Jump to content

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

Η αποστολή των μητρώων στη σύγκλητο πήρε αναβολή για την Δευτέρα οπότε και επιστρέψει ο κ. Δημόπουλος από το εξωτερικό.

Προσοχή Δευτέρα πρωί 9πμ. στη γραμματεία στον 3ο όροφο Γ.Σ τμήματος. Να έρθετε όσο περισσότεροι μπορείτε.

Επίσης προσοχή: με πρωτοβουλία μας ο σφια καλεί συνέλευση επί πτυχίω για τα θέματα των διαγραφών την Παρασκευή 26/9 στις 6 μ.μ. στο αμφιθέατρο της Μικροβιολογίας.

Υπάρχουν ανακοινώσεις στο αναγνωστήριο (είσοδο και έξοδο) ,στη γραμματεία, την βιβλιοθήκη, στις εισόδους της σχολής και στον Ιπποκράτη.

Αν είναι κατηλειμμένο θα πάμε στην ΠΑΘΑΝ.

Υψηλά ιστάμενος της σχολής μας παρότρυνε να απευθυνθούμε και να πιέσουμε στο Υπουργείο.

Θα ζητήσουμε ραντεβού από το υπουργείο. Στο μεταξύ υπάρχουν τηλέφωνα και ίντερνετ. Όχι για προτάσεις και κείμενα-θα τα καταθέσουμε επισήμως, αλλά για παράπονα.

Διαδώστε τα παραπάνω σε όσους περισσότερους μπορείτε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 19,1k
  • Created
  • Last Reply

Σε σχέση με τα ποστ των αγαπητών συναδέλφων Ginashou και Waterdoc που μόλις διάβασα,έχω να συμπληρώσω τα εξής:

1)Ο κος Φορτσάκης έχει άλλες προτεραιότητες στην agenda του από μία συνάντηση του με τους "επί πτυχίω" και θυμόμαστε καλά πως οι συνάδελφοι της Νομικής δεν τον συνάντησαν ποτέ ένα εξάμηνο τώρα που τον έψαχναν στα γραφεία και στους χώρους της σχολής τους ή τουλάχιστον δεν πραγματοποιήθηκε ένα ραντεβού τους μαζί του ενώ εκείνος τους είχε αφήσει να το ελπίζουν!!!!!!

Είναι θέμα νοοτροπίας,αντιλήψεων περί διαλόγου και προτεραιοτήτων του κάθε ανθρώπου!!!

Μακάρι να συναντηθεί κάποτε με κάποιους από τους συναδέλφους μας ΑΛΛΑ ........έχω κακό προαίσθημα και σοβαρές επιφυλάξεις για το πόση αναγκαιότητα "βλέπει" ο ίδιος για ένα τέτοιο ραντεβού!

2)Σαφώς και περιμένουμε να μας καλύψουν οι Οργανισμοί ΑΛΛΑ ποιοί Οργανισμοί???Αυτοί του τύπου Πανεπ/μίου Αιγαίου και οι λοιποί με τις ποσοστώσεις μαθημάτων και τα υπόλοιπα περίεργα???

Ας δούμε πρώτα τι είδους Οργανισμούς μας ετοιμάζουν και.......βλέπουμε ποιοί,πόσοι κλπ θα μπορούν να καλυφτούν κι αν αξίζει η όλη φασαρία!!!!

Είμαι πολύ ανήσυχη και καχύποπτη και ΕΠΙΘΥΜΩ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΝΑ ΔΙΑΨΕΥΣΘΩ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ!!!

Οσο όμως,κυλάει ο χρόνος και "βυθιζόμαστε σε ένα τέλμα αβεβαιότητας και παθητικότητας κυρίως",τόσο περισσότερο.....ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΜΑΙ ΜΕ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟ ΤΡΟΠΟ!!!

3)ΕΝΙΣΧΥΣΤΕ ΤΟΝ ΥΠΟ ΣΥΣΤΑΣΗ ΣΥΛΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΣΗ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΑΝΤΟΥ!!!!

ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ,Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ!!!!

4)ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΤΕ ΠΑΝΤΟΥ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και να μπαίνετε και το σαββατοκύριακο να ενημερώνεστε, μήπως βγει και κάποια επιπλέον ανακοίνωση.

Αυτή τη στιγμή επικεντρωθείτε σε όσα γράφουμε. Είναι η ουσία. Σας περιμένω να τα πούμε από κοντά.

Δεν έγινε τίποτα άλλο, αν γίνει θα βγάλω ανακοίνωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρακινώ όλους να δώσετε προτεραίοτητα στην ανακοίνωση για να μην χαθεί μέσα στα σχόλια. Κάντε της quote συχνά να φαίνεται.

Ή εαν μπορεί ο διαχειριστής να κάνει ένα καινούριο topic, όπου θα συγκεντρώνονται οι ανακοινώσεις χωρίς σχόλια.

Προτεραιότητα αυτή τη στιγμή να ενημερώνεται γρήγορα και με σαφήνεια όσος περισσότερος κόσμος είναι δυνατόν. Και δεν μπαίνουμε μόνο εμείς στο greekmeds.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αποστολή των μητρώων στη σύγκλητο πήρε αναβολή για την Δευτέρα οπότε και επιστρέψει ο κ. Δημόπουλος από το εξωτερικό.

Προσοχή Δευτέρα πρωί 9πμ. στη γραμματεία στον 3ο όροφο Γ.Σ τμήματος. Να έρθετε όσο περισσότεροι μπορείτε.

Επίσης προσοχή: με πρωτοβουλία μας ο σφια καλεί συνέλευση επί πτυχίω για τα θέματα των διαγραφών την Παρασκευή 26/9 στις 6 μ.μ. στο αμφιθέατρο της Μικροβιολογίας.

Υπάρχουν ανακοινώσεις στο αναγνωστήριο (είσοδο και έξοδο) ,στη γραμματεία, την βιβλιοθήκη, στις εισόδους της σχολής και στον Ιπποκράτη.

Αν είναι κατηλειμμένο θα πάμε στην ΠΑΘΑΝ.

Υψηλά ιστάμενος της σχολής μας παρότρυνε να απευθυνθούμε και να πιέσουμε στο Υπουργείο.

Θα ζητήσουμε ραντεβού από το υπουργείο. Στο μεταξύ υπάρχουν τηλέφωνα και ίντερνετ. Όχι για προτάσεις και κείμενα-θα τα καταθέσουμε επισήμως, αλλά για παράπονα.

Διαδώστε τα παραπάνω σε όσους περισσότερους μπορείτε.

