Jump to content

Εκτρώσεις


giorgoss

Recommended Posts

Καλά Σοφία,δλδ,τώρα εσύ δίνεις βάση σε ότι λέει ο οποιοσδήποτε(που μπορεί να σου απαντάει από το καφε-νετ της φυλακής/Δρομοκαιτίου)??Η κάθε μια απειροελάχιστη εξαίρεση??Αυτά του παν,αυτά λεει.Μη ζητάς περισσότερα.Εμείς να'μαστε καλά και αυτός να ζει με φοβίες μην τον τυλίξουν σα.. μύγα!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 262
  • Created
  • Last Reply

Πλακα πλακα.........Μετα τα 30 σας.....Ιδιως οι γιατρινες.......Αρχιζετε να αγχωνεστε οτι θα μεινετε με την επιστημη σας παρεα και θελετε να καβατζωσετε κανα συντροφο.......Αμ δε...... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά Σοφία,δλδ,τώρα εσύ δίνεις βάση σε ότι λέει ο οποιοσδήποτε(που μπορεί να σου απαντάει από το καφε-νετ της φυλακής/Δρομοκαιτίου)??Η κάθε μια απειροελάχιστη εξαίρεση??Αυτά του παν,αυτά λεει.Μη ζητάς περισσότερα.Εμείς να'μαστε καλά και αυτός να ζει με φοβίες μην τον τυλίξουν σα.. μύγα!!

Ναι, αλλα πως να μην απαντησεις?

Ακου τον ατυχο...και καλα οι γυναικες φταινε και γουσταρουν να κομματιαζουν το κορμι τους...

Και ακου να την υποχρεωσεις...!

Δηλαδη οι γυναικες ειναι ανωμαλες που στα 30 θελουν να κανουν οικογενεια ενω οι αντρες που στα 38 ειναι ακομα μικροι για παιδια ειναι οι νορμαλ!.....κτλ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτοί θα μείνουν μόνοι,εσένα τι σε νοιάζει??Δόξα τω θεώ,άπειρα ωραία αγοράκια παντρεύονται.Θα κάτσεις με τα γεροντοπαλίκαρα??ΑΘΑΝΑΤΕ ΚΩΣΤΑΝΤΑΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΡΟΛΟΥΣ ΣΟΥ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, οντως συμβαινει απο μια μεριδα γυναικων αυτο...συνηθως 30 και βαλε...αλλα εδω μιλαμε για κοπελες γυρω στα 20-25-30.και για την πλειονοτητα..

θα σου φανει περιεργο μα οι περισσοτερες περιπτωσεις γυναικων (απο οσες γνωριζω παντα) που παραδεχτηκαν στο γυναικολογο οτι θελουν/θελησαν να μεινουν εγκυες για να "επισπευσουν" (δε θελω να πω "εκβιασουν" ειναι βαρυ) ενα γαμο αφορουν ηλικιες 20-25! η πλειοψηφια ειναι κοπελες που τελειωσαν το λυκειο,δε καταφεραν να σπουδασουν,δε προερχονται απο ευπορες οικογενειες και ζουν σε μικρες σχετικα πολεις.

σημαντικο κοινο στοιχειο: η πιεση της οικογενειας! "αφου δε σπουδαζεις,αντε να παντρευτεις! τι περιμενεις?"

αυτα απο μια ατυπη στατιστικη, με ολα βεβαια τα περιθωρια σφαλματος που μπορει να εχει.

αντιθετα,δεν εχω γνωρισει ως τωρα career-woman στα 30 της που να χρησιμοποιησε αυτη τη μεθοδο. :anavwfwties:B)

ΥΓ-καταστροφικες για ποιον??? (μην πεις για το επαγγελματικο του μελλον...γιατι θα ξερασω)

ισως δε θα επρεπε να εισαι τοσο απολυτη.

πιστευεις οτι το να γινει καποιος πατερας οντας φοιτητης δε θα εχει επιπτωσεις στην καριερα του?

θα χρειαστει να εργαστει με πιθανο αποτελεσμα να παραμερισει τις σπουδες του. δε θα εχει μεγαλες δυνατοτητες μετακινησης πχ για καποιο μεταπτυχιακο η μια θεση εργασιας.

και το σημαντικοτερο, ποσο ωριμος θα ειναι ωστε να ανταπεξελθει με επιτυχια στις απαιτησεις του επαγγελματος και τα καθηκοντα του γονιου? :unsure:

και για να πω και κατι που μαλλον θα αρεσει στον φιλο spergebiet, μια νεαρα 21μαιων παραδεχτηκε οτι προσπαθουσε να μεινει εγκυος (με σκοπο να "επισπευσει" το γαμο της) τρυπωντας τα προφυλακτικα μεσα στο φακελακι τους με καρφιτσα! :rolleyes: επι 6μηνες! δεν επετευχθη κυηση και πηγε στο γυναικολογο να μαθει το γιατι...

ξέρω περιπτώσεις αντρών που προσπαθούν να αφήσουν έγκυο μια γυναίκα για να την παντρευτούν.

σαφως υπαρχουν και μαλιστα ειναι παρα πολλες!

αρα δεν ειναι τοσο θεμα φυλου, οσο θεμα αγωγης,χαρακτηρα. το να χρησιμοποιησεις ενα παιδι (ποσο μαλλον πριν ακομα αυτο γεννηθει!) για να εκβιασεις καποιον, ειναι απλα αισχρο!

κάποια κορίτσια κάνουν έρωτα οχι διότι το θέλουν,μα επειδή σύμφωνα με το πως σκέφτονται,επειδή "πρέπει".

Καλό θα ήταν να υπάρχει ενημέρωση από μικρή ηλικία μα καλύτερα συζήτηση.Άν ακούσετε κάποιες απόψεις κοριτσιών θα πείτε πως δεν έχουν καθόλου κρίση και δική τους θέληση.

ειπες μια μεγαλη αληθεια! emgoal θα μου επιτρεψεις,ομως, μια προσθηκη? με παρομοιο τροπο σκεφτονται και να αγορια σε παρομοια ηλικια. και που μυαλο για αντισυλληψη...

Έρχεται η αντισύλληψη για άντρες με την μορφή χαπιών γιατί με ενέσεις υπάρχει και τώρα.

με πολλες περισοτερες και σοβαροτερες παρενεργειες (ως τωρα τουλαχιστο) σε σχεση με τη γυναικεια ορμονικη αντισυλληψη.

αρα το "σκουφακι" παραμενει η καλυτερη λυση.

Για μενα ειναι "τραγικο" να προχωραει σε εκτρωση μια γυναικα με 1 το πολυ 2 παιδια γιατι το κρατος προνοιας δεν της παρεχει τα απαραιτητα οικονομικα μεσα.

ΤΡΑΓΙΚΟ χωρις εισαγωγικα και με κεφαλαια!

Απο την αλλη ενω χιλιαδες γυναικες κανουν εκτρωση, οι ανυπαντρες μητερες αντιμετωπιζονται σαν μιασματα απο την κοινωνια...Αν αυτο δεν ειναι υποκρισια-τοτες τι ειναι?? emdontgetit

τα ειπες ολα σε μια φραση! emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
πιστευεις οτι το να γινει καποιος πατερας οντας φοιτητης δε θα εχει επιπτωσεις στην καριερα του?

θα χρειαστει να εργαστει με πιθανο αποτελεσμα να παραμερισει τις σπουδες του. δε θα εχει μεγαλες δυνατοτητες μετακινησης πχ για καποιο μεταπτυχιακο η μια θεση εργασιας.

και το σημαντικοτερο, ποσο ωριμος θα ειναι ωστε να ανταπεξελθει με επιτυχια στις απαιτησεις του επαγγελματος και τα καθηκοντα του γονιου?

Συμφωνώ απολύτως,ως προς τις δυσάρεστες συνέπειες και επαυξάνω!Γι'αυτό προτείνω,ο κάθε φοιτητής,να φροντίζει που βάζει 2 πράγματα:α)την υπογραφή του και το β)^#458766λί του!!!Διαφορετικά να υποστεί τις συνέπειες και να αναλάβει τις ευθύνες του...Εκτός κι αν του αρέσει το ακόλουθο θέαμα:

abortion-succion-19.jpg

Abortion.gif

abortion.jpg

abortion-10-03.jpg

abortion-11-03.jpg

abortion-07-01.jpg

Μην ξανακούσω μετά από αυτά,ότι η έκτρωση δεν έχει σχέση με φόνο....Το να μην είσαι σε θέση να αναλάβεις τις ευθύνες σου,είναι δικό σου θέμα.Το να προσπαθείς όμως να σκοτώσεις κάποιον ή κάποια,που δεν έχει την δυνατότητα άμυνας,για να σώσεις το τομάρι,το προφίλ και την καριέρα σου,είναι έγκλημα κι αυτό δεν αλλάζει,Ο,ΤΙ και να γίνει!

