Jump to content

Εκτρώσεις


giorgoss

Recommended Posts

Ε,προγφανως για οικονομικους,αλλα κυριως κοινωνικους και ηλικιακους λογους...

Ετσι δεν ειναι??? :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 262
  • Created
  • Last Reply

Καπου διαβασα οτι μερικες κοπελες δισταζουν να ζητησουν απο το συντροφο τους να βαλουν προφυλαχτικο.......να του το βαζετε μονες σας :rolleyes: Οχι δε αστειευομαι καθολου.....εκει που πατε και κανετε τοσα ψωνια αγοραστε και ενα κουτι προφυλαχτικα.....σιγα τη δυσκολια ;) μεσα εχει οδηγιες χρησης......

Μετα καπου διαβασα οτι καποιες κοπελες φοβουνται μηπως παχυνουνε....καλυτερα να φουσκωσει ο πισινος σας παρα η κοιλια σας ;)

Καπου ακουσα για θρομβωσεις και γενικοτερα προβληματα απο τα αντισυλληπτικα.....γιατι ποσοστα μιλαμε;;;;;Το ποσοστο να μεινει καποια εγκυος χωρις καμια προφυλαξη ποσο ειναι;;;;;;

Καπου διαβασα οτι πολλες καπνιζουνε γι'αυτο δε κανουν χρηση του χαπιου....ας το κοψουνε!Οταν με το καλο θα ειναι εγκυμονουσες τι θα λενε; :wacko:

Καπου διαβασα οτι δε μπορει να γινεται χρηση του χαπιου 2-3 χρονια.....εχετε υποψη σας οτι πρεπει να σταματατε για μερικους μηνες;Οτι πρεπει καθε χρονο να κανετε παπ-τεστ,αιματολογικες και ουρολογικες το ξερετε;Το Παπ το κανεις ειτε κανεις χρηση του χαπιου ειτε οχι

Καπου διαβασα για τα νοσηματα....ε ναι αν ειναι να χοροπηδας απο δω και απο κει 100% σκουφι,καποτα,προφυλαχτικο

Καπου διαβασα οτι το σωμα ειναι δικο μας αυτο ειναι 100% σιγουρο αλλα οταν εχουμε ενα συντροφο μια σταθερη σχεση μπορει να μας πει ο συντροφος μας για το χαπι....εξαλλου το σεξ το κανουν και οι 2.Κι εσεις οι αντρες μπορειτε να πειτε "οχι χαπι...εγω προφυλαχτικο τοτε"...οκ!

Τεσπα εγω ειμαι υπερ του χαπιου οταν υπαρχει μια μονιμη σχεση αφου πρωτα γινονται ολες οι εξετασεις και επαναλαμβανονται μια φορα το χρονο.Υπαρχουν πολλα ειδη πια και μπορεις να βρεις πιο ειναι το καταλληλοτερο για το σωμα.Αν καποια παχυνει μπορει απλα να ξεκινησει γυμναστικουλα,να προσεχει τη διατροφη της και γενικοτερα να κανει μια πιο υγειινη ζωη.

Ειμαι υπερ του προφυλαχτικου και μαλιστα δε εχω κανενα μα κανενα προβλημα να παω να τα αγορασω εγω.Μαλιστα τα αγοραζω σε κουτες αφου Ελλαδα μια 12αδα κανει 4 ευρω....ενω Ιταλια μια 6αδα κανει 6 ευρω (νομιζω).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καπου διαβασα οτι μερικες κοπελες δισταζουν να ζητησουν απο το συντροφο τους να βαλουν προφυλαχτικο.......να του το βαζετε μονες σας  :rolleyes: Οχι δε αστειευομαι καθολου.....εκει που πατε και κανετε τοσα ψωνια αγοραστε και ενα κουτι προφυλαχτικα.....σιγα τη δυσκολια  ;) μεσα εχει οδηγιες χρησης......