Παρακαλώ να μην το παρεξηγήσετε, απλά κάποιοι μπορεί ακριβώς τη Δευτέρα να δίνουμε μάθημα

οπότε θα αρκεστώ σε μία παράκληση σε όσους παρευρεθούν

και γνωρίζοντας τη δυσκολία να τεθούν τα ερωτήματα υπό τις περιστάσεις μιας ΓΣ Τμήματος :

θέλουμε να κάνουμε προγραμματισμό υπεύθυνα, έγκαιρα και σωστά,

γι' αυτό θα θέλαμε να μάς πούνε στη ΓΣ Τμήματος ανοιχτά και καθαρά

σε ποιες και πόσες εξεταστικές θα μπορούμε να μπούμε φέτος για ένα μάθημα

δηλαδή συγκεκριμένα να πάρουμε απαντήσεις

1. ποια θα είναι η τελευταία εμβόλιμη πτυχιακή στην οποία θα μπορούμε να συμμετάσχουμε εμείς που πήραμε την παράταση ως 30/4/2015 ; ποιες εξεταστικές θα είναι εκείνες στις οποίες θα έχουμε κατ' ελάχιστον εξασφαλισμένο το δικαίωμα να προσέλθουμε (Σεπτέμβριος, Νοέμβριος, Ιανουάριος, άραγε και ο Μάρτιος είναι σίγουρος ; )

2. πόσες φορές θα μπορέσουμε να επανεξεταστούμε το ίδιο μάθημα στο φετινό ακαδημαϊκό έτος και αν αυτές αφορύν οπωσδήποτε το σχήμα "μία επαναληπτική εξεταστική συν μία χειμερινου/εαρινού εξαμήνου" (ο Σεπτέμβρης 2014 ανήκει στο έτος 2013-14 ή στο 2014-15; )

3. αν έχουν λάβει υπόψη το ιδιαίτερο και επικαιροποιημένο καθεστώς των εξεταστικών με βάση την τροπολογία του Σεπτεμβρίου

4. αν επιβεβαιώνουν ότι οι πτυχιακές (κανονικές και εμβόλιμες) εξεταστικές του έτους 2014-15 παραμένουν ανέγγιχτες και δεν αμφισβητούνται για φέτος τουλαχιστον και από καμία πλευρά (Πρύτανης κλπ κλπ)

5. αν μετά τις 30/4/2015 θα υπαχθούν σε τυχόν ρυθμίσεις του Οργανισμού όσοι λιμνάζοντες απομείνουν να χρωστάνε μαθήματα

6. αν έχουν άποψη περί ...επικαιροποιήσεων και γενική ενημέρωση από Πρυτανεία-Σύγκλητο-ΣΙ-Υπουργείο-Οργανισμό,, απέναντι στους οποίους θα κληθούν να λάβουν θέση κάποια στιγμή θέλοντας και μη

7. αν έχουν γνώση για το θέμα του Οργανισμού (πότε θα είναι έτοιμος και ποιες προβλέψεις θα περιέχει που να μάς αφορύν) και τί σηματοδοτεί η τυχόν αποστολή άμεσα των μητρώων στη Σύγκλητο

Δεν είναι κινδυνολογία, είναι ενδιαφέρον για το μέλλον χωρίς μισόλογα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην ανησυχείς για το θέμα των εξεταστικών!!!

Ειλικρινά,πιστεύω πως θα τεθεί με κάποιο τρόπο από συναδέλφους!Το συζητούσαμε και στο τηλέφωνο το απόγευμα με ISOLDE.

Ισως ανέβω κι εγώ Αθήνα τη Δευτέρα και να περάσω το πρωί αλλά έχω εμπιστοσύνη και θέλω να τη μεταδώσω και σε όποιον παραμένει όπως κι εγώ άλλωστε αγχωμένος για το θέμα,πως θα τεθεί από τους παρευρισκόμενους έτσι κι αλλιώς!!!

Αλλίμονο......

Πιστεύω θα υπάρξει ενημέρωση για το θέμα τη Δευτέρα από όποιον παρευρεθεί και πάρει απαντήσεις επί του θέματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα κατσουμε να ρωτησουμε αν δικαιούμαστε εξεταστικες και ποσες....θα βγαλουμε μονοι μας τα ματακια μας...

θα τους χωσουμε και στο μυαλο το θεμα της επικαιροποιησης..

θα τους χωσουμε στο μυαλο και το περι 2 συμμετοχων σε εξετασεις που οσοι το λενε εννοουν απλα σεπτεμβρη γεναρη...

το μονο που εχει πραγματική αξια ειναι το αν οι παλιοι θα συμπεριληφθουν στους οργανισμους, κατι που ειναι πολυ μεγαλης σημασιας, καθως φαινεται απο το υπουργειο οτι θελουν να πεταξουν εξω τους λιμναζοντες με συνοπτικες διαδικασιες μετα τον απο το νομο προβλεπομενο χρονο , αφηνοντας τους εκτος οργανισμων.

μονο ενα θεμα εχει πραγματικη σημασια, το θεμα της ενταξης στους οργανισμους, τα αλλα ειναι ικανοποιηση εσωτερικων ψυχαναγκασμων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο κ. Πρόεδρος της σχολής θα παραπέμψει στον κ.Πρύτανη ή/και στο Υπουργείο για τις ερωτήσεις 5-7 . Αυτό που μπορεί να ερωτηθεί και ενδεχομένως να πάρει απάντηση, είναι αν οι επί πτυχίω που απειλούνται άμεσα με διαγραφή, πρέπει να έχουν ήδη ορκιστεί μέχρι τις 30.4, ή αν θα μπορούν να δώσουν το τελευταίο τους μάθημα μέχρι 30.4, με βάση πάντα τα υπάρχοντα δεδομένα. Με βάση το γραμμα του νόμου δικαιούμαστε μέχρι και την εξεταστική του Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου.

Θα ερωτηθεί επίσης αν από τη στιγμή που ο νόμος εφαρμόζεται (αφού η σχολή φαίνεται ότι στέλνει τα μητρώα των πρώτων υπό διαγραφή φοιτητών ... ) αν θα μπορούν οι επί πτυχίω φοιτητές που απειλούνται με διαγραφή να κάνουν διακοπή σπουδών. Ως προς αυτό η Σχολή και κατ επέκταση το ΕΚΠΑ, οφείλει να απαντήσει πριν από την ημέρα της εγγραφής των επί πτυχίω φοιτητών για το χειμερινό εξάμηνο.

Το καθεστώς των πτυχιακών εξετάσεων δεν αμφισβητείται. Έχω γράψει αρκετές φορές το χρονοδιάγραμμα. Στις πτυχιακές εξετάσεις της Ιατρικής Σχολής, σε αντίθεση με άλλες Σχολές του ΕΚΠΑ, μπορείτε να δώσετε μαθήματα και του χειμερινού και του εαρινού εξαμήνου.

Υ.Γ.1 : Υπάρχουν πράγματα που μπορούν να ερωτηθούν σε μια Γ.Σ και άλλα που είναι καλύτερα να συζητηθούν κατ ιδίαν με τον κ. Πρόεδρο.

Υ.Γ.2: Κι εγώ δίνω τη Δευτέρα, αλλά θα πάω στη Γ.Σ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω τον ψυχαναγκασμό να επανέρχομαι στο φόρουμ κάθε τρεις και λίγο

γιατί με αφορούν οι εξεταστικές.

Γι' αυτό και απέχω σπο τη δημόσια συζήτηση, ειδικά τέτοιες μέρες.

Είμαι από τους ψυχαναγκαστικούς που είχαν ερμηνεύσει το Νόμο Διαμαντοπούλου

όταν μιλούσε για 31 Αυγούστου.

Και είμαι πάλι από τους ψυχαναγκαστικούς που είχαν ερμηνεύσει επιτυχώς από νωρίς την επικαιροποίηση Φορτσάκη.

Προτιμώ τον ψυχαναγκασμό του να ξέρω πώς θα πορευτώ, παρά να βαδίζω στα τυφλά.

