Jump to content

Ιατρική στην Αθήνα η στο εξωτερικό ;


George146

Recommended Posts

Στην Ισπανια ειναι 6 χρονια, αλλα τελειωνουν στα 5μιση. Τα μαθηματα τα δινουν απο μια φορα το 1, και δεν εχουν πτυχιακη. Ιταλια θα δωσεις το καθε μαθημα 3 φορες πανω κατω, μιας και οι υλες αλληλοκαλυπτονται απο διαφορα μαθηματα. Αυτο αρχιζει απο παθολογικη ανατομικη και συνεχιζει μέχρι το τελος. Υπαρχουν μαθηματα που κανεις αλλος δεν εχει. Δηλαδη θες δε θες καρδιολογια θα μαθεις πχ. Αν την γλυτωσεις στην κλινικη, πρεπει να την ξαναδιαβασεις για την Clinica medica, esame del tirocinio, emergenze, geriatria που βασικα ειναι ανακεφαλαιωσεις των σημαντικοτερων κλινικων. Καπου θα σε πετυχουν. Αν και βλαστημουσα, πιστευω οτι ειναι καλο, γιατι σε περνανε απο κοσκινο, και σιγα σιγα ο πηχης ανεβαινει.

Το θεμα με την Ισπανια ειναι οτι δεν ξερω να σου πω πως μπαινουν ακριβως, αλλα ειναι πιο πολυπλοκο, εχει να κανει με τα σχολικα σου χρονια. Επισης προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το πανεπιστημιο δεν τους προετοιμαζει τοσο καλα. Καλυτερευουν αργοτερα που διαβαζουν για το ΜΙR, για να μπουνε στις ειδικοτητες. Οι αποφοιτοι Ιταλικων πανεπιστημιων χαλαρα υπερτερουν σε γνωσεις (δεν ισχυει βεβαια για ολες τις πολεις, αλλο Βαρκελωνη κι αλλο Μπανταχοθ πχ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Last Reply
Στην Ισπανια ειναι 6 χρονια, αλλα τελειωνουν στα 5μιση. Τα μαθηματα τα δινουν απο μια φορα το 1, και δεν εχουν πτυχιακη. Ιταλια θα δωσεις το καθε μαθημα 3 φορες πανω κατω, μιας και οι υλες αλληλοκαλυπτονται απο διαφορα μαθηματα. Αυτο αρχιζει απο παθολογικη ανατομικη και συνεχιζει μέχρι το τελος. Υπαρχουν μαθηματα που κανεις αλλος δεν εχει. Δηλαδη θες δε θες καρδιολογια θα μαθεις πχ. Αν την γλυτωσεις στην κλινικη, πρεπει να την ξαναδιαβασεις για την Clinica medica, esame del tirocinio, emergenze, geriatria που βασικα ειναι ανακεφαλαιωσεις των σημαντικοτερων κλινικων. Καπου θα σε πετυχουν. Αν και βλαστημουσα, πιστευω οτι ειναι καλο, γιατι σε περνανε απο κοσκινο, και σιγα σιγα ο πηχης ανεβαινει.

Το θεμα με την Ισπανια ειναι οτι δεν ξερω να σου πω πως μπαινουν ακριβως, αλλα ειναι πιο πολυπλοκο, εχει να κανει με τα σχολικα σου χρονια. Επισης προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το πανεπιστημιο δεν τους προετοιμαζει τοσο καλα. Καλυτερευουν αργοτερα που διαβαζουν για το ΜΙR, για να μπουνε στις ειδικοτητες. Οι αποφοιτοι Ιταλικων πανεπιστημιων χαλαρα υπερτερουν σε γνωσεις (δεν ισχυει βεβαια για ολες τις πολεις, αλλο Βαρκελωνη κι αλλο Μπανταχοθ πχ)

Καλά ναι βρε συ πλάκα έκανα για Ισπανία.Εφόσον έχω ξεκινήσει να παίρνω έναν δρόμο δεν τον αλλάζω.Και όντως έχω μάθει από άλλα παιδιά ότι οι γνώσεις που παίρνεις από τα Ιταλικά πανεπιστήμια είναι καλύτερες απο ότι στην Ισπανία.Thanks παντως.Χεχε :lol: Εγώ μάλλον για Bologna με βλέπω.Αλλά θα δούμε.Έχουμε πολύυυυυυυυυυυυυυυ μακρύυυυ δρόμο ακόμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν περιγραφεται η Ισπανια, ειναι απλα απιστευτη χωρα. Κι επειδη εισαι και ερασμους, αυτο πολλαπλασιαζεται αυτοματα.