Μετα καπου διαβασα οτι καποιες κοπελες φοβουνται μηπως παχυνουνε....καλυτερα να φουσκωσει ο πισινος σας παρα η κοιλια σας  ;)

Καπου ακουσα για θρομβωσεις και γενικοτερα προβληματα απο τα αντισυλληπτικα.....γιατι ποσοστα μιλαμε;;;;;Το ποσοστο να μεινει καποια εγκυος χωρις καμια προφυλαξη ποσο ειναι;;;;;;

Καπου διαβασα οτι πολλες καπνιζουνε γι'αυτο δε κανουν χρηση του χαπιου....ας το κοψουνε!Οταν με το καλο θα ειναι εγκυμονουσες τι θα λενε; :wacko:

Καπου διαβασα οτι δε μπορει να γινεται χρηση του χαπιου 2-3 χρονια.....εχετε υποψη σας οτι πρεπει να σταματατε για μερικους μηνες;Οτι πρεπει καθε χρονο να κανετε παπ-τεστ,αιματολογικες και ουρολογικες το ξερετε;Το Παπ το κανεις ειτε κανεις χρηση του χαπιου ειτε οχι

Καπου διαβασα για τα νοσηματα....ε ναι αν ειναι να χοροπηδας απο δω και απο κει 100% σκουφι,καποτα,προφυλαχτικο

Καπου διαβασα οτι το σωμα ειναι δικο μας αυτο ειναι 100% σιγουρο αλλα οταν εχουμε ενα συντροφο μια σταθερη σχεση μπορει να μας πει ο συντροφος μας για το χαπι....εξαλλου το σεξ το κανουν και οι 2.Κι εσεις οι αντρες μπορειτε να πειτε "οχι χαπι...εγω προφυλαχτικο τοτε"...οκ!

Τεσπα εγω ειμαι υπερ του χαπιου οταν υπαρχει μια μονιμη σχεση αφου πρωτα γινονται ολες οι εξετασεις και επαναλαμβανονται μια φορα το χρονο.Υπαρχουν πολλα ειδη πια και μπορεις να βρεις πιο ειναι το καταλληλοτερο για το σωμα.Αν καποια παχυνει μπορει απλα να ξεκινησει γυμναστικουλα,να προσεχει τη διατροφη της και γενικοτερα να κανει μια πιο υγειινη ζωη.

Ειμαι υπερ του προφυλαχτικου και μαλιστα δε εχω κανενα μα κανενα προβλημα να παω να τα αγορασω εγω.Μαλιστα τα αγοραζω σε κουτες αφου Ελλαδα μια 12αδα κανει 4 ευρω....ενω Ιταλια μια 6αδα κανει 6 ευρω (νομιζω).

Σωστή πολύ σωστή...Συμφωνώ απολύτως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό με το χάπι το ακούω συχνά...και ναι είναι μια καλή λύση δεν ξέρεις όμως ότι είναι επιβάρυνση για τον οργανισμό της γυναίκας; Καταρχήν κάνει κατακράτηση υγρών, δεν μπορεί να το λαμβάνει πάνω από 2 3 χρόνια, ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΘΡΟΜΒΩΣΕΙΣ με αποτέλεσμα εμβολές που μπορεί να αποβούν μοιραίες...δεν πρέπει να λαμβάνεται από γυναίκες που καπνίζουν γιατί αυξάνεται κατακόρυφα ο κίνδυνος (και πάρα πολλές νέες γυναίκες καπνίζουν) και έχει και το αρνητικό η γυναίκα να παχαίνει. Το χάπι αγαπητέ είναι σαφώς μια λύση αλλά δεν είναι η πιο εύκολη και ανώδυνη...καλυφθείτε

Μου κάνει πολύ εντύπωση η παραπληροφόρηση που υπάρχει για τα αντισυλληπτικά ακόμα και σε φοιτήτριες ιατρικής:

- Μπορείς να παίρνεις αντισυλληπτικά για περισσότερα από 2-3 χρόνια.

- Ο κίνδυνος για θρόμβωση είναι πολύ μεγαλύτερος αν μείνεις έγκυος από ότι αν χρησιμοποιείς αντισυλληπτικά.

- Τα αντισυλληπτικά απαγορεύονται μονάχα αν καπνίζεις και είσαι άνω των 35 ετών

- Τα αντισυλληπτικά δεν παχαίνουν.

Περισσότερες έγκυρες πληροφορίες εδώ

και εδώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Το ουσιαστικότερο μειονέκτημα στη χρήση αντισυλληπτικών είναι αυτή καθαυτή η χρήση ενός φαρμάκου με σκοπό την αντισύλληψη. Οι παρενέργειες και οι αλληλεπιδράσεις υπάρχουν και δεν νομίζω ότι τις αγνοεί κανείς εδώ μέσα. Ίσως ειπώθηκαν εν τάχει τα παραπάνω από την notbad, αλλά δεν είναι εντελώς ανυπόστατα, ανάλογα το είδος του αντισυλληπτικού βέβαια.

