Jump to content

Πύρινος εφιάλτης σε όλη την Ελλάδα


Clemence

Recommended Posts

και σειρά από ψεύτικες καταγγελίες για φωτιές (πηγή ΝΕΤ τώρα) - το σχέδιο είναι οργανωμένο και καλά και τα αποτελέσματα φαίνονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Last Reply
ρε μπας και είχε δίκιο ο γιακουμάτος τελικά :unsure:

...και υποτίθεται πως είσαι από τα σοβαρά άτομα του φόρουμ...

κρίμα

ο καθένας μπορεί να αναρωτιέται ποιοι βάζουν φωτιά. εσύ αν ξέρεις σίγουρα κάτι να μας το πεις αφού ξέρεις να κρίνεις τη σοβαρότητα των άλλων.

ξέρω ότι πονάμε το ίδιο για τις φωτιές

ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο

και δε δέχομαι να με κατηγορεί κάποιος επειδή ανήκω σε ένα πολιτικό χώρο

προσπάθησε να το δεις ψύχραιμα το θέμα

και ποιος είναι ο μόνος που κερδίζει από τις φωτιές

ε, δεν έχει χρώμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν το δούμε ψύχραιμα, φυσικά και είμαστε όλοι χαμένοι.

αν το δούμε όμως απ΄τη πλευρά των εμπρηστών, κάπου είναι φανερό ότι είναι οργανωμένοι και κάτι θέλουν και το θέλουν πολύ.

δε σε κατηγόρησε κανείς προσωπικά αλλά έχει ο καθένας μας δικαίωμα να έχει αμφιβολίες για το ποιος και γιατί υποκινεί τώρα μια εθνική προδοσία. από πότε ο προβληματισμός απαγορεύεται?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατί ρε Φωτεινή με θίγει

και με θίγει για λόγους οικογενειακούς ειδικά για τη φωτιά στην Κόρινθο

οπου δε θέλω να επεκταθώ

δε μπορώ να δεχτώ ότι μπορεί να είναι κομματικοί οι εμπρησμοί

ούτε είμαι κανά κομματόσκυλο

αν η πυροσβεστική είναι ανοργάνωτη φταίνε τα 20 χρόνια του ΠΑΣΟΚ, ΟΚ;;;

να είχε διορίσει κόσμο και να τον είχε εξοπλίσει και εκπαιδεύσει σωστά

έπρεπε να υπάρχει συγκεκριμένο σχέδιο για κάθε περιοχή με δάσος στην Ελλάδα

έπρεπε αντί να σκυλοτρώγονται μετά από κάθε φωτιά και το 2001 και τώρα

να είχαν βάλει τα δεδομένα κατω και να είχαν οργανωθεί

αλλά άλλο το ποιος βάζει τη φωτιά κι άλλο ποιος φταίει για το μη έλεγχό της

με την ίδια λογική λέγαν και παλιότερα ότι τις βάζαν οι Τούρκοι

(ειδικά στα νησιά σας) και από την άλλη αφήναν να χτίζονται τα αυθαίρετα με νερό και ρεύμα

Τούρκοι μένουν στα αυθαίρετα;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι οικοπεδοφάγοι και οι καταπατητές είναι χαμελαίοντες

αλλάζουν χρώμα ανά τετραετία

Στο ταύγετο και σε κάτι όρη κ βουνά βάζουν φωτιά οι καταπατητές?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν είπα ότι έχεις άδικο σε αυτά, αλλά παρά την έλλειψη οργάνωσης σε όλους τους τομείς και με όλους υπεύθυνους (και τους νυν και τους πρώην) δεν είναι απλές πυρκαγιές αυτές που ζούμε τώρα. δε μπορεί να είναι. αυτή η οργάνωση δεν έχει ξαναγίνει και για κάποιο λόγο γίνεται τώρα.

και όσο για παλιότερα, επειδή το νησί μου κάηκε αρκετά παλιά, ναι οι γκρίζοι λύκοι είχαν αναλάβει ευθύνη καιρό μετά. ακόμα και κείνοι έχουν @@ που δεν έχουν οι εδώ δολοφόνοι.

τα υπόλοιπα δεν θα τα έπαιρνα προσωπικά, και δεν πιστεύω πως κανένα ελληνικό κόμμα έχει την παραμικρή ανάμιξη σε κάτι σαν αυτό που ζούμε σήμερα. υπάρχουν όμως άτομα που τα οργανώνουν και τα εκτελούν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακούσατε το περιστατικό με τη μητέρα και τα 4 παιδιά της? Φρικτο.