Το να κάνεις έρωτα χωρίς προφύλαξη ξέρεις να το κάνεις,το ότι δεν έχεις δικαίωμα ν'αφαιρείς μια ανθρώπινη ζωή πότε θα το μάθεις;

Με συγχωρείτε για την ωμότητα των εικόνων,αλλά η αλήθεια έτσι είναι,ωμή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για μενα εκτρωση = δολοφονια. Εκτος απο τις περιπτωσεις που προβλεπει ο νομος

Πανω σ'αυτο ομως χωραει πολλη συζητηση....

Επισης κατι πρεπει να γινει να ενταχθει στον νομο η ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ αμβλωση στις HIV θετικες μητερες. Οσο εγκληματικη ειναι η δολοφονια αλλο τοσο ειναι η γεννηση παιδιων καταδικασμενα σε θανατο πριν ακομα γεννηθουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ απολύτως,ως προς τις δυσάρεστες συνέπειες και επαυξάνω!Γι'αυτό προτείνω,ο κάθε φοιτητής,να φροντίζει που βάζει 2 πράγματα:α)την υπογραφή του και το β)^#458766λί του!!!Διαφορετικά να υποστεί τις συνέπειες και να αναλάβει τις ευθύνες του...Εκτός κι αν του αρέσει το ακόλουθο θέαμα:

Μην ξανακούσω μετά από αυτά,ότι η έκτρωση δεν έχει σχέση με φόνο....Το να μην είσαι σε θέση να αναλάβεις τις ευθύνες σου,είναι δικό σου θέμα. Το να προσπαθείς όμως να σκοτώσεις κάποιον ή κάποια,που δεν έχει την δυνατότητα άμυνας,για να σώσεις το τομάρι,το προφίλ και την καριέρα σου,είναι έγκλημα κι αυτό δεν αλλάζει,Ο,ΤΙ και να γίνει!

Το να κάνεις έρωτα χωρίς προφύλαξη ξέρεις να το κάνεις,το ότι δεν έχεις δικαίωμα ν'αφαιρείς μια ανθρώπινη ζωή πότε θα το μάθεις;

Με συγχωρείτε για την ωμότητα των εικόνων,αλλά η αλήθεια έτσι είναι,ωμή.

Καταρχήν να σχολιάσω δυο πράγματα στο λόγο σου:

α) ποστάρεις σε σάιτ φοιτητών Ιατρικής ως επί το πλείστον, άρα οι εικόνες σου αποτυγχάνουν να σοκάρουν τον οποιονδήποτε εδώ μέσα (το bold στα γραμματά σου επίσης) και απορώ που περιμένεις κάτι τέτοιο.

β) διακρίνω έναν τόνο αλαζονικής ανωτερότητας που ομολογουμένως με ενοχλεί.

Οι περιπτώσεις στις οποίες καταφεύγουμε σε έκτρωση είναι περισσότερες από τη μια και μοναδική στην οποία αναφέρεσαι. Εκτός από την τυπική "φοιτήτρια-μένει-έγκυος-και-παρατά-το-πανεπιστήμιο-και-παντρεύεται-αναγκαστικά-τον-γκόμενό-της", έχουμε κι αυτήν μιας ήδη παντρεμένης και ήδη μητέρας, η οποία ωστόσο ζει με/χωρίς το σύζυγό της πολύ κοντά ή και κάτω από τα όρια της φτώχειας. Σε μια τέτοια οικογένεια τα ήδη υπάρχοντα παιδιά μόλις που επιβιώνουν και είναι συνήθως στερημένα από πολλά στοιχειώδη και αυτονόητα. Επομένως, ούτε λόγος για άλλο παιδί- δεν έχει κανένα απόλύτως νόημα και θα φέρει αυτήν την οικογένεια σε πλήρη εξαθλίωση. Άλλες συνθήκες κάτω από τις οποίες ο γιατρός προτείνει -και οφείλει- τη διενέργεια έκτρωσης, όταν ο προγεννητικός έλεγχος εντοπίσει συγγενείς/γενετικές ανωμαλίες. Βέβαια για τον πολύ κόσμο αυτό σημαίνει μόνο δυσμορφία και διανοητική καθυστέρηση- αλλά, μάντεψε: τα περισσότερα από αυτά συνοδεύονται και από άλλες συστηματικές εκδηλώσεις και διαταραχές που αφενός θα βασανίζουν την οικογένεια καθημερινά μέχρι να το σκοτώσουν αργά ή γρήγορα το παιδί (και μάλιστα αφότου οι γονείς θα έχουν προλάβει να το αγαπήσουν), αφετέρου αποκλείουν κάθε πιθανότητα το άτομο αυτό να ζήσει μια έστω κατά προσέγγιση κανονική ζωή. Υποθέτω, τέλος, δε χρειάζεται να αναφερθώ και στην περίπτωση του βιασμού, θέλω να πίστεύω ότι μάλλον θα συμφωνείς με την πρακτική της έκτρωσης σ'αυτήν την περίσταση.

Πάνω από όλα αυτό που οφείλεις κατ' εμέ να αναγνωρίσεις είναι το δικαίωμα των ανθρώπων να κάνουν λάθος και να το διορθώνουν με όποιο τρόπο μπορούν και πιστεύουν οι ίδιοι. Η λανθασμένη επιλογή, η θολωμένη κρίση και, πολύ περισσότερο, το ατύχημα είναι γνωρίσματα σύμφυτα του είδους μας και μπορούν να συμβούν στον οποιονδήποτε. Κάποια νύχτα έσπασε το προφυλακτικό ή ξέχασες το διάφραγμα ή το αντισυλληπτικό δε λειτούργησε. Όλα είναι μέσα στο παιχνίδι. Πικρία, απωθημένα και κόμπλεξ, παρά ηθική ανωτερότητα, δείχνει το να κοιτάς αφ' υψηλού αυτόν που έσφαλε ή ατύχησε, να τον επικρίνεις και να λες "Χα-χα!! Καλά να πάθεις! Τώρα θα το πληρώσεις!". Αντιθέτως το να κατανοείς και να συμπαθείς το δείχνει αυτό. Η ιατρική προσφέρει ένα μέσο, σ'αυτήν την περίπτωση, για να διορθωθούν τα λάθη τα δικά σου ή της φύσης. Κι όσες γκραν γκινιόλ φωτογραφίες και να παραθέτεις εσύ ή οποιοσδήποτε, εγώ και οι σ'αυτό συμφωνούντες συνάδελφοί μου πάντοτε θα στεκόμαστε εκεί με μια τεράστια λαβίδα στο χέρι, για να γλυτώνουμε αυτούς που υπάρχουν και αυτούς που θα υπήρχαν από μια άθλια ενδεχομένως διαβίωση.

Και σαν σινεματολόγος που είμαι, σου προτείνω να δεις το υπέροχο "Θέα στον Ωκεανό" του Λάσε Χάλστρομ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαφώς και η έκτρωση συνιστά δολοφονική πράξη, με υπεύθυνους και τους δύο γονείς εφόσων γίνεται με τη συναίνεσή τους, εξαίρεση φυσικά αποτελούν περιπτώσεις βιασμού αιμομιξίας κλπ...οπότε τίθεται θέμα μη συναινούμενης κύησης, επικινδυνότητας για τη ζωή της εγκύου, της ψυχικής της ακεραιότητας κτλ.

Προσωπικά πιστεύω πως τα χρήματα που δαπανώνται για τη λειτουργία κλινικών και κέντρων άμβλωσης θα έπρεπε να δίδονται στη διάδοση της αντισύλληψης, στη στήριξη όσων γυναικών επιθυμούν να κρατήσουν τα παιδιά τους εκτός γάμου, και στην απλοποίηση διαδικασιών υιοθεσίας παιδιών που εκ των πραγματων διαπιστωνεται η αδυναμία της φυσικής μητέρας να τα αναθρέψει.

