Jump to content

Εκτρώσεις


giorgoss

Recommended Posts

Ο Bill Cosby είχε πει κάτι καλό για την αντισύλληψη:

«Όταν κουβέντιασα με τις κόρες μου για την αντισύλληψη και μου είπανε πως είναι ευθηνή και του άντρα τους είπα: Σε μία σχέση υπάρχει ο τερματοφύλακας και αυτός που σκοράρει... Ποιανού ευθηνή είναι να προστατέψει τα δίχτυα του;»

άρα, να υποθέσω οτι ο άντρας ...έχει πάντα στο νου του και επιθυμεί να..."σκοράρει";

:P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 262
  • Created
  • Last Reply

Θα ήθελα να επεξηγήσω κάτι που αναφέρω σε προηγούμενο post μου για τα αντισυλληπτικά.Ανέφερα ότι στις γυναίκες που παθαίνουν εμβολή ανευρίσκεται συνήθως κάποια υποκείμενη διαταραχή στους μηχανισμούς της πήξης ή στα αντιπηκτικά συστήματα γεγονός που δεν σημαίνει ότι η γυναίκα γνωρίζει αυτό το πρόβλημα.Οι έλεγχοι έχουν δείξει ότι μπορεί να υπάρχει δυσλειτουργία ή έλλειψη π.χ των πρωτεϊνών C,S,χωρίς να υπάρχουν κλινικές εκδηλώσεις προ της λήψης του "χαπιού" ή προ της επεύλεσης άλλης κατάστασης που προδιαθέτει σε θρομβώσεις π.χ αγωγή για υπογονιμότητα,μακροχρόνια ακινητοποίηση λόγω κατάγματος και πολλά άλλα.

Εδώ ακριβώς έγκειται η συμβολή του γυναικολόγου και η γνώση του για τον έλεγχο που πρέπει να προηγηθεί, ο οποίος δεν πρέπει να περιορίζεται στο τρίπτυχο μαστός-γεννητικά όργανα-ηπατική λειτουργία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Prof. εσύ όταν είσαι άρρωστος και παίρνεις αντιβίωση.. μετά την συνεχίζεις εφόρου ζωής;

Μα αυτή είναι η λάθος αντιμετώπιση. :o

Τα αντισυλληπτικά δεν είναι αντιβίωση. Τ'αντισυλληπτικά τελευταίας γενιάς είναι πολύ ασφαλή. Ιδανικά ακόμα και για μακροπρόθεσμες λήψεις. Ιδιαίτερα όταν μια κοπέλα θέλει ν'αποφύγει εγκυμοσύνη, συνήθως στο διάστημα 16-26 ετών (λέω τώρα).

Από κει και πέρα συμφωνώ κι εγώ για το προφυλακτικό ότι είναι το καλύτερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ ακριβώς έγκειται η συμβολή του γυναικολόγου και η γνώση του για τον έλεγχο που πρέπει να προηγηθεί, ο οποίος δεν πρέπει να περιορίζεται στο τρίπτυχο μαστός-γεννητικά όργανα-ηπατική λειτουργία.

Συμφωνώ με αυτά που λες.

Πάντως εδώ οι περισσότεροι γυναικολόγοι και γενικοί γιατροί δεν κάνουν ούτε ηπατικούς ούτε θρομβολογικούς ελέγχους. Περιορίζονται στην λήψη ενός καλού ιστορικού.

Οι ηπατίτιδες σπανίζουν λόγω του εμβολίου στην Β ενώ η φιλοσοφία πίσω από τις θρομβωτικές νόσους είναι πως μονάχα αν υπάρχει οικογενειακό ιστορικό πρέπει να ελεγχθούν και αυτό διότι είναι εξαιρετικά σπάνιες και ακόμα και αν μία γυναίκα έχει τέτοια νόσο η πιθανή εγκυμοσύνη είναι ακόμα πιο επικίνδυνη.

(Κάπου πρέπει να υπάρχει κάποια cost-benefit μελέτη στην Αμερική που δικαιολογεί τα παραπάνω. Δεν νομίζω να υπάρχει αντίστοιχη μελέτη στον Ελληνικό πληθυσμό οπότε μπορεί κανείς να ελέγξει ότι επιθυμεί η ψυχή του...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άρα, να υποθέσω οτι ο άντρας ...έχει πάντα στο νου του και επιθυμεί να..."σκοράρει";

:P  :P

Άμα πιστέψεις έναν γέρο μαύρο κωμικό μάλλον ναι!!! :)

(Εγώ πάντως δεν έχω κανένα λόγω να μην τον πιστέψω) ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΙΑ…

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ. ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΗ ΜΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΦΙΛΩΝ ΚΑΙ ΦΙΛΕΝΑΔΩΝ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΑΠΟΡΩ….

•ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΝΟΜΙΖΕ ΟΤΙ ΤΟ ΣΠΙΡΑΛ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΑΠΟ ΤΟ AIDS!!!!

•ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

•ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΕ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗΣ ΦΟΒΟΥΜΕΝΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙ ΣΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ----ΕΛΕΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΙΑΤΡΙΚΟ ΑΠΟΡΡΗΤΟ..

•ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΕΥΡΕΩΣ Η ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ Η ΧΡΗΣΗ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟΥ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΤΟΥ ΑΝΔΡΑ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ «ΑΝΔΡΙΚΑ»ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ Η ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΠΡΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΙΣΧΥΕΤΑΙ. ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ Η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΕΦΗΒΩΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΟΥ…

•ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΝΑ ΔΩ ΠΟΣΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΟΤΑΝ ΣΚΑΣΕΙ ΜΥΤΗ ΤΟ KINDER ΕΚΠΛΗΞΗ….

•ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΑΝ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΘΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΤΟΥΣ ΘΑ ΤΙΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΓΙΑ «ΕΥΚΟΛΕΣ». ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΟ BABY BOOM ΚΑΙ ΤΟΥΣ «ΙΟΥΛΗΔΕΣ».

•ΤΟ ΧΑΠΙ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΚΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ. ΤΩΡΑ ΑΥΤΕΣ ΚΥΜΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΑ.

•ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ AIDS Η ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΕΤΑΔΙΔΟΜΕΝΟ ΝΟΣΗΜΑ «ΦΑΙΝΕΤΑΙ». ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΚΟΥΤΕΛΟ ΚΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΟΡΟΘΕΤΙΚΟΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΥΓΙΕΙΣ…

•ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΣΕΞ ΑΠΟΔΑΙΜΟΝΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΧΩΡΑ ΟΠΩΣ Η ΕΛΛΑΔΑ 100000 ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ ΕΤΗΣΙΩΣ. ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΑΜΕ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΣΠΙΡΑΛ.

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ FEMIDOM. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΣΠΙΡΑΛ.

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ FEMIDOM. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ;

Το έχω δει,αλλά δεν το έχω δοκιμάσει γιατί μου φαίνεται λίγο δύσχρηστο.Είναι ακριβώς σαν το ανδρικό προφυλακτικό,αλλά μεγαλύτερο και με έναν επιπλέον ελαστικό δακτύλιο για να προσαρμόζεται στον τράχηλο.Χρησιμοποιείται ακριβώς όπως το ανδρικό,μόνο μια φορά,αλλά έχει το μειονέκτημα ότι κατά την αφαίρεσή του θέλει μεγάλη προσοχή για να μην υπάρξουν διαρροές.

Πάντως το γεγονός ότι δεν έχει καθιερωθεί, μάλλον δείχνει κάτι ως προς την αποτελεσματικότητα και την ευκολία χρήσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Usmeds οι έλληνες γυναικολόγοι το συστήνουν ανεπιφύλακτα το χάπι. Με μια μανία μάλιστα που προσωπικά υποψιάζομαι ότι μάλλον τα παίρνουν για να τα συστήνουν και από εκεί περιμένουν να βγάλουν τα λεφτά (ή τα ταξίδια ή τα συνέδρια).

Για τα κιλά ξαναλέω ότι η κοπέλα παχαίνει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3-5 κιλά χωρίς καμία αλλαγή στην διατροφή της και τα ειρωνικά σχολιάκια περι κοσμοπόλιταν μπορούσες και να τα παραβλέψεις...είσαι και γιατρός υποτίθεται. Αν σου έρθει μια κοπελίτσα με πρόβλημα κιλών από τα χάπια μπορείς βέβαια να της πει 'άντε ρε βαρέλα εσύ έκατσες και έφαγες έναν περίδρομο και τώρα κατηγορείς τα χάπια' αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι είναι και ο σωστός τρόπος.

