Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Φίλε εγώ τις λέξεις της Λουκρητίας χρησιμοποίησα. Έτσι όπως τα βάζεις με bold όμως με κάνεις να φαίνομαι σα να τα λέω από κακία. :huh:

Εννοείται ότι δεν την πήραν μόνο γιατί ήταν λευκή, απλά πριν ανοίξουμε τις σαμπάνιες θυμηθείτε ότι έκανε 4 χρόνια προϋπηρεσία ήδη (1 αγροτικό, 1 γενική χειρουργική, 2 ορθοπαιδική) που δεν είναι λίγο. Στο κάτω κάτω SHO θέση είναι, όχι SpR να πεις ότι αποκαταστάθηκε!

μα οποιος διαβασει το post της ιδιας θα δει οτι χρησιμοποιεις τις δικες της λεξεις, relax.. .;) αλλωστε και εγω χρησιμοποιησα τα δικα της λογια. δεν ηταν η προθεση μου να φανεις "κακος" οκ? :)

ωστοσο το σχολιο "εχουν δυσκολεψει τα παντα" ηταν δικο σου. κανω λαθος?

η θεση της ειναι trust doctor-SHO equivalent. οχι οτι αυτο μειωνει την επιτυχια της, αλλα ας δουμε και λιγες λεπτομερειες πριν αρχισουμε να πακεταρουμε για uk, σωστα? η οποια απεχει σαφως απο spr, αλλα για να αναγνωρισει το χρονο αυτο ως χρονο ειδικοτητας εδω ειναι "λουκουμακι"! περα φυσικα απο εμπειρια,κλπ.

τελος παντων, εμενα με προβληματισαν τα κρητηρια. βλεπουμε ξεκαθαρα οτι "παιζουν" και κρητηρια μη αξιοκρατικα, με ο,τι αυτο συνεπαγεται... -_-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...αλλα ας δουμε και λιγες λεπτομερειες πριν αρχισουμε να πακεταρουμε για uk, σωστα? η οποια απεχει σαφως απο spr, αλλα για να αναγνωρισει το χρονο αυτο ως χρονο ειδικοτητας εδω ειναι "λουκουμακι"! περα φυσικα απο εμπειρια,κλπ...

Ναι. Εξαρτάται τί θέλει να κάνει ο καθένας.

Προσωπικά αν αρχίσω έξω θέλω και να τελειώσω έξω. Όπως κάνω και με τις προπτυχιακές μου σπουδές. Όχι 6 μήνες εδώ, 6 εκεί, 6 παραπέρα. Γι'αυτό γουστάρω και το εννιαίο attachment του foundation. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού προχώρησε η κουβέντα σε θέματα αξιοκρατίας, να ξεκαθαρίσουμε κάτι.

(Δεν ξέρω άν η περίπτωση της Λουκρητίας είναι παρόμοια, αλλά δεν έχει σημασία γιατί γενικεύουμε).

Οι θέσεις trust doctor είναι κατά 90% not approved by the dean. Αυτό σημαίνει ότι για κάποιον που η καριέρα του λέει UK και μόνο, το εξάμηνο δεν αναγνωρίζεται από το αντίστοιχο royal college.

Στην Ελλάδα που δεν μπορούμε να κάνουμε αξιολόγηση ανατολικών, δικών μας παν/μίων κ.λ.π., είναι ουτοπικό το να υπάρχει γνώση για το NHS. Οπότε μια χαρά.

Τώρα στο θέμα πάλι..

3 χρόνια ειδικότητα στην Ελλάδα και θέση trust doctor, δεν είναι δα και τόσο διαστημικό σενάριο.

Overqualified με φυσικά προσόντα. Εύγε!!!

:D:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πραγματι το trust doctor δεν ειναι training post αλλα απο την αλλη για καθε μια τετοια θεση κανουν αιτηση κατα μεσο ορο 105 γιατροι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πω! Πω! Φωτιες σας αναψα!

Θελω ομως να ξεκαθαρισω κατι.