Για να μην παρεξηγηθώ, η χρήση αντισυλληπτικών δισκίων είναι η προτιμότερη μέθοδος, δεδομένου ότι μιλάμε για μόνιμη σχέση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γι'αυτό όλοι θέλουν να γίνουν γυναικολόγοι!! 150000 δεν είναι και λίγες οι εκτρώσεις!!!!!!

speak for yourself φιλε μου :angry:

αφορισμοι αυτου του τυπου ειναι τουλαχιστο ατυχεις και αδικοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Είμαι βέβαιη ότι ήταν αστειάκι... :( Είναι ωραίο όμως που είσαι ευαίσθητος σ' αυτό.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καπου διαβασα οτι μερικες κοπελες δισταζουν να ζητησουν απο το συντροφο τους να βαλουν προφυλαχτικο.......να του το βαζετε μονες σας  :rolleyes: Οχι δε αστειευομαι καθολου.....εκει που πατε και κανετε τοσα ψωνια αγοραστε και ενα κουτι προφυλαχτικα.....σιγα τη δυσκολια  ;) μεσα εχει οδηγιες χρησης......

Μετα καπου διαβασα οτι καποιες κοπελες φοβουνται μηπως παχυνουνε....καλυτερα να φουσκωσει ο πισινος σας παρα η κοιλια σας  ;)

Καπου ακουσα για θρομβωσεις και γενικοτερα προβληματα απο τα αντισυλληπτικα.....γιατι ποσοστα μιλαμε;;;;;Το ποσοστο να μεινει καποια εγκυος χωρις καμια προφυλαξη ποσο ειναι;;;;;;

Καπου διαβασα οτι πολλες καπνιζουνε γι'αυτο δε κανουν χρηση του χαπιου....ας το κοψουνε!Οταν με το καλο θα ειναι εγκυμονουσες τι θα λενε; :wacko:

Καπου διαβασα οτι δε μπορει να γινεται χρηση του χαπιου 2-3 χρονια.....εχετε υποψη σας οτι πρεπει να σταματατε για μερικους μηνες;Οτι πρεπει καθε χρονο να κανετε παπ-τεστ,αιματολογικες και ουρολογικες το ξερετε;Το Παπ το κανεις ειτε κανεις χρηση του χαπιου ειτε οχι

Καπου διαβασα για τα νοσηματα....ε ναι αν ειναι να χοροπηδας απο δω και απο κει 100% σκουφι,καποτα,προφυλαχτικο

Καπου διαβασα οτι το σωμα ειναι δικο μας αυτο ειναι 100% σιγουρο αλλα οταν εχουμε ενα συντροφο μια σταθερη σχεση μπορει να μας πει ο συντροφος μας για το χαπι....εξαλλου το σεξ το κανουν και οι 2.Κι εσεις οι αντρες μπορειτε να πειτε "οχι χαπι...εγω προφυλαχτικο τοτε"...οκ!

Τεσπα εγω ειμαι υπερ του χαπιου οταν υπαρχει μια μονιμη σχεση αφου πρωτα γινονται ολες οι εξετασεις και επαναλαμβανονται μια φορα το χρονο.Υπαρχουν πολλα ειδη πια και μπορεις να βρεις πιο ειναι το καταλληλοτερο για το σωμα.Αν καποια παχυνει μπορει απλα να ξεκινησει γυμναστικουλα,να προσεχει τη διατροφη της και γενικοτερα να κανει μια πιο υγειινη ζωη.

Ειμαι υπερ του προφυλαχτικου και μαλιστα δε εχω κανενα μα κανενα προβλημα να παω να τα αγορασω εγω.Μαλιστα τα αγοραζω σε κουτες αφου Ελλαδα μια 12αδα κανει 4 ευρω....ενω Ιταλια μια 6αδα κανει 6 ευρω (νομιζω).

