Jump to content

Άριστοι ως μαθητές, μέτριοι σαν φοιτητές


lefkander

Recommended Posts

Επειδή με αγγίζει το θέμα (κι εγώ τα ψιλοπαράτησα κάποια στιγμή στη σχολή), κι επειδή ζήλωσα τη δόξα του medicine που όλο βάζει ποστς που ποτέ δε διαβάζω, πάρτε άλλη μια σελίδα από το Βήμα της Κυριακής!

Κι άλλο άρθρο :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Last Reply

Καλή φάση. Συμβαίνει το αντίθετο σε μένα. :)

Μέτριος ως μαθητής (16-17/20) και καλός ως φοιτητής (27/30 μ.ο.)

Πώς εξηγείται; Ακριβώς οι λόγοι που λέει το απόκομμα. Δεν κουράστηκα στις πανελλαδικές και είχα όρεξη μετά. Doh.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμένα πάντως μου συνέβει αυτό που λέει το άρθρο. ίσως επειδή δεν πέρασα με την πρώτη, έχασα το ρυθμό διαβάσματος που είχα πιάσει απο το σχολείο. Μου πήρε κάμποσο μέχρι να εγκλιματιστώ στους ρυθμούς της σχολής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή φάση. Συμβαίνει το αντίθετο σε μένα. :)

Μέτριος ως μαθητής (16-17/20) και καλός ως φοιτητής (27/30 μ.ο.)

Πώς εξηγείται; Ακριβώς οι λόγοι που λέει το απόκομμα. Δεν κουράστηκα στις πανελλαδικές και είχα όρεξη μετά. Doh.

Δηλαδή είσαι γιατρός του 16? :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το χαμηλό απολυτήριο δικαιολογείται αν σκεφτεί κανείς ότι διαβάζαμε μόνο τα μαθήματα της δέσμης κ τα άλλα τα είχαμε γραμμένα κανονικά. κ εγώ με 16 πήρα απολυτήριο αλλά έίχα πολύ χαμηλούς βαθμούς στα μαθηματικά, στη γυμναστική (λοοολ), στα θρησκευτικά....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εμένα τα ίδια. Ήμουν μαθήτρια του 20 και το πτυχίο μου έχει ΜΟ 6,43 emblush

Αλλά: φοιτητική ζωή με την έννοια του άρθρου δεν έκανα γιατί δουλεύω από τα 18, επιπλέον στα μέσα της σχολής ανακάλυψα ότι τελικά το αντικειμενο του βιοπορισμού μου δε θα συμπέσει με το αντικείμενο των ακαδημαϊκών μου σπουδών, οπότε χαλάρωσα, δε με έπιασε κωλοπιλάλα (sic!) να τελειώσω, και αντιθέτως, έδωσα μεγάλη έμφαση στα ωδειακά μου (στα οποία έχω άριστους βαθμούς).

Ααααα κάπου λέει το άρθρο ότι τα αμφιθέατρα γεμίζουν στα τελευταία έτη. Αρκετά ανακριβές θα έλεγα. Δεν ανέφερεται πουθενά η προτίμηση των φοιτητών σε συγκεκριμένους καθηγητες ανεξαρτήτως έτους, και δεν αναφέρεται επίσης πουθενά το γεγονός ότι πολύ συχνά παρατηρείται το φαινόμενο της σωρηδόν παρακολούθησης από πρωτοετείς ΟΛΩΝ των μαθημάτων (τουλάχιστον τις πρώτες βδομάδες της ακαδημαϊκής τους πορείας) γιατί δεν έχουν ακόμα την αντίληψη της διάκρισης ποιο μάθημα χρειάζεται όντως παρακολούθηση και ποιο όχι, και κυρίως γιατί δεν έχουν ακόμα απωλέσει τη λυκειακή νοοτροπία του "σχολείου" για περίπου 5-6 ώρες μάθημα την ημέρα. Συν ότι ένας πρωτοετής φοιτητής έχει ακόμα κουράγιο να παρακολουθεί πολλές ώρες, ενώ ένας τελειόφοιτος έχει σκυλοβαρεθεί :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι αλήθεια ότι τα πρώτα χρόνια στο πανεπιστήμιο η λούφα δίνει και παίρνει...προσωπικά θυμάμαι ότι στο πρώτο έτος χρώσταγα 3 μαθήματα και στο δεύτεροπ 2 ενώ όταν μπήκα στο έκτο χρωστούσα μόνο τη θεραπευτική...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νίκος εσύ δεν είσαι χαρακτηριστικό παράδειγμα. Είναι επιτυχία να χρωστάς στο πρώτο έτος 3 μαθήματα :-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΣΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΧΡΩΣΤΑΩ? :wacko: ΕΙΧΑ ΚΟΠΕΙ ΣΤΙΣ 2 ΒΙΟΛΟΓΙΕΣ ΜΕ 4 emeleos ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΦΑΕΙ ΤΟ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ emgoal .Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΤΟΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΚΑΙ Η ΦΟΙΤΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΓΕΝΙΚΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ.ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΤΟΣ ΕΙΧΕ 4 ΧΡΩΣΤΟΥΜΕΝΑ(ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΦΥΣΙΚΕΣ)ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΝ ΚΟΠΗΚΕ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΟ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ.ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣΗ ΣΥΝΗΘΕΣ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΕ 3-4 ΧΡΩΣΤΟΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΙΣΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΤΟΣ :(:(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πώς εξηγείται; Ακριβώς οι λόγοι που λέει το απόκομμα. Δεν κουράστηκα στις πανελλαδικές και είχα όρεξη μετά. Doh.

