Jump to content

Προκηρυξη Αγροτικο Σεπτεμβρη 2011


katerina xania

Recommended Posts

Γεια σας παιδια, μηπως ξερεις κανεις ποτε θα βγει η προκηρυξη για το Αγροτικο που κανονικα επρεπε να ειχε βγει τελη Σεπτεμβρη? Παιρνω τηλ στο υπουργειο υγειας στον γνωστο αριθμο (210-5232952) και δεν απανταει κανεις απο την προηγουμενη βδομαδα... Εχει αργησει ενα μηνα και δυστυχως φοβαμαι πως θα περιμενουμε κι αλλο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Last Reply

Έχει να κάνει με τις καταλήψεις των υπουργείων που ακούμε καθημερινά. Λογικά πάντως πρέπει να βγει οι προκήρυξη άμεσα αφού θα μείνουν δεκάδες αν όχι εκατοντάδες θέσεις κενές. Και τώρα που δυσκόλεψε η διαδικασία της παράτασης για την εξοικονόμηση χρημάτων είναι μονόδρομος.Προσωπικά μέχρι το τέλος του μήνα πρέπει να έχουν βγει (προσωπική άποψη)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι για μεγάλο χρονικό διάστημα τελεί υπό κατάληψη το υπουργείο οπότε δεν αποκλείεται να μην βγει ούτε την επόμενη βδομάδα η προκήρυξη. Εντωμεταξύ τις προάλλες ένας νόμος που ψηφίστηκε για αναδιάρθρωση του Ε.Σ.Υ περιελάμβανε και αλλαγές για τα αγροτικά ιατρεία, πχ πλέον η εκπαίδευση θα διαρκεί μόνο ένα μήνα αντί για τρίμηνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως το υποθργειο ειναι υπο καταληψη εδω κ 2 βδομαδες κ απ΄οτι λενε θα συνεχιστει. Γίαυτο κ δε σηκωνουν τα τηλεφωνα...

εγω παντως που πηρα τηλ στο τμημα ειδικοτητων του υπουργειου προ 12μερου μου απαντησανε κανονικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σήμερα η υπάλληλος του γνωστού γραφείου (Μπόκου-Σολδάτου) μου είπε ότι βγαίνει αύριο μεσημέρι,το αργότερο τετάρτη πρωί. άντε να δούμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηρα και γω τηλεφωνο σημερα στο υπουργειο και μου ειπαν τα ιδια: αυριο, το αργοτερο μεθαυριο θα βγει η προκηρυξη, εκτος και αν προκυψει παλι καμια καταληψη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.yyka.gov.gr/articles/newspaper/proslhpseis-diorismoi/c118-agrotikoi-iatroi/803-prokhryksh-kenwn-thesewn-k-y-p-i- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --ploiwn-oktwbrioy-2011

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια μερικα ιατρεια λενε ΕΝΔ.ΗΜΕΡ. 12/3/12 τι σημαινει???εμεισ δηλαδη αν παρουμε αυτο το αγροτικο θα διοριστουμε τοτε??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ε ρε.τα σπιρτα είστε εσείς. Ήθελα και εγώ μια φορά να γράψω κάτι χρήσιμο για τους άλλους και με προλάβατε. :P. Καλή τύχη παίδες~!

Εσυ θα αναλαβεις να αναρτησεις τα αποτελεσματα της προκηρυξης σε κανα 3μηνο.

Εν αναγκη, περνάς απο το ΥΥΚΑ που θα τελει υπο καταληψη,συναντας τον υπαλληλο-ομοιρο που του κρατανε τα χερια οι καταληψιες για να μην ανεβάσει τα αποτελεσματα και τα ποσταρεις στο greekmeds. Δουλειά υπάρχει για όλους παιδιά.... :P

Αντε, καλές τύχες στας ελληνικάς επαρχίας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή επιτυχία σε όλους και 2 συμβουλές:

Α) Ο μισθός πλεον, είναι 783 ευρώ καθαρα (χωρίς τις εφημερίες) και χωρις τις παροδικές αναδρομικές περικοπές. Οπότε σκεφτείτε που θα βάλετε επιλογές

Β) Τα άγονα πλέον δεν έχουν κανένα οικονομικό κίνητρο, αφου το επίδομα το καταργούν, ενώ εν αναμονή ψηφισης του νομοσχεδίου για τις ειδικότητες, όπως προβλεπεται στο παρόν προσχέδιο νόμου, δεν δίνουν κανένα πλεονέκτημα για το ειδικό μέρος μια ειδικότητας.

.

Καλή επιτυχία και πάλι, αν και όπως έχουν γίνει τα πραγματα με το ενιαίο μισθολόγιο στο οποίο μας πέταξαν μέσα, δεν αξίζει πια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως ξερεις αν οντως η εκπαίδευση στο νοσοκομειο θα διαρκεί μόνο ένα μήνα αντί για τρίμηνο? Επισης, ποσο ανεβαινει ο μισθος με τις 7 εφημεριες το μηνα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρει κανείς αν την αίτηση μπορεί να στην κάνει κάποιος άλλος χωρίς να έχεις κάνει εξουσιοδότηση?

σόρρυ αν είμαι οφ τόπικ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια μερικα ιατρεια λενε ΕΝΔ.ΗΜΕΡ. 12/3/12 τι σημαινει???εμεισ δηλαδη αν παρουμε αυτο το αγροτικο θα διοριστουμε τοτε??

