Jump to content

Πύρινος εφιάλτης σε όλη την Ελλάδα


Clemence

Recommended Posts

οι άνθρωποι δε θα κινδύνευαν αν ειχαν την ψυχραιμία να παρατήσουν έγκαιρα το σπίτι τους.

προσωπικά, θα προτιμούσα να καεί το σπίτι μου και όλα μου τα χωράφια παρά η αρχαία Ολυμπια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Last Reply

Επειδή φαντάζομαι πως όλοι βρεθήκαμε σε κάποια παρέα που οι μισοί έλεγαν "τι μας νοιάζουν τα αρχαία, εδώ καίγονται άνθρωποι" και οι άλλοι μισοί "η μεγαλύτερη ντροπή είναι να καεί η γενέτειρα των Ολυμπιακών αγώνων, εκεί πρέπει να πέσουν όλες οι προσπάθειες", εγώ πιστεύω ότι η σύγκριση της ιστορίας και των συμβόλων της με τις ανθρώπινες ζωές είναι άκυρη και δεν υπάρχει δίλημμα. Ούτε κάηκε κάποιος για να προστατευτεί η αρχαία Ολυμπία, ούτε κάηκε η αρχαία Ολυμπία για να σωθεί ένας άνθρωπος. Η αξία της ανθρώπινης ζωής βρίσκεται σε ένα εντελώς διαφορετικό επίπεδο από αυτό της ιστορικής ταυτότητας και της διεθνούς ακτινοβολίας μιας χώρας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οποιος θελει να προλαβει τις καλοκαιρινες εκπτωσεις,να σπευσει στις τραπεζες του νομου Ηλειας να παραλαβει το επιδομα των 3.000 ευρω emthumbsup !!Με μια απλη υπευθυνη δηλωση οτι καηκαν τα μπατζακια του :lol: !!Ηδη αρκετοι τσιγγανοι,Αλβανοι και λοιποι τσαμπατζηδες το ελαβαν με επιτυχια και μαλιστα εις διπλουν,μιας και πηγαν σε περισσοτερες απο μια τραπεζες :cool10: !!

Επισης τυχεροι οι συμφοιτητες απο τις πυροπληκτες περιοχες!Και αυτοι θα λαβουν με απλη αιτηση 1.500 ευρω!!Αναδρομικα θα τα παρω αν κανω μια μεταδημοτευση :huh: ?Με τα 1.500 θα παιρνα λαπτοπ και θα περισσευανε και κατι ψιλα για το PS3 :( ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ με πολλά που ειπώθηκαν παραπάνω, ειδικά με αυτά που έγραψε ο drkot. Θα γράψω για κάποια που δεν ειπώθηκαν.

1) Οι φωτιές στα δάση και στις αγροτικές περιοχές είναι ένα φαινόμενο με πολλούς παράγοντες. Όλοι μπορούμε να το συζητάμε, αλλά υπάρχουν αρμόδιοι επιστήμονες που τις μελετούν και έχουν συμπεράσματα. Είχα δώσει σε παλαιότερο post ένα σύνδεσμο με ένα άρθρο ενός περιβαλλοντολόγου, και νομίζω είναι πολύ καίριο. Το ότι ο Καραμανλής βγήκε να υποστηρίξει γελοίες συνωμοσίες λες και είναι σε καφενείο της Άνω Ραχούλας, δείχνει την άγνοια του για το πως πρέπει να γίνεται η πολιτική σε ένα σύγχρονο κράτος. Δεν περίμενα τις φωτιές για να καταλάβω την άγνοια των κυβερνώντων. Αυτές τις ημέρες όμως με τη διάχυτη ανασφάλεια και τον πανικό των πολιτών στο κόκκινο, το ότι βγαίνει ο πρωθυπουργός της χώρας (θυμίζω ότι πρώτος βγήκε στα κανάλια ο Κακλαμάνης και είπε τα ίδια γελοία) με τέτοια άποψη, σημαίνει ότι ζούμε ή στην Ουγκάντα ή στην πρώην ΛΔΓερμανίας.

2) Το ότι σήμερα μιλάμε για 65 νεκρούς μετά από ένα τριήμερο φωτιών σε αγροτικές περιοχές, σημαίνει ότι στην Ελλάδα υπάρχει ανύπαρκτη "πολιτική προστασία". Ούτε αυτό περίμενα να το επιβεβαιώσω τώρα. Σωστά αυτά που λέει ο drkot, αλλά όταν συμβαίνει μια μαζική καταστροφή δεν μπορείς να περιμένεις από την αυτοθυσία της μόνιμης αγροτικού από τα Άνω Κρέστενα, αλλά πρέπει να έχεις σχέδιο άμεσης αντιμετώπισης. Από ότι φάνηκε δεν υπήρχε.

3) Για μένα υπάρχουν δύο ζητήματα σήμερα: Η ανεπάρκεια και η άγνοια όλων που εμπλέχτηκαν σε αυτή την υπόθεση (από τον ανεκδιήγητο Καραμανλή με το τζάκετ, μέχρι τους δημάρχους και υπευθύνους πολιτικής προστασίας των νομών -φαντάζομαι για πόσο το έχουν σπουδάσει το θέμα) και η αδυναμία όλων των κρατούντων να δουν τις επιπτώσεις και να επεξεργαστούν προτάσεις ανάπτυξης. Είναι σαφές ότι ο Καραμανλής αγοράζει ψήφους με 3000 (ρε μπας και είναι αυτός πίσω από τη συνωμοσία? χαχα). Είναι σαφές ότι μετά τις εκλογές ένας μεγάλος αριθμός νεόπτωχων θα προστεθεί στους ήδη υπάρχοντες. Και είναι σαφές ότι μέχρι τώρα κανείς από τους κρατούντες δε μιλά για την ανάπτυξη που θα πρέπει να υπάρξει.

υγ1. Πάντως αν χάσει ο Καραμανλής από αυτή την τραγωδία, θα θυμίζει λίγο κάθαρση. Ο άνθρωπος που έγινε πρωθυπουργός χρησιμοποιώντας το όνομα του θείου του, θα χάσει από τα λάθη που ξεκίνησε ο ίδιος ο θείος του. Λάθη που έχουν να κάνουν με τον τύπο ανάπτυξης που αποφάσισε ο θείος Καραμανλής: όλα τσιμέντο, καμία πρόνοια για το περιβάλλον.