Πρόταση: Να τσιμπήσουμε τίποτα δεκαοχτάρηδες, με ΜΟ απολυτηρίου 15-16 και να τους ρίξουμε κατευθείαν στην ειδικότητα. Έτσι θα είναι φρέσκοι-φρέσκοι και ξεκούρατοι, δε θα 'χουν φάει και τα 6 χρόνια μόχθου και ταλαιπωρίας και που ξέρει κανείς; Μπορεί να ξεπηδήσουν απ'αυτούς οι επόμενοι νομπελίστες!

emrockon

ΥΓ: Το παραπάνω ΔΕΝ περιέχει προσωπικές μομφές για τον Prof.Wizzard

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απολυτήριο 19,7 και τωρινός μέσος όρος γύρω στο 6,5...δε με πειράζει, αρκεί μέχρι να τελειώσω να βγάλω ένα εφταράκι. Τόσα χρόνια ξεκωλονόμουνα, τώρα ας χαρώ κι εγώ λίγο τη ζωή...έχω κι αυτήν την πόρωση με το σινεμά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aπολυτήριο 19,5/20

Στο Πανεπιστήμιο από 30lode μέχρι 18/30, ανάλογα με τη μαλακία του κάθε καθηγητή. ΜΟ στα 25/30 φαντάζομαι, μα δε με νοιάζει ποτέ.

Στο Πανεπιστήμιο εδώ πάνω τουλάχιστον υπάρχουν πολλά μέτρα και σταθμά, οπότε και μετά από λίγο μαθαίνει κανείς να αδιαφορεί πλήρως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aπολυτήριο 19,5/20

Στο Πανεπιστήμιο από 30lode μέχρι 18/30, ανάλογα με τη μαλακία του κάθε καθηγητή. ΜΟ στα 25/30 φαντάζομαι, μα δε με νοιάζει ποτέ.

Στο Πανεπιστήμιο εδώ πάνω τουλάχιστον υπάρχουν πολλά μέτρα και σταθμά, οπότε και μετά από λίγο μαθαίνει κανείς να αδιαφορεί πλήρως.

Παιδιά, πολύ καλό το άρθρο. Απολυτήριο 19 και 7/11. Στη σχολή όμως αποδιοργανώθηκα τελείως στα 2 πρώτα έτη. Μετά με πήρε από κάτω και τώρα είμαι πτυχίο αρκετά έτη αλλά αποφάσισα να τελειώνω φέτος. Να ρωτήσω όμως κάτι: Τι σημαίνει 27/30 μ.ο. Εγώ είμαι πτυχίο . Μήπως έχει αλλάξει ο τρόπος βαθμολόγησης; (Χαζή ερώτηση ε;;;;;;;). Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή με αγγίζει το θέμα (κι εγώ τα ψιλοπαράτησα κάποια στιγμή στη σχολή), κι επειδή ζήλωσα τη δόξα του medicine που όλο βάζει ποστς που ποτέ δε διαβάζω, πάρτε άλλη μια σελίδα από το Βήμα της Κυριακής!

Κι άλλο άρθρο :)

Να σου εξομολογηθώ,τα πιο πολλά ούτε εγώ τα διαβάζω! :P

Απλά θέλω να έχω πολλά posts.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, πολύ καλό το άρθρο. Απολυτήριο 19 και 7/11. Στη σχολή όμως αποδιοργανώθηκα τελείως στα 2 πρώτα έτη. Μετά με πήρε από κάτω και τώρα είμαι πτυχίο αρκετά έτη αλλά αποφάσισα να τελειώνω φέτος. Να ρωτήσω όμως κάτι: Τι σημαίνει 27/30 μ.ο. Εγώ είμαι πτυχίο . Μήπως έχει αλλάξει ο τρόπος βαθμολόγησης; (Χαζή ερώτηση ε;;;;;;;). Ευχαριστώ πολύ.

