Jump to content

Ό,τι μου έμαθε η ζωή...


Doctor_7

Recommended Posts

Group A: περισσότερες γυναίκες που (όπως πάντα) κάνουν περισσότερη δουλειά ...

Group B: περισσότεροι άντρες που (όπως πάντα) προτιμούν να κάθονται και να δουν ... ποιά θα τους κερδίσει με την αφοσίωσή της ... !!!

Ideal combination: A+A ... (βρε, με τόσους λίγους άντρες μάλλον οι λεσβίες έχουν καταλάβει κάτι???) :lol:

What usually we get: A+B ... (ό,τι κάνει εκείνη ... εκείνος μάλλον θα κοιτάει βαριεστημένα) ... καλά πόσες γυναίκες αντέχουν να μένουν Α μετά από μερικούς Β?

Κάτι δεν κατάλαβα για το Group C ... είναι αυτό που δε θέλει κατά βάθος τίποτα? Ή απλά δε θέλει αυτό που έχει?

Από ποιό Group αντρών να περιμένουμε τα χειρότερα άραγε? :huh:

Το C είναι αυτοί που δύσκολα θα ικανοποιηθούν από αυτό που έχουν.

Τώρα τα χείριστα δεν ξέρω από που να τα περιμένεις.Εσύ μου έχεις μάθει να μην είμαι απόλυτος.Συνεπώς μπορεί κάλλιστα να σου τύχει ένας Α,που όμως να σε δουλεύει ψιλό γαζί και στο τέλος να σου τη φέρει άσχημα,δεν ξέρω αν με πιάνεις.. emconfused Από την άλλη μπορεί κάποιος ειλικρινής Β να εκτιμήσει τι προσφέρεις και σιγά σιγά να δώσει και αυτός.Ο C πάλι,νομίζω είναι ανεπίδεκτος μαθήσεως,μιας και είναι η φύση του τέτοια,εκτός κι αν βρει κι αυτός το δάσκαλό του.Αυτά.

Καλά Clemence,μου φαίνεται πρέπει να τα βγάλουμε σε κανά βιβλιαράκι.Τόσες μαλακίες βγαίνουν σε βιβλίο,οι δικές μας γιατί να μείνουν εκτός?? :P:o;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Last Reply

Κοίτα, αν δεις κάποιον να δουλεύει για μια σχέση, μάλλον ενδιαφέρεται και για σένα και για τη σχέση. Αν πάλι δουλεύει εσένα, αργά ή γρήγορα θα το μάθεις ... δε μένει τίποτα κρυφό και ειδικά η πουτανιά ... μπορώ να σου πω ότι μόνοι τους βγαίνουν να τα κάνουν κικιρικικι ... το γνωστό σύμπλεγμα του κόκκορα (ή της πουτάνας αντίστοιχα) :P

Το είδος που δεν έχει αυτό που θέλει και δε θέλει αυτό που έχει είναι προβληματικό, οπότε χρειάζεται μάλλον ψυχαναλυτή και όχι απλά ένα βιβλίο με οδηγίες για ... κανονικά προβλήματα.

Μόλις καταγράψουμε αντιδράσεις το τυπώνουμε ... κανένα πρόβλημα. Προτείνω και τίτλο: βρείτε τι τύπος σχέσης σας αξίζει με μια απλή μέθοδο ... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σημερα καταλαβα τι σημαινει η εκφραση "Και που να σφιξουνε και οι ζεστες". Πολλη δουλεια στο ψυχιατρειο σημερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν η ζωή μου έμαθε χτες το βράδυ πως υπάρχουν γενικά 2 κατηγορίες ανθρώπων.Η Α ομάδα είναι όσοι θα παλεύουν πάντα με νύχια και με δόντια να κρατήσουν μια σχέση,και στα εύκολα και στα δύσκολα,με όποιο τίμημα.Η Β ομάδα είναι όσοι απλά επαναπαύονται λόγω της ύπαρξης της Α ομάδας.Ο ιδανικός συνδυασμός για ένα ζευγάρι θα είναι το Α+Α.Αν είναι Α+Β,τότε η σχέση θα κρατήσει όσο ο Α την παλέψει.Αν πάλι είναι Β+Β γά...σέ τα.Στατιστικά στην ομάδα Α ανήκουν περισσότερο γυναίκες και στην Β άντρες.