Και όπως είπα τα κιλά είναι το λιγότερο. Για την εμβολή θεωρώ αστεία την απάντηση που μου έδωσες. Αν έμενε έγκυος θα πάθαινε εμβολή οπότε καλύτερα που την έπαθε ενώ έπαιρνε το χάπι...έχει αντί για 2 ένα πρόβλημα σωστά; Το ότι η κοπέλα τήρησε όλες τις προδιαγραφές για την λήψη του χαπιού αλλά παρόλα αυτά της έκανε ζημιά το περνάς ότι έεελα μωρέ της έτυχε!

Όσο για την σύγχρονη βιβλιογραφία το χάπι έχει αλλάξει 3 γενιές...γιατί; Γιατί κάθε γενιά είναι καλύτερη και δεν δημιουργεί τόσα ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ όσο παλιότερες μορφές. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!!!! Και κάθε γενιά συνοδευόταν από πολύφερνες μελέτες ότι είναι καταπληκτικό και βοηθά κλπ.

Το χάπι επίσης κυκλοφορεί γύρω στα 30 χρόνια και άλλα 10 χρόνια που μελετήθηκε είναι πολύ λίγα για να πει κανείς αν είναι 100% ασφαλές ή όχι και με τόσες παρενέργειες που αναφέρονται.

Από εκεί και μετά είναι θέμα επιλογής του ζευγαριού και της κοπέλας να προστατέψει τα δίχτυα της όχι μόνο από εγκυμοσύνη αλλά και από κάθε ΣΜΝ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης κάνει πολλές παρενέργειες (και Winny μου συμφωνούμε αλλά όταν επί 4 μήνες κάνεις δίαιτα και βλέπεις την ζυγαριά να ανεβαίνει αντί να κατεβαίνει έλα να μου πεις ότι δεν φταίνε τα χάπια...).

Γενικά γιατί να μην βάλετε αυτό το κομψο χρηστικό πλαστικό καλυμματάκι; Ε;

Εγω δε ειπα πουθενα οτι ΔΕ υπαρχει περιπτωση να παρεις μερικα κιλα....αν διαβασεις το 2ο ποστ ειπα και για 4-5.....αλλα το ερωτημα ειναι τι θελει η καθε κοπελα.....λιγο πισινο ή μια χαριτωμενη κοιλιτσα :) ;

Ετσι για να μιλησω σε προσωπικο επιπεδο οταν επαιρνα το χαπι ειχα παχυνει 3 κιλα....βεβαια ετρωγα σα τη γουρουνα.Οκ δε επαθα τπτ που η ζυγαρια εδειχνε παραπανω....αντιθετως μπορω να σου πω πολλα θετικα:μειωση αιμοραγιας,μειωση πονοκεφαλων,δε ποναγα ποτέ.......ενας περιπατος το ολο θεμα!!!Βεβαια για να δειτε διαφορα με το ελληνικο συστημα.....Ιταλια σου δινουν ετησια συνταγη και πας με αυτη στο φαρμακειο.Καθε φορα σημειωναν -1 κουτι....ετσι στο τελος πισω στο γυναικολογο για τις εξετασεις ;) Αααα εκοψα μαχαιρι το τσιγαρο :rolleyes: και δε καπνιζα 1-2 τη μερα ;)

Ακομα δε μου εχεις απαντησει στο ερωτημα μου το ποσοστο θρομβωσης;Τι ρισκο υπαρχει;

Στατιστικα παντως για ανεπιθυμητες εγκυμοσυνες (αφου το θεμα μας ειναι οι εκτρωσεις):

χωρις προφυλαχτικο 85%

διαφραγμα 6%

προφυλαχτικο 3%

διακεκομενη συνουσια 4%

περιοδικη αποχη 9%

Τα παραπανω ειναι στατιστικα Ιταλια....Ελλαδα ειναι μεγαλυτερα

Προς αποφυγην παρεξηγησεων....ειμαι υπερ του χαπιου οταν μιλαμε για μια μονιμη σχεση......αλλιως ΠΡΟΦΥΛΑΧΤΙΚΑ!

