Jump to content

Ποιά είναι η αγαπημένη σας διαφήμιση;


Recommended Posts

Λοιπόν, η ιδέα για αυτό το topic μου ήρθε από την καινούργια διαφήμιση της Honda για το ACCORD, η οποία είναι ότι πιο εξυπνο έχω δει τα τελευταία χρόνια... και σαν μηχανολόγος που είμαι ενθουσιάστηκα!!! emrockon

Μπορείτε να την δείτε και να την κατεβάσετε απο το παρακάτω link

Honda Accord 2004

Σκοπός αυτού του topic, δεν είναι μόνο ο σχολιασμός της παραπάνω, αλλά και η παράθεση των δικών σας αγαπημένων, έξυπνων και ευχάριστων διαφημίσεων!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 268
  • Created
  • Last Reply

χμ χμ χμ εμένα μου αρέσει πολύ μια διαφήμιση απο μια μάρκα πάμπερς emkwlosemkwlosemkwlos που είναι ένα μωράκι πάνω στους ώμους του μπαμπά του και βλέπουν στο ζωολογικό κήπο μια μαιμού emmonkey που πετάγεται ξαφνικά μπροστά τους...και το μωράκι που είναι μια φατσούλα(!!!) τρομάζει emeek και κάνει πιπί τους και ρίχνει ένα χαμόγελο...τέλειο!!!

αυτό ήταν δεν έχει άλλο.... emsplats

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου άρεσε μια πιο παλιά, μιας βότκας νομίζω (Smirnoff; ) που ο τύπος καθόταν σε ένα τραπέζι bar και βλέποντας μέσα από το μπουκάλι της βότκας έβλεπε διαφορετικά τους υπολοίπους στο bar, παραποιόντας και τονίζοντας τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του καθενός. Τη θυμάσε ελπίζω...

Επίσης, αλησμόνητη είναι η διαφήμιση του Martini με την Σαρλιζ και το μίνι μου... ξετυλιγόταν! ;)

Γενικά νομίζω οτι οι διαφημίσεις των ποτών είναι πολύ πετυχημένες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup ναι,ναι ....αυτή με τη βότκα ήταν πολύ έξυπνη!!!

θυμάστε τη διαφήμιση για το ανθρακούχο νερό που το σλόγκαν της ήταν : " δεν πίνεις νιρό, πίν'ς βιλούδο"

πόσα σόκιν ανέκδοτα ενεπνευσε η συγκεκριμενη!!!

γενικά δεν βλέπω τις διαφημίσεις...μου τη σπάνε...ειναι και μια ευκαιρία για ζάπινγκ!! αλλά με αφορμή αυτό το θεματάκι , θα (ή θααααα) αρχίσω να τις προσέχω και θα επανέλθω προσεχώς....

στο ραδιόφωνο ...μου τη σπάνε οι διαφημίσεις του τζάμπο! πλησιάζει και το Πάσχα...(τι θα ακούσουμε πάλι ,θέε μου??)

emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πω ότι η φιλοσοφία των διαφημίσεων έχει μεταβληθεί άρδην τα τελευταία χρόνια... Τώρα πρέπει να πιάσεις το βαθύτερο νόημα της καθεμιάς, πράγμα που έχει ως συνέπεια να ξεχνάς το διαφημιζόμενο προϊόν... Πχ αν ο Ρόουντ Ράννερ δεν έλεγε ότι του αρέσει η διαφήμιση επειδή είναι μηχανολόγος, δε θα καταλάβαινα για τι πράγμα μιλάει. Αυτό μάλλον είναι κακό για τα προϊόντα, γιατί το ζητούμενο είναι ακριβώς η πλύση εγκεφάλου που θα υποστεί ο καταναλωτής, έτσι ώστε ακούγοντας το συγκεκριμένο σλόγκαν-μουσική-άλλο να του έρχεται αυτομάτως στο μυαλό το προϊόν με το οποίο συνδέονται τα παραπάνω. Και στις τωρινές διαφημίσεις σπανίως συμβαίνει αυτό, γιατί πιστεύω σπανίως αναφέρεται ΗΧΗΤΙΚΑ το όνομα του προϊόντος.

