Jump to content

scripta manent


tik-tak

Recommended Posts

" Οι τρελοί, οι ερωτευμένοι κι οι ποιητές γιομάτοι είν΄όλοι φαντασία. Ο ένας βλέπει τόσους διαβόλους που ούτε η κόλαση η πλατιά δεν τους χωράει. Ο χτυπημένος απ΄τον έρωτα τρελός κι αυτός θαρρεί πως βλέπει της Ελένης ομορφιά σε μούτρο αράπη. Του ποιητή το μάτι βόσκοντας σε μια άλλη τρέλα ωραία πηδάει από τη γη στον ουρανό κι από τον ουρανό στη γη κι ό,τι μορφές από άγνωστα μας πλάθει η φαντασία, η πένα του ποιητή σε σκήμα τις τορνεύει και στο αιθέριο τίποτα του δίνει θέση να στέκει κι όνομα ."

Ουίλλιαμ Σαίξπηρ - Όνειρο Καλοκαιρινής Νύχτας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 215
  • Created
  • Last Reply

Δεν θα κουραστώ να γράψω τίποτα... Διαβάστε την signature μου... emardown

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Καίγομαι σ'ένα ποτήρι κρασί και σε ψάχνω

βούλιαξε η πόλη, μες στο νου μου γυρνάνε διαβόλοι,

καλύτερα θά'ταν να φύγω μακριά κι ό,τι γίνει

πονάει όμως τόσο γι'αυτόν που πίσω έχει μείνει

Πόρτες ανοιχτές καρδιές κλεισμένες

άδειες αγκαλιές σημαδεμένες

κλέβει ο καιρός τα βήματά σου

..σκορπάει τα όνειρά σου

2. βγαίνω στο δρόμο και σκουπίζω τα αίματά σου

κι όσα σου είπα δεν μπορώ να τα πιστέψω

"να μην ξεχάσεις να πιαστείς απ'τα όνειρά σιυ,

να μη φοβάσαι η ζωή είναι μπροστά σου..."

πόσες βλακείες είπα για να ξεμπερδέψω

δεν ξέρω ποιόν παλεύω να νικήσω

φτάνω στην πόρτα και ζυγίζω τη ζωή μου

νιώθω τα μάτια σου να τραβάνε πίσω

να μ'αγαπάνε δυό φορές για να γυρίσω

σα βυθισμένες άγκυρες επάνω στο κορμί μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

''Οι άνθρωποι που κυκλοφορούν λίγο είναι αυτοί που εξασφαλίζουν τη βεβαιότητα του περιζήτητου. Οι χορτασμένοι. Οι άλλοι κυκλοφορούν πολύ για να παρηγορηθούν που δεν είναι ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΟΙ''.

Πασκάλ Μπρυκνέρ (από τη σημερινή AV)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν θες κάτι πάρα ΠΑΡΑ πολύ,τότε όλο το σύμπαν..κάνει την πάπια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δημόσια Υπηρεσία είναι το πιο κοντινό πράγμα στην αιώνια ζωή που μπορείς να βρεις σ΄αυτό τον πλανήτη.

Ronald Reagan

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Δαπανηρή ιδέα ο βίος

Ναυλώνεις έναν κόσμο

για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας.

Κική Δημουλά

"Γιαλό-γιαλό"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την Αναφορά στο Γκρέκο του Νικου Καζαντζάκη

"Αρπάχτηκα με λαχτάρα από το χέρι σου, πασαλειμμένο ήταν με πολύχρωμες μπογιές, θαρρείς ζωγράφιζε ακόμα, έκαιγε. 'Aγγιξα το χέρι σου, πήρα φόρα και δύναμη, μπόρεσα να μιλήσω.

-Παππού αγαπημένε, είπα, δώσ' μου μιαν προσταγή.

Χαμογέλασε, απίθωσε το χέρι απάνω στο κεφάλι μου. δεν ήταν χέρι, ήταν πολύχρωμη φωτιά. ως τις ρίζεςτου μυαλού μου περεχύθηκε η φλόγα.

-Φτάσε όπου μπορείς παιδί μου...

Η φωνή του βαθιά, σκοτεινή, σα νάβγαινε από το βαθύ λαρύγγι της γης.

'Εφτασε ως τις ρίζες του μυαλού μου η φωνή του, μα η καρδιά μου δεν τινάχτηκε.

-Παππού, φώναξα τώρα πιο δυνατά, δώσ μου μιαν πιο δύσκολη, πιο κρητικιά προσταγή.

Κι ολομεμιάς, ως να τα πω, μια φλόγα σούριξε ξεσκίζοντας τον αέρα, αφανίστηκε από τα μάτια μου ο αδάμαστος πρόγονος με τις περιπλεγμένες θυμαρόριζες στα μαλλιά του κι απόμεινε στην κορφή του Σινά μια φωνή όρθια, γεμάτη προσταγή, κι ο αέρας έτρεμε:

-Φτάσε όπου δεν μπορείς !...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ό,τι πέρασε , πέρασε σωστά..