Ο καθένας ας κάνει ό,τι θέλει προσωπικά,

τουλάχιστον ας μπορέσουμε εμείςπου μάς πονάει το φετινό 30/4/2015 να κάνουμε ένα γούστο για τη δική μας πάρτη.

Ευχαριστώ.

ΥΓ: Κάποιοι μπορεί να δίνουν μαθήματα την ίδια ώρα τη Δευτέρα, οπότε...

ΥΓ2: Η τρίτη εκδοχή στην ερώτηση είναι αν η 30/4 πρέπει να είναι η καταληκτική ημερομηνία που η καρτέλα θα παραμένει ανοιχτή για καταχώρηση μαθημάτων.

Με βαση το γραμμα του νομου δικαιουμαστε μεχρι και την εξεταστικη του Ιανουαριου-Φεβρουαριου.

Να μου επιτρέψεις να θεωρώ λίγο θολό αυτό το σημείο. Η εξεταστική από το νόμο Διαμαντοπούλου κρατάει σχεδόν ένα μήνα και με την τροπολογία Λοβέρδου η διαγραφή ορίζεται στο τέλος του Απριλίου, δηλαδή σχετικά βαθιά μέσα στο εαρινό εξάμηνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φυλαγε ψυχαναγκαστικα τα ρουχα σου να εχεις τα μισα! ποιος πχ περιμενε οτι ο λεβερδος θα ερμηνευε ψυχαναγκαστικα το 31/8...?

πρεπει να εχουν ηδη ορκιστει μεχρι τις 30.4, ή αν θα μπορουν να δωσουν το τελευταιο τους μαθημα μεχρι 30.4,

παιζει κι αυτη η διαφοροποιηση τωρα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο θέμα της διακοπής λέει για όσους επικαλούνται λόγους υγείας ότι διατηρουν κατ εξαιρεση τη φοιτητικη τους ιδιοτητα, Αυτό σημαινει και δικαιωμα συμμετοχης σε εξετασεις; Στη γραμματεια μου ειπαν να περασω απο βδομαδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οσοι δεν εχουν ιδέα απο τετοιου ειδους διαπραγματεύσεις παρακαλούνται να μην αφησουν την επαρση ή την ηλιθιότητα τους ή το κοκομπλοκο τους να κανουν ζημια σε αλλους συναδελφους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο θέμα της διακοπής λέει για όσους επικαλούνται λόγους υγείας ότι διατηρουν κατ εξαιρεση τη φοιτητικη τους ιδιοτητα, Αυτό σημαινει και δικαιωμα συμμετοχης σε εξετασεις; Στη γραμματεια μου ειπαν να περασω απο βδομαδα.

Με βάση το νόμο όχι. Το αν η Σχολή στην οποία είστε φοιτητής έχει διάθεση να βοηθήσει και άτυπα να μπορείτε να δίνετε, δεν μπορώ να σας το απαντήσω.

ΥΓ: Κάποιοι μπορεί να δίνουν μαθήματα την ίδια ώρα τη Δευτέρα, οπότε...

Υ.2: Η τρίτη εκδοχή στην ερώτηση είναι αν η 30/4 πρέπει να είναι η καταληκτική ημερομηνία που η καρτέλα θα παραμένει ανοιχτή για καταχώρηση μαθημάτων.

Υ.Γ.1 : Σωστό. Ελπίζω να σας δούμε σε κάποια από τις συνελεύσεις, αν μένετε στην Αθήνα και δεν εργάζεστε full time.

Υ.Γ.2 : Επίσης σωστό.

Να μου επιτρέψεις να θεωρώ λίγο θολό αυτό το σημείο. Η εξεταστική από το νόμο Διαμαντοπούλου κρατάει σχεδόν ένα μήνα και με την τροπολογία Λοβέρδου η διαγραφή ορίζεται στο τέλος του Απριλίου, δηλαδή σχετικά βαθιά μέσα στο εαρινό εξάμηνο.

Αυτό υποτίθεται ότι είναι το χρονικό περιθώριο που κρίθηκε ότι χρειάζεται για να έχουν σίγουρα ολοκληρωθεί οι Οργανισμοί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ερωτησεις 5-7 ακομα κι αν ερωτηθουν παρουσια των μελων του ΣΦΙΑ, ο προεδρος της σχολης θα παραπεμψει στον κ.Πρυτανη ή/και στο Υπουργειο. Αυτο που μπορει να ερωτηθει και ενδεχομενως να παρει απαντηση, ειναι αν οι επι πτυχιω που απειλουνται αμεσα με διαγραφη, πρεπει να εχουν ηδη ορκιστει μεχρι τις 30.4, ή αν θα μπορουν να δωσουν το τελευταιο τους μαθημα μεχρι 30.4, με βαση παντα τα υπαρχοντα δεδομενα. Με βαση το γραμμα του νομου δικαιουμαστε μεχρι και την εξεταστικη του Ιανουαριου-Φεβρουαριου.

 

Θα ερωτηθει επισης αν απο τη στιγμη που ο νομος εφαρμοζεται (αφου η σχολη στελνει τα μητρωα των πρωτων υπο διαγραφη φοιτητων ... ) αν θα μπορουν οι επι πτυχιω φοιτητες που απειλουνται με διαγραφη να κανουν διακοπη σπουδων. Ως προς αυτο η Σχολη και κατ επεκταση το ΕΚΠΑ, οφειλει να απαντησει πριν απο την ημερα της εγγραφης των επι πτυχιω φοιτητων για το χειμερινο εξαμηνο.

 

Το καθεστως των πτυχιακων εξετασεων δεν αμφισβητειται. Εχω γραψει αρκετες φορες το χρονοδιαγραμμα. Στις πτυχιακες εξετασεις της Ιατρικης Σχολης, σε αντιθεση με αλλες Σχολες του ΕΚΠΑ, ετσι κι αλλοιως μπορειτε να δωσετε μαθηματα και του χειμερινου και του εαρινου εξαμηνου.

 

ΥΓ1 : Υπαρχουν πραγματα που μπορουν να ερωτηθουν σε μια ΓΣ και αλλα που ειναι καλυτερα να συζητηθουν κατ ιδιαν με τον κ, Προεδρο.

 

ΥΓ2: Κι εγω δινω τη Δευτερα, αλλα θα παω στη ΓΣ.

Αναρωτιέμαι αν θα μάς απαντήσει κανείς κι αν ο Σεπτέμβρης είναι πράγματι η επαναληπτική του 2013-14... (ρητορικά πάντα, τεσπα)

Κατά τα λοιπά εν μέρει συμφωνώ με το "Υπαρχουν πραγματα που μπορουν να ερωτηθουν σε μια ΓΣ και αλλα που ειναι καλυτερα να συζητηθουν κατ ιδιαν με τον κ, Προεδρο", αν και οι έδρες Θεραπευτικής-Βιολογίας μας ανησύχησαν και εύχομαι χωρίς λόγο.

Μια ιδέα να γνωρίζαμε έγκαιρα, θα ήταν χρήσιμη έστω, επίσημα ή ανεπίσημα.

Νομίζω όμως πως κάθε χρόνο η ΓΣ Τμήματος βγάζει απόφαση που επιβαβαιώνει ότι οι πτυχιακές θα γίνουν κανονικά και τη νέα χρονιά και ότι δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι κλπ κλπ.