Πραγματικά, δεν νομίζω πως μπορούσες να τα πεις καλύτερα!!! ;)

Και επιμένω. Το θέμα της αντισύλληψης είναι κάτι που αφορά ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ! Ένα παιδί δεν γίνεται από έναν, αλλά από δυο. Και μερίδιο στις ευθύνες έχουν και οι 2. Κανείς περισσότερες και κανείς λιγότερες. Αν ο άντρας δεν μπορεί ή δεν θέλει να βάλει προφυλακτικό και η γυναίκα δεν μπορεί να του το ζητήσει, τότε πρέπει εκείνη να λάβει τα μέτρα της. Και το αντίστροφο βέβαια εννοείται. Όσο για τις παρενέργειες που αναφέρθηκαν (γενικώς) και όλα τα συναφή, το μόνο που έχω να πω είναι πως ΟΛΑ μα όλα έχουν πάντα το τίμημά τους, κι όλοι τρώμε τους καρπούς των επιλογών μας, ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτό. Διότι δυστυχώς το sex δεν συνοδεύεται και από πηγμένο εγκέφαλο... emconfused Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα πως συμβαίνει....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου κάνει πολύ εντύπωση η παραπληροφόρηση που υπάρχει για τα αντισυλληπτικά ακόμα και σε φοιτήτριες ιατρικής:

- Μπορείς να παίρνεις αντισυλληπτικά για περισσότερα από 2-3 χρόνια.

- Ο κίνδυνος για θρόμβωση είναι πολύ μεγαλύτερος αν μείνεις έγκυος από ότι αν χρησιμοποιείς αντισυλληπτικά.

- Τα αντισυλληπτικά απαγορεύονται μονάχα αν καπνίζεις και είσαι άνω των 35 ετών

- Τα αντισυλληπτικά δεν παχαίνουν.

Συναδελφε, εδω θα διαφωνησω μαζι σου!Διαβασες καθολου αυτα που αναφερονται στην σελιδα που προτεινεις?

Μυθος 1: το χαπι δεν δουλευει τοσο καλα:

Απαντηση:Μονο 1% των γυναικων που παιρνουν το χαπι θα μεινουν εγκυες, αλλα μονο το 26% το παιρνουν σωστα(καθε μερα).

ΑΡΑ ΠΙΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΑΓΩΓΗ, ΑΦΟΥ ΜΟΝΟ 1/4 ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΘΑ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΣΩΣΤΑ?

Μυθος 3: με το χαπι παχαινεις

Απαντηση: Μερικες γυναικες παχαινουν, μερικες αδυνατιζουν!Αλλα γενικα η χρηση ορμονων διαταραζει την ορεξη, τα οιστρογονα ανοιγουν την ορεψη, για καποιους μηνες υπαρχει κατακρατηση υγρων, και - ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ - λογω της καταθλιψης που μπορει να προκαλεσει το χαπι, μπορει επισης να εχεις διαταραχες στην ορεξη!

ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ?

Μυθος 4: Το χαπι δεν ειναι ασφαλες.

Απαντηση: Ο κινδυνος θανατου σε εγκυμοσυνη ειναι διπλασιος!

ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ!ΠΟΥ ,ΠΩΣ, ΠΟΤΕ, ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ, ΓΙΑ ΠΟΙΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΕΝΝΟΕΙ(ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΤΑ 25 ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΣΤΑ 40)

Μυθος 5: Προκαλει καρκινο

Απαντηση: Μειωνει τον κινδυνο καρκινου οωθηκων, και ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ιατροι θεωρουν οτι δεν αυξανει τον κινδυνο καρκινου του μαστου!

ΔΗΛΑΔΗ ΟΠΟΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΜΑΣ ΒΟΛΕΥΕΙ,ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ,ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΟΛΕΥΕΙ,ΤΗΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΜΕ!

Μυθος 6: Προκαλει θρομβωση,εμφραγματα, εγκεφαλικα.

Απαντηση : Δεν ειναι αυξημενος ο κινδυνος εμφραγματος σε υγιεις γυναικες που δεν καπνιζουν.Υπαρχει αυξηση του κινδυνου για θρομβωσεις στα ακρα!

ΑΡΑ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ!

ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟΤΙ ΞΕΡΩ, ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ, ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΧΑΠΙ ΕΛΑΤΤΩΝΕΙ ΤΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑΤΑ, ΔΙΕΚΟΠΗ ΕΣΠΕΥΣΜΕΝΑ, ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΑ!ΒΡΕΘΗΚΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΤΟ ΧΑΠΙ!

Οποτε σαν συμπερασμα,απο την στιγμη που υπαρχουν και αλλοι τροποι αντισυλληψης, εγω προσωπικα δεν θα υποχρεωνα σε καμια περιπτωση την ερωτικη μου συντροφο να χαπακωνεται μια ζωη, με οποιους ,εστω και σε μικρη πιθανοτητα , κινδυνους!

