Jump to content

Recommended Posts

Η ταινία ειναι καλή αλλά θα μπορούσε και καλύτερη. Διέκρινα τα εξής λάθη:

- ο πριονοχέρης είναι αμερικανιά

- οι έφοροι δεν ειχαν καμία σχέση με αυτό που παρουσιάστηκε. δεν ήταν λεπροί κωλόγεροι αλλά φυσιολογικότατοι άνθρωποι που ΦΥΣΙΚΑ δεν είχαν μάντισσες... διορισμένοι από το Λυκούργο ήταν οι μοναδικοί που ασκούσαν έλεγχο στο βασιλιά και ο λόγος για τον οποίο πολλοί χαρακτήριζαν το πολίτευμα της Σπάρτης ως το ιδανικότερο.

- ο Εφιάλτης επίσης δεν είχε καμία σχέση με τον Εφιάλτη της ταινίας. Κουτσός ήταν ο άνθρωπος, όχι γκρέμλιν... Αλλη Αμερικανιά αυτή. Για την ιστορία ο Εφιάλτης μετά κατέφυγε στη Θεσσαλία, γυρνώντας στη Σπάρτη αρκετά χρόνια αργότερα όπου και δολοφονήθηκε από τους Σπαρτιάτες.

- ο Λεωνίδας στην πραγματικότητα είχε ηλικία γύρω στα 50 και όχι 30αρης όπως ο πρωταγωνιστής

- η μεγαλύτερη μαλακία ήταν αυτά περί Θέρωνος και βιασμού της βασίλισσας. Αμερικανιά 100%. πουθενά στην ιστορία δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο...

- επίσης αν παρατηρήσατε κανείς Σπαρτιάτης δεν ειχε ουτε μιση τριχα πανω του. Ειχαν κανει ολοι φωτόλυση φαίνεται...

Παρ'όλ'αυτά η ταινία είναι για 10/10 και νομίζω δικαίως θα ξεπεράσει το lord of the rings όπως ακούγεται.

Ατομο από την Κορέα που ζει στις ΗΠΑ με το οποίο έχω επικοινωνία μου είπε ότι γίνεται χαμός...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Last Reply

Καλή η ταινία,αλλά πολύ μονότονη η φωτογραφία,αρκετά σκοτεινή.Πρόσεξε κανείς τον Ξέρξη που τελικά είναι ένα μανάρι και στην ταινία είναι χάλι μαύρο?Τον είδα στην ΤV!Τύφλα να έχει ο Μπραντ Πιτ.Είναι πανέμορφος με μαλλί και φυσιολογική εμφάνιση!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή η ταινία,αλλά πολύ μονότονη η φωτογραφία,αρκετά σκοτεινή.Πρόσεξε κανείς τον Ξέρξη που τελικά είναι ένα μανάρι και στην ταινία είναι χάλι μαύρο?Τον είδα στην ΤV!Τύφλα να έχει ο Μπραντ Πιτ.Είναι πανέμορφος με μαλλί και φυσιολογική εμφάνιση!!!

αυτό το λες σοβαρά; εγώ δεν τον είδα αλλά μου είπαν ότι ειναι κ@λόγερος 60+ ετών...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή η ταινία,αλλά πολύ μονότονη η φωτογραφία,αρκετά σκοτεινή.Πρόσεξε κανείς τον Ξέρξη που τελικά είναι ένα μανάρι και στην ταινία είναι χάλι μαύρο?Τον είδα στην ΤV!Τύφλα να έχει ο Μπραντ Πιτ.Είναι πανέμορφος με μαλλί και φυσιολογική εμφάνιση!!!

αυτό το λες σοβαρά; εγώ δεν τον είδα αλλά μου είπαν ότι ειναι κ@λόγερος 60+ ετών...

όχι είναι κούκλος!Ροντρίγκο κάτι είναι το όνομά του.Είναι Λατίνος.Μεταμόρφωση ο τύπος,αλήθεια λέω,δεν το φανταζόμουν,έπαθα πλάκα...

Δες εδώ

Rodrigo Santoro on IMDb: Movies, TV, Celebs, and more...

imdb.com/name/nm0763928/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επίσης αν παρατηρήσατε κανείς Σπαρτιάτης δεν ειχε ουτε μιση τριχα πανω του. Ειχαν κανει ολοι φωτόλυση φαίνεται...

