Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

...they must have passed the greek exams…

After "Greek statistics" the next joke in the European Union is going to be "Greek Medical Specialty Exams" !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Ο λογος που θελω να τα συνδυασω ειναι το τι γινεται αν γινει κατι κ θα πρεπει να επιστρεψω ελλαδα πριν ολοκληρωσω ολα τα σταδια εκπαιδευσης στη αγγλια...

Τότε θα κάνεις κι εσύ οτι έκαναν οι άλλοι, και θα γίνεις επικίνδυνος!

Διάβασε την απάντηση μου, νούμερο 2311 !

Είπαμε, εντάξει να έχεις κι εσύ ερωτευτεί τη Wicked Witch, όπως πολλοί άλλοι εδώ μέσα, αλλά διάβασε και καμιά άλλη δημοσίευση, κανενός άλλου, που απαντά στις ερωτήσεις σου!

Μην έχεις μάτια μόνο γι΄αυτήν!

Αλλιώς επαναλαμβάνεσαι και ρωτάς πράγματα που έχουν ήδη απαντηθεί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

*warning long post: if impatient scroll to the bottom

For Pathollogia (note that I have never worked in the specialty in any county, thus I may be wrong about some things, in which case please somebody step in):

Greece (after med school):

Work for 5 years in one/multiple hospitals as a Pathollogos (the last hospital must be one that gives Plliri Pathollogia, even if you only end up working there for a few months).After the end of the greek training period, they you will take your specialty exams, and if successful get your CCT.

UK (after med school):

Finish your FY2 year (FY1 was the 6th year of med school). Apply for a CMT job- that’s a 2 year contract. Make it through the CT1 & 2 ARCP (that’s audits, research, teaching, management, MRCP). Then, apply for an ST3-6 job- that’s a 3 year contract. Make it through the ST3&4&5&6 ARCP (audits, research, teaching, management, but no more exams). Become a consultant.

A CCT in one country counts– in paper- as a CTT everywhere in Europe.

Jumping between systems is tricky at best.

Jumping from the UK to Greece is easier, coz more often than not 2 years in the UK will count as 2 years of training in Greece.

Jumping from Greece to the UK is not so straight forward.

It would be advisable, in my personal opinion, to only attempt this if you are right at the start of your career = right out of med school/ post Agrottiko, or, if you are stuck with more than 3 years of down time in Greece.

Let me explain:

Post med school = apply to FY

Post agrotiko= apply to FY or (if you are very lucky CT1)

Post 1-5 years of specialty training in Greece, minus exams= APPLY TO CT1. Which means, that you’ll be getting a lot of good training but unless your ultimate goal is pure Pathollogia you will not be getting any sub specialty training that will count in greece

(post greek CCT= apply for consultant jobs, fail, then heartbroken apply for staff grade jobs)

• eg. cardiology in the UK : CMT +exams= ST3 in cardiology (VERY competitive) = consultant

• Pathollogia in the UK : CMT+exams=ST3 in Pathollogia= consultant.

It would certainly be cheating, a stinky loophole and all, but you’d be able to argue that 3 years of basic training in Greece plus 2 years of more basic training in the UK make 5 (in Greece you ONLY count years, not grades!) and take the exams in Greece. You pass those exams, you’ll he a greek CCT holder.

You would NEVER get an ST3 in cardiology in the UK coming straight from greece, even if you had 5 years of Pathollogia in Greece, even if you had already done 3 years of cardiology in Greece. Life sucks, but there’s nothing you can do about it.

Thus, if you wanted to do cardiology (same applies for gastro , etc) post Pathollogia in Greece you would only be eligible to apply at CT1 level. That’s 2 years of extra training, and no guarantee of an ST3 in your –ology of choice, even if you made it through the ARCP and all your exams. By the time you even started thinking of applying for an ST3 job, your turn will have come up in Greece, and unless you wanna stay up here (think of the rain, the chavs etc) you’ll be packing up your suitcases.

Summary:

You can always go back, but you can not always stay. In fact, sadly, it might not be worth it for people to even try…

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...it might not be worth it for people to even try…

Training sucks in Greece!

Wages are very low!

Meritocracy does not apply!

Believe me, it is worth trying for something better...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τότε θα κάνεις κι εσύ οτι έκαναν οι άλλοι, και θα γίνεις επικίνδυνος!

Διάβασε την απάντηση μου, νούμερο 2311 !

Είπαμε, εντάξει να έχεις κι εσύ ερωτευτεί τη Wicked Witch, όπως πολλοί άλλοι εδώ μέσα, αλλά διάβασε και καμιά άλλη δημοσίευση, κανενός άλλου, που απαντά στις ερωτήσεις σου!

Μην έχεις μάτια μόνο γι΄αυτήν!

Αλλιώς επαναλαμβάνεσαι και ρωτάς πράγματα που έχουν ήδη απαντηθεί...