Αν δε θελει ο κυριος ...τη τσαντας σας και ποτε να μην τον ξαναδειτε!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή σε λίγο θα αρχίσει να πέφτει ξύλο (την βλέπω τη δουλειά... :( ) θα ήθελα να το γυρίσω κάπου αλλού το θέμα. Γιατί δυστυχώς, νομίζω πως γενικότερα ο αριθμός των εκτρώσεων είναι ιδιαίτερα αυξημένος και εξαιτίας της ελαφρότητας αντιμετώπισης μιας ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης. Γιατί, κακά τα ψέματα, δεν είναι λίγες οι φορές που όλα τα μέσα προφύλαξης σε προδίδουν.. Καμιά φορά τα σκουφάκια σκίζονται την πιο ακατάλληλη στιγμή. Και το παίρνεις χαμπάρι καθυστερημένα. Τι γίνεται τότε; Πλακώνεσαι στα χάπια της επόμενης ημέρας; Ε; Τότε μπορείς να αναζητήσεις για μεγαλύτερο φταίχτη; Προφανώς όχι.. Συν ότι παίρνοντας τηλέφωνο την εταιρία κατασκευής και βρίζοντας, ούτε άκρη βγάζεις, ούτε το κακό γλιτώνεις. Τι γίνεται τότε; emdontgetit

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ποσοστό θρομβοεμβολικών απαντήθηκε κάπου πιο πάνω. 1/10.000 γυναίκες από όσο θυμάμαι.Αλλά θα το ψάξω και θα σου πω και σίγουρα.

Αυτά από το Medline για τα side effects του contraceptive pill

What side effects can this medication cause?

Oral contraceptives may cause side effects. Tell your doctor if any of these symptoms are severe or do not go away:

* upset stomach

* vomiting

* stomach cramps or bloating

* diarrhea

* constipation

* gingivitis (swelling of the gum tissue)

* weight gain or weight loss

* brown or black skin patches

* acne

* swelling of the hands, feet, or lower legs (fluid retention)

* hair growth in unusual places

* bleeding or spotting between menstrual periods

* changes in menstrual flow

* painful or missed periods

* breast tenderness, enlargement, or discharge

* difficulty wearing contact lenses

Some side effects can be seious. The following symptoms are uncommon, but if you experience any of them, call your doctor immediately:

* severe headache

* shortness of breath

* severe vomiting

* partial or complete loss of vision

* double vision

* speech problems

* dizziness or faintness

* weakness or numbness of an arm or leg

* crushing chest pain or chest heaviness

* coughing up blood

* calf pain

* severe stomach pain

* yellowing of the skin or eyes

* severe depression

* unusual bleeding

* loss of appetite

* extreme tiredness, weakness, or lack of energy

* fever

* dark-colored urine

* light-colored stool

* rash

Oral contraceptives may increase the risk of developing endometrial and breast cancer, gallbladder disease, liver tumors, heart attack, stroke, and blood clots. Talk to your doctor about the risks of taking this medication.

Oral contraceptives may cause other side effects. Call your doctor if you have any unusual problems while taking this medication.

What special precautions should I follow?

Before taking oral contraceptives,

* tell your doctor and pharmacist if you are allergic to estrogen, progestin, or any other medications.

* tell your doctor and pharmacist what prescription and nonprescription medications, vitamins, and nutritional supplements you are taking. Be sure to mention any of the following: acetaminophen (APAP, Tylenol); antibiotics; anticoagulants ('blood thinners') such as warfarin (Coumadin); atorvastatin (Lipitor); clofibrate (Atromid-S); cyclosporine (Neoral, Sandimmune); griseofulvin (Fulvicin, Grifulvin, Grisactin); HIV protease inhibitors such as indinavir (Crixivan) and ritonavir (Norvir); medications for seizures such as carbamazepine (Tegretol), phenobarbital (Luminal, Solfoton), phenytoin (Dilantin), and topiramate (Topamax); morphine (Kadian, MS Contin, MSIR, others); oral steroids such as dexamethasone (Decadron, Dexone), methylprednisolone (Medrol), prednisone (Deltasone), and prednisolone (Prelone); phenylbutazone; rifabutin (Mycobutin); rifampin (Rifadin, Rimactane); temazepam (Restoril); theophylline (Theobid, Theo-Dur); and thyroid medication such as levothyroxine (Levothroid, Levoxyl, Synthroid). Before taking Yasmin, tell your doctor and pharmacist if you are taking angiotensin-converting enzyme (ACE) inhibitors such as benazepril (Lotensin), enalapril (Vasotec), and lisinopril (Prinivil, Zestril); angiotensin II antagonists such as irbesartan (Avapro), losartan (Cozaar), and valsartan (Diovan); aspirin and other nonsteroidal anti-inflammatory medications (NSAIDS) such as ibuprofen (Advil, Motrin) and naproxen (Aleve, Naprosyn); diuretics ('water pills') such as amiloride (Midamor), spironolactone (Aldactone), and triamterene (Dyrenium); or heparin. Your doctor may need to change the doses of your medications or monitor you carefully for side effects.