Δεν ξέρω αν ολα όσα αφορούν τις εξεταστικές έχουν διευθετηθεί ομαλά και για το νέο έτος, αλλά μια φορά αν κάτι είναι σε εκκρεμότητα χωρίς λόγο, αν συμφωνούν όλοι οι αρμόδιοι ότι τίποτε δεν έχει αλλάξει και απομένει να τακτοποιηθεί το τυπικό,τότε δε βρίσκω το λόγο να ...μυστικολογούμε.

Εκτός αν οι πτυχιακές είναι υπό διαπραγματευση, οπότε να το πάμε low profile και να το καταλάβω.

 

Να μου επιτρέψεις να θεωρώ λίγο θολό αυτό το σημείο. Η εξεταστική από το νόμο Διαμαντοπούλου κρατάει σχεδόν ένα μήνα και με την τροπολογία Λοβέρδου η διαγραφή ορίζεται στο τέλος του Απριλίου, δηλαδή σχετικά βαθιά μέσα στο εαρινό εξάμηνο.

 

Αυτό υποτίθεται ότι είναι το χρονικό περιθώριο που κρίθηκε ότι χρειάζεται για να έχουν σίγουρα ολοκληρωθεί οι Οργανισμοί.

 

Επομένως μια φορά η τροπολογία δεν είναι αυτή που αποκλείει ρητά το δικαίωμα συμμετοχής σε (παράνομες) εμβόλιμες εξεταστικές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αποστολή των μητρώων στη σύγκλητο πήρε αναβολή για την Δευτέρα οπότε και θα επιστρέψει ο κ. Δημόπουλος από το εξωτερικό.

Προσοχή Δευτέρα πρωί 9πμ. στη γραμματεία στον 3ο όροφο Γ.Σ τμήματος. Να έρθετε όσο περισσότεροι μπορείτε.

Επίσης προσοχή: με πρωτοβουλία μας ο σφια καλεί συνέλευση επί πτυχίω για τα θέματα των διαγραφών την Παρασκευή 26/9 στις 6 μ.μ. στο αμφιθέατρο της Μικροβιολογίας.

Υπάρχουν ανακοινώσεις στο αναγνωστήριο (είσοδο και έξοδο) ,στη γραμματεία, την βιβλιοθήκη, στις εισόδους της σχολής και στον Ιπποκράτη.

Αν είναι κατηλειμμένο θα πάμε στην ΠΑΘΑΝ.

Υψηλά ιστάμενος της σχολής μας παρότρυνε να απευθυνθούμε και να πιέσουμε στο Υπουργείο.

Θα ζητήσουμε ραντεβού από το υπουργείο. Στο μεταξύ υπάρχουν τηλέφωνα και ίντερνετ. Όχι για προτάσεις και κείμενα-θα τα καταθέσουμε επισήμως, αλλά για παράπονα.

Διαδώστε τα παραπάνω σε όσους περισσότερους μπορείτε.

Παρακινώ όλους να δώσετε προτεραίοτητα στην ανακοίνωση για να μην χαθεί μέσα στα σχόλια. Κάντε της quote συχνά να φαίνεται.

Ή εαν μπορεί ο διαχειριστής να κάνει ένα καινούριο topic, όπου θα συγκεντρώνονται οι ανακοινώσεις χωρίς σχόλια.

Προτεραιότητα αυτή τη στιγμή να ενημερώνεται γρήγορα και με σαφήνεια όσος περισσότερος κόσμος είναι δυνατόν. Και δεν μπαίνουμε μόνο εμείς στο greekmeds.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδιά!

Έστειλα μνμ στον κ Μυλόπουλο στο fb και μου απάντησε.

Τον ρώτησα αν οι τυχόν ρυθμίσεις περί παράτασης θα πιάνουν κ τους παλιούς αιώνιους ή μόνο τους καινούριους (δεδομένων των σχετικών άρθρων, όπως αυτό

Μου απάντησε το εξής:

"Εξαρτάται από το Πανεπιστήμιο. Φαντάζομαι κάθε Οργανισμός θα εχει μια ενιαία ρύθμιση για όλους τους φοιτητές. Αν και δεν μπορείς να το πεις προκαταβολικά. Εξαρτάται από το κάθε ίδρυμα."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και.....μερικά φιλιά είναι δηλητηριώδη,...... emsurrender φιλιά κι από εμένα...............Ες αύριον τα σπουδαία...........!!!

Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα.....δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει! emstarwars .....Goodnight.........(λόγω Σκωτίας απόψε!)Οι ωραίες βραδιές συνεχίζονται....... empcemlove1

Και Καλή Λευτεριά σε όλους (και τους Ελληνες) εκτός από τους Σκωτσέζους!!!! emsouthpark

Φοβερό video από Turtles και Happy Together,Μάρτιος 1967,με το οποίο "γελοιοποιούν" το καθαρά ερωτικό κομμάτι που αποτέλεσε και τη μεγάλη τους επιτυχία!!!! Το αφιερώνω όπου θέλω κι αγαπάω....

http://www.youtube.com/watch?v=Tvu3xiFmfDU

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αποστολή των μητρώων στη σύγκλητο πήρε αναβολή για την Δευτέρα οπότε και θα επιστρέψει ο κ. Δημόπουλος από το εξωτερικό.

Προσοχή Δευτέρα πρωί 9πμ. στη γραμματεία στον 3ο όροφο Γ.Σ τμήματος. Να έρθετε όσο περισσότεροι μπορείτε.

Επίσης προσοχή: με πρωτοβουλία μας ο σφια καλεί συνέλευση επί πτυχίω για τα θέματα των διαγραφών την Παρασκευή 26/9 στις 6 μ.μ. στο αμφιθέατρο της Μικροβιολογίας.

Υπάρχουν ανακοινώσεις στο αναγνωστήριο (είσοδο και έξοδο) ,στη γραμματεία, την βιβλιοθήκη, στις εισόδους της σχολής και στον Ιπποκράτη.

Αν είναι κατηλειμμένο θα πάμε στην ΠΑΘΑΝ.

Υψηλά ιστάμενος της σχολής μας παρότρυνε να απευθυνθούμε και να πιέσουμε στο Υπουργείο.

Θα ζητήσουμε ραντεβού από το υπουργείο. Στο μεταξύ υπάρχουν τηλέφωνα και ίντερνετ. Όχι για προτάσεις και κείμενα-θα τα καταθέσουμε επισήμως, αλλά για παράπονα.

Διαδώστε τα παραπάνω σε όσους περισσότερους μπορείτε.

Παρακινώ όλους να δώσετε προτεραίοτητα στην ανακοίνωση για να μην χαθεί μέσα στα σχόλια. Κάντε της quote συχνά να φαίνεται.

Ή εαν μπορεί ο διαχειριστής να κάνει ένα καινούριο topic, όπου θα συγκεντρώνονται οι ανακοινώσεις χωρίς σχόλια.

Προτεραιότητα αυτή τη στιγμή να ενημερώνεται γρήγορα και με σαφήνεια όσος περισσότερος κόσμος είναι δυνατόν. Και δεν μπαίνουμε μόνο εμείς στο greekmeds.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΗ Ρ.Φ. ΓΙΑ ΤΟ LINK!!!