ναι

στο ίδιο beauty salon που την έκαναν και τα μοντέλα του φειδία

οι «αμερικανίες» έχουν ξεκινήσει απο παλιά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα,Μπραντ δε τον λες,αλλά το ότι δεν είναι σα τη φουσκωμένη λουλού του έργου συμφωνώ.Είναι ένας ωραίος νορμάλ άνθρωπος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ταινία ειναι καλή αλλά θα μπορούσε και καλύτερη. Διέκρινα τα εξής λάθη:

- ο πριονοχέρης είναι αμερικανιά

- οι έφοροι δεν ειχαν καμία σχέση με αυτό που παρουσιάστηκε. δεν ήταν λεπροί κωλόγεροι αλλά φυσιολογικότατοι άνθρωποι που ΦΥΣΙΚΑ δεν είχαν μάντισσες... διορισμένοι από το Λυκούργο ήταν οι μοναδικοί που ασκούσαν έλεγχο στο βασιλιά και ο λόγος για τον οποίο πολλοί χαρακτήριζαν το πολίτευμα της Σπάρτης ως το ιδανικότερο.

- ο Εφιάλτης επίσης δεν είχε καμία σχέση με τον Εφιάλτη της ταινίας. Κουτσός ήταν ο άνθρωπος, όχι γκρέμλιν... Αλλη Αμερικανιά αυτή. Για την ιστορία ο Εφιάλτης μετά κατέφυγε στη Θεσσαλία, γυρνώντας στη Σπάρτη αρκετά χρόνια αργότερα όπου και δολοφονήθηκε από τους Σπαρτιάτες.

- ο Λεωνίδας στην πραγματικότητα είχε ηλικία γύρω στα 50 και όχι 30αρης όπως ο πρωταγωνιστής

- η μεγαλύτερη μαλακία ήταν αυτά περί Θέρωνος και βιασμού της βασίλισσας. Αμερικανιά 100%. πουθενά στην ιστορία δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο...

- επίσης αν παρατηρήσατε κανείς Σπαρτιάτης δεν ειχε ουτε μιση τριχα πανω του. Ειχαν κανει ολοι φωτόλυση φαίνεται...

Ευτυχώς που τα πρόσεξες ... κι έλεγα κι εγώ πως κάτι δε μου κόλλαγε και δεν ήξερα τί ήταν ...

:lol:emclapemgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι σαν τον Μπραντ ο πρωταγωνιστής? Ναι...συμφωνώ κατά μία έννοια. Είναι πολύ καλύτερος!! emiloveyou

Για όσες συμμερίζονται την άποψή μου, ήδη έχουν κυκλοφορήσει πολύ ωραία βιντεάκια στο youtube με την φατσούλα του. Απλά πληκτρολογήστε Gerard Butler :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για αυτό που έκανε τον Ξέρξη λέμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για αυτό που έκανε τον Ξέρξη λέμε...

Kaλά ντε, είπατε Μπραντ και αυτομάτως πήγε το μυαλό μου σε αυτόν που έκανε τον Λεωνίδα! :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ταινία ήταν αρκετά καλή. Πρωτοφανής για τα χολυγουντιανά δεδομένα η εξύμνηση ελληνικών κατορθωμάτων και ηρωισμών, αν και με μπόλικες ιστορικές ανακρίβειες και κινηματογραφικές υπερβολές. Αν πάει καλά και έξω, θα μας κάνει πολύ καλό σαν χώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ταινία ήταν αρκετά καλή. Πρωτοφανής για τα χολυγουντιανά δεδομένα η εξύμνηση ελληνικών κατορθωμάτων και ηρωισμών, αν και με μπόλικες ιστορικές ανακρίβειες και κινηματογραφικές υπερβολές. Αν πάει καλά και έξω, θα μας κάνει πολύ καλό σαν χώρα.

Έξω δεν θα μας κάνει κανένα καλό είτε πάει καλά είτε πάει χάλια

Και επειδή ακριβώς όπως σωστά επισημανθηκε είναι υπερβατική και συμβολική και στην σκηνογραφία της δεν θα κάνει ούτε καν στον τουρισμό ιδιαίτερα καλό –ούτε καλό καιρό δεν έχει!, μια κουφόβραση εμένα μου κάνει η ατμόσφαιρα....-

Οτι καλό έχει να κάνει μια τιμητική αναφορά σε αγωνα υπερ της ανεξαρτησίας ακόμα και against the odds στην ελλάδα

ΜΕΣΑ στην ελλάδα θα το κάνει.

