Jump to content

Πύρινος εφιάλτης σε όλη την Ελλάδα


Clemence

Recommended Posts

ΤΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.

ΔΥΣΚΟΛΗ αναμένεται να είναι (και) η σημερινή βραδιά για τους κατοίκους των περιοχών που απειλούνται και τους πυροσβέστες που προσπαθούν να κατασβέσουν τα πύρινα μέτωπα σε ολόκληρη τη χώρα.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της πυροσβεστικής δεν υπάρχουν τάσεις βελτίωσης των πυρκαγιών. Αναλυτικά, τα μέτωπα:

Αττική

Στην Αττική υπάρχουν 6 μέτωπα από τα οποία τα πιο σοβαρά είναι στο Μαρκόπουλο και στα Καλύβια, στα οποία καίγονται τα πρώτα σπίτια στον οικισμό Ολυμπιακό Χωριό. Η κατάσταση κρίνεται από την πυροσβεστική εξαιρετικά δύσκολη και στην περιοχή επιχειρούν 18 οχήματα με εξήντα πυροσβέστες και πεζοπόρα τμήματα.

Η φωτιά στο Μαρκόπουλο εκδηλώθηκε το πρωί στην Κερατέα και επεκτάθηκε γρήγορα από τον Κουβαρά στο Δασκαλειό και την Κακή Σκάλα για να «σκαρφαλώσει», με την αλλαγή της κατεύθυνσης του ανέμου, το Πάνειο Όρος και να βρεθεί απ΄ την άλλη πλευρά της χερσονήσου.

Η δύση του ηλίου βρήκε τα εναέρια μέσα καθηλωμένα και τις επίγειες δυνάμεις παρατεταγμένες μπροστά στον οικισμό του Λαγονησίου, να περιμένουν τη φωτιά για να την αντιμετωπίσουν πριν απειλήσει τις κατοικίες. Ωστόσο, η μείωση της έντασης των ανέμων τις τελευταίες ώρες γεννά αισιοδοξία ότι το πύρινο μέτωπο θα καθυστερήσει να κινηθεί και οι πρώτες πρωινές ρίψεις από αέρος, θα το θέσουν υπό έλεγχο.

Τα υπόλοιπα μέτωπα, βρίσκονται σε ύφεση και είναι στο Λαύριο στην περιοχή Τογάνι, στη Μάνδρα Αττικής, στη Σαρωνίδα και μια καινούργια εστία στο Μάζι Βοιωτίας.

Υπό έλεγχο βρίσκεται πλέον η φωτιά που εκδηλώθηκε σήμερα νωρίς το μεσημέρι στις παρυφές του Υμηττού, στην είσοδο του Παπάγου και εξελίχθηκε γρήγορα, λόγω των ισχυρών ανέμων, απειλώντας κατοικημένες περιοχές σε Παπάγο, Χολαργό, Καισαριανή και Βύρωνα.

Αρκαδία

Δύσκολες στιγμές περνά ο Δήμος Τεγέας στην Αρκαδία. Η φωτιά που εκδηλώθηκε στην περιοχή κοντά στο χωριό Μανθηρέα επεκτείνεται και έχει πάρει διαστάσεις λίγα χιλιόμετρα έξω από την Τρίπολη. Περιοδικά ανοίγει ο δρόμος Τρίπολης - Σπάρτης, στο ύψος του χωριού Μανθηρέα. Η τροχαία επιτρέπει την διέλευση περιοδικά προκειμένου να διευκολυνθεί η κυκλοφορία των οχημάτων.

Οι νομοί Λακωνίας και Μεσσηνίας έχουν αποκλεισθεί οδικώς. Ταυτόχρονα, καίει ανεξέλεγκτη η φωτιά στη Μεγαλόπολη και από την Αρκαδία πέρασε στο νομό Μεσσηνίας. Αυτήν την ώρα (23:00) εκκενώνονται 15 χωριά στη Μεσσηνία. Η φωτιά έχει κατεύθυνση νοτιά, προς την Καλαμάτα.

Η φωτιά στη Μεγαλόπολη, έφθασε τα πρώτα σπίτια της πόλης και στη συνέχεια κατευθύνθηκε προς την πόλη της Τρίπολης. Κλειστή η επαρχιακή οδός Αραχαμιτών - Δόριζας - Άνω Ασέας Αρκαδίας.

Νωρίτερα, η νομαρχία Αρκαδίας συντονίζει «επιχείρηση» σε συνεργασία με τους δήμους του λεκανοπεδίου της Μεγαλόπολης, όπου καταγράφονται οι άστεγοι προκειμένου να προωθηθούν σε ξενοδοχεία και να τους χορηγηθεί βοήθεια.

Έχουν εκκενωθεί αρκετά χωριά στην περιοχή και σύμφωνα με πληροφορίες η φωτιά απείλησε το Μοναστήρι στο Μακρύσι, εγκαίρως, όμως, είχαν απομακρυνθεί οι καλόγριες της Μονής.

Υπό έλεγχο τέθηκε η φωτιά στην Τρίπολη, αφού πέρασε πρώτα ανάμεσα από τα εργοστάσια, οι φλόγες έγλυψαν στην κυριολεξία τους τοίχους των εργοστασίων, στη βιομηχανική περιοχή Τρίπολης, έκαψε μια μεγάλη έκταση μέσα σε αυτήν, αλλά τελικά με την ισχυρή δύναμη της Πυροσβεστικής, των μηχανημάτων του δήμου Τρίπολης, αλλά και ιδιωτών και εργαζομένων στη βιομηχανική περιοχή αυτή τη φορά έχει τεθεί υπό πλήρη έλεγχο.

Νωρίτερα, ολοκληρώθηκε με επιτυχία επιχείρηση μεταφοράς στην Τρίπολη, με ελικόπτερο Σούπερ Πούμα δύο ηλικιωμένων ατόμων από το Ανάβρυτο, που αντιμετώπιζαν πρόβλημα μετακίνησης.

