Jump to content

τι θελουν τελικα οι γυναικες?


evlampia

Recommended Posts

Βαριομουνα να διαβασω 37 σελιδες οποτε αμα το εχει πει καποιος αλλος (εδω μεσα γιατι εξω στανταρντ) συγνωμη!

Οι γυναικες γουσταρουν την εξουσια σε ολες τις μορφες της (που απο ηλικια σε ηλικια αλλαζουν)! Γουσταρουν παντα τον "Alpha-Dog" της υποθεσεως. Και οσο αν αφορα το μεγεθος, μικροτσουτσουνος με "εξουσια" γ@μ@ει 40 κι ας ικανοποιηθουν οι 5, ενω προικισμενος χωρις καμια εξουσια πηδ@ει 2 κι ας ικανοποιηθουν και οι 2. Το 'πα λιγο ωμα αλλα try to get the whole picture. Βεβαια προικισμενος με εξουσια ειναι οτι καλυτερο, αλλα εγω προσπαθησα να πω την αποψη μου για το τι ειναι τελικα πιο σημαντικο για να "αρεσεις" στις γυναικες. Αυτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 415
  • Created
  • Last Reply

Τι θέλουν οι γυναίκες?

Εγώ θα το φιλοσοφούσα λίγο το θέμα, για να γίνει λίγο πιο ποιοτική η κουβέντα μας και θα προσπαθήσω να απαντήσω στην ερώτηση, "τι θέλουν οι γυναίκες κατά τη διάρκεια της ζωής τους?"

Απάντηση:Πολλά και διάφορα!!

Εξαρτάται πως θέλει κανείς να περάσει η εκάστοτε διάρκεια της ζωής του ή τι ζητάει ανάλογα με τις ανάγκες του!!

Εξαρτάται αν η προσωπικότητα θα προτιμήσεις να παίξει προτεύοντα ρόλο σε μια σχέση ή ο συμβιβασμός είναι η καλύτερη λύση σε μια επιτυχημένη και με διάρκεια σχέση!!

Όντως το σεξ είναι το α και το ω σε μια επιτυχημένη σχέση, αλλά η ζωή είναι ωραία, μόνο οταν καλύπτεις όλες τις πτυχές της.

Ο άνθρωπος δεν αλλάζει τις ανάγκες του , αλλά οι ανάγκες, τον άνθρωπο!!

Αν δεν δοκιμάσεις κάτι, θα ξέρεις αν ειναι καλό η κακό?

Αν ξέρανε οι γυναίκες τη θέλουνε, τι να τι κανεις τότε μια βαρετή ζωή?

Τόσα τραγούδια εχούν γραφτεί για ένα και μόνο πράγμα, τη γυναικά!!

Άβυσσος:(μεταφορικά) το πιο βαθύ σημείο της ψυχής, της καρδιάς

Οποιος καταφέρει να γνωρίσει το πιο βαθύ σημείο της ψυχης του ή της καρδιά του....θα φτάσει στην τελειότητα!!

Όλοι οι υπόλοιποι θα μάθουν να ζουν εκείνο, που στο δικό τους μυαλό θα μοιάζει η δική τους τελειότητα, γιατί θα έχουν μάθει ότι το πιο περίπλοκο πράγμα σε μια ανθρώπινη φύση είναι η κατανόηση του ανθρώπινου μυαλού!!

Φτάσε εκεί που μπορείς να φτάσεις.....μετά παίξε με την τύχη σου....ίσως σου χαμογελάσει!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