Το πανεπιστημιο ειχε πολυ καλη οργανωση (Σαλαμανκα). Απο την αρχη του ετους ηξερες τα παντα. Που και ποτε θα ειναι τα μαθηματα και οι εξετασεις μέχρι τον επομενο Σεπτεμβρη. Σου εδιναν ενα βιβλιο οδηγο που εγραφε μεσα οτι επρεπε να ξερεις...Δεν χρειαζοσουν τιποτα αλλο να ρωτησεις! Δεν το περιμενα απο τους Ισπανους, νομιζα οτι ηταν πιο αρπα κολλα, αλλα με διεψευσαν. Επισης τα μαθηματα ηταν γραπτα. Δηλαδη διαβαζαμε και περνουσαμε. Αμα διαβαζαμε λιγο, με βαση, αμα διαβαζαμε περισσοτερο, με καλυτερο βαθμο...Στην Ιταλια διαβαζαμε παντα λες και πηγαιναμε για το αριστα και δεν ξεραμε καν αν θα περασουμε. Ανθρωπινα πραγματα με λιγα λογια. Πηγαιναμε να δωσουμε τα γραπτα χαλαροι λες και πηγαιναμε για καφε. Μας φαινοτανε παραδεισος. Ειχαμε και το status του erasmus, κι αυτο βοηθουσε. Δηλαδη μας βαζαν μερικες φορες κι αλλες εξεταστικες.

Επισης αμα δεν εχεις παει σε ισπανικη φιεστα, δεν ξερεις τι θα πει τζερτζελος, τελος! Οτι και να πω ειναι λίγο για την Ισπανια, οποτε προτιμω να μην πω τιποτα!

Απιστευτο, εγω ημουν Valladolid, διπλα ημασταν, ειχα ερθει και στη Σαλαμανκα για εκδρομη.Ετσι οπως τα περιγραφεις ειναι, τους Ισπανους τους εχω μες την καρδια μου, τοσο χαλαροι και χυμα ολοι, και προπαντων χωρις αγχος...ασε που και το στατους σου ως ερασμους σου ανοιγει διαπλατα τις πορτες..

Οσο για τις φεστες, τι να πω, πριν τις εφτα δεν γυρνουσαμε σπιτι, chupiterias κι αγιος ο θεος. Ασε που γνωρισα κοσμο απ ολη την Ευρωπη, εγω συγκατοικουσα με εναν πορτογαλο κι εναν γαλλο, ( ο γαλλος και πολυ φρουτο). Οι ισπανοι ειναι τοσο χαρουμενος και ξεγνοιαστος λαος που στην επομενη ζωη μου εγω θελω να γινω ισπανος, τελος, ακομη ακουω ισπανικα και λιωνω..

Και το δικο μου πανεπιστημιο καλη οργανωση, οι καθηγητες να σε βοηθησουν, αλλα οντως, σαν της Ιταλιας δεν ειναι..αλλα τι το θες, ειχα περασει τοσο γαματα, τι μου θυμιζετε τωρα κι εσεις, κι κανω ειδικοτητα εδω....Απιστευτες αναμνησεις..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσο αφορα το τοπικ τωρα, μην ξεχασεις οτι στην Ιταλια, με το που τελειωνεις με ολα τα μαθηματα (αγια η ωρα) δεν παιρνεις ακομα πτυχιο , ουτε αδεια ασκησεως επαγγελματος....

Πρεπει να γραψεις την πτυχιακη σου, που εννοειται ξεκινας να την γραφεις πιο πριν, κανα χρονο 'η δυο πιο πριν, εξαρταται ποσους βαθμους θες να παρεις..Μετα την παρουσιαζεις σε ενα συνολο καθηγητων κι αυτοι σεε αγορευουν σε δοκτορα και σου δινουν τον τελικο βαθμο...Εκει εχεις πτυχιο αλλα ΟΧΙ αδεια,

θα πρεπει να δωσεις το esame di stato, δυο φορες τον χρονο, το οποιο αποτελειται απο 3 μηνες στο νοσοκομειο, 1 μηνα παθολογια, 1 μηνα χειρ. και 1 μηνα σε εξωτερικο γενικο γιατρο, Ο καθε νεοπτυχιουχος εχει κι απο ενα τουτορ που τον βαθμολογει. Αν περασεις και τους τρεις δινεις γραπτες εξετασεις, αλλα ειναι ευκολες, απο μια τραπεζα 6000 ερωτησεων σε ολη την υλη της ιατρικης. Οταν περασεις κι αυτο ερχεσαι Ελλαδα με το πιστοποιητικο του esame di stato και το ιταλικο πτυχιο και περνεις την αναγνωριση .