Εγω ειχα κανει καμια 20αρια αιτησεις απο τον Ιανουαριο μεχρι και τον Μαρτιο του 2005 και καμια δεν ηταν για αναγνωρισμενη θεση. Ολες ηταν για Trust Doctor-SHO equivalent. Eιχα την τυχη να εχω δυο πολυ καλους επιμελητες που ειχαν κανει καποιο διαστημα στην Αγγλια ως SHO. Αυτοι με συμβουλεψαν να κανω αιτησεις μονο σε μη αναγνωρισμενες θεσεις γιατι θα ειχα και περισσοτερες πιθανοτητες. Και ειχαν τελικα δικιο. Τις αναγνωρισμενες θεσεις τις χτυπανε οπως ειναι φυσικο οι Αγγλοι. Αποδειξη οτι ενας φιλος μου με παραπανω προυπηρεσια απο εμενα, εχει κανει πανω απο 100 αιτησεις σε ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΕΣ θεσεις και δεν εχει παρει καμια απαντηση.

Βασικο στην Αγγλια ειναι να κανεις την αρχη. Μου το ειπε και ο ιδιος ο Consultant που μου πηρε την συνεντευξη. Μου ειπε οτι αν κανω αιτηση απο τωρα στο ιδιο το νοσοκομειο για το επομενο εξαμηνο ο ιδιος δεσμευεται να μου δωσει αναγνωρισμενη θεση. Το νοσοκομειο που παω ειναι Πανεπιστημιακο. Δεν θα ειναι κακη περιπτωση.

Εγω βεβαια δεν ξερω τι θα κανω στο μελλον. Η θεση μου εδω ανοιγει σε 8 μηνες.

Ειδικοτητα δεν θελησα ποτε να κανω ολοκληρη στην Αγγλια. Εμπειριες θελω να μαζεψω και δεν με ενοχλει καθολου που η θεση ειναι Trust doctor.Επισης αναγνωριζεται στην Ελλαδα σαν χρονος ειδικοτητας. 100% σιγουρο.

Δεν νομιζω οτι εχω να χασω τιποτα εκτος απο την αποστολη στην Ζαμπια που θα πηγαινα με τους Γιατρους Χωρις Συνορα και πολυ λυπαμαι για αυτο.

Επισης, δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα αξιοκρατιας αλλα ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ.

Αναξιοκρατια θα ηταν αμα επαιρνα τη θεση καποιου αλλου με περισσοτερα προσοντα μονο και μονο επειδη ειμαι λευκη. Απο τους 6 που ειμασταν οι 3 ειχαν λιγοτερη προυπηρεσια. Δεν υπηρχε περιπτωση δλδ να παρουν την θεση. Οι αλλοι 2 ειχαν ακριβως την ιδια, ηταν ομως ινδοι.... -_-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α! Ξεχασα να σας πω οτι οι αιτησεις που ειχαν γινει για αυτη την θεση ηταν 331!!!!

Μου το ειπε η γραμματεας... -_-

Τροποποιήθηκε από ΛΟΥΚΡΗΤΙΑ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:unsure: Λουκρητια,παρε τα πραγματα απο την αρχη βρε.Τι ενεργειες εκανες οταν αποφασισες να ψαξεις ειδικοτητα στην Αγγλια, τι ζητας απο το Βρατενικο συμβουλιο εδω,τι εγγραφες κανεις κτλ,κτλ .Δωσε τα φωτα σου!!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιο κατω θα σας γραψω παρα πολυ αναλυτικα τι χρειαζεται για να διεκδικησετε μια θεση στην Αγγλια καθως και καποιες συμβουλες μου.

Αρχιζοντας θα ηθελα να πω οτι δεν χρειαζετε να πατε καθολου στο Βρεταννικο Συμβουλιο. Κατα καιρους διοργανωνει καποια σεμιναρια, με το αζημιωτο βεβαια, και κατα τη γνωμη μου δεν προσφερει τιποτα. Εγω προσωπικα δεν πηγα, πηγαν ομως φιλοι μου και ετσι μου μετεφεραν τι γινεται εκει. ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ ΘΑ ΧΑΣΕΤΕ!

Λοιπον, το πρωτο βημα για καποιον που θελει μα παει στην Αγγλια ειναι να εγγραφει στον Βρεταννικο Ιατρικο Συλλογο η GMC (General Medical Council).

Δυστυχως, αυτο που εχει γραφτει σε καποια posts πιο πανω οτι μπορει να κανει καποιος αιτησεις χωρις να ειναι γραμμενος στο GMC δεν ισχυει. Αλλωστε θα χανανε την ευκαιρια οι Αγγλοι να βγαλουν λεφτα; Σε ολες τις αιτησεις αλλα και στο βιογραφικο σας πρεπει να ειναι γραμμενος ο αριθμος του GMC.