* tell your doctor what herbal products you are taking, especially St. John's wort.

* tell your doctor if you have or have ever had breast lumps or cancer; endometrial cancer; high blood pressure; high blood cholesterol and fats; diabetes (high blood sugar); asthma; stroke; blood clots; toxemia (high blood pressure during pregnancy); heart attack; epilepsy (seizures); migraine headaches; depression; liver, heart, gallbladder, or kidney disease; adrenal insufficiency (for Yasmin); jaundice (yellowing of the skin or eyes); vaginal bleeding between menstrual periods; and excessive weight gain and fluid retention (bloating) during the menstrual cycle.

* do not take oral contraceptives if you are pregnant, plan to become pregnant, or are breast-feeding. If you become pregnant while taking oral contraceptives, call your doctor immediately.

* if you are having surgery, including dental surgery, tell the doctor or dentist that you are taking oral contraceptives.

* tell your doctor and pharmacist if you wear contact lenses. If you notice changes in vision or ability to wear your lenses while taking hormone replacement therapy, see an eye doctor.

Clinical Alert: NHLBI Stops Trial of Estrogen Plus Progestin Due to Increased Breast Cancer Risk, Lack of Overall Benefit

National Heart, Lung, and Blood Institute (NHLBI)

09 July 2002

http://www.nlm.nih.gov/databases/alerts/es..._progestin.html

Το είπα ότι είναι επιλογή το χάπι;; το είπα...δηλαδή είναι θέμα του κάθε ζευγαριού τί θα κάνει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Tρέχεις ασθμαίνοντας στο φαρμακείο,παίρνεις 1 κουτάκι Norlevo(2 δισκία των 750μg λεβονοργεστρέλης) και καταπίνεις σφηνάκι και τα δύο χαπάκια-προτού περάσουν 12 ώρες από το ατύχημα.Κάνεις την προσευχή σου και περιμένεις...

Ευτυχώς δεν μου έχει τύχει τέτοιο ατύχημα,αλλά έτυχε πρόσφατα σε φίλη μου και τρέχαμε μέσα στη νύχτα να βρούμε φαρμακείο..

Εντάξει πες αυτό λύνεται με το εν λόγω φάρμακο,πως όμως θα είμαστε σίγουρες ότι ο άλλος δεν πάσχει από κάποια "ιωσούλα";(HIV,HBV)Εδώ είναι τα δύσκολα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν δεν πετύχει το χάπι ξέρεις τι λές?

"Μαμααααααα τρέχααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα...."

Αν ο άλλος έχεις ιωσούλα τότε θα έχεις κ εσύ άλλη μια ιωσούλα. Όταν 2 άνθρωποι αγαμιούνται εεεεεεε αγαπιούνται τα μοιράζονται όλα, ακόμα και τους ιούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Tρέχεις ασθμαίνοντας στο φαρμακείο,παίρνεις 1 κουτάκι Norlevo(2 δισκία των 750μg λεβονοργεστρέλης) και καταπίνεις σφηνάκι και τα δύο χαπάκια-προτού περάσουν 12 ώρες από το ατύχημα.Κάνεις την προσευχή σου και περιμένεις...

Ευτυχώς δεν μου έχει τύχει τέτοιο ατύχημα,αλλά έτυχε πρόσφατα σε φίλη μου και τρέχαμε μέσα στη νύχτα να βρούμε φαρμακείο..

Εντάξει πες αυτό λύνεται με το εν λόγω φάρμακο,πως όμως θα είμαστε σίγουρες ότι ο άλλος δεν πάσχει από κάποια "ιωσούλα";(HIV,HBV)Εδώ είναι τα δύσκολα...

αν κατάλαβα καλά αναφέρεσαι στο χάπι της επόμενης μέρας...

ναι είναι λύση αλλά καλύτερα να μην φτάσετε σε αυτό το σημείο... ως γιατροί θα γνωρίζετε ότι μπορεί να αλλάξει πολύ ο κύκλος της γυναίκας... και να κάνει μήνες μέχρι να επανέλθει...