Ο σύγχρονος Καιάδας των εκτρώσεων για τα λεγόμενα ανεπιθύμητα παιδιά αποτελεί στίγμα για όλη την κοινωνία που τον στηρίζει, τον τρέφει και τον γιγαντώνει καθημερινά με την σιωπή και την ανοχή της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το οτι στο 99% των περιπτωσεων ο "ατυχος" "πατηρ" θα γυρισει κ θα πει "Δεν ειναι δικο μου κ να κοψεις το λαιμο σου"....κ θα εξαφανιστει.....Με αποτελεσμα κατα 99% ολες οι συνεπειες κ τα τυχον "λαθη"να τα επωμιστει ολα η μητερα....μετα ελα δειξε μου τις εικονες..... <_< (κ το λεει αυτο καποια που ειναι κατα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το οτι στο 99% των περιπτωσεων ο "ατυχος" "πατηρ" θα γυρισει κ θα πει "Δεν ειναι δικο μου κ να κοψεις το λαιμο σου"....κ θα εξαφανιστει.....Με αποτελεσμα κατα 99% ολες οι συνεπειες κ τα τυχον "λαθη"να τα επωμιστει ολα η μητερα....μετα ελα δειξε μου τις εικονες..... <_< (κ το λεει αυτο καποια που ειναι κατα)

Ο νομος σου δινει τη δυνατοτητα να αναγκασεις τον ατυχο πατερα να αναγνωρισει το παιδι του και να συμβαλλει οικονομικα (και οχι μονο) στην διατροφη και ανατροφη του παιδιου.

Επισης, ΝΜ25 εγω λεω να παμε να καθαρισουμε ολους τους αστεγους, τους λιμοκτονουντες, τους εξαθλιομενους ανα τον κοσμο για να τους βγαλουμε απ τη μιζερια τους και να ανακουφιστουν οι οικογενειες τους.... Καλα τι λεμε τωρα??? Δικαιολογειται ο ΦΟΝΟΣ με την δικαιολογια οτι τα παιδια δεν προσεξαν, παρασυρθηκαν απο το παθος, και τωρα δεν εχουν λεφτα να μεγαλωσουν αλλο παιδι??? Και απο ποτε γιναμε Θεοι για να αποφασιζουμε τη ζωη και το θανατο ενος εμβρυου?

Και συμφωνω οτι η ιατρικη ειναι εδω για να διορθωνει λαθη της φυσης. Οχι ομως να σκοτωνει, γιατι ο κυριος και η κυρια καρακαλτακα ειχαν το μυαλο τους στον κωλο τους οταν πηδιοντουσαν!

Η αμβλωση ειναι δολοφονια οσο ωραιο περιτυλιγμα κι αν παμε να της βαλουμε

emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν να σχολιάσω δυο πράγματα στο λόγο σου:

α) ποστάρεις σε σάιτ φοιτητών Ιατρικής ως επί το πλείστον, άρα οι εικόνες σου αποτυγχάνουν να σοκάρουν τον οποιονδήποτε εδώ μέσα (το bold στα γραμματά σου επίσης) και απορώ που περιμένεις κάτι τέτοιο.

β) διακρίνω έναν τόνο αλαζονικής ανωτερότητας που ομολογουμένως με ενοχλεί.

Α)Γελιέσαι αν νομίζεις ότι με τις φωτογραφίες προσπαθώ να σοκάρω!Αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι να υπενθυμίσω.Ένα από τα ελαττώματα που έχουμε ως άνθρωποι είναι ο παρορμητισμός μας και το γεγονός ότι προσπερνάμε εύκολα άκρως σοβαρές καταστάσεις λες και δεν έγινε τίποτα,ενώ στην πραγματικότητα μιλάμε για την ανθρώπινη ζωή.Όσο για το ότι ποστάρω σε σάιτ φοιτητών Ιατρικής,δεν μου λέει τίποτα!Όπως διαβάζει εδώ κάποιος μέλλων γιατρός,έτσι διαβάζει και κάποιος/α μέλλων/ουσα δικηγόρος,διπλωμάτης,αρχιτέκτων,οικονομολόγος,φιλόλογος,φυσικός,γυμναστής/στρια, ή και απλώς κάποιος μαθητής/μαθήτρια που ακούνε το:''Έλα μωρέ κάνε μια έκτρωση και τελείωσε το θέμα'' χωρίς να ξέρουν τι ακριβώς κάνει αυτή η έκτρωση και χωρίς να έχουν δει τις συνέπειες με τα ίδια τους τα μάτια!Το ότι μου λες λοιπόν ότι ποστάρω ''σε σάιτ φοιτητών Ιατρικής και μην νομίζεις ότι μας σόκαρες'',με άλλα λόγια,''σιγά τα αυγά τι νομίζεις ότι έκανες'',μάλλον την δική σου αλαζονεία δείχνει κι όχι την δική μου,γιατί πολύ απλά δεν κάνω κατήχηση,ούτε υπόδειξη,αλλά επισήμανση και υπενθύμιση,ως γυναίκα κι αν θέλει ο Θεός,ως μέλλουσα μητέρα!Απορώ μάλιστα ποιος νομίζεις ότι είσαι,ώστε να μαντεύεις τις προθέσεις των άλλων χωρίς να ρωτήσεις πρωτίστως τους ίδιους για το τι ακριβώς εννοούν!Ελπίζω να σε κάλυψα ως προς την πρόθεση του πόστ μου.Τέλος,απέτυχες,να κατανοήσεις το γιατί χρησιμοποιώ έντονα γράμματα:Τα έντονα γράμματα,δεν τα χρησιμοποιώ για να παραστήσω τον ιεροκήρυκα!Δεν είμαι ικανή άλλωστε.Τα χρησιμοποιώ,επειδή δεν σας έχω απέναντι μου ώστε να σας τονίσω με την φωνή μου,με την έκφραση του προσώπου μου,ορισμένα σημεία που προσωπικά θα το ήθελα,στα πλαίσια της τοποθέτησης μου.Το να υπογραμμίσω κάποια φράση ή λέξη είναι ο μόνος τρόπος να δώσω έμφαση σε κάτι,όταν επικοινωνώ μαζί σας και δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να απολογηθώ γι'αυτό;

Β)Σου απάντησα στο α.Κι εμένα δεν μου αρέσει η αλαζονεία και το ύφος σου αλλά δεν θα το συζητήσω κιόλας.Υπάρχουν σοβαρότερα θέματα να ασχοληθώ.Εκτός κι αν νομίζεις ότι μόνο εσύ μπορείς να προσβάλεις τους άλλους,κι οι άλλοι όχι.

ήδη μητέρας, η οποία ωστόσο ζει με/χωρίς το σύζυγό της πολύ κοντά ή και κάτω από τα όρια της φτώχειας. Σε μια τέτοια οικογένεια τα ήδη υπάρχοντα παιδιά μόλις που επιβιώνουν και είναι συνήθως στερημένα από πολλά στοιχειώδη και αυτονόητα

Να πάρει μέτρα προφύλαξης η εν λόγω μητέρα.Τι πάει να πει ''είμαι κάτω από τα όρια της φτώχειας κι άρα θα σκοτώσω το παιδί μου για να σωθώ'';Είναι σκεπτικό σοβαρού ανθρώπου αυτό;Το ότι δεν έχεις να φας και γενικώς να ζήσεις ή όχι το ξέρεις όταν κάνεις έρωτα κι οπότε είσαι υποχρεωμένος να φερθείς υπεύθυνα.Δεν σου φταίει σε τίποτα το έμβρυο που έχει κι εκείνο,όσο κι Εσύ,το θεμελιώδες δικαίωμα να ζήσει.Φαίνεται πως δεν το λαμβάνεις υπόψιν σου αυτό,ενώ θα έπρεπε,γιατί όσο άνθρωπος είσαι εσύ,που πονάς,φοβάσαι και γενικότερα αισθάνεσαι,αλλό τόσο πονάει,φοβάται και γενικότερα αισθάνεται κι εκείνο.

Άλλες συνθήκες κάτω από τις οποίες ο γιατρός προτείνει -και οφείλει- τη διενέργεια έκτρωσης, όταν ο προγεννητικός έλεγχος εντοπίσει συγγενείς/γενετικές ανωμαλίες. Βέβαια για τον πολύ κόσμο αυτό σημαίνει μόνο δυσμορφία και διανοητική καθυστέρηση- αλλά, μάντεψε: τα περισσότερα από αυτά συνοδεύονται και από άλλες συστηματικές εκδηλώσεις και διαταραχές που αφενός θα βασανίζουν την οικογένεια καθημερινά μέχρι να το σκοτώσουν αργά ή γρήγορα το παιδί (και μάλιστα αφότου οι γονείς θα έχουν προλάβει να το αγαπήσουν), αφετέρου αποκλείουν κάθε πιθανότητα το άτομο αυτό να ζήσει μια έστω κατά προσέγγιση κανονική ζωή.