Για να εγγραφει καποιος στο GMC χρειαζονται τα εξης:

1. Πτυχιο (οχι τον παπυρο! αλλα το ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ αντιγραφο), φωτοτυπια του πτυχιου (οχι επικυρωμενη) και επισημη μεταφραση αυτου.

2. Αδεια ασκησης επαγγελματος(πρωτοτυπο, απλη φωτοτυπια και επισημη μεταφραση).

3. Πιστοποιητικο πρακτικης ασκησης* (πρωτοτυπο, απλη φωτοτυπια και επισημη μεταφραση)

4. Βεβαιωση οτι δεν υπαρχει πειθαρχικη διωξη* (πρωτοτυπο, απλη φωτοτυπια και μεταφραση).

5. Διαβατηριο. ΠΡΟΣΟΧΗ θελουν το πρωτοτυπο και μια ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΗ φωτοτυπια.

6. Ενα απλο βιογραφικο στο οποιο θα αναφερετε και τα πιθανα κενα σας. Αυτο το βιογραφικο δεν θα ειναι το ιδιο με αυτο που θα στειλετε στις αιτησεις. Πρεπει να ειναι πιο λιτο, να γραφει μονο που εχετε εργαστει. Δεν χρειαζεται π.χ. να γραψετε για τυχον εργασιες που εχετε κανει η συνεδρια που εχετε παρακολουθησει.

7. Αιτηση του GMC συμπληρωμενη. Την αιτηση θα την βρητε στο: http://www.gmc-uk.org/register/EEA/EEA_form.rtf

8. Και...την λυπητερη! 290 λιρες (περιπου 450 ευρω) σε τραπεζικη επιταγη.

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟΝ ΦΑΚΕΛΛΟ ΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΑΣ ΘΑ ΤΟΝ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΣΥΣΤΗΜΕΝΟ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΕΣ ΝΑ ΧΑΝΕΤΕ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΚΑΙ 450 ΕΥΡΩ. :(

*Πως θα βγαλετε το Πιστοποιητικο Πρακτικης Ασκησης και την Βεβαιωση οτι δεν υπαρχει πειθαρχικη διωξη (Certificate of good standing):

1. Πατε στον Ιατρικο Συλλογο που ειστε γραμμενοι και ζητατε μια βεβαιωση για χρηση στο εξωτερικο. Εξηγηστε τους οτι θελετε να κανετε ειδικοτητα στην Αγγλια και θα καταλαβουν.

2. Με την βεβαιωση απο τον Ι.Σ. και το πτυχιο σας θα πατε στην Νομαρχια οπου ανηκετε και θα κανετε μια αιτηση για να σας χορηγησουν τις βεβαιωσεις. Καλυτερα να ζητησετε 2 αντιγραφα απο το καθε ενα.

Το Πιστοποιητικο Πρακτικης Ασκησης εχει μονιμη ισχυ και αναφερεται στην αναγνωριση του πτυχιου απο την Ε.Ε. Τα πτυχια των Ελληνικων Πανεπιστημιων δεν εχουν κανενα προβλημα.

Η βεβαιωση οτι δεν υπαρχει πειθαρχικη διωξη εχει 3μηνη ισχυ. Εδω προσοχη μην αργησετε να το στειλετε.

3. Μολις παρετε τις βεβαιωσεις θα πρεπει να πατε σε αλλο τμημα της Νομαρχιας για να βαλετε τη σφραγιδα Apostille (σφραγιδα Χαγης). Θεωρητικα μπορειτε να το στειλετε και χωρις αυτο αλλα κατα την γνωμη μου μην ρισκαρετε.

Και τωρα μια συμβουλη: :)

Επειδη οι Αγγλοι ειναι "τα ζα μου αργα" και μπορει να αργησουν να σας κανουν την εγγραφη στο GMC προτεινω τα εξης:

Στην προτελευταια σελιδα της αιτησης για το GMC (σελιδα 9) εκει που λεει "Please indicate below when you intend to take up work in the UK. Please not you may be registered in advance of this date" να βαλετε μια ημερομηνια 10 με 15 ημερες αργοτερα απο τοτε που θα στειλετε την αιτηση ωστε να μην σας αργησουν παραπανω απο αυτο το περιθωριο.