Γ.Σεφέρης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λόγια για το ραδιόφωνο :

"Κουτί, κουτάκι, που σε κρατούσα πάνω μου όταν το ’σκαζα

Για να μην σπάσουν οι λυχνίες σου,

Σ’ έφερα απ’ το σπίτι στο πλοίο κι απ’ το πλοίο στο τραίνο,

Κοντά στο κρεβάτι μου, μέσα στον πόνο μου

Το τελευταίο πράγμα τη νύχτα, το πρώτο πράγμα το πρωί,

Για να μη πάψουνε να μου μιλάνε οι εχθροί μου

Για τις νίκες τους και για τα βάσανά μου,

Δώσ’ μου την υπόσχεση πως δεν θα βουβαθείς ξαφνικά."

Μπέρτολντ Μπρεχτ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Η Δημοκρατία καταστρέφεται διότι καταχράστηκε το δικαίωμα της Ελευθερίας και της Ισότητας. Έμαθε στους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα, την αναρχία ως ευδαιμονία.

Ισοκράτης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Δημοκρατία καταστρέφεται διότι καταχράστηκε το δικαίωμα της Ελευθερίας και της Ισότητας. Έμαθε στους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα, την αναρχία ως ευδαιμονία.

Σωκράτης

ΕΕΕ. Μην παραπληροφορείς γιατρίνα μου.

Δεν το είπε ο Σωκράτης αλλά ο Ισοκράτης. Μπορώ να σου βρω και το ακριβές χωρίο αν σε ενδιαφέρει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup A, ναι emblush Ευχαριστώ για τη διόρθωση.. Το βρήκα σ΄ένα αρκετά αξιόπιστο site - το αντίβαρο - και θεώρησα ότι είναι αξιόπιστο. Θα μ΄ενδιέφερε να γράψεις το ακριβές χορίο που μπορώ να το βρω, αν θες και σε pm.. Ευχαριστώ :D
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup A, ναι emblush Ευχαριστώ για τη διόρθωση.. Το βρήκα σ΄ένα αρκετά αξιόπιστο site - το αντίβαρο - και θεώρησα ότι είναι αξιόπιστο. Θα μ΄ενδιέφερε να γράψεις το ακριβές χορίο που μπορώ να το βρω, αν θες και σε pm.. Ευχαριστώ :D

[11] Ισοκράτης, VII, 20 και XII 131.

«Οι γαρ εκείνον τον χρόνον την πόλιν διοικούντες....εκπαίδευε τους πολίτας ωσθ' ηγείσθαι την μεν ακολασίαν δημοκρατίαν, την δε παρανομίαν ελευθερίαν, την δε παρρησίαν ισονομίαν, την δ' εξουσίαν του πάντα ποιείν ευδαιμονίαν[...]»

http://www.archive.gr/modules.php?name=New...icle&sid=26

Μπορείς φυσικά να το βρεις και από το θησαυρό της ελληνικής γλώσσας (λογισμικο TLG)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

«Είπατε τώ βασιλεί, χαμαί πέσε δαίδαλος αυλά, ουκέτι Φοίβος έχει καλύβην, ου μάντιδα δάφνην, ουδέ παγάν λαλέουσαν. Απέσβετο και το λάλον ύδωρ»,

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

«Είπατε τώ βασιλεί, χαμαί πέσε δαίδαλος αυλά, ουκέτι Φοίβος έχει καλύβην, ου μάντιδα δάφνην, ουδέ παγάν λαλέουσαν. Απέσβετο και το λάλον ύδωρ»,

Αυτό ανήκει στον Φιλοστόργιο (Εκκλησιαστική ιστορία)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό ανήκει στον Φιλοστόργιο (Εκκλησιαστική ιστορία)

Υπάρχει και άλλη εκδοχή

«Πείτε στον βασιλιά, ότι στο χώμα κείτεται ο έντεχνος αυλός, ο Φοίβος δεν έχει πια κατοικία, ούτε δάφνη μαντική, ούτε πηγή ομιλούσα. Χάθηκε και το νερό που μιλούσε»

Ο παραπάνω «χρησμός» δεν μοιάζει βεβαίως με κανέναν από τους καταγεγραμμένους από την απώτατη αρχαιότητα χρησμούς του Μαντείου. Αποτελεί μάλλον αποτύπωση μίας πιθανής ή φανταστικής «κακής» κατάστασης στους Δελφούς του 4ου αιώνος. Θα μπορούσε κάποιος καλόπιστος ερευνητής να υποθέσει ότι πιθανώς να είναι μία υπαρκτή κραυγή αγωνίας της Πυθίας, που έβλεπε τα Ιερά να καταστρέφονται και να βεβηλώνονται, αν και ο ιστορικός μάλλον θα γελάσει με αυτή την εκδοχή, αφού την εποχή εκείνη το συγκεκριμένο Μαντείο, μολυσμένο από χριστιανικές ταφές εγγύς του Ναού του Απόλλωνος, ΔΕΝ χρησμοδοτούσε.