όπως είπε και ο Ortho, το ίδιο ισχύει και για τις γυναίκες, δηλαδή και εμείς θέλουμε έναν άντρα που όταν τον γνωρίσουν οι φίλες μας θα ζηλεύουν.Η διαφορά μας είναι ότι οι άντρες θα θέλουν να την επιδείξουν στους φίλους τους και να καμαρώνουν για το κελεπούρι που πιάσαν, ενώ οι γυναίκες όχι, από φόβο μην τους τον κλέψουνε!!! (βασικά είμαστε κι εμείς ώρες-ώρες....!!!!ένα χαστούκι μας χρειάζεται!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όπως είπε και ο Ortho, το ίδιο ισχύει και για τις γυναίκες, δηλαδή και εμείς θέλουμε έναν άντρα που όταν τον γνωρίσουν οι φίλες μας θα ζηλεύουν.Η διαφορά μας είναι ότι οι άντρες θα θέλουν να την επιδείξουν στους φίλους τους και να καμαρώνουν για το κελεπούρι που πιάσαν, ενώ οι γυναίκες όχι, από φόβο μην τους τον κλέψουνε!!! (βασικά είμαστε κι εμείς ώρες-ώρες....!!!!ένα χαστούκι μας χρειάζεται!)

Οι γυναίκες γουστάρουν έναν άντρα με δύναμη. Αυτό γουστάρουν, και κατά τη γνώμη μου αυτό είναι το μεγαλύτερο αφροδισιακό. Αυτό προέρχεται από τα πρωτόγονα ένστικτα της φύσης, που τους κάνει να θέλουν κάποιον δυνατό να μπορεί να τις προστατεύει αυτές και τα παιδιά τους. Όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά τη γνώμη μου το τι θέλει ο κάθε άνθρωπος, είναι συνάρτηση των αναγκών του.

Νομίζω ότι άλλα πράγματα θέλει μια κοπέλα πχ. στα 20 της και άλλα στα 30-35. Ενδεικτικά αναφέρω τις ηλικίες.

Δε νομίζω ότι θα απαντηθεί ποτέ αυτό το ερώτημα. Τόσο για τις γυναίκες,όσο και για τους άντρες. Και ίσως για αυτό να είναι τόσο ενδιαφέρον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά τη γνώμη μου το τι θέλει ο κάθε άνθρωπος, είναι συνάρτηση των αναγκών του.

Νομίζω ότι άλλα πράγματα θέλει μια κοπέλα πχ. στα 20 της και άλλα στα 30-35. Ενδεικτικά αναφέρω τις ηλικίες.

Δε νομίζω ότι θα απαντηθεί ποτέ αυτό το ερώτημα. Τόσο για τις γυναίκες,όσο και για τους άντρες. Και ίσως για αυτό να είναι τόσο ενδιαφέρον.

Ίσως... Αυτό, που πιστεύω πάντως υπάρχει σε όλες τις ηλικίες.. Δια-ηλικιακό. Πχ. γιατί πολλές γυναίκες γουστάρανε στο σχολείο τον λίγο αλήτη-μαλακάκο, και ας ξέρανε ότι είναι μαλάκας και όχι τον φλούφλη, και ας ξέρανε ότι είναι καλό παιδί? Γιατί ο πρώτος έδειχνε πιο αρσενικός, με πιο πολλή δύναμη, ενώ ο άλλος αδυναμία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάθε φορά, το ποιον θα επιλέξουμε (άντρες-γυναίκες) για σύντροφο δίπλα μας, βασικά καθρεπτίζει και προσπαθεί να καλύψει τα κενά που είχε δημιουργήσει η προηγούμενή μας επιλογή. Γενικά όμως ο Ortho έχει δίκιο ως προς το ότι οι γυναίκες γενικά θέλουν κάποιον που να τους αποπνέει ασφάλεια και σιγουριά.Αυτό όμως καλύπτει τις ηλικίες άνω των 27 ή τουλάχιστον αυτές που θέλουν να αποκατασταθούν και να κάνουν οικογένεια.Ως τότε...γίνεται το έλα να δεις...αυτή η νέα γενιά!!!!Αλλά γενικά θα μπορούσα να πω ότι είναι τελείως ουτοπικό να προσπαθείς να κατηγοριοποιήσεις τις γυναίκες ή τους άντρες σε διαφορετικά κουτάκια αναλόγως του τι θέλουν γιατί κάθε άνθωπος διαφέρει και από άποψή: μόρφωσης, εμπειρίας, απαιτήσεων και φυσικά και εμφάνισης που παίζει αρκετά σημαντικό ρόλο.