γενικά δεν τα πάω καλά με τα φάρμακα.. είναι το χειρότερο μου... δεν μπορώ τις παρενέργειες emranting

γι'αυτο και δεν παίρνω :P:P:P

εδώ για αλεργία μου είχαν δώσει αντισταμινικά και τα παράτησα και εκείνα... και το spray δεν το χρησιμοποίησα ποτέ!

emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γενικά δεν τα πάω καλά με τα φάρμακα.. είναι το χειρότερο μου... δεν μπορώ τις παρενέργειες  emranting

γι'αυτο και δεν παίρνω  :P  :P  :P

Καλά ρε μάνατζερ, άμα μείνεις ποτέ έγκυος μην πάρεις κανένα χάπι...ούτε της επόμενης μέρας ούτε της μεθεπόμενης :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρέ NotBad παρεξήγησες το τι έγραψα (ή μάλλον το ύφος με το οποίο τα έγραψα) :)

Μια κοπέλα μπορεί κάλλιστα να πάρει 3-5 κιλά όταν αρχίσει το χάπι όπως επίσης να χάσει 3-5 κιλά.

Έτσι λένε οι μελέτες, όχι εγώ.

Όταν τα βάλει τα κιλά θα πει: «Φταίει το χάπι».

Όταν τα χάσει θα πει «Μπράβο μου που πρόσεχα! Σκέψου πόσα κιλά θα έχανα αν δεν έπαιρνα το χάπι»

Τα χάπια αυξάνουν τον κίνδυνο θρομβοεμβολικών εισοδειών. Τελεία και παύλα.

Το ίδιο κάνει και η εγκυμοσύνη.

Είναι ένα ρίσκο που η κοπέλα που τήρησε όλες τις προδιαγραφές ήξερε πως έπαιρνε (ή μάλλον ελπίζω πως ήξερε...)

Δεν είναι καραμέλα τα χάπια. Έχουν κινδύνους.

Το να φοβίζουμε όμως τον κόσμο για έναν κίνδυνο της τάξης του 15-20/100.000 είναι άδικο.

Με την ίδια λογική έχεις περισσότερες πιθανότητες να πεθάνεις αν οδηγείς αυτοκίνητο

(Στα 10εκ Ελλήνων μάλλον αντιστοιχούν παραπάνω από 1500 θύματα τροχαίων).

Κάθε φάρμακο συνοδεύεται από μελέτες. Αμφιβάλλω πως θα βρεις πολλά φάρμακα με περισσότερες μελέτες από το χάπι. Κάθε «γενιά» προσπαθεί να ελαττώσει την δόση χωρίς να προκαλέσει άλλες παρενέργειες.

Προφανώς σε κάποιες γυναίκες οι παρενέργειες του χαπιού είναι τέτοιες που τις κάνει να το σταματήσουν. Άλλες γυναίκες όμως, όπως είπε και η Win, βρίσκουν πολλά θετικά και δεν μπορούν να φανταστούν την ζωή τους χωρίς το χάπι.

Δεν θα με πείσεις όμως πως στην Ελλάδα οι παρενέργειες αυτές αυξάνονται κατακόρυφα σε σύγκριση με την Ευρώπη και την Αμερική. Ο φόβος και η παραπληροφόρηση ίσως, οι παρενέργειες όχι...

(Παραπληροφόρηση: Το link περί θεραπείας υποκατάστασης ορμονών και καρκίνου μαστού. Άλλο να δίνεις ορμόνες σε γυναίκες μετά την εμμηνόπαυση και άλλο να δίνεις αντισυλληπτικά.)

Πάντως συμφωνούμε πως το κάθε ζευγάρι μπορεί να έχει τις δικές του προτιμήσεις για την αντισύλληψη και πως ο καλύτερος τρόπος να προστατεύσει τα «δίχτια» της μια γυναίκα εν τέλει πρέπει να είναι δική της απόφαση. Ελπίζω να συμφωνείς, ακόμα, πως είναι καλύτερο να μείνει μία γυναίκα 30 χρόνια στο χάπι παρά να κάνει 15 εκτρώσεις...

Εξέθεσα τις απόψεις μου βασιζόμενος κυρίως στην ευρεία αποδοχή που έχει το χάπι στο εξωτερικό.

Τελοσπάντων. Μιά και εγώ ούτε το χάπι πρόκειται ποτέ να πάρω, ούτε και έκτρωση να κάνω, αναγκαστικά πρέπει να αφήσω τις αποφάσεις αυτές στο αντίθετο φύλο.