Υ.Γ. Δεν χρησιμοποιησα κεφαλαια γιατι ειμαι θυμωμενος!Απλα, για να φαινονται πιο ξεκαθαρα τα προσωπικα μου σχολια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο usmeds μπορεί να μου εξηγήσει με έγκυρο τρόπο πώς μια καπνίστρια 22 ετών που είχε κάνει όλες τις εξετάσεις της πριν τα αντισυλληπτικά και ήταν υγιέστατι έπαθε εμβολή;

Επίσης μπορεί να μου εξηγήσει γιατί οι γυναικολόγοι συστήνουν να μην πάρει μια κοπέλα (για τις δικές μας ηλικίες μιλάω που έχω και ιδίαν πείρα) πάνω από 2 3 χρόνια χάπια;

Γενικά είναι φάρμακο...δεν είναι καραμελίτσες...και δεδομένου ότι υπάρχουν τρόποι αντισύλληψης δεν καταλαβαίνω γιατί ο οργανισμός μιας κοπελίτσας να επιβαρυνθεί...

α όσο για τα κιλά...φουσκώνει ΠΑΡΑ πολύ ο ποπός Winny και δεν έχει να κάνει με γυμναστική ή δίαιτα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Σωστός και σωστή αντίστοιχα.

Και επιμένω. Το θέμα της αντισύλληψης είναι κάτι που αφορά ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ! Ένα παιδί δεν γίνεται από έναν, αλλά από δυο. Και μερίδιο στις ευθύνες έχουν και οι 2. Κανείς περισσότερες και κανείς λιγότερες. Αν ο άντρας δεν μπορεί ή δεν θέλει να βάλει προφυλακτικό και η γυναίκα δεν μπορεί να του το ζητήσει, τότε πρέπει εκείνη να λάβει τα μέτρα της. Και το αντίστροφο βέβαια εννοείται.

Ειδικά σε αυτό διαφωνώ φανατικά. Στη ζωούλα που δημιουργήθηκε και από τους δυο ναι, έχουν ίση ευθύνη. Στο ποιού το σφάλμα ήταν όμως είμαι κατηγορηματική. Αν ο σύντροφός σου δεν θέλει προφυλάξεις -απαράδεκτος βέβαια αν εσύ επιμένεις- και τον αφήσεις, παίρνεις την ευθύνη πάνω σου. Τελεία και παύλα και ΔΕΝ είμαι φεμινίστρια, αναλαμβάνω τις ευθύνες μου απλώς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λες "Αν ο άντρας δεν μπορεί ή δεν θέλει να βάλει προφυλακτικό και η γυναίκα δεν μπορεί να του το ζητήσει" μα γιατί δεν μπορεί; Γιατί πρέπει να επιβαρυνθεί με φάρμακα αν δεν θέλει; Η μόνη περίπτωση που δέχομαι να μην του το ζητήσει είναι να μην θέλει. Σε αυτή την περίπτωση, είναι ανώμαλη, διεστραμμένη, ανόητη, τρελή από ρομαντικό πάθος, ό,τι θες πες, αλλά υπεύθυνη. Τέλος πάντων σταματάμε εδώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λες "Αν ο άντρας δεν μπορεί ή δεν θέλει να βάλει προφυλακτικό και η γυναίκα δεν μπορεί να του το ζητήσει" μα γιατί δεν μπορεί; Γιατί πρέπει να επιβαρυνθεί με φάρμακα αν δεν θέλει; Η μόνη περίπτωση που δέχομαι να μην του το ζητήσει είναι να μην θέλει. Σε αυτή την περίπτωση, είναι ανώμαλη, διεστραμμένη, ανόητη, τρελή από ρομαντικό πάθος, ό,τι θες πες, αλλά υπεύθυνη. Τέλος πάντων σταματάμε εδώ.