Μάλιστα!Δηλαδή,αν κάνω λάθος συγχώρεσε με,αν ζούσες στην Αρχαία Σπάρτη,θα ήσουν από τους πρώτους που θα πετούσαν το παιδί τους στον Καιάδα,αν ήταν ανάπηρο,ή είχε κάποια δυσμορφία έτσι;Δηλαδή για να ζήσεις και για να έχεις δικαίωμα να υπάρχεις,πρέπει να είσαι αρτιμελής/υγιής ΜΟΝΟ.Και μετά μου λες ότι εγώ έχω αλαζονεία....!Εν ολίγοις,ο κόσμος αυτός λειτουργεί κι υπάρχει μόνο για τους υγιείς!Ωραία...Και τότε γιατί δεν πάμε στο ΠΙΚΠΑ Βούλας ή στην Εταιρεία Προστασίας Σπαστικών για να εξαφανίσουμε και ν'απαλλαγούμε από ''το βάρος'' και τα ''βάσανα'' που μας προκαλούν τα παιδιά με ''ειδικές ανάγκες'';Συνοπτικές διαδικασίες λοιπόν....Πολύ δημοκρατικό μου ακούγεται αυτό!Μου θυμίζει εκτός των άλλων και το ''Πρόγραμμα Ευγονικής'' της Ναζιστικής Γερμανίας,όπου ο στόχος ήταν να εξασφαλισθεί η "γενετική καθαρότητα" του γερμανικού λαού και να εξοντώσει,μέσω συστηματικής θανάτωσης όλους εκείνους που εθεωρούντο παραμορφωμένοι,ανάπηροι ή άτομα που έπασχαν από διανοητικές ασθένειες. Τα ανάπηρα παιδιά απομακρύνονταν από τις οικογένειές τους και τοποθετούνταν σε ειδικά νοσοκομεία,όπου τους σκότωναν.Το πρόγραμμα επεκτάθηκε στη συνέχεια ώστε να συμπεριλάβει ενηλίκους, αν και οι περισσότεροι ανάπηροι ενήλικες είχαν ήδη υποστεί υποχρεωτική στείρωση ως αποτέλεσμα του γερμανικού "Νόμου για την Πρόληψη Απογόνων των Κληρονομικά Ασθενών".Φαίνεται πως τελικά,δεν άλλαξαν πολλά από τότε....Και ποιος είσαι εσύ,ή ο χ,ή ο ψ,που θα αποφασίσεις ποιος πρέπει να ζήσει και ποιος πρέπει να πεθάνει;Οι θέσεις σου διαψεύστηκαν πανηγυρικά από τον Στέλιο Κυμπουρόπουλο,(τον θυμάσαι;) που αν και πάσχει εκ γενετής από νοτιαία μυϊκή ατροφία κι είναι καθηλωμένος σε αναπηρικό αμαξίδιο,ήταν πάντα σημαιοφόρος,ως μαθητής, και Μάντεψε:Πέρασε από τους πρώτους στην Ιατρική Αθηνών!Ευτυχώς που η μητέρα του δεν σκεφτόταν όπως εσύ κι όταν ήταν έγκυος δεν έκανε έκτρωση...!!!

Πάνω από όλα αυτό που οφείλεις κατ' εμέ να αναγνωρίσεις είναι το δικαίωμα των ανθρώπων να κάνουν λάθος και να το διορθώνουν με όποιο τρόπο μπορούν και πιστεύουν οι ίδιοι

Όχι δεν τους αναγνωρίζω κανένα τέτοιο δικαίωμα!Εσύ βέβαια μιλάς εκ του ασφαλούς,γιατί προφανώς για την μητέρα και τον πατέρα σου δεν ήσουν ''το λάθος τους'',αλλά πίστεψε με,αν ήσουν,κανένας δεν θα νοιαζόταν για το τι θα ήθελες ΕΣΥ,κανένας δεν ερχόταν να σε υπερασπιστεί,θα ήσουν μόνος!Αλλα τι λέω;Σήμερα δεν θα ζούσες καν....Και σε ρωτώ:σε μια τέτοια περίπτωση τι θα έφταιγες να πληρώσεις με την ζωή σου την εγκληματική απερισκεψία των γονιών σου;

Κάποια νύχτα έσπασε το προφυλακτικό ή ξέχασες το διάφραγμα ή το αντισυλληπτικό δε λειτούργησε

Είσαι υπεύθυνος ή δεν είσαι;Ξέρεις προτού κάνεις έρωτα τους κινδύνους και τις συνέπειες της πράξης;Τις ξέρεις.Ξέρεις ότι ενδεχομένως να μείνει έγκυος η κοπέλα σου αν δεν πάρετε προφυλάξεις κι 2;Φρόντισε λοιπόν.Σε κάποια πράγματα δεν χωράνε λάθη.Πόσο μάλλον όταν μιλάς για άνθρωπο!Καλή η διασκέδαση,όλοι νέοι είμαστε,όλοι κι όλες είμαστε ερωτευμένοι,αλλά ως άνθρωποι διαθέτουμε λογική,κρίση και σκέψη κι αυτό θα πρέπει να το αποδεικνύουμε με πράξεις όταν πρέπει.Όταν μένει έγκυος η κοπέλα σου,γίνεσαι πατέρας κι ο πατέρας προστατεύει το παιδί του από την πρώτη του κιόλας αναπνοή,τον πρώτο χτύπο της καρδιάς του,δεν κοιτάζει πως θα φύγει από την πίσω πόρτα!!!

Πικρία, απωθημένα και κόμπλεξ, παρά ηθική ανωτερότητα, δείχνει το να κοιτάς αφ' υψηλού αυτόν που έσφαλε ή ατύχησε

Κανένας δεν κοιτάζει αφ'υψηλού κανέναν!Αν μιλώ με έντονο ύφος είναι γιατί λυπάμαι τα παιδιά που δεν πρόλαβαν να ζήσουν όπως εσύ κι εγώ,που δεν βρέθηκε κανείς να πάρει το μέρος τους όταν αποφάσιζαν άλλοι για εκείνα,που δεν θα μάθουν ποτέ τι θα πει ''υπάρχω''....Σοβαρότητα,Συναίσθηση,Υπευθυνότητα και Ωριμότητα δείχνει το να ξέρεις που οδηγεί αυτό πας να κάνεις και να προλαβαίνεις τα λάθη!Κι αν ακόμα,δεν το θέλεις με τίποτα το παιδί και δεν το εκτιμάς ως δώρο Θεού,δώσε το αλλού που θα έδιναν και την ζωή τους για εκείνο!Οι γυναικολόγοι που ειδικεύονται σε θέματα εξωσωματικής,έχουν τρομερή ζήτηση στις ημέρες μας από τα άτεκνα ζευγάρια,τα οποία αν δεν τα καραφέρουν απευθύνονται σε ορφανοτροφεία.Από το να πεθάνουν προτού γεννηθούν,ας υιοθετηθούν από άτομα που θα τα αγαπήσουν πραγματικά κι ας μην είναι οι βιολογικοί τους γονείς.

να τον επικρίνεις και να λες "Χα-χα!! Καλά να πάθεις! Τώρα θα το πληρώσεις!". Αντιθέτως το να κατανοείς και να συμπαθείς το δείχνει αυτό

Ξέρεις κάτι;Έχω πολλά ελαττώματα,αλλά ΠΟΤΕ δεν κορόιδεψα τον πόνο του άλλου!Ίσα-ίσα γι'αυτό γίνομαι τώρα ''η κακιά που μας το παίζει καλή,ηθικολογεί βραδιάτικα και μας έχει πρήξει''!Ευελπιστώ μήπως και αυτά μου τα λόγια λειτουργήσουν αποτρεπτικά,μήπως και με ακούσει κάποιος...Γι'αυτό και μόνο!

Κι όσες γκραν γκινιόλ φωτογραφίες και να παραθέτεις εσύ ή οποιοσδήποτε, εγώ και οι σ'αυτό συμφωνούντες συνάδελφοί μου πάντοτε θα στεκόμαστε εκεί με μια τεράστια λαβίδα στο χέρι, για να γλυτώνουμε αυτούς που υπάρχουν και αυτούς που θα υπήρχαν από μια άθλια ενδεχομένως διαβίωση

Αν για εσένα είναι γκραν γκινιόλ οι αληθινές φωτογραφίες που παρέθεσα και είδες,φαντάσου τι γνώμη θα είχες,αν ήσουν κι ο πρωταγωνιστής τους!!!!

