Jump to content

Δήλωση ειδικότητας- Δικαιολογητικά-Απορίες


Recommended Posts

8 λεπτά πριν, iceman said:

εφοσον αναφερεσαι για γενικο κομματι ειδικοτητας (πχ παθολογια για τελικη ειδικοτητα ενδοκρινολογια) βεβαιως μπορεις.

 

Αυτο αφορα και την Νευρολογία; Ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

3 minutes ago, OlAbram said:

Αυτο αφορα και την Νευρολογία; Ευχαριστώ για την απάντηση!

ενιαια δεν ειναι η τοποθετηση στην νευρολογια ή κανω λαθος?

γιατι να δηλωσεις σε νοσοκομειο που δινει πληρη ειδικοτητα νευρολογιας για 2-3 χρονια μονο?

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 λεπτά πριν, iceman said:

ενιαια δεν ειναι η τοποθετηση στην νευρολογια ή κανω λαθος?

γιατι να δηλωσεις σε νοσοκομειο που δινει πληρη ειδικοτητα νευρολογιας για 2-3 χρονια μονο?

 

Κοιτάω τις λίστες και κάποια που δίνουν πλήρη  έχουν μικρή αναμονή . Άλλα πχ το Αιγινήτειο  (που θέλω ) έχει κάμποσα χρόνια...Έτσι σκέφτηκα μήπως γινεται να το κάνω σπαστά... Τώρα ξεκίνησα να τα ψάχνω και γι αυτό οι απορίες μου μπορει να ναι λίγο χαζες...

Τροποποιήθηκε από OlAbram
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεις να δηλωσεις ειτε ενα νοσοκομειο που δινει πληρη, είτε ενα νοσοκομειο που δινει πληρη ΚΑΙ ενα νοσοκομειο που δινει μερικη.

Μπορείς επισης να κάνεις 1-2 χρόνια σε νοσοκομειο που δινει πληρη, αλλά θα μπορεσεις να καταθεσεις αιτηση για αιγινητειο μόνο όταν παραιτηθεις από το προηγουμενο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Για τις ειδικότητες με ενιαία τοποθέτηση, μπορεί κάποιος να δηλώσει μερική και πλήρη σε 2 διαφορετικές περιφέρειες; π.χ. 2 χρόνια Νευρολογία στη Θεσσαλονίκη και πλήρη στην Αθήνα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

συγγνωμη αν εχει γραφτει καπου αλλα μπορει να μου πει καποιος τι χαρτια χρειαζεται να στειλω για δηλωση ειδικοτητας στην αθηνα (αττικο) και που?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα! 

Να κάνω μια ερώτηση. Μου έχει έρθει ένα χαρτί από την περιφέρεια ότι έχει ανοίξει η θέση μου για ειδικότητα στο νοσοκομείο που δήλωσα (χαρτί που από ότι είδα πάνω πάνω το στέλνει η περιφέρεια και στο νοσοκομείο κτλ). Με βάση αυτό εγώ κάνω κάτι; Καταθέτω κάπου δικαιολογητικά διορισμού ή απλά περιμένω να μου έρθει άλλο χαρτί;

Το μόνο που αναφέρει είναι ότι άνοιξε η θέση και ποιος έφυγε δεν δίνει κάποιες οδηγίες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, Michel_AnGeLo said:

Καλησπέρα! 

Να κάνω μια ερώτηση. Μου έχει έρθει ένα χαρτί από την περιφέρεια ότι έχει ανοίξει η θέση μου για ειδικότητα στο νοσοκομείο που δήλωσα (χαρτί που από ότι είδα πάνω πάνω το στέλνει η περιφέρεια και στο νοσοκομείο κτλ). Με βάση αυτό εγώ κάνω κάτι; Καταθέτω κάπου δικαιολογητικά διορισμού ή απλά περιμένω να μου έρθει άλλο χαρτί;

Το μόνο που αναφέρει είναι ότι άνοιξε η θέση και ποιος έφυγε δεν δίνει κάποιες οδηγίες...

Δεν κανεις τιποτα. Αυτο ειναι η κοινοποιηση του διορισμου,μια ειδοποιηση ας πουμε οτι θα σε διορισουν. Περιμενεις να σου ερθει ο διορισμος απο το υπουργειο,νομιζω περιπου 3 εβδομαδες μετα(με επιφυλαξη το λεω) κ τοτε καταθετεις χαρτια κλπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει δηλώσει 2 χρόνια παθολογίας με σκοπό να κάνει κάποια παθολογική ειδικότητα και πριν διοριστεί όσο είναι στη λίστα αναμονής αποφασίσει για πλήρη, πώς μπορεί να το κάνει και έχει κάποιες επιπτώσεις, πχ να βρεθεί ξανά στον πάτο της λίστας? σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, electra am said:

Καλησπέρα!! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει δηλώσει 2 χρόνια παθολογίας με σκοπό να κάνει κάποια παθολογική ειδικότητα και πριν διοριστεί όσο είναι στη λίστα αναμονής αποφασίσει για πλήρη, πώς μπορεί να το κάνει και έχει κάποιες επιπτώσεις, πχ να βρεθεί ξανά στον πάτο της λίστας? σας ευχαριστώ!!