Εμ είδες που με παρεξήγησες; Δεν πρόσεξες αρκετά καλά αυτά που έγραψα... Εγώ απάντησα σε όλα αυτά που διάβασα συνολικά. Και μέσα σε όλα υπήρξε και αυτό το θέμα-το τι ζητάμε από τον σύντροφό μας και τι ευθύνες έχουμε μέσα στην σχέση. Σαφώς και πρέπει κάποια πράγματα να τα εκφράζουμε, να τα συζητάμε και να τα ζητάμε! Αλλά αν αυτά δεν ικανοποιούνται, ακριβώς επειδή οι ευθύνες είναι μοιρασμένες, πρέπει να παίρνουμε τα μέτρα μας. Αυτό εξήγησα, και είπα πως είναι κάτι που αφορά και τους δυο. Αν ο σύντροφός μου δεν είναι διατεθημένος να φορέσει σκουφάκι, τότε ή που θα πάψει να είναι σύντροφός, ή που θα λάβω τα μέτρα μου διαφορετικά (εννοείται πως εδώ αναφέρω τις προοπτικές και δεν αναλύω τις προσωπικές μου επιλογές). Αν μάλιστα πρέπει να μιλήσουμε και γι'αυτό, εγώ για προσωπικούς λόγους, δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία του χαπιού. Και αν πρέπει να διακόψω μια σχέση για το θέμα του προφυλακτικού, θα το κάνω και χωρίς πολλές στεναχώριες. (θα προσπαθήσω δηλαδή να αγνοήσω την στεναχώρια..) Δεν μπαίνω σε τέτοια ρίσκα (παιδιού ή κάποιας ασθένειας). Αλλά το θέμα μας δεν είναι η δική μου προσωπική επιλογή. Το θέμα είναι πως οι ευθύνες είναι κοινές. Και το να βγάζουμε την ουρά μας απέξω, για όποιον λόγο, δεν το θεωρώ και πολύ εντάξει. Δεν υπάρχει "φταίει ο άντρας" ή "φταίει η γυναίκα". Φταίνε και οι 2 όταν δεν έχουν το μυαλό και δεν είναι σε θέση να ζητήσουν αυτά που θα τους διαφυλάξουν. Γι'αυτό είπα προηγουμένως πως όλα είναι θέμα επιλογών και πως αυτό που πληρώνουμε είναι ακριβώς αυτές οι επιλογές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νοτβαδ το οτι παχαινει μια κοπελα ειναι σχετικο.Σιγουρα σε πολλες κοπελες ανοιγει η ορεξη....αυτο δε ειναι ψεμα...αλλα ειναι στο χερι της να το ισορροπησει.Ειλικρινα 2-3 κιλα.....ή 4-5 αν θες...δε ειναι πολλα.Εγω παντως προτιμω να παχυνω παρα να χρειαστει να αντιμετωπισω μια εκτρωση.

Ενημερωτικα κιολας εδω και μερικα χρονια υπαρχουν τα τριτογενη χαπια που αυτα εχουν 20 μg (μικρο-γραμμαρια)

Παντως ρωτησα και παραπανω.....ποσο ειναι το ποσοστο να παθει μια κοπελα θρομβωση και ποσο ειναι το ποσοστο να μεινει μια κοπελα εγκυος αν δε υπαρχει καμια προφυλαξη;

Κανονικα οι καπνιστριες δε μπορουν να κανουν χρηση του χαπιου,οπως και σε αλλες περιπτωσεις.Δε νομιζω πως χρειαζεται αναλυση....ολοι ξερουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφυλακτικό και πάλι προφυλακτικό.

Και αντισύλληψη και προστασία από νοσήματα.

Για μόνιμες σχέσεις υπάρχουν και άλλες μέθοδοι: σπερματοκτόνα, σπιράλ, κλπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσχετο, αλλά για να καταλάβετε το μέγεθος της ασυναρτησίας ορισμένων επιλογών. Οι περισσότερες ενεργές σεξουαλικά γυναίκες που γνωρίζω παίρνουν «χάπι» για τις πολυκυστικές τους και λιγότερο για την αντισύλληψη. :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι wizard γιατί οι πολυκυστικές είναι δυσλειτουργία του γεννητικού συστήματος και τα αντισυλληπτικά χρησιμοποιούνται ΩΣ φάρμακο! Για να σταθεροποιηθεί ο κύκλος, για να αντιμετωπισθούν ορμονολογικές διαταραχές κλπ.Είναι θέμα νοοτροπίας και επιλογής σαφώς. Και το χάπι είναι μια πολύ καλή μέθοδο αντισύλληψης με πολύ σοβαρές παρενέργειες. Ζυγίζεις τί θες και κάνεις την επιλογή.