υγ2. drkot, αλήθεια σε ζηλεύω που πήρες αεροπλάνο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προσωπικά, θα προτιμούσα να καεί το σπίτι μου και όλα μου τα χωράφια παρά η αρχαία Ολυμπια

Αύτο μάλλον δεν θα το πει ο μεσήλικας αγρότης, που κάηκε ολόκληρη η περιουσία του, που έχει τελειώσει το δημοτικό-γυμνάσιο, έχει 2-3 παιδιά, γυναίκα, ηλικιωμένους γονείς και όλοι αυτοί ζούσαν από τις ελιές/αμπέλια,κλπ. που κάηκαν. Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε την ανάγκη επιβίωσης με την ανάγκη προστασίας της πολιτιστικής μας κληρονομιάς. Το να είσαι αγρότης σημαίνει πως η ζωή σου όλη εξαρτάται από την πορεία της σοδειάς σου. Αυτοί οι άνθρωποι για τα επόμενα 5-10 χρόνια δεν θα έχουν εισόδημα από αυτόν τον τόπο, ίσως και ποτέ. Από που θα ζήσουν; Αν ενός ιατρού,δασκάλου,γενικά υπαλλήλου καούν το σπίτι και τα χωράφια δεν θα πάψει το επάγγελμα του για τα επόμενα 5-10 χρόνια. Θα μπορέσει να βγάλει εισόδημα άμεσα. Ενώ αυτοί οι άνθρωποι θα πρέπει να αλλάξουν τρόπο ζωής. Θα πρέπει να μεταναστεύσουν, να γίνουν εργάτες σε ξένα χωράφια,κλπ. Τα γερόντια θα πρέπει να πάνε να μείνουν στα παιδιά τους στις πόλεις στην καλύτερη περίπτωση, αν έχουν παιδιά. Η ζωή αυτών των ανθρώπων έχει στιγματιστεί, έχει καταστραφεί, ειδικά εκείνων που χάσανε και συγγενικά πρόσωπα. Δεν γίνεται αυτή την τραγωδία να την συγκρίνουμε με την παραλίγο πολιτιστική τραγωδία. Εννοείται πως είναι πολύ σημαντικό που σώθηκε η αρχαία Ολυμπία!!! Σκέψου όμως, αν είχε καεί η αρχαία Ολυμπία σε 10 χρόνια από τώρα ποιός θα το θυμόταν; Όλος ο κόσμος, παγκοσμίως! Τους πυρόπληκτους θα τους θυμάται κανείς σε 10 χρόνια;

Όλες αυτές τις ημέρες παρακολουθώ τα νέα από μακρυά και πραγματικά θλίβομαι.

Κάποιος παραπάνω ανέφερε την 11 Μαρτίου 2004 και την ισπανική προεκλογική εκστρατεία. Είναι αλήθεια οτι οι λιγοστοί ισπανοί που κατέφυγαν τότε στις κάλπες (μόλις το 30% του πληθυσμού) περίμεναν ως την τελευταία στιγμή για να μαθευτεί αν η τρομοκρατική ενέργεια οφειλόταν στην ΕΤΑ, οπότε θα ψήφιζαν το συντηρητικό κόμμα Ρ.Ρ. (J.M.Aznar) ή στην Al Qaeda, οπότε θα ψήφιζαν τους σοσιαλιστές με τον παπουτσή (Θαπατέρο). Το αποτέλεσμα το γνωρίζετε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η υιοθέτηση της γραμμής για "ασσύμετρη απειλή" κρύβει έναν κίνδυνο

πέρα από το ότι καλλιεργεί ένα κλίμα τρομολαγνείας (άμεσα έρχεταιστο μυαλό μου το Φαρενάιτ 9/11)

κινδυνεύουμε να καταλήξουμε στο πολύ λογικό συμπέρασμα πως

για να αντιμετωπίσουμε τις πυρκαϊές δεν χρειάζεται να βελτιώσουμε την πυροσβεστική και τη δασοπυρόσβεση,

να προσληφθούν αρκετοί και ικανοί πυροσβέστες, ούτε να υπάρχει σωστή οργάνωση και σχεδιασμός για την πυρόσβεση

αλλά να αυξήσουμε τα κονδύλια για την ΕΥΠ και την αντιτρομοκρατική...

έχω σιχαθεί τους πολιτικούς, ντρέπομαι να τους βλέπω να πατάνε στις στάχτες της Ολυμπίας και να το παίζουν συντετριμμένοι

ντρέπομαι που θεωρούν τον πυρόπληκτο της Ηλείας πιο δυστυχισμένο από τον πυρόπληκτο της Αχαΐας

ή τους σεισμόπληκτους που δεν τους χτύπησε η καταστροφή μέσα στις εκλογές.

Δε μπορώ ούτε να γελάσω με τα μαρκετινίστικα πλασαρίσματα Παπανδρέου και Καραμανλή

(ποιος άνθρωπος φοράει μπουφάν Αυγουστιάτικα ρε γαμώτο???)

το χειρότερο είναι πως δε βλέπω μια λύση που να με ικανοποιεί ή να με αφήνει να ελπίζω τουλάχιστον

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρίξτε μια ματιά στο βιντεάκι

από τις λίγες φορές που βλέπω το youtube να ξεφεύγει από την συνηθισμένη ζούγκλα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(ποιος άνθρωπος φοράει μπουφάν Αυγουστιάτικα ρε γαμώτο???)

και φτάνουμε στην ουσία της αντιπαράθεσης!

emconfused

για όσους το έχουν υπόψη τους είναι η συνήθης αμφίεση Μπους σε καταστροφές

(η φάση που θέλει να δείξει πως έχει πέσει με τα μούτρα στη δουλειά)

όσο για τον κύριο που το παίζει συντετριμμένος πάνω στις στάχτες είναι ο Παπανδρέου

σε όλα τα άλλα πλάνα έχει καμμιά εκατοστή να στριμώχνονται πλάι του

αλλά στις στάχτες μόνος και βαθυστόχαστος

εντάξει? σου εξασφαλίσαμε την ισομερή κατανομή?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όχι βρε άgo, μετά από τόσα ''έχω σιχαθεί'' και ''ντρέπομαι'' επέτρεψέ μου:

έχω σιχαθεί και ντρέπομαι να βλέπω νοήμονες ανθρώπους να αναπαράγουν τέτοιες συμμετρικές ανοησίες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι, ξέχασα, οι νοήμονες αναπαράγουν μόνο σοβαρές απόψεις τύπου Γιακουμάτου

αν θες να σχολιάσεις τον τρόπο που πλασσάρονται οι αρχηγοί εν μέσω τραγωδίας

δηλαδή τι πρέπει να πεις? ή πρέπει να μην το πεις?

τουλάχιστο εγώ δε σε σιχαίνομαι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι, ξέχασα, οι νοήμονες αναπαράγουν μόνο σοβαρές απόψεις τύπου Γιακουμάτου

αν θες να σχολιάσεις τον τρόπο που πλασσάρονται οι αρχηγοί εν μέσω τραγωδίας

δηλαδή τι πρέπει να πεις? ή πρέπει να μην το πεις?