Επισης να γνωριζεις πως η βαση στην Ιταλια ειναι το 18 στα 30, ητοι 6 στα 10 εδω στο Ελλαντα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσο αφορα το τοπικ τωρα, μην ξεχασεις οτι στην Ιταλια, με το που τελειωνεις με ολα τα μαθηματα (αγια η ωρα) δεν παιρνεις ακομα πτυχιο , ουτε αδεια ασκησεως επαγγελματος....

Πρεπει να γραψεις την πτυχιακη σου, που εννοειται ξεκινας να την γραφεις πιο πριν, κανα χρονο 'η δυο πιο πριν, εξαρταται ποσους βαθμους θες να παρεις..Μετα την παρουσιαζεις σε ενα συνολο καθηγητων κι αυτοι σεε αγορευουν σε δοκτορα και σου δινουν τον τελικο βαθμο...Εκει εχεις πτυχιο αλλα ΟΧΙ αδεια,

θα πρεπει να δωσεις το esame di stato, δυο φορες τον χρονο, το οποιο αποτελειται απο 3 μηνες στο νοσοκομειο, 1 μηνα παθολογια, 1 μηνα χειρ. και 1 μηνα σε εξωτερικο γενικο γιατρο, Ο καθε νεοπτυχιουχος εχει κι απο ενα τουτορ που τον βαθμολογει. Αν περασεις και τους τρεις δινεις γραπτες εξετασεις, αλλα ειναι ευκολες, απο μια τραπεζα 6000 ερωτησεων σε ολη την υλη της ιατρικης. Οταν περασεις κι αυτο ερχεσαι Ελλαδα με το πιστοποιητικο του esame di stato και το ιταλικο πτυχιο και περνεις την αναγνωριση .

Επισης να γνωριζεις πως η βαση στην Ιταλια ειναι το 18 στα 30, ητοι 6 στα 10 εδω στο Ελλαντα....

Αδεια ασκήσεως επαγγέλματος δεν παίρνεις ούτως ή άλλως όταν πάρεις ειδικότητα???Νομίζω δηλαδή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε φιλε ασε τα ιταλικα οπως τ αρχισες σου λεω και μαθε κανα νορβηγικοσουηδικο!

τραβα σουηδια νορβηγια,καταρχην θα διδαχθεις στα αγγλικα ιατρικη,μεγαλο αβανταζ!!!!τοσο αν θες να ασχοληθεις με usmle στην πορεια οσο και γενικοτερα!

και δεν εχουν διδακτρα σου λεω παρα κατι συμβολικα μηδαμινα ποσα

η εκπαιδευση θα ναι υψηλων στανταρντ

αλλα φτιαγμενη για ανθρωπους κι οχι για ρομποτ

και δε θα μπαιζουν και κομπλεξ και κολληματιες καθηγηταραδες,σκηνικα που περιγραφουν τα παιδια στο ιταλια

παρα λογικη,ταξη κι αξιοκρατια οσο αυτη ειναι ανθρωπινως δυνατη.

δασκαλος και μαθητης,φοιτητης κλπ εκει εχουν μια σχεση διαμετρικα αντιθετη απο αυτη που εχουμε μαθει εμεις εδω

επισης το οτι εχεις ηδη τελειωσει μια σχολη ειναι στο βιογραφικο σου αβανταζ!

εκει ολα αυτα,ο,τι εχεις κανει ιν γιορ λαιφ,και νταλικερης να δουλεψες που λεει ο λογος,μετρανε.

shows experience of life και quality of personality

:D

σοβαρα τωρα.

σου χα πει νοργουει δε συμφερει λογω υψηλου κοστους ζωης

αλλα ψαχουλευα διαφορα χθες

κι απ οτι ειδα

μπορεις μια χαρα να δουλευεις ενω σπουδαζεις.

και νοργουει συγκεκριμενα να ξες οτι ακομη κι ο πιτσα μποι ακριβοπλερωνεται

πλας συμπληρωνοντας καποιες λιγες ωρες εργασιας

εχεις δικαιωμα παρα το οτι εισαι ιντερνασιοναλ student,να ζητησεις φοιτητικo δανειo σαν αυτα που παιρνουν και οι νορβηγοι.