Btw θέλω ακόμα μια φορά να τονίσω τις ατομικές μας ευθύνες. Πρέπει να μάθουμε να πειθαρχούμε στις αρχές και στα σχέδια εκτάκτου ανάγκης. Για μας έχουν φτιαχτεί ρε γμτ. Μπροστά στα στοιχεία της φύσης ο άνθρωπος φαντάζει ανίσχυρος. Η φωτιά και το νερό έχουν τρομερή δύναμη και επικινδυνότητα που δε μπορούμε να φανταστούμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε επιφυλακή το υπουργείο Υγείας 25/8/2007 2:28:00 μμ (Τελευταία ενημέρωση: 25/8/2007 3:09:15 μμ)

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ

Η Ελλάδα βρίσκεται σε θέση μάχης και οι ώρες απαιτούν σύνεση και δράσεις, δήλωσε ο υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, μετά από νέα σύσκεψη στο υπουργείο Υγείας, με τη συμμετοχή του Εθνικού Κέντρου Επιχειρήσεων Υγείας και επιχειρησιακών στελεχών. "Ζούμε δραματικές στιγμές. Όλους τους Έλληνες, μας διακατέχουν συναισθήματα, θλίψης και πόνου. Μας διακατέχουν αισθήματα ευθύνης και χρέους", είπε ο Δημήτρης Αβραμόπουλος.

Όπως ανέφερε ο υπουργός, το Εθνικό Κέντρο Επιχειρήσεων Υγείας, συντονίζει, μαζί με το ΕΚΑΒ, τις εξής δράσεις:

στην αντιμετώπιση της μεγάλης πυρκαγιάς στις περιοχές Λακωνίας και Ηλείας, το Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης έθεσε σε άμεση επιχειρησιακή ετοιμότητα το ΕΚΕΠΥ και το ΕΚΑΒ,

εφαρμόσθηκε άμεσα το Επιχειρησιακό Σχέδιο ΠΕΡΣΕΑΣ στο Νοσοκομείο Σπάρτης, Πύργου, Αμαλιάδος, Κρεστένων και τα δορυφορικά κέντρα Υγείας και Περιφερειακά Ιατρεία των παραπάνω Νοσοκομείων,

αναπτύχθηκε άμεσα Κέντρο Διαχείρισης Κρίσεων με Υπεύθυνο τον Διοικητή της 6ης Υ.Π.Ε. στο Νοσοκομείο Πύργου με άμεση διασύνδεσή του με το Εθνικό Κέντρο Επιχειρήσεων Υγείας,

ενισχύθηκε άμεσα η ευρύτερη περιοχή της Ηλείας με 19 ασθενοφόρα και Κινητές Μονάδες από την περιοχή Αθηνών, Κορίνθου και Πάτρας. Στη δύναμη αυτή περιλαμβάνονται ασθενοφόρα μαζικών καταστροφών και κινητές ιατρικές μονάδες,

αναπτύχθηκαν Σταθμοί Ψυχολογικής Υποστήριξης στο Νοσοκομείο Πύργου, Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Πατρών (έδρα της Ιατροδικαστικής Υπηρεσίας) και Νοσοκομείο Σπάρτης. Η επιχειρησιακή ομάδα ψυχολογικής υποστήριξης του Ψυχιατρικού Νοσοκομείου Αθηνών, έχει ήδη μεταβεί και εγκατασταθεί στο Νοσοκομείο του Ρίου,

έως και τις 10.30 σήμερα, έχουν μεταφερθεί 34 νεκροί στο Νοσοκομείο Πύργου και 6 νεκροί στο Νοσοκομείο Σπάρτης. Αυτή τη στιγμή έχει αρχίσει η μεταφορά των νεκρών στην Ιατροδικαστική Υπηρεσία της Πάτρας,

στο Νοσοκομείο Πύργου έχουν εισαχθεί έως τώρα 31 ασθενείς, εκ των οποίων 18 με εγκαύματα. Θα ήθελα να σημειωθεί, ότι οι Ειδικές Μονάδες Εγκαυμάτων είναι όλες ανοιχτές και σε ετοιμότητα. Στο Νοσοκομείο της Καλαμάτας έχουν εισαχθεί 9 άτομα και οι 9 με εγκαύματα. Στο Νοσοκομείο της Σπάρτης εισήχθησαν 10 ασθενείς, από τους οποίους κανείς με εγκαύματα.