Δεν εχεις επιπτωσεις απλα πας κ αλλαζεις το χρονο ειδικευσης απο 2χρονια σε πληρη. Μενεις στη θεση που εισαι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Συγγνώμη για δήλωση ειδικότητας σε νοσοκομείο της Αθήνας αρκεί η βεβαίωση περάτωσης σπουδών από τη γραμματεία;

δεν γίνεται πια κλήρωση για τη δήλωση ειδικότητας;

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Ακουσα προσφατα οτι υπαρχει δυνατοτητα πια σε ενιαια ειδικοτητα και συγκεκριμενα παιδιατρικη να δηλωσει κανεις δυο νοσοκομεια για μερικο(πχ νεογνα και επαρχια) και ενα για πληρη, γνωριζει κανεις αν ισχυει αυτο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 hours ago, curibo said:

Ακουσα προσφατα οτι υπαρχει δυνατοτητα πια σε ενιαια ειδικοτητα και συγκεκριμενα παιδιατρικη να δηλωσει κανεις δυο νοσοκομεια για μερικο(πχ νεογνα και επαρχια) και ενα για πληρη, γνωριζει κανεις αν ισχυει αυτο;

 

οσον αφορα τη παιδιατρικη μπορεις να εχεις δηλωμενα ταυτοχρονα ΕΝΑ που δινει μερικη και ΕΝΑ που δινει πληρη ειδικοτητα. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα μια ερώτηση σχετικα με πως μπορώ να καθυστερήσω για λιγο τον διορισμό μου 

εχω διαβασει οτι μπορεις να να αφησεις τον διορισμο στο ταχυδρομειο για  15 μερες  μετα εχω διαβασει οτι μπορεις να αλλαξεις την διευθυνση στο ταχυδρομειο και ν στο στειλουν αλλου οποτε αλλες 10 μερεςς ( στο ταχυδρομειο ποιος παει εγω ? η καποιος συγγενης ? ) 

και τελος ισχυει οτι εχω περιθωριο 3 εβδομαδες μεχρι ν παρουσιαστω στο νοσοκομειο?

οποιος ξερει ειναι μεγαλη αναγκη 

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχεις περιθώριο 15 εργάσιμες μέρες να παρουσιαστείς στο νοσοκομείο

 

έτσι τουλάχιστον λέει εδώ(Μάιος 2017)

 

https://diavgeia.gov.gr/doc/6ΧΣ0465ΦΥΟ-ΣΥΒ?inline=true

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Σε περίπτωση που τελειώσεις το γενικό μέρος και θέλει να καθυστερήσεις κάποιους μήνες την έναρξη του ειδικού, μπορείς να καθυστερήσεις την κατάθεση του δικαιολογητικού για το γενικό μέρος χωρίς επιπτώσεις στη λίστα αναμονής; (κυρίως στα νοσοκομεία που δν έχουν αναμονή ιδιαίτερη άρα παίζει να ανοίξει και η θέση σου πριν τη λήξη του γενικού μερους)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι μπορείς. Δεν σε αναγκάζει κανένας. Ξέρω συναδέλφους που την πάτησαν και έχασαν μήνες νομίζοντας ότι το νοσοκομείο ενημερώνει αυτόματα την περιφέρεια για την περάτωση του γενικού μέρους.. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω πόσες φορές μπορεις να αλλάξεις νοσοκομείο για ειδικότητα. Εγώ είχα δηλώσει νοσοκομείο(αττικο) που έδινε πλήρη και ενω ημουν σε αναμονη έκανα αλλάγη νοσοκομειου(σωτηρια) το οποίο πάλι έδινε πλήρη  και σε αυτο διοριστηκα. Έχω το δικαίωμα να παραιτηθω και να αλλάξω πάλι νοσοκομείο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσες φορές θέλεις αλλάζεις νοσοκομείο (και Ειδικότητα), απλά ξαναδηλώνεις και γίνεσαι τελευταίος στην λίστα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Μια απορία: έχω πρώτο έτος εγγραφής στην ιατρική το 2000-2001 (δηλαδή εμπίπτω στην διάταξη περί απαλλαγής αγροτικού) και πήρα πτυχίο πριν από το 2013. Χρειάζεται να κάνω αγροτικό για να δηλώσω και να διοριστώ σε ειδικότητα ή αργότερα για να συμμετάσχω σε εξετάσεις και να πάρω τον τίτλο; Υποθέτω πως όχι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
On 10/12/2017 at 6:40 ΜΜ, iceman said:

 

οσον αφορα τη παιδιατρικη μπορεις να εχεις δηλωμενα ταυτοχρονα ΕΝΑ που δινει μερικη και ΕΝΑ που δινει πληρη ειδικοτητα. 

Πανω σε αυτο μπορειτε να με βοηθησετε λιγο? ποτε μπορω το συντομοτερο να κανω την αιτηση για συνεχιση ειδικοτητας παιδιατρικης? Συγκεκριμενα θελω να κανω αιτηση για εναρξη ειδικοτητας στην Καλαματα ας πουμε, μπορω με το που καταθεσω την αιτηση να καταθεσω και για συνεχιση σε νοσοκομειο της αθηνας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.