''πάντοτε θα στεκόμαστε εκεί με μια τεράστια λαβίδα στο χέρι'':Δεν γνωρίζω αν είσαι φοιτητής ή έχεις τελειώσει,αλλά πραγματικά ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ που υπάρχουν γιατροί σαν κι εσένα....και ΧΑΙΡΟΜΑΙ που υπάρχουν γιατροί σαν τον πατέρα μου!

Τον επίλογο δεν θα τον κάνω εγώ,αλλά ο Ιπποκράτης:

''ΟΥ ΔΩΣΩ ΔΕ ΟΥΔΕ ΦΑΡΜΑΚΟΝ ΟΥΔΕΝΙ ΑΙΤΗΘΕΙΣ ΘΑΝΑΣΙΜΟΝ, ΟΥΔΕ ΥΦΗΓΗΣΟΜΑΙ ΞΥΜΒΟΥΛΙΗΝ ΤΟΙΗΝ ΔΕ ΟΜΟΙΩΣ ΔΕ ΟΥΔΕ ΓΥΝΑΙΚΙ ΠΕΣΣΟΝ ΦΘΟΡΙΟΝ ΔΩΣΩ.''

''Και να μη δώσω ποτέ σε κανένα, έστω κι αν μου το ζητήσει, θανατηφόρο φάρμακο, ούτε να δώσω ποτέ τέτοια συμβουλή. Ομοίως να μη δώσω ποτέ σε γυναίκα φάρμακο για ν΄αποβάλει.''

..............................................................................................................

''ΟΡΚΟΝ ΕΝ ΟΥΝ ΜΟΙ ΤΟΝΔΕ ΕΠΙΤΕΛΕΑ ΠΟΙΕΟΝΤΙ ΚΑΙ ΜΗ ΞΥΓΧΕΟΝΤΙ ΕΙΗ ΕΠΑΥΡΑΣΘΑΙ ΚΑΙ ΒΙΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗΣ, ΔΟΞΑΖΟΜΕΝΩ ΠΑΡΑ ΠΑΣΙΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙΣ ΕΣ ΤΟΝ ΑΙΕΙ ΧΡΟΝΟΝ, ΠΑΡΑΒΑΙΝΟΝΤΙ ΔΕ ΚΑΙ ΕΠΙΟΡΚΕΟΝΤΙ, ΤΑΝΑΝΤΙΑ ΤΟΥΤΕΩΝ.''

''Αν τον όρκο μου αυτό τηρήσω πιστά και δεν τον αθετήσω, είθε ν΄ απολαύσω για πάντα την εκτίμηση όλων των ανθρώπων για τη ζωή μου και για την τέχνη μου, αν όμως παραβώ και αθετήσω τον όρκο μου να υποστώ τα αντίθετα από αυτά''.(Απόσπασμα από τον Όρκο του Ιπποκράτη)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κέλτικ κράι,κοπέλα μου,πόσων χρονών είσαι??

Έρχεσαι και μας κηρρύτεις δείχνοντάς μας -για εμένα- σοκαριστικές φωτογραφίες λες και κάθε μέρα γίνονται εκτρώσεις σε αυτά τα στάδια.

Δε ξέρω αν το έχεις αντιληφθεί μα οι εκτρώσεις είναι νόμιμες και κατα κύριο γίνονται ως το έμβρυο να είναι 3 ΜΗΝΩΝ.

Από εκεί και πέρα που πράγματι αυτό το σύμπλεγμα κυττάρων μετασχηματίζεται σε πλασματάκι,μόνο κάποιοι ανεύθυνοι και συμφωνώ-δολοφόνοι δέχονται χωρίς να υπάρχει ιατρικός λόγος να κάνουν έκτρωση.

Happy??

Αν ακόμα δε σε ικανοποίησα και διαφωνείς μαζί μου,διάβασε εμβρυολογία και τα ξαναλέμε.

Υγ:Μπορεί επιτέλους να μη μπαίνει κάθε άσχετος-ανειδίκευτος και να μας το παίζει έξυπνος??Ολοκληρος ιατρικός κόσμος(που εμπερικλείει του κόσμου τους υποστηρικτές ηθικής,γυναικολόγους,παιδιάτρους,ηθικολόγους,σκκληροπυρηνικούς χριστιανούς,κλπ,μαθήματα ιατρικής ηθικής και δεοντολογίας) περίμενε μια κέλτικ κράι να φέρει το φως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητή (λέμε τώρα) Σέλτικ Κράι

Νόμιζα ότι είχες φτάσει στο απόγειο του πομπώδους, δασκαλίστικου, λαϊκίστικου λόγου με το προηγούμενο σου ποστ, αλλά προφανώς έκανα λάθος. Γι' αυτό και μόνο σου ζητώ συγγνώμη. Και σημειωτέον είσαι περισσότερο ικανή (και επιρρεπής) στο κήρυγμα από ό,τι νομίζεις.

Α)Γελιέσαι αν νομίζεις ότι με τις φωτογραφίες προσπαθώ να σοκάρω!Αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι να υπενθυμίσω.Ελπίζω να σε κάλυψα ως προς την πρόθεση του πόστ μου.Τέλος,απέτυχες,να κατανοήσεις το γιατί χρησιμοποιώ έντονα γράμματα:Τα έντονα γράμματα,δεν τα χρησιμοποιώ για να παραστήσω τον ιεροκήρυκα!Δεν είμαι ικανή άλλωστε.Τα χρησιμοποιώ,επειδή δεν σας έχω απέναντι μου ώστε να σας τονίσω με την φωνή μου,με την έκφραση του προσώπου μου,ορισμένα σημεία που προσωπικά θα το ήθελα,στα πλαίσια της τοποθέτησης μου.

Προσπαθείς να μας υπενθυμίσεις τι; Πόσο φρικιαστικός μπορεί να είναι ο θάνατος; Ή πόσο απαγορευτική είναι η έκτρωση, επειδή δημιουργεί τέτοιες εικόνες; Και γιατί νομίζεις ότι η αηδία ή η αποστροφή θα μας κάνει να ξεχάσουμε όλα όσα προφανώς ξέχασες εσύ;

Να πάρει μέτρα προφύλαξης η εν λόγω μητέρα.Τι πάει να πει ''είμαι κάτω από τα όρια της φτώχειας κι άρα θα σκοτώσω το παιδί μου για να σωθώ'';Είναι σκεπτικό σοβαρού ανθρώπου αυτό;Το ότι δεν έχεις να φας και γενικώς να ζήσεις ή όχι το ξέρεις όταν κάνεις έρωτα κι οπότε είσαι υποχρεωμένος να φερθείς υπεύθυνα.Δεν σου φταίει σε τίποτα το έμβρυο που έχει κι εκείνο,όσο κι Εσύ,το θεμελιώδες δικαίωμα να ζήσει.Φαίνεται πως δεν το λαμβάνεις υπόψιν σου αυτό,ενώ θα έπρεπε,γιατί όσο άνθρωπος είσαι εσύ,που πονάς,φοβάσαι και γενικότερα αισθάνεσαι,αλλό τόσο πονάει,φοβάται και γενικότερα αισθάνεται κι εκείνο.

1) Ω, είσαι τόσο ανώτερη! Γι' αυτό προφανώς θα πρέπει εγώ να σου θυμίσω ότι δεν έχουν ΟΛΟΙ την εγκράτεια, την υπευθυνότητα, την προσοχή και το μορφωτικό σου επίπεδο. Πρέπει να τιμωρηθούν γι' αυτό, έτσι; Πρέπει να γίνουν όλοι ευσυνείδητοι άνθρωποι και να χαλιναγωγούν τα πάθη τους, σαν κι εσένα, ειδικά δε αν δεν έχουν οικονομική άνεση, πρέπει να βάζουν το τρύπιο τους πορτοφόλι μπροστά στο πουλί τους. Δεν είναι μόνο θέμα καύλας ξέρεις, εκτός κι αν νομίζεις ότι είναι τυχαίο που σε υποβαθμισμένες χώρες και περιοχές οι οικογένειες έχουν πολλά παιδιά. "Πάρτε προφυλάξεις" είναι μια απάντηση-καραμέλα: οι προφυλάξεις (θα το ήξερες αυτό αν τις χρησιμοποιούσες για κάποιο λόγο) δεν είναι πάντοτε αποτελεσματικές. Κάποια στιγμή, όπως προείπα και επιλεκτικά το παρέκαμψες, γίνονται ατυχήματα. Μάλλον γι'αυτά πρέπει να πληρώσουμε επίσης.