Επίσης η ζωή μου έμαθε χτες πως εγώ είμαι ομάδα Γ.Δηλαδή αν μου τύχει Α,δοκιμάζω όρια και αντοχές με αποτέλεσμα να μετατρέπεται σε ομάδα Β μια για πάντα.Αν πάλι μου τύχει Β,προσπαθώ με το ζόρι να την κάνω Α,και αφού το πετύχω την κάνω με ελαφρά!Όπως καταλαβαίνετε δε θα στεριώσω σχέση ποτέ.Βέβαια,από την άλλη,αν δε μπαζώσεις,πώς θε να χτίσεις? :P:wub:

τι λέω πάντως ο άνθρωπος πρωί πρωί.. :splats:

Καλά,τι λέτε τώρα?? :blink::blink: Είστε σοβαροί?? Η ομάδες που περιγράφεις δε πάνε με το φύλο..Ξέρω περισσότερους οι άντρες που τρέχουν πίσω απ'τις γυναίκες όταν φάνε χυλόπιτα ή χωρισμό παρά γυναίκες πίσω απ'τους άντρες.Απλά οι γυναίκες δε ντρέπονται να πουν ότι πληγώθηκαν.Οι άντρες το παίζουν άντρες και σπάνε τα κέρατά τους μόνοι.Αυτό τους έχει φάει και κάνουν σα καθυστερημένα και κοινωνικά ανάπηροι μερικοί μερικοί

ΚΑΙ μερικές φυσικά-αλλά λόγω άλλων αιτιών.

Btw,όλη αυτή η ανάλυση και η τυποποίηση των ανθρώπων είναι λίγο φτηνή,δε νομίζετε??Δεν είναι ΠΟΛΥ στενό να χωρίζεις τους ανθρώπους σε κατηγορίες??Αφού κάθε διαπροσωπική σχέση είναι μοναδική,υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί,οπότε αυτά που λέτε είναι λίγο ανωριμότητες,σόρρυ κι όλας

Επίσης για να μην είμαι οφ τόπικ,πρέπει να πω ότι η ζωή μου έμαθε ανθρώπους που σου χουν φερθεί σκατά και διπρόσωπα,να μη κάθεσαι να ασχολείσαι μαζί ή να μπαίνεις σε διαμάχες τους όσο κι αν προκαλούν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά,τι λέτε τώρα?? :blink::blink: Είστε σοβαροί?? Η ομάδες που περιγράφεις δε πάνε με το φύλο..Ξέρω περισσότερους οι άντρες που τρέχουν πίσω απ'τις γυναίκες όταν φάνε χυλόπιτα ή χωρισμό παρά γυναίκες πίσω απ'τους άντρες.Απλά οι γυναίκες δε ντρέπονται να πουν ότι πληγώθηκαν.Οι άντρες το παίζουν άντρες και σπάνε τα κέρατά τους μόνοι.Αυτό τους έχει φάει και κάνουν σα καθυστερημένα και κοινωνικά ανάπηροι μερικοί μερικοί

ΚΑΙ μερικές φυσικά-αλλά λόγω άλλων αιτιών.

Btw,όλη αυτή η ανάλυση και η τυποποίηση των ανθρώπων είναι λίγο φτηνή,δε νομίζετε??Δεν είναι ΠΟΛΥ στενό να χωρίζεις τους ανθρώπους σε κατηγορίες??Αφού κάθε διαπροσωπική σχέση είναι μοναδική,υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί,οπότε αυτά που λέτε είναι λίγο ανωριμότητες,σόρρυ κι όλας

Επίσης για να μην είμαι οφ τόπικ,πρέπει να πω ότι η ζωή μου έμαθε ανθρώπους που σου χουν φερθεί σκατά και διπρόσωπα,να μη κάθεσαι να ασχολείσαι μαζί ή να μπαίνεις σε διαμάχες τους όσο κι αν προκαλούν.

α.κάνουμε και λίγη πλάκα

β.εννοείται πως κάθε κατηγοριοποίηση ανθρώπων είναι ανώριμη και απόλυτη,γι αυτό και έγραψα στην πρώτη πρώτη γραμμή τη λέξη ''γενικά!''