Εσείς μπορείτε να χωρίσετε κατηγορίες κατ' αυτόν τον τρόπο? emcrybabyemconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι γυναίκες γουστάρουν έναν άντρα με δύναμη. Αυτό γουστάρουν, και κατά τη γνώμη μου αυτό είναι το μεγαλύτερο αφροδισιακό. Αυτό προέρχεται από τα πρωτόγονα ένστικτά της φύσης, που θέλουν κάποιον δυνατό να μπορεί να τις προστατεύει αυτές και τα παιδιά τους. Όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα.

Καλα αυτα που λες και μεχρι ενος βαθμου ισως ειναι ετσι αλλα δεν προκειται μονο περι αυτου.

Ειναι συνδυασμος κι αλλων πραματων η γοητεια ενος ανδρα.

Εκτος αν το ζητουμενο σου στη ζωη να χεις διπλα σου ενα "σεκιουριτα " να σε protect - ενα "λαγο"(ετσι τους λεει μια φιλη μου)να σε πληρωνει συν :bloodomen: να σε κανει χειρουργό κ άλλα πολλά...βλεπε Ν@τασσα :rolleyes:

Δεν ειναι η δυναμη το ζητουμενο και μονο.Καλη η δυναμη κι οντως αφοδισιακη κι οντως προσφερει ασφαλεια

αλλα πρεπει η δυναμη να συνδυαζεται και μ αλλα πραματα.

Βεβαια προσωπικη αποψη προσωπικες αναγκες εκφραζω.

Για μια αλλη γκομενα θα μπορουσε να ειναι υπεραρκετη η δυναμη.

Προσωπικα θα ενιωθα ενα αδυναμο σκουληκι συν μια μεγαλη πουτανα αν μου ηταν υπεραρκετος ενας ανδρας επειδη εχει

δυναμη και μονο-

Αν δεν τον εκτιμας κι ως ανθρωπο τον αλλο κι οχι μονο ως πχ businessman η επιστημονα -ενα εγωπαθες,ενα μικροψυχο,κακο,καθαρματενιο τσουτσουνι τι διαλα να το κανεις οσο μεγαλο κι αν ειναι το μηκος του :bloodomen: ?

με νοατε;

αν δεν κινουνται τα κεφαλια σας στα ιδια μηκη κυμματος

αν δε σε εμπνεει για αγαπες και προδερμ περα απο γαμησια-θεωρω και καλα δεδομενα τα γαμησια αφου ειπαμε δυναμη αφροδισιακο :splaaaats: ,πως θα γινει χωριο;

Ε δε γινεται χωριο.Τουλαχιστον χωριο οπως το αντιλαμβανομαι εγω το χωριο.Ενα βολεμα θα ναι,ενας διακανονισμος,,,

αλλα χωριο δε θα ναι.

Οποτε αγορια μην επαναπαυεστε.Αποκτουμε λεφτα,θεσαρα,δοξα η 40 paper:PPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP

κι ειμαστε αρχοντες!,nothing else/καμια αλλη αρετη is needed!

Προφανως θα μπορειτε να γαματε αβερτα με ολα αυτα και προφανως ισως βρειτε και γκομενες να σας "αγαπησουν"

το θεμα ειναι οτι μονο αυτα δε σας εξασφαλιζουν οτι θα βρειτε μια που θα νιωθετε οτι την εχετε αναγκη κι εσεις....

χεχε δυσκολοι καιροι για αντρες!!! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάθε φορά, το ποιον θα επιλέξουμε (άντρες-γυναίκες) για σύντροφο δίπλα μας, βασικά καθρεπτίζει και προσπαθεί να καλύψει τα κενά που είχε δημιουργήσει η προηγούμενή μας επιλογή. Γενικά όμως ο Ortho έχει δίκιο ως προς το ότι οι γυναίκες γενικά θέλουν κάποιον που να τους αποπνέει ασφάλεια και σιγουριά.Αυτό όμως καλύπτει τις ηλικίες άνω των 27 ή τουλάχιστον αυτές που θέλουν να αποκατασταθούν και να κάνουν οικογένεια.Ως τότε...γίνεται το έλα να δεις...αυτή η νέα γενιά!!!!Αλλά γενικά θα μπορούσα να πω ότι είναι τελείως ουτοπικό να προσπαθείς να κατηγοριοποιήσεις τις γυναίκες ή τους άντρες σε διαφορετικά κουτάκια αναλόγως του τι θέλουν γιατί κάθε άνθωπος διαφέρει και από άποψή: μόρφωσης, εμπειρίας, απαιτήσεων και φυσικά και εμφάνισης που παίζει αρκετά σημαντικό ρόλο.