Στον υπολοιπο κόσμο το μάθημα ελευθερίας και ανεξαρτησίας των θερμοπυλών εισπράτεται εδώ και χιλιετίες ώς παράδειγμα προς μίμηση και όχι ώς βαση "φιλλεληνισμού"

Ακόμα και αν υποθέσουμε οτι μπορέσει να εμπνευσει σεβασμό και συμπάθεια προς τους λαούς που μαχονται αποφασιστικά για την ελευθερία τους

για να μπορέσουν οι νεοέλληνες να ωφεληθούν απο αυτή

θα πρέπει να είναι ενας τετοιος λαός

Είναι? Θα είναι?

Το ότι η αρχαία ελλάδα ήταν μεγαλειώδης είναι πασίγνωστο και γενικώς αποδεκτό

Για την νεα ελλάδα αυτό δεν σημαίνει τίποτε (πέραν 1 επιπλέον του τοπίου συνεισφοράς στον τουρισμό)

Η Νέα ελλάδα να κοιτάξει να βοηθήσει τον ευτό της αντί να περιμένει απο άλλους, παίρνοντας τα μαθήματα της αρχαίας όπως ο υπόλοιπος κόσμος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλό θα μας κάνει και από την άποψη ότι θα δοθεί αφορμή σε πολλούς αδαείς νεοέλληνες να κάτσουν να διαβάσουν και να ασχοληθούν με την ελληνική ιστορία. Δεν ήταν λίγοι μέσα στο σινεμά που άκουγαν την ιστορία του Λεωνίδα για πρώτη φορά. Για αυτό και έχει τόσο μεγάλη επιτυχία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσοι από τους πατριώτες είχαν δυσαρεστηθεί με την απεικόνιση της Αρχαίας Ελλάδος στην «Τροία» και τον «Αλέξανδρο», θα έχουν από την Πέμπτη 8 Μαρτίου την ευκαιρία να νοιώσουν περήφανοι για τους «300» του Ζακ Σνάιντερ. Πρόκειται για μια ταινία που αναπαριστά με τον πιο δυναμικό και σύγχρονο τρόπο την μάχη των Θερμοπυλών και που δείχνει τι σήμαινε να είσαι Σπαρτιάτης και αναθρεμμένος αποκλειστικά για τον πόλεμο.

Η ταινία είναι βασισμένη στο ομώνυμο κόμικ βιβλίο του διάσημου δεξιού κομίστα Φρανκ Μίλλερ, του δημιουργού του Sin City. Ο Μίλλερ είχε ξετρελαθεί με την ιστορία της μάχης των Θερμοπυλών, όταν μικρό παιδί το 1962 είχε δει τους «300 Σπαρτιάτες» του Ρούντολφ Ματέ. Όπως θυμάται και ο ίδιος: «Ένοιωσα να συγκλονίζομαι και να εμπνέομαι, γιατί η ταινία μου δίδαξε ότι ήρωες δεν είναι αναγκαστικά αυτοί που κερδίζουν κάποιο μετάλλιο στο τέλος, ότι ήρωες είναι αυτοί που κάνουν το σωστό επειδή είναι σωστό, φτάνοντας ακόμα και στην ύψιστη θυσία για να το καταφέρουν. Σε όλη μου την ζωή ήθελα να αφηγηθώ αυτή την ιστορία, γιατί είναι η συναρπαστικότερη που άκουσα ποτέ μου». (Φυσικά δεν πρόκειται να ακούσετε ποτέ τέτοιες δηλώσεις από Έλληνα κομίστα.)

Πρέπει να πούμε εξ' αρχής ότι η ταινία έχει εκπληκτική ιστορική ακρίβεια που οφείλεται στην προσωπική έρευνα του Μίλερ, που επισκέφθηκε ακόμα και τις Θερμοπύλες. Ενώ έχει προσθέσει και πολλά στοιχεία που είναι γέννημα της δική του καλλιτεχνικής φαντασίας. Όλη η ταινία είναι ένα φλάσμπακ του Δήλιου, που μετέφερε το «Ω ξειν αγγέλειν Λακεδαιμονίοις» στην Σπάρτη, και που το διηγείται την παραμονή της μάχης των Πλαταιών, για να δείξει την ηθική και πολεμική σημασία της μάχης των Θερμοπυλών.