γ.συμφωνώ στα υπόλοιπα

:splats:

υγ:δε διάβασες καθόλου καλά τα όσα έγραψα.μίλησα πουθενά εγώ για συμπεριφορές μετά το χωρισμό?εγώ μίλησα για το πώς φέρονται οι άνθρωποι μέσα σε μια σχέση.και ούτε είπα ότι πάει με το φύλο.καμία σχέση.τεσπα... :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε μίλησες για φύλα.. :rolleyes:

Στατιστικά στην ομάδα Α ανήκουν περισσότερο γυναίκες και στην Β άντρες.

Κατά δεύτερον: Ανέφερα την περίπτωση του χωρισμού διότι εκεί φαίνεται απτά ποιός κόπτεται περισσότερο να κρατήσει μια σχέση,ποιός είναι πιο χλιαρός και ποιός απλά αδιάφορος και όπου σκάσει το κύμα.

Κατά τρίτον : Μην αρπάζεσαι,δε σε είπα και καμπούρη,ούτε σου επιτέθηκα προσωπικά.Χαλάρωσε και λίγο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε μίλησες για φύλα.. :rolleyes:

Κατά δεύτερον: Ανέφερα την περίπτωση του χωρισμού διότι εκεί φαίνεται απτά ποιός κόπτεται περισσότερο να κρατήσει μια σχέση,ποιός είναι πιο χλιαρός και ποιός απλά αδιάφορος και όπου σκάσει το κύμα.

Κατά τρίτον : Μην αρπάζεσαι,δε σε είπα και καμπούρη,ούτε σου επιτέθηκα προσωπικά.Χαλάρωσε και λίγο

Α.Δεν είπα πως δε μίλησα για φύλα,είπα πως δεν ανέφερα ότι πάει με το φύλο,όπως κατάλαβες εσύ!Μην παίζουμε με τις λέξεις!

Β.Εγώ δε μίλησα για χωρισμό ούτε με νοιάζει ποιός τρέχει πίσω από ποιόν αφού χωρίσει.Εγώ μίλησα για το τι νομίζω πως συμβαίνει μέσα σε μια σχέση.Όπως ξέρεις,μπορεί σε μια σχέση κάποιος να είναι χαλαρός και αφού τον χωρίσουν να τρέχει από πίσω.Οπότε άλλο το ένα άλλο το άλλο!

Γ.Μια χαρά χαλαρός είμαι! B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχ ... ευτυχώς ή δυστυχώς ούτε είμαστε όλοι στην ίδια φάση της ζωής μας, ούτε μας μαθαίνει τα ίδια πράγματα και με τον ίδιο τρόπο ... το τόπικ έχει τίτλο ''ό,τι ΜΟΥ έμαθε η ζωή'' και είναι απόλυτα θεμιτό να μιλά ο καθένας για τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ του εμπειρίες. Αν κάποιοι αναγνωρίσουν τον εαυτό τους μέσα σε αυτές θα θυμηθούν μερικά πράγματα, αν όχι θα προσπεράσουν, αν έχουν sense of humour θα χαμογελάσουν (ίσως και πικραμένα) και αν δε διαθέτουν ούτε αυτό θα μπουν στη διαδικασία να πουν τους ΑΛΛΟΥΣ ανοήτους ... αν είναι ανόητες όλες οι κατηγοριοποιήσεις είναι πρώτη και καλύτερη αυτή που κάνουν εκείνοι. Cool, πριν μιλήσουμε ας δούμε μήπως κάναμε λάθος τόπικ? Τα ''ζώδια'' είναι κάπου αλλού ... εδώ μιλάμε για εμπειρίες και απόψεις και καμιά δεν είναι ανόητη επειδή δεν τη συμμεριζόμαστε ... ή επειδή καταλάβαμε τελευταίοι το αστείο :P Α, και δεν υπάρχει εκτός θέματος :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη σχέση είναι ΚΑΙ ο χωρισμός.+Δε παίζω με τις λέξεις όσο ν'αφορά τα φύλα,δε φταίω εγώ που προσπαθείς να τα συμμαζεψεις τώρα.Στο quote φαίνεται αν είπες ή όχι ότι πηγαίνει με τα φύλα.