Εσείς μπορείτε να χωρίσετε κατηγορίες κατ' αυτόν τον τρόπο? emcrybabyemconfused

Για να εξηγήσω καλύτερα αυτό που λέω... Δεν εννοώ ότι οι γυναίκες σκέπτονται από τα γεννοφάσκια τους στο μυαλό τους να κάνουν παιδιά και άρα βλέπουν τον άντρα που θα τους προσφέρει ασφάλεια ή σιγουριά. Υποστηρίζω ότι, σε οποιαδήποτε ηλικία, το να βλέπουν κάποιον με δύναμη τον γουστάρουν. Γιατί έχουν πρωτόγονα ένστικτα (τα οποία πηγάζουν από τότε πχ που ο δυνατός άντρας ήταν ο κυνηγός, αυτός που θα μπορούσε να τις προστατεύσει αυτές και τα παιδιά τους από τα άγρια ζώα, κλπ). Τα ένστικτα υπάρχουν. Η δύναμη αυτή, στην οποία αναφέρομαι, εκφράζεται διαφορετικά σε κάθε ηλικία. Στα 17 τους, πχ μπορεί να γουστάρουν τον αλήτη-μαλακάκο στο Σχολείο, όπως περιέγραψα γιατί αυτός φαίνεται ο δυνατός, και όχι ο φλούφλης. Όπως και στα 35 τους να γουστάρουν τον άντρα που έχει δύναμη αλλού, π.χ. εξουσία, χρήματα, κλπ... Μπορεί οι συνθήκες να αλλάζουν, αλλά η ίδια λογική παραμένει.

Βέβαια, δεν υποστηρίζω ότι είναι μόνο αυτό... Και σίγουρα δεν είναι τόσο απλό... Όλοι διαφέρουμε όπως λέει η Lara σωστά.. Σε κάθε επίπεδο όμως (π.χ. μόρφωσης), υπάρχουν οι δυνατοί και οι αδύνατοι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup θα συμφωνήσω με την προλαλίσασα και έχω να προσθέσω ότι η δύναμη είναι αφροδισιακό...αλλά πόσες γυναίκες έχουν τελειώσει μόνο αυτό? θέλουμε και εμείς το κατιτίς το παραπάνω...ένα λούστρο να το πω...ένα χεράκι βοηθείας να το πω...τέλως πάντων όπως μπορεί ο καθένας και με ότι μέσα διαθέτει.

και οι άντρες παίρνουν βιάγκρα, αλλά αν δεν...τότε απλά θα έχουν στήσει αντίσκοινο και θα περιμένουν το μάννα (aka μανάρι) εξ ουρανού για να τους σώσει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάθε φορά, το ποιον θα επιλέξουμε (άντρες-γυναίκες) για σύντροφο δίπλα μας, βασικά καθρεπτίζει και προσπαθεί να καλύψει τα κενά που είχε δημιουργήσει η προηγούμενή μας επιλογή. Γενικά όμως ο Ortho έχει δίκιο ως προς το ότι οι γυναίκες γενικά θέλουν κάποιον που να τους αποπνέει ασφάλεια και σιγουριά.Αυτό όμως καλύπτει τις ηλικίες άνω των 27 ή τουλάχιστον αυτές που θέλουν να αποκατασταθούν και να κάνουν οικογένεια.Ως τότε...γίνεται το έλα να δεις...αυτή η νέα γενιά!!!!Αλλά γενικά θα μπορούσα να πω ότι είναι τελείως ουτοπικό να προσπαθείς να κατηγοριοποιήσεις τις γυναίκες ή τους άντρες σε διαφορετικά κουτάκια αναλόγως του τι θέλουν γιατί κάθε άνθωπος διαφέρει και από άποψή: μόρφωσης, εμπειρίας, απαιτήσεων και φυσικά και εμφάνισης που παίζει αρκετά σημαντικό ρόλο.

