Jump to content

Εκτρώσεις


giorgoss

Recommended Posts

@@Δυστυχώς, στη χώρα μας πραγματοποιούνται περισσότερες από 150.000 το χρόνο, ενώ οι τοκετοί είναι πολύ λιγότεροι. Η Ελληνίδα είναι εκτεθειμένη στις εκτρώσεις 17 φορές περισσότερο από την Ολλανδέζα, 13 φορές από τη Γερμανίδα και 7 φορές από τη Βρετανίδα και την Τυνήσια!@@

και συνεχιζει πιο κατω...

@@Οι γυναίκες στη χώρα μας, τόνισε ο κ. Λώλης, δεν χρησιμοποιούν σε υψηλό ποσοστό μέσα αντισύλληψης, κυρίως οι νέες και άγαμες. Η έκτρωση, εκτός του ότι στερεί ένα έμβρυο, μπορεί να προκαλέσει και στειρότητα (σε ποσοστό που πλησιάζει το 7% κατά τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας), εκτός των άλλων γυναικολογικών προβλημάτων.@@

....ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ ΠΕΡΑ????? emeleos ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!!!!!

B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 262
  • Created
  • Last Reply

Επιβεβαιώνω πως σε καμία μου [μόνιμη] σχέση δεν χρησιμοποιούσα από ένα σημείο και μετά. Πες με ηλίθιο σ'αυτό το θέμα, δεν θα έχεις άδικο. :mellow:

Η έκτρωση είναι αρκετές φορές μια πολύ τραυματική εμπειρία για τον γυναικείο οργανισμό, ανεξάρτητα απ'την πίστη ή την ιδεολογία περί αμβλώσεων. Το ποσοστό στειρότητας (7%) δεν είναι καθόλου αμελητέο. :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιβεβαιώνω πως σε καμία μου [μόνιμη] σχέση δεν χρησιμοποιούσα από ένα σημείο και μετά. Πες με ηλίθιο σ'αυτό το θέμα, δεν θα έχεις άδικο. :mellow:

αυτο το ακουω (δυστυχως) απο πολλους. ειλικρινα απορω... :mellow:

υποθετω σε απασχολει το ενδεχομενο μιας εγκυμοσυνης, σωστα?

τοτε? τι ειναι αυτο που σε κανει να μη χρησιμοποιεις ενα ειδος προφυλαξης?

(οι ερωτησεις δεν απευθυνονται σε εσενα γουιζαρντ, απλα "χρησιμοποιω" αυτο που εγραψες ως παρδειγμα)

επισης ακουω απο πολλα κοριτσια οτι δισταζουν να ζητησουν απο τους συντροφους τους να παρουν προφυλαξεις.

ολες ομως φοβουνται την πιθανοτητα μιας αμβλωσης (και καλα κανουν!)

δεν ειναι λιγακι αντιφατικα αυτα τα 2?

οσο για τους αριθμους, τα τελευταια στοιχεια μιλουν για 80-100.000/χρονο. πολυ καλυτερο απο το 200-250.000 που ηταν πριν λιγα χρονια, αλλα παλι ανησυχητικα υψηλος αριθμος... :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θα παίξω τον δικηγόρο του διαβόλου, υποστηρίζοντας πως το θέμα της αντισύλληψης δεν είναι μόνο αντρικό. Πολύ συχνά σε μια σταθερή σχέση το σκουφάκι πάει περίπατο, αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι..