Τέσπα...πολύ το αναλύσαμε :D

Εμένα ανέκαθεν μ'αρέσαν οι διαφημίσεις της κοκα-κολα κυρίως οι χριστουγεννιάτικες. Καταπληκτικά γραφικά και πάντα θα συγκινήσουν το κοινό στο οποίο απευθύνονται emarright τα παιδιά. Εξάλλου όλοι κρύβουμε ένα παιδί μέσα μας emgoal

Να συμφωνήσω με την προλαλήσασα τικ-τακ για τις ραδιοφωνικές διαφημίσεις... είναι ελεεινές, αλλά αυτό είναι λογικό, γιατί πρέπει να ξεπεράσουν το εμπόδιο της έλλειψης εικόνας. Έτσι γίνονται πολλές φορές υπερβολικές και γελοίες για να αναγκάσουν το κοινό να τις θυμάται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομιζω οτι ειναι εντελως απαιχτη η διαφημιση στην υπογραφη του α^2 με τον Βενιζελο που καταπιε τον Παγκαλο....

Ειναι ραδιοφωνικη και τηλεοπτικη, παιζουν αθεριδης και παπαδοπουλου, στο γνωστο ζευγαρι απο το Σ'αγαπω, Μ'αγαπας

Τρωνε κατι μεζεδες που εφταιξε η Δημητρα με συνταγες απο ενα ενθετο του Εθνους και ο Θοδωρης της αναλυει την προεκλογικη κατασταση χρησιμοποιωντας υπερβολικα την φραση "ο ταδε δεν το καταπιε αυτο"... Ε στο τελος, αφου ο Θ εχει χλαπακιασει τα απιστευτα η Δημητρα του σερβιρει την ατακα :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemarup

Οι ραδιοφωνικές διαφημίσεις του Jumbo suck big time!!! emeleos Τις απεχθάνομαι!!!

Όποτε ακούω τα σπαστικά στιχάκια με αυτή τη μουσική αλλάζω άρδην σταθμό! emranting Πρέπει να επέμβει το ΕΣΡ! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ γελάω πολύ με τη διαφήμιση της Fanta όπου η κοπέλα των ονείρων 3 αγοριών ρουφάει με το καλαμάκι από το λαιμό του ενός τη Fanta που έπεσε και στη συνέχεια οι άλλοι 2 ρίχνουν πάνω τους πορτοκαλάδα για να κάνει και σε εκείνους το ίδιο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τις καλύτερες διαφημίσεις που έχω δει είναι η τελευταία του Γιάννη του Περπατητή με τους ανθρώπους-ψάρια ή ψάρια-ανθρώπους, όπως θέλετε δείτε το. Τη βρίσκω απίστευτα εμπνευσμένη! Επίσης μου αρέσει μια ενός αυτοκινήτου, Mazda αν θυμάμαι καλά, όπου ο πρωταγωνιστής απλά ξεφουσκώνει ότι του σπάει τα νεύρα. Τέλεια να γινόταν αυτό! emdspr Έχει και ωραία μουσικούλα, κατά τη γνώμη μου πάντα.

φιλιάααααααααα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

All time classic

Η διαφημιση του Drambuie, η original version με τα αεροπλανα τα τρενα και την εκπληκτικη αντιδραση του οικοδεσποτη οταν σπαει το μπουκαλι...

Today's favourite

Johnie walker το ουισκι τους ειναι απαισιο,αλλα αυτη η διαφημιση ειναι τελεια...

Best greek ad

Η σειρα "Μα δεν εχουμε Ibiza" η οποια ειναι ελληνικοτατη και οι Ισπανοι οταν την ειδαν τους αρεσε τοσο που τη ζητησαν να την προβαλουν και σε αλλες χωρες (αφου δεν εξαγουμε αυτοκινητα, ας εξαγουμε ωραιες διαφημισεις με αυτοκινητα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

- Άνθρωποι ψάρια... take the first step! Διαφήμιση ουίσκι... καταπληκτική μουσική και απόλυτα συγχρονισμένη με την κίνηση!

- Ασπρόμαυρο σκηνικό που θυμίζει αντίστοιχο από παλιό ελληνικό κινηματογράφο, -Τ' ακούς κύριε Τάκη? Βάλε και άλλο ζαμπόν, βάλε κι άλλες σοκολατίτσες για τα παιδιά... Διαφήμιση τράπεζας- πρόγραμμα δανειοδότησης.... χαριτωμένη!