τουλάχιστο εγώ δε σε σιχαίνομαι

ξέχασα, μόνο λυπάσαι που ρίχνω το επίπεδο των μοδ εδώ μέσα.

αν δε βλέπεις την αντίφαση μεταξύ των ''έχω σιχαθεί'' και ''ντρέπομαι'' που χρησιμοποιείς και του εντελώς βλακώδους θέματος προπαγάνδας επιπέδου μπουφάν στο ίδιο μήνυμα που επιλέγεις να αναφέρεις, δε φταίω εγώ.

τουλάχιστο πρόσεχε τί διαβάζεις γιατί είναι κρίμα να προσωποποιείς κάθε τί που λέω πάνω στο θέμα (κοίτα και τις προηγούμενες απαντήσεις σου και θα καταλάβεις).

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλω να προσθέσω μια λίγο διαφορετική άποψη...

1) Αίτια: δεν ξέρω αν φταίει η πολιτική ηγεσία κι αν υπάρχουν πραγματικά νομικά παράθυρα για την καταπάτηση καμμένων δασών, θα ήθελα όμως κάποιος κάποτε να μου υποδείξει τον τρόπο. Δεν αμφισβητώ ότι γίνεται καταπάτηση, αλλά θα ήθελα να μάθω κάτι πέρα από το επίπεδο των φημών. Ενώ αναφέρεται ότι το ποσοστό των εμπρησμών είναι μόλις στο 15-20% (εσκεμμένων ή από λάθος), έχουμε αποκτήσει ως αντανακλαστικό πλέον την αμφισβήτηση του τυχαίου γεγονότος.

2) Πυροσβεστική: μεταξύ διαφόρων άλλων αχρήστων πληροφοριών έμαθα αυτές τις ημέρες ότι η Ελλάδα έχει σε πανευρωπαϊκό επίπεδο μεγάλο αριθμό πυροσβεστών και αεροσκαφών πυρόσβεσης. Πρέπει να υποθέσω λοιπόν ότι αφού δεν "σώθηκε" το δάσος, φταίει η πυροσβεστική; Οι πλέον αρμόδιοι να το κρίνουν αυτό λένε ότι οι εστίες ήταν τέτοιας έκτασης και διασποράς, που ήταν μάλλον αδύνατη η αποφυγή της καταστροφής. Επίσης οι καιρικές και τοπικές (σε μερικές περιπτώσεις) συνθήκες δεν επέτρεπαν τις πτήσεις των αεροσκαφών ή όταν αυτές γίνονταν δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικές επειδή δεν μπορούσαν να επιχειρήσουν ρίψεις στα κατάλληλα σημεία.

Δεν μπορώ να μην σχολιάσω το γεγονός ότι άνθρωποι χωρίς κάποια ειδική γνώση σχολίαζαν και επέκριναν τους πάντες. Δεν είναι γελοίο να πιστεύει κανείς ότι είναι καλύτερα καταρτισμένος στο αντικείμενο της δουλειάς κάποιου άλλου από εκείνον, που την κάνει; Μια που είμαστε ή θα γίνουμε γιατροί, δεν σας φαίνεται εξοργιστικό (ή αστείο, ανάλογα με τη διάθεση της στιγμής) όταν ο κάθε απόφοιτος (με κλωτσιές) δημοτικού σχολείου έχει "εμπεριστατωμένη" άποψη για τη θεραπεία σοβαρών νοσημάτων; Και δεν είναι το ίδιο όταν αξιωματικοί της πυροσβεστικής λένε πως οι συνθήκες ήταν ακραίες, εμείς να ισχυριζόμαστε ότι δεν έκαναν σωστές εκτιμήσεις ή δεν επιχείρησαν στα σωστά σημεία ή με τον κατάλληλο τρόπο; Δυστυχώς και τα δύο παραπάνω είναι χαρακτηριστικά φαινόμενα της νεοελληνικής νοοτροπίας: γκρίνια για ό,τι μας ενοχλεί και "γνώση" για όλα τα θέματα.

3) Πολιτικοί: με την επιφύλαξη της 1ης παραγράφου, θα ήθελα να πω: τι φταίει ο "ταλαίπωρος" πολιτικός, αν η φωτιά δεν ελέγχεται; Πέθαναν άνθρωποι, είναι τραγικό, αλλά βλέποντας τα γεγονότα: σε τι ακριβώς φταίει; Το αν τα πράγματα κινούνται με γρήγορους ή αργούς ρυθμούς δεν μπορεί να το κρίνει κανείς χωρίς να έχει ένα μέτρο σύγκρισης. Παρόμοιες καταστροφές έχουν γίνει και αλλού και δεν νομίζω ότι είδα πουθενά διαφορετική εικόνα. Σε ό,τι αφορά στις αποζημιώσεις θα ήθελα να εκφράσω μιαν "αιρετική" άποψη: το κράτος δεν είναι και ούτε θα πρέπει να γίνει ασφαλιστική εταιρεία. Δεν κάηκε το δικό μου σπίτι. Αν είχε καεί θα ήταν πολύ βολικό να μου το ξαναχτίσουν. Δεν θα ήταν όμως δίκαιο, όπως εγώ αντιλαμβάνομαι τα πράγματα. Δεν θέλω να πάρουν από εμένα χρήματα για να αποζημιώσουν στο ακέραιο τους πληγέντες. Συμφωνώ να μοιραστούν βοηθήματα όπως αυτό των πρώτων ημερών, άτοκα δάνεια και λυόμενα.

4) Δημοσιογράφοι: αν θέλετε να βρείτε εμπόρους της απόγνωσης μην ψάξετε παραπέρα. Το πλήθος θέλει να δει στάχτες, χαλάσματα και οργή; Αυτά θα δει... "οργισμένους" δημοσιογράφους να απευθύνουν "αμείλικτα" ερωτήματα, να διατυπώνουν "βαρύγδουπες" απόψεις, που δεν επιδέχονται αμφισβήτησης από κανένα ειδικό κτλ.

Ξέρω ότι θα δεχόμουν τομάτες (ή μάλλον πατάτες, που δεν είναι τόσο μαλακές) αν τα έλεγα αυτά, οπουδήποτε αλλού εκτός του blog, αλλά τι να κάνω; Είμαι κι εγώ Έλληνας κι ως εκ τούτου με πνίγει κι εμένα το δίκαιο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι, ξέχασα, οι νοήμονες αναπαράγουν μόνο σοβαρές απόψεις τύπου Γιακουμάτου

αν θες να σχολιάσεις τον τρόπο που πλασσάρονται οι αρχηγοί εν μέσω τραγωδίας

δηλαδή τι πρέπει να πεις? ή πρέπει να μην το πεις?