Πολύ βαρύ και πολύ σημαντικό το θέμα της έκτρωσης. Δυστυχώς όμως δεν αντιμετωπίζεται με την σοβαρότητα που του αρμόζει.... Συνήθως οι συζητήσεις επικεντρώνονται γύρω από το αν το έμβρυο θεωρείται άνθρωπος ή όχι :blink: κι αν η διαδικασία αυτή είναι έγκλημα ή όχι, και σπάνια εξετάζεται το πραγματικό της κόστος (εννοείται βέβαια πως δεν αναφέρομαι στα ευρώπουλα που σκάει κανείς για το γεγονός). Από την άλλη πάλι..δεν είναι λίγες οι φορές (για να μην πω πως το ποσοστό αγγίζει το 80%) που κοπελίτσες, ως μεγαλοκοπέλες, έχουν κανονικά εντονότατη σεξουαλική ζωή, αλλά δεν γνωρίζουν τι εστί γυναικολόγος :huh: Αυτό από μόνο του λέει πολλά.... Τη στιγμή που δεν ενδιαφέρονται να προστατέψουν τον εαυτό τους από χίλια-δυο νοσήματα.. Άκουσα τις προάλλες ένα περιστατικό.. Η κοπελιά είχε κονδυλώματα, χωρίς να ξέρει ούτε από πού τα κόλλησε, ούτε πώς και γιατί. Βλέπεις, δεν πήγαινε με όποιον να'ναι. Κι έπρεπε να φτάσει στο απροχώρητο για να πάει σε γιατρό..Τι να λέμε τώρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Amelie

το θεμα της αντισυλληψης αφορα το ζευγαρι. δεν ειναι ουτε αντρικο ουτε γυναικειο.

ωστοσο οι γυναικες ειναι καπως πιο ευαισθητες στην ολη υποθεση. αυτονοητο,μιας και κυριως εσεις θα υποστειτε τις επιπτωσεις μιας αμβλωσης. τοσο τις σωματικες (αν υπαρξουν) οσο και τις ψυχολογικες (που στην πλειοψηφια των περιπτωσεων ειναι παρουσες.)

εμεις δυστυχως ειμαστε λιγακι πιο "αφελεις" να πω, "επιπολαιοι" να πω...

οσον αφορα το θεμα της προληπτικης εξετασης που θιγεις, θα κατανοησεις την πληρη εκταση του αν ρωτησεις πχ φοιτητριες ιατρικης (που οσο ναναι εχουν πολυ μεγαλυτερη ενημερωση στα θεματα υγειας απο καθε αλλη) αν εχουν επισκευθει ποτε γυναικολογο.

τα αποτελεσματα δε θα ειναι και τοσο ευχαριστα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλο ειναι να χρησιμοποιουμε μετρα αντισυλληψης.Εντουτοις λαθη γινονται και τοτε το ζευγαρι ερχεται αντιμετωπο με το θεμα της εκτρωσης.Σε αυτες τις περιπτωσεις τασσομαι υπερ της διαδικασιας αυτης παντα με τη συμφωνη γνωμη του γιατρου και του νομου.Οι οποιες θρησκευτικες προκαταληψεις δεν εχουν θεση σε ζητηματα κοινωνικα οπως ειναι οι διαπροσωπικες σχεσεις και η διασφαλιση της υγειας και της γονιμοτητας.Η επιστημη εχει κανει αλματα στο θεμα αυτο και εχει μειωθει αρκετα το ποσοστο επιπλοκων.Το σιγουρο παντως ειναι οτι το ζευγαρι πρεπει να εχει ενημερωση για θεματα αντισυλληψης και να υπαρχει ο απαιτουμενος αλληλοσεβασμος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

....ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ ΠΕΡΑ????? emeleos ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!!!!! 

B)

Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αγαπητέ αλλά δεν είναι μόνο θέμα των κοριτσιών!!! Θα έπρεπε να πει κάποιος...παιδιά τί γίνετε εδώ...ή (πάλι λάθος) αγόρια τί γίνετε εδώ; καλυφθείτε γιατί έχουν αυξηθεί οι αμβλώσεις...

Άσχετο αλλά ο Λώλης ήταν καθηγητής γυναικ. στο παν.Ιωαννίνων και ήταν έεενα κοφτήρι...έχει μείνει θρύλος...ευτυχώς πήρε σύνταξη και πήραν γενιές και γενιές πτυχία :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει και σε κάποια ιδιαίτερα σημαντικά θέματα,εδώ στην Ελλάδα,εμφανίζουμε μια περίεργη αντιφατικότητα..Από τη μια έχουμε απελευθερωθεί σε κάποια θέματα (αν και διατηρώ επιφυλάξεις εάν πρόκειται όντως για απελευθέρωση) και από την άλλη αδυνατούμε να ανάλάβουμε τις ευθύνες που απορρέουν από αυτήν.Και αναφέρομαι βέβαια τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες.Όπως μας έλεγαν και στην Γυναικολογία,για την Ελληνίδα (και για τον Έλληνα κατ'επέκτασιν) η έκτρωση είναι μέθοδος αντισύλληψης!!! Υπήρχαν γυναίκες, έγγαμες ,μορφωμένες που είχαν κάνει 10-15 εκτρώσεις, έκαστη!!