θα γνωρισεις εναν εντελως διαφορετικο κοσμο,αλλη νοοτροπια,αλλο perceiving of life καμια σχεση με τις μεσογειακες ψαροκωσταινες

ομορφη χωρα,θα μαθεις να σεβεσαι τη φυση και να διασκεδαζεις urself σ αυτη

θα μαθεις να χρησιμοποιεις ποδηλατο και να περπατας :D

θα πηξεις και στα ξανθα γαλανοματικα σφιχτα γκομενακια-ωραιες οι ιταλιδες αλλα νταξ τις μεσογειακες καμπυλες :bloodomen: τις εχεις φαει στη μαπα φτανει-

θα μαθεις και σκι :D

μια χαρα θα τη βγαλεις δε θα θες να φυγεις μετα,να δες κι εδω, ο γιος της μεροπης εφυγε αλλα επεστρεψε! :lol:

παρε λινκ study in norway

ψαξε μονος σου κατι αντιστοιχο κ για sweden

εντιτ

δεν ξερω αν δινεις εξετασεις και τι εξετασεις για να μπεις

ψαξ το!

ξερω μια κοπελια που προετοιμαζεται,θα ρωτησω.

και στην ιταλια ομως θα δωσεις εξετασεις και μαλιστα δυσκολουτσικες απ οτι καταλαβα απο τα οσα ανεφεραν τα παιδια πανω δεν ειναι οτι θα μπεις νοου ματερ γουατ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοουσα πως η βαση του 18 στην Ιταλια ισοδυναμει με το 6 εδω στην Ελλαδα, το οποιο και βεβαια δεν ειναι η βαση. Με 15 , 16 'η 17 δεν περνεις μαθημα στην Ιταλια σε αντιθεση με την Ελλαδα. Και δεν προκειται για λεπτομερεια, γιατι με 15ρακια πολλες φορες θα περνουσα μαθηματα.

Ενα αλλο μειον ειναι οτι πολλα μαθηματα εξεταζονται μαζι, σαν ενα , αλλα αν κοπεις σε ενα απο αυτα τα ξαναδινεις ολα μαζι παλι!

Για παραδειγμα , specialita medico-chirurgiche IV στο δικο μου πανεπιστημιο ηταν αιματολογια, ογκολογια, ρευματολογια και ανοσοπαθολογια, εδινες 4 μαθηματα , και ο τελικος βαθμος ηταν ο μεσος ορος. Αν κοβοσουν εστω σε ενα απο τα 4, φτου κι απο την αρχη!!!Μιλαμε για 6μηνα και.... διαβασματος....

Και αφου περαις ολες τις παθολογιες κι ολες τις χειρουργικες ξεχψριστα, ερχεται τον τελευταιο χρονο η εσωτερικη παθολογια και η γενικη χειρουργικη,ετσι για φρεσκαρισμα, οπου μπορουν να σε ρωτησουν το ...ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ,.

Την αδεια ασκησεως εδω στην Ελλαδα την περνουν μονο με το πτυχιο απο τις διευθηνσεις υγειας, απο Ιταλια πρεπει να εχεις και το esame di stato, τις εξετασεις που σου εξηγησα..Γενικ στην Ιταλια μονο με πτυχιο δεν δουλευει κανεις, πρεπει να περασει κι αυτες τις εξετασεις.

Αυτο γινεται για εναν πολυ απλο λογο, το καθε πανεπιστημιο ειναι σχετικα αυτονομο απο το Υπ.παιδειας, ετσι το esame di stato το διοργανωνει το ιταλικο κρατος , ειναι πανιταλικες εξετασεις, για να αναγνωρισει το ιταλικο κρατος τα επιμερους πτυχι ατων πανεπιστημιων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε φιλε ασε τα ιταλικα οπως τ αρχισες σου λεω και μαθε κανα νορβηγικοσουηδικο!

τραβα σουηδια νορβηγια,καταρχην θα διδαχθεις στα αγγλικα ιατρικη,μεγαλο αβανταζ!!!!τοσο αν θες να ασχοληθεις με usmle στην πορεια οσο και γενικοτερα!

και δεν εχουν διδακτρα σου λεω παρα κατι συμβολικα μηδαμινα ποσα

η εκπαιδευση θα ναι υψηλων στανταρντ

αλλα φτιαγμενη για ανθρωπους κι οχι για ρομποτ

και δε θα μπαιζουν και κομπλεξ και κολληματιες καθηγηταραδες,σκηνικα που περιγραφουν τα παιδια στο ιταλια

παρα λογικη,ταξη κι αξιοκρατια οσο αυτη ειναι ανθρωπινως δυνατη.