Τέλος, ο κ. Αβραμόπουλος αναφέρθηκε στις προσπάθειες και την αυταπάρνηση των γιατρών και του προσωπικού του Κέντρου Υγείας Αρεοπόλεως, το οποίο εκκενώθηκε τελευταίο αλλά και την προσφορά όλου του προσωπικού σε αυτές τις δύσκολες ώρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα το πρωί άκουσα στον Κουίκ έναν τύπο ο οποίος ανέφερε ότι είναι μέλος της ομάδας που βάζει τις φωτιές και ότι τους έχουν υποσχεθεί 700.000 ευρώ. Φαινόταν σαν αλβανός από την προφορά. Μάλιστα είπε πως αν δεν τους τα δώσουν τα χρήματα θα αποκαλύψουν όλα τα ονόματα. Τα συμπεράσματα δικά σας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΗΝΥΜΑ

ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ κ . ΚΩΣΤΑ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ

ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ

«Ελληνίδες, Έλληνες,

Η χώρα ζει από χθες μια ανείπωτη εθνική τραγωδία. Τραγωδία που δεν περιγράφεται με λόγια. Τραγωδία που, με οδύνη, βιώνουμε όλοι μας. Η αντιμετώπιση της πρωτοφανούς αυτής κατάστασης χρειάζεται σκληρή μάχη. Μάχη που, από την πρώτη στιγμή, δίνει η Πολιτεία, με συμπαραστάτες εκατοντάδες χιλιάδες πολίτες σε όλη τη χώρα.

Για μια ακόμη φορά, θέλω να εκφράσω την εμπιστοσύνη, τη στήριξη, την ευγνωμοσύνη όλων μας στους ανθρώπους που δίνουν σκληρή, άνιση μάχη στα πύρινα μέτωπα. Η μάχη συνεχίζεται.

Άμεσος στόχος μας είναι να τεθούν υπό έλεγχο και να σβήσουν, όσο το δυνατόν πιο γρήγορα, οι εκατοντάδες εστίες φωτιάς. Να παρέμβουμε εκεί όπου κινδυνεύουν ανθρώπινες ζωές. Να περιθάλψουμε τους τραυματίες και να στηρίξουμε τους συμπολίτες μας, που πέρασαν και περνούν δραματικές ώρες. Και, βεβαίως, να προχωρήσουμε, χωρίς καμιά καθυστέρηση, το έργο της ανασυγκρότησης των περιοχών που επλήγησαν.

Οι πολίτες περιμένουν την Πολιτεία αρωγό και συμπαραστάτη τους τώρα, και όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Κηρύσσονται όλοι οι νομοί της χώρας σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Για να κινητοποιήσουμε όλα τα μέσα και όλες μας τις δυνάμεις στο στόχο που μας ενώνει: Να σταματήσει το κακό. Να ξεκινήσει, όσο το δυνατόν γρηγορότερα, και να είναι αποτελεσματική η επούλωση των πληγών.

Η Κυβέρνηση αποφάσισε ακόμη την λήψη των εξής μέτρων:

Α’ ΑΜΕΣΑ ΜΕΤΡΑ

Αντιμετώπιση των προβλημάτων στέγασης και διαβίωσης των συμπολιτών μας που επλήγησαν. Χορήγηση αυξημένης οικονομικής και υλικής βοήθειας για τις άμεσες ανάγκες τους.

Ειδική μέριμνα λαμβάνεται για τις οικογένειες που έχασαν τους ανθρώπους τους.

Αντιμετώπιση όλων των άλλων προβλημάτων που έχουν οι πληττόμενοι και οι τοπικές κοινωνίες.

Δημιουργείται Ειδικό Ταμείο για την άμεση στήριξη πληττομένων από καταστάσεις εκτάκτου ανάγκης και την αποφυγή χρονοβόρων διαδικασιών. Στο Ταμείο αυτό μπορούν να συνεισφέρουν και ιδιώτες.

Σε έμπρακτη αναγνώριση του αγώνα και της αυτοθυσίας των πυροσβεστών και των δασοπυροσβεστών, χορηγείται έκτακτη οικονομική τους ενίσχυση.

Β’ ΜΕΤΡΑ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Άμεση αποτίμηση των ζημιών, έκδοση των αποφάσεων και καταβολή των αποζημιώσεων και των βοηθημάτων.

Κήρυξη αναδασωτέων των περιοχών που καταστράφηκαν από τις πυρκαγιές.

Ενίσχυση των πυρόπληκτων Δήμων και των Νομαρχιών για τρέχουσες ανάγκες.

Ενίσχυση των Νομαρχιών για τα αντιπλημμυρικά και αντιδιαβρωτικά έργα.

Μελέτες και χρηματοδότηση για την περιβαλλοντική αποκατάσταση των καμένων περιοχών σε ολόκληρη τη χώρα.

Εκτός από την καταγραφή με αεροφωτογράφηση, θα γίνεται συνεχής παρακολούθηση, μέσω δορυφόρου, των εκτάσεων που θα κηρυχθούν αναδασωτέες.