τουλάχιστο εγώ δε σε σιχαίνομαι

ξέχασα, μόνο λυπάσαι που ρίχνω το επίπεδο των μοδ εδώ μέσα.

αν δε βλέπεις την αντίφαση μεταξύ των ''έχω σιχαθεί'' και ''ντρέπομαι'' που χρησιμοποιείς και του εντελώς βλακώδους θέματος προπαγάνδας επιπέδου μπουφάν στο ίδιο μήνυμα που επιλέγεις να αναφέρεις, δε φταίω εγώ.

τουλάχιστο πρόσεχε τί διαβάζεις γιατί είναι κρίμα να προσωποποιείς κάθε τί που λέω πάνω στο θέμα (κοίτα και τις προηγούμενες απαντήσεις σου και θα καταλάβεις).

:rolleyes:

Παιδιά ηρεμία... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από την συνέντευξη του δημάρχου της ζαχάρως στα νεα

Η φωτιά γιατί ξέσπασε;

Εμπρησμός σίγουρα. Άναβε το ένα μέτωπο μετά το άλλο. Διαδοχικά εμπρηστικά χτυπήματα σε μικρό χρονικό διάστημα.

Και γιατί ξέφυγε;

Πολλά λάθη, έλλειψη συντονισμού.

Ελπίδα υπάρχει;

Πάντα. Μέσα στη λύπη μου πεισμώνω και λέω ότι θα τα ξαναφτιάξουμε όλα από την αρχή. Θα την ξαναφτιάξουμε την πατρίδα μας. Γιατί την αγαπάμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ

By Leigh-Cheri

Στην αρχή ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους.

Δεν ήμουν Εβραίος και δεν φώναξα.

Μετά ήρθαν να πάρουν τους κομμουνιστές.

Δεν ήμουν κομμουνιστής και δεν φώναξα.

Έπειτα, ήρθε η σειρά των περιθωριακών,

Των αντικαθεστωτικών,

Των αντιρρησιών συνείδησης,

Των ομοφυλόφιλων.

Ούτε και αυτά, σκέφτηκα, με αφορούσαν.

Στο τέλος ήρθε η σειρά των τσιγγάνων.

Ούτε και τότε βρήκα λόγια,

Για να εκφράσω την αντίθεσή μου.

Ο επόμενος στη σειρά ήμουν εγώ.

Αλλά δεν υπήρχε κανένας για να φωνάξει.

ΜΠΕΡΤΟΛΤ ΜΠΡΕΧΤ

Γι ακόμη μια φορά επίκαιρος!

Σας φαίνεται άσχετο;

Νομίζω καθόλου!

Γιατί, καλά οι πολιτικοί. Καλά οι εμπρηστές και τα προσωπικά συμφέροντα.

Εννοείται πως η οργή και η αηδία στα πρόσωπά τους δεν περιγράφεται.

Αλλά αυτήν την πολιτική που ακολουθείται εδώ και χρόνια και που κύριο μέλημά της έχει οτιδήποτε άλλο εκτός από το όφελος αυτού του τόπου και των πολιτών του, που έχει υποθηκεύσει αυτή τη χώρα σε τέτοιο βαθμό που θα χρωστούν και τα δισέγγονά μας, που δεν κάνει τίποτ` άλλο από το να υπογράφει συνθήκες που εξυπηρετούν ξένα συμφέροντα, που συντηρεί και αυξάνει [άσχετα με τα νούμερα που μας παρουσιάζουν (τα 8μηνα και τα 4ωρα ΔΕΝ είναι εργασία)] την ανεργία, κάποιοι την στηρίζουν.

Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ μας, όπως εκφράζεται και με το παραπάνω ποίημα, και η σκέψη ότι κάθε τι αρνητικό κάποιους άλλους αφορά κι όχι εμάς (αφού εμείς γνωρίζουμε τον τάδε που θα βολέψει εμάς, το παιδάκι μας κλπ), οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε φαινόμενα τέτοια σαν κι αυτά που ζούμε τις τελευταίες μέρες. Τώρα τι θα πούμε; «η Πελοπόννησος είναι μακριά;» Αύριο θα είναι η Κρήτη. Μεθαύριο η Θεσσαλονίκη. Παραμεθαύριο το σπίτι σου!!! Η Ελλάδα όλη!

Αδιαφορία για το περιβάλλον, αδιαφορία για την παιδεία, για την υγεία, για οτιδήποτε αποτελεί συλλογικόσυμφέρον (απαραίτητο για την ίδια μας την επιβίωση) και ασφυκτικός προσανατολισμός στο πώς θα τη βολέψω εγώ! Ε κάποια στιγμή θα σου γυρίσει μπούμερανγκ. Και τότε να δω ποιος θα ‘ρθει να σε προστρέξει!

Στις 16 καλούμαστε ξανά να δείξουμε τι καταλάβαμε.

Αυτούς που κυβερνάνε χρόνια τώρα, τους ξέρουμε όλοι, νομίζω. Τους ζούμε. Τι άλλο πρέπει να μας κάνουν, δηλαδή;

Όσο για την αποχή, ΔΕΝ είναι άποψη! Είναι μια ακόμη ένδειξη αδιαφορίας. Και η αδιαφορία πληρώνεται. Αργά ή γρήγορα, θα ‘χει το κόστος της στις ζωές όλων μας.

(Ήδη το έχει, δηλαδή. Απλά, άλλοι το βλέπουν κι άλλοι όχι. Ή δεν θέλουν να το δουν.)

Και θα κλείσω με λίγους ακόμα στίχους του ΜΠΡΕΧΤ:

Εφτά φορές κλείνεις τα μάτια.

Όμως την όγδοη

ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙΣ ΜΟΝΟΜΙΑΣ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλω να προσθέσω μια λίγο διαφορετική άποψη...

1) Αίτια: δεν ξέρω αν φταίει η πολιτική ηγεσία κι αν υπάρχουν πραγματικά νομικά παράθυρα για την καταπάτηση καμμένων δασών, θα ήθελα όμως κάποιος κάποτε να μου υποδείξει τον τρόπο. Δεν αμφισβητώ ότι γίνεται καταπάτηση, αλλά θα ήθελα να μάθω κάτι πέρα από το επίπεδο των φημών. Ενώ αναφέρεται ότι το ποσοστό των εμπρησμών είναι μόλις στο 15-20% (εσκεμμένων ή από λάθος), έχουμε αποκτήσει ως αντανακλαστικό πλέον την αμφισβήτηση του τυχαίου γεγονότος.

