Jump to content

Ιατρική στην Αθήνα η στο εξωτερικό ;


George146

Recommended Posts

Δεν εχει μονο αρνητικα ομως...

Εγω τελειωσα σε σχετικα δυσκολο Ιταλικο πανεπιστημιο σε 8 χρονια, και εκανα 2 αξεχαστα χρονια ερασμους στην Ισπανια. Ευχαριστω το πανεπιστημιο μου γιαυτο διοτι δινει συνολικα 60 και βαλε προορισμους ερασμους σε ολη την Ευρωπη, εχει πολυ καλες διασυνδεσεις με Αμερικη και Αυστραλια, δηλαδη αμα γουσταρεις σου δινουν την ευκαιρια να κανεις και κανα εξαμηνο εκει.

Μαθαινεις να διαβαζεις, και τα "πολλα" διαβασματα των αλλων σε κανουν να γελας συνηθως.

Σου δινεται η δυνατοτητα αμα το παιξεις σωστα, με το που βγεις απο το πανεπιστημιο να αρχισεις ειδικοτητα στο καπακι.

Το φαι ειναι γαματο.

Θα γνωρισεις ενα σωρο κοσμο, και θα ανοιξουν τα μυαλα σου, αρκει να μην γκετοποιηθεις με τους υπολοιπους Ελληνες.

Θα μαθεις μια γλωσσα που γουσταρουν ολες οι γκομενες.

Οι Ιταλιδες ειναι ομορφες γυναικες.

Η ζωη δεν ειναι και τοσο ακριβη. Αλλα αμα θες να μεινεις μονος σου σε δυαρι, σε μεγαλη πολη, ετοιμασε 800 και βαλε ευρω για νοικι.

Οι ιταλοι καθηγητες συνηθως ειναι ακαδημαικοι με ολη την σημασια της λεξης. Σου περνανε εναν τροπο σκεψης που θα σου χρησιμευσει, συνηθως δεν ειναι αρπα κολλα, ειναι επιστημονες (αλλα δεν θελω να γενικευω).

ΖΩΗ

Εξαρταται απο την πολη. Μικρες πολεις αν και φοιτητουπολεις και πιο φθηνες, ειναι συνηθως λιγοτερο ζωντανες, και παιζει να στραβωσεις συντομα. Μεγαλες πολεις καλυτερα, σου δινουν περισσοτερες εναλλακτικες. Προσωπικα πιστευω ειναι καλυτερες οι πολεις που μαζευουν ερασμους και τουριστες, τους δινουν ζωντανια και ξεφευγεις κι απο την ρουτινα αμα θελησεις.

Τσιφτετελο καταστασεις μονο στις ελληνικες γιορτες οπου πανε Ελληνες φοιτητες, οι Ιταλοι δεν διασκεδαζουν μονο με την επιδειξια. Κλαμπακια και τετοια εχει, αλλα μην περιμενεις Λαδαδικα φαση (ισως καπου να χει και τετοια, ας μιλησει καποιος αλλος).

Επισης. Διαλεξε πολη που να δινει αρκετους προορισμους ερασμους, και να χει και IFMSA. Να πας ενα χρονο καπου ερασμους, και να χτυπησεις και 2-3 κλερκσιπ. Αν ημουν βουλευτης θα το εκανα νομο. Αλλωστε αμα εισαι εξωτερικο, τι να τα δινεις τα φραγκα Ιταλια, τι σε αλλη χωρα. Θα γινεις καλυτερος ανθρωπος πραγματικα, και θα περασεις και τελεια.

Για να τελειωνω, η Ιταλια ειναι καλη λυση αμα το εχεις παρει αποφαση να διαβασεις. Το επιπεδο του πανεπιστημιου κατα κυριο λογο ειναι καλο και εχει πολλα περιθωρια κινησης. Αυτο εξαρταται απο εσενα βεβαια. Το θεμα ειναι να μπεις (και να βγεις εγκαιρως) ομως. Καλη τυχη σου ευχομαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Last Reply

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες αγαπητέ Epebos.Μπορεις να μου πεις πληροφορίες σχετικά με τον τροπο ζωης στη Φλωρεντια,εξοδα,κοστος ζωης,ενοικια διαμερισματων,βιβλια και συγγραματα,φοιτητικες εστιες κλπ.

Οποιος εχει πληροφοριες απο πολεις και πανεπιστημια της Bologna,Bari,Pavia,Perrugia,Rome ας μου πει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα νοικια πανε απο 300+ για δωματιο με αλλους 2 πχ συγκατοικους, σε σπιτι συνηθως χωρις σαλονι. Γενικα τα σπιτια ειναι πολυ ακριβα, η Φλωρεντια ειναι πρωτα τουριστικη πολη και μετα φοιτητουπολη.

Τα σουπερ μαρκετ κτλ ειναι στα ελληνικα επιπεδα. Για να ζησεις απο 800 και πανω, αναλογα βεβαια και με το ειδος ζωης που θελεις να κανεις.

Στην Φλωρεντια δινουν υποτροφιες αναλογα με το εισοδημα της οικογενειας σου, και αμα κερδισεις, δεν χρειαζεται να πληρωσεις φορους, λεσχη φαγητου δωρεαν, και αμα θες σου δινουν και δωματιο σε φοιτητικη εστια(συνηθως ειναι διαμερισματακι σε ωραια εστια με αλλον εναν, εξαρταται, δεν ειμαι σιγουρος αμα σου δινουν μονοκλινο). Για να ξαναπαρεις την υποτροφια, πρεπει να δωσεις τουλαχιστον τα μισα μαθηματα του ετους, βεβαια παει με κρεντιτς, πχ η Βιοχημεια εχει 18, η μικροβιολογια 4 πχ)

Το πανεπιστημιο εχει φορους γυρω στα 1600-1800 ευρω μου φαινεται τον χρονο αναλογα με το εισοδημα. Τα βιβλια πρεπει να τα αγορασεις, η αλλιως μπορεις να τα δανειστεις απο την βιβλιοθηκη της ιατρικης, κυκλοφορουνε και διαφορες σημειωσεις αναλογα με το ετος. Αν εννοεις βιβλια για να προετοιμασεις το τεστ, τοτε μαλλον καλυτερα να κανεις τις παλιες ερωτησεις, για να καταλαβεις περι τινος προκειται. Eγω χρησιμοποιησα ενα βιβλιο που εκδιδε η UTET τοτε. Επισης υπαρχουν και τα Alpha-test.