Ελληνίδες, Έλληνες,

Η Πολιτεία βρίσκεται σε συναγερμό. Καλώ όλους τους πολίτες να συμμετέχουν ενεργά, με τις οποίες δυνάμεις διαθέτει ο καθένας, στην συλλογική μάχη. Μια μάχη που πρέπει να κερδηθεί για το καλό της Πατρίδας μας.

Ελληνίδες, Έλληνες,

Νοιώθω βαθιά οδύνη για τους νεκρούς μας. Νοιώθω πόνο, βαθύ πόνο για τη μάνα που χάθηκε στις φλόγες αγκαλιάζοντας τα παιδιά της. Νοιώθω οργή. Νοιώθω την ίδια οργή που διακατέχει και εσάς.

Τόσες πολλές εστίες φωτιάς, την ίδια ώρα, σε τόσα μέρη της χώρας, δεν μπορεί να είναι σύμπτωση. Η Πολιτεία, με τη βοήθεια όλων, θα κάνει ό,τι επιβάλλεται για να βρει τους ενόχους και να τους τιμωρήσει.

Ελληνίδες, Έλληνες,

Σας καλώ σε συστράτευση. Όλες και όλοι μαζί να στείλουμε, ενωμένοι και με αποφασιστικότητα, το μήνυμα: Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρεί ανθρώπινες ζωές. Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να πληγώνει το Περιβάλλον. Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να δηλητηριάζει τις ψυχές των Ελλήνων. Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να καταστρέφει την Πατρίδα μας. Η Πατρίδα ανήκει σε όλους μας. Ανήκει στις επόμενες γενιές. Έχουμε χρέος να την προστατέψουμε με αυτοθυσία.

Τούτες τις πολύ δύσκολες ώρες, ενώνω μαζί σας τη φωνή μου. Ενώνω μαζί σας την ψυχή μου».

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα το πρωί άκουσα στον Κουίκ έναν τύπο ο οποίος ανέφερε ότι είναι μέλος της ομάδας που βάζει τις φωτιές και ότι τους έχουν υποσχεθεί 700.000 ευρώ. Φαινόταν σαν αλβανός από την προφορά. Μάλιστα είπε πως αν δεν τους τα δώσουν τα χρήματα θα αποκαλύψουν όλα τα ονόματα. Εμένα πως μου φαίνεται πως πίσω απ'όλα αυτά κρύβεται το "θείο βρέφος" του πασοκ?

ρε παιδιά...

τι μαλακίες είναι αυτές;

σοβαρολογείτε δηλαδή ότι πιστεύετε ότι ο εμπρηστής θα έβγαινε στα κανάλια;

σε λιγο θα μου πειτε ότι εκανε και register στο gm και αρχισε να ποστάρει κιόλας...

Λίγη αντικειμενικότητα δε βλάπτει. εντάξει είπαμε, να ψηφισουμε αυτο που μας έμαθε η οικογένεια μας, αλλά μη γινόμαστε γραφικοί...

για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, εγω πιστευω οτι ο αλβανός αυτός είχε πληρωθεί από τη νέα δημοκρατία να βγει στα κανάλια να κάνει προβοκάτσια...

ΥΓ: διευκρινιζω οτι σε καμια περιπτωση δεν ανηκω στο χωρο του ΠΑΣΟΚ, καλυτερα νεκρός!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ: διευκρινιζω οτι σε καμια περιπτωση δεν ανηκω στο χωρο του ΠΑΣΟΚ, καλυτερα νεκρός!!

Κρύβε λόγια...

Τέσπα αυτό το πέταξα έτσι. Προφανώς κ δεν ενοχοποιεί κανέναν. Θα το αλλάξω λιγάκι για να μην προκαλεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια τραγική μεν, αναμενόμενη δε τραγωδία. Δυστυχώς αυτήν την φορά η απώλειες σε ζωές ήταν εφιαλτικές, ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τους σκεπάζει.

Αν και δεν είμαι κρατιστής πιστεύω ότι η οργανωμένη πολιτεία τούτη την φορά πρέπει να παρέμβει δυναμικά και ιδίως την επόμενη μέρα όταν σβήσουν τα φώτα της δημοσιότητας. Δεν πρέπει να ακολουθηθεί η τακτική των αποζημιώσεων, αλλά απαιτείται η άμεση ανασυγκρότηση των καμμένων χωριών, εννοώ η δόμηση τους με συγκεκριμένο σχέδιο από συγκεκριμένο φορέα και με κρατικά χρήματα. Αυτό πρέπει να γίνει εθνικός στόχος όπως και οι Ο.Α. ενώ ταυτόχρονα θα βοηθήσει στην αποτροπή των καιροσκόπων οικοπεδοφάγων.