Κατασβέστηκε τελικά η νέα εστία φωτιάς που εκδηλώθηκε στη θέση Κοσκίτσα πάνω από τη Στεμνίτσα στο Μαίναλο.

Εν τω μεταξύ, με απόφαση του Νομάρχη Αρκαδίας απαγορεύτηκε η διέλευση παντός τροχοφόρου οχήματος στους οδικούς άξονες που οδηγούν στο Μαίναλο μέχρι νεοτέρας απόφασης.

Επιχείρηση απεγκλωβισμού ανθρώπων από το χωριό Τουρολέκα Μεγαλόπολης με ελικόπτερο ΣΙΝΟΥΚ δεν κατέστη δυνατή και σύμφωνα με δηλώσεις του Νομάρχη Δημήτρη Κωνσταντόπουλου γίνεται προσπάθεια απεγκλωβισμού των κατοίκων από χωματόδρομους της γύρω περιοχής.

Οι υπόλοιπες φωτιές στην Αρκαδία μαίνονται και το ενθαρρυντικό είναι ότι το χωριό Μαυρίκι στην Τεγέα έπαψε να απειλείται αφού άλλαξε η πορεία του ανέμου. Να σημειώσουμε ότι η φωτιά έχει περάσει στο νομό Μεσσηνίας.

Μια νέα εστία φωτιάς εκδηλώθηκε και βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη στην περιοχή Λευκάκια λίγο έξω από το Ναύπλιο.

Ηλεία

Δύσκολες στιγμές περνούν οι κάτοικοι στη Βρίνα Ηλείας καθώς η φωτιά έχει πάρει επικίνδυνες διαστάσεις. Η φωτιά βρίσκεται (21:30) στη περιοχή Αγ. Ηλείας και εκκενώνεται το Θολό. Ακόμη στο χωριό Μουζάκι Ηλείας έχουν εγκλωβιστεί άνθρωποι καθώς ο δρόμος είναι κομμένος και οι φωτιά πλησιάζει επικίνδυνα το χωριό.

Επίσης, πύρινο μέτωπο βρίσκεται σε εξέλιξη στην βόρεια Ηλεία και συγκεκριμένα κοντά στο φράγμα του Πηνειού, απειλεί και την νοτιοδυτική Αχαΐα. Στην περιοχή αυτή βρίσκονται τα χωριά Βελιτσές, Πόρτες και Κάλφα και όπως εκτιμάται αν οι φλόγες περάσουν τον ποταμό Πηνειό, τότε η κατάσταση θα γίνει δύσκολη.

Επί τόπου βρίσκονται επίγειες δυνάμεις της Πυροσβεστικής, ενώ σύμφωνα με τον νομάρχη Αχαΐας Δημήτρη Κατσικόπουλο συνεργεία της νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης δημιουργούν αντιπυρικές ζώνες. Πάντως στην περιοχή του φράγματος Πηνειού επιχειρεί από αέρος και ένα πυροσβεστικό ελικόπτερο.

Πάτρα

Φωτιά εκδηλώθηκε περίπου στις 9.30 απόψε στην περιοχή Βούντενη της Πάτρας, λίγα μόλις χιλιόμετρα πιο μακριά από την πόλη της Πάτρας.

Οι φλόγες είναι σχετικά κοντά στην Περιμετρική οδό της πόλης. Στην περιοχή έχουν σπεύσει πυροσβεστικές δυνάμεις, ενώ δεν έχει διακοπεί η κυκλοφορία των αυτοκινήτων στην Περιμετρική.

Εύβοια

Εκκενώνονται χωριά στα Στύρα καθώς υπάρχει πλήρης αναζωπύρωση του μετώπου και οι πυροσβεστικές δυνάμεις αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα. Σε πλήρη εξέλιξη τα δύο πύρινα μέτωπα στα ορεινά Στύρα και το Αλιβέρι της Εύβοιας. Η φωτιά πέρασε στο Νημποριό και κατευθύνεται πλέον προς τη νότια Εύβοια.

Η φωτιά που εκδηλώθηκε χθες το μεσημέρι σε δύο εστίες προχώρησε γρήγορα, απείλησε έξι χωριά γύρω από το Αλιβέρι, τα οποία εκκενώθηκαν εγκαίρως αλλά έκαψε ζώα, σπίτια και αποθήκες. Κατοικίες όμως, κάηκαν και στα ορεινά Στύρα. Ο κύριος όγκος των παραθεριστών εγκατέλειψαν την περιοχή από το βράδυ μέσω του λιμένα των Νέων Στύρων. Νωρίς το απόγευμα σήμερα και καθώς οι πύρινες γλώσσες είχαν ήδη φτάσει έξω από το χωριό, το εγκατέλειψαν και οι κάτοικοι.

Με εντολή του υπουργού Εσωτερικών Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης Σπύρου Φλογαϊτη, κατόπιν αιτήματος του νομάρχη Ευβοίας, ο Γενικός Γραμματέας Πολιτικής Προστασίας Παναγιώτης Φούρλας, κήρυξε τους Δήμους Στυραίων, Ταμυναίων, Αμαρυνθίων και Κονιστρών του νομού Ευβοίας σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης πολιτικής προστασίας προκειμένου να αντιμετωπιστούν με μεγάλη αποτελεσματικότητα τα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι κάτοικοι των συγκεκριμένων δήμων του νομού Ευβοίας λόγω της μεγάλης πυρκαγιάς που έχει εκδηλωθεί στο νησί. Στην Αμάρυνθο εκκενώνονται γειτονικά χωριά, ενώ στο Αλιβέρι η κατάσταση είναι πλέον κρίσιμη. Νωρίτερα εκκενώθηκε το ξενοδοχείο Olympic Star.