Απλά ΔΕΝ σε προστατεύει από τα ΣΜΝ (και αυτό περί σταθερών σχέσεων σαφώς είναι μια σωστή κουβέντα αλλά δεν ισχύει πάντα. Και δεν εννοώ μόνο τους πολυγαμικούς τύπους...έχουν τσιμπήσει κονδυλώματα, μυκητιάσεις, τριχομονάδες από τα απλά ΣΜΝ και πολλά, πάαααρα πολλά αν θέλετε την εμπειρία μου από το γυναικολογικό ιατρείο που είχαν σταθερότατες σχέσεις. Κι αυτό γιατί στους άντρες δεν γίνονται καλλιέργειες για τέτοια νοσήματα.) Επίσης κάνει πολλές παρενέργειες (και Winny μου συμφωνούμε αλλά όταν επί 4 μήνες κάνεις δίαιτα και βλέπεις την ζυγαριά να ανεβαίνει αντί να κατεβαίνει έλα να μου πεις ότι δεν φταίνε τα χάπια...).

Γενικά γιατί να μην βάλετε αυτό το κομψο χρηστικό πλαστικό καλυμματάκι; Ε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Amelie πρόσεξα αρκετά καλά αυτά που έγραψες και διαφωνούμε, αλλά δεν πειράζει. :P

Το τελευταίο που προσθέτω στο θέμα, είναι πως αν μας ρωτήσουν ποιός είναι ο σωστός δρόμος μπορεί να ξέρουμε την απάντηση. Δεν χρειάζεται να απαιτούν να τους συντροφεύσουμε κι όλας μέχρι εκεί για να το επιβεβαιώσουμε. Είναι όπως οι συμβουλές για το κάπνισμα. :P:P:P Όποιος κατάλαβε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

notbad αυτό που ήθελα να υπογραμμίσω ήταν πως μόλις σταθεροποιηθεί ο κύκλος τους ή μετά από υπερήχους δουν πως οι ωοθήκες είναι ΟΚ τα κόβουν κι ας έχουν σεξουαλικά ενεργή ζωή.

Τ'αρχίσαν που τ'αρχίσαν, δεν εκμεταλλεύονται τα καλά τους μετά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιβεβαιώνω πως σε καμία μου [μόνιμη] σχέση δεν χρησιμοποιούσα από ένα σημείο και μετά.

Μάλλον επειδή το έχει απαγορεύσει ο Πάπας... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

notbad αυτό που ήθελα να υπογραμμίσω ήταν πως μόλις σταθεροποιηθεί ο κύκλος τους ή μετά από υπερήχους δουν πως οι ωοθήκες είναι ΟΚ τα κόβουν κι ας έχουν σεξουαλικά ενεργή ζωή.

Τ'αρχίσαν που τ'αρχίσαν, δεν εκμεταλλεύονται τα καλά τους μετά.

emarup Prof. εσύ όταν είσαι άρρωστος και παίρνεις αντιβίωση.. μετά την συνεχίζεις εφόρου ζωής;

emarright εγώ πάντως προτιμώ το προφυλακτικό... από προσωπική εμπειρία.. όταν η κοπέλα παίρνει χάπια.. και παχαίνει και έχει νεύρα και γενικά είναι αλλού...

επίσης είναι χάπια.. φάρμακο... και εδώ εγώ δεν παίρνω ασπιρίνη όταν έχω πονοκέφαλο....πως λοιπόν μετά να ζητήσω από τον σύντροφό μου να μπει σε μία τέτοια διαδικασία;

Να επισημάνω ότι δεν είμαι γιατρός και μιλάω καθαρά και μόνο από προσωπικές εμπειρίες.

Αν κάποιος μου αποδείξει ότι τα χάπια είναι ακίνδυνα και δεν έχουν την παραμικρή παρενέργεια τότε πρώτος εγώ θα πάω την κοπέλα μου στο γιατρό. Επειδή όμως δεν το πιστεύω... σκουφάκι ΟΛΕ!

emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαντήσεις προς NotBad :

- Η κοπέλα έπαθε εμβολή διότι τα χάπια αυξάνουν το κίνδυνο εμβολής.

Η κοπέλα αυτή θα μπορούσε να πάθει την εμβολή και αν έμενε έγκυος αφού τα οιστρογόνα και η προγεστερόνη της θα ήταν ακόμα πιο αυξημένα σε σύγκρισή με τα επίπεδα των αντισυλληπτικών

- Κανένας γυναικολόγος που διαβάζει την σύγχρονη βιβλιογραφία δεν συστήνει την διακοπή τους μετά από 2-3 χρόνια

- Για τα κιλά: Οι μελέτες δείχνουν πως ο μέσος όρος των γυναικών που παίρνουν αντισύλληψη δεν παχαίνει. Απλά όσες βάζουν κιλά το αποδίδουν στα χάπια (και όχι στο ότι τρώνε και δεν γυμνάζονται) και όσες αδυνατίζουν το αποδίδουν στην καταπληκτική δίαιτα που διάβασαν στο Κοσμοπόλιταν...