Χμ

Και εγώ κάπου διάβασα 98% ανθρώπινη δραστηριότητα (εκ των οποίων 20% σκόπιμοι εμπρησμοί)

Χωρίς καμία αναφορά σε πηγή

Άρα διατηρώ αμφιβολία για οποιαδήποτε τέτοια εκτίμηση

Σε ό,τι αφορά στις αποζημιώσεις θα ήθελα να εκφράσω μιαν "αιρετική" άποψη: το κράτος δεν είναι και ούτε θα πρέπει να γίνει ασφαλιστική εταιρεία. Δεν κάηκε το δικό μου σπίτι. Αν είχε καεί θα ήταν πολύ βολικό να μου το ξαναχτίσουν. Δεν θα ήταν όμως δίκαιο, όπως εγώ αντιλαμβάνομαι τα πράγματα. Δεν θέλω να πάρουν από εμένα χρήματα για να αποζημιώσουν στο ακέραιο τους πληγέντες. Συμφωνώ να μοιραστούν βοηθήματα όπως αυτό των πρώτων ημερών, άτοκα δάνεια και λυόμενα.

Το κράτος στηρίζει τα ασφαλιστικά ταμεία και επί της ουσίας ήδη λειτουργεί σε ένα βαθμό ως ασφαλιστική εταιρεία

Επίσης έχουμε αστυνομία ,και συνεπώς και ώς εταιρία security λειτουργεί

Επιπλέον παρέχει, έστω ελλειμματικά, δημόσια υγεία και παιδεία

Άρα και ώς ιατροφαρμακευτικός και εκπαιδευτικός όμιλος λειτουργεί-ή επιχειρεί να λειτουργήσει-

Μερικοί μπλέκετε το τι θέλετε εσείς να είναι το κράτος με το τι πραγματικά είναι .

Μείνε λοιπόν στο τι πρέπει να είναι κατά την άποψη σου και άσε το τι είναι

Επιπλέον οι ασφαλιστικές εταιρίες εισπράττουν από τους πελάτες τους και μετά αποζημιώνουν

Άρα το κράτος δεν καλείται εδώ να λειτουργήσει ώς ασφαλιστική

If anything καλείται να λειτουργήσει ώς φιλανθρωπική οργάνωση

Αν δεν σου αρέσει λοιπόν το κράτος να διαθέτει πόρους ή μέσα για την αντιμετώπιση φυσικών ή άλλων καταστροφών

Τότε θα πρέπει να είσαι κατά της αποστολής διεθνούς βοήθειας –πχ όπως για το τσουνάμι ,σεισμούς κλπ. – από την Ελλάδα ή της συμμετοχής της χώρας σε διεθνείς αποστολές ειρήνευσης ή ανθρωπιστικής βοήθειας .

Επιπλέον λογικά θα πρέπει επίσης να είσαι κατά της διάθεσης οικονομικών πόρων για ευπαθείς κοινωνικές ομάδες

Άνεργους, άπορους , ανάπηρους, ορφανά

Το κράτος λειτουργεί ακριβώς κατά τον ίδιο τρόπο -ως φιλανθρωπική οργάνωση- και σε αυτές τις περιπτώσεις

Σου παίρνει τα λεφτά -όπως λες- και τα δίνει σε άτομα που θεωρεί ότι έχουν ανάγκη

Αντιλαμβάνομαι ότι αυτό μπορεί να είναι ενοχλητικό για εσένα

We all like our money

Αλλά μπορείς λίγο να μου εξηγήσεις πως ακριβώς είναι “άδικο” ?

Αν το κράτος δεσμεύεται να παρέχει ακριβώς την ίδια βοήθεια σε εσένα αν βρεθείς σε αντίστοιχη θέση πώς ακριβώς σε αδικεί?

Τα βοηθήματα και τα λυόμενα -που συμφωνείς να μοιραστούν- από που θα τα πληρώσουν δηλαδή?

Βρέχει ο θεούλης τίποτε λυόμενα στην ελλάδα?

Δεν θα τα πάρουν από εσένα πάλι τα λεφτά? Θα τα βάλουν από την τσέπη τους?

Είσαι οικονομολόγος ?έχεις κάνει κάποια μελέτη που να καταδεικνύει τι ακριβώς θα μας στοιχήσει η αποζημίωση έναντι μόνο των βοηθημάτων –που πάνε και σε ένα σωρό άσχετους που δεν έχουν πάθει τίποτε BTW- και τι είδους δαπάνες θα περικοπούν προκειμένου να εξοικονομηθούν τα χρήματα?

Παρόμοιες καταστροφές έχουν γίνει και αλλού και δεν νομίζω ότι είδα πουθενά διαφορετική εικόνα.

Οχι

Ο αριθμός των νεκρών είναι άνευ προηγουμένου (ακόμη και χωρίς διόρθωση για τον πληθυσμό)

Δεν υπονοώ ότι υποχρεωτικά φταίει άμεσα η κρατική μηχανή για αυτό

Ίσως όμως να φταίει έμμεσα

Ο Έλληνας ξέρει ότι δεν έχει δωρεάν υγεία , δεν έχει δωρεάν παιδεία δεν έχει αποτελεσματική φύλαξη της ζωής ,της ακεραιότητας και της περιουσίας του

Και προτιμά να κινδυνεύσει να καεί υπερασπιζόμενος το βιός του παρα να εμπιστευθεί το κράτος για να τον βοηθήσει να αποκαταστήσει τις απώλειές του

Δεν πιστεύω ότι ο αριθμός των νεκρών είναι άσχετος με την απουσία εμπιστοσύνης των πολιτών όχι μόνο για την αποτελεσματικότητα αλλά και για το ενδιαφέρον καν του κράτους και της ηγεσίας-πολιτικής και μή.

Και για αυτό η έκταση της καταστροφής έχει σχέση με την άποψη σου περί αποζημιώσεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Νοσοκομείο Κρεστένων επρόκειτο να εκκενωθεί, αλλά κανένας γιατρός δεν ήξερε τίποτα. Μία γιατρός, απαντώντας σε ερώτηση τηλεοπτικού σταθμού, είπε ότι κινούνται μέσα στην άγνοια και δεν μπορούν να προγραμματίσουν τις ενέργειές τους. Λίγο αργότερα δέχτηκε σωρεία απειλών ότι θα παραπεμφθεί σε πειθαρχική διαδικασία.

(από επιστολή του συναδέλφου δημήτρη βαρνάβα, 29-08-07)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ

Και εγώ κάπου διάβασα 98% ανθρώπινη δραστηριότητα (εκ των οποίων 20% σκόπιμοι εμπρησμοί)

Χωρίς καμία αναφορά σε πηγή

Άρα διατηρώ αμφιβολία για οποιαδήποτε τέτοια εκτίμηση

Σε ό,τι αφορά στις αποζημιώσεις θα ήθελα να εκφράσω μιαν "αιρετική" άποψη: το κράτος δεν είναι και ούτε θα πρέπει να γίνει ασφαλιστική εταιρεία. Δεν κάηκε το δικό μου σπίτι. Αν είχε καεί θα ήταν πολύ βολικό να μου το ξαναχτίσουν. Δεν θα ήταν όμως δίκαιο, όπως εγώ αντιλαμβάνομαι τα πράγματα. Δεν θέλω να πάρουν από εμένα χρήματα για να αποζημιώσουν στο ακέραιο τους πληγέντες. Συμφωνώ να μοιραστούν βοηθήματα όπως αυτό των πρώτων ημερών, άτοκα δάνεια και λυόμενα.

