Jump to content

289 (+446, +κάτι ψιλά) νέες θέσεις ειδικότητας


isis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 515
  • Created
  • Last Reply

Ναι, αλλά αν ρωτήσεις ένα ψυχίατρο θα σου πει ότι τα άπειρα θαυμαστικά τα βάζουν οι έφηβοι και οι ανώριμοι ενήλικες, που παρουσιάζουν παιδικό ενθουσιασμό για ο,τιδήποτε. Δεν είναι και ό,τι καλύτερο για την γραπτή σου εικόνα συνάδερφε. Κοινώς, δεν θα εμπιστευόμουν μια πληροφορία που έχει γραφτεί με τον τρόπο που την έγραψες εσύ, με πιάνεις τώρα;

emofftopic

Δεν σχολιάζω τα κεφαλαία και τα λοιπά ορθογραφικά γιατί θα μου τραβήξουν το αυτί! Καλή συνέχεια...

ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΤΑΚΤΙΚΟΣ ΘΑΜΩΝΑΣ ΨΥΧΙΑΤΡΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ!ΚΟΥΡΑΓΙΟ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή ατάκα, αλλά η κλινική και το μάθημα που κάναμε όλοι ως φοιτητές δεν παίζει βρε συνάδερφε; Και ναι, είμαι "θαμώνας", με την έννοια ότι τυχαίνει να έχουν ακολουθήσει αρκετοί φίλοι την εν λόγω ειδικότητα, και είμαι "θαμώνας" στα σπίτια/ιατρεία τους, όπου όλο και κάτι μαθαίνω!

emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΧΩ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΜΕΝΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΤΟΣΟ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΟ ΟΤΙ ΧΘΕΣ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΥΠΟΓΡΑΦΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΟΥΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΚΕΤΑ ΝΕΩΝ ΘΕΣΕΩΝ!!!!ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΦΕΚ ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΙΣΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ!!!!ΔΕΝ ΑΣΤΕΙΕΥΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΑΦΟΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΜΟΥ ΜΗΔΕΝΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ(ΓΛΥΤΩΝΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 18 ΜΗΝΕΣ)!!!

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ 500 ΘΕΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΦΑΝΗΚΕ ΟΤΙ ΤΑ ΚΟΝΔΥΛΙΑ ΥΠΑΡ ΧΟΥΝ,ΑΠΛΑ Ο ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΚΟΙΜΟΤΑΝ!!!!!!

:antegeia:

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το site, που είναι μάλλον ο πιο ολοκληρωμένος φορέας ενημέρωσης για τους νέους γιατρούς (και πιθανώς ο πιο έγκυρος). Θέλω να προσθέσω ότι από το αρμόδιο γραφείο του Μοχάου πληροφορούν για τα ίδια που αναφέρει ο kongas: Ότι υπογράφησαν από Μοχάου και από Οικονομικών και στάλησαν τη Δευτέρα 27/8 ως δύο ΦΕΚ (ένα για κάθε πακέτο) στο Ε.Τ., το οποίο συνεχίζει να δημοσιεύει τέτοιου είδους ΦΕΚ (λέει το Μοχάου, αλλά στο site του ΕΤ είναι επίσης εμφανές). Αναφέρουν μάλιστα ότι τα 2 ΦΕΚ έφυγαν από το Μοχάου με αριθμούς πρωτοκόλλου για το ΕΤ, αν και προσωπικά δεν το διασταύρωσα στο Ε.Τ. Λένε επίσης ότι υπάρχουν μικρές τροποποιήσεις σε σχέση με τις λίστες που είχαν διαρρεύσει. Παρολαυτά, από το συγκεκριμένο γραφείο δεν έχω κακή εμπειρία. Με τις υπογραφές μόνο με μπέρδεψες λίγο kongas, γιατί απ' ότι κατάλαβα τα ΦΕΚ έχουν υπογραφεί από το Οικονομικών ήδη από την προηγούμενη εβδομάδα και δεν χρειάζονται άλλες υπογραφές. Αφού σταλούν στο ΕΤ πρέπει να ξαναυπογραφούν? (δε μου φαίνεται πολύ λογικό). Πάντως είναι θετικό ότι έχεις την ίδια πληροφόρηση από το Λογιστήριο και από το ΕΤ, ίσως να είμαστε πράγματι κοντά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλοι μαζί να δώσουμε θερμά συγχαρητήρια στο ελληνικό κράτος που δημιούργησε 500 ακόμα θέσεις ειδίκευσης νέων γιατρών χωρίς καμία πρόνοια για την αξιοκρατική επιλογή όσων θα τις στελεχώσουν και χωρίς κανένα έλεγχο της ποιότητας της εκπαίδευσης που θα προσφέρουν. emclapping