Πέρα από τις κυήσεις αδιαφορούμε και για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, τόσο για τα "νεότερα",όσο και για τα κλασικά τα οποία έχουν κάνει ανησυχητική επανεμφάνιση.

Προσωπικά πιστεύω ότι η χρήση προφυλακτικού είναι απαραίτητη και στις περιστασιακές και στις μόνιμες σχέσεις.Στην περίπτωση βέβαια που αποφασιστεί από κοινού η μη χρησιμοποίηση προφυλακτικού θα πρέπει να γίνουν οι αντίστοιχες εξετάσεις και να ληφθεί κάποια φαρμακευτική αντισύλληψη η οποία είναι πολύ παρεξηγημένη στη χώρα μας,αφού μόνο το 7% των γυναικών λαμβάνει αντισυλληπτικά.Έχουμε μάλλον ξεχάσει ότι το "χάπι" απελευθέρωσε τη γυναίκα και της έδωσε τη δυνατότητα να έχει τον έλεγχο του σώματος και των επιλογών της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό με το χάπι το ακούω συχνά...και ναι είναι μια καλή λύση δεν ξέρεις όμως ότι είναι επιβάρυνση για τον οργανισμό της γυναίκας; Καταρχήν κάνει κατακράτηση υγρών, δεν μπορεί να το λαμβάνει πάνω από 2 3 χρόνια, ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΘΡΟΜΒΩΣΕΙΣ με αποτέλεσμα εμβολές που μπορεί να αποβούν μοιραίες...δεν πρέπει να λαμβάνεται από γυναίκες που καπνίζουν γιατί αυξάνεται κατακόρυφα ο κίνδυνος (και πάρα πολλές νέες γυναίκες καπνίζουν) και έχει και το αρνητικό η γυναίκα να παχαίνει. Το χάπι αγαπητέ είναι σαφώς μια λύση αλλά δεν είναι η πιο εύκολη και ανώδυνη...καλυφθείτε

αααα και δεν γίνεται μια γυναίκα να κάνει 10 εκτρώσεις...δεν θα έχει μείνει ενδομήτριο για ενδομήτριο...μην λέμε χαζά σε τόσο σοβαρό θέμα ε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό με το χάπι το ακούω συχνά...και ναι είναι μια καλή λύση δεν ξέρεις όμως ότι είναι επιβάρυνση για τον οργανισμό της γυναίκας; Καταρχήν κάνει κατακράτηση υγρών, δεν μπορεί να το λαμβάνει πάνω από 2 3 χρόνια, ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΘΡΟΜΒΩΣΕΙΣ με αποτέλεσμα εμβολές που μπορεί να αποβούν μοιραίες...δεν πρέπει να λαμβάνεται από γυναίκες που καπνίζουν γιατί αυξάνεται κατακόρυφα ο κίνδυνος (και πάρα πολλές νέες γυναίκες καπνίζουν) και έχει και το αρνητικό η γυναίκα να παχαίνει. Το χάπι αγαπητέ είναι σαφώς μια λύση αλλά δεν είναι η πιο εύκολη και ανώδυνη...καλυφθείτε

αααα και δεν γίνεται μια γυναίκα να κάνει 10 εκτρώσεις...δεν θα έχει μείνει ενδομήτριο για ενδομήτριο...μην λέμε χαζά σε τόσο σοβαρό θέμα ε;

Σε όλα τα φάρμακα,σταθμίζεται ανά περίπτωση το προσδοκώμενο όφελος και ο πιθανός κίνδυνος.Τα νεότερα δε αντισυλληπτικά περιέχουν πολύ μικρές ποσότητες ορμονών και θεωρούνται πρακτικά ακίνδυνα.Η πιθανότητα εμβολής κυμαίνεται περίπου 1/10000 και οι τελευταίες έρευνες δείχνουν ότι συνήθως υπάρχει υποκείμενη διαταραχή των μηχανισμών της πήξης.Ο γυναικολόγος οφείλει να συμπεριλάβει στον έλεγχο,την διερεύνηση αυτή ,πριν συστήσει την λήψη αντισυλληπτικών.