Ξεκινούν νομικές ενέργειες οι υπό διαγραφή φοιτητές

18/09/2014 | Πηγή : ipaideia

Οι φοιτητές ΑΕΙ και ΤΕΙ ξεκινούν νομικές ενέργειες προκειμένου να αποτρέψουν τη διαγραφή τους,όπως έχει αποφασίσει το Υπουργείο. Αναμένεται λοιπόν σύγκρουση "αιώνιων φοιτητών" -Υπουργείου Παιδείας.

Διαβάστε παρακάτω την ανακοίνωση γνωστής δικηγορικής εταιρείας.

Ανακοίνωση

 

emwinemstarwars:anavwfwties:emwinemstarwars:anavwfwties:emwinemstarwars:anavwfwties:emwinemstarwars:anavwfwties:emwinemstarwars:anavwfwties:emwinemstarwars:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το προηγούμενο ποστ από ISOLDE και Ρ.Φ. είναι καταπληκτικό και νομίζω αποτελεί μετά την ίδρυση του Πανελλήνιου Συλλόγου μας,το καλύτερο νέο των τελευταίων ημερών!!!!!

Με τη σειρά μου,βρήκα το παρακάτω στα γνωστά πλέον blogs των παρατάξεων που αντιδρούν παντοιοτρόπως στην εφαρμογή του νόμου και δεν....το κρύβουν!!!Μας προτείνουν και μουσικό video-clip για να μας πείσουν πως τα τηλεφωνήματα στους αρμόδιους δεν οδηγούν πουθενά και πως ο μόνος δρόμος είναι η ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΔΡΑΣΗ!!!!!

Πηγή

 

Τετάρτη, 17 Σεπτεμβρίου 2014

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΙ επειδή το ποστ της ISOLDE και της Ρ.Φ. μου"έφτιαξε τη μέρα",(μου αρέσει πολύ το περιβάλλον των δικηγορικών γραφείων!!!! emcolgate )το ΑΝΤΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΚΟΛΛΩ ΜΕ ΑΚΡΑΤΗΤΟ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ!!!!!!! emthumbsup emthumbsup emthumbsup
emclap emclapping emclap emclapping
ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ
ΑΠ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ – Ν.Κ. ΧΛΕΠΑΣ & ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ
Πατριάρχου Ιωακείμ 30-32, 10675 Αθήνα - Κολωνάκι
Τηλ. 210-7222007, Fax 210-7222182
www.publiclaw-lawfirm.gr
AP. PAPACONSTANTINOU - N.K. HLEPAS & PARTNERS LAW FIRM
30-32 Patriarchou Ioakim str., 10675 Athens - Kolonaki
Tel. 0030210-7222007, Fax 0030210-7222182
www.publiclaw-lawfirm.gr
ΠΡΟΣ: ΦΟΙΤΗΤΕΣ Α.Ε.Ι. – Τ.Ε.Ι. ΥΠΟ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΙΔΙΟΤΗΤΟΣ
ΘΕΜΑ: ΕΝΑΡΞΗ ΝΟΜΙΚΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ ΚΑΤΑ ΤΗΣ
ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ
Αξιότιμοι κύριοι. Αξιότιμες κυρίες.
Όπως είναι γνωστό, τα αρμόδια όργανα των Α.Ε.Ι. και των Τ.Ε.Ι.
της χώρας πρόκειται στο αμέσως προσεχές χρονικό διάστημα να
εφαρμόσουν τις διατάξεις του ν. 4009/2011 και να εκδώσουν
διαπιστωτικές πράξεις διαγραφής των φοιτητών που έχουν συμπληρώσει
τα προβλεπόμενα στον εν λόγω νόμο έτη σπουδών χωρίς να έχουν
αποκτήσει το πτυχίο τους. Κατά την ορθότερη άποψη, οι ανωτέρω
νομοθετικές διατάξεις, η εφαρμογή των οποίων θα επιφέρει κατάργηση
της φοιτητικής ιδιότητας, προσκρούουν ευθέως σε σειρά συνταγματικών
διατάξεων, ιδιαίτερα δε εκείνων που κατοχυρώνουν τις αρχές της αξίας
του ανθρώπου (άρθρο 2 παρ. 1 Συντ.), της ισότητας (άρθρο 4 παρ. 1
Συντ.), της ελεύθερης ανάπτυξης της προσωπικότητας (άρθρο 5 παρ. 1),
της αναλογικότητας (άρθρο 25 Συντ.) και της προστατευόμενης
εμπιστοσύνης, καθώς και στις διατάξεις που κατοχυρώνουν την
ακαδημαϊκή ελευθερία (άρθρο 16 Συντ.). Παράλληλα, κρίνεται
εξαιρετικά αμφίβολη η συμβατότητά τους με σειρά κανόνων του
διεθνούς δικαίου που κατοχυρώνουν το δικαίωμα στην εκπαίδευση, όπως
είναι ιδίως οι διατάξεις του άρθρου 2 του πρώτου Προσθέτου
Πρωτοκόλλου της Ευρωπαϊκής Συμβάσεως Δικαιωμάτων του Ανθρώπου.
Η Δικηγορική Εταιρεία μας, η οποία είναι η πλέον ειδικευμένη στα
αντικείμενα του Δημοσίου Δικαίου, ανταποκρινόμενη στο αίτημα
μεγάλου αριθμού φοιτητών που κινδυνεύουν με διαγραφή, αποφάσισε να
ξεκινήσει νομικές ενέργειες προς προάσπιση των συμφερόντων τους.
Συγκεκριμένα, θα εκπονήσει και θα επιδώσει ομαδικά εξώδικα προς τις
αρμόδιες αρχές των οικείων Α.Ε.Ι. – Τ.Ε.Ι. και προς τον Υπουργό
Παιδείας και Θρησκευμάτων, με τα οποία θα τεκμηριώνεται η ως άνω
άποψη περί αντιθέσεως των επίμαχων νομοθετικών διατάξεων προς
κανόνες με υπέρτερη νομική ισχύ (Σύνταγμα – Διεθνές Δίκαιο), θα
γνωστοποιείται η πρόθεση των συμμετεχόντων φοιτητών να
συνεχίσουν τις σπουδές τους με σκοπό να λάβουν το πτυχίο τους, και
θα ζητείται η αποχή των αρμοδίων οργάνων από την έκδοση
διαπιστωτικών πράξεων διαγραφής των συμμετεχόντων στα εξώδικα
φοιτητών. Στη συνέχεια, εφόσον απαιτηθεί, η Δικηγορική Εταιρεία μας
θα αναλάβει την προσβολή ενώπιον των αρμοδίων διοικητικών
δικαστηρίων των εν λόγω διαπιστωτικών πράξεων που τυχόν θα
εκδοθούν.
Οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές μπορούν να συμμετέχουν
αποστέλλοντας το αργότερο έως τη Δευτέρα 29 Σεπτεμβρίου τα εξής
στοιχεία:
α) Φωτοτυπία ταυτότητας,
β) αντίγραφο της πράξεως εγγραφής
τους,
γ) αναλυτική βαθμολογία των μαθημάτων στα οποία έχουν
εξετασθεί.
Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε με τις
συνεργάτιδες της Δικηγορικής Εταιρείας μας Μαριάννα Γαλάνη και
Φένια Μαρούτσου (τηλ. 210-7222007).
Είμαστε στη διάθεσή σας.
Για τη Δικηγορική Εταιρεία
Με φιλικούς χαιρετισμούς
ΝΙΚΟΣ – ΚΟΜΝΗΝΟΣ ΧΛΕΠΑΣ
ΑΝ. ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΝΟΜΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηγή : Εφημερίδα Συντακτών |18/09/14 | ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ

Πληρώστε, σπουδάστε, τελειώστε !
 