Νεοτερο δεδομενο!

Απο 01 Απριλιου 2005 το GMC μας κανει τη ζωη πιο δυσκολη! :(

Οσοι κανουν αιτηση για εγγραφη, αφου εξεταζονται τα χαρτια τους, θα καλουνται στα γραφεια του GMC στην Αγγλια για πιστοποιηση ταυτοτητας. Τοτε μονο θα παραλαμβανουν και το πιστοποιητικο εγγραφης.

Αυτο το κανουν για λογους ασφαλειας γιατι παρουσιαστηκαν, λεει, καποια κρουσματα πλαστοπροσωπιας.

Περισσοτερες πληροφοριες για αυτο, που και εγω δεν ειμαι ιδιαιτερα ενημερη, θα βρητε στο site του GMC: http://www.gmc-uk.org με την ενδειξη pre registration identity check.

Aν εχετε ακολουθησει τις οδηγιες μεχρι εδω λογικα θα πρεπει να εχετε το πολυποθητο πιστοποιητικο του GMC με τον αριθμο εγγραφης σας επανω.

ΤΩΡΑ ΕΙΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΗΜΑ... :):)

Τροποποιήθηκε από ΛΟΥΚΡΗΤΙΑ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πειράζει Λουκη, πολύ καλά κι αυτά που έγραψες και έρχονται σε απόλυτη συμφωνία με τα βιώματα που μου μετέφερε ο bro μου. :)

Ελπίζω απλά η παραπάνω διαδικασία να μην αλλάξει με περαιτέρω βήματα τώρα που αλλάζει [κάπως] το σύστημα με το foundation.

edit: γιατί ακριβώς χρειάζεται η Apostille;

Τροποποιήθηκε από Prof.Wizard
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aλλα νυσταξα... emnysta  emnysta

Αυριο το δευτερο βημα... :P

Άντε παιδίμ.. τόσες ώρες κοιμάσαι.. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητήρια και από μένα Λουκρητία!!!! Ελπίζω όλα να σου ρθουν όπως τα θες...Απλά θέλω να καταθέσω μια προσωπικά άποψη-και ίσως και όχι τόσοσ προσωπική τελικά...Στην Αγγλία υπάρχει -ακόμα και στο Λονδίνο- ανάγκη σε γιατρούς που έχουν κάνει κάποιο κομμάτι ειδικότητας, όπως εσύ καλή ώρα.Αντίθετα δεν υπάρχουν ανάγκες σε γιατρούς που πάνε να ξεκινήσουν ειδικότητα. Αλλά μάλλον θα συμφωνήσω ότι ίσως τελικά το παν είναι να μπεις στο σύστημα, αφού ακόμα και το locum μπορεί να σε οδηγήσει σε approved post.

Πάντως περιμένω κι εγώ να ξυπνήσεις και να μας πεις για τα υπόλοιπα βήματα :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον....

Το δευτερο βημα για την πολυποθητη θεση στην Μ. Βρεττανια ειναι η συνταξη ενος παρα πολυ καλου βιογραφικου.

Σημασια δεν εχει μονο τι εχετε κανει, αλλα πως αυτο που εχετε κανει θα το παρουσιασετε στο βιογραφικο σας.

Για την διεκδικηση μιας θεσης σημαντικη ειναι η προυπηρεσια.

ΑΛΛΑ...Οι μη εχοντες προυπηρεσια ας μην απελπιζονται! Οπως ανεφερα και πιο πανω παιζει πολυ μεγαλο ρολο και η τυχη. :D

Οποτε λοιπον φτιαχνετε το βιογραφικο. :D

Οδηγιες και συμβουλες: -_-

1. Ξεκινατε γραφοντας τα προσωπικα σας στοιχεια. Εδω απαραιτητα ειναι τα τηλεφωνα σας (σταθερο και κινητο), το email σας (πολυ σημαντικο, φανερωνει minimum γνωση υπολογιστων και ειναι και ο βασικοτερος τροπος επικοινωνιας) και αν εχετε αριθμο fax (αν δεν εχετε μην αγχωνεστε, ουτε εγω εχω).

2. Συνεχιζετε γραφοντας με την σειρα:

α. Το/τα βασικα σας πτυχια της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης (μην γραψετε τι κανατε στο νηπιαγωγειο και στο σχολειο, ειναι υπερβολη).