Βεβαια δεν θα σου προτεινα την Φλωρεντια σαν πολη γιατι

1)Τα νοικια ειναι ακριβα (αλλα και η Ρωμη η Μπολονια δεν ειναι πιο φθηνα)

2) Εδω και 6 χρονια δεν εχει περασει κανενας Ελληνας τις εισαγωγικες

3) Ειναι ψιλο ζορι τα μαθηματα, ισως σε αλλη πολη που προσφερει παρομοια, τα πραγματα να ειναι πιο ανθρωπινα. Δηλαδη τα μεγαλα μαθηματα χωρισμενα, γραπτες εξετασεις, κτλ

4) Εδω τα μπλοκα ειναι χοντρα. Δηλαδη τι εννοω. Αμα θελεις να προχωρησεις στο επομενο ετος με τις παρακολουθησεις, πρεπει να εχεις περασει μεχρι τον σεπτεμβριο το 80% των μαθηματων του πρηγουμενου χρονου. Εννοειται οτι δεν σου λειπουν απο το παραπροηγουμενο κανενα. Αν χρωστας εστω και ενα χαζο μαθημα κατω απο το οριο, γινεσαι για ενα ετος " fuori corso", δηλαδη δεν προχωρας στο επομενο ετος με τις παρακολουθησεις και το χρησιμοποιεις για να περασεις αυτα που σου λειπουν. Με αυτο τον τροπο χανεις ακομα περισσοτερο χρονο διοτι η στραβη γινεται πολυ συχνα και επαναλαμβανεις ετη.

5) Επισης προπαιδευτικοτητα των μαθηματων. Αμα δεν περασεις φυσικη δεν δινεις φυσιολογια. Αμα δεν περασεις τα προ-κλινικα δεν μπορεις να δωσεις παθολογικες κτλ. Τα μαθηματα που θα δωσεις εχουν προκαθορισμενη σειρα κατα ενα μεγαλο ποσοστο, δεν μπορεις να την αλλαξεις. Το προβλημα τιθεται οταν κολλας σε καποιον στραβο καθηγητη και δεν μπορεις να δωσεις τιποτα αλλο.

Εγω αμα γυρνουσα στο παρελθον θα διαλεγα αλλη πολη. Απ αυτα που εχω ακουσει, μαλλον Ρωμη η Μπολονια θα πηγαινα. Σιενα λενε οτι ειναι σχετικα βατη οσο αν αφορα το πανεπιστημιο και την εισαγωγη, αλλα ειναι μικρη πολη και στα βουνα. βεβαια δεν θελω να σου πω κατι που δεν ξερω ο ιδιος. Ελπιζω να πει και καποιος αλλος την εμπειρια του απο αλλες πολεις για να τα ακουσεις απο πρωτο χερι.

YΓ: Για τις υποτροφιες

Requisiti economici

http://www.dsu.fi.it/Ardsu_05_notizie.asp?IDCategoria=374

Requisiti di merito

http://www.dsu.fi.it/Ardsu_10_notizie.asp?IDCategoria=373

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαλιστα.Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Epebos.Θεωρώ ότι η Φλωρεντία είναι ακριβή σαν πόλη.Τουλαχιστον για μενα.Εχει κανεις πληροφοριες για Bari,Bologna,Sienna,Perugia ???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί δεν θέλεις να μείνεις Ελλάδα? Το σκέφτηκες σοβαρά?

Θα ήθελα να καταλάβεις προτού λάβεις οποιαδήποτε απόφαση πως Ιταλία σημαίνει διάβασμα, μιζέρια και ψυχική φθορά. Καμία απολύτως σχέση με την φοιτητική ζωή στην Ελλάδα.

Ο Epebos σου απάντησε λεπτομερώς, εγώ μπορώ να σου πω κάποια πραγματάκια για την Ρώμη. Τα πανεπιστήμια της πρωτεύουσας για Ιατρική είναι 3: το La Sapienza, το Tor Vergata και το Cattolica. Πληροφορίες για τα 2 τελευταία μπορείς να βρεις αντίστοιχα εδώ --> http://web.uniroma2.it/medicinait.php και εδώ --> http://www.rm.unicatt.it/medicina/

Το La Sapienza τώρα, είναι αυτό που γνωρίζω καλύτερα. Τα τελευταία χρόνια έχει αποκτήσει μεγάλο κύρος και κατατάσσεται στο top3 της γενικής κατάταξης Εκπαιδευτικών ιδρυμάτων. Ισχύει και σ'αυτό η προπαιδευτικότητα που σου εξήγησε ο Epebos όπως επίσης τα μπλόκα σπουδών, τα οποία μπορείς να δεις λεπτομερώς στην ταμπελίτσα εδώ --> http://www.medicina1.uniroma1.it/Sites/ind...amp;id_sito=655

Τα τμήματα Ιατρικής είναι 5, με αλφαβητική ταξινόμηση των φοιτητών.

Οι κλινικές παρακολουθήσεις γίνονται στο Policlinico Umberto I ή στο Sant' Andrea που βρίσκεται λίγο πιο περιφερειακά, καθότι ανήκουν και τα δύο στο Πανεπιστήμιο. Το θέμα είναι πως κάποια τμήματα κάνουν μαθήματα μόνο στο Sant' Andrea (στον καιρό μου ήταν το 5ο τμήμα), οπότε πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψιν το θέμα κατοικίας και μεταφορικού μέσου.

Περισσότερα για το Πανεπιστήμιο μπορείς να μάθεις από το επίσημο site --> http://www.medicina1.uniroma1.it/Sites/ind...amp;id_sito=655

Οι εξετάσεις είναι ΠΑΝΤΑ προφορικές!!! Δεν γλιτώνεις το προφορικό ούτε στην Φυσικοχημεία!! Κάποια θα έχουν και γραπτά πριν, κάποια άλλα στις Παθολογίες και κλινική εξέταση.

