Jump to content

Ιατρική στην Αθήνα η στο εξωτερικό ;


George146

Recommended Posts

Να σε ρωτήσω τώρα αν σου έλεγε κάποιος εσένα τώρα σ'αυτή τη φάση που είσαι-υπάρχει θέση με το όνομά σου στην Βοστώνη- πανέμορφη πόλη, πολύ καλά νοσοκομεία, άσε τα οικονομικά σου θα είναι πολύ καλύτερα, ευκαιρίες για έρευνα κτλ. Θα πήγαινες; Μια απλή απάντηση ναι ή όχι.

Τρέχοντας. Κι αν δεν ήθελε ο σύζυγος θα τον χώριζα. Και τη λοιπή οικογένεια θα την έπαιρνα με το ζόρι για να πάμε. Αλλά υποθέσεις θα κάνουμε τώρα; Δώσμου εσύ τη θέση στη Βοστώνη και ξέρω εγώ τι θα κάνω... emconfused

ΥΓ: Συνειδητοποιείς ότι εκεί βγάζουν σε ένα χρόνο όσα εμείς εδώ σε μια δεκαετία, ναι ή όχι; 3-4 χρόνια αν καθόμουν εκεί, λέμε τώρα, θα έβγαζα όσα σε όλη μου τη ζωή εδώ πέρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Last Reply
Γιατί νομίζω εν τέλει αυτό είναι το ερώτημα του topic starter. Έχει θέση στην Αθήνα αλλά και στο εξωτερικό.

Σιγά μην έχει στο εξωτερικό. Αν και ίσως και άμα είπε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το δυστύχημα είναι ότι το "θέλει να τον ακολουθήσει", είναι πολύ μεγάλη κουβέντα και δεν νομίζω ότι στα 18 του έχει την κρίση να καταλάβει τι θέλει

Αντε πες τα φίλε μου Οrtho. Κι εγώ στα 18 μου ήμουν πανευτυχής που θα γινόμουν γιατρός (αυτή η φάση κράτησε μέχρι τα 21 περίπου) και όταν ξεκίνησα να σπουδάζω νόμιζα πως ήμουν 10 πόντους ψηλότερη. Αλλά τόσα ήξερα, τόσα έκανα, τότε.

Να φανταστείτε πίστευα ότι "κανείς καλός δεν χάνεται" γιατί έτσι μου έλεγαν... Α, μου έλεγαν επίσης ότι "όλα τα επαγγέλματα μπορεί να έχουν ανεργία, αλλά οι γιατροί ποτέ" emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να φανταστείτε πίστευα ότι "κανείς καλός δεν χάνεται" γιατί έτσι μου έλεγαν... Α, μου έλεγαν επίσης ότι "όλα τα επαγγέλματα μπορεί να έχουν ανεργία, αλλά οι γιατροί ποτέ" emconfused

Καρμπόν, άκουγα (και ακόμη ακούω) από τη μάνα μου τις ίδιες καρμπόν ατάκες. Όταν δε ήμουν 18, είχε πει και το κορυφαίο: "Ε, αν κάποιοι ξεμείνουν μόνοι στην έρημο, ο γιατρός είναι αυτός που έχει τις περισσότερες πιθανότητες να επιζήσει!"

Δεν παίζονται οι γονείς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ειναι μακρυ το ποστ, αλλα αμα θες να σπουδασεις Ιταλια πρεπει να το διαβασεις. Το θεωρω καθηκον μου.

Οι ερωτησεις του 2007/08, για να δεις λιγο τι παιζει.

http://www.universinet.it/components/com_f...edicina2007.pdf

Οι εισακτεοι (posti) και οι βαθμολογιες τους (risultati) αναλογα με το πανεπιστημιο. Ετσι για να καταλαβεις με τι βαθμολογια μπηκαν οι τελευταιοι, την οποια πρεπει να ξεπερασεις. Υπ'οψην, υπαρχει και η αρνητικη βαθμολογια.

http://www.universinet.it/components/com_f...&id_sede=10

Καποτε εμπαιναν πολλοι Ελληνες στις ιταλικες ιατρικες. Μετα απο λιγο ομως οι Ιταλοι καταλαβαν οτι δεν θελουν το 20% των φοιτητων τους να αποτελειται απο Ελληνες, γι'αυτο και εκαναν 2 πραγματα. 1ον εβαλαν την λεγομενη Cultura Generale. Στην αρχη λιγοτερες ερωτησεις, και μετα εφοσον ειδαν οτι επιασε, τις αυξησαν (34 το 2007 κουλτουρα, εναντι 20 βιολογιας πχ). Οι ερωτησεις δεν ειναι η παλια "Λογικη" που λεγαμε, αλλα γραμματικη, συντακτικο, λεξικο, ιταλικη ιστορια, και αλλα πολλα διαφορα που ξερουν συνηθως μονο Ιταλοι, κι ουτε καν ολοι. 2ον αυξησαν τραγικα το μηκος των ερωτησεων της Βιολογιας, ετσι ουτως ωστε, οσοι δεν ξερουν καλα Ιταλικα, να μπουρδουκλωνονται και να μην καταλαβαινουν τι τους ζητανε. Για οποιονδηποτε εχει κανει φροντιστηριο Ελλαδα, η Χημεια ειναι γελοια, τα Μαθηματικα επισης, και η Φυσικη ευκολη κι αυτη αναλογα με το ποσο καλος ησουν. Το θεμα ειναι ομως οτι σχεδον ντε φακτο χανεις τις ερωτησεις κουλτουρας γιατι πολυ απλα ειναι κατι το οποιο δυσκολα προετοιμαζεται.

