Jump to content

Ό,τι μου έμαθε η ζωή...


Doctor_7

Recommended Posts

Έρχονται στιγμές που η ζωή σε φέρνει μπροστά στα "θέλω" σου, μπροστά στα "πρέπει" σου, μπροστά στα "ποτέ" σου... Και εκεί είναι που πρέπει να καταλάβεις και να αποφασίσεις ποιος πραγματικά είσαι... Χωρίς "ποτέ", αγνοώντας τα "πρέπει" και εξετάζοντας τα "θέλω"... Να βρεις τον τρόπο να κάνεις τον χρόνο να τρέξει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Last Reply

Πώς καταφέρνουμε να πληγώνουμε εκείνους που θα έδιναν τα πάντα για εμάς ποτέ δεν το κατάλαβα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πώς καταφέρνουμε να πληγώνουμε εκείνους που θα έδιναν τα πάντα για εμάς ποτέ δεν το κατάλαβα...

Ίσως γιατί μπροστά σε αυτούς νοιώθουμε ελεύθεροι να αφήσουμε τον εαυτό μας να ανοιχτεί... Και, όπως και τα νομίσματα, έτσι κι εμείς, έχουμε δυο όψεις, μια καλή και μια κακή... Και απλά μπροστά σε αυτούς που, όπως λες, θα έκαναν τα πάντα, έχουμε την άνεση να δείξουμε και τον κακό μας εαυτό... Χωρίς ντροπή... Χωρίς τον φόβο της απόρριψης... Και αυτό έχει και τις δικές του συνέπειες, μία εκ των οποίων είναι κάποια στιγμή, μάλλον άθελά μας, να τους πληγώσουμε... Ακόμα και αυτό, όμως, κρύβει το μεγαλείο του...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Η ζωή ξεκινά δυνατά και πατά σ' άλλους γαλαξίες συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς τους τρελούς και τις αξίες η ζωή τρέχει μ' έτη φωτός ο καιρός δεν την τρομάζει προχωρεί και γι' αγάπες παλιές ούτε που το κουβεντιάζει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Έρχονται στιγμές που η ζωή σε φέρνει μπροστά στα "θέλω" σου, μπροστά στα "πρέπει" σου, μπροστά στα "ποτέ" σου... Και εκεί είναι που πρέπει να καταλάβεις και να αποφασίσεις ποιος πραγματικά είσαι... Χωρίς "ποτέ", αγνοώντας τα "πρέπει" και εξετάζοντας τα "θέλω"... Να βρεις τον τρόπο να κάνεις τον χρόνο να τρέξει...

ακροβατώ στα "θέλω" μου

στα "πρέπει" και στα "ίσως"

για να μπορέσω τη χαρά

να μην τη δω για μίσος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γυρνά ο τροχός... Και τι φέρνει...? Ίσως τη γνώση ότι ποτέ δεν πρέπει να βγάζουμε συμπεράσματα χωρίς να έχουμε ακούσει όλες τις εκδοχές μιας ιστορίας... Όσο απίστευτες κι αν μας φαίνονται κάποιες εξ αρχής... Γυρνά ο γαμημένος και πρέπει να είσαι εκεί, έτοιμος να δεχτείς τις συνέπειες... Καλές ή κακές... Και πικραίνει περισσότερο όταν οι συνέπειες είναι καλές... Γιατί απλά τότε συνειδητοποιείς το μέγεθος του χαμένου χρόνου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2caa7d6a.jpg
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με 34DD και κόκκινο φόρεμα με αβυσσαλέο ντεκολτέ το τελωνείο γίνεται εύκολη υπόθεση. Δεν συμπληρώνεις κανένα χαρτί, η δουλειά σου έχει τελειώσει μέσα σε 45' αντί για 2.5 ώρες και όλα αυτά δίχως εκτελωνιστή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με 34DD αγαπητή μου δεσποινίδα ανεβαίνουν και κατεβαίνουν κυβερνήσεις....Και πολύ δικαίως αν ρωτάς την γνώμη μου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

"...Είμαστε σαν μία αγγινάρα. Κάθε φύλλο της είναι και ενα κομμάτι ξένο που προσκολλάται πάνω μας. Βγάζοντας ένα ένα τα φύλλα στο τέλος μένει η καρδιά που είναι η ουσιαστική και αυθεντική μας αλήθεια. Η λεγόμενη εσωτερική αλήθεια. Όσο ακολουθούμε τα «φύλλα» γινόμαστε και μεις φτερό στον άνεμο σχηματίζοντας έναν χαρακτήρα τέλειο ραμμένο και προσαρμοσμένο σε πρέπει και θέλω ξένα από τα δικά μας. Ακολουθώντας την εσωτερική μας αλήθεια, απλά ακολουθούμε την καρδιά μας. Για να το κάνεις αυτό θέλει πρώτα απ΄όλα να καταλάβεις τι γίνεται. Αμέσως μετά, ξεχωρίζεις τι από αυτά που έχεις γίνει, σου έχει φορεθεί και τι από αυτά είσαι εσύ στ΄αλήθεια. Το επόμενο στάδιο θέλει τα κότσια, για να μπορέσεις να στεναχωρήσεις όλους εκείνους των οποίων τα «φύλλα» θα απορρίψεις αλλά και για να καταφέρεις να στεριώσεις και να προβάλλεις αυτό που έχεις μέσα σου.