Νομική σε 3 χρόνια(!) με τίτλους σπουδών ισότιμους, όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα, με τα πτυχία που απονέμονται από το δημόσιο και δωρεάν Πανεπιστήμιο. Αυτό το τοπίο διαμορφώνει το υπουργείο Παιδείας, που συμπεριφέρεται σαν εργολάβος των κολεγίων επιχειρώντας κάθε χρόνο την υποβάθμιση των ΑΕΙ-ΤΕΙ ώστε να ισχυροποιηθεί
 

ΕΡΕΥΝΑ – Του Χρήστου Κάτσικα

 

Η κατάσταση στην οποία έχουν οδηγηθεί, χρόνια τώρα, τα δημόσια Πανεπιστήμια με την υποχρηματοδότηση και τα δεκάδες διαλυμένα περιφερειακά τμήματα των ΤΕΙ (χωρίς υποδομές, προσωπικό, φοιτητική μέριμνα και επαγγελματικά δικαιώματα σπουδών) αλλάζει δραματικά το τοπίο στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Η παραπάνω πραγματικότητα αποτελεί βούτυρο στο ψωμί των λεγόμενων κολεγίων. Στο πλαίσιο αυτό το ΥΠΑΙΘ συμπεριφέρεται σαν εργολάβος των κολεγίων και η ανακοίνωση, από τη μεριά του, της «έναρξης εκτεταμένου ελέγχου στον χώρο των ΙΕΚ και των κολεγίων» και το «κλείσιμο μεγάλου ιδιωτικού φορέα εκπαίδευσης» δεν μπορούν να φωτίσουν παρά μόνο το μαύρο φόντο μιας χρόνιας επιχείρησης υποβάθμισης των ΑΕΙ για να ισχυροποιηθεί η λεγόμενη ιδιωτική τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Ιδιωτικές εταιρείες

Ενα πρόσφατο τρανταχτό παράδειγμα (αλλά όχι μοναδικό) της κατάστασης που διαμορφώνεται στον χώρο αυτόν είναι η προσφορά νομικών σπουδών από κολέγιο. Ο λόγος για την «Ε. και Μ. ΦΟΥΚΑΡΑΚΗΣ Ο.Ε.», μια εταιρεία η οποία ίδρυσε ιδιωτικό κολέγιο υπό την επωνυμία «MBS Κολλέγιο Κρήτης».

Στον διαδικτυακό ιστότοπο της εν λόγω επιχείρησης αναφέρεται συγκεκριμένα ότι τα τριετή(!) προγράμματα σπουδών Νομικής που προσφέρει οδηγούν στην απονομή πτυχίου με το οποίο μπορεί κάποιος να κάνει άσκηση και να εγγραφεί όχι μόνο σε Δικηγορικούς Συλλόγους στο εξωτερικό αλλά και εντός Ελλάδας!

Οπως καταγγέλλει σε ανακοίνωσή της η Αριστερή Ενότητα Νομικής Αθήνας, «σαν να μην έφταναν όλα τα δεινά που έχουν χτυπήσει τους φοιτητές της Νομικής Αθηνών τα τελευταία χρόνια (σταδιακές περικοπές συγγραμμάτων ανά τα έτη, υποβάθμιση του διοικητικού μηχανισμού της Σχολής με τις απολύσεις διοικητικών υπαλλήλων, δυνατότητα αποφοίτων ξένων κολεγίων να εγγράφονται στους κατά τόπους Δικηγορικούς Συλλόγους, απόλυση των καθαριστριών του ΝΟΠΕ), ήρθε η είδηση που αποτελεί το αποκορύφωμα μιας διαδικασίας περικοπής δικαιωμάτων, τόσο υπό την ιδιότητά μας ως φοιτητών Νομικής αλλά κυρίως υπό την ιδιότητά μας ως μελλοντικών εργαζομένων».

Πέρα από τα παραπάνω, στην ιστοσελίδα της η συγκεκριμένη επιχείρηση έχει διαθέσιμα και τα νομοθετήματα που της επιτρέπουν να παρέχει τίτλους σπουδών ισότιμους, όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα, με όλα τα πτυχία που απονέμονται από το δημόσιο και δωρεάν πανεπιστήμιο (ΦΕΚ 237-05/12/2012, ΦΕΚ 229-19/11/2012).

Οι χιλιάδες υποψήφιοι που δεν πέτυχαν την εισαγωγή τους στην τριτοβάθμια εκπαίδευση αποτελούν τον πρώτο αλλά όχι και τον μοναδικό στόχο της ιδιωτικής μεταλυκειακής εκπαίδευσης. Δεύτερος στόχος, που γίνεται κυρίαρχος, είναι οι υποψήφιοι οι οποίοι πετυχαίνουν μεν την είσοδό τους σε κάποιο ΑΕΙ-ΤΕΙ, όμως δεν πετυχαίνουν στην τριτοβάθμια σχολή της προτίμησής τους ή σε σχολή του τόπου μόνιμης διαμονής τους.

Οι ρυθμίσεις του ΥΠΑΙΘ της τελευταίας πενταετίας, αφενός με τη μείωση των θέσεων των τμημάτων υψηλής ζήτησης και αφετέρου με τη μείωση θέσεων στα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ του Λεκανοπεδίου, ουσιαστικά πριμοδοτούσαν και πριμοδοτούν το έδαφος για τη στροφή στην ιδιωτική μεταλυκειακή εκπαίδευση.

Αυτή η πραγματικότητα που περιγράψαμε παραπάνω νομιμοποιεί τα «ακριβά συνοικέσια» χιλιάδων νέων με τα λεγόμενα κολέγια και τα παραρτήματα ξένων φτηνών Πανεπιστημίων, καθώς δίνει την ευκαιρία στους ιδιοκτήτες τους να «προσφέρουν», σε όσους μπορούν να πληρώσουν δίδακτρα, αυτό που το δημόσιο Πανεπιστήμιο, περισσότερο από κάθε άλλη φορά φέτος, αρνείται: την είσοδο ή την είσοδο σε σχολές μεγάλης ζήτησης.

Σπούδασε αυτό που πραγματικά θέλεις! Να ποιο είναι το απατηλό σύνθημα-οδηγός που προβάλλουν οι επιχειρηματίες της γνώσης ως γνώστες του εμπορίου σε όλους εκείνους που η βαθμολογία τους δεν τους προσγείωσε στην πίστα της σχολής που πραγματικά ήθελαν.

Είναι προφανές ότι το σύνθημα «Σπούδασε αυτό που πραγματικά θέλεις» χτυπάει ακριβώς στην «καρδιά» της αγωνίας χιλιάδων υποψηφίων που εσωτερικεύουν τον αποκλεισμό, αλλά και του τμήματος εκείνου των εισακτέων οι οποίοι «γι’ αλλού ξεκίνησαν και αλλού ο βαθμός τούς πήγε».