δασκαλος και μαθητης,φοιτητης κλπ εκει εχουν μια σχεση διαμετρικα αντιθετη απο αυτη που εχουμε μαθει εμεις εδω

επισης το οτι εχεις ηδη τελειωσει μια σχολη ειναι στο βιογραφικο σου αβανταζ!

εκει ολα αυτα,ο,τι εχεις κανει ιν γιορ λαιφ,και νταλικερης να δουλεψες που λεει ο λογος,μετρανε.

shows experience of life και quality of personality

:D

σοβαρα τωρα.

σου χα πει νοργουει δε συμφερει λογω υψηλου κοστους ζωης

αλλα ψαχουλευα διαφορα χθες

κι απ οτι ειδα

μπορεις μια χαρα να δουλευεις ενω σπουδαζεις.

και νοργουει συγκεκριμενα να ξες οτι ακομη κι ο πιτσα μποι ακριβοπλερωνεται

πλας συμπληρωνοντας καποιες λιγες ωρες εργασιας

εχεις δικαιωμα παρα το οτι εισαι ιντερνασιοναλ student,να ζητησεις φοιτητικo δανειo σαν αυτα που παιρνουν και οι νορβηγοι.

θα γνωρισεις εναν εντελως διαφορετικο κοσμο,αλλη νοοτροπια,αλλο perceiving of life καμια σχεση με τις μεσογειακες ψαροκωσταινες

ομορφη χωρα,θα μαθεις να σεβεσαι τη φυση και να διασκεδαζεις urself σ αυτη

θα μαθεις να χρησιμοποιεις ποδηλατο και να περπατας :D

θα πηξεις και στα ξανθα γαλανοματικα σφιχτα γκομενακια-ωραιες οι ιταλιδες αλλα νταξ τις μεσογειακες καμπυλες :bloodomen: τις εχεις φαει στη μαπα φτανει-

θα μαθεις και σκι :D

μια χαρα θα τη βγαλεις δε θα θες να φυγεις μετα,να δες κι εδω, ο γιος της μεροπης εφυγε αλλα επεστρεψε! :lol:

παρε λινκ study in norway

ψαξε μονος σου κατι αντιστοιχο κ για sweden

εντιτ

δεν ξερω αν δινεις εξετασεις και τι εξετασεις για να μπεις

ψαξ το!

ξερω μια κοπελια που προετοιμαζεται,θα ρωτησω.

και στην ιταλια ομως θα δωσεις εξετασεις και μαλιστα δυσκολουτσικες απ οτι καταλαβα απο τα οσα ανεφεραν τα παιδια πανω δεν ειναι οτι θα μπεις νοου ματερ γουατ.

Αγαπητή Σήλια και φίλοι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Αλλα ρε συ Σκανδιναβικές χώρες εκτός απο το ότι είναι μακριά κάτι το οποίο δεν το θέλω σε καμία περίπτωση είναι αλλιώς σαν τρόπο ζωής.Δηλαδή είναι κρυόκωλα.Εχω εναν φίλο που μένει Σουηδία,μου λέει ότι απο θέμα οργανωσης-υποδομων-καθαριοτητας-εκπαιδευσης-συστημα υγειας-πολλες μα πολλες παυλες δεν παίζονται.Οι ανθρωποι δεν παιζονται.Ειναι κορυφαιοι.Τι να το κανω ομως αυτο αμα ειμαι σπιτι κλεισμενος και δεν εχω να κανω τπτ.Γιατι μη μου πεις οτι εχουν και ζωη οι Σκανδιναβικες χωρες θα γελασω.Ειναι καθαρα υποκειμενικο απο ενα σημειο και μετα.Εγω δεν θα μπορουσα να ζησω σε μια χωρα που δεν θα εχει μεσογειακο κλιμα.Καποιος αλλος ομως ενδεχομενως και να μπορει.Ειναι αναλογα τον χαρακτηρα του καθενος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοουσα πως η βαση του 18 στην Ιταλια ισοδυναμει με το 6 εδω στην Ελλαδα, το οποιο και βεβαια δεν ειναι η βαση. Με 15 , 16 'η 17 δεν περνεις μαθημα στην Ιταλια σε αντιθεση με την Ελλαδα. Και δεν προκειται για λεπτομερεια, γιατι με 15ρακια πολλες φορες θα περνουσα μαθηματα.