Όσο για τον αριθμό των εκτρώσεων δεν υπερβάλλω καθόλου,είδα περίπτωση που είχε έρθει για την 12η έκτρωση!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΚ σε πιστεύω σαφώς :) απλά μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο...οι γυναικολόγοι συστήνουν πολύ συχνά αντισυλληπτικά και προσωπικά το 1/10.000 είναι μεγάλο ποσοστό...κι επειδή το έχω ζήσει από πολύ κοντά που μια νέα κοπέλα υγιέστατη (η οποία κάπνιζε και δεν της είχε πει ο γιατρός ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ότι έπρεπε να σταματήσει)έπαθε εμβολή και τρέχαμε στα νοσοκομεία με τρόμο μην την χάσουμε ...

ουφ...δύσκολο και λεπτό θέμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ ότι το ποσοστό δεν είναι αμελητέο αλλά σκέψου το εξής:Αν και οι 150.000 γυναίκες που κάνουν έκτρωση κάθε χρόνο,ελάμβαναν αντισυλληπτικά,θα είχαμε χοντρικά 15 εμβολές το χρόνο (πολύ λίγες σε σχέση με αυτές που οφείλονται σε άλλα αίτια). Αν γινόταν ο κατάλληλος έλεγχος από τους γυναικολόγους ο αριθμός αυτός θα γινόταν ακόμη μικρότερος.Εξάλλου σε χώρες που η χρήση του "χαπιού" φτάνει το 30% δεν έχει προκύψει στατιστικά σημαντικός κίνδυνος ώστε να αμφισβητηθεί η χρήση του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σίγουρα για εμάς τους άντρες είναι πολύ πιο εύκολο να ζητάμε από μια κοπέλα να πάρει χάπια... δεν νομίζω όμως ότι είναι ότι καλύτερο... το σκουφάκι είναι μια καλή λύση...

Δεν ξέρω πόσο πιθανό είναι το ενδεχόμενο εμβολής... αλλά σίγουρα έχουν πολλές αρνητικές επιδράσεις... και το θέμα της παχυσαρκίας είναι έντονο...

Η καλύτερη λύση είναι να προσέχουν και οι δύο... και πάντα αν μιλάνε και είναι ειλικρινής μεταξύ τους αποφεύγονται όλες οι δυσάρεστες καταστάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να μην παρεξηγηθώ δεν θέλω να απαλλάξω τους άνδρες από την ευθύνη που τους αναλογεί,απλά ως γυναίκα αισθάνομαι πιο ασφαλής γνωρίζοντας ότι εγώ ορίζω το σώμα μου,τις επιλογές μου και τις ευθύνες μου ακόμη και μέσα σε μια μόνιμη σχέση.Για τις περιστασιακές σχέσεις,δεν συζητώ καν τη μη χρησιμοποίηση προφυλακτικού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σημειωσω παντως οτι σε χωρες οπως η Αμερικη, οπου πολυ μεγαλο ποσοστο γυναικων λαμβανουν αντισυλληπτικα, τα αφροδισια νοσηματα (γονορροια, κονδυλωματα,συφιλη κτλ) κανουν θραυση.

Λες και ο μοναδικος "κινδυνος" κατα την σεξουαλικη επαφη ειναι η εγκυμοσυνη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο το ακουω (δυστυχως) απο πολλους. ειλικρινα απορω... :mellow:

υποθετω σε απασχολει το ενδεχομενο μιας εγκυμοσυνης, σωστα?

τοτε? τι ειναι αυτο που σε κανει να μη χρησιμοποιεις ενα ειδος προφυλαξης?