Είναι δύσκολο, αλλά άπαξ και τα καταφέρει κανείς πραγματικά μπορεί να βιώσει την απόλυτη ευχαρίστηση της ολοκληρωμένης αυτούσιας και αυτόνομης υπόστασης. Αυτός είναι ο σκοπός του ανθρώπου κατά τη δική μου ταπεινή άποψη. Να μπορεί να ξέρει τι θέλεις, να γνωρίζει τι είναι και να έχει στενή επαφή με τα συναισθήματα του , τις επιθυμίες τις δικές του και τις ανάγκες του που θα ορίσουν και θα σχεδιάσουν τη ζωή του. Είναι επώδυνο όταν ανακαλύψει κανείς πως από αυτό που νόμιζε ότι είναι, τελικά είναι κάτι άλλο, αλλά στην τελική καλύτερα ένας νέος εαυτός βασισμένος σε προσωπική συνταγή, παρά ένας υπνωτισμένο άβαταρ φορεμένο από άλλους..."

Ελεονώρα Μελέτη (ναι και όμως το έγραψε η Μελέτη...)

Σ'αυτό το website.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

emarup Χτύπησες στο σωστό σημείο, ιδιαίτερα σήμερα... Να'σαι καλά.

Γυρνώντας πίσω στη Μελέτη λοιπόν, παλιό αλλά μόλις το διάβασα:

"...Και σε αυτό με βοήθησε ένα βιβλίο που διάβασα πρόσφατα. Κρισναμουρτί. Έχει πεθάνει, αλλά άφησε έργο. Διαβάστε τον. Αυτός λοιπόν είχε πει τα εξής σοφά λόγια.

" Η εσωτερική γαλήνη έρχεται μόνο όταν σωπάσει ο νους" .Προσοχή: Ο νους. Όχι το συναίσθημα. Και έχει δίκιο παιδιά.

Κοινώς μας προτρέπει να μην ερμηνεύουμε, να μην εξηγούμε, να μην αναλύουμε, να μην δικαιολογούμε, να μην κρίνουμε, να μην σχολιάζουμε, να μην συλλογιζόμαστε αυτό που μας συμβαίνει, αυτό που νιώθουμε. Απλά να το βιώνουμε.

Δεν χρειάζεται πάντα να υπάρχει μία εξήγηση γι αυτό που απλά έχει έρθει για να το ζήσουμε και να το απολαύσουμε. Δεν πρέπει πάντα να κρίνουμε τον εαυτό μας για κάτι που νιώθει. Δεν υπάρχει λόγος να πρέπει να του αντισταθούμε.

Η ζωή είναι όπως ένα όμορφο ηλιοβασίλεμα. Απλά συμβαίνει, και όταν το κοιτάς δεν μπαίνεις στη διαδικασία να κρίνεις και να σχολιάσεις αυτό που βλέπεις. Απλά το χαζεύεις και σου δημιουργεί γαλήνη γιατί απλά είναι εκεί και το κοιτάς. Αν προσπαθήσεις να του δώσεις λογική, αιτία και συμπέρασμα, όταν θα στηθείς την άλλη μέρα να το απολαύσεις, παρά το γεγονός ότι αυτό θα είναι ακριβώς το ίδιο, εσύ θα έχεις την προσδοκία να σου δημιουργήσει τα αισθήματα του χθες. Και αν αυτό δεν συμβεί, τότε θα φταιει το ηλιοβασίλεμα. Όχι. Θα φταιει ο νους. Που είναι ο μόνος που μπορεί να μας προκαλέσει δυστυχία.

Την ευτυχία μπορούμε να τη βρούμε στα πολύ μικρά απλά και καθημερινά πράγματα. Η δυστυχία είναι καθαρά θέμα μυαλού. Ακόμα και την μεγαλύτερη συμφορά υπάρχει τρόπος να την μετατρέψουμε στο σπουδαιότερο μάθημα δύναμης ψυχής και εσωτερικής ανάπτυξης. Αρκεί ο νους να σωπάσει από φόβους- τέρατα και ανασφάλειες- δαίμονες που πάντα καραδοκούν για να μας θυμίσουν ότι ο άνθρωπος είναι επί το πλείστον ένα ενοχικό ον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοινώς μας προτρέπει να μην ερμηνεύουμε, να μην εξηγούμε, να μην αναλύουμε, να μην δικαιολογούμε, να μην κρίνουμε, να μην σχολιάζουμε, να μην συλλογιζόμαστε αυτό που μας συμβαίνει, αυτό που νιώθουμε. Απλά να το βιώνουμε.

Αυτο δεν το σκεφτηκε η Μελετη. Λεγεται Mindfulness, ειναι διδασκαλια του Βουδισμου και εχει αρχισει προσφατα να χρησιμοποιειται και ως ψυχοθεραπευτικη μεθοδος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρχή εκτόνωσης της σεξουαλικής ενέργειας: Η συσσώρευσις σεξουαλικής ενεργείας συνεπεία κακών συγκυριών, προσωπικών απογοητεύσεων ,ατυχών επιλογών και συνεχομένων εφημεριών χρήζει άμεσης εκτονώσεως παρά μόνο δια της σεξουαλικής διεξόδου ειδάλλως δημιουργούνται εκ νέου κακέσ συγκυρίες ο οποίες οδηγούν σε ατυχείς επιλογές, συνεχόμενες εφημερίες και προσωπικές απογοητεύσεις....κοκ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.