2) "Γνωρίζεις" τόσα για τις εκτρώσεις, όσα σε συμφέρουν για να ανταπαντήσεις. Κατά πρώτον είναι παράνομη η διενέργεια έκτρωσης εφόσον έχει διαμορφωθεί το νευρικό σύστημα του εμβρύου κι άρα είναι ικανό να αισθανθεί πόνο. Δε σου το δίδαξαν αυτό στο μάθημα της Νομικής- χρήσιμο για να χώνει στη φυλακή κάτι "τέρατα σαν κι εμένα"; Άσε που το "όσο άνθρωπος είσαι εσύ,που πονάς,φοβάσαι και γενικότερα αισθάνεσαι,αλλό τόσο πονάει,φοβάται και γενικότερα αισθάνεται κι εκείνο", μου θυμίζει το "ποτέ δε θα πειράξω τα ζώα τα καημένα, μην τάχα σαν κι εμένα κι εκείνα δεν πονούν", άρα καθίσταται ακόμη πιο ανίκανο να με πείσει για μια τελείως αφελή και εκβιαστική εκ μέρους σου προσέγγιση.

"Άνθρωπο" εγώ θεωρώ εκείνον που γεννήθηκε και έζησε ανάμεσα στους άλλους ανθρώπους, έτρεξε, έπαιξε, έκλαψε, γέλασε, ερωτεύθηκε, αγάπησε και μίσησε, έχει αναμνήσεις. Ο φόνος ενός ανθρώπου λοιπόν είναι τραγικός και κατακριτέος. Η θανάτωση ενός εμβρύου, ωστόσο, που όχι μόνο δεν έχει κάνει τίποτα από όλα αυτά, αλλά δεν έχει αρχίσει καν να παίρνει μια ορισμένη μορφή, για μένα είναι αναγκαίο κακό. Κακό, αλλά αναγκαίο. Όπως η Εκκλησία χαρκατηρίζει αναίσχυντα τοιουτοτρόπως το φόνο δεκάδων χιλιάδων νεαρών στους πολέμους για την εξυπηρέτηση ιμπεριαλιστικών σκοπών. Βλέπεις, εγώ θεωρώ τον πόλεμο "φονιά των ανθρώπων". Μάλλον εσύ, το θεωρείς "αναγκαίο κακό".

Μάλιστα!Δηλαδή,αν κάνω λάθος συγχώρεσε με,αν ζούσες στην Αρχαία Σπάρτη,θα ήσουν από τους πρώτους που θα πετούσαν το παιδί τους στον Καιάδα,αν ήταν ανάπηρο,ή είχε κάποια δυσμορφία έτσι;Δηλαδή για να ζήσεις και για να έχεις δικαίωμα να υπάρχεις,πρέπει να είσαι αρτιμελής/υγιής ΜΟΝΟ.Και μετά μου λες ότι εγώ έχω αλαζονεία....!Εν ολίγοις,ο κόσμος αυτός λειτουργεί κι υπάρχει μόνο για τους υγιείς!Ωραία...Και τότε γιατί δεν πάμε στο ΠΙΚΠΑ Βούλας ή στην Εταιρεία Προστασίας Σπαστικών για να εξαφανίσουμε και ν'απαλλαγούμε από ''το βάρος'' και τα ''βάσανα'' που μας προκαλούν τα παιδιά με ''ειδικές ανάγκες'';Συνοπτικές διαδικασίες λοιπόν....Πολύ δημοκρατικό μου ακούγεται αυτό!Μου θυμίζει εκτός των άλλων και το ''Πρόγραμμα Ευγονικής'' της Ναζιστικής Γερμανίας,όπου ο στόχος ήταν να εξασφαλισθεί η "γενετική καθαρότητα" του γερμανικού λαού και να εξοντώσει,μέσω συστηματικής θανάτωσης όλους εκείνους που εθεωρούντο παραμορφωμένοι,ανάπηροι ή άτομα που έπασχαν από διανοητικές ασθένειες. Τα ανάπηρα παιδιά απομακρύνονταν από τις οικογένειές τους και τοποθετούνταν σε ειδικά νοσοκομεία,όπου τους σκότωναν.Το πρόγραμμα επεκτάθηκε στη συνέχεια ώστε να συμπεριλάβει ενηλίκους, αν και οι περισσότεροι ανάπηροι ενήλικες είχαν ήδη υποστεί υποχρεωτική στείρωση ως αποτέλεσμα του γερμανικού "Νόμου για την Πρόληψη Απογόνων των Κληρονομικά Ασθενών".Φαίνεται πως τελικά,δεν άλλαξαν πολλά από τότε....Και ποιος είσαι εσύ,ή ο χ,ή ο ψ,που θα αποφασίσεις ποιος πρέπει να ζήσει και ποιος πρέπει να πεθάνει;Οι θέσεις σου διαψεύστηκαν πανηγυρικά από τον Στέλιο Κυμπουρόπουλο,(τον θυμάσαι;) που αν και πάσχει εκ γενετής από νοτιαία μυϊκή ατροφία κι είναι καθηλωμένος σε αναπηρικό αμαξίδιο,ήταν πάντα σημαιοφόρος,ως μαθητής, και Μάντεψε:Πέρασε από τους πρώτους στην Ιατρική Αθηνών!Ευτυχώς που η μητέρα του δεν σκεφτόταν όπως εσύ κι όταν ήταν έγκυος δεν έκανε έκτρωση...!!!

Ναι, ακριβώς γι αυτό μιλάω. Για ευγονική. Ξανθά παιδιά με γαλανά μάτια και εύρωστο σώμα.

Είναι πραγματικά απίθανο του σε ποια σημεία δημαγωγίας και εύκολης συγκινησιακής τακτικής μπορείς να φτάσεις προκειμένου να καταδείξεις την υποτιθέμενη απανθρωπιά μου. Αυτό που για μια ακόμη φορά επιλεκτικά αγνόησες, κακέκτυπο του Γκέμπελς (ή του Χριστόδουλου- διάλεξε, εσύ) είναι η φράση "συστηματικές εκδηλώσεις" αλλά μάλλον δεν κατάλαβες τι σημαίνει. Βάλε λοιπόν τον πατερούλη σου να σου εξηγήσει τι σημαίνει "συγγενείς καρδιακές ανωμαλίες" και επικείμενη καρδιακή ανεπάρκεια, κυστική ίνωση, ολοπροσεγκεφαλία, αμφίπλευρη νεφρική αγενεσία, σύνδρομο BOR. Γι' αυτές τις περιπτώσεις μιλάω και όχι για αποκλειστικά μογγολισμό και διανοητική καθυστέρηση. Όλα εκείνα τα κληρονομικά σύνδρομα που συνοδεύονται από βαριά, συχνά κλινική συμπτωματολογία και που τελικά σκοτώνουν αργά και με μαρτυτικό θάνατο το παιδί. Μάλλον είσαι και υπέρ των βασανιστηρίων, προκειμένου οι "γονείς που έσφαλαν" να πληρώσουν για το αμάρτημα της ανώμαλης μείξης των χρωμοσωμάτων τους. Επίσης κράτα και εσύ στο νου σου ότι το εν λόγω παιδί, όσο αξιέπαινο και να είναι για το κουράγιο του, δε θα μπορέσει ποτέ να ζήσει μια κανονική ζωή, να ερωτευθεί και να κάνει οικογένεια, να επιβιώσει ανεξάρτητο. Και άλλο "νΩτιαία μυϊκή ατροφία", και άλλο οι περιπτώσεις στις οποίες αναφέρομαι. Κι αν θες να πουλήσεις μαγκιά σε γιατρούς, τουλάχιστον κάντο ορθογραφημένα.

