολυμπιακής δεν θέλει να κάνει κάποιο σχόλιο, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν στοχεύει σε σχέδια οικιστικής αξιοποίησης του συγκροτήματος του Πόρτο Καρράς στη Χαλκιδική. Σε πρώτη φάση εκτιμάται ότι στόχος είναι η ανάπτυξη περίπου 470 κατοικιών πέριξ των υφιστάμενων ξενοδοχειακών εγκαταστάσεων. Υπενθυμίζεται πως, βάσει του χωροταξικού σχεδίου, οι παραθεριστικές κατοικίες θα αποτελούν ουσιαστικά μέρος του τουριστικού συγκροτήματος όπου αυτές βρίσκονται, καθώς τη διαχείρισή τους -όταν δεν χρησιμοποιούνται από τους ιδιοκτήτες τους- θα έχει ο φορέας που εκμεταλλεύεται τη ξενοδοχειακή μονάδα. Μέρος των εσόδων που προκύπτουν από τη διαχείριση αυτή, θα δίνεται στους ιδιοκτήτες των κατοικιών. Θα πρέπει να σημειωθεί, τέλος, πως στα σχέδια του κατασκευαστικού Ομίλου περιλαμβάνεται η ανέγερση, σε επόμενο στάδιο, τουλάχιστον ακόμη 2.000 κατοικιών στην έκταση των 17.600 χιλιάδων στρεμμάτων του Πόρτο Καρράς, καθώς επίσης και η κατασκευή ενός νέου γηπέδου γκολφ, κέντρου θαλασσοθεραπείας και αθλητικών εγκαταστάσεων.

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ !!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.