Το διαβασα και δεν εχω σκοπο να κανω αυτο..Πανω απόλα θελω να γινω καλος γιατρος..Δεν ειμαι απο αυτους που θελουν να τελειωσουν οσο το δυνατον γρηγοροτερα κ μετα να σκοτωσουν κοσμακι..:)Ενονειται οτι εχω διαβασει κ αλλων , οπως και δικες σου , απλα ο 'ερωτας'μου επικεντρωνεται στο να ενημερωνει κ να μην χλευαζει αλλους;)Βεβαια εξαιτιας σου καθισα κ διαβασα , οπως αλλωστε επρεπε να κανω τελικα...¨)No bad feelings!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τις τελευταίες 2-3 μέρες ασχολήθηκα με το συγκεκριμένο θέμα και διάβασα τα πάντα από τη σελίδα 60 και μετά, καθώς τα προηγούμενα έχουν μόνο ιστορική αξία :P και ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου όλα τα άτομα που δίνουν πληροφορίες για την ειδικότητα στο ΗΒ! Αλλά και εγώ πιστεύω ότι αφού η Wicked Witch δίνει κατατοπιστικότατες πληροφορίες και συγκεντρώνοντας κανείς τα posts της μπορεί να κατανοήσει πλήρως το ζητούμενο, αξίζει ιδιαίτερα συγχαρητήρια!

Thank you and... Keep going!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να μην χλευαζει αλλους

You may have missed some of her finest moments then,και το λέω με απόλυτο θαυμασμό και εκτίμηση :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Now sorry guys but especially for Internal Medicine ( Pathologia ) UK shouldn't be even an option.

Dedicate 12 months to score more than 90 in USMLE and most probably you will find a training post in the US. In three years time you will be a qualified internist. Why spend at least 7-8 years in the UK without a secure outcome????!!!!???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητε pas moi τα χω διαβασει ολα τα Posts ..και για να μαι ακριβης απο σελ 1-50 και 70-116..Οι πληροφοριες ηταν αρκετες και κατατοπιστικοτατες εκτος απο καποιους ανουσιους διαλογους και μικροτητες γιατι καποιοι ξεχνατε οτι αυτο το forum εχει ενημερωτικο χαρακτηρα και οτι ολοι σας ησασταν στη θεση μας πριν φυγετε για αγγλια..Οποτε ..ελεοσ....δεν υπαρχει λογος να απαξιωνετε με το παραμικρο οποιονδηποτε ξεκιναει να ψαχνει.Ο λογος λοιπον που μπερδευτηκα για mrcp ειναι οτι μιλησα με εαν γιατρο και μου ειπε οτι θα ηταν καλο να δωσω mrcp κ μου δωσε να καταλαβω οτι ηταν κατι σαν το usmle για Αμερικη.Οποτε συγχωρεσε με που ρωτησα για να λυσω αυτη την απορια..

Και τελος ενα μπραβο για τη Wicked Witch η οποια αποτελει λαμπρο παραδειγμα που θα πρεπει ολοι μας να ακολουθησουμε εδω μεσα..

Φιλικα,φωτης

Αγαπητέ Φώτη,

αν πραγματικά είχες διαβάσει όλα τα ποστς θα είχες καταλάβει ότι μάλλον είμαι γένος θηλυκού και ότι ποτέ δεν ήμουν στη θέση που είσαι τώρα.

Επίσης θα είχες καταλάβει πως είμαι η μοναδική σ'αυτό το τόπικ εδώ και περίπου 1 χρονο που το παρακολουθω who's gone down the CMT pathway and in quite a few of my posts I have mentioned the fact that you need the MRCP in order to be eligible to apply for CT3 commencing in August 2011.

Now, if you come from Greece and you apply for CT1-2 post, having passed the exams is a bonus as 1) you'll have more time to spend on audits/presentations/papers/eportfolio needed to get a decent CT3 post. 2)More of a chance to pass it first time if you don't have to revise for it on top of being on call and having a busy job i.e not a 9-5 (supposedly) one. 3) Most of the other candidates will not have it. Ο φίλος σου έχει δίκιο λοιπόν.

Last but not least if you want to do all your training here with the possibility to stay here in the longer term, the title of Internal medicine physician is fading away. Most people have/opt for dual accreditation for Internal medicine + Gastro/Renal/Stroke etc. Otherwise they may be left without a Consultant job.

Υπομονετικά,

pas moi

Αλήθεια γιατί δε διάβασες τις σελίδες 50-70; Απλή περιέργεια.

Τροποποιήθηκε από pas moi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητε Φωτη,

για το MRCP αν εκανες ενα απλο google search θα μαθαινες αμεσως τι ακριβως ειναι χωρις να ψαχνεις με τις ωρες στο greekmeds, οποτε το ειρωνικο σχολιο της pas moi ειναι μαλλον δικαιολογημενο αν και δεν ηταν εποικοδομητικο.