- Κινητό ανοιχτό, αφημένο πάνω στο τραπέζι, όρθιο το πορτάκι, αέεεεερας... Διαφήμιση για συγκεκριμένο μοντέλο κινητού με υπηρεσία windows... σύντομη, απλή και έξυπνη!

Αυτά προς το παρόν! Θα επανέλθω... emhehe

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης μου αρέσει μια ενός αυτοκινήτου, Mazda αν θυμάμαι καλά, όπου ο πρωταγωνιστής απλά ξεφουσκώνει ότι του σπάει τα νεύρα. Τέλεια να γινόταν αυτό! emdspr  Έχει και ωραία μουσικούλα, κατά τη γνώμη μου πάντα.

φιλιάααααααααα :)

Πρέπει να αναφέρεσαι στο Toyota RAV4...όντως πολύ πρακτική λύση για να ξεμπλοκάρεις από τη δουλειά και την κίνηση ;)

Εμένα μου άρεσε εκείνη η διαφήμιση τησ Perpsi,με τον πιτσιρικά και τον Μπέκαμ...εκεί που του ζητάει την φανέλα για να σκουπίσει το can...χεχεχε :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarright Μια και δεν το'χει αναφέρει ακόμη, αγαπημένη διαφήμιση του Τομαρίου είναι αυτή από το Στοίχημα "Αργείς πολύ με τα πετρώματα?" :lol:

emarright Άλλη καλή είναι αυτή με το τάδε αυτοκίνητο (είναι αυτό που είπα, αν δεν ακούγεται το μοντέλο δεν το συγκρατείς) και τον Αλέξη που βγαίνει πάντα νικητής :P

emarright Άλλη είναι αυτή του ΟΠΑΠ με το τραγουδάκι του Χατζηγιάννη :wub: Εδώ μ'αρέσει απλά η μουσική :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομιζω οτι γενικα του ΟΠΑΠ ειναι απαιχτες.... ΟΛΕΣ ανεξαιρετως.... ειτε προκειται για αφισες, ειτε για τηελοπτικες ειτε για ραδιοφωνικες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έλεγα να το πω... αλλα είναι παλιες, οπότε είπα να μην τις αναφέρω....

(χμ... αν αναρωτιέστε για τους τόνους, είναι επειδή τώρα συνήθισα να τους βάζω γιατί γράφω μια εργασία στο πι σι...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιας και μιλήσατε για διαφήμιση της mazda δείτε αυτήν... αν και εμάς δε μας συμφέρει.. αλλά τι να κάνουμε...

ΥΓ.Όποια ξέρει να οδηγεί έστω και στο 1/10 απ από την τύπισα της βγάζω το καπέλο... και όποτε θέλει πάμε βόλτα :D:D:D

Mazda 2 (περίπου 400kb)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

- Άνθρωποι ψάρια... take the first step! Διαφήμιση ουίσκι... καταπληκτική μουσική και απόλυτα συγχρονισμένη με την κίνηση!

- Ασπρόμαυρο σκηνικό που θυμίζει αντίστοιχο από παλιό ελληνικό κινηματογράφο, -Τ' ακούς κύριε Τάκη? Βάλε και άλλο ζαμπόν, βάλε κι άλλες σοκολατίτσες για τα παιδιά... Διαφήμιση τράπεζας- πρόγραμμα δανειοδότησης.... χαριτωμένη!

- Κινητό ανοιχτό, αφημένο πάνω στο τραπέζι, όρθιο το πορτάκι, αέεεεερας... Διαφήμιση για συγκεκριμένο μοντέλο κινητού με υπηρεσία windows... σύντομη, απλή και έξυπνη!

Αυτά προς το παρόν! Θα επανέλθω... emhehe

Αυτή με τους ανθρώπους ψάρια πιστεύω πως είναι από τις ωραιότερες!!! Έχει απίστευτο νόημα.ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup ωραία μιά και την έχετε καταλάβει όπως λέτε δεν μου κάνετε και μένα εένα explain;;;;

για να δω τι έχω καταλάβει... emblushemblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Αυτό που μου αρέσει στη διαφήμιση είναι το πρωτότυπο σενάριο, τα καταπληκτικά πλάνα και η αρμονία εικόνας και ήχου!!! Το νόημά της, το ερμηνεύει ο καθένας διαφορετικά...