Δυστυχως εδωσα πριν απο αρκετα χρονια και δεν ξερω να σου πω λεπτομερειες. Αλλα αυτα δεν ειναι το δυσκολο θεμα. Πρεπει να διαλεξεις σωστα την πολη, αυτο ειναι το θεμα. Εγω μπορω να σου πω μονο για την πολη οπου φοιτησα (Φλωρεντια), για τις αλλες πρεπει να ρωτησεις αλλου. Ειναι συνηθες φαινομενο στη Ιταλια, βεβαια αναλογα και με την πολη, ολοι να γκρινιαζουνε για τον φορτο του διαβασματος και για την μη αξιοκρατικη μεθοδο εξετασης (προφορικα κατα κυριο λογο, αλλα αυτο εξαρταται και απο το πανεπιστημιο). Πραγματικα πιστευω σχεδον κανενας Ελληνας θα σου πει οτι το δικο του πανεπιστημιο ηταν βατο η πιο ευκολο απο τα αλλα, γι'αυτο προσοχη οταν θα ακους τις γνωμες.

Ειναι φαινομενο στην Ιταλια, οι αιωνιοι Ελληνες φοιτητες ιατρικης, ατομα τα οποια δεν εχουν συμβιβαστει με το γεγονος οτι στην Ιταλια αμα θελεις να τελειωσεις σε αποδεκτο χρονικο διαστημα πρεπει να στρωσεις τον κωλο σου κατω να διαβασεις (μακρια απο αυτους). Τωρα το ποσο ειναι αυτο, οπως ειπα εξαρταται κι απο την πολη, εγω μιλαω για την δικη μου εμπειρια.

Συνηθως στην Ιταλια οταν κοβεσαι σε μαθηματα και γενικα μενεις πισω, ειναι χρονος που προστιθεται στον χρονο φοιτησης σου. Ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολο να καθαρισεις πολλα μαθηματα σε μια εξεταστικη και να ερθεις παλι στα ισια σου, δυστυχως το συστημα δεν συγχωρει φοιτητες που δεν ειναι σταθεροι στο διαβασμα και στην αποδοση. Παλι να σου υπενθυμισω οτι σου μιλαω για το τι εζησα εγω ετσι, δεν θελω να πω οτι ειναι παντου ετσι ουτε οτι ειμαστε ιδιοι, αλλα ξερω οτι ειναι συνηθες φαινομενο. Δυστυχως το συστημα σε πηζει στην θεωρια, ενω οι πρακτικες δεν ειναι παντα το καλυτερο. Το μονο καλο ειναι οτι σου δινει πολλα περιθωρια να κινηθεις απο μονος σου, αμα θες να κανεις καλη πρακτικη μπορεις να το ψαξεις. Επαναλαμβανω, πρεπει να εισαι ετοιμος να χωθεις στο διαβασμα για τουλαχιστον 6 χρονια. Αναλογα και με το ποσο καλος εισαι, μπορεις να χρειαστεις λιγοτερο η περισσοτερο διαβασμα, αλλα δεν γωρισα ποτε φοιτητη ιατρικης που να πηγε καλα στην Ιταλια και να μην διαβαζε επι καθημερινης βασεως ολο τον χρονο και σαβ/κα. Για μας οι εξεταστικες ηταν απλα χρονος επαναληψης. Προκαλω οποιονδηποτε να μαθει ολοκληρο το Devlin της Βιοχημειας (μαθαμε ολες τις χημικες αντιδρασεις του μεταβολισμου με τα μορια παρακαλω, μην τυχον και δεν ξερεις να γραψεις την χοληστερινη η την συνθεση της τεστοστερονης, κοπηκες) για παραδειγμα σε λιγοτερο απο ενα εξαμηνο η και να χωσει στην ιδια εξεταστικη οτιδηποτε αλλο. Ειμαι κατηγορηματικος σε αυτο. ΔΙΑΒΑΣΜΑ. Θελει ψυχικα αποθεματα για να κανεις καποιες θυσιες, για να εισαι σταθερος. Το ερωτημα που σου προκυπτει συνηθως ειναι αν ολα αυτα που αποστηθιζεις (ιδιως τα πρωτα χρονια) θα σου χρειαστουν ποτε...κι αυτο σε τρωει, σε καταθλιβει για να το πετυχεις.

Δεν χρειαζεται να εισαι ιδιαιτερα εξυπνος. Καλη μνημη να εχεις και να διαβαζεις πολυ και θα σου πανε καλα. Ισα ισα αυτο το θεμα δεν λυνεται με την εξυναδα, 3000 σελιδες η εξυπναδα τι να τις κανει, αμα δεν εχεις διαβασει κατι δεν το εχεις διαβασει απλα. Στα προφορικα αλλωστε αμα θελουν μπορουν να σε κοψουν απλα για ενα στραβοπατημα, ενα κωλομοριο, ενα κωλοοργανιδιο, ενα μερος ενος οστου στα αζητητα...Καλα θα κανεις να μην το παιρνεις κατακαρδα και να μαθεις να ελισσεσαι με τα προφορικα. Εχει ολοκληρη τεχνικη απο πισω.

Μπράβο! Επιτέλους και κάποιος που τα λέει τα πράγματα έτσι όπως είναι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.