Jump to content

Προκηρυξη Αγροτικο Σεπτεμβρη 2011


katerina xania

Recommended Posts

Εγώ το μόνο που έχω να προτείνω σε όσους δηλώσουν αγροτικό, είναι πριν αποφασίσουν το πού θα δηλώσουν, να πάρουν κανένα τηλέφωνο να ρωτήσουν τους προηγούμενους.... Αν πάρετε στο αντίστοιχο Κ.Υ. θα σας δώσουν τα τηλέφωνα των ιατρείων... Μη ρωτάτε απλά στο Κ.Υ., λένε άλλα αντ'άλλων προκειμένου να βρουν τα επόμενα θύματα ή απλά επειδή δε γνωρίζουν εκ των έσω.. Εγώ δυστυχώς δεν το έκανα.... Περιορίστηκα στα λόγια του διευθυντή μου, που τότε από το τηλέφωνο μου τα παρουσίαζε όλα ρόδινα.... emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Last Reply

Και αν είστε λίγο ευσυνείδητοι, θα κάνετε κι ένα ALS (300 eurw) και ένα ATLS (500 eurw).

Αν είστε λίγο έξυπνοι, θα κάνετε και μια ασφάλεια αστικής ευθύνης (350 ευρώ).

Αν είστε λίγο συνεπείς και σε ΠΙ θα πάρετε και κανένα οξύμετρο της προκοπής (100-150 ευρώ).

Κι αν είστε και λίγο έντιμοι, δεν θα παίρνετε λεφτά από φαρμακάδες για facon πραζόλες και μακρολίδια...

ALS, ATLS? δεν τα μαθατε αυτα στο πανεπιστημιο? επομενο....

ασφαλεια αστικης ευθυνης? εισαι δημοσιος υπαλληλος, δεν χρειαζεται. επομενο......

οξυμετρο? δεν σου παρεχει το κεντρο υγειας? τοτε προφανως δεν χρειαζεται. επομενο.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και αν είστε λίγο ευσυνείδητοι, θα κάνετε κι ένα ALS (300 eurw) και ένα ATLS (500 eurw).

Αν είστε λίγο έξυπνοι, θα κάνετε και μια ασφάλεια αστικής ευθύνης (350 ευρώ).

Αν είστε λίγο συνεπείς και σε ΠΙ θα πάρετε και κανένα οξύμετρο της προκοπής (100-150 ευρώ).

Κι αν είστε και λίγο έντιμοι, δεν θα παίρνετε λεφτά από φαρμακάδες για facon πραζόλες και μακρολίδια...

ALS, ATLS? δεν τα μαθατε αυτα στο πανεπιστημιο? επομενο....

ασφαλεια αστικης ευθυνης? εισαι δημοσιος υπαλληλος, δεν χρειαζεται. επομενο......

οξυμετρο? δεν σου παρεχει το κεντρο υγειας? τοτε προφανως δεν χρειαζεται. επομενο.....

Το μεγαλύτερο πρόβλημα της πλειοψηφία των νέων ιατρών είναι η άγνοια.

α) ALS και ATLS για το δυνατόν updated knowledge σε βασικά πράγματα. Μόνο η Ιατρική Κρήτης είχε βάλει στο πρόγραμμα σπουδών της έστω το BLS, μέχρι πριν 2 έτη.

β) Οπωσδήποτε ασφάλεια αστικής ευθύνης για κάποιον που ασκεί το ιατρικό επάγγελμα και δεν βάζει απλώς σφραγίδες σε βιβλιάρια. Ρωτήστε κι αυτούς που τραβιούνται σε δικαστήρια, έστω και χωρίς να φταίνε, πόσο κοστίζουν οι παραστάσεις των δικηγόρων. Δεν μιλάμε για την χρησιμότητα της σε περίπτωση ενοχής.

γ) Μετά το στηθοσκόπιο, ένα ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ(= κοστοβόρο) οξύμετρο (plus heart rate) είναι ότι πιο χρήσιμο.

Κατά τ'αλλά, μπορούμε να κινούμαστε στην μετριότητα των ημερών μας, του κλάδου μας και του τόπου μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προκυρηχθηκαν 12 θεσεις στο ΚΥ Ναξου.