Ενα αλλο μειον ειναι οτι πολλα μαθηματα εξεταζονται μαζι, σαν ενα , αλλα αν κοπεις σε ενα απο αυτα τα ξαναδινεις ολα μαζι παλι!

Για παραδειγμα , specialita medico-chirurgiche IV στο δικο μου πανεπιστημιο ηταν αιματολογια, ογκολογια, ρευματολογια και ανοσοπαθολογια, εδινες 4 μαθηματα , και ο τελικος βαθμος ηταν ο μεσος ορος. Αν κοβοσουν εστω σε ενα απο τα 4, φτου κι απο την αρχη!!!Μιλαμε για 6μηνα και.... διαβασματος....

Και αφου περαις ολες τις παθολογιες κι ολες τις χειρουργικες ξεχψριστα, ερχεται τον τελευταιο χρονο η εσωτερικη παθολογια και η γενικη χειρουργικη,ετσι για φρεσκαρισμα, οπου μπορουν να σε ρωτησουν το ...ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ,.

Την αδεια ασκησεως εδω στην Ελλαδα την περνουν μονο με το πτυχιο απο τις διευθηνσεις υγειας, απο Ιταλια πρεπει να εχεις και το esame di stato, τις εξετασεις που σου εξηγησα..Γενικ στην Ιταλια μονο με πτυχιο δεν δουλευει κανεις, πρεπει να περασει κι αυτες τις εξετασεις.

Αυτο γινεται για εναν πολυ απλο λογο, το καθε πανεπιστημιο ειναι σχετικα αυτονομο απο το Υπ.παιδειας, ετσι το esame di stato το διοργανωνει το ιταλικο κρατος , ειναι πανιταλικες εξετασεις, για να αναγνωρισει το ιταλικο κρατος τα επιμερους πτυχι ατων πανεπιστημιων.

Τι κουλό είναι αυτό με τα πολλαπλά μαθήματα.Χεχε και νόμιζα ότι μόνο εμείς οι Ελληνες είμαστε παρανοικοί.Το πιο αγχωτικό πιστεύω είναι οι προφορικές εξετάσεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητή Σήλια και φίλοι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Αλλα ρε συ Σκανδιναβικές χώρες εκτός απο το ότι είναι μακριά κάτι το οποίο δεν το θέλω σε καμία περίπτωση είναι αλλιώς σαν τρόπο ζωής.Δηλαδή είναι κρυόκωλα.Βλεπουμε και την προκοπη

των νεοιταλων και νεοελληνων που ειναι ΖΕΣΤΟκωλοι!Εχω εναν φίλο που μένει Σουηδία,μου λέει ότι απο θέμα οργανωσης-υποδομων-καθαριοτητας-εκπαιδευσης-συστημα υγειας-πολλες μα πολλες παυλες δεν παίζονται.Οι ανθρωποι δεν παιζονται.Ειναι κορυφαιοι.Τι να το κανω ομως αυτο αμα ειμαι σπιτι κλεισμενος και δεν εχω να κανω τπτ.Γιατι μη μου πεις οτι εχουν και ζωη οι Σκανδιναβικες χωρες θα γελασω.Ειναι καθαρα υποκειμενικο απο ενα σημειο και μετα.Εγω δεν θα μπορουσα να ζησω σε μια χωρα που δεν θα εχει μεσογειακο κλιμα.Καποιος αλλος ομως ενδεχομενως και να μπορει.Ειναι αναλογα τον χαρακτηρα του καθενος.

Η μεγαλυτερη μαλακια του νεοελληνα ειναι οτι νομιζει οτι τα ξερει ολα κι οτι ο ελληνικος(και κατ επεκταση ο μεσογειακος)τροπος ζωης και σκεψης ειναι ο καλυτεροτερος ολων!Και το χειροτερο απ ολα ειναι οτι τα πιστευει αυτα χωρις συνηθως να εχει δοκιμασει κατι αλλο.

Ειναι σαν τη διαφημιση..."Η Ελλαδα ειναι η καλυτερη χωρα του κοσμου.Ιδιως οταν δεν εχεις παει πουθενα αλλου." :)

Δε σου ειπα να πας να ζησεις εκει για παντα,να πας να ξεστραβωθεις σου ειπα για 6 χρονια+!να εκπληρωσεις με τον καλυτερο δυνατο τροπο,αυτο για το οποιο θα ξενιτευτεις aka ιατρικες σπουδες.