Εσείς μπορείτε να χωρίσετε κατηγορίες κατ' αυτόν τον τρόπο? emcrybabyemconfused

Για να εξηγήσω καλύτερα αυτό που λέω... Δεν εννοώ ότι οι γυναίκες σκέπτονται από τα γεννοφάσκια τους στο μυαλό τους να κάνουν παιδιά και άρα βλέπουν τον άντρα που θα τους προσφέρει ασφάλεια ή σιγουριά. Υποστηρίζω ότι, σε οποιαδήποτε ηλικία, το να βλέπουν κάποιον με δύναμη τον γουστάρουν. Γιατί έχουν πρωτόγονα ένστικτα (τα οποία πηγάζουν από τότε πχ που ο δυνατός άντρας ήταν ο κυνηγός, αυτός που θα μπορούσε να τις προστατεύσει αυτές και τα παιδιά τους από τα άγρια ζώα, κλπ). Τα ένστικτα υπάρχουν. Η δύναμη αυτή, στην οποία αναφέρομαι, εκφράζεται διαφορετικά σε κάθε ηλικία. Στα 17 τους, πχ μπορεί να γουστάρουν τον αλήτη-μαλακάκο στο Σχολείο, όπως περιέγραψα γιατί αυτός φαίνεται ο δυνατός, και όχι ο φλούφλης. Όπως και στα 35 τους να γουστάρουν τον άντρα που έχει δύναμη αλλού, π.χ. εξουσία, χρήματα, κλπ... Μπορεί οι συνθήκες να αλλάζουν, αλλά η ίδια λογική παραμένει.

Βέβαια, δεν υποστηρίζω ότι είναι μόνο αυτό... Και σίγουρα δεν είναι τόσο απλό... Όλοι διαφέρουμε όπως λέει η Lara σωστά.. Σε κάθε επίπεδο όμως (π.χ. μόρφωσης), υπάρχουν οι δυνατοί και οι αδύνατοι...

ακριβώς αυτό λέω κι εγώ και χαίρομαι που συμφωνούμε...γιατί πολύ απλά το θέμα είναι βρεις αυτόν με τον οποίο ταιριάζεις στα περισσότερα σημεία και υπάρχει συνενόηση ως προς το τι μέλι γενέσθαι και όχι να βρεις γενικά ποιος ταιριάζει με ποιον.Αυτό γίνεται μόνο σε προσωπικό επίπεδο αναφερόμενος πάντα σε 2 συγκεκριμένα άτομα και μόνο και όχι γενικούρες και αοριστολογίες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup θα συμφωνήσω με την προλαλίσασα και έχω να προσθέσω ότι η δύναμη είναι αφροδισιακό...αλλά πόσες γυναίκες έχουν τελειώσει μόνο αυτό? θέλουμε και εμείς το κατιτίς το παραπάνω...ένα λούστρο να το πω...ένα χεράκι βοηθείας να το πω...τέλως πάντων όπως μπορεί ο καθένας και με ότι μέσα διαθέτει.

και οι άντρες παίρνουν βιάγκρα, αλλά αν δεν...τότε απλά θα έχουν στήσει αντίσκοινο και θα περιμένουν το μάννα (aka μανάρι) εξ ουρανού για να τους σώσει

Ο προλαλήσας λοιπον συμφωνεί και αυτός με τη σειρά του με σένα. emrockon

sorry αλλά όταν το έγραφα ήταν η κοπελιά πιο πάνω και γι' αυτό...αν και με σένα μια χαρά επίσης συμφωνώ!!! :wub:emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά τώρα θυμήθηκα ότι η μέγα- στιχουργός Ναταλία το είχε απαντήσει το θέμα, δια στόματος Γιώργου Τσαλίκη.

Ο τέλειος άντρας

emardown

Νά είμαι πρίγκηπας, να είμαι και αλήτης,

Νά μαι κι απρόβλεπτος σαν μετεωρίτης,

Νά μαι γλυκός και τρυφερός,

Μα κάπου κάπου νά μαι κι επιθετικός.