Όχι δεν τους αναγνωρίζω κανένα τέτοιο δικαίωμα!Εσύ βέβαια μιλάς εκ του ασφαλούς,γιατί προφανώς για την μητέρα και τον πατέρα σου δεν ήσουν ''το λάθος τους'',αλλά πίστεψε με,αν ήσουν,κανένας δεν θα νοιαζόταν για το τι θα ήθελες ΕΣΥ,κανένας δεν ερχόταν να σε υπερασπιστεί,θα ήσουν μόνος!Αλλα τι λέω;Σήμερα δεν θα ζούσες καν....Και σε ρωτώ:σε μια τέτοια περίπτωση τι θα έφταιγες να πληρώσεις με την ζωή σου την εγκληματική απερισκεψία των γονιών σου; Είσαι υπεύθυνος ή δεν είσαι;Ξέρεις προτού κάνεις έρωτα τους κινδύνους και τις συνέπειες της πράξης;Τις ξέρεις.Ξέρεις ότι ενδεχομένως να μείνει έγκυος η κοπέλα σου αν δεν πάρετε προφυλάξεις κι 2;Φρόντισε λοιπόν.Σε κάποια πράγματα δεν χωράνε λάθη.Πόσο μάλλον όταν μιλάς για άνθρωπο!Καλή η διασκέδαση,όλοι νέοι είμαστε,όλοι κι όλες είμαστε ερωτευμένοι,αλλά ως άνθρωποι διαθέτουμε λογική,κρίση και σκέψη κι αυτό θα πρέπει να το αποδεικνύουμε με πράξεις όταν πρέπει. Σοβαρότητα,Συναίσθηση,Υπευθυνότητα και Ωριμότητα δείχνει το να ξέρεις που οδηγεί αυτό πας να κάνεις και να προλαβαίνεις τα λάθη!Κι αν ακόμα,δεν το θέλεις με τίποτα το παιδί και δεν το εκτιμάς ως δώρο Θεού,δώσε το αλλού που θα έδιναν και την ζωή τους για εκείνο!Οι γυναικολόγοι που ειδικεύονται σε θέματα εξωσωματικής,έχουν τρομερή ζήτηση στις ημέρες μας από τα άτεκνα ζευγάρια,τα οποία αν δεν τα καραφέρουν απευθύνονται σε ορφανοτροφεία.Από το να πεθάνουν προτού γεννηθούν,ας υιοθετηθούν από άτομα που θα τα αγαπήσουν πραγματικά κι ας μην είναι οι βιολογικοί τους γονείς.

Δεν τους αναγνωρίζεις αυτό το λάθος για τον απλούστατο λόγο ότι κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια. Κανείς δεν προσεγγίζει τη ζωή και τον έρωτα με τη δική σου ψυχαναγκαστική λογική, ουτε τους άλλους ανθρώπους με τη δική σου κακία, ζήλεια και εκδικητικότητα. Τα λάθη είναι ανθρώπινα και όσο υπάρχουν τρόποι να τα διορθώσουμε, άλλες τόσες είναι και οι επιλογές που έχουμε για να το πετύχουμε αυτό. Και ποιά είσαι εσύ που θα υποδείξεις το πώς, κατά τη δική σου κρίση και ηθική, θα γίνει αυτό; Ποιά είσαι εσύ που δε θα αναγνωρίζεις και δε θα συμπαθείς την αδυναμία των ανθρώπων; Ποιά είσαι εσύ που θα τους ρίχνεις το φταίξιμο για κάθε τους ατυχία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τον επίλογο δεν θα τον κάνω εγώ,αλλά ο Ιπποκράτης:

''ΟΥ ΔΩΣΩ ΔΕ ΟΥΔΕ ΦΑΡΜΑΚΟΝ ΟΥΔΕΝΙ ΑΙΤΗΘΕΙΣ ΘΑΝΑΣΙΜΟΝ, ΟΥΔΕ ΥΦΗΓΗΣΟΜΑΙ ΞΥΜΒΟΥΛΙΗΝ ΤΟΙΗΝ ΔΕ ΟΜΟΙΩΣ ΔΕ ΟΥΔΕ ΓΥΝΑΙΚΙ ΠΕΣΣΟΝ ΦΘΟΡΙΟΝ ΔΩΣΩ.''

''Και να μη δώσω ποτέ σε κανένα, έστω κι αν μου το ζητήσει, θανατηφόρο φάρμακο, ούτε να δώσω ποτέ τέτοια συμβουλή. Ομοίως να μη δώσω ποτέ σε γυναίκα φάρμακο για ν΄αποβάλει.''

..............................................................................................................

''ΟΡΚΟΝ ΕΝ ΟΥΝ ΜΟΙ ΤΟΝΔΕ ΕΠΙΤΕΛΕΑ ΠΟΙΕΟΝΤΙ ΚΑΙ ΜΗ ΞΥΓΧΕΟΝΤΙ ΕΙΗ ΕΠΑΥΡΑΣΘΑΙ ΚΑΙ ΒΙΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗΣ, ΔΟΞΑΖΟΜΕΝΩ ΠΑΡΑ ΠΑΣΙΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙΣ ΕΣ ΤΟΝ ΑΙΕΙ ΧΡΟΝΟΝ, ΠΑΡΑΒΑΙΝΟΝΤΙ ΔΕ ΚΑΙ ΕΠΙΟΡΚΕΟΝΤΙ, ΤΑΝΑΝΤΙΑ ΤΟΥΤΕΩΝ.''

''Αν τον όρκο μου αυτό τηρήσω πιστά και δεν τον αθετήσω, είθε ν΄ απολαύσω για πάντα την εκτίμηση όλων των ανθρώπων για τη ζωή μου και για την τέχνη μου, αν όμως παραβώ και αθετήσω τον όρκο μου να υποστώ τα αντίθετα από αυτά''.(Απόσπασμα από τον Όρκο του Ιπποκράτη)

Αυτα λεει ο Ιπποκρατης στον ορκο του....αλλα υπαρχει κειμενο που λεει οτι ο Ιπποκρατης εκανε εκτρωση σε μια "χορευτρια" η οποια δεν επρεπε να χασει την ομορφια του κορμιου της λογω της δουλειας της...Μαλιστα στο συγκεκριμενο κειμενο ο ιδιος φαινεται να θαυμαζει την τελεια αρμονια αυτου του κορμιου....Το χω διαβασει σε ιατρικο περιοδικο αυτο για να προλαβω τις οποιες ειρωνειες...

Πολυ ευκολα μιλαμε για "δολοφονιες" κ "δολοφονους" σε μια κοινωνια οπως η ελληνικη (κ οχι η γερμανικη πχ που το κρατος παρεχει τα απειρα προνομια σε αγαμες μητερες....)...εδω ξερω κοπελα 21 χρονων με μωρο ενος ετους, αγαμη που δεν πηρε μεταγραφη απο Κρητη για Αθηνα οπου κ ζει με το παιδι της...γτ δεν ειχε σοβαρο λογο!!!! Δεν μιλαω για οικονομικη κρατικη βοηθεια (που δεν υφισταται) κ για τον κοινωνικο ρατσισμο!

Μια παιδικη μου φιλη ειχε μια μικροτερη αδερφη με υδροκεφαλο...Μενανε στο ιδιο δωματιο...Ολη η οικογενεια ηταν δεμενη κ λατρευαν αυτο το παιδι...που στα 10 του ειχε αναπτυξη κ συμπεριφορα μωρου λιγο μηνων....Μπορεις να φανταστει κανεις την ψυχολογια της φιλης μου που μεγαλωνε διπλα σ ενα τετοιο παιδι? (δεν παραπονεθηκε ποτε κ την υπεραγαπουσε)....Αλλα τα προβληματα ολα που εχει να αντιμετωπισει μια τετοια οικογενεια....κ αφηνω κατα μερους τον πονο οταν το παιδι αυτο χαθηκε οπως ηταν φυσικο επομενο...Φαντασου τωρα αν η οικογενεια που εχει ενα τετοιο παιδι ειναι φτωχη κ δεν εχει το προνομιο να βοηθησει οπως μπορει το αρρωστο παιδι ή φαντασου την περιπτωση που δεν υπαρχουν κ οι 2 γονεις ή δεν υπαρχουν καθολου γονεις για τον οποιοδηποτε λογο...Που θα καταληξει αυτο το παιδι?