Νορβηγια και Σουηδια θα σπουδαζες στα αγγλικα,ξαναλεω!,πραμα που σε χιλιοεξυπηρετει απο οπου κι αν το δεις.

Επισης οι σπουδες σου θα διεπονταν απο αρχες και κλιμα που απλως καμια σχεση με εκεινες του ιταλικου πανεπιστημιου,εφοσον ιταλικο πανεπιστημιο θεωρουμε αυτο που περιεγραψαν τα παιδια πανω.

Επισης το ειναι μακρυα,δεν το δεχομαι.Το topic-αν δεν απατωμαι :D-ειναι Ιταλια ή Αμερικη :rolleyes: ,overseas!,η Σκανδιναβια πεφτει μακρυα;!

Ασε που για να περασεις με πλοιο Ιταλια,πραμα που θα δεις οτι θα κανεις συχνα στην πορεια...,θα σου παιρνει καμια 20αρια ωρες μονο μεχρι Αncona πχ,ενω για να πας Scandinavia με plane θα σου παιρνε κανα 5άρι κατι ωρες με τις ενδιαμεσες αλλαγες στα αεροδρομια included.

Go Italy με τις ευχες μου,though!As you wish! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σηλια δε με λες? Εχεις ζησει ποτε για πανω απο ενα μηνα σε βορεια χωρα? Ξερεις τι σημαινει να βλεπεις συννεφα και να τρως ψιλοβροχο καθε μερα για ενα μηνα και βαλε... Σου χει λειψει ποτε ο ηλιος? Μαλλον θα το πω καλυτερα. Εχεις ζησει ποτε εκτος Ελλαδος? Εγω καταλαβαινω απολυτα τι λεει ο George146. Εγω θα παθαινα καταθλιψη. Αποψη μου ειναι οτι αμα θες να μπορεις να διαβαζεις με ποιοτητα, πρεπει να εισαι και ψυχολογικα καλα, αλλιως "χτυπας μπιελα" γρηγορα! Η ιατρικη ειναι μαραθωνιος και θελει (αναλογα και με τον χαρακτηρα) να εισαι οσο πιο συναισθηματικα συμπαγης γινεται. Αμα οταν μιλας οι αλλοι καταλαβαινουν κινεζικα, και στα καλαμπουρια γελας μονος σου, μετα απο λιγο πιστευω θα παθεις ψυχοπλακωμα.

Οσο αν αφορα τα μαθηματα στα αγγλικα, δεν γνωριζω, αλλα περιεργο μου φαινεται. Οταν ημουνα στην Πολωνια, ειχα γνωρισει Σουηδους και Νορβηγους που σπουδαζαν ιατρικη εκει, γιατι δεν ειχαν μπει στην πατριδα τους...εισαι σιγουρη οτι ειναι τοσο ευκολο να μπεις?

ΥΓ Επισης μιλαμε για φοιτητικα χρονια. Αμα πας για ειδικοτητα, αιντε παει στο διαολο, σε πληρωνουν και καλα...Εκει ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ, πως θα συντηρηθει ο ανθρωπος...Ιατρικη και δουλεια...ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! Αυτα στις σοβαρες ιατρικες δεν γινονται, παρα μονο με υπερανθρωπες θυσιες...Δουλεια του φοιτητη ιατρικης ειναι το διαβασμα και ισα που του φτανει ο χρονος. Μου φαινεται Σηλια οτι τα κριτήρια που χρησιμοποιεις παραειναι "εγχωρια"!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητή Σήλια και φίλοι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Αλλα ρε συ Σκανδιναβικές χώρες εκτός απο το ότι είναι μακριά κάτι το οποίο δεν το θέλω σε καμία περίπτωση είναι αλλιώς σαν τρόπο ζωής.Δηλαδή είναι κρυόκωλα.Βλεπουμε και την προκοπη

των νεοιταλων και νεοελληνων που ειναι ΖΕΣΤΟκωλοι!Εχω εναν φίλο που μένει Σουηδία,μου λέει ότι απο θέμα οργανωσης-υποδομων-καθαριοτητας-εκπαιδευσης-συστημα υγειας-πολλες μα πολλες παυλες δεν παίζονται.Οι ανθρωποι δεν παιζονται.Ειναι κορυφαιοι.Τι να το κανω ομως αυτο αμα ειμαι σπιτι κλεισμενος και δεν εχω να κανω τπτ.Γιατι μη μου πεις οτι εχουν και ζωη οι Σκανδιναβικες χωρες θα γελασω.Ειναι καθαρα υποκειμενικο απο ενα σημειο και μετα.Εγω δεν θα μπορουσα να ζησω σε μια χωρα που δεν θα εχει μεσογειακο κλιμα.Καποιος αλλος ομως ενδεχομενως και να μπορει.Ειναι αναλογα τον χαρακτηρα του καθενος.