Να είμαι κύριος, να είμαι και μαγκάκι,

Αλλά και υπάκουο δικό σου στρατιωτακι,

Να μαι απλός κι αληθινός,

Μα απ τους άλλους νά μαι διαφορετικός.

Ο τέλειος άντρας, ο άντρας ο σωστός,

Ο πρόστυχος, ο έξυπνος, ο γοητευτικός

Ο τέλειος άντρας δεν είναι πουθενά

Γι αυτό κάτσε μαζι μου και μη ζητάς πολλά.

Να μην είμαι άστατος ούτε και γκρινιάρης

Να σε ζηλεύω χωρίς νά μαι ζηλιάρης

Νά μαι πιστός και στοργικός

Μα κάπου κάπου νά μαι κι αντιδραστικός

Να είμαι άψογος, αλλά και χύμα

Σκληρός για όλους μα για σενα ένα θύμα

Νά μαι τρελός και λογικός

Και φυσικά νά μαι μονογαμικός.

Ο τέλειος άντρας, ο άντρας ο σωστός,

Ο πρόστυχος, ο έξυπνος, ο γοητευτικός

Ο τέλειος άντρας δεν είναι πουθενά

Γι αυτό κάτσε μαζι μου και μη ζητάς πολλά.

Σαχλοτράγουδο μεν, αλλά πάνω κάτω έτσι είναι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι γυναίκες γουστάρουν έναν άντρα με δύναμη. Αυτό γουστάρουν, και κατά τη γνώμη μου αυτό είναι το μεγαλύτερο αφροδισιακό. Αυτό προέρχεται από τα πρωτόγονα ένστικτα της φύσης, που τους κάνει να θέλουν κάποιον δυνατό να μπορεί να τις προστατεύει αυτές και τα παιδιά τους. Όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα.

Αυτό, που πιστεύω πάντως υπάρχει σε όλες τις ηλικίες.. Δια-ηλικιακό. Πχ. γιατί πολλές γυναίκες γουστάρανε στο σχολείο τον λίγο αλήτη-μαλακάκο, και ας ξέρανε ότι είναι μαλάκας και όχι τον φλούφλη, και ας ξέρανε ότι είναι καλό παιδί? Γιατί ο πρώτος έδειχνε πιο αρσενικός, με πιο πολλή δύναμη, ενώ ο άλλος αδυναμία...

Όλοι διαφέρουμε όπως λέει η Lara σωστά.. Σε κάθε επίπεδο όμως (π.χ. μόρφωσης), υπάρχουν οι δυνατοί και οι αδύνατοι...

τα λες αυτα ως πρωην φλουφλης που απεκτησες δυναμη?

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως περα απο δυναμεις αδυναμιες συνταγες επιτυχιας κι αλλα τετοια αστεια τωρα

γω αυτο που ξερω ειναι οτι ενας αντρας απο τη στιγμη που

-ειναι κυριος του εαυτου του

-ξερει να σεβεται

-απεχει συνειδητα απο αυτο που με μια λεξη λεμε "μικροτητες"

-και ειναι ο εαυτος του,μη υποδυομενος τιποτα παραπανω κ τιποτα παρακατω,

ειναι σε καλο δρομο για να αρεσει σε μια αληθινη γυναικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

arrow%20up.gif Συμφωνώ σ' όσα λέει η Σήλια (και στα προηγούμενα που έγραψε).

Προσωπικά, μου αρέσουν οι έξυπνοι άντρες, με γνώσεις και άποψη. Όχι ότι θα παίζω trivial pursuit, αλλά οι άλλοι με ξ-ε-ν-ε-ρ-ώ-ν-ο-υ-ν απίστευτα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
  • 2 months later...