Ζαχάρω

Εκκενώθηκε το Νεοχώρι και το Γιαννιτσοχώρι, όπου έφθασαν οι φλόγες. Σε απόσταση 40 μέτρων από το χωριό Πλατιάνα βρίσκεται η φωτιά στο Δήμο Σκυλούντος. Στο δήμο Αλιφείρας η φωτιά καίει περιμετρικά της Καλλιθέας όπου νωρίτερα κάηκαν περισσότερα από 50 σπίτια.

Στην Ανδρίτσαινα απειλούνται τα χωριά Δαφνούλα και Συκιές. Στο μέτωπο της Πηνείας η φωτιά καίει στο Μαζαράκι.

Καβάλα

Υπό μερικό έλεγχο έχει τεθεί η πυρκαγιά που ξέσπασε λίγο μετά το μεσημέρι σε αγροτουριστική περιοχή της Ξάνθης στα όρια του δήμου Αβδήρων, κοντά στην παραλία.

Η φωτιά δεν απειλεί κατοικημένη περιοχή και έχει καταστρέψει εκτάσεις με χαμηλή βλάστηση.

Δεκάδες μέτωπα σε ολόκληρη τη χώρα

Υπό μερικό έλεγχο έχουν τεθεί οι τρεις πυρκαγιές που ξέσπασαν τις απογευματινές ώρες στις περιοχές Μάνδρας Ξάνθης, Ασωμάτων Ροδόπης και Λουτρών Αλεξανδρούπολης.

Στις ανωτέρω περιοχές βρίσκονται ισχυρές δυνάμεις της Πυροσβεστικής και πεζοπόρα τμήματα, ενώ έχουν γίνει ρίψεις από αεροπλάνα πεζετέλ και από πυροσβεστικό ελικόπτερο που εδρεύει στην Αλεξανδρούπολη. Μέχρι στιγμής δεν έχουν απειληθεί κατοικημένες περιοχές.

Σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης ολόκληρη η χώρα

Σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης έχουν τεθεί η Λακωνία, η Μεσσηνία και η Ηλεία, όπου έχουν καεί και έχουν εκκενωθεί πολλά χωριά.

Συγκεκριμένα, στην Ηλεία έχουν καεί τα χωριά Μάκιστος, Ροδινά, Μίνθη, Ανήλιο, Μηλιές, Αρτέμιδα, Παλαιοχώρι, Ξηροχώρι και Σχινή και έχουν εκκενωθεί τα χωριά Σμέρνα, Βρεστός, Βάλμη, Νεοχώρι, Αγραπιδοχώρι και Ελάτια.

Στην Αρκαδία, έχουν εκκενωθεί τα χωριά Ανεμοδούρι, Ρούτση, Μαλωτά, Μακρούσι, Ραψομάτι, Περιβόλια, Συκιές, Κατσίμπαλη, Κάτω Ασσέα, ακόμα έχουν εκκενωθεί η Αρεόπολη, στον Ταΰγετο τα χωριά Καρβέλι, Λαδάς και Πηγή, στον Πάρνωνα η Αγριάννη, αλλά και στην Εύβοια τα Στύρα, ο Πολυπόταμος και άλλος ένας οικισμός.

Πολύ μεγάλες περιοχές δεν έχουν ρεύμα και τηλεφωνική επικοινωνία, ενώ η Τροχαία έχει προχωρήσει σε κυκλοφοριακές ρυθμίσεις στους νομούς Ηλείας, Λακωνίας, Αρκαδίας και Μεσσηνίας.

www.kathimerini.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Last Reply

πώς θα σταματήσει αυτό που γίνεται?

έτσι που πάει το πράγμα με τόσες φωτιές παντού αρχίζω να σκέφτομαι πως σε λίγο ο καθένας μας θα έχει μεγάλες πιθανότητες να ξέρει, να δει έναν από αυτούς τους _______________ δε πάει το χέρι μου τί να τους γράψω. δεν έχουν μάνες, πατέρες, αδέρφια αυτοί? δεν τους σταματάει τπτ? πόσα τους δίνουν? πόσα είναι καλά λεφτά γι΄αυτό?

άραγε όλα πια αγοράζονται?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπραβο και συγχαρητηρια.

Το επιτελέσατε το έργο σας.

Δολοφονήσατε μητέρες με τα παιδιά τους,γονείς με τα παιδιά τους,ανήμπορους γέροντες,νέους ανθρώπους..

Σπείρατε πόνο,λύπη,θλίψη και καταστροφή..

Αλήθεια πως μπορέσατε?Πως μπορείτε και κοιμάστε τα βράδυα?Δεν νιώθετε καμία ενοχή?Δεν νιώθετε καθόλου τύψεις?Δεν σας κυνηγούν οι ερινύες?

Οποιοσδήποτε φυσιολογικός άνθρωπος ακόμα και σε ένα άνθρωπο να είχε προκαλέσει κακό έστω και άθελά του θα έφτανε ακόμα και στην αυτοκτονία για να σωθεί από την θλίψη του..Εσείς όμως σκοτώνετε αθώο , ανυπεράσπιστο κόσμο , κόσμο που έκανε τις διακοπές στο χωριό του για να ξεφύγει από την ρουτίνα και την καθημερινότητα της πόλης.

Αλλά αυτή είναι η διαφορά του έλληνα από τον βάρβαρο.Του πολιτισμένου από τον απολίτιστο.Του φυσιολογικού και έχων σώας στα φρένας από τον διεστραμμένο και πειραγμένο στο μυαλό.Του ανθρώπου από το κτήνος.

Ξέρετε εμείς οι Έλληνες έχουμε ένα κακό.Συνήθως μαλώνουμε και βριζόμαστε μεταξύ μας.Αλλά αν μας πειράξουν γινόμαστε ένα.Μία γροθιά.Μία ψυχή.Η ελληνική ψυχή.Έτσι και εσάς θα βρούμε και θα τιμωρήσουμε αλλά και στους αδερφούς μας που έχασαν ανθρώπους και περιουσές θα συμπαρασταθούμε και θα σταθούμε δίπλα τους.