Για τον μέσο όρο σπουδών φοβάμαι πως δεν μπορώ να σου δώσω μια ιδέα γιατί ξεκινήσαμε 12 Έλληνες στο έτος μου εκ των οποίων οι 6 τέλειωσαν Ιατρική Αθήνας, οι 3 τα παράτησαν/άλλαξαν σχολή, 2 άλλαξαν πόλη και μία έμεινε πίσω να κρατάει τα μπόσικα...

Όσον αφορά τα ενοίκια Ρώμης, είναι αρκετά υψηλά. Σε δυάρι σε ακτίνα μισής/μίας ώρας από το Πανεπιστήμιο/Νοσοκομείο πολύ δύσκολα θα βρεις κάτω από 1000 ευρώ, εννοείται με κοινόχρηστα και θέρμανση επιπλέον έξοδα, ενώ οι γκαρσονιέρες κυμαίνονται στα 750. Δεν συζητάω για σπίτια στα 5 λεπτά, στα οποία ένα ημιυπόγειο του ενός δωματίου με θέα στον πίσω κήπο (στον οποίο για να φτάσεις πρέπει ν'ανέβεις σκαλοπάτια...) μπορεί να κοστίζει και 900 ευρώ χαλαρα-mente!! Ήταν που ήταν τρελοί, το ευρώ τους αποτέλειωσε! (Να πω εδώ ότι όταν μεγαλώσω θέλω να αγοράσω σπίτια στην Ρώμη και να τα νοικιάζω, ευχαριστώ!)

Βέβαια αν το έχεις πάρει σκοπό να θυμάσαι στο πρώτο έτος να μην ξεφύγεις.

Στο πρώτο εξάμηνο θα έχεις Φυσική&Στατιστική, Χημεία, Ανατομία 1 και στο δεύτερο Ιστολογία&Εμβρυολογία και Βιολογία&Γενετική. Δυστυχώς τα μαθήματα πολλές φορές είναι διπλά, τριπλά, τετραπλά και γράφονται σαν ένα. Αν κοπείς στο ένα, κόβεσαι σε όλα. Διάβασε από την αρχή και στόχευσε όσο μπορείς σε υψηλούς βαθμούς στην γενικότερη πορεία σου για να μπορείς να συναγωνιστείς Ιταλούς στην ειδικότητα! Αυτός πρέπει να είναι ο στόχος σου!

Καλή σου επιτυχία ό,τι κι αν αποφασίσεις! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

PiscesKCL μου φαινεται οτι θα ανοιξω τοπικ με τιτλο " Πειτε μας την πιο πικραμενη ιστορια απο την ιταλικη σας πανεπιστημιακη σταδιοδρομια" ! Ωρες ωρες νιωθω ο τελευταιος των Μοικανων! Ετσι, κραταμε την σημαια ψηλα και αν μη τη αλλω δεν ξεφτιλιζουμε την Ελλαδα στο εξωτερικο. Για να μην πω τιποτα αλλο και με παρουν για ψωνιο :lol:

Δυσκολα τα πραγματα και Ρωμη λοιπον. Αλλος κανεις? Ελα να βλεπω και τους παλιους. Πιστευω αν ο καθενας γραψει κατι για μια ιταλικη πολη, θα ειναι αρκετα χρησιμο, μιας και πολλα παιδια πηγαινουν Ιταλια για Ιατρικη κι οχι για ειδικοτητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Epebos εκτός από τις τιμές για τα νοίκια δώσε μας τιμές και για τα μαθήματα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Epebos εκτός από τις τιμές για τα νοίκια δώσε μας τιμές και για τα μαθήματα :)

Βιβλιο "Fisica Medica applicata Della Corte", 50 ευρω. Καφεδες για μια βδομαδα (ειπαμε, φυσικη ξεραμε κι ας μην το πιστευουν μερικοι) απο την macchina del caffe της βιβλιοθηκης 5 ευρω, περιοδικος πινακας χημικων στοιχειων, δωρεαν με το βιβλιο χημειας. Γκριματσα που εκανε ο καθηγητης φυσικης οταν με εξεταζε στο προφορικο μπροστα σε διακοσια ατομα, ( σε υπερυψωμενο πινακα κι ενω ματαιως προσπαθουσε να με ξεφτιλισει για ωρα στη φυσικη) οταν με ρωτησε και του απαντησα την ακριβη θερμοκρασια τηξεως του Βολφραμιου (W),...αξια ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ!

Φατσα που εκανα εγω οταν με εβαλε στο ιδιο προφορικο μπροστα σε 200 ατομα να σβησω και να ξαναγραψω το βητα σε εξισωση 5 φορες (ναι, το γραμμα της ελληνικης αλφαβητου) , επειδη ελεγε το εγραφα λαθος,...ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΗ!

Φατσα καθηγητριας χημειας οταν στο προφορικο, μου βαζει ασκηση διαλυματος ασθενους οξεος για να βρω το pH, και την στιγμη που μου δινει τα νουμερα, τις λεω χωρις να πιασω στυλο στο χερι μου την τιμη του pH...αξια ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ.

Φατσα μου οταν η ιδια καθηγητρια στο ιδιο προφορικο με κοβει στην χημεια γιατι δεν εκανα καλα τις γωνιες στο μοριο της γλυκοζης,...ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΗ, με συνολικο κοστος, κακωση στο δεξι μου χερι για δυο μπουνιες που εριξα πανω στον θυμο μου σε μια πυροσβεστικη φωλια μολις βγηκα απο την αιθουσα.