Στην Ιταλία το άριστα είναι 30 αντί για 10... Το lode υποτίθεται πως είναι 33, το αντίστοιχο του 10 με τόνο :P 30 lode δηλαδή.

Η βάση είναι το 18 όμως και όχι το 15... σε αντιστοιχία με το σύστημα 5/10.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nikos ο μέσος όρος των συμφοιτητών κ εμένα είναι να χρωστάω 10 μαθήματα. Βέβαια εμείς τα 4 πρώτα χρόνια είχαμε απεργίες που προφανώς δεν σε έπιασαν. Αχ αυτό το μουντιάλ τί μου έκανε κ εμένα!!!! Αυτό στη Κίνα όμως!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟ ΠΟΣΤ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!! :)

ΕΙΜΑΙ ΠΡΩΤΟ ΕΤΟΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΧΡΩΣΤΑΩ 4 ΜΑΘΗΜΑΤΑ...

ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΕΝΤΕ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ! emno

ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΥ ΧΑΝΕΤΑΙ Η ΜΠΑΛΑ...ΕΙΚΑΖΩ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ(ΝΑΙ, ΑΥΤΟΣ ΜΕ ΤΟ 19,6 ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΛΥΚΕΙΟΥ) ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΠΤΥΧΙΟ ΜΕ ΛΙΑΝ ΚΑΛΩΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΣΧΟΛΗ ΘΑ ΣΥΓΚΑΤΑΛΕΓΟΤΑΝ ΣΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΟΥΣ..ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΥΨΗΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΩΘΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ?

ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΙΤΟ, ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΜΕ ΒΑΘΜΟ ΚΑΠΟΥ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΞΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΦΤΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΤΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ! :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟ ΠΟΣΤ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!! :)

ΕΙΜΑΙ ΠΡΩΤΟ ΕΤΟΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΧΡΩΣΤΑΩ 4 ΜΑΘΗΜΑΤΑ...

ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΕΝΤΕ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ! emno

ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΥ ΧΑΝΕΤΑΙ Η ΜΠΑΛΑ...ΕΙΚΑΖΩ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ(ΝΑΙ, ΑΥΤΟΣ ΜΕ ΤΟ 19,6 ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΛΥΚΕΙΟΥ) ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΠΤΥΧΙΟ ΜΕ ΛΙΑΝ ΚΑΛΩΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΣΧΟΛΗ ΘΑ ΣΥΓΚΑΤΑΛΕΓΟΤΑΝ ΣΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΟΥΣ..ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΥΨΗΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΩΘΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ?

ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΙΤΟ, ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΜΕ ΒΑΘΜΟ ΚΑΠΟΥ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΞΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΦΤΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΤΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ! :mellow:

emgoalemgoalemgoalemrockon

Φίλε Πασχάλη συμπάσχουμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισως τελικά δεν πρέπει να κάνουμε μια τέτοιου είδους σύγκριση. Για τις Πανελλήνιες είχαμε στο κάθε μάθημα μια πολύ μικρότερη ύλη την οποία δουλεύαμε έναν ολόκληρο χρόνο και ξέραμε απέξω την κάθε σειρά ενώ τώρα έχουμε μαθήματα που διδάσκονται σε 13 εβδομάδες (τόσο διαρκεί εδώ τουλάχιστον στο ΑΠΘ το κάθε εξάμηνο), με πολύ μεγαλύτερο όγκο πληροφοριών, από τις οποίες συχνά ζητούνται αρκετά κουφά πράγματα.

Επίσης δεν ξέρω γιατί πρέπει να θεωρώ τόσο πετυχημένο (όσο αφορά την απόκτηση γνώσεων) το 19,5 του λυκείου όταν σήμερα (στο δεύτερο έτος) δεν θυμάμαι τπτ από όλα αυτά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή είσαι γιατρός του 16?  :lol:

Δηλαδή είσαι γιατρός του 6; :lol:

Πρόταση: Να τσιμπήσουμε τίποτα δεκαοχτάρηδες, με ΜΟ απολυτηρίου 15-16 και να τους ρίξουμε κατευθείαν στην ειδικότητα. Έτσι θα είναι φρέσκοι-φρέσκοι και ξεκούρατοι, δε θα 'χουν φάει και τα 6 χρόνια μόχθου και ταλαιπωρίας και που ξέρει κανείς; Μπορεί να ξεπηδήσουν απ'αυτούς οι επόμενοι νομπελίστες!

emrockon

ΥΓ: Το παραπάνω ΔΕΝ περιέχει προσωπικές μομφές για τον Prof.Wizzard

Πρόταση: Να τσιμπήσουμε όλους τους αριστούχους των παιδικών σταθμών, τους υπότροφους στα νηπιαγωγεία, τους 10 με τόνο στο δημοτικό, και τους αίεν αριστεύειν στο γυμνάσιο-λύκειο και να τους ρίξουμε κατευθείαν στην ειδικότητα. Έτσι θα είναι φρέσκοι-φρέσκοι και ξεκούραστοι, δε θα 'χουν φάει και τα 6 χρόνια μόχθου και ταλαιπωρίας και πού ξέρει κανείς; Μπορεί να ξεπηδήσουν απ'αυτούς οι επόμενοι νομπελίστες!

emrockon

ΥΓ: Το παραπάνω ΔΕΝ περιέχει προσωπικές μομφές για την Bogumil.