Το κράτος στηρίζει τα ασφαλιστικά ταμεία και επί της ουσίας ήδη λειτουργεί σε ένα βαθμό ως ασφαλιστική εταιρεία

Επίσης έχουμε αστυνομία ,και συνεπώς και ώς εταιρία security λειτουργεί

Επιπλέον παρέχει, έστω ελλειμματικά, δημόσια υγεία και παιδεία

Άρα και ώς ιατροφαρμακευτικός και εκπαιδευτικός όμιλος λειτουργεί-ή επιχειρεί να λειτουργήσει-

Μερικοί μπλέκετε το τι θέλετε εσείς να είναι το κράτος με το τι πραγματικά είναι .

Μείνε λοιπόν στο τι πρέπει να είναι κατά την άποψη σου και άσε το τι είναι

Επιπλέον οι ασφαλιστικές εταιρίες εισπράττουν από τους πελάτες τους και μετά αποζημιώνουν

Άρα το κράτος δεν καλείται εδώ να λειτουργήσει ώς ασφαλιστική

If anything καλείται να λειτουργήσει ώς φιλανθρωπική οργάνωση

Αν δεν σου αρέσει λοιπόν το κράτος να διαθέτει πόρους ή μέσα για την αντιμετώπιση φυσικών ή άλλων καταστροφών

Τότε θα πρέπει να είσαι κατά της αποστολής διεθνούς βοήθειας –πχ όπως για το τσουνάμι ,σεισμούς κλπ. – από την Ελλάδα ή της συμμετοχής της χώρας σε διεθνείς αποστολές ειρήνευσης ή ανθρωπιστικής βοήθειας .

Επιπλέον λογικά θα πρέπει επίσης να είσαι κατά της διάθεσης οικονομικών πόρων για ευπαθείς κοινωνικές ομάδες

Άνεργους, άπορους , ανάπηρους, ορφανά

Το κράτος λειτουργεί ακριβώς κατά τον ίδιο τρόπο -ως φιλανθρωπική οργάνωση- και σε αυτές τις περιπτώσεις

Σου παίρνει τα λεφτά -όπως λες- και τα δίνει σε άτομα που θεωρεί ότι έχουν ανάγκη

Αντιλαμβάνομαι ότι αυτό μπορεί να είναι ενοχλητικό για εσένα

We all like our money

Αλλά μπορείς λίγο να μου εξηγήσεις πως ακριβώς είναι “άδικο” ?

Αν το κράτος δεσμεύεται να παρέχει ακριβώς την ίδια βοήθεια σε εσένα αν βρεθείς σε αντίστοιχη θέση πώς ακριβώς σε αδικεί?

Τα βοηθήματα και τα λυόμενα -που συμφωνείς να μοιραστούν- από που θα τα πληρώσουν δηλαδή?

Βρέχει ο θεούλης τίποτε λυόμενα στην ελλάδα?

Δεν θα τα πάρουν από εσένα πάλι τα λεφτά? Θα τα βάλουν από την τσέπη τους?

Είσαι οικονομολόγος ?έχεις κάνει κάποια μελέτη που να καταδεικνύει τι ακριβώς θα μας στοιχήσει η αποζημίωση έναντι μόνο των βοηθημάτων –που πάνε και σε ένα σωρό άσχετους που δεν έχουν πάθει τίποτε BTW- και τι είδους δαπάνες θα περικοπούν προκειμένου να εξοικονομηθούν τα χρήματα?

Παρόμοιες καταστροφές έχουν γίνει και αλλού και δεν νομίζω ότι είδα πουθενά διαφορετική εικόνα.

Οχι

Ο αριθμός των νεκρών είναι άνευ προηγουμένου (ακόμη και χωρίς διόρθωση για τον πληθυσμό)

Δεν υπονοώ ότι υποχρεωτικά φταίει άμεσα η κρατική μηχανή για αυτό

Ίσως όμως να φταίει έμμεσα

Ο Έλληνας ξέρει ότι δεν έχει δωρεάν υγεία , δεν έχει δωρεάν παιδεία δεν έχει αποτελεσματική φύλαξη της ζωής ,της ακεραιότητας και της περιουσίας του

Και προτιμά να κινδυνεύσει να καεί υπερασπιζόμενος το βιός του παρα να εμπιστευθεί το κράτος για να τον βοηθήσει να αποκαταστήσει τις απώλειές του

Δεν πιστεύω ότι ο αριθμός των νεκρών είναι άσχετος με την απουσία εμπιστοσύνης των πολιτών όχι μόνο για την αποτελεσματικότητα αλλά και για το ενδιαφέρον καν του κράτους και της ηγεσίας-πολιτικής και μή.

Και για αυτό η έκταση της καταστροφής έχει σχέση με την άποψη σου περί αποζημιώσεων.

Φίλε μου, περίμενα πραγματικά κάποια σχόλια σχετικά με αυτά, που έγραψα. Δεν περίμενα όμως σχόλια και γι'αυτά, που δεν έγραψα.

1) Δεν έγραψα ότι διαφωνώ με την παροχή οικονομικής και άλλης βοήθειας, σίγουρα όμως διαφωνώ με την πλήρη αποκατάσταση της περιουσίας τους. Και φυσικά δεν χρειάζονται οικονομολόγοι για να υπολογίσουν το τεράστιο κόστος μιας τέτοιας βοήθειας. Κάποιος με κοινή λογική και γνώση της αξίας ανέγερσης κτιρίου με το χαμηλότερο δυνατό κόστος θα κατέληγε εύκολα στο συμπέρασμα ότι πρόκειται για τεράστια κονδύλια. Παρενθετικά αναφέρω ότι τη βοήθεια, που πρότεινα (αποκατάσταση οικοσκευής, παροχή λυομένων κτλ) ασφαλώς και δέχομαι να την πληρώσω.

2) Αυτό το 98% είναι η πρώτη φορά, που το ακούω (ή διαβάζω) παρ'ό,τι έχω δει και ακούσει πολλά γι'αυτό το θέμα. Ίσως να κάνω λάθος ...