Επιτέλους μπαίνει σε κάποια σειρά αυτός ο τόπος και γίνεται μια καλή αρχή.

(Τελικά πρέπει να είμαι πολύ εμπαθής, μου φαίνεται... <_< )

Σαν δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ που από το 1992 και μετά δεν έχει γίνει τίποτα ώστε να μπει σε μία τάξη αυτός ο κλάδος και να σταματήσει η αιμορραγία των γιατρών προς το εξωτερικό και η απόγνωση όσων πρέπει να μείνουν εντός των τειχών... :angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή αυτές οι λίστες καίνε πολύ κόσμο, ξέρει κάποιος ποιες ακριβώς είναι οι τροποποιήσεις ;Όποιος μάθει κάτι ας το μοιραστεί με τους υπόλοιπους! Θα είναι εξαιρετικά χρήσιμο για πολλούς από εμάς...Θα προσπαθήσω να μάθω και εγώ...

Συγχαρητήρια πάντως στους συναδέρφους για την έγκαιρη ενημέρωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή αυτές οι λίστες καίνε πολύ κόσμο, ξέρει κάποιος ποιες ακριβώς είναι οι τροποποιήσεις ;Όποιος μάθει κάτι ας το μοιραστεί με τους υπόλοιπους! Θα είναι εξαιρετικά χρήσιμο για πολλούς από εμάς...Θα προσπαθήσω να μάθω και εγώ...

Συγχαρητήρια πάντως στους συναδέρφους για την έγκαιρη ενημέρωση.

Πράγματι θα ήταν χρήσιμο.

Ωστόσο, επειδή, οι περισσότερες Διευθύνσεις Υγιεινής (Δ.Υ.) είναι ενήμερες για τις θέσεις που δίνονται και απλά αναμένουν το ΦΕΚ, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν με τις αρμόδιες Δ.Υ και να λαμβάνουν τις σχετικές πληροφορίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηγα σημερα στην Νομαρχια κ ειδα τις 2 λιστες που εχουν φτασει για τις πρωτες 600 θεσεις.Μου ειπαν οτι ειναι στο Ε.Τ κ περιμενουμε το φεκ για το τυπικο της υποθεσης.επισης μου ανεφεραν απο αλλη Νομαρχια που εχω κανει αιτηση για το πρωτο μισο κομματι οτι το ΦΕΚ δεν εξαρταται απο τις εκλογες για το ποτε θα βγει.Μπορει να βγει κ εμεσα χωρις να υπαρξει κανενα προβλημα.Ελπιζω ολα αυτα να ειναι οπιστικα κ να μην αλλαξουν παλι κατι κ παρουν θεσεις πισω.Ολα τα περιμενω με τοσα που εχουμε δει κ ακουσει τον τελευταιο χρονο.Αλλες 600 πρεπει να εχουν βγει μεχρι τα Χριστουγεννα.Ευχομαι ο Αγιος Βασιλης να ερθει νωριτερα φετος........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να δηλώσει κανείς το ειδικό κομμάτι μιας σπαστής ειδικότητας όπως η Γαστρεντερολογία θα πρέπει ή να του ρθεί ο διορισμός για το γενικό μέρος ή να πάρει άγονο. Σωστά? Αν κάποιος κάνει π.χ Παθολογία και είναι στο γενικό μέρος μπορεί να αλλάξει ειδικότητα για να κάνει Γαστρεντερολογία?έχει το δικαίωμα?Αποσο ξέρω μπορείς να αλλάξεις απο πλήρη παθολογία σε κομμάτι πριν σου ρθει ο διορισμός για το γενικό μέρος.Κανείς καποια ιδέα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να δηλώσει κανείς το ειδικό κομμάτι μιας σπαστής ειδικότητας όπως η Γαστρεντερολογία θα πρέπει ή να του ρθεί ο διορισμός για το γενικό μέρος ή να πάρει άγονο. Σωστά? Αν κάποιος κάνει π.χ Παθολογία και είναι στο γενικό μέρος μπορεί να αλλάξει ειδικότητα για να κάνει Γαστρεντερολογία?έχει το δικαίωμα?Αποσο ξέρω μπορείς να αλλάξεις απο πλήρη παθολογία σε κομμάτι πριν σου ρθει ο διορισμός για το γενικό μέρος.Κανείς καποια ιδέα?