Είναι επίσης εμφανής η αναπηρία του κρατικού μηχανισμού ωστόσο τώρα δεν είναι η κατάλληλη ώρα για ανάλυση, τώρα είναι ώρα για δουλειά και σοβαρότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε μπορώ να δεχτώ ότι μπορεί να είναι κομματικοί οι εμπρησμοί

ούτε είμαι κανά κομματόσκυλο

αν η πυροσβεστική είναι ανοργάνωτη φταίνε τα 20 χρόνια του ΠΑΣΟΚ, ΟΚ;;;

να είχε διορίσει κόσμο και να τον είχε εξοπλίσει και εκπαιδεύσει σωστά

έπρεπε να υπάρχει συγκεκριμένο σχέδιο για κάθε περιοχή με δάσος στην Ελλάδα

έπρεπε αντί να σκυλοτρώγονται μετά από κάθε φωτιά και το 2001 και τώρα

να είχαν βάλει τα δεδομένα κατω και να είχαν οργανωθεί

αλλά άλλο το ποιος βάζει τη φωτιά κι άλλο ποιος φταίει για το μη έλεγχό της

με την ίδια λογική λέγαν και παλιότερα ότι τις βάζαν οι Τούρκοι

(ειδικά στα νησιά σας) και από την άλλη αφήναν να χτίζονται τα αυθαίρετα με νερό και ρεύμα

Τούρκοι μένουν στα αυθαίρετα;;;;;;;;;;;;

... εγώ πάντως ξέρω ότι πρόκειται για αλβανικούς(!!!) εμπρησμούς... και όχι κομματικούς-πολιτικούς...(σχέδιο εξόντωσης Καραμανλή... ... ναι ναι ο Γιωργάκης εκμεταλλεύεται το γεγονός πολιτικά...αλλά δε βάζει και τις φωτιές...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενα μικρό κουίζ: Ποιο ήταν το πρώτο πράγμα που έκανε η καταπληκτική κυβέρνηση της ΝΔ μετά τη φωτιά στην Πάρνηθα;

επικαλέστηκε νόμο που ειχε ψηφισει το καταπληκτικό ΠΑΣΟΚ και ΑΠΕΔΩΣΕ 62,5 ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΜΜΕΝΑ ΣΤΡΕΜΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΑΖΙΝΟ ΤΗΣ ΠΑΡΝΗΘΑΣ!!!

Δεν ξερω αν το γνωριζατε...εγω το ακουσα πριν λιγο στο αλτερ από το δημοσιογραφο Μπογιόπουλο του ριζοσπάστη.

Επειδή οι προσκείμενοι στη ΝΔ δημοσιογράφοι Τράγκας και Χατζηνικολάου, καθως και ο υποψήφιος βουλευτης του ίδιου κόμματος Χατζηδάκης, ΔΕΝ ΑΝΤΕΔΡΑΣΑΝ (αντιθετως εδειχναν να μην ξαφνιάζονται), εχω καθε λόγο να πιστευω ότι η πληροφορία του Μπογιόπουλου είναι έγκυρη (αν και οι αριστεροι λενε μαλακίες συνήθως)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το άκουσα και εγώ, δεν υπάρχει λόγος να αμφιβάλλουμε, από πριν μπει η φωτιά το ξέραμε.

πάντως και τα άλλα που είπε ο Κος Μπογιόπουλος μου φάνηκαν πολύ σοβαρά. τί τις θέλουν τις διακομματικές αλήθεια? αφού όλοι τις γράφουν τελικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ πάντως που μένω... (εχθές γύρισα δλδ ... :P ) ... η ατμόσφαιρα είναι αποπνικτική... έρχεται όλη η κάπνα από το μεσημέρι από την Εύβοια... (ναι στην Αττική μένω... κοντά στον Διόνυσο...) και επειδή είναι από τις περιοχές με πολύ πράσινο ... για να φτάσω σπίτι μου πέρασα από 2 μπλόκα ...

...παίρνουν τηλέφωνο και απειλούν τον δήμο και στις γύρω κοινότητες... πανικός... και το πιο απίστευτο... η ξαδέλφη μου δουλεύει στο Δήμο του αγ. Στεφάνου (δημόσιος υπάλληλος...) και έχει δουλειά απόψε...!!! βάρδια κανονική! δεν ξέρω τι θα κάνει αλλά την πήραν να πάει!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το κανάλι-σκουπίδι (ΣΤΑΡ) επιβεβαίωσε για άλλη μια φορά πως δεν πρεπει να βρισκεται στην ιδιωτική τηλεόραση.

Καίγονται άνθρωποι και αυτό δείχνει ενα απο τα πολλα ρομαντσα Βουγιουκλακης-Παπαμιχαήλ.

ΕΛΕΟΣ ΡΕ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το κανάλι-σκουπίδι (ΣΤΑΡ) επιβεβαίωσε για άλλη μια φορά πως δεν πρεπει να βρισκεται στην ιδιωτική τηλεόραση.