3) Γιατί πιστεύω ότι είναι άδικο να αποκατασταθούν πλήρως οι περιουσίες των ανθρώπων αυτών: ίσως επειδή άλλοι δεν έτυχαν της ίδιας μεταχείρισης στο παρελθόν όταν βρέθηκαν στην ίδια θέση και ίσως επειδή άλλοι πληρώνουν (όταν όλα είναι καλά) για να έχουν όταν κάτι δεν πάει καλά. Δεν είναι δίκαιο να μπαίνουν όλοι στο ίδιο τσουβάλι. Αλλά δεν είναι "δίκαιο" και για τον κάθε έναν από εμάς, που πληρώνουμε φόρους, να επιβαρυνθούμε προκειμένου κάποιοι, που ατύχησαν να επανέλθουν στην προηγούμενη οικονομική τους κατάσταση. ΝΑΙ, να τους βοηθήσουμε να κάνουν ένα νέο ξεκίνημα... Βεβαίως τώρα σε προεκλογική περίοδο η κυβέρνηση (αλλά και όλα όλοι οι άλλοι) μοιράζουν απλόχερα τα χρήματά μας. Και ξέρεις, όλοι θέλουμε και οι σεισμόπληκτοι και οι πυρόπληκτοι να αποκατασταθούν και οι ουρές στα νοσοκομεία να εξαφανιστούν και τα ράντζα το ίδιο κτλ κτλ. Το θέμα είναι ότι όλα αυτά στοιχίζουν χρήματα. Και ενώ όλοι θέλουν το αποτέλεσμα (καλύτερες υπηρεσίες), κανείς δεν είναι διατεθιμένος να το πληρώσει (περισσότεροι φόροι και αυξημένο κόστος υπηρεσιών βλ. ΗΠΑ).

4) Σαφώς και υπήρξαν παγκοσμίως παρόμοιες καταστροφές και δεν ξέρω, πως μπορεί κανείς να ισχυριστεί το αντίθετο... Αν κάπου αλλού οι νεκροί ήταν 48 ή 72 αντί 65 δεν νομίζω ότι αλλάζει το μέγεθος της καταστροφής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Νοσοκομείο Κρεστένων επρόκειτο να εκκενωθεί, αλλά κανένας γιατρός δεν ήξερε τίποτα. Μία γιατρός, απαντώντας σε ερώτηση τηλεοπτικού σταθμού, είπε ότι κινούνται μέσα στην άγνοια και δεν μπορούν να προγραμματίσουν τις ενέργειές τους. Λίγο αργότερα δέχτηκε σωρεία απειλών ότι θα παραπεμφθεί σε πειθαρχική διαδικασία.

(από επιστολή του συναδέλφου δημήτρη βαρνάβα, 29-08-07)

Επειδή την γελοία κυρία την άκουσα στην τηλεόραση όχι μόνο πειθαρχική διαδικασία αλλά και απόλυση να την κάνουνε θα πώ ότι λίγο της κάνανε. Δεν της αξίζει να φέρει τον τίτλο του Ιατρού. Τελεία και παύλα

Η γελοία δήλωσε ότι δεν τους έχουν πεί πότε θα φύγουν από το νοσοκομείο παρά μόνο της λένε όταν πλησιασει η φωτιά στην περιοχή και διαταχθούν. Αλλά δήλωσε ότι πρέπει να τους πάρουν τώρα και να μην περιμένουν πότε θα πλησιάσει η φωτιά γιατί τους ασθενείς τους εκκενώσαν και αυτοί δεν έχουν λόγο ύπαρξης στον χώρο αφού δεν έχουν εσωτερικούς ασθενείς. Αντιθέτως έχει δύο παιδάκια στην Πάτρα και πρέπει να πάει να τα δει γιατί είναι 2 μέρες στο νοσοκομείο. Αγνούσε βέβαια η κύρια ότι στα 10 χιλιομέτρα κάποιοι παλέβαν με τη φωτιά και ότι αυτή ήταν υποχρεωμένη να τους παρέχει τις πρώτες βοήθειες. Αντίθετα δήλωσε να έρθει κάποια υπηρεσία για αυτούς. Εμείς δεν έχουμε καμία υποχρέωση για αυτούς.

Οχι

Ο αριθμός των νεκρών είναι άνευ προηγουμένου (ακόμη και χωρίς διόρθωση για τον πληθυσμό)

Φίλε μου μπορώ να σου δώσω ιστοσελίδες που θα δείς αντίστοιχες αλλά και μεγαλύτερες καταστροφές χωρίς θύματα σε Λος Αντζελες και Πορτογαλία. http://www.johnbrooks.com/articles/aac.htm

Απλά εκεί έχουμε πειθαρχημένους πολίτες και όταν τους λέν εκκενώστε την περιοχή την εκκενώνουν και δεν κλειδώνονται στα σπίτια τους για να πιέσουν να μείνει η πυροσβεστική και να κινδυνέψουν και άλλοι εξαιτίας της ηλιθιότητας τους. Εδώ τα μίσα θύματα και παραπάνω ήταν αυτοκτονίες - αυτοπυρπολήσεις για να μην χάσουμε τα χρήματα μας, το αυτοκίνητό μας τις ελιές μας. Η γελοιότητά μας σαν άτομα και σαν πολίτες και η κουτοπονηριά μας ήταν αυτή που μας σκότωσε.

Πάντως να συμφωνήσω με τον φίλο παραπάνω, είναι προκλητικό και εξοργιστικό να βλέπεις η τραγωδία να γίνεται μέσο εκμετάλευσης και εύκολου πλουτισμού. Γιατί και εδώ θα γίνει λόγω προεκλογικής περιόδου αντίστοιχο που έγινε πριν πολλά χρόνια στον Βόλο που κάθε παράγκα και χειμαδιό δηλώθηκε σπίτι και χτίστηκε με τα λεφτά της επιδότησης βίλλα. Και από κεί που κάποιος είχε ένα ξωπέταχτο πήρε την επιδότηση να κάνει βίλλα 300 τετραγωνικών. Είναι δε τόσο προκλητικό που με βάζει σε σκέψεις μπάς και με συμφέρει να κάψω το δασάκι δίπλα στο σπίτι μου. Θέλω να πετάξω ένα όροφο παραπάνω και θέλει κάποια μερεμέτια.

Τους μόνους που λυπάμε πάντως είναι την επόμενη κυβέρνηση που θα πρέπει να διασταυρώσει τα δηλωθέντα στις υπεύθυνες δηλώσεις με τα στοιχεία που θα συλέξουν και θα ζητήσει τα λεφτά πισω από τις πλαστές. Θα έχει πολύ γέλιο. Και να βλέπεις τους απατεωνίσκους να βγαίνουν στα κανάλια να ωδύρονται και να φωνάζουν για το ανάλγητο κράτος κλπ κλπ. Ε ρε γέλιο που θα έχει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδή δεν την είδα η ίδια και έτυχε να διαβάσω τί κατάλαβε και κάποιος άλλος συνάδελφος που την είδε τη συγκεκριμένη σκηνή με τη γιατρό, είπα να το αναφέρω εδώ.