Για τους υπολοιπους που ψαχνουν για ειδικοτητα στη Μ. Βρετανια θα ξαναπροτεινω το:

http://www.mmc.nhs.uk/default.aspx και τα παμπολλα λινκς που εχει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπομονετικά,

pas moi

Εγώ λέω ζηλεύεις τη Wickie που επιτέλους πήρε την αναγνώριση που της αξίζει γιατί δεν βαριέται να δίνει πληροφορίες ξανά και ξανά με τρόπο που βγάζει νόημα -όχι αποσπασματικά σχόλια που μπερδεύουν εκτός και αν ήδη ξέρεις την απάντηση.Ο καθένας μας θυμάται ξεκάθαρα τα πόστα του και που έχει πει τι, αλλά για έναν τρίτο είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει τι του γίνεται όταν δεν έχει καμία επαφή με το σύστημα. I would say its a sign of self importance when we mock others because they missed our previous brilliant posts...why do people automatically assume that everyone who asks basic questions is too lazy to read up and not just confused?

Τροποποιήθηκε από TheConjurer
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Now sorry guys but especially for Internal Medicine ( Pathologia ) UK shouldn't be even an option.

Dedicate 12 months to score more than 90 in USMLE and most probably you will find a training post in the US. In three years time you will be a qualified internist. Why spend at least 7-8 years in the UK without a secure outcome????!!!!???

Απλα μου φαινονται πολλα τοσα δολλαρια για τις εξετασεις..ασε που προτιμω ευρωπη απο αμερικη..:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητε pas moi τα χω διαβασει ολα τα Posts ..και για να μαι ακριβης απο σελ 1-50 και 70-116..Οι πληροφοριες ηταν αρκετες και κατατοπιστικοτατες εκτος απο καποιους ανουσιους διαλογους και μικροτητες γιατι καποιοι ξεχνατε οτι αυτο το forum εχει ενημερωτικο χαρακτηρα και οτι ολοι σας ησασταν στη θεση μας πριν φυγετε για αγγλια..Οποτε ..ελεοσ....δεν υπαρχει λογος να απαξιωνετε με το παραμικρο οποιονδηποτε ξεκιναει να ψαχνει.Ο λογος λοιπον που μπερδευτηκα για mrcp ειναι οτι μιλησα με εαν γιατρο και μου ειπε οτι θα ηταν καλο να δωσω mrcp κ μου δωσε να καταλαβω οτι ηταν κατι σαν το usmle για Αμερικη.Οποτε συγχωρεσε με που ρωτησα για να λυσω αυτη την απορια..

Και τελος ενα μπραβο για τη Wicked Witch η οποια αποτελει λαμπρο παραδειγμα που θα πρεπει ολοι μας να ακολουθησουμε εδω μεσα..

Φιλικα,φωτης

Αγαπητέ Φώτη,

αν πραγματικά είχες διαβάσει όλα τα ποστς θα είχες καταλάβει ότι μάλλον είμαι γένος θηλυκού και ότι ποτέ δεν ήμουν στη θέση που είσαι τώρα.

Επίσης θα είχες καταλάβει πως είμαι η μοναδική σ'αυτό το τόπικ εδώ και περίπου 1 χρονο που το παρακολουθω who's gone down the CMT pathway and in quite a few of my posts I have mentioned the fact that you need the MRCP in order to be eligible to apply for CT3 commencing in August 2011.

Now, if you come from Greece and you apply for CT1-2 post, having passed the exams is a bonus as 1) you'll have more time to spend on audits/presentations/papers/eportfolio needed to get a decent CT3 post. 2)More of a chance to pass it first time if you don't have to revise for it on top of being on call and having a busy job i.e not a 9-5 (supposedly) one. 3) Most of the other candidates will not have it. Ο φίλος σου έχει δίκιο λοιπόν.

Last but not least if you want to do all your training here with the possibility to stay here in the longer term, the title of Internal medicine physician is fading away. Most people have/opt for dual accreditation for Internal medicine + Gastro/Renal/Stroke etc. Otherwise they may be left without a Consultant job.

Υπομονετικά,

pas moi

Αλήθεια γιατί δε διάβασες τις σελίδες 50-70; Απλή περιέργεια.

χαχα!απλα αποτι θυμαμαι ηταν παλια..για αυτο περασα στην 70 που ηταν του 2007.

Δηλαδη τις Mrcp μπορω να τις δωσω οποτε θελω?Κ οχι απαραιτητα στο τελος του ct2? σε ευχαριστω παντως!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χαχα!απλα αποτι θυμαμαι ηταν παλια..για αυτο περασα στην 70 που ηταν του 2007.