Σήμερα όλες οι εκκλησίες ήταν γεμάτες.Γεμάτες από κόσμο που προσευχόταν για τις ψυχές των αδελφών μας που δολοφονήσατε.Για την μητέρα με τα παιδιά της αλλά και την οικογένεια στο αμάξι.Που προσευχόταν να δώσει ο Θεός δύναμη στους ανθρώπους που έχασαν τους δικούς τους αλλά και τις περιουσίες τους.Που προσευχόταν να σταματήσει το γρηγορότερο αυτό το κακό αλλά και να βρεθείτε και εσείς παλιοδολοφόνοι και να πληρώσετε για το κακό και τον πόνο που σπείρατε στα αδέρφια μας και στην Ελλάδα μας.

Ακόμα όμως και αν δεν βρεθείτε ελπίζω , εύχομαι και σας καταριέμαι να πληρώσετε με το ίδιο νόμισμα σε αυτή την ζωή.

Γιατί στην άλλη την ζωή είναι σίγουρο ότι θα πάτε κατευθείαν στην κόλαση καθήκια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η φωτιά ξεκίνησε από το ίδιο σημείο με πέρυσι. Η χάραξη της περιφερειακής του Υμηττού δημιούργησε ένα φιλέτο μερικών εκατοντάδων στρεμμάτων μεταξύ της περιφερειακής και των δήμων Παπάγου και Χολαργού. Ένα μοναστήρι, ένας σύνδεσμος στρατιωτικών και μια 200αριά κάτοικοι ισχυρίζονται ότι οι παππούδες τους είχαν στάνες εκεί. Πήγαν στα δικαστήρια αλλά τελικά το ΣτΕ τους έσπασε τα μούτρα γνωματεύοντας ότι πρόκειται περί του δάσους του Υμηττού. Λίγο μετά την απόφαση, αποφάσισαν και αυτοί να το κάψουν. Τους ξέρανε. Τους ήξερε και ο δήμαρχος και το κατήγγειλε. Του σπάσανε το γραφείο και μετά από μερικά απειλητικά τηλεφωνήματα έμαθε να κάνει τουμπεκί. Δεν τους βγήκε όμως πέρυσι γιατί η φωτιά έσβησε νωρίς.

Φέτος την ξαναβάλανε. Σάββατο, μέρα μεσημέρι. Στο ίδιο σημείο φυσικά. Ο αέρας την σήκωσε κυριολεκτικά στον αέρα και επεκτάθηκε σε όλη την πλαγιά του Υμηττού. Παρακολουθούσα από την βεράντα αποσβολωμένος. Από το σπίτι, ακριανό στο βουνό, νομιμότατα αγορασμένο και χτισμένο με το αίμα των γονιών μου, είχα θέα σε όλη την πλαγιά. Η φωτιά έκαιγε διαγώνια απέναντι και απείχε 2-3 χλμ από το σπίτι. Εκεί διαγώνια απέναντι, οι λεγόμενες πολυκατοικίες «των αξιωματικών» παρατεταγμένες κατά μήκος του τελευταίου δρόμου πριν το βουνό κινδύνευαν άμεσα. Τηλεφώνησα την πυροσβεστική και είπαν ότι ήδη γνωρίζουν το πρόβλημα. Φανταζόμουνα του στρατηγούς να γαυγίζουν στην πυροσβεστική, στην αστυνομία, στο στρατό και χαμογέλασα. «Ευτυχώς θα μας σώσει ο στρατός», σκέφτηκα φωναχτά, Το χαμόγελο κόπηκε απότομα όταν κατάλαβα ότι ο αέρας τραβάει τη φωτιά προς τη δική μας κατεύθυνση.

Πανικός. Με όλα τα λάστιχα να βρέχω το σπίτι, τον κήπο, τους κοντινότερους θάμνους της πλαγιάς. Ξανά τηλέφωνο στην πυροσβεστική, λένε ότι ήδη υπάρχουν δυνάμεις. Δεν καταφέρνω να εξηγήσω ότι υπάρχει δεύτερο μέτωπο που απειλεί τώρα διαφορετική ομάδα σπιτιών από την άλλη πλευρά της πλαγιάς και χωρίς οπτική επαφή από τις δυνάμεις που είναι στο αρχικό μέτωπο. Τηλεφωνώ στο τοπικό αστυνομικό τμήμα αλλά δεν παίρνω απάντηση. Το 100 επίσης δεν έχει ιδέα του γεωγραφικού ανάγλυφου και η συνεννόηση είναι τύπου «μπουζούκι-μπαγλαμάς». Ψάχνω το τηλέφωνο του δήμου, καμία απάντηση.

Η φωτιά τώρα έτρωγε την πλαγιά του βουνού με απίστευτη ταχύτητα. Καιόμενες στάχτες έπεφταν πλέον παντού. Συγκεντρώνομαι στον έλεγχο των μικρών εστιών που δημιουργούσαν. Δεκάδες άτομα, όλοι με λάστιχα νερού και κινητά στα χέρια προσπαθούσαμε να εξηγήσουμε ότι το ένα ελικόπτερο ρίχνει νερό μόνο στο αρχικό σημείο ενώ υπάρχει και δεύτερο μέτωπο που κινείται με ταχύτητα αστραπής κατά τη φορά του ανέμου και θα κάψει σπίτια.

Ένας γείτονας φέρνει δύο αλυσοπρίονα. Με ρωτάει αν έχω πρόβλημα να κόψει τα δέντρα μου. Παγώνω. «Κόψε τα δικά μου στον κήπο αλλά όλα τα μπροστινά είναι δασικά». Δεν ξέρουμε τι να κάνουμε, αφού δεν επιτρέπεται να τα κόψουμε. Πεύκα ύψους 20 μέτρων. Κάποια από αυτά έχουν σκαλίσματα από τα παιδικά μου χρόνια. Πως να τα κόψεις, ματώνει η καρδιά σου.