β. Ποτε πηρατε αδεια ασκησης επαγγελματος και απο που.

γ. Τους Ιατρικους Συλλογους που ειστε μελη. Εδω απαραιτητα μπαινει η εγγραφη στο GMC και η εγγραφη στον Ιατρικο Συλλογο στον οποιο ανηκετε. Συνοδευεται με αριθμο μητρωου. Πολυ βασικο.

δ. Και εδω ερχεται το βασικοτερο κομματι. Η προυπηρεσια. Θα γραψετε μονο εμμισθες θεσεις. Τα παντα. Αγροτικο, πιθανο κομματι ειδικοτητας, εργασια σε ιδιωτικη κλινικη, οπουδηποτε εχετε δουλεψει.

Και μια μικρη πονηρια. Αν δεν εχετε καθολου προυπηρεσια και εχετε καποιο φιλο γιατρο, μπορειτε να του ζητησετε να σας δωσει καποια βεβαιωση οτι δουλεψατε σε αυτον. Η μπορειτε να παρακολουθητε το προγραμμα καποιας κλινικης και να γραψετε οτι κανετε clinical attachment.

ε. Επονται τα σεμιναρια που εχετε παρακολουθησει. Προσοχη, οχι τα συνεδρια. Εδω δηλαδη θα γραψετε για ATLS, ALS, BLS κτλ

στ. Μετα γραφετε οποιαδηποτε εργασιακη εμπειρια ειχατε σαν φοιτητες ακομα και την εθελοντικη εργασια.

ζ. Συνεχιζετε γραφοντας τις πιθανες εργασιες σας και τα συνεδρια που εχετε παρακολουθησει.

η. Τελειωνετε γραφοντας τις γλωσσες που ξερετε, την πιθανη γνωση υπολογιστων και την εθελοντικη σας δραση. Αυτο το τελευταιο ειναι πολυ σημαντικο. Οι Αγγλοι, οπως γενικοτερα οι ξενοι δινουν μεγαλη σημασια σε αυτο. Φανερωνει και ποιοτητα χαρακτηρα. Προλαβαινετε να γραφτητε σε καποιο συλλογο!

θ. Στην τελευταια σελιδα, χωρια απο ολα τα αλλα, θα γραψετε τα ονοματα, τις διευθυνσεις, τα τηλεφωνα, τα email και τα fax απο δυο referees.

Aυτοι πρεπει να σχετιζονται επαγγελματικα με εσας, μπορει να ειναι οι εργοδοτες σας, καθηγητες σας κτλ.

Αυτοι φυσικα και μπορουν να ειναι Ελληνες. Και για να απαντησω και σε μια ερωτηση που μου εγινε πιο πανω, οι δικοι μου referees ηταν Ελληνες, ηταν ο Διευθυντης της Ορθοπεδικης κλινικης οπου εκανα ειδικοτητα και ενας επιμελητης μου.

Επισης, οποιον referee βαλετε θα πρεπει απο πριν να τον εχετε ενημερωσει και να εχετε παρει την αδεια του. Μην γινετε ρομπα ξεκουμπωτη την τελευταια στιγμη! :P

Μην γραψετε!!! -_-

Χομπυ, ειδικα αν ειναι εντελως ασχετα με την ιατρικη.

Διαφορα αλλα, ασχετα με την ιατρικη, πραγματα.

Βασικο επισης ειναι το βιογραφικο σας να μην εχει ορθογραφικα η συντακτικα λαθη. Εν αναγκη γραψτε ενα προχειρο και δωστε σε καποιον που ξερει καλυτερα αγγλικα απο εσας.

Προσεξτε επισης και τα κενα σας. Καλο ειναι να μην αφηνετε μεγαλα ανεξηγητα κενα στο βιογραφικο σας. Γραψτε κατι. Π.χ.οτι κανατε clinical attacment, ερευνα η μεταπτυχιακο. Παντως και αυτο δεν ειναι απολυτο. Εγω π.χ. ειχα 2 κενα στο βιογραφικο μου που δεν τα ειχα καλυψει. Το ενα ηταν 4 μηνων απο το αγροτικο μεχρι να αρχισω την ειδικοτητα και το δευτερο απο τον Αυγουστο του 2004 μεχρι σημερα. Για το δευτερο κενο ρωτηθηκα στο interview και ειπα πως κανω clinical attachment.