Φατσα μιας καθηγητριας φυσικης που νομιζε οτι ανακαλυψε διανοια, οταν ενας Ελληνας συμφοιτητης επειδη δεν θυμοταν εναν τυπο θερμοδυναμικης, καθησε και γεμισε τον πινακα κανοντας την 3 σελιδη αποδειξη που μαθαμε στη φυσικη δεσμης...ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ

Τι ωραια που περασαμε... Ηταν ενα συνεχες δουναι και λαβειν με τους καθηγητες στα προφορικα. :antegeia:

Τωρα που το ξανασκεφτομαι, μαλλον περισσοτερο εμεις λαβειν στις 90 μοιρες, κι αυτοι πολυ δουναι ρε φιλε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γκριματσα που εκανε ο καθηγητης φυσικης οταν με εξεταζε στο προφορικο μπροστα σε διακοσια ατομα, ( σε υπερυψωμενο πινακα κι ενω ματαιως προσπαθουσε να με ξεφτιλισει για ωρα στη φυσικη) οταν με ρωτησε και του απαντησα την ακριβη θερμοκρασια τηξεως του Βολφραμιου (W),...αξια ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ!

Φατσα που εκανα εγω οταν με εβαλε στο ιδιο προφορικο μπροστα σε 200 ατομα να σβησω και να ξαναγραψω το βητα σε εξισωση 5 φορες (ναι, το γραμμα της ελληνικης αλφαβητου) , επειδη ελεγε το εγραφα λαθος,...ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΗ!

Φατσα καθηγητριας χημειας οταν στο προφορικο, μου βαζει ασκηση διαλυματος ασθενους οξεος για να βρω το pH, και την στιγμη που μου δινει τα νουμερα, τις λεω χωρις να πιασω στυλο στο χερι μου την τιμη του pH...αξια ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ.

Φατσα μου οταν η ιδια καθηγητρια στο ιδιο προφορικο με κοβει στην χημεια γιατι δεν εκανα καλα τις γωνιες στο μοριο της γλυκοζης,...ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΗ, με συνολικο κοστος, κακωση στο δεξι μου χερι για δυο μπουνιες που εριξα πανω στον θυμο μου σε μια πυροσβεστικη φωλια μολις βγηκα απο την αιθουσα.

Φατσα μιας καθηγητριας φυσικης που νομιζε οτι ανακαλυψε διανοια, οταν ενας Ελληνας συμφοιτητης επειδη δεν θυμοταν εναν τυπο θερμοδυναμικης, καθησε και γεμισε τον πινακα κανοντας την 3 σελιδη αποδειξη που μαθαμε στη φυσικη δεσμης...ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ

Πόσο καθυστερημένοι μπορει να είναι.ΕΛΕΟΣ.Αυτο το κάνουν σε ξένους φοιτητές ή σε όλους???Παίδες περιμένω πληροφορίες και για άλλες πόλεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν πραγματικά θες να πας Ιταλία μάθε ιταλικά και ψάξε και μόνος σου. Τα παιδιά είναι φοβερά κατατοπιστικά με τις εμπειρίες τους αλλά αυτό το συνεχώς να ζητάμε χωρίς καμία αυτενέργεια, ενώ είσαι και 21 και έχεις βγάλει ήδη μια σχολή, δεν θα σε πάει μακριά. Η πληροφορία είμαι σίγουρη ότι είναι άπειρη, το να ζητάς κατευθύνσεις για να την διαχειριστείς μέσα από προσωπικές εμπειρίες είναι θεμιτό, αλλά το να ζητάς ντάντεμα δεν είναι καλή αρχή για τον στόχο σου ειδικά που για να τελειώσεις Ιταλία είναι όσο δύσκολα το περιγράφουν. Φιλικά πάντα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν πραγματικά θες να πας Ιταλία μάθε ιταλικά και ψάξε και μόνος σου. Τα παιδιά είναι φοβερά κατατοπιστικά με τις εμπειρίες τους αλλά αυτό το συνεχώς να ζητάμε χωρίς καμία αυτενέργεια, ενώ είσαι και 21 και έχεις βγάλει ήδη μια σχολή, δεν θα σε πάει μακριά. Η πληροφορία είμαι σίγουρη ότι είναι άπειρη, το να ζητάς κατευθύνσεις για να την διαχειριστείς μέσα από προσωπικές εμπειρίες είναι θεμιτό, αλλά το να ζητάς ντάντεμα δεν είναι καλή αρχή για τον στόχο σου ειδικά που για να τελειώσεις Ιταλία είναι όσο δύσκολα το περιγράφουν. Φιλικά πάντα...

Μολις ξεκίνησα Ιταλικά αυτή τη βδομάδα.Δεκτή η άποψη σου Notbad αλλά προσπαθώ να συγκεντρώσω απόψεις,γνώμες και βιώματα ανθρώπων που σπούδασαν στην Ιταλία.Δεν είναι μικρό βήμα να φύγεις 6 χρόνια για σπουδές.Πιστεύω πως είναι προτιμότερο να καλύψω ένα μεγάλο φάσμα απόψεων πριν φύγω παρά να πάω στα τυφλά και να μη ξέρω τι να περιμένω.Τα παιδιά που έχουν καταθέσει τις απόψεις και τα προσωπικά τους βιώματα είναι φανταστικά και τους ευχαριστώ πολύ.Ελπίζω να με καταλαβαίνεις...Φιλικά και γω πάντα Notbad emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί δεν θέλεις να μείνεις Ελλάδα? Το σκέφτηκες σοβαρά?

Θα ήθελα να καταλάβεις προτού λάβεις οποιαδήποτε απόφαση πως Ιταλία σημαίνει διάβασμα, μιζέρια και ψυχική φθορά. Καμία απολύτως σχέση με την φοιτητική ζωή στην Ελλάδα.

Συμφωνω κι επαυξανω...

Δωσε κατατακτηριες! Προσπαθησε να μεινεις εδω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί δεν θέλεις να μείνεις Ελλάδα? Το σκέφτηκες σοβαρά?

Θα ήθελα να καταλάβεις προτού λάβεις οποιαδήποτε απόφαση πως Ιταλία σημαίνει διάβασμα, μιζέρια και ψυχική φθορά. Καμία απολύτως σχέση με την φοιτητική ζωή στην Ελλάδα.

Συμφωνω κι επαυξανω...

Δωσε κατατακτηριες! Προσπαθησε να μεινεις εδω.

emofftopic Δεν θα κατσω ενα χρονο εδω να ρισκαρω να δωσω κατατακτηριες και να μη περασω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Γιωργο146" εχω την υπερτατη λυση για 'σενα, γαμα USA, Ιταλια και βρες εναν

ογκολογο(απο δημοσιο νοσ.) που τα "παιρνει", δε θα δυσκολευτεις :) ....