Η φωτιά έχει κατέβει σε μια μικρή χαράδρα, είναι τα τελευταία μέτρα πριν την κατοικημένη περιοχή. Από μέσα εκτοξεύονται κουκουνάρια σαν όλμοι. Ένα δέντρο μπροστά μας αρπάζει στην κορυφή του από το πουθενά. Ορμάμε με τα αλυσοπρίονα και το τσακίζουμε. Άλλοι τώρα, με λάστιχα και επεκτάσεις δεκάδων μέτρων τραβηγμένες από τα πιο πίσω σπίτια καταβρέχουν αυτές τις τελευταίες συστάδες δέντρων.

Πυροσβεστική πουθενά αν και πρέπει να έχουμε κάνει από 100 τηλεφωνήματα. Ένας γείτονας συνταγματάρχης γάβγιζε από τηλεφώνου στον επόπτη του πενταγώνου. Συντονισμός μηδέν, αλλά άκουσα ότι κάποιοι «στρατηγοί» είχαν φτάσει μέχρι τον Α/ΓΕΣ και τον υπουργό. Υποσχέθηκαν να γυρίσουν και τα ελικόπτερα που επιχειρούσαν στην Εύβοια. Μια ομάδα αποφασίζει να πλησιάσει την χαράδρα, εκεί λένε μπορεί να την σταματήσουν γιατί θα ρίχνουν νερό από ψηλά προς τα χαμηλά. «Ακούτε τις εκρήξεις;» ρωτάω; «Σκάνε τα βλήματα που είναι θαμμένα στο παλιό πεδίο βολής».

Ξαφνικά ο αέρας δυναμώνει και δημιουργούνται φλόγες δεκάδων μέτρων. Τότε συνέβη ένα εντυπωσιακό φαινόμενο: η φωτιά απογειώθηκε! Κυριολεκτικά στον αέρα, γλώσσες φωτιάς στροβιλίζονταν πάνω από το κεφάλι μου και πίσω μου. Στον αέρα, χωρίς να ακουμπάνε καθόλου στο έδαφος. «Αεριωθούμενες» γλώσσες παντού γύρω μου. Καίγοντας όλες τις κορυφές των δέντρων μπροστά και πίσω μου. Σε δέκατα δευτερολέπτου πήδηξαν τη χαράδρα, διέσχισαν 30 μέτρα στον αέρα και έκατσαν πάνω στους σοφάδες του σπιτιού μου.

Μένω εγκλωβισμένος στο κέντρο του κήπου μαζί με άλλους δύο-τρεις. Το θερμικό κύμα μας κόβει την ανάσα. Το βρεγμένο μπλουζάκι στο λαιμό μου πιάνει φωτιά. Τα μαλλιά μου το ίδιο. Η πλάτη μου επίσης. Ευτυχώς όχι το παντελόνι. Ρίχνω το λάστιχο του νερού απάνω μου και τρέχω. Οι φλόγες από πάνω μου έτρεχαν πιο γρήγορα από μένα και κουκουνάρια και πευκοβελόνες με πυροβολούσαν. Παράτησα το λάστιχο γιατί με καθυστερούσε και έτρεξα όσο άντεχα. Δεν μπορούσα να αναπνεύσω, προφανώς δεν έκαιγα πια οξυγόνο αλλά αδρεναλίνη.

Λίγα μέτρα πιο πίσω, πάνω στο δρόμο, ένιωσα κάπως ασφαλής ώστε να τολμήσω να κοιτάξω πίσω. Γιγάντιες φλόγες, δεκάδες μέτρα ψηλές, είχαν κυκλώσει την τριώροφη οικοδομή και περνούσαν από πάνω της. Όλα τα δέντρα γύρω από το σπίτι είχαν αρπάξει φωτιά. Γονάτισα στην άσφαλτο και είδα το σπίτι να καίγεται. Από δίπλα μου φωνάζανε: «τρέξε, τρέξε, θα καείς». Που να πάω; Καίγεται το σπίτι.

Γονατιστός στην άσφαλτο βλέπω ένα ελικόπτερο να υπερίπταται πάνω από το σπίτι. Ένας από μηχανής θεός άδειασε τόνους νερού στο σπίτι και στον κήπο. Όσο νερό χτύπησε στην άσφαλτο και στις πλάκες του κήπου εκσφενδονίστηκε με δύναμη. Με πέτυχε, με έριξε ανάσκελα στο έδαφος και σχεδόν με έπνιξε. Ότι δεν κατάφερε το αφρο-νερο το προσπάθησε ο πυκνός καπνός που σηκώθηκε από την πνιγμένη φωτιά. Οπισθοχωρούσα σχεδόν γονατιστός, λίγα εκατοστά τη φορά.

Αργότερα έμαθα ότι ο γείτονας έφαγε το νερό κατευθείαν πάνω του και είναι στο νοσοκομείο με σπασμένα παΐδια. Ο καπνός, η ζέστη της φωτιάς, το σπρέυ του νερού είχαν κλείσει το λάρυγγά μου και κάθε εισπνοή μετέδιδε ένα σφύριγμα στα αυτιά. Έβαζα όλη τη δύναμή μου για να εισπνεύσω λίγο αέρα. Ζαλισμένος τρέκλιζα, στη μέση του δρόμου. Καπνός, φωτιά, ορατότητα μηδέν. Ένα πυροσβεστικό φρέναρε λίγα μέτρα μπροστά μου. Δύο πυροσβέστες πετάχτηκαν έξω και με πιάσανε από του αγκώνες: «Είσαι καλά;» «καίγεται το σπίτι μου» απάντησα ξέπνοα. Αυτοί μπροστά, εγώ πίσω τους μπήκαμε πάλι στον καπνό. Οι γείτονες μαζί μας.