Από την αρχή της ταινίας ο Μίλλερ και ο Σνάιντερ μας δείχνουν την Σπαρτιατική Αγωγή, όπου ο νεαρός Λεωνίδας αφήνεται οπλισμένος μόνο με ένα δόρυ και με ελάχιστο ρουχισμό να επιζήσει ενάντια στην Άγρια Φύση ή να πεθάνει. Μαθαίνοντας να μην υποχωρεί, ούτε να παραδίνεται σκοτώνει μια αρκούδα και επιστρέφει νικητής στην Σπάρτη.

Η ιστορία μας μεταφέρει 30 χρόνια αργότερα την εποχή των Μηδικών Πολέμων. Ο απεσταλμένος του Ξέρξη, που είναι μαύρου χρώματος, φέρνει μια αρμαδιά από κρανία από νικημένους βασιλείς στους Σπαρτιάτες. Ο βασιλιάς Λεωνίδας (ο Τζέραλντ Μπάτλερ του «Φαντάσματος της Όπερας») θα τον υποδεχθεί και εκείνος θα του ζητήσει να του παραδώσει γη και ύδωρ ως δείγμα υποταγής στον Μεγάλο Βασιλέα. Η κλασσική απάντηση του ήταν να τον πετάξει στο πηγάδι φωνάζοντας «Εδώ είναι η Σπάρτη».

Συμπαραστάτη στο εθνικό χρέος του ο Λεωνίδας έχει την βασίλισσα Γοργώ (Λένα Χίντνεϋ) που ως «βασίλισσα και μητέρα στρατιώτη» πρώτη δηλώνει στον απεσταλμένο ότι η παράδοση δεν πρόκειται να γίνει. Ενώ η ίδια λίγο πριν ο άνδρας της φύγει για τις Θερμοπύλες θα του πει το κλασσικό «Ή ταν ή επί τας». Δείχνοντας πως πρέπει να είναι οι σημερινές σύζυγοι και μανάδες και όχι δειλές που φοβούνται μην τυχόν πως το παιδιά τους πάνε στον στρατό και που τους γεμίζουν τα μυαλά με φόβο και απέχθεια για τον πόλεμο.

Αντίπαλοι του Λεωνίδα στην εκπλήρωση του χρέους του είναι οι Έφοροι που παρουσιάζονται μοχθηροί και μάλλον μηδίζοντες και οι ιερείς που του υπενθυμίζουν την εορτή των Καρνίων και που ο ίδιος τους θεωρεί ξεπερασμένους μυστικιστές. Εδώ είναι και η μόνη μας διαφορά με το έργο.

Από την στιγμή που οι Σπαρτιάτες φτάνουν στις Θερμοπύλες, η δράση γίνεται φοβερά γρήγορη (πιο γρήγορη από αυτή των «Δύο Πύργων», του δεύτερου μέρους του «Άρχοντα των Δακτυλιδιών»), βοηθούμενη εξαιρετικά από το μοντάζ και τα «computer graphics». Η τακτική της Φάλαγγας, η ιδέα του «ενδόξου θανάτου», το «Μολών Λαβέ», όλα δείχνονται με τον καλύτερο τρόπο. Πάνω από όλα βλέπουμε ότι οι Σπαρτιάτες πολεμούσαν για την Πατρίδα και την Ελευθερία και ότι ζούσαν αποκλειστικά για τον πόλεμο. Όσο για τις μάχες, ειδικά τις πρώτες δύο μέρες, όπου οι 300 Σπαρτιάτες, χρησιμοποιώντας υπέρ τους την στενότητα των Θερμοπυλών και την ταχτική της Φάλαγγας, εξολοθρεύουν τα εκατομμύρια των Περσών, είναι ότι καλύτερο έχουμε δει ποτέ στον κινηματογράφο.