που ειναι αυτες οι λιστες με τις 600 θεσεις?πως μπορουμε να τις βλεπουμε στο νετ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να δηλώσει κανείς το ειδικό κομμάτι μιας σπαστής ειδικότητας όπως η Γαστρεντερολογία θα πρέπει ή να του ρθεί ο διορισμός για το γενικό μέρος ή να πάρει άγονο. Σωστά? Αν κάποιος κάνει π.χ Παθολογία και είναι στο γενικό μέρος μπορεί να αλλάξει ειδικότητα για να κάνει Γαστρεντερολογία?έχει το δικαίωμα?Αποσο ξέρω μπορείς να αλλάξεις απο πλήρη παθολογία σε κομμάτι πριν σου ρθει ο διορισμός για το γενικό μέρος.Κανείς καποια ιδέα?

ναι και το αντίθετο γίνεται.από πλήρη σε κομμάτι γίνεται και μετά το διορισμό,από κομμάτι σε πλήρη μέχρι 1 μέρα πριν σταλεί ο διορισμός απ'τη νομαρχία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν εχω να προσθεσω κατι νεο απλά από 1 δική μου εκτίμηση από ότι έχω μάθει όντως είναι ήδη οι λίστες στις νομαρχίες και είναι όλες οι θέσεις από τον 1 πίνακα και κάποιες από τον δευτερο (πιθανον η πλειοψηφια ή και καποιες αλλαγες λογω παρεμβάσεων)

καλη επιτυχία σε όσους περιμένουν!

αυτά ειναι τα καλα νέα

τα κακά νέα είναι ότι η ανεργία μας έχει φέρει στο σημείο να μας νοιάζει μόνο να δουλέψουμε και να γράψουμε χρόνο ειδίκευσης και όχι να απαιτήσουμε και ποιουολή ειδικευση... πχ αυστηρο έλεγχο στο που ανοίγουν νέες θέσες και στο κατα πόσο μπορούν να εκλπαιδεύσουν πόσα άτομα και για πόσο χρονικό διάστημα...

και ειλικρινά λυπάμαι που το αυτονόητο θεωρείται πια πολυτέλεια και το προσπερναμε ετσι απλά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι νομαρχίες ενημερώνουν ότι θα υπάρξουν αυτές οι θέσεις αλλά πότε θα γίνουν οι διορισμοί σε αυτές?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μολις δημοσιευτει το σχετικο φεκ.

οποτε μολις δειτε στο www.et.gr τις θεσεις μπορειτε να απαιτησετε να φυγουν τα χαρτια σας αν ειστε οι πρωτοι στην αναμονη η να καιροφυλακτειτε αν προκειται να γινει κληρωση γιατι δεν υπαρχει ακομα λιστα αναμονης (νεες θεσεις σε τμημα που δεν εδινε ειδικοτητα μεχρι προτινος)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν εχω να προσθεσω κατι νεο απλά από 1 δική μου εκτίμηση από ότι έχω μάθει όντως είναι ήδη οι λίστες στις νομαρχίες και είναι όλες οι θέσεις από τον 1 πίνακα και κάποιες από τον δευτερο (πιθανον η πλειοψηφια ή και καποιες αλλαγες λογω παρεμβάσεων)

καλη επιτυχία σε όσους περιμένουν!