Βγάλαμε τους σωλήνες και μεθοδικά πνίγαμε ένα-ένα τα δέντρα του κήπου. Αυτός μπροστά, εγώ πίσω με την μάνικα στον ώμο να του δίνω «μέτρα». O άλλος στο όχημα ετοίμαζε σωλήνες, γέμιζε κουβάδες και με γείτονες έριχναν νερό πίσω μας. Η βεράντα είχε πιάσει φωτιά, οι πέργολες, τα πατζούρια, οι σοφάδες καίγονταν και έπεφταν στο έδαφος. «Το σπίτι, να σώσουμε το σπίτι» σχεδόν έκλαιγα. Ο κόσμος άρχισε να μαζεύεται γύρω μας: με φτυάρια, κουβάδες, κλαριά. «Αν πιάσει το σπίτι σου» λέει ένας γείτονας «τότε, θα καούμε όλοι». Δεν άντεχα άλλο να κρατήσω τη μάνικα και κάποιος με αντικατέστησε. Δεν θυμάμαι ποιος. «Τρέξε να ρίξεις νερό από τις βεράντες» μου λένε και εγώ εκτινάσσομαι.

Φρίκη. Μέσα από τους καπνούς που είχαν πλημμυρίσει το σπίτι βλέπω την καταστροφή από ψηλά. Ρίχνω νερό στο χαγιάτι, στα κεραμίδια, στις βεράντες. Το δίπλα σπίτι καίγεται στην πιλοτή του. Λίγο παρακάτω, κατά μήκος του βουνού οι φλόγες γλύφουν και το επόμενο σπίτι. Τα ελικόπτερα έχουν πυκνώσει και ρίχνουν μέσα στην φωτιά, κυριολεκτικά στα 10 μέτρα από τους ανθρώπους. Κάθε ρίψη μας πνίγει στον καπνό. Τα πυροσβεστικά οχήματα έρχονται το ένα πίσω από άλλο, τα ελικόπτερα ρίχνουν νερό παντού. Τη δωδέκατη ώρα, κυριολεκτικά. Μια πενηνταριά σπίτια κατά μήκος του βουνού που κινδύνευαν άμεσα, τώρα έχουν λόγο να ελπίζουν.

Έχουν περάσει ώρες πλέον, είναι βράδυ. Ρίχνουμε συνέχεια νερό γιατί με τον αέρα αναζωπυρώνονται μικρο-εστίες παντού. Κάθομαι και γράφω για να μείνω ξύπνιος, έχω γερμανικό σκοπέτο στη βεράντα του σπιτιού με τα λάστιχα και τους κουβάδες σε ετοιμότητα. Χαζεύω απέναντι τον σκοτεινό όγκο της Πάρνηθας, ξέρω ότι είναι καμένη. Δεξιότερα, ο όγκος της Πεντέλης είναι κατάφωτος – εκεί που ήταν το δάσος της τώρα είναι γεμάτο βίλες. Αυτοί οι αλήτες εκεί θα βλέπουν από τις τηλεοράσεις τους τις φωτιές και τους φαντάζομαι να αποδοκιμάζουν «τσκ, τσκ, δεν είναι κράτος αυτό».

Ξαναγυρνώ το βλέμμα μου στον Υμηττό που ακόμη καπνίζει. Θα καιγόμουνα μέσα στην Αθήνα, λίγα χιλιόμετρα από το Σύνταγμα. Ένας ελικοπτεράς και ένα πλήρωμα πυροσβεστικού σώσανε το σπίτι μας. Να είναι καλά οι άνθρωποι, μακάρι κάποτε στη ζωή μου να έχω την ευκαιρία να τους ευχαριστήσω.

Χαζεύω στην τηλεόραση ένα γελοίο ανθρωπάκι – από αυτούς που διεκδικούν την ψήφο μου. Κάνει την «αποτίμησή» του. Αν τον είχα μπροστά μου θα τον σκότωνα και προσπαθώ να φανταστώ πώς να σκέφτονται οι συγγενείς των 50 νεκρών. Δεν αντέχω και αλλάζω κανάλι. Το χαζοκούτι λέει ότι η φωτιά στην Εύβοια καίει τα πάντα. Προσπαθώ να μην κλάψω αλλά κάπου θέλω να ξεσπάσω. Τα ελικόπτερα που έσωσαν τα σπίτια στου Παπάγου ήταν να πάνε εκεί. Ακόμη και στη φωτιά μόνο με βύσμα σώνεσαι. Δεν ξέρω πώς να νιώσω, ντρέπομαι που σώθηκα. Αυτούς που μας φτάσανε εδώ, τους μισώ όλους. Ο θάνατός σου, η ζωή μου, έτσι είναι η χώρα μου.

Θα μας κάψουν πάλι του χρόνου, το ξέρω. Και την επόμενη χρονιά. Και την μεθεπόμενη. Μέχρι το ΣτΕ να εγκαταλείψει τη μάχη και να μοιραστούν τα οικόπεδα-φιλετάκια. Όπως έγινε στην Πεντέλη εδώ και 10 χρόνια, όπως γίνεται τώρα στην Πάρνηθα με τις «διαφιλονικούμενες» περιοχές στα όρια του δρυμού. Αλλά θα τους περιμένω τους κερατάδες που θέλουν να χτίσουν στο βουνό μου. Θα δούμε τότε ποιος είναι πιο αποφασισμένος – ή πιο τρελός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενας ξανθος με κοκκινο αυτοκινητο.(Ενας βεβαιωμενος-τον ειδαν στη Φθιωτιδα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Η Liberation αναφέρεται στον απολογισμό των θυμάτων, υπογραμμίζοντας ότι αναμένεται να αυξηθεί. Στην ιστοσελίδα της εφημερίδας, πολλοί αναγνώστες της καλούν το γαλλικό κράτος να σπεύσει να βοηθήσει «τους Έλληνες φίλους''Aς ευχαριστήσουμε όλες τις ξένες χώρες που πρόσφεραν ή θα προσφέρουν βοήθεια..kokni το αρθρο σου τα λεει ολα..γεγονοτα και συναισθηματα..οτι και να πουμε οι υπολοιποι ειναι περιττο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κουράγιο kokni! και είναι πολλά παιδιά από εδώ που έχουν καιρό να γράψουν, ας ελπίζουμε να είναι καλά όλοι.