Και μεταξύ μας... Ευτυχώς που υπάρχει μια σχετικά αξιόπιστη και ασφαλής επιλογή και για εμάς ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ξέρω οτι όσοι είναι ΕΞΩ απο τον χορό ΠΟΛΛΑ τραγούδια ξέρουν. Και όσοι διαβάζουν και κανένα βιβλίο και δεν ενημερώνονται μόνο απο τον χαρδαβέλλα γνωρίζουν οτι "ο κίνδυνος θανάτου εξαιτίας νόμιμης (=πρίν την 16ή εβδομάδα) έκτρωσης είναι κατα 5 με 10 φορές μικρότερος από το να συνεχιστεί η εγκυμοσύνη μέχρι τον τοκετό (0.4/100.000 έναντι 7-8/100.000 μητρική θνητότητα)"

Novak's Gynecology, Twelfth Edition και

Am J Obstet Gynecol. 1994 Nov;171(5):1365-72.

J Am Med Womens Assoc. 1994 Sep-Oct;49(5):131-6.

ΥΓ. H ζωή δεν είναι μόνο νευροχειρουργική...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ρε μάνατζερ, άμα μείνεις ποτέ έγκυος μην πάρεις κανένα χάπι...ούτε της επόμενης μέρας ούτε της μεθεπόμενης :P

το θέμα είναι να μην φτάσεις στο σημείο αυτό.. και να μην βάλεις τον εαυτό σου σε μια τέτοια δοκιμασία...

:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τί ειδικότητα είπαμε κάνεις usmeds;

Έγραψα σε αυτό το topic όχι λόγω της ειδικότητας μου αλλά επειδή δεν μου αρέσει η παραπληροφόρηση που επικρατεί γύρω από το θέμα.

Σε πολλά κοινωνικά ζητήματα που ο γιατρός μπορεί να βοηθήσει, η χώρα μας έχει μείνει πολύ πίσω... Οι Έλληνες γιατροί πολλές φορές συμπεριφέρονται χειρότερα από τους ασθενείς τους.

Για παράδειγμα πόσους Έλληνες γιατρούς ξέρεις που καπνίζουν; Πόσοι οδηγούν αφού έχουν κατεβάσει 2-3 ποτά; Και από την άλλη, πόσοι είναι δωρητές οργάνων; Πόσοι ασκούνται καθημερινά; Πόσοι θα δεχόντουσαν να βοηθήσουν κάποιον με AIDS;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έγραψα σε αυτό το topic όχι λόγω της ειδικότητας μου αλλά επειδή δεν μου αρέσει η παραπληροφόρηση που επικρατεί γύρω από το θέμα.

Κατανοητό, αλλά επειδή σου απάντησα πρώτη όταν αναφέρθηκες σε παραπληροφόρηση μην είσαι τόσο αδιάλλακτος.

Σε πολλά κοινωνικά ζητήματα που ο γιατρός μπορεί να βοηθήσει, η χώρα μας έχει μείνει πολύ πίσω... Οι Έλληνες γιατροί πολλές φορές συμπεριφέρονται χειρότερα από τους ασθενείς τους.

Για παράδειγμα πόσους Έλληνες γιατρούς ξέρεις που καπνίζουν; Πόσοι οδηγούν αφού έχουν κατεβάσει 2-3 ποτά; Και από την άλλη, πόσοι είναι δωρητές οργάνων; Πόσοι ασκούνται καθημερινά; Πόσοι θα δεχόντουσαν να βοηθήσουν κάποιον με AIDS;

Εδώ μου τα χαλάς πολύ. Υπενθυμίζω κάτι που έγραψα πιο πάνω και δεν είναι σόφισμα

...αν μας ρωτήσουν ποιος είναι ο σωστός δρόμος μπορεί να ξέρουμε την απάντηση. Δεν χρειάζεται να απαιτούν να τους συντροφεύουμε κιόλας μέχρι εκεί για να το επιβεβαιώσουμε. Είναι όπως οι συμβουλές για το κάπνισμα.

Όσοι καπνίζουν δεν σημαίνει ότι το κάνουν μπροστά στους ασθενείς, ούτε ότι δεν μπορούν να τους αποτρέπουν, επειδή αυτοί το κάνουν. Η οδήγηση υπό την επήρεια αλκοολ δεν σημαίνει ότι δεν ξέρεις τις επιπτώσεις του στον οργανισμό, ούτε ότι δεν μπορείς να βοηθήσεις έναν αλκοολικό. Επειδή δεν ασκείσαι ο ίδιος δεν σημαίνει ότι δεν ξέρεις την σημασία της άσκησης. Δεν δίνεις το καλό παράδειγμα στις παραπάνω περιπτώσεις, είσαι αδύναμος χαρακτήρας, αλλά δεν σε κρίνουν αυτά ως ιατρό.