μέσα στο γενικό αλαλούμ και αν ακόμα έχασε τη ψυχραιμία της δε βλέπω πού είναι το τρομερό. τα τελεία και παύλα και τις κριτικές για το αν αξίζει να φέρει τον τίτλο του ιατρού προτιμώ να μήν τα σχολιάσω. λέω μόνο ότι τόσο συχνά που λέγονται ακόμα και εδώ μέσα, έχουν χάσει το νόημά τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδή δεν την είδα η ίδια και έτυχε να διαβάσω τί κατάλαβε και κάποιος άλλος συνάδελφος που την είδε τη συγκεκριμένη σκηνή με τη γιατρό, είπα να το αναφέρω εδώ.

μέσα στο γενικό αλαλούμ και αν ακόμα έχασε τη ψυχραιμία της δε βλέπω πού είναι το τρομερό. τα τελεία και παύλα και τις κριτικές για το αν αξίζει να φέρει τον τίτλο του ιατρού προτιμώ να μήν τα σχολιάσω. λέω μόνο ότι τόσο συχνά που λέγονται ακόμα και εδώ μέσα, έχουν χάσει το νόημά τους.

Όταν ορκιζόμαστε γιατροί, στην Ελλάδα τουλάχιστο, δίνουμε ένα όρκο στον εαυτό μας και στο κοινωνικό σύνολο.

Όταν ορκιζόμαστε δημόσιοι υπάλληλοι πάλι στο γραφείο προσωπικού δίνουμε ένα όρκο στο κοινωνικό σύνολο.

Στην καταπάτηση αυτών των όρκων πάει το τελεία και παυλα. Ο επίορκος δεν έχει δικαίωμα του τίτλου. Βαρειά κουβέντα αλλά μόνο έτσι ανεβάζουμε τον πύχη του εαυτού μας. Κάποτε πρέπει να αποδίδουμε τα του καίσαρος τω καίσαρι και όχι να κρυβόμαστε πίσω από φτηνές δικαιολογίες. Το να ζητάμε δικαιώματα λόγωτου τίτλου και του λειτουργήματος σημαίνει ότι είμαστε εντάξει με τις υποχρεώσεις μας. Ας πράξουμε τις υποχρεώσεις μας και τα δικαιώματα θα μας παραδοθούν αυτόματα. Ξέρεις πόσο η συγκεκριμένη παρέμβαση στα κανάλια έριξε το κύρος του επαγγέλματος μας; Ξέρεις πόσα σχόλια άκουγα εκείνη την ώρα από τους συνθαμώνες του καφενείου στο αεροδρόμιο κατά των ιατρών και τι βαρείς χαρακτηρισμούς άκουγα για το "συνάφι μας".

Την ντροπή που αισθάνθηκα εκείνη τη στιγμή που λέγομαι ιατρός και χαρακτηρίζομαι το ίδιο με αυτή εκφράζω μέσα από το κείμενο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδή δεν την είδα η ίδια και έτυχε να διαβάσω τί κατάλαβε και κάποιος άλλος συνάδελφος που την είδε τη συγκεκριμένη σκηνή με τη γιατρό, είπα να το αναφέρω εδώ.

μέσα στο γενικό αλαλούμ και αν ακόμα έχασε τη ψυχραιμία της δε βλέπω πού είναι το τρομερό. τα τελεία και παύλα και τις κριτικές για το αν αξίζει να φέρει τον τίτλο του ιατρού προτιμώ να μήν τα σχολιάσω. λέω μόνο ότι τόσο συχνά που λέγονται ακόμα και εδώ μέσα, έχουν χάσει το νόημά τους.

Όταν ορκιζόμαστε γιατροί, στην Ελλάδα τουλάχιστο, δίνουμε ένα όρκο στον εαυτό μας και στο κοινωνικό σύνολο.

Όταν ορκιζόμαστε δημόσιοι υπάλληλοι πάλι στο γραφείο προσωπικού δίνουμε ένα όρκο στο κοινωνικό σύνολο.

Στην καταπάτηση αυτών των όρκων πάει το τελεία και παυλα. Ο επίορκος δεν έχει δικαίωμα του τίτλου. Βαρειά κουβέντα αλλά μόνο έτσι ανεβάζουμε τον πύχη του εαυτού μας. Κάποτε πρέπει να αποδίδουμε τα του καίσαρος τω καίσαρι και όχι να κρυβόμαστε πίσω από φτηνές δικαιολογίες. Το να ζητάμε δικαιώματα λόγωτου τίτλου και του λειτουργήματος σημαίνει ότι είμαστε εντάξει με τις υποχρεώσεις μας. Ας πράξουμε τις υποχρεώσεις μας και τα δικαιώματα θα μας παραδοθούν αυτόματα. Ξέρεις πόσο η συγκεκριμένη παρέμβαση στα κανάλια έριξε το κύρος του επαγγέλματος μας; Ξέρεις πόσα σχόλια άκουγα εκείνη την ώρα από τους συνθαμώνες του καφενείου στο αεροδρόμιο κατά των ιατρών και τι βαρείς χαρακτηρισμούς άκουγα για το "συνάφι μας".

Την ντροπή που αισθάνθηκα εκείνη τη στιγμή που λέγομαι ιατρός και χαρακτηρίζομαι το ίδιο με αυτή εκφράζω μέσα από το κείμενο.

δεν αναλαμβάνω συνήγορος κανενός αγαπητέ, αυτό το μένος που δείχνεις μακάρι να το δείχναμε κάθε μέρα, κάθε κανονική μέρα, σε όσους πατάνε τους όρκους τους και θα έβλεπες τότε βελτίωση.

αλλά δεν το κάνουμε, έτσι δεν είναι?

ήρωας με το ζόρι δε θα γίνει κανένας. το μή κρίνεις για να μή κριθείς και το μή κρίνεις τους άλλους από τη πολυθρόνα και την παραλία θα έπρεπε να λέει κάτι σε όλους μας. τα υπόλοιπα είναι φτηνά παχειά λόγια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρω πως θα φανώ κυνικός,αλλά θα το καταγράψω...

-Τι τρώνε οι οικοπεδοφάγοι για να γλυκαθούν;

-Κομμάτια από τούρτες «black forest»

Ίσως λίγο black humour να ταιριάζει

με τα μαύρα και χαροκαμμένα δάση

μιας χώρας που την λυμαίνονται ψυχές

μαύρες,κορακόχρωμες,κακές

Λυπάμαι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.