οι σκέψεις μου πάνε και στους συναδέλφους μας που υπηρετούν στα μέτωπα και βλέπουν τα μάτια τους αυτά που μόνο φανταζόμαστε εμείς ... ας ευχηθούμε να είναι όλοι καλά!

http://www.makthes.gr/

ρίξτε μια ματιά στο πρωτοσέλιδo!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

kokni το αρθρο σου τα λεει ολα..γεγονοτα και συναισθηματα

οτι και να πουμε εμεις ειναι λιγο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

kokni, ο πρωταγωνιστής του άρθρου είσαι εσύ;

πραγματικά ανατριχιαστικό άρθρο

καλό θα ήταν να πάει κατά Μαξίμου και Τρικούπη μεριά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι απίστευτο...Η φωτιά φτάνει στον αρχαιολογικό χώρο της αρχαίας Ολυμπίας...Σε ένα χώρο που άντεξε πολέμων και καταστροφών τόσες χιλιάδες χρόνια...Σε ένα χώρο που αποτελεί σύμβολο και για τον σύγχρονο παγκόσμιο πολιτισμό και αθλητισμό...Σε ένα χώρο που φιλοξενεί ένα από τα ομορφότερα μουσεία...Δεν το χωράει ο νους μου...Σίγουρα θα μείνουμε όλοι μας στην ιστορία του 21ου αιώνα,στις μαύρες σελίδες όμως...

ΑΛΗΤΕΣ

Υ.Γ. Σε μερικούς μήνες παραδίδουμε τη φλόγα στην Κίνα...Είναι έλασσον τέτοιες ώρες αλλά πολυ θλιβερή σκέψη,παρολαυτά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι απίστευτο...Η φωτιά φτάνει στον αρχαιολογικό χώρο της αρχαίας Ολυμπίας...Σε ένα χώρο που άντεξε πολέμων και καταστροφών τόσες χιλιάδες χρόνια...Σε ένα χώρο που αποτελεί σύμβολο και για τον σύγχρονο παγκόσμιο πολιτισμό και αθλητισμό...Σε ένα χώρο που φιλοξενεί ένα από τα ομορφότερα μουσεία...Δεν το χωράει ο νους μου...Σίγουρα θα μείνουμε όλοι μας στην ιστορία του 21ου αιώνα,στις μαύρες σελίδες όμως...ΑΛΗΤΕΣΥ.Γ. Σε μερικούς μήνες παραδίδουμε τη φλόγα στην Κίνα...Είναι έλασσον τέτοιες ώρες αλλά πολυ θλιβερή σκέψη,παρολαυτά...
Ασύλληπτο...

tetarti-29-augoustou.jpg

Κάπου στο νετ κυκλοφορεί αυτό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε μ'αρεσει να λαικίζω...

αλλά το γράμμα του kokni δειχνει γιατι πρεπει να παραιτηθεί ο πρωθυπουργός και ολη η κυβέρνηση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ACTIVE MEMBER - Το Δέντρο

Τη νύχτα αυτή την λέμε εμείς φωτιά, εσύ την είπες δέντρο

Οι μέρες που λαχτάρησες θα ‘ρθουν, εσύ την είπες δέντρο

Πάντα σκεφτόμουν μια νυχτιά πόσο μεγάλη μπορεί να ‘ναι

και ρωτούσα οι στιγμές όταν χάνονται που πάνε

κανείς δεν μου ‘πε, θα βολευόμουν και με ψέμα

Τότε μου απάντησε ο χρόνος «δύσκολο το θέμα»

Κάποιοι δεν είδαν φωτιά, άλλοι την νιώσαν στο πετσί τους

δεν βρίσκανε κλαδί, άλλοι κλαδεύαν την ζωή τους

άλλοι με στάχτες δώσανε φτερά στο παραμύθι

κι άλλοι του ονείρου σα να ζηλέψανε την λήθη

και ξαπλώσανε στου δέντρου την σκιά

και του τάξαν να ξυπνήσουν όταν σβήσει η φωτιά

Μήπως εκεί σε γνώρισα, μήπως εκεί σε είδα;

Παραμιλούσες σε μια ξένη που την φώναζες πατρίδα

Θυμάσαι με τ’ αύριο που σου μύριζε φευγιό;

Ήμουν αγέννητος, τώρα έχω γιο

Αυτός γρήγορα ψιλώνει σαν φωτιά κι ούτε ένα μέτρο

δεν μας μεγάλωσε το δέντρο

Τη νύχτα αυτή την λέτε εσείς φωτιά, κάποιος την είπε δέντρο

Οι μέρες που λαχτάρησε θα ‘ρθουν, κάποιος την είπε δέντρο

Εγώ τη νύχτα την φαντάζομαι πόρνη στολισμένη

Στρίγγλα, γυναίκα και συνάμα ερωμένη

να καμαρώνει μαζί του μες στο πλήθος

αφού του γιάτρεψε τελείως πια το στήθος

Τώρα μιλούσε ο σοφέρ του που οδηγούσε

κι έτσι στουκάρανε στο δέντρο αφού αλλού κοιτούσε

Πήρε φωτιά η μηχανή κι η μόνη λύση

ήταν να πάρει ένα κλαδί γρήγορα να την σβήσει

Πω, πω, ντροπή, η εξέλιξη να ικετεύει

κάτι που μάλλον μοιάζει τώρα σα να περισσεύει

Δεν είναι κρίμα ένα κλαδί να πάει απ’ το δέντρο χαμένο

για κάτι που ‘ναι ασφαλισμένο;

Τον είδα όμως και κάπου αλλού άλλο ένα βράδυ

να κάνει μπαμ μέσα στο πλήθος στο σκοτάδι

σινιέ ντυμένο κι ενώ καιγότανε το κέντρο

σα να μου μύρισε το δέντρο

Τη νύχτα αυτή την λέμε εμείς φωτιά, εσύ την είπες δέντρο

Οι μέρες που λαχτάρησες θα ‘ρθουν, εσύ την είπες δέντρο...