Επισης θελω να δωσω τελος και σε μια συγχυση που υπαρχει σε σχεση με το αν χρειαζεται καποιο πτυχιο στη γλωσσα. Η απαντηση ειναι ΟΧΙ! Τιποτα δεν χρειαζεται να εχετε. Πατε και χωρις κανενα πτυχιο. Βασικο ειναι να μιλατε καποια στοιχειωδη αγγλικα για να συνεννοηθητε στο interview καθως και με τους ασθενεις.

Τρανο παραδειγμα εγω, που εχω μονο lower και αυτο προ 15ετιας.

ΤΩΡΑ...

Με το βιογραφικο σας ετοιμο και τον αριθμο μητρωου του GMC ειστε ετοιμοι για το επομενο βημα! Το βημα της υπομονης και της επιμονης! Το βημα των αιτησεων!!!! :D

Τροποποιήθηκε από ΛΟΥΚΡΗΤΙΑ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πριν παω στο βημα των αιτησεων θα σας γραψω εδω ενα υποδειγμα βιογραφικου.

Δεν υποστηριζω βεβαια οτι ειναι το πιο σωστο και το τελειο υποδειγμα και σιγουρα εσεις μπορειτε να κανετε ενα πολυ καλυτερο. Το γραφω για αυτους που δεν εχουν καθολου εμπειρια.

1. Πρωτη σελιδα.

Curriculum Vitae

Loucretia Vorgia

April 2005

2. Δευτερη σελιδα.

Name:( Loucretia Vorgia)

Date of Birth:( 07/07/1480)

Place of Birth: (Roman Empire)

Nationality: (Italian)

Gender: (Female)

Marital Status: (Single)

Home Addess:......

Tel.:......

Mobile Phone:......

email:.....

Qualifications

Jan. 2000 Degree (Ptychion) in Medicine, National and Kapodistrian University of Athens. Grade .....

Licence to Practise Medicine

Awarded Jan 2000 by....

Membership in Scientific Societes

1. Full Member of the Athens Medical Association. Registration Number:00000

2. Full Member of the British General Medical Council. Registration Number:00000

Current Position

Aug. 2004- today Clinical Attachment in...

3. Tριτη σελιδα

Postgraduate Qualification Experience

Ξεκινατε απο την πιο προσφατη θεση που ειχατε.

Aug. 2002- Aug.2004 SHO in Orthopaedics. Orthopaedic and Trauma Department of....(Hospital).

Head Consultant: (Name)

Aug.2001-Aug2002 SHO in........

Tο αγροτικο μπορειτε να το γραψετε ως SHO in General Medicine and Public Health.

Aποκταει ενα κυρος!!! :P

Other Medical Experience

Aug. 1999 Medical Assistant in.....

Courses and Seminars

Dec 2003 Successful completion of ATLS course.....

4. Τεταρτη σελιδα

Presentation of Papers in Congresses

Με χρονολογικη σειρα απο το πιο προσφατο.

Αttendance of Congresses

Με χρονολογικη σειρα απο το πιο προσφατο.

5. Πεμπτη σελιδα.

Languages

Greek (native), English (fluent) αυτα τα δυο τα γραφετε οπωσδηποτε. Ακομα και μετρια να ειναι τα αγγλικα σας θα γραψετε fluent.

Computer Literacy

Word, Excel κτλ

Voluntary Activity

Εδω γραφετε την εθελοντικη σας δραση.

6. Εκτη Σελιδα

Referees

Oνοματα, ιδιοτητα, διευθυνσεις, τηλεφωνα, email και fax απο 2 referees που εχουν επαγγελματικη σχεση μαζι σας.

Μια διευκρινηση! Ο SHO (Senior House Officer) ειναι ο αντιστοιχος ειδικευομενος στο Αγγλικο Συστημα Υγειας.

Για οποιαδηποτε απορια εδω ειμαι! :anavwfwties:

Τροποποιήθηκε από ΛΟΥΚΡΗΤΙΑ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α for the record

εγώ είχα κάνει αιτήσεις για να με πάρουνε για προπτυχιακές για ιατρική στην αγγλία...

Μόνο με πανελλήνιες και proficiency ο σύμβουλος στο σχολείο μόνο που δεν με έβρισε όταν του είπα τί πρόταση είχα...