Το να γίνεις δωρητής οργάνων είναι θέμα προσωπικό και δεν έχει να κάνει με ικανότητες.

Ασθενή με AIDS δεν έχει δικαίωμα να αρνηθεί κανείς να βοηθήσει, είναι άσχετο με τα παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα χάπια αυξάνουν τον κίνδυνο θρομβοεμβολικών εισοδειών. Τελεία και παύλα.

Το ίδιο κάνει και η εγκυμοσύνη.

Είναι ένα ρίσκο που η κοπέλα που τήρησε όλες τις προδιαγραφές ήξερε πως έπαιρνε (ή μάλλον ελπίζω πως ήξερε...)

Δεν είναι καραμέλα τα χάπια. Έχουν κινδύνους.

Το να φοβίζουμε όμως τον κόσμο για έναν κίνδυνο της τάξης του 15-20/100.000 είναι άδικο.

Με την ίδια λογική έχεις περισσότερες πιθανότητες να πεθάνεις αν οδηγείς αυτοκίνητο

(Στα 10εκ Ελλήνων μάλλον αντιστοιχούν παραπάνω από 1500 θύματα τροχαίων).

γι'αυτο ρωταγα απεγνωσμενα το ποσοστο -_- !Αν μιλαμε για ενα τετοιο ποσοστο 1/10000 γιατι πρεπει να φοβιζουμε τις κοπελες;Εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να κανεις μια εκτρωση αν δε λαμβανεις καποια προφυλαξη παρα να παθεις θρομβωση.

Κάθε φάρμακο συνοδεύεται από μελέτες. Αμφιβάλλω πως θα βρεις πολλά φάρμακα με περισσότερες μελέτες από το χάπι. Κάθε «γενιά» προσπαθεί να ελαττώσει την δόση χωρίς να προκαλέσει άλλες παρενέργειες.

Προφανώς σε κάποιες γυναίκες οι παρενέργειες του χαπιού είναι τέτοιες που τις κάνει να το σταματήσουν. Άλλες γυναίκες όμως, όπως είπε και η Win, βρίσκουν πολλά θετικά και δεν μπορούν να φανταστούν την ζωή τους χωρίς το χάπι.

Δεν θα με πείσεις όμως πως στην Ελλάδα οι παρενέργειες αυτές αυξάνονται κατακόρυφα σε σύγκριση με την Ευρώπη και την Αμερική. Ο φόβος και η παραπληροφόρηση ίσως, οι παρενέργειες όχι...

(Παραπληροφόρηση: Το link περί θεραπείας υποκατάστασης ορμονών και καρκίνου μαστού. Άλλο να δίνεις ορμόνες σε γυναίκες μετά την εμμηνόπαυση και άλλο να δίνεις αντισυλληπτικά.) 

Ειπες τη μαγικη κουβεντα "παραπληροφορηση" ;)

Πάντως συμφωνούμε πως το κάθε ζευγάρι μπορεί να έχει τις δικές του προτιμήσεις για την αντισύλληψη και πως ο καλύτερος τρόπος να προστατεύσει τα «δίχτια» της μια γυναίκα εν τέλει πρέπει να είναι δική της απόφαση. Ελπίζω να συμφωνείς, ακόμα, πως είναι καλύτερο να μείνει μία γυναίκα 30 χρόνια στο χάπι παρά να κάνει 15 εκτρώσεις...

Εξέθεσα τις απόψεις μου βασιζόμενος κυρίως στην ευρεία αποδοχή που έχει το χάπι στο εξωτερικό.

Τελοσπάντων. Μιά και εγώ ούτε το χάπι πρόκειται ποτέ να πάρω, ούτε και έκτρωση να κάνω, αναγκαστικά πρέπει να αφήσω τις αποφάσεις αυτές στο αντίθετο φύλο.

Και μεταξύ μας... Ευτυχώς που υπάρχει μια σχετικά αξιόπιστη και ασφαλής επιλογή και για εμάς  ;)

σωστοτερα δε θα μπορουσες να τα πεις -_-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.