Ένα πολύ έξυπνο κείμενο σε ένα blog που διάβασα πριν από καιρό

και δείχνει, γιατί όταν δίνεις περισσότερα από αυτά που πρέπει και αξίζει ο άλλος,

όχι μόνο δεν λαμβάνεις ευχαρίστηση και ανάλογη ικανοποίηση,

αλλά λαμβάνεις χυδαία και απαξιωτική συμπεριφορά :

Το ερώτημα ήταν τι θα έπρεπε να λάβει σε απάντηση ή ως ανταμοιβή κάποια,

που σε μια σχέση έδωσε αγάπη, στοργή, τρυφερότητα, συμπόνια, υποστήριξη, κατανόηση και αποδοχή.

Η αγάπη είναι ένα ανιδιοτελές συναίσθημα που σε κάνει να δίνεις τα πάντα στο αντικείμενο της αγάπης σου.

Όμως σε μια τέτοια περίπτωση, παραμελείς κάτι που είναι πιο σημαντικό από όλα. Τον ίδιο σου τον εαυτό.

Όταν προσφέρεις στοργή, τρυφερότητα, συμπόνια, κατανόηση, αποδοχή, σημαίνει ότι δε θέτεις όρους.

Όρους που θα προστατεύσουν τον ίδιο σου τον εαυτό από τον άλλο. Όρους που θα τον κάνουν να πορεύεται εντός πλαισίων.

Όταν επιδεικνύεις στοργή σε κάποιον, αυτόματα χάνεις το ρόλο του συντρόφου

και ενστερνίζεσαι την αντίστοιχη γονεϊκή φιγούρα. Παύεις να είσαι αντικείμενο πόθου, γίνεσαι το λιμανάκι

που θα καταφύγει στα δύσκολα. Αλλά ενώ αυτό δε θα έπρεπε κατ’ ανάγκη να είναι κακό, γίνεται γιατί εσύ μετά,

δεν μπορείς να έχεις δικά σου προβλήματα. Διαιωνίζεις το παιδί μέσα του/της και δεν επιτρέπεις εσύ μετά, να ενηλικιωθεί.

Η τρυφερότητα είναι καλή για λίγο πριν ή μετά το σεξ, αλλά σε ανύποπτη στιγμή

του εδραιώνει την παιδικότητα μέσα του και στα παιδιά επιτρέπονται τα πάντα.

Έτσι χάνεις από χέρι το παιχνίδι.

Όταν συμπονάς κάποιον και τον παρηγορείς, του στερείς το δικαίωμα να αναγνωρίσει τα ίδια του τα λάθη,

ώστε να μην τα ξανακάνει. Ειδικά αν αυτά σχετίζονται με εσένα.

Η υποστήριξη είναι πολύ περίπλοκη. Αν υποστηρίζεις το αντικείμενο της αγάπης σου σε μια δίκαιη

και σωστή περίπτωση όσο δύσκολη και αν είναι αυτή, δικαιώνεσαι στο τέλος τουλάχιστον όσον αφορά

το δικό σου ηθικό κώδικα τιμής. Όταν όμως στηρίζεις τις αποφάσεις του ακόμα και αν δεν συμβαδίζουν

με το δικά σου πρέπει και κανόνες, δημιουργείς ένα μικρό δικτάτορα που νομίζει ότι έχει τις δυνατότητες

να κάνει τα πάντα γιατί έχει οπαδούς, εν ολίγοις τον αποκόπτεις από την πραγματικότητα.

Όταν δείχνεις κατανόηση για κάτι χωρίς να το περιορίσεις, τότε θα δείξεις κατανόηση

και στην απιστία. Και αν κάνεις το σφάλμα να το καταπιείς μια φορά, τότε πολύ απλά αφήνεις στο σύντροφό το δικαίωμα

να θεωρήσει ότι μπορεί άνετα να το ξανακάνει και θα κατανοήσεις επίσης.

Όταν αποδέχεσαι τις ιδιοτροπίες κάποιου που είναι ανώδυνες φαινομενικά,

αποδέχεσαι και την ιδιοτροπία του να σου μιλά άσχημα και υποτιμητικά όταν και όποτε ο ίδιος θέλει.

Μπροστά σε φίλους του, στους δικούς σου, στο κοινωνικό σας περιβάλλον.