αυτά ειναι τα καλα νέα

τα κακά νέα είναι ότι η ανεργία μας έχει φέρει στο σημείο να μας νοιάζει μόνο να δουλέψουμε και να γράψουμε χρόνο ειδίκευσης και όχι να απαιτήσουμε και ποιουολή ειδικευση... πχ αυστηρο έλεγχο στο που ανοίγουν νέες θέσες και στο κατα πόσο μπορούν να εκλπαιδεύσουν πόσα άτομα και για πόσο χρονικό διάστημα...

και ειλικρινά λυπάμαι που το αυτονόητο θεωρείται πια πολυτέλεια και το προσπερναμε ετσι απλά

Συμφωνω απολυτα μαζι σου Amanda.το εχουμε καταστρεψει το επαγγελμα κ αυτες ειναι ενεσεις που καποιους απο εμας θα μας βοηθησει να ξεφυγουμε απο την ανεργια λιγο νωριτερα.Φταιμε κ εμεις......αλλα νομιζω οτι πως ειναι απο τα λιγα πραγματα που φταιμε λιγοτερο....... ! απο οτι καταλαβα λιγο που ειδα καποιες θεσεις που με ενδιεφεραν οι θεσεις πρεπει να ειναι ιδιες με αυτες που εχουμε δει κατα 80% με 90%{απανταω σε καποιον που ρωτησε πριν}
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μολις δημοσιευτει το σχετικο φεκ.

οποτε μολις δειτε στο www.et.gr τις θεσεις μπορειτε να απαιτησετε να φυγουν τα χαρτια σας αν ειστε οι πρωτοι στην αναμονη η να καιροφυλακτειτε αν προκειται να γινει κληρωση γιατι δεν υπαρχει ακομα λιστα αναμονης (νεες θεσεις σε τμημα που δεν εδινε ειδικοτητα μεχρι προτινος)

Απλά όποιος το πάρει είδηση να ενημερώσει και τους υπόλοιπους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω απολυτα μαζι σου Amanda.το εχουμε καταστρεψει το επαγγελμα κ αυτες ειναι ενεσεις που καποιους απο εμας θα μας βοηθησει να ξεφυγουμε απο την ανεργια λιγο νωριτερα.

Το πρόβλημα όμως, JimXX, είναι ακριβώς εκεί. Ότι θα νομίσεις ότι ξεφεύγεις από την ανεργία λίγο νωρίτερα. Για την ακρίβεια, το κράτος θα σου δώσει μια προσωρινή θέση ειδίκευσης, μετά την οποία ουσιαστικά θα χρειαστεί να βγεις στο ελεύθερο επάγγελμα και τότε ουσιαστικά να πέσεις στην ανεργία. Όποιος ξέρει έστω και έναν πχ Παθολόγο που να τελείωσε τα τελευταία χρόνια ειδικότητα και να είναι ευχαριστημένος επαγγελματικά, ας τον υποδείξει να μας πει το μυστικό του. Όσοι ξέρω εγώ χρειάζονται ακόμα, στα 35 τους, την ενίσχυση των γονιών τους για να ζήσουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα ηθελα να ρωτησω κατι αν μιλησατε με νομαρχια γιατι δε καταφερα να βγαλω γραμμη.οι νεες θεσεις ποτε θα ενσωματωθουν?αμεσα?αμεσα δηλαδη θα γινουν κληρωσεις για νοσοκομεια που δινουν νεες ειδικοτητες και αμεσα θα ενσωματωθουν και οι υπολοιπες θεσεις στις υπαρχουσες λιστες αναμονων μολις βγει το φεκ?η θα παρει και αλλο χρονο μετα το φεκ η ολη διαδικασια?γνωριζει κανεις?ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα ηθελα να ρωτησω κατι αν μιλησατε με νομαρχια γιατι δε καταφερα να βγαλω γραμμη.οι νεες θεσεις ποτε θα ενσωματωθουν?αμεσα?αμεσα δηλαδη θα γινουν κληρωσεις για νοσοκομεια που δινουν νεες ειδικοτητες και αμεσα θα ενσωματωθουν και οι υπολοιπες θεσεις στις υπαρχουσες λιστες αναμονων μολις βγει το φεκ?η θα παρει και αλλο χρονο μετα το φεκ η ολη διαδικασια?γνωριζει κανεις?ευχαριστω.