Η ημερομηνία σημαίνει ακριβώς πότε τελειώνει ο σημερινός κάτοχος της θέσης. Το πότε θα διοριστείς... είναι μια καλή ερώτηση.

Με την κατάργηση των παρατάσεων έγινε το εξής μπάχαλο: Όταν έληγε η σύμβαση ενός αγροτικού διοριζόταν ο νέος, όμως για τρεις μήνες έμεινε κενή η θέση γιατί ο νέος εκπαιδευόταν στο νοσοκομείο. Δεν επιτρέπεται μέχρι σήμερα να πληρώνονται δύο γιατροί για ένα αγροτικό, ακόμα κι αν ο ένας κάνει απλώς το τρίμηνο κι ο άλλος καλύπτει το ιατρείο. Σύμφωνα με αυτό, ναι, διορίζεσαι τη μέρα που τελειώνει ο σημερινός αγροτικός. Όμως βλέπω πως προκηρύσσονται ιατρεία που μένουν κενά μέχρι και το Μάρτη - σε έξι μήνες. Αν ήμουν αισιόδοξος θα έλεγα πως αυτό γίνεται ώστε να διοριστεί κανείς τρεις μήνες πριν λήξει η σύμβαση του προκατόχου του και να προλάβει να ολοκληρώσει την εκπαίδευση στο νοσοκομείο πριν φύγει ο προηγούμενος. Αλλά δεν είμαι αισιόδοξος, και μου φαίνεται δύσκολο να έχουν αποφασίσει κατι τέτοιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκεφτείτε πολύ καλά που και τι θα δηλώσετε. Η ταλαιπωρία είναι τεράστια και το μόνο κέρδος από αυτή θα είναι μια σύνδεση θεωρίας και κλινικής πράξης.

Από οικονομικής πλευράς λάβετε υπόψιν κάποια πράγματα, τουλάχιστον για να μην βγάλετε λεπτά από τη τσέπη σας:

-ενοίκιο σπιτιού για το τρίμηνο εκπαίδευσης στο νοσοκομείο (το τρίμηνο είναι απαραίτητο είτε γίνει στην αρχή είτε στο τέλος του αγροτικού)

-ενοίκιο σπιτιού για τους 9 μήνες στο χωριό, καθώς υπάρχουν αγροτικά, που δεν παραχωρούν σπίτι στο γιατρό

-μετακινήσεις προς το νοσοκομείο για τις εφημερίες

-μετακινήσεις εβδομαδιαίως προς τα χωριά ευθύνης (συνήθως 4-6)

Σε ένα μήνα τελειώνω το αγροτικό και δεν έχω καταλήξει αν αξίζει τον κόπο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ...

δηλαδή όποιος θέλει να πάρει ένα αγροτικό που το μόνο που θα του προσφέρει είναι μόλις 1300ευρώ το μήνα (βασικός μισθός και εφημερίες οι οποίες θα δίνονται μόνο όταν υπάρχουν χρήματα στο νοσοκομείο),αρκετό άγχος και ταλαιπωρία μπι μα'ι' γκεστ που λένε και στο χωριό μου...

Καλή επιτυχία παρόλα αυτά σε εκείνους που θα τολμήσουν το απονενοημένο διάβημα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από αγροτικό σε αγροτικό τα πράγματα διαφέρουν πολύ και να είναι πολύ καλύτερα ή χειρότερα απ' ότι τα περιγράφουν οι συνάδελφοι πιο πάνω. Ρωτήστε πριν πάτε!

Και αν βρείτε κάπου αλλού να δας δίνουν 1300 το μήνα μαζί με την ευκαιρία να μπείτε σιγα σιγά στο νόημα της ιατρικής αλλά και να γνωρίσετε ένα διαφορετικό μέρος, πάτε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τα 1300 αφαιρέστε κι τις βενζίνες.

Και αν είστε λίγο ευσυνείδητοι, θα κάνετε κι ένα ALS (300 eurw) και ένα ATLS (500 eurw).

Αν είστε λίγο έξυπνοι, θα κάνετε και μια ασφάλεια αστικής ευθύνης (350 ευρώ).

Αν είστε λίγο συνεπείς και σε ΠΙ θα πάρετε και κανένα οξύμετρο της προκοπής (100-150 ευρώ).

Κι αν είστε και λίγο έντιμοι, δεν θα παίρνετε λεφτά από φαρμακάδες για facon πραζόλες και μακρολίδια...

Άρα δεν είναι 1300. Αλλά να τα χέσω τα λεφτά, αν υπήρχε και κάποιο επίπεδο άσκησης της ιατρικής. Αλλά κι αυτό, είναι κλάσης Ζιμπάμπουε, για πολλούς λόγους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν διαφωνώ με τον παραπάνω συνάδελφο, απλώς δεν ξέρω αν ένας φρέσκος γιατρός έχει κάτι καλύτερο να κάνει. Πάντα συγκρίνεις μια επιλογή με τις εναλλακτικές της. Και 1300 δεν ξέρω πού αλλού θα βρεις. (Ασφάλεια αστικής ευθύνης δεν ξέρω κανέναν συνάδελφο στα δικά μου μέρη να έχει κάνει, και οξύμετρο αγόρασα με 30 Ε, αν και ψιλομπαγκατέλα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.