Η ιστορική αλήθεια για τον «χρησμό» είναι βεβαίως πολύ διαφορετική. Ο «χρησμός» εφευρέθηκε και καταγράφηκε από τον Βυζαντινό χρονογράφο Γεώργιο Κεδρηνό τον 11ο αιώνα, δηλαδή 700 χρόνια αργότερα!!! Φαίνεται πως ακόμη και τον 11ο αιώνα, παρά τις καταστροφές, διώξεις, λεηλασίες, σφαγές τόσων αιώνων, οι χριστιανοί δεν είχαν εξαφανίσει τους Εθνικούς. Η Ελληνική ψυχή ήταν ακόμα ζωντανή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει και άλλη εκδοχή

«Πείτε στον βασιλιά, ότι στο χώμα κείτεται ο έντεχνος αυλός, ο Φοίβος δεν έχει πια κατοικία, ούτε δάφνη μαντική, ούτε πηγή ομιλούσα. Χάθηκε και το νερό που μιλούσε»

Ο παραπάνω «χρησμός» δεν μοιάζει βεβαίως με κανέναν από τους καταγεγραμμένους από την απώτατη αρχαιότητα χρησμούς του Μαντείου. Αποτελεί μάλλον αποτύπωση μίας πιθανής ή φανταστικής «κακής» κατάστασης στους Δελφούς του 4ου αιώνος. Θα μπορούσε κάποιος καλόπιστος ερευνητής να υποθέσει ότι πιθανώς να είναι μία υπαρκτή κραυγή αγωνίας της Πυθίας, που έβλεπε τα Ιερά να καταστρέφονται και να βεβηλώνονται, αν και ο ιστορικός μάλλον θα γελάσει με αυτή την εκδοχή, αφού την εποχή εκείνη το συγκεκριμένο Μαντείο, μολυσμένο από χριστιανικές ταφές εγγύς του Ναού του Απόλλωνος, ΔΕΝ χρησμοδοτούσε.

Η ιστορική αλήθεια για τον «χρησμό» είναι βεβαίως πολύ διαφορετική. Ο «χρησμός» εφευρέθηκε και καταγράφηκε από τον Βυζαντινό χρονογράφο Γεώργιο Κεδρηνό τον 11ο αιώνα, δηλαδή 700 χρόνια αργότερα!!! Φαίνεται πως ακόμη και τον 11ο αιώνα, παρά τις καταστροφές, διώξεις, λεηλασίες, σφαγές τόσων αιώνων, οι χριστιανοί δεν είχαν εξαφανίσει τους Εθνικούς. Η Ελληνική ψυχή ήταν ακόμα ζωντανή.

Πολύ ενδιαφέρουσα εκδοχή... θα το ψάξω και θα σου πω.

Πάντως ο χρησμός ΣΙΓΟΥΡΑ αναφέρεται από τον Φιλοστόργιο στο έργο Εκκλησιαστική Ιστορία. Ο Φιλοστόργιος έζησε τέλη 4ου-αρχές 5ου αιώνα και το έργο του είναι η εκκλησιαστική ιστορία που καλύπτει την περίοδο από το 300 ως το 425.

Άρα μου "ταιριάζει" καλύτερα χρονικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά και υπάρχει πολλή γνώση στα Πανεπιστήμια!

Οι πρωτοετείς φέρνουν λίγη, οι τελειόφοιτοι δεν παίρνουν πολλή κι έτσι η γνώση συσσωρεύεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά και υπάρχει πολλή γνώση στα Πανεπιστήμια!

Οι πρωτοετείς φέρνουν λίγη, οι τελειόφοιτοι δεν παίρνουν πολλή κι έτσι η γνώση συσσωρεύεται.

Αυτό το είπε ο Abbott Lawrence Lowell

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

"Έτσι χτυπιόμαστε πάντα, βάρκες κόντρα στο ρεύμα, που αδιάκοπα μας ρίχνει πίσω στο παρελθόν."

Φ.Σκοτ. Φιτζέραλντ

"Ο Υπέροχος Γκάτσμπι"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I'll use this thread in order to post some of my favorites poems, since there isn't anything else relevant(and i'm too bored to open a new topic emblush )

We have lost even this twilight.

No one saw us this evening hand in hand

while the blue night dropped on the world.

I have seen from my window

the fiesta of sunset in the distant mountain tops.

Sometimes a piece of sun

burned like a coin in my hand.

I remembered you with my soul clenched

in that sadness of mine that you know.

Where were you then?

Who else was there?

Saying what?

Why will the whole of love come on me suddenly

when I am sad and feel you are far away?

The book fell that always closed at twilight

and my blue sweater rolled like a hurt dog at my feet.

Always, always you recede through the evenings

toward the twilight erasing statues.

Pablo Neruda -''Clenched soul''

To my eternal beloved and the darkness of our shadows..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I'll use this thread in order to post some of my favorites poems, since there isn't anything else relevant(and i'm too bored to open a new topic emblush )

----- > http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=3606

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.