Στα δέντρα που δεν υπάρχουν πια για να εμπνέουν στίχους, μουσική, ζωγραφιές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγραψαν σε αλλο φορουμ..(αναφερονται στο πρωτοσελιδο της Μακεδονιας )

ΣΚΙΑ:Τα κολλητηλίκια του Κωστάκη με τον Πούτιν,τα σχέδια με τους αγωγούς πετρελαίου και αερίου South Stream που ανακοινώθηκε πριν από μερικούς μήνες στην Κωνσταντινούπολη,την συμπόρευση με τις ρωσικές θέσεις στα Βαλκάνια,τα έχουμε αποκλείσει σαν πιθανές αιτίες του ολοκαυτώματος;Κατά ένα περίεργο λόγο οι ενεργειακές κινήσεις απεξάρτησης της Ελλάδας από παραδοσιακά ενεργειακά κανάλια και δίκτυα προβάλονται ως πιθανή αιτία του ολοκαυτώματος στο σημερινό πρωτοσέλιδο της Μακεδονίας.

FAWKSE:Θα ονοματίσεις λοιπόν ευθέως τους υποτιθέμενους και κατ' εσένα ενόχους;

ΣΚΙΑ:Μία πιθανή αιτία που θα μπορούσε να ενεργοποιήσει διαδικασίες "ανορθόδοξου πολέμου" ανέφερα,που τη διάβασα σε πρωτοσέλιδο εφημερίδας.Εννοείται ότι δε μπορώ να έχω αποδείξεις,αλλά αν έχει βάση αλήθειας τότε είναι σαφές ποιοί θα μπορούσαν να είναι από πίσω και ποιοί ωφελούνται...Όσοι στο εξωτερικό και στο εσωτερικό μας θέλουν απόλυτα εξαρτημένους ενεργειακά και πολιτικά από το αγγλοσαξωνικό άρμα...Και αναφορικά με το εσωτερικό,τέτοιοι δε βρίσκονται μόνο στο χώρο της αντιπολίτευσης αλλά και της συμπολίτευσης.Διότι αντιθέτως με το τι πιστεύουμε στην Ελλάδα,συνήθως ακόμα και οι κυβερνήσεις δεν είναι μονολιθικοί οργανισμοί και δεν έχουν πάντα όλοι τα ίδια συμφέροντα ακόμη και μέσα στο ίδιο κόμμα...Σκέψου μόνο αν πάρει τον πούλο ο Κωστάκης,ποιός είναι το πιθανότερο να τον διαδεχθεί στην ηγεσία της ΝΔ και ποιός είναι ο διεθνής προσανατολισμός του συγκεκριμένου προσώπου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΡΕ.

ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ.

Προβλεπω πανω απο 200 νεκρους.

υγ: Ρε Σαράντο είσαι καλά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Μπορεί κάτι τέτοιο να είναι πιθανό και σίγουρα υπάρχουν και πολλές άλλες υποθέσεις που είναι κοντά στην αλήθεια. Οι θεωρίες όμως μας απομακρύνουν από την ουσία που είναι το να γνωρίζουμε αν το κράτος λειτουργεί ή όχι ώστε να ξέρουμε κι εμείς τι θα κάνουμε...Γιατί η δουλειά του κράτους είναι να προσφέρει την οργανωμένη και προστατευτική δομή που αποτελεί και τον ορισμό του.Τώρα αν τις φωτιές τις βάζουν οι οικοπεδοφάγοι, οι Αμερικάνοι, οι Τούρκοι, η γιαγιά με τα κόλυβα, ή οι... εξωγήινοι, δουλειά του κράτους είναι να μπορεί να προστατεύει τους πολίτες - τον εαυτό του κατ'επέκτασιν - από την απειλή καθαυτή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλά είναι emarup

δεν είναι ώρα για συζητήσεις όταν έχουμε πόλεμο!

θενξ Φωτ.

μακαρι κανεις αλλος να μην εχει προβλημα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιος Π%$#στης καίει την Ολυμπία....

όχι και δεν την έχω δει και ποτέ...ξεφτίλα... να μην έχω δει την Ολυμπία...(ίσως γιατί πάντα πίστευα ότι θα είναι εκεί και θα με περιμένει.. πόσο ηλίθια ρομαντική είμαι...) εάν έπιανε φωτιά στο Λούβρο ... θα καιγόταν? Θα το άφηνε η Γαλλική κυβέρνηση? Τώρα τι μένει? Οι Δελφοί και η Ακρόπολη? Μα καλά δεν έστειλαν κάποιον να πάρει ότι μπορούσε να μεταφερθεί από το μουσείο? ούτε αυτό ακόμα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ζωα ολοι τους... Μια χωρα οπου οι δημοσιογραφοι δινουν πληροφοριες, συμβουλες και οδηγιες στους πυροσβεστικους και στα ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ συντονιστικα τους τα οποια διευθυνονται απο τους πιο αχρηστους, ασχετους ηλιθιους αυτου του κοσμου.

Εγω δε μενω αλλο σε αυτο το υποδειγμα κακιστης ανυπαρξιας κρατους. Οσοι θελετε μεινετε να σκασετε και να πνιγειτε απο τις βροχουλες. Προτιμω να παω οπουδηποτε αλλου.

ΖΩΑ ΑΛΗΤΕΣ ΒΛΑΚΕΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ΗΛΙΘΙΟΙ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΟΝΤΟΦΘΑΛΜΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΣΑΣ ΠΙΣΙΝΟΥ ΝΟΙΑΖΕΣΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.