Και μερικές παρατηρήσεις:

- Τα links που έβαλα είναι έγκυρα και βασίζονται σε έρευνες, απλά αυτές δεν αναφέρονται διότι απευθύνονται στο ευρύτερο κοινό.

Ο οργανισμός Planned Parenthood αποτελεί θεσμό στην Αμερική και στις σελίδες τους δεν υπάρχει παραπληροφόρηση.

Μην τα αμφισβητούμε σε βάρος αυτών που ακούσαμε κάπου κάποτε...

- Το ποστ μου είχε σαν στόχο να επισημάνει λανθασμένες αντιλήψεις.

Δεν είναι τυχαίο που στην Ευρώπη και την Αμερική το ποσοστό λήψης των χαπιών αγγίζει το 40-50%. Και τουλάχιστον στην Αμερική χρειάζεσαι συνταγή γιατρού για το χάπι πράγμα που κάνει την πρόσβαση σε αυτήν την μέθοδο πιο δύσκολη αλλά και πιο ασφαλή

- Τώρα το ποια μέθοδο θα διαλέξει το κάθε ζευγάρι εξαρτάται από τις καταστάσεις. Υπάρχουν και άλλες ασφαλείς μέθοδοι όπως το προφυλακτικό που προστατεύει και από τα ΣΜΝ και είναι ιδανικό για περιστασιακές σχέσεις.

Ωστόσο η μέθοδος του «ρυθμού» και του «αποτραβήγματος» είναι καταδικασμένες να αποτύχουν. Συνεπώς αν δεν χρησιμοποιεί ένα ζευγάρι προφυλακτικά είναι καλύτερα να έχουν την ασφάλεια των αντισυλληπτικών παρά να τρέχει κάθε τρεις και λίγο για εκτρώσεις.

Και για να πάω την κουβέντα ένα επίπεδο παρά πέρα: Μήπως δεν είναι τυχαίο που ορισμένοι Έλληνες γυναικολόγοι δεν συνιστούν τα χάπια; Πολλοί είναι, υπογεννητικότητα έχει η Ελλάδα.... κάντε τους συλλογισμούς μόνοι σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Bill Cosby είχε πει κάτι καλό για την αντισύλληψη:

«Όταν κουβέντιασα με τις κόρες μου για την αντισύλληψη και μου είπανε πως είναι ευθηνή και του άντρα τους είπα: Σε μία σχέση υπάρχει ο τερματοφύλακας και αυτός που σκοράρει... Ποιανού ευθηνή είναι να προστατέψει τα δίχτυα του;»

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως, προς αποφυγη παρεξηγησεως, φαρμακο που κυκλοφορει τοσο καιρο και σε τετοια κλιμακα, και ειδικα στην Αμερικη, δεν μπορει να ειναι επικινδυνο!

Αλλα ειναι ΦΑΡΜΑΚΟ, οποτε οποιος το παιρνει, θα πρεπει να προσεχει, οπως κανει σε καθε αλλο φαρμακο!Δεν ειναι βιταμινες, ουτε καραμελες!

Οποτε ειναι αποφαση καθε γυναικας χωριστα, ζυγιζοντας τα υπερ και τα κατα!

Επισης δεν πιστευω οτι οι γυναικολογοι στην Ελλαδα δεν συνιστουν το "χαπι", μονο και μονο για λογους "πελατειακους", δηλαδη οτι προτιμουν να κανουν εκτρωσεις απο το να ειναι σωστη γιατροι!

Απλα, προσαρμοζονται στην πελατεια τους και επειδη γενικα στην Ελλαδα δεν υπαρχουν πολλες γυναικες διατεθιμενες να παρουν το "χαπι", και οι γυναικολογοι δεν το δινουν!

Επισης επιμενω οτι αλλο ενα μειονεκτημα του "χαπιου" ειναι οτι "εμμεσα" εχει ως αποτελεσμα την αυξηση των περιστατικων σεξουαλικα μεταδιδομενων νοσηματων, μιας και δεν χρησιμοποιειται προφυλακτικο, ο πιο σιγουρος τροπος για την προστασια απο αυτα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.