Εδώ θα πρέπει να πούμε ότι ο Σνάιντερ δείχνει τον Λεωνίδα όχι μόνο γενναίο, αλλά να αποφεύγει το δέλεαρ της δόξας, του σεξ και του χρήματος που του υπόσχεται ο Ξέρξης (ο οποίος είναι πνιγμένος στα εξωτικά κοσμήματα) αποφασίζοντας να πεθάνει μαζί με τους συντρόφους του. Αξέχαστος θα μείνει ο διάλογος ανάμεσα στον Λεωνίδα και τον αρχηγό των Αρκάδων μετά από την προδοσία του Εφιάλτη. Ο πρώτος φωνάζει στους στρατιώτες του «Σπαρτιάτες ετοιμασθείτε για την δόξα» και εκείνος τον ρωτά «Δόξα; Τρελλάθηκες; Δεν μπορεί να υπάρξει δόξα τώρα! Μόνο υποχώρηση ή παράδοση ή θάνατος!». Για να πάρει την απάντηση του Λεωνίδα «Αυτή είναι η εύκολη λύση για εμάς Αρκάδα! Οι Σπαρτιάτες δεν υποχωρούν ποτέ! Οι Σπαρτιάτες δεν παραδίνονται ποτέ!»

Κρατήστε στο μυαλό σας την παραπάνω σκηνή και πηγαίνετε να δείτε μια εκπληκτική ταινία, που η θολοκουλτούρα των Ελλήνων κριτικών αποκάλεσε «μιλιταριστική» και «κρυπτοφασιστική», αλλά που για μας θυμίζει με το καλύτερο τρόπο την εκπλήρωση του χρέους προς την πατρίδα και δοξάζει το μεγαλείο της (εθνικιστικής) Αρχαίας Ελλάδος. Για να μην πούμε ότι ο πόλεμος του Λεωνίδα και των 300 ενάντια στα διάφορα έθνη της Περσικής Αυτοκρατορίας μοιάζει με τον σημερινό πόλεμο των Εθνικών Κρατών ενάντια στην πολυπολιτισμική τυραννία.

πηγή: http://www.e-grammes.gr/article.php?id=2502

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει καλό ήταν αλλά όχι και τίποτα εξαιρετικό. Ενστερνίζομαι απόλυτα τις απόψεις (+ τις 2 :P ) της Άννας:

Καλό ήταν αλλά δεν τράβηξα και τις κοτσίδες μου
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει καλό ήταν αλλά όχι και τίποτα εξαιρετικό. Ενστερνίζομαι απόλυτα τις απόψεις (+ τις 2 :P ) της Άννας:

Καλό ήταν αλλά δεν τράβηξα και τις κοτσίδες μου

Μάλλον την πρώτη άποψή της δηλαδή ... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπομονή μέχρι το βάδυ οπου και θα ανεβάσω την ταινία απο το Rapidshare με Ελληνικούς υπότιτλους για να την απολαύσεται όλοι..

Πιστεύω οτι η ποιότητα θα είναι αρκετά καλή..

Τέλος πάντων θα είναι έτσι περίπου

300_ts_aspc.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

--->>2a637gh.jpgClipboard02-1.jpg

Το link για το soundtrack διεγράφη. Θα εί(η!)μαστε εξαιρετικά αυστηροί σε οποιαδήποτε τέτοιου είδους δραστηριότητα.

Kmd

Κωσταντίνος τα είχα σβήσει απο μόνος μου..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από περιέργεια ... πόσοι έχετε δει την παλιά ταινία? Την είχα πετύχει πριν άπειρα χρόνια στην τιβι αλλά ξέρω πως έχει βγει και σε ντιβιντι ... ήταν πολύ καλή όσο θυμάμαι :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την είχα δει την παλιά ταινία αρχές δεκαετίας του '90. Το μόνο που θυμάμαι ήταν στο τέλος που οι 300 Σπαρτιάτες καλύφθηκαν από ένα σύννεφο από βέλη. Πιο αληθοφανής και χωρίς πολλούς μελοδραματισμούς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπομονή μέχρι το βάδυ οπου και θα ανεβάσω την ταινία απο το Rapidshare με Ελληνικούς υπότιτλους για να την απολαύσεται όλοι..

ΘΕΟΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπομονή μέχρι το βάδυ οπου και θα ανεβάσω την ταινία απο το Rapidshare με Ελληνικούς υπότιτλους για να την απολαύσεται όλοι..