...στη συνεχεια διαλεξε τη νεοπλασια που σου ταιριαζει, κατι trendy και το προβλημα

σου θα λυθει αμεσως.... :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελλαδα και παλι Ελλαδα.Αληθεια, γιατι μας σνομπαρεις? :P

(no offence ετσι...για πλακα)

Δεν σνομπαρω εσας.Σνομπαρω το ελληνικο συστημα εισαγωγης.Δινουν απειρα ατομα κατατακτηριες για ιατρικη σε ολη την Ελλαδα.Οι πιθανοτητες λοιπον ειναι μικρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον για Ιταλία με κόβω.

E ti pareva.

Πως και σου ήρθε να διαλέξεις την Ιταλία για ιατρική ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω αλλά never mind. Αν μου έλεγες για design, αρχιτεκτονική, νομική, MBA στο Bocconi κτλ εντάξει θα το καταλάβαινα, αλλά medicina?

Κατ’αρχάς για να πάρεις μια άποψη σχετικά με τη sanità italiana, ρίξε μια ματιά στο Euro Health Consumer Index απλά για να έχεις μια γενική ιδέα και μετά πες μας την άποψή σου.

EHCI

Δεύτερον, είναι γνωστό ότι πολλοί από τους top Ιταλούς ιατρούς και επιστήμονες μένουν και εργάζονται στις ΗΠΑ. Και δεν μιλάω μόνο για τέρατα όπως τον Capecchi και τον Natale, αλλά και για πολλούς άλλους που εγκατέλειψαν τη πατρίδα τους για να φύγουν από τη μιζέρια και που πιθανόν δεν θα ξαναγυρίσουνε ποτέ.

Τρίτον, η μάθηση είναι σε μεγάλο βαθμό θεωρητική, και αυτό ισχύει κατά κανόνα για όλα σχεδόν τα τμήματα της Ιταλίας. Τώρα, εγώ που ασχολούμαι κυρίως με διεθνή νομοθεσία δεν χρειάζεται να έχω ιδιαίτερες πρακτικές γνώσεις σε αυτή τη φάση που βρίσκομαι, αλλά εσύ άμα δεν μάθεις καλά τη pratica από τώρα θα δυσκολευτείς σοβαρά μετά.

Επιπλέον να έχεις υπόψιν σου πως γενικά οι καθηγητές στην Ιταλία είναι εξαιρετικά παρανοϊκοί και τελειομανείς. Μου έχει τύχει να έχω ύλη 1.500 σελίδων για ένα μάθημα (φυσικά εσύ θα έχεις πολύ περισσότερες), και στην εξέταση να με ρωτάνε… τα footnotes του βιβλίου. (Σε τι θα μου χρησιμεύουν όλα αυτά είναι ένα άλλο θέμα και προτιμώ να μην το αναλύσω).

La domanda sorge spontanea λοιπόν: τι ακριβώς σκοπεύεις να κάνεις στην mafiolandia της Ιταλίας; Δεν πας καλύτερα σε καμία Γερμανία ή Σουηδία να βρεις λίγη σοβαρότητα και αξιοπρέπεια; Για το καλό σου το λέω. Μην κάνεις αυτό το λάθος. Salvati finchè sei in tempo.

Και τώρα αφήστε με και μένα να βγάλω λίγο τον πόνο μου και να σας ανοίξω τη καρδιά μου, και ας είναι λίγο off topic το θέμα δεν πειράζει.

Πολύ καλά κάνετε και έρχεστε για τις σπουδές σας στην Ιταλία, άμα έτσι γουστάρετε και σας ικανοποιεί. Πάντα ευπρόσδεκτοι θα είστε και πάντα θα σας αγαπάμε και το ξέρετε ότι είμαστε fratelli. Και τις υποτροφίες που σας αξίζουν θα σας δίνουμε, και στα πανεπιστήμια θα σας φιλοξενούμε.

Αλλά εσείς πότε θα κάνετε το ίδιο με μας; Γιατί ρε ca@@o di buddha είμαι μια βδομάδα στην Αθήνα και τρέχω από προξενεία σε Υπουργεία Εξωτερικών για να βγάλω 2.500 δικαιολογητικά για μια ηλίθια εξέταση ελληνικών; Ένα απλό πιστοποιητικό ελληνομάθειας για το βιογραφικό μου θέλω. Γιατί δηλαδή με δυσκολεύετε τη ζωή έτσι; Γιατί τέτοιο μίσος; Γιατί εγώ για να λάβω μέρος σε μια εξέταση πρέπει να καταθέσω απολυτήριο λυκείου με σφραγίδα της Χάγης, μεταφρασμένο, επικυρωμένο από 15 διαφορετικές αρχές + πολλά άλλα που δεν σας λέω για να μην σας κουράσω; Perché? Νιώθω μια απίστευτη νευρική κούραση πραγματικά.

Ελπίζω αυτή η psicosi που βασιλεύει σ’αυτή τη χώρα καποτε να σταματήσει γιατί εντάξει, τα πτυχία μας δεν τα αναγνωρίζετε και το παραδεχτήκαμε, αλλά να μας τρελάνετε και για τη βεβαίωση ελληνομάθειας όχι, αυτό παραείναι εξωφρενικό. Δεν φτάνει δηλαδή που καθόμαστε και ασχολούμαστε με τη γλώσσα, πρέπει να μας γα@@@@τε και στη γραφειοκρατία!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον για Ιταλία με κόβω.

E ti pareva.

Πως και σου ήρθε να διαλέξεις την Ιταλία για ιατρική ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω αλλά never mind. Αν μου έλεγες για design, αρχιτεκτονική, νομική, MBA στο Bocconi κτλ εντάξει θα το καταλάβαινα, αλλά medicina?

Κατ’αρχάς για να πάρεις μια άποψη σχετικά με τη sanità italiana, ρίξε μια ματιά στο Euro Health Consumer Index απλά για να έχεις μια γενική ιδέα και μετά πες μας την άποψή σου.