Την τελευταία δεκαετία κλαδική μελέτη της ICAP για την «Ιδιωτική Τριτοβάθμια Εκπαίδευση» παρουσιάζει 44 «εκπαιδευτήρια», στη συντριπτική τους πλειονότητα παραρτήματα Πανεπιστημίων, κυρίως του Ηνωμένου Βασιλείου και των ΗΠΑ.

Oι κύριες κατηγορίες συνεργασιών είναι σύναψη δικαιόχρησης (franchising) για λειτουργία ορισμένων τμημάτων, συμφωνία πιστοποίησης από κάποιο Πανεπιστήμιο (validation) και, τέλος, αναγνώριση και μεταφορά διδακτικών μονάδων για τους αποφοίτους τους που συνεχίζουν τις σπουδές τους, κυρίως σε μικρά ή νέα βρετανικά Πανεπιστήμια.

 

Τζίρος εκατομμυρίων

Ο τζίρος από τα δίδακτρα που καταβάλλει το σύνολο των σπουδαστών για την απόκτηση «προπτυχιακού» ή «μεταπτυχιακού τίτλου» σπουδών στα «κολέγια» ξεπερνούσε το 2009 τα 110 εκατ. ευρώ ετησίως, αλλά εκτιμάται ότι η αναγνώριση των επαγγελματικών δικαιωμάτων των πτυχιούχων έχει οδηγήσει σε υπερδιπλασιασμό του, ξεπερνώντας σήμερα τα 250 εκατ. ευρώ.

Ολα τα χτυπήματα που έχει δεχτεί, ιδιαίτερα την τελευταία δεκαετία, η ανώτατη εκπαίδευση στη χώρα μας ουσιαστικά ήταν τμήματα ενός παζλ με συγκεκριμένους στόχους:

Πρώτον, εξασφαλίζει οικονομικούς πόρους για την εξυπηρέτηση των μνημονιακών υποχρεώσεων, μεταθέτοντας ολόκληρο κυριολεκτικά το βάρος της κρίσης στις δομές κοινωνικού κράτους πρόνοιας και αφήνοντας στο απυρόβλητο το μεγάλο κεφάλαιο.

Δεύτερον, υποβαθμίζει τόσο πραγματικά αλλά και όσον αφορά τη νομική του υπόσταση και τη φήμη του το δημόσιο δωρεάν Πανεπιστήμιο.

Τρίτον, νομοθετεί την ίδρυση ιδιωτικών κολεγίων στα οποία σταδιακά δίνει τη δυνατότητα έκδοσης ισότιμων και πλήρων τίτλων σπουδών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηγή : Καθημερινή

Απόστολος Λακασάς |04.09.2014

Βέτο ΕΚΠΑ για τη διαγραφή των «αιώνιων» φοιτητών του

 

04s3paideia-thumb-large.jpg

 

Βέτο στα σχέδια της κυβέρνησης για διαγραφή των λεγόμενων «αιώνιων» φοιτητών βάζει ο νεοεκλεγείς πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Θεόδωρος Φορτσάκης. Οπως δήλωσε ο ίδιος στην «Κ», μέσω του Οργανισμού του ιδρύματος θα προσκαλέσει όλους τους «αιώνιους» φοιτητές του ιδρύματος –53.866– να δηλώσουν εάν επιθυμούν να πάρουν το πτυχίο τους και κατόπιν να έχουν έως και μία διετία για να εξεταστούν με επιτυχία στα μαθήματά τους. Ο κ. Φορτσάκης δήλωσε στην «Κ» ότι το υπουργείο Παιδείας δεν μπορεί αυτοδικαίως να διαγράψει φοιτητές αυτοδιοικούμενου ΑΕΙ. Και αυτό, παρότι η Βουλή χθες ενέκρινε, όπως αναμενόταν, ρύθμιση μέσω της οποίας δίνεται στους «αιώνιους» φοιτητές, υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις, η δυνατότητα να προσπαθήσουν κατά τις προσεχείς δύο εξεταστικές περιόδους, να πάρουν το πτυχίο τους. Η ρύθμιση αφορά περί τους 4.500 φοιτητές στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, ενώ οι υπόλοιποι διαγράφονται. Τρόποι για κάλυψη των «αιωνίων» που θα διαγραφούν με βάση τη ρύθμιση που ψηφίσθηκε χθες από τη Βουλή εξετάζει και η νέα ηγεσία του ΕΜΠ.

Ειδικότερα, σύμφωνα με τη ρύθμιση, εξαιρούνται της οριστικής διαγραφής τους από τα τριτοβάθμια εκπαιδευτικά ιδρύματα όσοι εκ των παλαιών φοιτητών είτε συμμετείχαν σε τουλάχιστον μία εξεταστική κατά την τελευταία διετία είτε απλώς είχαν κάνει δήλωση μαθήματος κατά το ίδιο χρονικό διάστημα ή οφείλουν μόνο πρακτική ή διπλωματική άσκηση. Αυτοί οι φοιτητές μπορούν να συμμετάσχουν στις επαναληπτικές εξετάσεις το τρέχον διάστημα και στις εξετάσεις του Φεβρουαρίου. Από τον χώρο της αντιπολίτευσης προτάθηκε να αντιμετωπιστούν με ευνοϊκότερο τρόπο οι εν λόγω φοιτητές, αλλά η ρύθμιση δεν άλλαξε. «Αν υπάρχουν κάποιοι φοιτητές που χρωστούν δέκα-δεκαπέντε μαθήματα στις σχολές που έχουν πάρα πολλά μαθήματα, καταλαβαίνετε ότι είναι αδύνατο σε δύο εξεταστικές περιόδους να μπορούν να αντεπεξέλθουν σε αυτές τις υποχρεώσεις», είπε, μεταξύ άλλων, ο κ. Τάσος Κουράκης (ΣΥΡΙΖΑ), αιτιολογώντας τη θέση του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης. Με βάση τα στοιχεία του υπουργείου Παιδείας, οι «λιμνάζοντες» φοιτητές σε πανεπιστήμια και ΤΕΙ είναι 152.759. Εξ αυτών, οι 23.526 έχουν συμμετάσχει σε εξετάσεις τις δύο προηγούμενες χρονιές ή οφείλουν μόνο πρακτική ή διπλωματική άσκηση. Βέβαια, ο αριθμός εκείνων που αφορά η ρύθμιση θα αυξηθεί, αφού τελικά δόθηκε η δυνατότητα να μη διαγραφούν και σε όσους απλώς είχαν κάνει δήλωση μαθήματος κατά την τελευταία διετία, αλλά δεν έδωσαν εξετάσεις.

Προϋποθέσεις

Ο κ. Φορτσάκης, μιλώντας χθες στην «Κ», δήλωσε ότι μέσω του Οργανισμού που θα εγκριθεί το προσεχές διάστημα, θα δώσει τη δυνατότητα και στους 53.866 «αιωνίους» του ΕΚΠΑ να δηλώσουν εάν επιθυμούν να πάρουν το πτυχίο τους. Οσοι το κάνουν θα έχουν τις εξής δυνατότητες:

• Οσοι εισήχθησαν μετά το 2003 θα πρέπει μέσα σε ένα έτος να εξεταστούν με επιτυχία σε όλα τα μαθήματα που «χρωστούν». Για ειδικές περιπτώσεις φοιτητών, το διάστημα αυτό μπορεί να διπλασιαστεί.

