Jump to content

Βαθμός πτυχίου για ειδικότητα


ptab

Recommended Posts

Φυσικά μπορούμε πάντα να επιστρέψουμε στον νόμο «Περί Οργανισμού Πανεπιστημίου Αθηνών» του 1911, όταν ο Τακτικός Καθηγητής είχε το βαθμό Αρεοπαγίτη και αποφάσιζε αυτός στην Έδρα του ποιούς συνεργάτες να πάρει... :o:o:o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Last Reply

Ποια είναι τα χαρακτηριστικά τού καλύτερου μελλοντικού γιατρού;

Γιατί να εισάγουμε πάντα από το εξωτερικό συστήματα (και γιατρούς);

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποια είναι τα χαρακτηριστικά τού καλύτερου μελλοντικού γιατρού;

Σχολική και φοιτητική επίδοση, παρατηρητικότητα, ψυχικό σθένος, σταθερότητα, ευγένεια, ανθρωπιά. Φυσικά αυτά είναι εύκολο να ελεγχθούν σε τελειωμένους ιατρούς (που μπαίνουν σε ειδικότητα) αλλά πολύ δύσκολο σ'αυτούς που ξεκινάν τότε τις σπουδές τους (σχολείο).

Το «Κερί Καρναούμπα» της Χημείας δέσμης και η «Οικολογία» της Βιολογίας δέσμης, για να μην πω η θρυλική έκθεση που μου διόρθωσε κάποιος κομπλεξικός δημόσιος υπάλληλος (που ήξερε ότι τα γραπτά έρχονται από ιδιωτικό) ΔΕΝ ήταν πάντως τα καλύτερα κριτήρια.

Ένα σύστημα με 200-300 multiple choice σε συνδυασμό με τους βαθμούς σχολείου (με μικρό συντελεστή) σε κάποια συναφή μαθήματα θα ήταν πολύ πιο αντικειμενικό. :)

Αν θες γράψε και σ'αυτό το thread.

--

Πάντως για την ειδικότητα είναι απαραίτητο ένα σύστημα εξετάσεων, έστω κι αυτό της πρότασης νόμου που έγινε πέρυσι. Εν καιρώ αμά λάχει βάζουμε και το interview ή το ΑΣΕΠ.

Γιατί να εισάγουμε πάντα από το εξωτερικό συστήματα (και γιατρούς);

Γιατί τα δικά μας συστήματα (και γιατροί) δεν είναι καλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... και σωματική αντοχή και ικανότητα λεπτών χειρισμών και δυνατότητα συγκέντρωσης σε συνθήκες αυπνίας και κούρασης και.. και.. και.. δεν τελειώνουμε ποτέ και τίποτα δεν μάς διασφαλίζει πώς ο μελλοντικός γιατρός που διαλέξαμε δεν θα τα παρατήσει επειδή κέρδισε το λόττο ή επειδή βρήκε τη γκόμενα τής ζωής του και την ακολούθησε στην Καραϊβική...

Δεν μπορούμε να προβλέψουμε τέτοια πράγματα παρά μόνο εκ τών υστέρων (το ίδιο πράγμα με τις αυτοκτονίες :lol: ) και γενικώς έτσι χτίζουμε ουτοπίες!

Ξαναείπα: απλό και ουσιαστικό σύστημα διαγωνισμού προσαρμοσμένο στην ιδιόμορφη ελληνική πραγματικότητα (= αδιάβλητο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις πολύ δίκιο. :)

Βέβαια δεν ξέρω αν είναι πιο εύκολο και ρεαλιστικό να χτυπήσουμε τη διαβλητότητα του συστήματος ή την ηλιθιότητα των εξετάσεων... Είμαι ανάμεσα στα δύο.