EHCI

Δεύτερον, είναι γνωστό ότι πολλοί από τους top Ιταλούς ιατρούς και επιστήμονες μένουν και εργάζονται στις ΗΠΑ. Και δεν μιλάω μόνο για τέρατα όπως τον Capecchi και τον Natale, αλλά και για πολλούς άλλους που εγκατέλειψαν τη πατρίδα τους για να φύγουν από τη μιζέρια και που πιθανόν δεν θα ξαναγυρίσουνε ποτέ.

Τρίτον, η μάθηση είναι σε μεγάλο βαθμό θεωρητική, και αυτό ισχύει κατά κανόνα για όλα σχεδόν τα τμήματα της Ιταλίας. Τώρα, εγώ που ασχολούμαι κυρίως με διεθνή νομοθεσία δεν χρειάζεται να έχω ιδιαίτερες πρακτικές γνώσεις σε αυτή τη φάση που βρίσκομαι, αλλά εσύ άμα δεν μάθεις καλά τη pratica από τώρα θα δυσκολευτείς σοβαρά μετά.

Επιπλέον να έχεις υπόψιν σου πως γενικά οι καθηγητές στην Ιταλία είναι εξαιρετικά παρανοϊκοί και τελειομανείς. Μου έχει τύχει να έχω ύλη 1.500 σελίδων για ένα μάθημα (φυσικά εσύ θα έχεις πολύ περισσότερες), και στην εξέταση να με ρωτάνε… τα footnotes του βιβλίου. (Σε τι θα μου χρησιμεύουν όλα αυτά είναι ένα άλλο θέμα και προτιμώ να μην το αναλύσω).

La domanda sorge spontanea λοιπόν: τι ακριβώς σκοπεύεις να κάνεις στην mafiolandia της Ιταλίας; Δεν πας καλύτερα σε καμία Γερμανία ή Σουηδία να βρεις λίγη σοβαρότητα και αξιοπρέπεια; Για το καλό σου το λέω. Μην κάνεις αυτό το λάθος. Salvati finchè sei in tempo.

Και τώρα αφήστε με και μένα να βγάλω λίγο τον πόνο μου και να σας ανοίξω τη καρδιά μου, και ας είναι λίγο off topic το θέμα δεν πειράζει.

Πολύ καλά κάνετε και έρχεστε για τις σπουδές σας στην Ιταλία, άμα έτσι γουστάρετε και σας ικανοποιεί. Πάντα ευπρόσδεκτοι θα είστε και πάντα θα σας αγαπάμε και το ξέρετε ότι είμαστε fratelli. Και τις υποτροφίες που σας αξίζουν θα σας δίνουμε, και στα πανεπιστήμια θα σας φιλοξενούμε.

Αλλά εσείς πότε θα κάνετε το ίδιο με μας; Γιατί ρε ca@@o di buddha είμαι μια βδομάδα στην Αθήνα και τρέχω από προξενεία σε Υπουργεία Εξωτερικών για να βγάλω 2.500 δικαιολογητικά για μια ηλίθια εξέταση ελληνικών; Ένα απλό πιστοποιητικό ελληνομάθειας για το βιογραφικό μου θέλω. Γιατί δηλαδή με δυσκολεύετε τη ζωή έτσι; Γιατί τέτοιο μίσος; Γιατί εγώ για να λάβω μέρος σε μια εξέταση πρέπει να καταθέσω απολυτήριο λυκείου με σφραγίδα της Χάγης, μεταφρασμένο, επικυρωμένο από 15 διαφορετικές αρχές + πολλά άλλα που δεν σας λέω για να μην σας κουράσω; Perché? Νιώθω μια απίστευτη νευρική κούραση πραγματικά.

Ελπίζω αυτή η psicosi που βασιλεύει σ’αυτή τη χώρα καποτε να σταματήσει γιατί εντάξει, τα πτυχία μας δεν τα αναγνωρίζετε και το παραδεχτήκαμε, αλλά να μας τρελάνετε και για τη βεβαίωση ελληνομάθειας όχι, αυτό παραείναι εξωφρενικό. Δεν φτάνει δηλαδή που καθόμαστε και ασχολούμαστε με τη γλώσσα, πρέπει να μας γα@@@@τε και στη γραφειοκρατία!!

Στο πρώτο σκέλος της ερώτησης έχω ήδη απαντήσει γιατί έχω διαλέξει την Ιταλία.Οσον αφορά το πόνο σου είμαι 100% μαζί σου.Ολα αυτά συμβαίνουν γιατί είμαστε ένα κράτος υπο διάλυση.Δηλαδή άμα παρακολουθήσεις λίγο τη πολιτική σε αυτή τη χώρα θα γελάσεις αρχικά και θα νομίζεις ότι σου κάνουνε πλάκα.Μετά που καταλαβαίνεις ότι δεν σου κάνουνε πλάκα(πιστεύω με το τρέξιμό σου να το έχεις καταλάβει) ότι ζούμε σε μια χώρα που τη κυβερνάνε καθυστερημένοι.Αλλά το πιο λυπητερό δεν είναι αυτό.Σήμερα το μεσημέρι άκουγα στις δημοσκοπήσεις ποιο κόμμα είναι προηγείται και πάλι το ίδιο βιολί.Τελικά σε αυτή τη χώρα θα βασιλεύει ο δικομματισμός.Όχι δεν είμαι κομμουνιστής(πιστεύω οτι αυτοί είναι χειρότεροι από όλους) επειδή κράζω τα 2 μεγάλα κόμματα.Αλλά η κατάσταση έχει φτάσει πλέον στο απροχώρητο. :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω τελειωσει ιατρικη στην Παντοβα και πανω κατω συμφωνω με τα παιδια που ποσταραν προηγουμενος, οντος οι Ελληνες τησ Παντοβας πιστευαν οτι σπουδαζαν στο δυσκολοτερο πανεπιστημιο της Ιταλιας, το οποιο ηταν δυσκολο μεν αλλα οχι ακατορθωτο να αποφοιτησεις δε.