ΜΑΚΡΙΑ και απο τις 12 ΚΑΙ τις μικρες Κυκλαδες.

Οποιος περασε απο εκει ξερει..

Και γενικα μακρια απο τα ΚΥ

Οποιος ειχε θεση σε ΚΥ καταλαβαινει τι λεω.

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προκυρηχθηκαν 12 θεσεις στο ΚΥ Ναξου.

ΜΑΚΡΙΑ και απο τις 12 ΚΑΙ τις μικρες Κυκλαδες.

Οποιος περασε απο εκει ξερει..

σοβαρα?ΑΑΑΑ?????????????????γιατι??????????????????????κ ελεγα να δηλωσω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προκυρηχθηκαν 12 θεσεις στο ΚΥ Ναξου.

ΜΑΚΡΙΑ και απο τις 12 ΚΑΙ τις μικρες Κυκλαδες.

Οποιος περασε απο εκει ξερει..

σοβαρα?ΑΑΑΑ?????????????????γιατι??????????????????????κ ελεγα να δηλωσω...

Aυτό που βιώνω εγώ ως αγροτικός σε ΚΥ είναι καθημερινό ωράριο 8:30 με 14:00 και γενικά υπάρχει αρκετός έλεγχος σε πολλά θέματα...Δε θα το πρότεινα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aυτό που βιώνω εγώ ως αγροτικός σε ΚΥ είναι καθημερινό ωράριο 8:30 με 14:00 και γενικά υπάρχει αρκετός έλεγχος σε πολλά θέματα...Δε θα το πρότεινα!

Στα ΚΥ η δουλειά είναι ασυγκρίτως περισσότερη από ΠΙ ,ωστόσο και το ΠΙ εχει τα μειονεκτηματα του -πχ αν ειναι σχετικα απομακρυσμενο, χαλαει κανεις αρκετα σε βενζινες για να μετακινηθει για να εχει προσβαση σε απαραίτητα πραγματα- απτο να ψωνισει τα απαραιτητα μεχρι να παει για εναν καφε, ενα ποτο κλπ. Ενω αν το ΚΥ βρισκεται σε μεγαλο χωριο/κωμοπολη, οταν σχολαει κανεις εχει και καποιες εναλλακτικες παραπανω για το πώς να περασει τον χρονο του. Εξαρταται απο το τι θελει κανεις. Όπως επίσης και στο ΚΥ βλεπει κανεις και κανα περιστατικό, ενω στα ΠΙ γινεται ως επι το πλειστον συνταγογράφηση και τα περιστατικά είναι ελάχιστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο ΠΙ εχεις λιγοτερη δουλεια και λιγοτερες ωρες δουλειας.

ιατρικα το ΚΥ ειναι πιο αποδοτικο.

εκανα 9 μηνες σε ΠΙ και διεκοψα για ειδικοτητα,

το υπολοιπο τριμηνο θα δηλωσω ΚΥ.. γραφω για να υπαρχουν και οι δυο αποψεις και να κρινει ο καθενας τι του ταιριαζει.

καλη επιτυχια παιδια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θα το ξαναπώ: Όλα αυτά διαφοροποιούνται από αγροτικό σε αγροτικό. Ρωτήστε πριν δηλώσετε, ποτέ στα κουτουρού!!! Όποιος ψάχνει πληροφορίες βρίσκει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aυτό που βιώνω εγώ ως αγροτικός σε ΚΥ είναι καθημερινό ωράριο 8:30 με 14:00

8:30 με 14:00??? δηλαδη 5,5 ωρες την ημερα? και σου φαινονται πολλες?

καταλαβαινω οτι στα περισσοτερα περιφερικα ιατρεια το ωραριο ειναι αρκετα βραχυτερο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι 5,5 ωρες εργασιας την ημερα ειναι πολλες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aυτό που βιώνω εγώ ως αγροτικός σε ΚΥ είναι καθημερινό ωράριο 8:30 με 14:00

8:30 με 14:00??? δηλαδη 5,5 ωρες την ημερα? και σου φαινονται πολλες?

καταλαβαινω οτι στα περισσοτερα περιφερικα ιατρεια το ωραριο ειναι αρκετα βραχυτερο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι 5,5 ωρες εργασιας την ημερα ειναι πολλες.