Ως το τέλος, έχεις δημιουργήσει ένα αυτιστικό χαρακτήρα, που νομίζει ότι το σύμπαν περιστρέφεται

γύρω από αυτό το άτομο. Έχεις ένα πρόσωπο που νομίζεις ότι είναι δίπλα σου,

ενώ στην πραγματικότητα μόνο εσύ είσαι δίπλα σε αυτό. Έχεις καταφέρει να χάσεις την αλήθεια,

γιατί σε πείθει τελικά ότι εσύ έχεις άδικο παρότι είσαι 100% σωστός άνθρωπος με αρχές.

Έχεις ένα μικρό εγωιστικό, αχάριστο σύντροφο που ποτέ δε θα έχει χρόνο/χρήμα/διάθεση να ασχοληθεί με εσένα.

Θα έχεις χάσει χρόνια από τη ζωή σου μέχρι να ξυπνήσεις και να ακούσεις ένα πολύ ωραίο «είσαι αυτή που είσαι γι’ αυτό και δεν…».

Και μπορεί να αργήσεις, αλλά θα κατανοήσεις ότι είσαι ένα κακοποιημένο πλάσμα.

Όχι κατ’ ανάγκη γιατί έχεις φάει ξύλο,

αλλά γιατί το να χτυπά κάποιος το συναίσθημα και τον ψυχισμό σου, την αξιοπρέπεια και την αυτοεκτίμησή σου,

είναι βία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ερώτημα ήταν τι θα έπρεπε να λάβει σε απάντηση ή ως ανταμοιβή κάποια,

που σε μια σχέση έδωσε αγάπη, στοργή, τρυφερότητα, συμπόνια, υποστήριξη, κατανόηση και αποδοχή.

Τα πράγματα μπορούν να αναλυθούν πολύ πιο απλά χωρίς συναισθηματισμούς αν λάβουμε υπόψη τις βιολογικές διαφορές των φύλων.

Εχω διαβάσει έγκυρα ψυχολογικά τεστ που δείχνουν πως οι άντρες λειτουργούν στη σχέση με την αναλογία 1:1

δηλ δίνω 1 και παίρνω 1 κι αν δεν πάρω δεν δίνω.

Οι γυναίκες λειτουργούν με το.. 30:1 !!!!

δηλαδή δίνω, δίνω, δίνω, ελπίζοντας να πάρω και όταν το σκορ είναι 30-0 και δεν έχω πάρει τότε ξεχειλίζει το ποτήρι και σταματάω να δίνω.

Στο μεταξύ ο άντρας δεν το αντιλαμβάνεται αυτό, διότι θεωρεί πως αφού η γυναίκα εξακολουθεί να δίνει τότε όλα είναι καλά.

Από αυτόν τον απλό κανόνα ξεκινούν και τα περισσότερα προβλήματα σχέσεων και γι αυτό οι γυναίκες που είναι

"εγωίστριες σκύλες" και δεν δίνουν πολλά στη σχέση τους συνήθως τα καταφέρνουν καλύτερα από τις άλλες, τις παραδοσιακές. Που είναι και αυτές που ξεσπάνε και ζητάνε χωρισμό/διαζύγιο λέγοντας ότι βαρέθηκαν να δίνουν και να κάνουν υπομονή.

Μετά την ανάγνωση και κατανόηση όλων των παραπάνω εγενήθη η invitro.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πλάκα κάνεις ρε invitro??? Έχεις δει πολλές γυναίκες να δίνουν???? ΚΑΜΙΑ..... Όλες εκ του ασφαλούς παίζουν....Θα πάρουν όταν έχεις να δώσεις και θα σε παρατήσουν με την πιο μικρή ευκολία.....

Βρές μου μια να δίνει 1:1 (ουτε καν 30:1 ) να την κάνω βασίλισσα του κόσμου....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα παραπάνω τα λέει ένα ακόμη εγκυρότερο ψυχολογικό τεστ: το δικό μου!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρότι αποφέυγω τις γενικεύσεις θα έλεγα ότι κορίτσια της διπλανής πόρτας δεν υπάρχουν.....Μόνο εγωίστριες σκύλες που ξέρουν να υποκρίνονται τα πρώτα.....Και διαψευσέ με σε παρακαλώ- προκαλώ.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.