Καίγονται άνθρωποι και αυτό δείχνει ενα απο τα πολλα ρομαντσα Βουγιουκλακης-Παπαμιχαήλ.

ΕΛΕΟΣ ΡΕ

Τώρα... κάτι δείχνει... θα ήταν σε μόνιμες διακοπές οι δημοσιογράφοι του...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ημουν χτες το πρωί στην Αρεόπολη στη Μάνη την ώρα που ξεκίνησε η φωτιά από το πουθενά...Ο άνεμος γύρω στα 9 μποφόρ την έκανε απλησιαστη σε χρόνο dt. Οι πυροσβεστικές δυνάμεις έσβηναν σε ένα σημείο και αυτη΄άναβε σε άλλα 10 μιλάμε για κόλαση! Φίλος γιατρός από το κέντρο υγείας τράβηξε βίντεο με τηφωτία να επεκτείνεται σε 10 δευτερόλεπτρα σε μία απόσταση 100 μέτρων μιλάμε για απίστευτη ταχύτητα. Σε 10 λεπτά είχε καεί όλη η πλαγιά μέχρι το λιμένι για όσους ξέρουν την περιοχή.

Το βράδυ χωρίς νερό και ρεύμα ήμουν στο χωριό στην Κοίτα 4χλμ από το ΓερολιμένΑ. Καθόμασταν έχοντας ψιλοηρεμήσει, ξέροντας για τις καταστροφές και τους νεκρούς στην αρεόπολη αλλά και στη Ζαχάρω και γύρω στις 11 το βράδυ πετάχτηκε μία φωτία ΄στο απέναντι χωριό(Δρυ) και σε 2 λεπτά άλλη μία μεγαλύτερη 500 μέτρα από εκεί στην Οχιά. Και οι 2 φωτιές 800-1000 μέτρα από εκεί που ήμουν....

ΚΟΡΟΙΔΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΔΕ ΛΕΩ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΣΑΣ ΛΕΩ ΌΤΙ Η ΜΑΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΟΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟΦΑΓΟΥΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΒΟΣΚΟΤΟΠΙΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΚΑΖΙΝΟ...ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΝΩΝΑ ΠΟΥ ΕΚΑΤΣΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΑΓΡΟΤΙΚΟ, ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΟΠΩΣ Ο ΚΕΦΑΛΑΣ, ΤΟ ΓΕΡΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥΔΡΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΡΗΜΝΕΣ, ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΤΟΥ ΤΑΥΓΕΤΟΥ ΚΑΙ ΕΝΔΕΙΚΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΤΕΒΕΡΝΑ...

ΤΑ ΑΙΤΙΑ ΤΩΝ ΠΥΡΚΑΓΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑ...ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΤΡΩΜΕ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ ΡΕ

ΚΑΙ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ?ΤΟ ΠΗΡΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΑΒΕΡΕΛ ΣΤΙΣ 11 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΑΠΟΚΑΪΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΠΑΝΘΡΑΚΩΜΕΝΑ ΠΤΩΜΑΤΑ ΠΤΩΜΑΤΑ ...

ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΟΙ

ΟΥΣΤ ΡΕ ΒΡΩΜΙΑΡΗΔΕΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ ΠΡΕΖΟΝΙΑ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμήχανοι πολιορκημένοι

Γράφει η Λαμπρινή Χ. Θωμά, Κυπαρισσία - 25/08/2007

"Με συγχωρείτε, σε ποιά πόλη είμαι; Στην Καλαμάτα;". Το φορτηγάκι του 45άρη άνδρα με το χαμένο ύφος, παρκαρισμένο στη γωνία του σούπερ μάρκετ, Σάββατο απόγευμα. Η γυναίκα δίπλα του, τα παιδιά πίσω. Κυνηγημένοι από τη φωτιά. "Όχι, είστε στην Κυπαρισσία". "Και, προς τα πού είναι η Καλαμάτα;".

"Σας παρακαλώ, ένα δωμάτιο, ένα δωμάτιο ό,τι να 'ναι, να βάλω τα παιδιά". Σαραντάχρονος ο άνδρας, η απελπισία ζωγραφισμένη στο πρόσωπό του. Έχει βγει από το τέταρτο στη σειρά φορτωμένο αυτοκίνητο που σταματά στο ξενοδοχείο, μεσα σε είκοσι λεπτά. Παρασκευή βράδυ.

• Το χρονικό της αγωνίας

• Μάρτυρες της καταστροφής...