Θεωρητικά απο τη μέρα που εκδίδεται το ΦΕΚ, είναι υποχρεωμένοι να στείλουν τα χαρτιά των ενδιαφερομένων. Βέβαια, μπορούν να αρχίσουν τις γνωστές κωλυσιεργίες και δικαιολογίες του τύπου " Δεν έχουμε ακόμα το ΦΕΚ στα χέρια μας... κτλπ" .

Ενδεικτικά αναφέρω ότι μια κυρία σε Νομαρχία μεγάλου Νομού της χώρας μου είπε ότι θα τα χαρτιά των "προς διορισμό" θα φύγουν μόλις αυτό καταστεί "δυνατόν", δεδομένου ότι στις 10 Σεπτ έχουν ορκομωσία ΔΟΑΤΑΠ κτλπ. Καταλαβαίνετε....

Η γνώμη μου είναι, όποιος ενδιαφέρεται να πάρει το ΦΕΚ να πάει στη Νομαρχία και να απαιτήσει να φύγουν τα χαρτιά του ΑΜΕΣΑ. Και βέβαια να μη σταματήσει να τους πρήζει μέχρι να βεβαιωθεί ότι πράγματι τα χαρτιά του έχουν φύγει.

Βέβαια θα πρέπει να έχουμε υπόψη ότι ο διορισμός αυτή τη φορά μάλλον θα αργήσει αρκετά πέραν των συνηθισμένων 40 ημερών δεδομένου των επερχόμενων εκλογών και των παράπλευρων απωλειών τους. Πρέπει να αναλάβει ο νέος υπουργός, να ενημερωθεί για τα θέματα του χαρτοφυλακίου του, σιγά-σιγά να υπογράψει του διορισμούς (οι οποίοι δε θεωρούνται δα και κάτι επείγον) και μετά αργά και σταθερά να πάρουν αριθμό πρωτοκόλλου και να φύγουν για τα Νοσοκομεία....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ??Μιλησα σημερα με το ΕΤ κ μου ειπαν οτι δεν εχει σταλει τιποτα για νεες θεσεις ειδικευομενων γιατρων.Απο το υπουργειο η ενημερωση ηταν οτι εχουν σταλει!!Δεν ξερω τι να πιστεψω πλεον.Οποιος εχει καλυτερη ενημερωση για το θεμα απο το Υπουργειο ή οπουδηποτε αλλου ας μας πει κ μας μηπως κ δουμε ποιος μας δουλευει τελικα!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ??Μιλησα σημερα με το ΕΤ κ μου ειπαν οτι δεν εχει σταλει τιποτα για νεες θεσεις ειδικευομενων γιατρων.Απο το υπουργειο η ενημερωση ηταν οτι εχουν σταλει!!Δεν ξερω τι να πιστεψω πλεον.Οποιος εχει καλυτερη ενημερωση για το θεμα απο το Υπουργειο ή οπουδηποτε αλλου ας μας πει κ μας μηπως κ δουμε ποιος μας δουλευει τελικα!!

Το Ε.Τ., αν πήρες στο 5279000, σε ενημερώνει για τα καινούρια ΦΕΚ που έχουν λάβει, αρκεί όμως να έχουν περαστεί ηλεκτρονικά. Για τα συγκεκριμένα ΦΕΚ με τους αριθμούς πρωτοκόλλου πήγε ένας γνωστός γνωστού, που επιβεβαιώσε ότι τα είδε με τα μάτια του. Στο τηλ όμως ακόμα λένε ότι δεν τα "βλέπουν" γιατί μάλλον δεν περάστηκαν ηλεκτρονικά (φόρτος εργασίας προεκλογικά - ξύσιμο όπως πάντα?). Αν κάποιος έχει την ευχέρεια καλό θα ήταν να πάει και εκείνος επί τόπου και να ενημερώσει το φόρουμ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.