Όσο ν'αφορά το χιούμορ.Το χιούμορ έχει πολλές εκφάνσεις-απορρέει απ'το προσωπικό γούστο και ενίοτε χρησιμοποιείται για κάλυψη από μερικούς όταν δεν έχουν τι άλλο να πουν.(:rolleyes:).Βλέπε παράδειγμα:

'Είσαι πολύ μα..κας.ΤΙ??Παρεξηγήθηκες??Δεν έχεις χιούμορ.'

Ναι,φυσικά και δε πρέπει κάποιος να κρίνει άκριτα κάποιον άλλο.Αυτό είναι ρατσισμός και προκατάληψη.Αν όμως το κάνει με επιχειρήματα και σέβεται το συνομιλητή του,τότε αυτό είναι καλώς εννοούμενη κριτική και εποικοδομητικός διάλογος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη σχέση είναι ΚΑΙ ο χωρισμός.+Δε παίζω με τις λέξεις όσο ν'αφορά τα φύλα,δε φταίω εγώ που προσπαθείς να τα συμμαζεψεις τώρα.Στο quote φαίνεται αν είπες ή όχι ότι πηγαίνει με τα φύλα.

Όσο ν'αφορά το χιούμορ.Το χιούμορ έχει πολλές εκφάνσεις-απορρέει απ'το προσωπικό γούστο και ενίοτε χρησιμοποιείται για κάλυψη από μερικούς όταν δεν έχουν τι άλλο να πουν.(:rolleyes:).Βλέπε παράδειγμα:

'Είσαι πολύ μα..κας.ΤΙ??Παρεξηγήθηκες??Δεν έχεις χιούμορ.'

Ναι,φυσικά και δε πρέπει κάποιος να κρίνει άκριτα κάποιον άλλο.Αυτό είναι ρατσισμός και προκατάληψη.Αν όμως το κάνει με επιχειρήματα και σέβεται το συνομιλητή του,τότε αυτό είναι καλώς εννοούμενη κριτική και εποικοδομητικός διάλογος.

Α.Εγώ είπα ''Στατιστικά στην ομάδα Α ανήκουν περισσότερο γυναίκες και στην Β άντρες.''

αυτό σημαίνει πως όλες οι γυναίκες είναι το ένα και οι άντρες το άλλο και συνεπώς πως πάει με το φύλο?δε νομίζω.ερμηνεύεις λάθος τα λεγόμενά μου.αν δεν καταλαβαίνεις και πάλι τη διαφορά,δε μπορώ να την εξηγήσω ξανά.άποψή σου και άποψή μου.

και Β.Εγώ μίλησα για σχέσεις,δε μίλησα για χωρισμό ούτε με νοιάζει αν για σένα περιλαμβάνεται ο χωρισμός σε μια σχέση.Για μένα δεν περιλαμβάνεται μέσα στη σχέση ο χωρισμός.Και εγώ μίλησα για συμπεριφορές μέσα στη σχέση._ Είναι τόσο απλό! :blink: τώρα αν θες να αντικρούσεις την άποψή μου για τις σχέσεις με τα παραδείγματα για τους χωρισμούς τι να πω...ελευθερία λόγου παιδιά μου!! :splats:

τέλος,επειδή κάπου μίλησες για εποικοδομητικό διάλογο μπλα μπλα ,φράσεις τύπου ''δε φταίω εγώ που προσπαθείς να τα συμμαζεψεις τώρα'' ή ''και ενίοτε χρησιμοποιείται για κάλυψη από μερικούς όταν δεν έχουν τι άλλο να πουν :rolleyes: .'' δεν ταιριάζουν σε έναν εποικοδομητικό διάλογο.αναγκάζεις τον άλλο να χρησιμοποιήσει τα ίδια μέσα και δεν κάνει... :splats: γιατί και γω μπορώ να πω τι πιστεύω για τα όσα λες και για τον τρόπο με τον οποίο τα λες,ή το ύφος,ή την ποιότητα κλπ αλλά απλά περιορίζομαι στο να σου εξηγώ τα όσα παρεξήγησες.κι αν δεν καταλαβαίνεις,απλά δε θα το συνεχίσω,μιας και θεωρώ μεγάαααλη αρετή να ξέρει κανείς πού να σταματά μια κουβέντα. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ,αλλά δε το πιάσες όταν σου πα να χαλαρώσεις και με ανάγκασες να ξαναπαντήσω.