Δεν σχολίασα αν μου φαίνονται πολλές ή λίγες. Σε σχέση με τις ώρες που λειτουργούν τα ΠΙ είναι περισσότερες. Επομένως εάν κάποιος προτιμά πιο χαλαρό ωράριο, λιγότερους ελέγχους, με τα ίδια χρήματα θα του πρότεινα ΠΙ κι όχι ΚΥ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Κ.Υ. στο οποίο υπάγεται το Π.Ι. μου, όσοι έχουν θέση εκεί, έχουν ωράριο 8.00-14.30. Και στα Π.Ι. απλώς πάμε κατά τις 8.30-09.00, αλλά πριν τις 14.00 δεν φεύγουμε, μπορεί να φυγουμε και στις 16.00.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παραξενο πως καλα λογια για τα ΚΥ γραφουν μονο οσοι δεν εχουν θεση σε αυτα και απλα υπαγονται εκει,ή εχουν ακουστα. emconfused

Εγω επαναλαμβανω μακρια και παλι μακρια.Οι λογοι?

Ωραριο μεγαλυτερο απο ολα τα ΠΙ.Σκεψου πως καθε μερα περιμενεις να σε αλλαξει αυτος που εφημερευει στις 15:00 και στα περισσοτερα ΠΙ στις 13:00 εχουν εξαφανιστει.Και αυτο γινεται λεω παλι ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.

Καλυπτεις ΟΛΕΣ τις τρυπες απο τα γυρω ΠΙ.Πας σε χωρια αναλογα με τις ελλειψεις λογω παραιτησης του προηγουμενου,αλλαγη θεσης κτλ.Και αν οι ελλειψεις ειναι μεγαλες,πας μερα παρα μερα ή και καθε μερα ταξιδακια σε ολο το νομο.Αντε να γραψεις φαρμακα μια η δυο φορες την εβδομαδα σε χωριο με 3000 κοσμο.μιλαμε για 70-80 ατομα τη μερα.Για να μη μιλησω για τις βενζινες.Και εκει πανε μονο οι αγροτικοι ετσι,οχι γενικοι ιατροι που υπαγονται στο ΚΥ.

Διακομιδη απο το ΚΥ στο νοσοκομειο γινεται με συνοδεια γιατρου,παντα αγροτικου.Στα ΠΙ απλα τον στελνεις στο ΚΥ.

Κινδυνευεις σοβαρα στα ΚΥ να ξεχασεις οτι εμαθες στην σχολη απο τους συναδελφους που βρισκονται εκει...

Τα παραπανω ειναι απλα λεπτομερειες.

Το πιο σημαντικο απο ολα ειναι πως στο ΚΥ εχεις απο πανω σου Γενικους ιατρους διευθυνταδες και οτι αλλο φανταστεις ποιοτητας και ηθους μερικες φορες απαραδεκτο(για να μην πω τιποτα χειροτερο) που σε θεωρουν χειροτερο απο φανταρο,χειροτερο απο την καθαριστρια του ΚΥ.

Γιαυτο κανεις πανω απο το κεφαλι σου τουλαχιστον στην καθημερινοτητα σου.

Εγω ειπα να παω σε ΚΥ για να δω κανενα περιστατικο παραπανω,να μαθω κατι :lol:emeleos Στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα.

Αστε τους στα ΚΥ να τρωγονται μεταξυ τους :antegeia:

ΥΓ Αυτες ειναι οι δικες μου εμπειριες απο το ΚΥ και παντα προσωπικες αποψεις ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κινδυνευεις σοβαρα στα ΚΥ να ξεχασεις οτι εμαθες στην σχολη απο τους συναδελφους που βρισκονται εκει...