ΥΓ2: Bogu, καλύτερα 9 στο πτυχίο παρά 19 στο απολυτήριο... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Πανεπιστήμιο από 30lode μέχρι 18/30, ανάλογα με τη μαλακία του κάθε καθηγητή. ΜΟ στα 25/30 φαντάζομαι, μα δε με νοιάζει ποτέ.

Στο Πανεπιστήμιο εδώ πάνω τουλάχιστον υπάρχουν πολλά μέτρα και σταθμά, οπότε και μετά από λίγο μαθαίνει κανείς να αδιαφορεί πλήρως.

To ίδιο μπορεί να πει κανείς ανετότατα για το κάθε στάδιο της παιδείας-εκπαίδευσης. Αν και κατά κανόνα "δε με νοιάζει" λένε αντίστοιχα αυτοί που έχουν χαμηλούς βαθμούς κάπου. Γι'αυτό o lefkander διατυμπανίζει 19 του στο σχολείο αλλά αδιαφορεί για το χαμηλό του πτυχίο κι εγώ αντίστροφα. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχει κάτι στριμμένα άντερα η ιατρική που κ καλός φοιτητής να είσαι δεν πρόκειται να σταυρώσεις βαθμό. Πρόσφατο παράδειγμά η ορθοπεδική. Πέρα απο αυτό έχω παρατηρήσει τα τελευταία χρόνια πώς έχουν αγριέψει οι καθηγητές κ όσο πάνε, αυξάνουν οι απαιτήσεις. ο λόγος δεν ξέρω ποιός είναι. ΊΣως το κάνουν γιατί βλέπουν φουρνιά με φουρνιά να πέφτει το επίπεδο των φοιτητών. Άλλωστε πτυχίο θα πάρει ο ικανότερος κ απο την άλλη, η ελλάδα δεν έχει ανάγκη απο ιατρούς. Οπότε είναι στη διάθεση των καθηγητών να δυσκολέψουν ακόμα τα πράγματα. Πιστεύω ο επερχόμενες γενίές θα πούν το δεσπότη παναγιώτη για να πάρουν πτυχίο. Θα μπούν καμιά 10αριά μαθήματα ακόμα κ άντε να πάρεις πτυχίο! Ίσως εφαρμόσουν κύκλους σπουδών οπότε πρέπει να διαβάζεις σαν gay (το είπα ευγενικά!). Τουλάχιστον να σου πρόσέφερε μια άμεση επαγγελματική αποκατάσταση η ιατρική, θα άξιζε να προσπαθήσεις και ανεβούν τα στάνταρ(αυτό. Pascal στο πρώτο έτος έχεις περιθώρια να κάνεις "κοιλιά". Αλλά να σταμτήσεις να χρωστάς απο δώ κ πέρα. Βάλε ένα πρόγραμμα αυτά τα 4 μαθήματα να τα περάσεις μέχρι το πτυχίο. 4 μαθήματα=κανένα για την ώρα. Αλλά σου δίνω μια συμβουλή να τα περνάς όλα στην ώρα τους, γιατί έτσι θα κάνεις τη ζωή σου πιό εύκολη. Μπορεί ένα μάθημα που θα το ξαναδώσεις να έχει δυσκολέψει, να έχει αλλάξει καθηγηγτής, βιβλίο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ή βλέπουν φουρνιά με φουρνιά να αυξάνονται οι μελλοντικοί τους ανταγωνιστές.... <_< Στη νομική πάντως αυτό συμβαίνει emeleos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λές έ? Δεν έχεις άδικο. Ειδικά αν εφαρμοστεί η αξιολόγηση, θεωρούμαστε ανταγωνιστές τους. Απο την άλλη μπορεί να μας ζηλέυουνε που τα παιδιά τους δεν κατάφεραν να περάσουν σε ιατρική της ελλάδος+τιμωρούν εμάς. Αχ ρε γμτ, κάποιος πρέπει να βάλει μια τάξη σε αυτό το μπάχαλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχ ρε γμτ, κάποιος πρέπει να βάλει μια τάξη σε αυτό το μπάχαλο.

Mπάλα είναι και γυρίζει. Εκτός κι αν το έχει πουλήσει ήδη το παιχνίδι ο διαιτητής... :rolleyes::P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.