(οι ερωτησεις δεν απευθυνονται σε εσενα γουιζαρντ, απλα "χρησιμοποιω" αυτο που εγραψες ως παραδειγμα)

Είμαι ηλίθιος. Και σε μένα ν'απευθυνόσουν δεν θα είχες άδικο (γι'αυτό το θέμα)... :(

Η προφύλαξη μου είναι η αρχαιότερη όλων: η διακοπτόμενη συνουσία και ο υπολογισμός ωοθυλακορηξίας της partner μου. Ουσιαστικά συνεχίζω να δοκιμάζω την τύχη μου, μιας που μέχρι στιγμής δε μου έχει συμβεί στραβή. Αδικαιολόγητος... -_-

edit: Να προσθέσω πως είμαι απ'τη φύση μου παθολογικά μονογαμικός και το παραπάνω συμβαίνει μονάχα με τις μόνιμες σχέσεις που είχα/έχω. One night stands ή με γυναίκες αμφίβολης υγειινής ποτέ... κυκλοφορούν και κάτι ερπητοϊοί να! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για να κάνω λίγο πιο light τη συζήτηση...

Πολύ καλό progie για όσους (άνδρες) έχουν Symbian κινητό και είναι επαγγελματίες πολυγαμικοί. :P

Σας ορκίζομαι δεν το έχω κατεβάσει. :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emconfusedemarup Παιδιά άμα είναι να πεθάνουμε, να πεθάνουμε μπαμ και κάτω και για υψηλό σκοπό, όχι για AIDS και μαλακίες...

Ρε...21ος αι. είναι δυνατόν να μη βάζετε σκουφί; Δλδ emeleos που λέει και η νοτμπαντ...εμένα και μόνο η έννοια της καθυστέρησης με σκοτώνει... :blink:

Ειδικά για εμάς τους φοιτητές/γιατρούς που είμαστε ομάδα υψηλού κινδύνου είναι ανεπίτρεπτο...1000 μαλακίες μπορεί να γίνουν σε μια εφημερία...τι φταίνε οι καημένες κοπέλες δλδ.;

...Θες να κάνεις ράμματα σε ένα δάχτυλο...ανοίγεις τη γάζα...και...το αρτηριδιάκι πετάει το αίμα σπρει...αυτό πάει στο γυμνό σου μάτι...και αν είσαι ελεεινά γκαντέμης τον τσιμπάς τον ιούλη...( Δεν είναι υπερβολή...είναι σπάνιο, αλλά γίνεται και κοστίζει ζωές...)

δλδ...νταξ...λίγη πρόνοια...γιατί μετά το ποτάμι πίσω δε γυρνά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γι'αυτό όλοι θέλουν να γίνουν γυναικολόγοι!! 150000 δεν είναι και λίγες οι εκτρώσεις!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Σωστή παρατήρηση.

επισης ακουω απο πολλα κοριτσια οτι δισταζουν να ζητησουν απο τους συντροφους τους να παρουν προφυλαξεις.

ολες ομως φοβουνται την πιθανοτητα μιας αμβλωσης (και καλα κανουν!)

δεν ειναι λιγακι αντιφατικα αυτα τα 2?

Αδυνατώ να καταλάβω πως κάποια διστάζει να ζητήσει κάτι τέτοιο και θυμώνω που το ακούω ως δικαιολογία γιατί είναι φρικτή, όταν ήδη νιώθει τόση οικειότητα ώστε να προχωρήσει τόσο μαζί με κάποιον. Όταν δεν επιμένει για προφύλαξη σημαίνει απλά ότι δεν την νοιάζει να προφυλαχθεί για δικούς της λόγους. Του έχει σίγουρα εμπιστοσύνη πως δεν έχει κάτι (καλώς ή κακώς) και μάλλον σχετικά με την εγκυμοσύνη ρισκάρει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@@Δυστυχώς, στη χώρα μας πραγματοποιούνται περισσότερες από 150.000 το χρόνο, ενώ οι τοκετοί είναι πολύ λιγότεροι. Η Ελληνίδα είναι εκτεθειμένη στις εκτρώσεις 17 φορές περισσότερο από την Ολλανδέζα, 13 φορές από τη Γερμανίδα και 7 φορές από τη Βρετανίδα και την Τυνήσια!@@

και συνεχιζει πιο κατω...