ωραιος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και γω κεντρο υγειας δεν θα δηλωνα με τιποτα... ΠΙ και αυτονομια - ρυθμιζεις τις μερες που θα πηγαινεις και δεν σε ελεγχει κανεις... και με την σημερινη μισθολογικη κατασταση κανεις δεν θα θελει να ειναι το δουλικο των καλοπληρωμενων γενικων γιατρων, διευθυντων, υποδιευθυντων και των λοιπων παρατρεχαμενων. Ασε που πιστευω πλεον τα ΚΥ τα χτυπανε και γενικοι γιατροι πολυ emsexwars

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα ΚΥ έχουν σίγουρα πολύυυυυυυυ δουλεία απο προσωπική πείρα ΑΛΛΑ βλέπεις περιστατικά που σε κανένα ΠΙ δεν πρόκειται να δεις.Είναι ανάλογα το τι είδους ιατρικής θέλει να ασκήσει ο καθένας μας.Αν θέλεις μόνο να γράφεις φαρμακάκια που τα έχουν δώσει άλλοι πιο πριν και να εξετάζεις και 30 παπούδια τότε πας σε ΠΙ. Πάρτε τηλέφωνο και ρωτήστε συναδέλφους πριν πάτε οπουδήποτε.(ρωτήστε τα πάντα απο το νοσοκομείο πωσ είναι τους ανθρώπους,τουσ διευθυντές και το κόστος ζωής,είναι λιγα τα λεφτά πλεον που πέρνουμε)Είτε στο νοσοκομείο της 3μηνης εκπαίδευσης είτε στα ΚΥ και ΠΙ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικώς, το αγροτικό είναι ξεβόλεμα. Πληροφορηθείτε όσο γίνεται λεπτομερέστερα για το παραμικρό, διότι πολλές φορές συνάδελφοι βρίσκονται μπροστά σε άσχημες καταστάσεις, όπου η παραίτηση είναι μονόδρομος.

-Να ξέρετε ότι η τρίμηνη εκπαίδευση είναι υποχρεωτική. Αν ο διοικητής του νοσοκομείου σας υποχρεώσει να πάτε στο χωριό νωρίτερα, θα πρέπει να κάνετε το τρίμηνο στη μέση ή στο τέλος του αγροτικού. Καλύτερα στην αρχή, ειδικά όσοι δεν έχετε κλινική προϋπηρεσία.

-Αν σας στέλνουν από δω και από κει για συνταγογράφηση, ζητήστε γραπτώς την εντολή του διοικητή.

-Αν σας στέλνουν διακομιδές χωρίς σταματημό, μπορείτε να αρνηθείτε. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΔΙΑΚΟΜΙΣΕΙ.

-Λάβετε υπόψιν τις εβδομαδιαίες επισκέψεις στα χωριά ευθύνης, τις εφημερίες στο νοσοκομείο ή το κέντρο υγείας, τις μετακινήσεις σας στη βάση σας (σπίτι, γονείς, κλπ) -οι μετακινήσεις είναι το μεγάλο έξοδο του αγροτικού ιατρού.

-Ζητήστε από τους υπεύθυνους (νοσοκομείο ή δήμος) να επιμεληθούν το σπίτι, που παραχωρείται στο γιατρό. Δεν θέλετε να μένετε 9 μήνες σε μια βρώμικη, γεμάτη έντομα γκαρσονιέρα, που το νερό μυρίζει πετρέλαιο, χωρίς internet, τηλεόραση και πλυντήριο! Μια επίσκεψη κατά τη διάρκεια της τρίμηνης εκπαίδευσης, όπου θα εντοπίσετε τα προβλήματα και θα απαιτήσετε να λυθούν πριν εγκατασταθείτε, θα ήταν καλή.

-Ζητήστε στα χωριά ευθύνης ένα χώρο για συνταγογράφηση και εξέταση. Η συνταγογράφηση σε καφενείο είναι από τα πιο προσβλητικά βιώματα ενός νέου γιατρού.

-Οι ειδικευόμενοι του νοσοκομείου δεν είναι προϊστάμενοί σας. Αυτοί είναι υπεύθυνοι για τις κλινικές κι εσείς υπεύθυνοι για τα περιφερειακά ιατρεία. Τσαμπουκάδες από ειδικευόμενο στα παλιά σας τα παπούτσια.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για Ευρυτανία ειδικότερα, μπορεί να στείλει πμ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα ακριβως αντιθετα ισχυουν στη λεσβο...λενε οχι πι γιατι κανουν και ετοιμοτητας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαφοροποιούνται τα δεδομένα κατά τόπους, γι' αυτό είναι χρήσιμη η λεπτομερής πληροφόρηση ως προς συγκεκριμένα αγροτικά, που ενδιαφέρουν τον κάθε υποψήφιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.