Πάντως είναι γνωστό και στους παροικούντες την Ιερουσαλήμ πως πέρα απ'την αδιαβλητότητά τους, οι Γενικές Εξετάσεις (τουλάχιστον εκείνες που έδωσα εγώ, δεν ξέρω για τώρα) ήταν πραγματικά ένα ημιτελές σύστημα που λειτούργησε μονάχα τα πρώτα χρόνια που το θεσμοθέτησε το ΠΑΣΟΚ το '83.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφ γουιζαρντ.....Να υποθεσω οτι πηγαινες αμερικανικο????....Πολυ σωστες οι γκομενες σας.....Αλλα ψιλοψωνια ρε κολλητε....Ασχετο αλλα βαρεθηκα να γραφω σοβαρα(και καλα).... embored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι εκεί πήγαινα και ναι συμφωνώ για την ψωνιά ορισμένων. Να θυμάσαι, οι καλοί απόφοιτοι είναι αυτοί που ΔΕ σε ρωτάν αν πήγες σε ιδιωτικό (Αμερικάνικο, Γερμανικό, Μαντουλίδη, Καλαμαρί, κλπ) με το που σε γνωρίσουν. Αν σε ρωτήσουν ή αν ακούσεις τίποτα του στυλ «εμείς στο Ανατόλια...» τότε πάρε δρόμο και ρίξε κι ένα φάσκελο φεύγοντας. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι εκεί πήγαινα και ναι συμφωνώ για την ψωνιά ορισμένων. Να θυμάσαι, οι καλοί απόφοιτοι είναι αυτοί που ΔΕ σε ρωτάν αν πήγες σε ιδιωτικό (Αμερικάνικο, Γερμανικό, Μαντουλίδη, Καλαμαρί, κλπ) με το που σε γνωρίσουν. Αν σε ρωτήσουν ή αν ακούσεις τίποτα του στυλ «εμείς στο Ανατόλια...» τότε πάρε δρόμο και ρίξε κι ένα φάσκελο φεύγοντας. ;)

Κατι ξερω και γω.....Αρσακειοπαις ημουν μεχρι πρωτη λυκειου....Μετα την ειδα και καλα αλανι κ πηγα δημοσιο στο κεντρο.....αλλα μαλακιες....τουλαχιστον το δημοσιο που πηγαινα εγω....το 25 κοντα στη καμαρα ειχε καθηγητες που μας διναν τα θεματα επι πληρωμη πριν τις ανακεφαλαιωτικες......Απιστευτο???.....Το παιδι μου (λεμε τωρα...) δεν νομιζω να το στειλω σε δημοσιο.....Δεν θυμαμαι ουτε εναν καθηγητη με ομορφες αναμνησεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είχαμε κάνει μια πολύ ωραία συζήτηση πριν κάποιους μήνες για το «ιδανικό σχολείο» και είχαμε αποφανθεί σχεδόν πανψηφί πως το "Αρσάκειο" είναι όντως απ'τα καλύτερα σχολεία στην Ελλάδα. Πώς και την κοπάνησες;

Anyway, αν σ'ενδιαφέρει η εισαγωγή σου στο πανεπιστήμιο της Ελλάδας ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ αξίζει να φύγεις απ'το ιδιωτικό και να πας σε δημόσιο. Αυτό μου είχαν πει εμένα οι καθηγητές μου στη 2α λυκείου να κάνω γιατί το «9ωρο του Ανατόλια» δε μου άφηνε χρόνο για διάβασμα και ξεκούραση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι ημουν 16χρονο μαλακισμενο μωρε γιαυτο....Οταν πηγε η μανα μου να με γραψει στο δημοσιο η διευθυντρια της εκανε ανακριση μια ωρα....Δεν μπορω να καταλαβω της ελεγε για ποιο λογο φευγει απο το Αρσακειο....ροφλ.....''Μηπως λεει εχει αλογοουρα?'' Ακου ρε μλκ τι ρωτουσε.....Μεχρι και στο αρσακειο πηρε μονη της τηλεφωνο και ρωτησε αν θελανε να με αποβαλλουν....Απλα την ειχα δει οτι το ιδιωτικο δε μου προσεφερε τπτ παραπανω ε και οι δικοι μου τι να κανουν...δεχτηκαν...Μετα βεβαια καταλαβα οτι στο Αρσακειο ηταν πολυ μα παρα πολυ καλυτερα.....Αυτο που λες σχετικα με τις πανελληνιες δεν το ξερω...Παντως παλιοι μου φιλοι απο το Αρσακειο μπηκαν σε καλα ΑΕΙ...(ΠΑΜΑΚ, ΑΠΘ κτλ...) και μαλιστα γιοι γνωστων ονοματων στη Θεσσαλονικη....Εδω πιστευω οτι αξιζει να πω οτι στα ιδιωτικα δεν πανε μονο κακομαθημενα....Απο το δημοσιο που πηγα λυκειο ελαχιστοι περασαν Ιατρικη( τουλαχιστον απο τη φουρνια μου)....Εγω αμα εμενα Ελλαδα θα χα τελειωσει νοσηλευτικη στη Λαμια...Τελικα καλα εκανα που εφυγα αραγε? emsly