Βιβλική καταστροφή

Οι διακοπές με την οικογένεια στη Ζαχάρω τελείωσαν απότομα και για τους δύο. Οι βαλίτσες μαζεύτηκαν όπως - όπως. Στάθηκαν και αυτοί στις μεγάλες ουρές των βενζινάδικων, γεμίζοντας το ντεπόζιτο, να είναι έτοιμοι. Όμως δρόμος δεν υπάρχει, τρένα δεν υπάρχουν, όπως δεν υπάρχουν και δωμάτια. Στο λόμπι, απέναντι από τη μεγάλη τηλεόραση, νιώθουμε όλοι ανήμποροι, ανίκανοι να βοηθήσουμε. Ακόμη και ο αισχροκερδής ξενοδόχος μοιάζει να μιλά από την καρδιά του, όταν δηλώνει για τέταρτη φορά: "Λυπάμαι, δε μπορώ να κάνω τίποτε".

Συνεχώς, κόσμος έρχεται και φεύγει από το λόμπι. Τα δωμάτια έχουν τηλεοράσεις, αλλά κανείς δεν θέλει να είναι μόνος του τέτοιες ώρες. Στις καφετέριες και στις ταβέρνες, οι τηλεοράσεις έχουν πάρει τη θέση που είχαν τον καιρό του πανευρωπαϊκού. Είναι η κυριαρχία της εικόνας αλλά και η ελπίδα ότι θα ενημερωθούν έγκαιρα αν χρειαστεί να εγκαταλείψουν την πόλη, αν η φωτιά φτάσει εδώ.

Οι διακοπές του ρεύματος και του νερού είναι συνεχείς. Όταν το ρεύμα επανέρχεται, τα μεγάφωνα του δήμου μεταδίδουν εκκλήσεις για βυτία και ανθρώπινο δυναμικό, προειδοποιήσεις για τις διακοπές του νερού. "Μη γίνεστε θεατές των γεγονότων" επιμένει η φωνή.

Οι άνθρωποι κάνουν πηγαδάκια έξω από τα σπίτια, στις αυλές, όπου υπάρχει σκιά. Δε χρειάζεται να πεις ότι είσαι δημοσιογράφος για να μιλήσουν. Χτες το απόγευμα ήταν όλοι έξω, στην παραλία. Ακίνητοι αντίκριζαν την καταστροφή, το πλατύ μέτωπο της φωτιάς στη Ζαχάρω και τον ήλιο που έδυε μέσα σε ένα κατάμαυρο, βαρύ σύννεφο. Στα πηγαδάκια, με την οικειότητα της κοινής μοίρας, μαζεμένοι αναζητούσαν τον υπεύθυνο, συζητούσαν την τραγωδία. Η σκιά των αδικοχαμένων βάραινε και βαραίνει όλες τις κουβέντες.

Στη μάχη με τις φλόγες

Τα κινητά είχαν πάρει φωτιά, έχουν πάρει φωτιά. Το δίκτυο, δύο μέρες τώρα, δεν μπορεί να σηκώσει τον όγκο των αναγκών. "Είστε καλά; Να σηκωθείτε να φύγετε!". Φίλοι, οικογένεια, επιμένουν μέχρι να πιάσουν γραμμή. Ο φόρτος ακόμη μεγαλύτερος όταν κόβεται το ρεύμα και σιωπά η τηλεόραση. Η ενημέρωση μέσω κινητού περνά από στόμα σε στόμα. "Πάνω από σαράντα οι νεκροί, μου λένε!", "Ο δρόμος από την Τρίπολη έκλεισε!", "Από τη Σπάρτη δεν περνάει τίποτε". Οι περισσότεροι έχουν συγγενείς, φίλους σε περιοχές που πλήττονται από τις πυρκαγιές.

Ύστερα πάλι η κουβέντα γυρνάει στους ενόχους. "Δεν ήταν ανάγκη να κάψουν την Ελλάδα για να σιγουρευτούν ότι θα πέσει η κυβέρνηση!", λέει ο περαστικός από το πρακτορείο Τύπου, όπου οι εφημερίδες φεύγουν σα ζεστό ψωμί, και ας έχουν ήδη μπαγιατέψει. Δεν εξηγεί ποιοι είναι "αυτοί που καίνε την Ελλάδα", είναι σίγουρος ότι όλοι καταλάβαμε.

Οι Τούρκοι, οι Αμερικάνοι, ακόμη και το ΠΑΣΟΚ διαδέχονται ο ένας τον άλλον στις κουβέντες. Αντιδράσεις φέρνει μόνο η αναφορά του τελευταίου. Ειδικά όταν συνοδεύεται από εικασίες για το ποιος και γιατί. Ακόμα και έτσι, κανείς δεν έχει τη δύναμη για έναν γερό πολιτικό καβγά. Άλλα πρωτεύουν τώρα.