Δηλαδη τις Mrcp μπορω να τις δωσω οποτε θελω?Κ οχι απαραιτητα στο τελος του ct2? σε ευχαριστω παντως!!

You are eligible to take MRCP following completion of F1 i.e 12 months post graduation.

I understand you come from abroad and not so sure if 6th year counts towards F1 or whether they actually want 12 months of clinical experience. So, I would suggest read carefully the eligibility criteria on the MRCP UK website and if you still have any quetions email them. The other issue may be that you need to be in a training post when you take the exams or that's what I heard applies from now on. Not sure about this. Worth asking them rather than pay and then having your application rejected.

Next diet is next January. If you are serious about taking part 1 you need to start revising.

Nikoli mou thanks for the analysis. You are spot on as always.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Not a problem.Happy to oblige :) It’s very pleasing to see that you’ve come around to my way of thinking. I am sure your comment lacks any hint of sarcasm. I hope that from now onwards we shall be the best of friends.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλα μου φαινονται πολλα τοσα δολλαρια για τις εξετασεις..ασε που προτιμω ευρωπη απο αμερικη..:)

:lol:

Πάρε εδώ απάντηση Wicked που μου κάθεσαι κ εξηγείς στο κάθε τρολ που έχει απορίες ;o)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sorry για το off-topic. Τα χρήματα που δίνεις για να περάσεις στις ΗΠΑ είναι πολλά. Ο μισθός όμως ως ειδικευόμενος είναι κάπου $3200 τον μηνα καθαρά, και ως ειδικός παθολόγος ( δηλαδή μετά από 3 μόλις χρονια ειδικότητα), για 3 12ώρες βάρδιες την εβδομάδα είναι περίπου $12000 τον μηνα. πχ http://www.hospitalistworking.com/hospitalist-jobs/445696.html. Η έχουν αλλα ευέλικτα σχήματα εργασίας, week on-week off, 2 weeks on-2 weeks off, βάρδιες κλπ με το μικρότερο μισθό που να έχω ακούσει να είναι στις $8-9000/μηνα (πάντα για part-time όπως θα το λέγαμε στην ελλάδα, κανεις δεν δουλεύει όλο τον μηνα). Μερικές δουλειές έχουν επίσης signing bonus από $10000-25000. Οποτε αν ας πούμε ξόδεψες 5-6000 για τα steps, ταξίδια, βιβλία...ήδη μέσα στην ειδικότητα θα τα βγάλεις. Και πραγματικά σε "κυνηγάνε" να δουλέψεις, έχω co-residents που ήδη έχουν υπογράψει σε δουλειές από το πρώτο έτος.

Απλά ως πληροφορία και τροφή για σκέψη στους νέους συναδέλφους. sorry για το off-topic.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Is it really so hard for some people to imagine that there are young doctors out there who simply don’t have the money to invest in their training?! Is it possible you’ve led such a sheltered life that you think the only reason people can’t/won’t leave Greece is laziness?! What Barfy said makes perfect sense to me. Go on…make fun of him because he is poor… you can afford to :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χιλιάδες γιατροί του πρώην ανατολικού block, από asia, αφρική, χώρες δευτερου και τρίτου κόσμου που κάνουν practice στις ΗΠΑ δεν θα συμφωνούσαν μαζί σου. Ο κάθε barf μπορεί να κάνει τις επιλογές του, με βάση τα θέλω του. Και μονο το γεγονός ότι δεν θέλει, επειδή...δεν θέλει εμενα μου φτάνει και μου περισσεύει. Κάποιες πληροφορίες έδωσα, τα συμπερασματα που έβγαλες είναι from the city I come and to the top cinnamon.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν θέλει, επειδή...δεν θέλει

I admire your philosophy, but I do not appreciate your dismissive attitude towards those who don’t share your spirit.

Isn’t it a gross generalization to assume that every doctor whose country of origin is…unfortunate, is also poor?

from the city I come and to the top cinnamon.

This is an angle I never considered. I’ll have to ponder it a bit longer before I can come up with a witty repartee.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λυπαμαι που για μια ακομη φορα καποιοι μεγαλογιατροι... ξεφευγουν και παλι..Δε μπορει να ξερουμε τα background του καθενος εδω μεσα οποτε ας λειπουν τα σχολια..Ειναι κακο δηλαδη που καποιος θελει να εχει μια σφαιρικη αποψη και μετα να αποφασισει αν θελει να φυγει για εξωτερικο και σε ποια χωρα..??Για Αμερικη δεν το ειχα ψαξει ακομα..Αυτο δε σημαινει πως δεν θελω..Και το οτι προτιμω Αγγλια απο Αμερικη και παλι δε σημαινει κατι..Notbad ευχαριστω για τις πληροφοριες..Θα πρεπει να αναθεωρησω για Αμερικη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.