Ειμαι συμφωνη να προσπαθε ο γιατρος να καταλαβει τους λογους που θα οδηγησουν μια γυναικα στην εκτρωση κ να δει αν μπορει να ανταπεξελθει η γυναικα στο μεγαλωμα του παιδιου....Αλλα δε πρεπει να υπερβαλλουμε...Υπαρχουν τραγικες περιπτωσεις ανευθυνων γυναικων με 10, 13 εκτρωσεις που θεωρουν την αμβλωση μετρο αντισυλληψης....Αλλα υπαρχουν κ αλλες πολλες γυναικες που δεν μπορουν να κανουν αλλιως...Ξερει κανεις ποσο μπορει αυτο να επηρεασει την ψυχολογια τους...? Κ αντι να τους σταθουμε, αντι να βοηθησουμε με "επαρκη ενημερωση για τα μετρα αντισυλληψης" κ "πιεση του κρατους για επιδοματα κ βοηθεια σε αγαμες μητερες".....δειχνουμε αυτες τις φωτο κ μιλαμε για δολοφονιες....

emconfused Πραγματικα ντρεπομαι που υπαρχουν γιατροι που οταν θα ρθει μια κοπελα 17-18 χρονων να τους μιλησει για το προβλημα της θα την κοιταξουν υποτιμητικα κ θα την πουν "φονια"....Δλδ αν ερθει καποιος με AIDS ή κονδυλωματα πρωκτου πως θα τον αντιμετωπισετε...? Ως μιασμα? <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και άλλο "νΩτιαία μυϊκή ατροφία", και άλλο οι περιπτώσεις στις οποίες αναφέρομαι. Κι αν θες να πουλήσεις μαγκιά σε γιατρούς, τουλάχιστον κάντο ορθογραφημένα.

Μάλλον χαίρεσαι που υπάρχει ο πατέρας σου, τελεία. Ο μοναδικός άντρας της ζωής σου.

Έτσι.

Ρε φίλε τώρα που έχουμε τελειώσει και κάνουμε και κάτι στη ζωή μας έχω μια ερώτηση....

Τι #%#$ νομίζεις πως είσαι επειδή είσαι φοιτητής Ιατρικής? Την έχεις δει κάποιο ιδιαίτερα ανώτερο είδος σε συγκρίση με τους άλλους φοιτητές?

Και το να προσβάλλεις με προσωπικά επιχειρήματα τέτοιου είδους είναι τουλάχιστον αντιαισθητικό.

Υγ. Για να μην είμαι off topic πιστεύω πως και οι δύο πλευρές έχουν δίκιο σε πολλά από αυτά που λένε, αλλά αυτό που λέω είναι να αφήσουμε τα μεγάλα λόγια γιατί αν π.χ. συνέβαινε κάτι παρόμοιο σε εμάς ίσως να είχαμε διαφορετική άποψη. Εξ'ού και "μακρυά από το χορό......"

Σοφός ο λαός

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Δεν τρέφω αυταπάτες μεγαλείου... αλλά μου τη δίνει η τακτική "έλα παππού να σου δείξω το αμπελοχώραφό σου"... όπως εγώ δεν έκανα διάλεξη περί "ενδίκων μέσων" και "αναγκαστικής εκτέλεσης" και δε θα με έπαιρνε, άλλο τόσο δε θα 'πρεπε να πουλάνε μούρη μερικοί με γνώσεις που δεν κατέχουν και δε δικαιούνται να επικαλούνται.

Και ΕΣΥ δε θα 'πρεπε να πουλάς μούρη επειδή επιλέγεις να μην παρασιτείς στους γονείς σου και γι' αυτό δουλεύεις. Στοιχειώδη αξιοπρέπεια και αυτοσεβασμό έχουμε όλοι- μην περιμένεις να σου δώσουμε κι εύσημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ΕΣΥ δε θα 'πρεπε να πουλάς μούρη επειδή επιλέγεις να μην παρασιτείς στους γονείς σου και γι' αυτό δουλεύεις. Στοιχειώδη αξιοπρέπεια και αυτοσεβασμό έχουμε όλοι- μην περιμένεις να σου δώσουμε κι εύσημα.

Σου ζήτησε κανείς εύσημα?

Αυτό που σου είπα είναι ότι τώρα που κοιτάω πίσω λέω ότι το να είσαι φοιτητής Ιατρικής δε σημαίνει τίποτα και σίγουρα δεν είσαι ανώτερος από τους άλλους φοιτητές.

Πιστεύω πώς όταν κάτι με ενοχλεί έχω δικαίωμα να το λέω σε ένα δημόσιο φόρουμ. Αν εσύ τώρα έχεις ένα κόλλημα να προσβάλλεις συνεχώς τους άλλους, τότε θα διαφωνίσω ότι διαθέτεις τον αυτοσεβασμό που ανέφερες πιο πάνω.

ΥΓ. Το να μιλάς κόσμια και να παραδέχεσαι ότι το να λες σε μία κοπέλα ότι ο μοναδικός άντρας της ζώης της είναι ο πατέρας της δεν είναι ούτε καν εύηχο, δεν είναι κακό......

Και όποιος είναι ευέξαπτος και ψάχνει παντού να την πει σε κάποιον, τότε λάθος επάγγελμα διάλεξε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ σου λέω ότι βασίζεσαι σε λάθος σημεία για να βγάλεις το συμπέρασμα και ότι παρίστάνω τον καμπόσο επειδή είμαι φοιτητής Ιατρικής ("τα αρχίδια μου κουνιούνται" που έλεγε και ο Τρουπής) και ότι είναι αδικαιολόγητη και υβριστική η επίθεση εκ μέρους μου σε ένα άτομο που "ντρέπεται που υπάρχω". Και έχεις κάθε δικαίωμα να λες τι σε ενοχλεί γενικά για τον κόσμο σε ένα φόρουμ. Το τι σε ενοχλεί σε έναν άνθρωπο, το λες σε πμ. Εκτός αν θέλεις να τον προκαλέσεις- άρα τα θέλει ο κώλος σου. Μη διαμαρτύρεσαι λοιπόν για "ευερεθιστότητα".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκτός αν θέλεις να τον προκαλέσεις- άρα τα θέλει ο κώλος σου. Μη διαμαρτύρεσαι λοιπόν για "ευερεθιστότητα".

Στο ξαναείπα, χαλάρωσε άλλη όρεξη δεν είχα να θέλω να σε προκαλέσω μεσημεριάτικα...

Αυτό που έγραψες απλά δε μου άρεσε και το έγραψα.

Χαλάρωσε, ρελαξ και μην τα παίρνεις με το παραμικρό.

Το ξαναλέω ευέξαπτος + γιατρός είναι από τους συνδυασμούς που δεν φτουρούν (δυστυχώς οι περισσότεροι άλλοι άσχημοι συνδυασμοί λειτουργούν)

ΥΓ Όταν με ενοχλεί κάτι που γράφτηκε έχω δικαίωμα δημόσια να εκφράσω τη διαφωνία μου. Και πραγματικά διαφωνώ σε μία κοπέλα να της λες ότι ο μοναδικός άντρας της ζωής της είναι ο πατέρας της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω εχω να πω :

1ον!!!! Παρακαλω να πεσουν οι τονοι

2ον Να μην προσβαλουμε 3α ατομα

3ον Ο καθενας μπορει να πει τη γνωμη του χωρις να βριζει

Ευχαριστω

------------------------------------------------------------

Οσον αφορα για το θεμα μας....αν και τα εχω χιλιοπει!!!

Προφυλαχτικα,προφυλαχτικα,προφυλαχτικα να αγοραζουν και τα 2 φυλα!!!Σιγα την ντροπη!

Δε θελετε προφυλαχτικα....εχετε σχεση;Κανετε ΟΛΕΣ τις αναγκαιες εξετασεις και υπαρχουν τα γνωστα ΑΝΤΙΣΥΛΛΥΠΤΙΚΑ....ή ακομα και το vaginal ring.

Εσπασε το προφυλαχτικο,ξεχασατε το διαφραγμα κτλ κτλ.....επειγουσα αντισυλληψη ΠΡΟΣΟΧΗ δε ειναι καραμελα!

Ειμαι υπερ της εκτρωσης οταν ειναι θεμα βιασμου,αιμομιξιας,ανηλικα και γενετικες ανωμαλιες.Ελπιζω να μην ξεχασα τπτ.

Ααα να μην ξεχνατε οτι ακομα υπαρχουν ανθρωποι που δεν ξερουν τι παει να πει αντισυλληψη ή προφυλαξη.....αν ξερανε δε θα ειχαν 4-5 κουτσουβελα και τιποτα να τους δωσουν να φανε!

Ναι στην σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση.....ελεος πια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και πραγματικά διαφωνώ σε μία κοπέλα να της λες ότι ο μοναδικός άντρας της ζωής της είναι ο πατέρας της.

Αλλά μάλλον συμφωνείς ή υπερασπίζεσαι το δικαίωμά της να λέει ότι "ντρέπεται" που υπάρχω. Τέσπα. Τα σχόλια περί "πατέρα" τα αποσύρω και ζητώ συγγνώμη εαν ξεπέρασα (παραπάνω από ό,τι θα δικαιούμουν) τα όρια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ είμαι και ευέξαπτη και θα γίνω γιατρός Αντρέα.Τραβάς κανά ζόρι??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.