Άνθρωποι ψάρια, κολυμπάνε στο νερό- μέσα στον απέραντο ωκεανό... μέχρις ότου κάποιος(κάπου, κάποτε) να τολμήσει και να πατήσει το πόδι του στη στεριά, να κάνει το πρώτο βήμα...

Αλληγορία της ανθρώπινης εξέλιξης... Τake the first step(... and keep walking). :)

Υ.Γ. Ευχαριστώωωω τον roadrunner γιατί- λυπήθηκε εμάς τους πτωχούς, με την χάλια σύνδεση και τις αργές ταχύτητες και- μίκρυνε το cartoon της υπογραφής του...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμενα μου αρεσει πολυ μια διαφημιση που ειναι η αντροπαρεα στο κοτερο και λεει ενας οτι χωρισε με την γυναικα του, φερνουν ουισκι emdrunk και λενε τελικα οτι ποτε δεν την συμπαθησε κανεις, ουτε καν ο αντρας της. :angry:emsly

Επισης μια αλλη, παλι με ουισκι, που παιρνει ενας κατι φυστικια και περιμενει στο αεροπλανο, και του παιρνει ο αλλος τα φυστικια και τσαντιζεται αλλα τελικα αποδεικνυεται οτι δεν ηταν τα δικα του φυστικια...

ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΙΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΩΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΠΟΚΟΜΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ

Απο την διαφημιση νουμερο 1 : Ολοι οι αντρες ειναι γουρουνια... emranting

Απο την διαφημιση νουμερο 2 : Οι αντρες δεν ωριμαζουν ποτε... emkid

:P:D:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιας και λεμε για ουισκια.... ηταν νομιζω καταπληκτικη εμπνευση η διαφημιση του σινεμα με τον σκοτεινο τυπο να λεει "3 απο εσας δεν έχουν μπλα μπλα...." καταλαβατε ελπιζω ποια λεω... μετα την εβαλε και η τιβι

Και επισης.... εκεινη η διαφημιση με τον σκυλο που σερβιρει ουισκι και ξεχνα τον παγο... You can't teach an old dog new tricks...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο την διαφημιση νουμερο 1 : Ολοι οι αντρες ειναι γουρουνια... emranting

Απο την διαφημιση νουμερο 2 : Οι αντρες δεν ωριμαζουν ποτε... emkid

:P  :D  :P

Γι'αυτό μας αγαπάτε τόσο πολύ!!!! :D:D:D

emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Αυτό που μου αρέσει στη διαφήμιση είναι το πρωτότυπο σενάριο, τα καταπληκτικά πλάνα και η αρμονία εικόνας και ήχου!!! Το νόημά της, το ερμηνεύει ο καθένας διαφορετικά...

Άνθρωποι ψάρια, κολυμπάνε στο νερό- μέσα στον απέραντο ωκεανό... μέχρις ότου κάποιος(κάπου, κάποτε) να τολμήσει και να πατήσει το πόδι του στη στεριά, να κάνει το πρώτο βήμα...

Αλληγορία της ανθρώπινης εξέλιξης... Τake the first step(... and keep walking).  :)

Υ.Γ. Ευχαριστώωωω τον roadrunner γιατί- λυπήθηκε εμάς τους πτωχούς, με την χάλια σύνδεση και τις αργές ταχύτητες και- μίκρυνε το cartoon της υπογραφής του...!

Εγώ πάλι έχω ακούσει και το εξής...

Στην αρχή δείχνει κάτι ανθρώπους χύμα, οι οποίοι συμβολίζουν τα σπερματοζωάρια και το επόμενο πλάνο δείχνει πάλι μια σφαίρα σχηματισμένη πάλι από ανθρώπους, η οποία συμβολίζει το ωάριο.Έπειτα οι άνθρωποι που κολυμπούν προσομοιώνουν τη γνωστή συναγωνιστική διαδικασία με αποτέλεσμα όταν ο πρώτος φτάσει στο νησί-ωάριο, οι επόμενοι να παραμένουν άπραγοι στο νερό, χωρίς κανείς τους να πατάει στη στεριά...

Το κούρασα πολύ;;; :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.