Και εδω ισχυουν τα μπλοκα καθε χρονο, η προπαιδευτικοτητα στα μαθηματα, καθηγητες που ζητανε την υποσημειωση της υποσημειωσης σε βιβλια 1000 σελιδων,

διαβασμα ολο τον χρονο και οχι μονο στην εξεταστικη. Και εδω εχουν μεινει αιωνιοι φοιτητες, τουλαχιστον απ'οταν εφυγα υπηρχαν παιδια που ξεκινησαμε μαζι και δεν ειχαν περασει ακομα το μπλοκο , μιλαμε για πανω απο 10 χρονια ακομα στο τριτο ετος....

Επισης εχω καποια αποψη για τις ιατρικες της Βερονα και Τεργεστης οπου πηγαν παιδια που δεν μπορεσαν να περασουν Παντοβα, σχετικα πιο ευκολες σχολες σε σχεση με το παλουκι της Παντοβα.Υπαρχει ενα ρητο για τις καλες ιατρικες σχολες στην Ιταλια, τα 3 πι¨Παρμα-Παβια-Παντοβα, αλλα πραγματικα πολυ δυσκολες, αν το ξερα μαλλον θα πηγαινα καπου στον νοτο...

Πολλους Ελληνες εσωσε το ερασμους, εγω προσωπικα πηγα ενα χρονο Ισπανια και περασα ΤΕΛΕΙΑ.

Τωρα οσο αφορα την ζωη φτανει να μην γκετοποιηθεις, κανε παρεα με Ιταλους!!! Αν ξεμεινεις μονο με ελληνες θα μιζεριαζεις για Ελλαδα , τι καλα να ημασταν εκει και τετοια..Στην πολη μου ειχε κλαμπακια ,discoteche, καφε μπαρ, αλλα μην φανταστεις τον τζερτζελο της Ελλαδασ, μετα τισ 4 ολα κλειστα εκτος απο ενα αφτερ αουρ στα περιχωρα της πολης.Συνηθως ομος οι Ιταλοι μαζεβονται σε σπιτια μετα απο κλαμπ και συνεχιζουν εκει..

Το φαι γαματο, οποιος δεν εχει φαει ιταλικο παγωτο δεν γνωριζει τι εστι παγωτο, καφες το ιδιο, φρεσκια παστα, πιτσες, αχ...αυτα ειναι που μου λειπουν. Α και αν εισαι τρελαμενος με την μοδα, οι Ιταλοι ειναι ενα χρονο πιο μπροστα απο τους λοιπους ευρωπαιους..θα μου πεις δεν θα παω να σπουδασω ιατρκη στην Ιταλια επειδη ντυνονται ωραια...

Παντως να ξερεις, τα πανεπιστημια του βορρα θελουν ΔΙΑΒΑΣΜΑ, μην καταληξεις 30αρης και να εισαι στον τριτο χρονο ακομα.Για τον νοτο δεν ξερω λεπτομεριες αλλα ειναι σχετικα πιο ευκολα τα πραγματα...

Α, και κατι τελευται σχετικα μεταξυ βορρα και νοτου--βορρας=δουλευταραδες, ολιγον ξενοφοβοι, κλειστοι σαν κοινωνια, νοτος=πιο μεσογειακοι , πιο ανοιχτοι, πιο κοντα στην ελληνικη κουλτουρα, μιλαμε για τεραστιες διαφορες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Epebos, που πηγες ερασμους Ισπανια?

Salamanca και τα μυαλα στα καγκελα φιλτατε! :antegeia: Εσυ?

George146, μην μασας. Πολλοι εγιναν αιωνιοι φοιτητες, αλλα και πολλοι τα καταφεραν μια χαρα. Ναι! Με θυσιες και διαβασμα, αλλα ανετα μπορεις να πας στη μεση κι ενα χρονο ερασμους (μετα την Ισπανια το χαος) να χαλαρωσεις και λιγακι αμα τα εχεις βρει πολυ σκουρα. Οταν ειχα πρωτοφτασει Ιταλια, οι "παλιοι" μου ελεγαν ποσο δυσκολα και απεραστα ηταν καποια μαθηματα. Τρομοκρατια σου λεω! Εβλεπες ατομα να εχουν δωσει Ιστολογια 8 φορες κι ακομα... Εγω παντα ελεγα: Οι Ιταλοι και λοιποι ξενοι (Ισραηλινοι πχ) πως τα περνανε τα μαθηματα στην ωρα τους? Ετσι θα κανω κι εγω.

Υπηρξαν καθηγητες καθικια και ρατσιστες (ιδιως φυσικη, χημεια και βιολογια που ξερουν οτι ειμαστε προετοιμασμενοι), αλλα και ξηγημενοι. Τις πληροφοριες σου τις δινουν ατομα που τα καταφεραν, οποτε μπορεις κι εσυ, αμα στρωθεις και εισαι ετοιμος να παλεψεις, σεμνα, και ταπεινα...

Οσο αν αφορα τα στατιστικα που εβαλε η Κασσανδρα, αμα τα διαβασεις, λεει οτι η Ιταλια εχει technical excellence και θα ηταν στις πρωτες θεσεις, αλλα ο Νοτος την τραβαει κατω, οποτε οπως καταλαβαινεις ειναι απλα νουμερα και πρεπει να ξερεις πως να τα ερμηνευσεις. Η Ιταλια ειναι μια λυση εφικτη και λιγοτερο πολυπλοκη σε σχεση με αλλες Βορειες χωρες οπου οι εισαγωγες γινονται διαφορετικα. Τα τρια "Π" που ανεφερε ο συναδελφος, καλο θα ηταν να τα αποφυγεις μιας και εισαι 21 κι οχι 18!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Epebos, που πηγες ερασμους Ισπανια?

Salamanca και τα μυαλα στα καγκελα φιλτατε! :antegeia: Εσυ?