Για πολύ λιγότερα πράγματα έχουν κλείσει σάιτ. Ας προσέχουμε και ας προσπαθήσουμε να το προστατέψουμε. Άμα κάποιος θέλει την ταινία υπάρχουν δεκάδες sites με warez και trackers κλπ κλπ (που ήδη κυκλοφορεί η ταινία) να την κατεβάσει, δεν είναι ανάγκη να μπουν στο GM.

Εντάξει καλό ήταν αλλά όχι και τίποτα εξαιρετικό. Ενστερνίζομαι απόλυτα τις απόψεις (+ τις 2 :P ) της Άννας:

Καλό ήταν αλλά δεν τράβηξα και τις κοτσίδες μου

Μάλλον την πρώτη άποψή της δηλαδή ... :lol:

Έχουν μακρύνει τα μαλλιά μου... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τη είδα και εγώ την ταινία.

Καλά σε σχέση με όλα αυτά που διαβάζω στο φόρουμ καθώς και ορισμένους άλλους κομπλεξικούς στην Ελλάδα καμμία (ή τουλαχιστόν μικρή) σχέση...

Μόνο δύο σημεία δεν μ' αρεσαν που δεν αναφέρθησαν

1) Προφανώς και υπήρξε κάποια στοιχειώδης συννενόηση των Σπαρτιατών με τους "άσπονδους" φίλους τους Αθηναίους με σκοπό να καταναυμαχήσουν οι τελευταίοι τους Πέρσες στην θάλασσα παρότι δεν το κατάφεραν απόλυτα στην ναυμαχία του Αρτεμισίου.

2) Η γνωστή φράση του Ξέρξη "με ποιούς άνδρες μας έφερες να πολεμήσουμε ..., με αυτούς που δεν πολεμούν για το χρήμα παρά για την αρετή " όταν τον πληροφόρησαν ότι οι Σπαρτιάτες λούζονταν πριν την μάχη.

Επίσης θεωρώ εξαιρετικά λιττό το άγαλμα και το κενοτάφιο στις Θερμοπύλες το όποιο κάποια "Ελληνόπουλα" γέμισαν και με γκράφιτυ...

Άλλα έθνη αν είχαν τέτοια Ιστορία θα είχαν "σηκώσει" ...

Ξέρω ότι ενοχλεί τους οπαδούς της παγκοσμιοποίησης και της "συναδέλφωσης" των λαών αλλά ΝΑΙ υπήρχε εποχή που κυριαρχούσαμε στον κόσμο (Greek Empire το ονόμασε το Discovery) και είμασταν "η μοναδική νησίδα ελευθερίας μεσά σε μιά θάλασσα τυραννίας και υποκρισίας ..." όπως γράφει και το βιβλίο !

Ας μην το ξεχνάμε ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης θεωρώ εξαιρετικά λιττό το άγαλμα και το κενοτάφιο στις Θερμοπύλες το όποιο κάποια "Ελληνόπουλα" γέμισαν και με γκράφιτυ...

Άλλα έθνη αν είχαν τέτοια Ιστορία θα είχαν "σηκώσει" ...

Ξέρω ότι ενοχλεί τους οπαδούς της παγκοσμιοποίησης και της "συναδέλφωσης" των λαών αλλά ΝΑΙ υπήρχε εποχή που κυριαρχούσαμε στον κόσμο (Greek Empire το ονόμασε το Discovery) και είμσασταν "η μοναδική νησίδα ελευθερίας μεσά σε μιά θάλασσα τυραννίας και υποκρισίας ..." όπως γράφει και το βιβλίο !

Ας μην το ξεχνάμε ...

Απαπαπαπα αυτα δεν λεγονται στην Ελλαδα. Εισαι νεοναζι, ακροδεξιος, καραρατσισταρος, φασιστομουρη (κουφαλα-κρεμαλα), Αδωνις, εκφυλισμενος, ταγματασφαλιτης κλπ. Ζητω τα εργατικα δικαια (σικ), το φοιτητικο κινημα, η συναδελφωση, τα κινηματα της οικολογιας και ο Τσιπρας (που χαθηκε αυτη η ψυχη?), τα νεα βιβλια ιστοριας και συνεχιζουμε (οπα)...

υγ. για αυτο που ειπες θα σε καταγγειλω στον αλαβανο, αλλα μου φαινεται πως θα την γλυτωσεις καθως προσπαθει να σωσει τον Τζαβετ ταδε αρχιπακιστανο και τους 49+12 αθωους συμπολιτες μας. :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.