Έστειλα τις αιτήσεις μου λοιπόν σε 2 καλά και 2 μέτρια πανεπιστήμια (Edinburgh, Southampton και Plymouth, East anglia που είναι και Problem based learning σύστημα τα δύο τελευταία).

Είχα γράψει ένα πολύ μελοδραματικό personal statement, γιατί θέλω να σπουδάσω ιατρική, εθελοντικη εργασία κτλ (κάτι βρήκα, κάτι προσκόπους, κάτι ψεύτικες παρακολουθήσεις σε κλινικές προσωπικών γνωστών των γονιών κτλ κτλ), πήρα κάτι references από καθηγητές σχολείο, και ένα από έναν καθηγητή στην ιατρική του ΕΚΠΑ στου οποίου την κλινική και καλά προσέφερα εθελοντική εργασία ένα μήνα το προηγούμενο καλοκαίρι... (την οποία συγκεκριμένη συστατική την έγραψα και μόνος μου, χι!)

Η χιλόπιτα από Southampton και Edinburgh ήρθε σχεδόν αμέσως.

Προς έκπληξη όλων (αφού δεν είχα Gce ή Ib αλλά μόνο πανελλήνιες), με καλέσανε για 2 interview, στο Plymouth και στο East Anglia.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση στο Plymouth είναι ότι στο team που μου έκανε interview, ήταν γιατροί και νοσηλεύτριες και κοιτάγανε πράγματα που είχαν σχέση βιοηθική, λιγάκι τη λειτουργία του NHS (σε ένα ερωτηματολόγιο ποιό πριν), το πώς αντιλαμβάνομαι την ομάδα των επαγγελματιών υγείας κτλ κτλ...

Προς έκπληξη όλων (πάλι, είπαμε πολύ περίεργος υποψήφιος ήμουν) με βάλανε σε λίστα αναμονής αφότου μου είπανε ότι πήγα πάρα πολύ καλά στο interview... αν και μετα από κανα 3μηνο-4μηνο με χιλοπιτιάσανε... (καλύφθηκαν τελικά όλες οι θέσεις...)

Στο East Anglia το Interview απ'ότι θυμάμαι ήταν ποιό κλασικά πράγματα, γιατί θες να γίνεις γιατρός, τί θα έκανες αν σου τύχαινε αυτό, τί θα κάνεις αν δεν σε πάρουμε κτλ κτλ. Ε εκεί απ΄ότι θυμάμαι τα σκάτωσα οπότε η χυλόπιτα ήρθε σχεδόν αμέσως...

Το μόνο καλό ήταν ότι ήρθα σε επαφή με το αγγλικό σύστημα, τις απαιτήσεις, τη νοοτροπία και ότι ανακάλυψα τί εστί pbl (problem based learning) και πόσο καλό θα μπορούσε να είναι...

Παράλληλα ξανάδινα πανελλήνιες, ετοιμαζόμουνα (ψυχολογικά τουλάχιστον) και για το ενδεχόμενο Ιταλίας-Ουγγαρίας-Τσεχίας... (πέστε πάνω μου να με φάτε!!!) Αλλά ευτυχώς βρέθηκα στα γιάννενα...

Τέσπα είμαι emofftopic αλλά ήθελα κάποτε και κάπου να τα γράψω!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemarup Από τα χρησιμότερα κείμενα που έχουν γραφεί. Εύγε! Τροποποιήθηκε από NIKITA
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σας γραψω και κατι ευθυμο και παω για υπνο...(αυριο παλι)!

Στο site του GMC (General Medical Council), στο σημειο που αναφερεται στα χαρτια που χρειαζονται να στειλει καποιος, λεει:

"Παρακαλω μην μας στελνετε τα εγγραφα σας μεσα σε κορνιζες! Υπαρχει μεγαλος κινδυνος να σπασουν...!!!!!"

Τι εχουν δει και τα ματια των Αγγλων! :P:P

Τροποποιήθηκε από ΛΟΥΚΡΗΤΙΑ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι που θέλω να ρωτήσω..... Για να αποδείξουμε ότι συμμετείχαμε στα συνέδρια και ότι παρακολουθήσαμε και κάναμε εργασίες πρέπει να μεταφράσουμε και τα αντίστοιχα χαρτιά, προγράμματα στα Αγγλικά;

Επίσης μετράνε όλα αυτά τα ωραία συνεδριάκα που πηγαίναμε και απλά παίρναμε χαρτάκι τα αναφέρουμε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.