@@Οι γυναίκες στη χώρα μας, τόνισε ο κ. Λώλης, δεν χρησιμοποιούν σε υψηλό ποσοστό μέσα αντισύλληψης, κυρίως οι νέες και άγαμες. Η έκτρωση, εκτός του ότι στερεί ένα έμβρυο, μπορεί να προκαλέσει και στειρότητα (σε ποσοστό που πλησιάζει το 7% κατά τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας), εκτός των άλλων γυναικολογικών προβλημάτων.@@

....ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ ΠΕΡΑ????? emeleos ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!!!!! 

B)

ρε κοριτσια.........*(αντε και αγορακια_)!!!!!!!!

μπορειτε να μου πειτε γιατι τα ποσοστα ειναι τετοια στη χωρα μας?????????... 17 φορές περισσότερο από την Ολλανδέζα...:blink::blink:

ειμαι πολυ περιεργος να ακουσω τι εχετε να πειτε....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πανω στο ζητημα του χαπιου εχω ανοιξει εδω και καιρο ενα τοπικ,σε σχεση με ενα αρθρο που ειχα διαβασει ΣΕ ΙΑΤΡΙΚΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ!!!! :mellow:

Οσο ν'αφορα τις εκτρωσεις,δυστυχως πιστευω πως ισχυει σε μεγαλο βαθμο αυτο που λεχθηκε,δηλαδη πως οι γυναικες ντρεπονται να ζητησουν απ'τους συντροφους τους να φορεσουν προφυλακτικο-δεν καταλαβαινω το λογο... :(

Επισης πολλα αγορια δε θελουν να το φορεσουν για να τις 'νιωθουν' καλυτερα!!!! emeleos

Οπως φαινεται ειμαι εναντιον των αντισυλληπτικων,διοτι ριχνουν ολη την ευθυνη στην γυναικα,σε ενα ζητημα που και οι δυο πρεπει να εχουν ισο μεριδιο.Και δυστυχως σε αυτα τα ζητηματα υπαρχουν ΠΟΛΛΑ ταμπου και ας θελουν ολοι να το παιζουν ανοιχτομυαλοι!!!!! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μερικοί, συμπληρώστε αν θέλετε κι άλλους:

*Οι Ελληνίδες έχουν χαμηλό δείκτη ενημέρωσης σχετικά με τις μεθόδους αντισύλληψης.

-Δεν υπάρχουν σοβαρά προγράμματα σεξουαλικής διαπαιδαγώγηση στη χώρα μας.

-Σε ποσοστό 80%-90% χρησιμοποιούν κυρίως το προφυλακτικό σε συνδυασμό τη διακεκομμένη επαφή.

-Είναι επιφυλακτικές ως προς το χάπι γιατί φοβούνται τις παρενέργειες (το χρησιμοποιεί μόνο το 2,4 %), ενώ στην Ευρώπη οι γυναίκες που το παίρνουν ξεπερνούν το 40%.

-Εκτιμάται ότι τρεις στις δέκα θα χρησιμοποιήσουν το χάπι της επόμενης μέρας λόγω άγνοιας της ύπαρξής του.

*Η μείωση του ηλικιακού μέσου όρου έναρξης σεξουαλικής δραστηριότητας ευθύνεται για την πραγματοποίηση εκτρώσεων από Ελληνίδες ηλικίας ακόμη και 14 ετών

*Η κακώς εννοούμενη σεξουαλική απελευθέρωση στη χώρα μας

*Σαν λαός χαρακτηριζόμαστε ως παθιασμένοι και μη προνοητικοί.

Σχετικά με τα ήδη αναφερθέντα, η ευθύνη κακά τα ψέματα αφορά περισσότερο τη γυναίκα γιατί η εγκυμοσύνη συμβαίνει στο δικό της σώμα. Άρα αυτή κατ’ εμένα πρέπει πρώτα απ’ όλα να το φροντίζει και να ανησυχεί. Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία του στιλ δίστασα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Τραγικότατο.

Επειδή δεν έχω διάθεση να κάνω τη δουλειά που πρέπει να κάνω :) , ας προσθέσω πως ό,τι αναφέρθηκε έως τώρα αφορά τους λόγους ύπαρξης ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης στην Ελλάδα και όχι τους λόγους για τους οποίους οι γυναίκες προβαίνουν σε διακοπή της. Άρα δεν μιλάμε για εκτρώσεις ακριβώς, αλλά για την αιτία τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.