Και η στατιστική δείχνει τη πλειονότητα,άρα έμμεσος διαχωρισμός+αν η λέξη χωρισμός είναι το πρόβλημά σου,βγάλτην απ'το πρώτο μου ριπλάυ και διάασε πάλι όλο το ποστ χωρίς αυτήν.

Όσο ν'αφορά τις μεμονωμένες φράσεις που χρησιμοποιείς μπορώ να σου απαντήσω με δικές σου φράσεις ανάλογου περιεχομένου στα προηγούμενα ποστ,αλλά emnysta

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να συμπληρώσω πως η ζωή μου έμαθε πως όταν δεν έχω τίποτα καλύτερο να κάνω τσακώνομαι για ανούσιες ηλιθιότητες με ομοιοπαθούντες(σκοτώνοντες την ώρα) :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να συμπληρώσω πως η ζωή μου έμαθε πως όταν δεν έχω τίποτα καλύτερο να κάνω τσακώνομαι για ανούσιες ηλιθιότητες με ομοιοπαθούντες(σκοτώνοντες την ώρα) :P

ω ναι συμφωνώ απόλυτα σε αυτό και μένα μια από τα ίδια!! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπράβο, τώρα που τα βρήκατε δε φαντάζομαι να κάνεις πίσω από τη συγγραφή ε? Ο εκδότης μου λέει ότι θέλει να το δει λέμε ... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Λες ε? Μμμμ μήπως να μας έλεγες κιόλα αν είναι και κάτι που μπορούμε να το πάρουμε και μαζί μας φεύγοντας ή ... όχι? :lol:

emardown just kidding dear :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιλώ για συναισθήματα, προαισθήματα, σκέψεις που χαρακτηρίζονται από ένταση, και ζωντάνια ώστε να τους αποδίδεται κίνηση και που φυσικά μπορείς να τα "κουβαλήσεις" μαζί σου στη ψυχή και το μυαλό σου γλυκιά μου :wub:

Τα σέβη μου :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ότι η (γυναικεία) διαίσθηση είναι κάτι που υπάρχει και που σπάνια κάνει λάθος. Και ότι καλό είναι να θυμόμαστε τις πρώτες εντυπώσεις που έχουμε από μια γνωριμία. Οι πληροφορίες που καταγράφονται όταν ακόμα δε γνωριζόμαστε με τον άλλο έχουν ιδιαίτερη σημασία και καλό είναι να μην τις παραβλέπουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Όσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος..

Μην αφήνεις για αύριο ό,τι μπορείς να κάνεις σήμερα..

και δυστυχώς τα έμαθα και τα εμπέδωσα με πολύ άσχημο τρόπο.. emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οτι μερικοι ανθρωποι τα ξερουν ΟΛΑ <_< ...

και να μην τα ξερουν θα κανουν υποθεσεις και θα πεισουν τον εαυτο τους πως εχουν δικιο <_< ...

και την τυφλα τους να μην ξερουν,την αποψη τους θα την πουν <_< ...

παντα θα αλλαξουν το θεμα της συζητησης σε κατι που αφορα αυτους <_<(το εχουν αυτο οι ψωνισμενοι...)

θα μειωσουν τη χαρα σου,οποτε μπορουν <_< ...

και πλακα να κανεις ή χιουμορ,το φαρμακι τους θα το ριξουν <_< ...

Και ολα αυτα γιατι?

Γιατι απλα οι ανθρωποι ειμαστε διαφορετικοι και συχνα δε γουσταρουμε το χιουμορ ή τον χαρακτηρα του αλλου...Επειδη ομως ανεκαθεν πιστευα πως η μιζερια,η ισχυρογνωμοσυνη και η κατσουφια υπερισχυουν εν τελει των καλων προθεσεων,εφοσον μιλαμε βεβαια για παρεα και πλακα...η λογικη καταληξη ειναι το αντιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ότι οι περισσότεροι άνδρες είναι άξεστοι και παρτάκιδες…. emoops

….. εάν βρείτε κάποιον που δεν έχει αυτά τα στοιχεία…please επικοινωνήστε μαζί μουυυ emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.