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα με τα ιδιωτικά και τις πανελλαδικές που ανέφερα εγώ το είπα αποκλειστικά για το δικό μου σχολείο που σχολούσαμε στις 15:10 κάθε μέρα. Εγώ πριν τις 16:00 σπίτι μου δεν ήμουν ποτέ.

Στα δημόσια που είχαν 6ωρο και 7ωρο καταλαβαίνεις πως το αβάτζο να τελειώνεις 2 ώρες νωρίτερα το σχολείο είναι σημαντικό όταν αυτές οι 2 ώρες παραπάνω μπορούν να χρησιμοποιηθούν καθημερινά για διάβασμα ή ύπνο. ;)

Το αν έκανες καλά που έφυγες δεν το συζητάμε καν. Απ'τη στιγμή που ήθελες να γίνεις ιατρός εννοείται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 years later...

Άκουσα από αρκετές μεριές σήμερα πως την Τετάρτη γίνεται συνέλευση γιατί υπήρξε νέα δήλωση του υπουργού Υγείας πως για την έναρξη ειδικότητας θα προσμετράται ο βαθμός πτυχίου. Μάλιστα ο βαθμός πτυχίου θα λαμβάνεται υπόψιν βάσει συντελεστή δυσκολίας ανάλογα τη σχολή... :banghead: :banghead: :anavwfwties::anavwfwties: . Έχει κανείς κάποια πληροφόρηση για τα παραπάνω ή η παντόφλα ξαναλειτούργησε το ραδιοφωνικό σταθμό της; :amstupid:

λετε να μετραει και ο βαθμος πτυχιου μαζι με την παλαιοτητα, στις εξετασεις για ειδικοτητα?

σκηνικα που θα γινουν τοτε και για το βαθμο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άκουσα από αρκετές μεριές σήμερα πως την Τετάρτη γίνεται συνέλευση γιατί υπήρξε νέα δήλωση του υπουργού Υγείας πως για την έναρξη ειδικότητας θα προσμετράται ο βαθμός πτυχίου. Μάλιστα ο βαθμός πτυχίου θα λαμβάνεται υπόψιν βάσει συντελεστή δυσκολίας ανάλογα τη σχολή... :banghead: :banghead: :anavwfwties::anavwfwties: . Έχει κανείς κάποια πληροφόρηση για τα παραπάνω ή η παντόφλα ξαναλειτούργησε το ραδιοφωνικό σταθμό της; :amstupid:

λετε να μετραει και ο βαθμος πτυχιου μαζι με την παλαιοτητα, στις εξετασεις για ειδικοτητα?

σκηνικα που θα γινουν τοτε και για το βαθμο...

Δεν νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε τέτοιες υποθέσεις από μια δήλωση που έγινε πριν από 7 χρόνια. Άλλωστε και στην εισηγητική έκθεση του ΚΕΣΥ το 2004 δεν προβλεπόταν να μετράει ο βαθμός του πτυχίου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξεθάψιμο θέματος μετά από 6 χρόνια. lol

Παίζει να είναι και ρεκόρ!

ξεθαψιμο θεματος που ειχε ξεκινησει 27 ιανουαριου 2004,σταματησε 28 αυγουστου 2005

και ξαναηλθε στη συζητηση 11 απριλιου 2011

το ρεκορ ομως πρεπει να ειναι (εκτος αν υπαρχει και κατι πιο πολυ ακομη) το τοπικ

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ

που ειχε ξεκινησει απο 17 οκτωβριου 2003,σταματησε 6 οκτωβριου 2004

και ξαναηλθε στην συζητηση 8 δεκεμβριου 2010

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.