"Δεν ξέρουμε ποιοι είναι, αλλά κάποιοι είναι και δεν μου βγάζεις από το μυαλό ότι όλα αυτά συνδέονται με τις εκλογές", συνοψίζει ο 50χρονος Στράτος, ενώ ο φίλος του τα έχει βάλει με το ΛΑΟΣ. "Βγάλανε ανακοίνωση ότι καίγεται, λέει, το κράτος. Όχι ρε, δεν καίγεται το κράτος, εμείς καιγόμαστε. Μια χαρά είναι το κράτος και αύριο πάλι από μας θα τα πάρει, άμα μείνουμε ζωντανοί".

Σταματάει απότομα για να απαντήσει στο κινητό του: Ο γιός του τηλεφωνεί ακόμη μια φορά σήμερα, να δει αν είναι καλά, αν η καρδιά του αντέχει, αν το μαγαζί τους, πέντε χιλιόμετρα έξω από τη Ζαχάρω, είναι ακέραιο.

Σιωπή και σφιγμένα στόματα, πάλι...

Αρνείται να εγκαταλείψει την περιοχή, παρ' ότι ο γιος του στην Αθήνα τον έχει κάνει χρυσό από χτες. "Πού να αφήσω το μαγαζί μου...". Τώρα πια δεν μπορεί καν να φύγει. Η οργή του έχει σβήσει. Μιλάει για τον εαυτό του μαγκωμένα, μαζεμένα. Λέει ονόματα χωριών που καίγονται, αναρωτιέται αν πρόλαβαν να φύγουν όλοι. Η αναμονή της τραγωδίας, η παραίτηση, η εγκατάλειψη, η οργή, δεν κορυφώνονται, δεν μοιάζει να έχουν λύτρωση. Όχι σήμερα.

Αντιθέτως, στις καφετέριες, οι λίγες νεανικές παρέες βρίσκουν το κλασικό ελληνικό καταφύγιο στην πλάκα, εκτονώνοντας την κατάσταση. "Ανεβαίνω στο Μοριά - Μαίνεται η πυρκαγιά - και φωνάζω Κόη, Κόη- και κανείς δεν με ακΟη" γελάνε ελαφρώνοντας την ατμόσφαιρα.

Τα ανέκδοτα εμφανίστηκαν ήδη. Τα κρασιά θα τα λένε "Αχαϊα Κάους", "Μας βάλανε φωτιά στα μπανάκια μας" ή "Τι φρούτα βγάζει η Καλαμάτα; Κάρβουνα"...

Μικρή διακοπή για να γυρίσουν στην τηλεόραση, καθώς μία ακόμη ανταπόκριση ανεβάζει τον αριθμό των νεκρών. Σιωπή και σφιγμένα στόματα, πάλι. Για λίγο, ώσπου να ξαναβρεί η νιότη την ελπίδα.

Στο ίντερνετ καφέ -τελευταία ελπίδα για σύνδεση- δύο γάλλοι δημοσιογράφοι περιμένουν την αποκατάσταση των τηλεφωνικών γραμμών και ο ιδιοκτήτης αγωνίζεται με τα καλώδια. "Δεν είναι τα δύο ευρώ το μισάωρο που παίρνω. Είναι που πρέπει να γίνει δουλειά. Γιατί αν δε βοηθήσουμε οι ίδιοι να γίνουν γνωστά τα πράγματα, δε θα γίνει τίποτε". Έχει τα μανίκια ανασηκωμένα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα ταξίδεψα πίσω από τη μάνη και σε όλη τη διαδρομή έβλεπα καπνούς. Πρώτη φορά αισθάνομαι τόσο κενός σαν άνθρωπος. Τα συναισθήματα που με διακατέχουν είναι κάτι μεταξύ πόνου, οργής και θλίψης.... δεν είμαι καλά σήμερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!Ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ............ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΑΤΟΜΒΕΣ 52 ΝΕΚΡΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΩΝ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΣΤΡΕΜΜΑΤΩΝ.

ΤΟ ΑΝΤΕΝΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΥΠΟΝΝΟΕΙ ΠΩΣ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΧΟΣ!ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ ΜΩΡΕ;ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ;;;;ΜΑ ΑΥΤΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΚΙΟΥΛ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΝ ΔΕΧΤΟΥΝ ΟΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΙ!

ΠΑΙΔΙΑ.....ΑΠΟ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΟΛΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΤΟ ΣΚΛΗΡΟ ΡΟΚ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ....ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΨΗΦΟΥΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ....

ΑΡΑ ΜΗΠΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΑΕΙ ΠΡΑΣΙΝΟ;;;;;ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΔΙΑΤΥΜΠΑΝΙΖΕΙ...ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.