George146, μην μασας. Πολλοι εγιναν αιωνιοι φοιτητες, αλλα και πολλοι τα καταφεραν μια χαρα. Ναι! Με θυσιες και διαβασμα, αλλα ανετα μπορεις να πας στη μεση κι ενα χρονο ερασμους (μετα την Ισπανια το χαος) να χαλαρωσεις και λιγακι αμα τα εχεις βρει πολυ σκουρα. Οταν ειχα πρωτοφτασει Ιταλια, οι "παλιοι" μου ελεγαν ποσο δυσκολα και απεραστα ηταν καποια μαθηματα. Τρομοκρατια σου λεω! Εβλεπες ατομα να εχουν δωσει Ιστολογια 8 φορες κι ακομα... Εγω παντα ελεγα: Οι Ιταλοι και λοιποι ξενοι (Ισραηλινοι πχ) πως τα περνανε τα μαθηματα στην ωρα τους? Ετσι θα κανω κι εγω.

Υπηρξαν καθηγητες καθικια και ρατσιστες (ιδιως φυσικη, χημεια και βιολογια που ξερουν οτι ειμαστε προετοιμασμενοι), αλλα και ξηγημενοι. Τις πληροφοριες σου τις δινουν ατομα που τα καταφεραν, οποτε μπορεις κι εσυ, αμα στρωθεις και εισαι ετοιμος να παλεψεις, σεμνα, και ταπεινα...

Οσο αν αφορα τα στατιστικα που εβαλε η Κασσανδρα, αμα τα διαβασεις, λεει οτι η Ιταλια εχει technical excellence και θα ηταν στις πρωτες θεσεις, αλλα ο Νοτος την τραβαει κατω, οποτε οπως καταλαβαινεις ειναι απλα νουμερα και πρεπει να ξερεις πως να τα ερμηνευσεις. Η Ιταλια ειναι μια λυση εφικτη και λιγοτερο πολυπλοκη σε σχεση με αλλες Βορειες χωρες οπου οι εισαγωγες γινονται διαφορετικα. Τα τρια "Π" που ανεφερε ο συναδελφος, καλο θα ηταν να τα αποφυγεις μιας και εισαι 21 κι οχι 18!

Πολλοί έχω ακούσει ότι στρέφονται Ισπανία για Erasmus.Είναι τελικά τόσο καλά όσο λένε?Τόσο ωραία είναι η χώρα των amigos???H μηπως τραβάτε εκεί για τις Σπανιόλες??? emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν περιγραφεται η Ισπανια, ειναι απλα απιστευτη χωρα. Κι επειδη εισαι και ερασμους, αυτο πολλαπλασιαζεται αυτοματα.

Το πανεπιστημιο ειχε πολυ καλη οργανωση (Σαλαμανκα). Απο την αρχη του ετους ηξερες τα παντα. Που και ποτε θα ειναι τα μαθηματα και οι εξετασεις μέχρι τον επομενο Σεπτεμβρη. Σου εδιναν ενα βιβλιο οδηγο που εγραφε μεσα οτι επρεπε να ξερεις...Δεν χρειαζοσουν τιποτα αλλο να ρωτησεις! Δεν το περιμενα απο τους Ισπανους, νομιζα οτι ηταν πιο αρπα κολλα, αλλα με διεψευσαν. Επισης τα μαθηματα ηταν γραπτα. Δηλαδη διαβαζαμε και περνουσαμε. Αμα διαβαζαμε λιγο, με βαση, αμα διαβαζαμε περισσοτερο, με καλυτερο βαθμο...Στην Ιταλια διαβαζαμε παντα λες και πηγαιναμε για το αριστα και δεν ξεραμε καν αν θα περασουμε. Ανθρωπινα πραγματα με λιγα λογια. Πηγαιναμε να δωσουμε τα γραπτα χαλαροι λες και πηγαιναμε για καφε. Μας φαινοτανε παραδεισος. Ειχαμε και το status του erasmus, κι αυτο βοηθουσε. Δηλαδη μας βαζαν μερικες φορες κι αλλες εξεταστικες.

Επισης αμα δεν εχεις παει σε ισπανικη φιεστα, δεν ξερεις τι θα πει τζερτζελος, τελος! Οτι και να πω ειναι λίγο για την Ισπανια, οποτε προτιμω να μην πω τιποτα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν περιγραφεται η Ισπανια, ειναι απλα απιστευτη χωρα. Κι επειδη εισαι και ερασμους, αυτο πολλαπλασιαζεται αυτοματα.

Το πανεπιστημιο ειχε πολυ καλη οργανωση (Σαλαμανκα). Απο την αρχη του ετους ηξερες τα παντα. Που και ποτε θα ειναι τα μαθηματα και οι εξετασεις μέχρι τον επομενο Σεπτεμβρη. Σου εδιναν ενα βιβλιο οδηγο που εγραφε μεσα οτι επρεπε να ξερεις...Δεν χρειαζοσουν τιποτα αλλο να ρωτησεις! Δεν το περιμενα απο τους Ισπανους, νομιζα οτι ηταν πιο αρπα κολλα, αλλα με διεψευσαν. Επισης τα μαθηματα ηταν γραπτα. Δηλαδη διαβαζαμε και περνουσαμε. Αμα διαβαζαμε λιγο, με βαση, αμα διαβαζαμε περισσοτερο, με καλυτερο βαθμο...Στην Ιταλια διαβαζαμε παντα λες και πηγαιναμε για το αριστα και δεν ξεραμε καν αν θα περασουμε. Ανθρωπινα πραγματα με λιγα λογια. Πηγαιναμε να δωσουμε τα γραπτα χαλαροι λες και πηγαιναμε για καφε. Μας φαινοτανε παραδεισος. Ειχαμε και το status του erasmus, κι αυτο βοηθουσε. Δηλαδη μας βαζαν μερικες φορες κι αλλες εξεταστικες.

Επισης αμα δεν εχεις παει σε ισπανικη φιεστα, δεν ξερεις τι θα πει τζερτζελος, τελος! Οτι και να πω ειναι λίγο για την Ισπανια, οποτε προτιμω να μην πω τιποτα!

Χεχε.Ετσι οπως μου τα λες αισθανομαι ολίγον μ@λ@κ@ς που ξεκίνησα ιταλικά. :withstupid: Χεχε πλάκα κάνω.Στην Ισπανία είναι 6 χρόνια όπως Ελλαδα και Ιταλία ή λιγότερα???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.