• Τα ίδια θα ισχύσουν και για όσους εισήχθησαν πριν από το 2003, με μία επιπλέον μέριμνα. Καθώς μπορεί η επιστήμη να έχει προχωρήσει από τότε που εισήχθησαν, το ΑΕΙ θα έχει τη δυνατότητα να τους ορίσει επανεξέταση σε βασικά μαθήματα.

«Το υπουργείο Παιδείας δεν μπορεί να προχωρήσει στην αυτόματη διαγραφή φοιτητών ενός αυτοδιοικούμενου ιδρύματος. Μπορεί να την ορίσει, ζητώντας από τις αρχές του ιδρύματος να προχωρήσουν σε αυτή. Και εάν δεν το πράξουν, το υπουργείο μπορεί να επιβάλει κυρώσεις», δήλωσε χθες στην «Κ» απαντώντας στο ερώτημα ποια είναι η θέση του μετά την ψήφιση της συγκεκριμένης τροπολογίας από τη Βουλή.

Βεβαίως, «ο Οργανισμός θα πρέπει να εγκριθεί από το Συμβούλιο», όπως τόνισε με νόημα μιλώντας χθες στην «Κ» μέλος του Συμβουλίου. Εκτός εάν, όπως εκτιμάται από πανεπιστημιακούς, ο κ. Φορτσάκης δηλώνει σήμερα κατά της διαγραφής των «αιώνιων» φοιτητών, ώστε να αποφύγει τις αντιδράσεις των αριστερών παρατάξεων –μάλιστα, χθες το απόγευμα υπήρξε πορεία στο κέντρο της Αθήνας– κατά του προσώπου του και να καταδείξει ως αποκλειστικά υπεύθυνη για τη διαγραφή την ηγεσία του υπουργείου Παιδείας.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΙ ΜΑΣΚΕΣ ΠΕΦΤΟΥΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ...

Ο ΛΟΒΕΡΔΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑ ΠΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΩΣ ΕΦΑΡΜΟΣΤΗΣ ΤΗΣ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΗΘΕΝ ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΔΕΣ ΚΑΙ ΩΣ ΣΩΤΗΡΑΣ ΣΤΟΥΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ -ΗΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΤΣΙΜΠΗΣΑΝ...- ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙ ΤΗΝ "ΚΑΥΤΗ ΠΑΤΑΤΑ" ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΜΗΝ ΕΧΟΝΤΑΣ ΦΑΣΑΡΙΕΣ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΣΕ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΤΟΥ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΕΙ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΦΙΛΟΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΩΝ ΠΡΥΤΑΝΕΩΝ...

Ο ΦΟΡΤΣΑΚΗΣ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ -ΚΙ ΟΣΟΙ ΝΟΜΙΖΑΝ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΣΙΦΑΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΚΛΠ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ...- ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΑΥΤΟΣ ΚΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΙ ΠΡΥΤΑΝΕΙΣ ΤΗ "ΒΡΩΜΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ" ΚΙ Η ΣΦΑΓΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΩΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΑΔΙΑΚΑ, ΔΙΑΣΠΑΣΤΙΚΑ, ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΝΑΙΜΑΚΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΤΑΡΑΧΕΣ ΜΕ ΤΟ "ΚΑΛΗΜΕΡΑ" ΤΗΣ ΠΡΥΤΑΝΕΙΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ...

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΠΡΥΤΑΝΕΙΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΕΧΘΕΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ -ΑΝ ΔΕΧΘΕΙ ΚΑΠΟΤΕ...- ΖΗΤΗΣΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΕΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ... ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ ΟΙ ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΜΕΝΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΙ ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ΤΟ "ΤΥΡΑΚΙ" ΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΕΠΑΝΕΓΓΡΑΦΗ, ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΝΕΧΙΣΗΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΚΛΠ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΛΜΑΡΕΙ...

ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΑΕΙ ΝΑ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΥΠΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΑ 70% ΚΑΙ 80% ΟΠΩΣ ΕΝΤΕΧΝΩΣ ΔΙΕΡΡΕΥΣΕ ΤΟ ESOS ΧΘΕΣ, ΟΤΑΝ ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗ ΣΕ ΒΑΣΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΑΛΛΟ ΣΚΕΦΤΕΙ Ο ΦΟΡΤΣΑΚΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΗΘΕΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ (ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΔΕ) ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ, ΟΤΑΝ ΔΥΟ ΕΔΡΕΣ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ -ΔΥΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΣΗ, ΟΥΤΕ ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΙΑ ΕΝΟΣ ΕΓΓΡΑΦΟΥ...- ΠΡΟΤΙΘΕΝΤΑΙ ΝΑ ΕΦΑΡΟΣΟΥΝ ΤΟ ΝΟΜΟ ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΘΕΙ ΚΙ Η ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΘΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΝ ΨΥΧΡΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΥΤΑΝΕΙΑ -ΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΕΔΩ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ Η' ΠΑΡΑ ΤΑ ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΙΑ ΔΑΚΡΥΑ ΚΟΣΜΗΤΟΡΩΝ, ΠΡΟΕΔΡΩΝ, ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ, ΔΑΠ, ΠΑΣΠ ΚΑΙ ΝΠ ΠΑΛΙ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΡΩΤΟΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΛΙΚΟΤΕΡΗ ΤΟΥ ΦΟΡΤΣΑΚΗ... ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΛΟΒΕΡΔΟ,ΦΟΡΤΣΑΚΗ ... - ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΦΑΓΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΟ ΒΑΜΒΑΚΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ...

ΚΙ ΟΠΩΣ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟΤΑΤΟ ΠΡΩΙ ΑΝΤΙΛΗΘΦΗΚΑΜΕ ΟΤΙ ΕΝΑ ΕΓΓΡΑΦΟ ΑΝΕΝΕΡΓΟ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΛΩΣ ΤΥΧΑΙΩΣ ΞΕΘΑΦΤΗΚΕ ΦΕΤΟΣ ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΟΥΝ ΠΟΣΟΣΤΑ 80% ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΤΟΥ ΕΚΠΑ, ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, 3 ΦΟΡΕΣ ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΑΘΗΜΑ ΚΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΟ "ΤΥΡΑΚΙ" ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΚΙ ΑΝ...

ΚΙ ΟΠΩΣ Ο ΠΡΩΗΝ ΠΡΥΤΑΝΗΣ ΕΛΕΓΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΤΑΤΑ ΟΤΙ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΓΚΡΙΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΝΕΟΣ ΠΡΥΤΑΝΗΣ ΠΟΥ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΕΤΣΙ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΥΡΙΕ ΦΟΡΤΣΑΚΗ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΗΘΙΚΗ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΤΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΞΕΛΕΞΕ ΜΕΤΡΑΕΙ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΡΕΕΙ ΤΟΣΟ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ -ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΣΚΑΙ ΠΡΟΧΘΕΣ ΜΕ 6!!!!!! ΜΟΝΑΔΕΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΣΤΟ 5%- ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ ΝΑ ΜΕΤΑΘΕΤΟΥΝ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ...

ΚΟΙΝΩΣ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΔΕ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ,ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΧΡΟΝΟ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.