Η μεγαλυτερη μαλακια του νεοελληνα ειναι οτι νομιζει οτι τα ξερει ολα κι οτι ο ελληνικος(και κατ επεκταση ο μεσογειακος)τροπος ζωης και σκεψης ειναι ο καλυτεροτερος ολων!Και το χειροτερο απ ολα ειναι οτι τα πιστευει αυτα χωρις συνηθως να εχει δοκιμασει κατι αλλο.

Ειναι σαν τη διαφημιση..."Η Ελλαδα ειναι η καλυτερη χωρα του κοσμου.Ιδιως οταν δεν εχεις παει πουθενα αλλου." :)

Δε σου ειπα να πας να ζησεις εκει για παντα,να πας να ξεστραβωθεις σου ειπα για 6 χρονια+!να εκπληρωσεις με τον καλυτερο δυνατο τροπο,αυτο για το οποιο θα ξενιτευτεις aka ιατρικες σπουδες.

Νορβηγια και Σουηδια θα σπουδαζες στα αγγλικα,ξαναλεω!,πραμα που σε χιλιοεξυπηρετει απο οπου κι αν το δεις.

Επισης οι σπουδες σου θα διεπονταν απο αρχες και κλιμα που απλως καμια σχεση με εκεινες του ιταλικου πανεπιστημιου,εφοσον ιταλικο πανεπιστημιο θεωρουμε αυτο που περιεγραψαν τα παιδια πανω.

Επισης το ειναι μακρυα,δεν το δεχομαι.Το topic-αν δεν απατωμαι :D-ειναι Ιταλια ή Αμερικη :rolleyes: ,overseas!,η Σκανδιναβια πεφτει μακρυα;!

Ασε που για να περασεις με πλοιο Ιταλια,πραμα που θα δεις οτι θα κανεις συχνα στην πορεια...,θα σου παιρνει καμια 20αρια ωρες μονο μεχρι Αncona πχ,ενω για να πας Scandinavia με plane θα σου παιρνε κανα 5άρι κατι ωρες με τις ενδιαμεσες αλλαγες στα αεροδρομια included.

Go Italy με τις ευχες μου,though!As you wish! :)

Σήλια φυσικά και δεν τα ξέρω όλα.Ομως εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι τουλάχιστον για μένα ο μεσογειακός τρόπος ζωής είναι ο καλύτερος.Οχι δεν πιστεύω ότι η Ελλάδα είναι η καλύτερη χώρα του κόσμου.Αυτό όμως είναι απολύτως γενικό.Από άποψη ζωής είναι αλλά απο άποψη εκπαίδευσης δεν είναι.Ξανατονίζω για μένα.Τι εννοεις να δοκιμασω κάτι άλλο?Δοκιμές με χώρες και σχολές ιατρικής θα κάνω?Είναι σοβαρά επιχειρήματα αυτά???Επίσης τι ήταν αυτό με το αεροπλάνο???Πως γίνεται να συγκρίνεις πλοίο στη μία περίπτωση και αεροπλάνο στην άλλη.Με αεροπλάνο για Ιταλία είναι 1 ώρα ενώ για Νορβηγία είναι 5 όπως λες και με ενδιάμεσες στάσεις που σημαίνει και παραπάνω κούραση.Ποιο σοβαρό θα ηταν να συγκρίνεις πλοιο με τραινο η εστω αυτοκινητο.Τώρα όσον αφορά γιατί σύγκρινα Αμερική με Ιταλία στην αρχή του topic αυτό γιατί νόμιζα πως στις Ηπα ήταν 4 χρόνια η ιατρική πραγμα που ήταν λάθος και τα παιδιά που έχουν ζήσει εκεί και ξέρουν το διέψευσαν.Εχω ακούσει πάρα πολλές απόψεις για πόλεις της Ιταλίας οι περισσότερες περιστρέφονται σε κοινό άξονα(Σήμερα μίλησα και με ένα παιδί που σπουδάζει Bari και μου είπε ότι μου είπαν και τα υπόλοιπα παιδιά της Ιταλίας στο περίπου).Απεναντίας δεν έχω ακούσει καμία άποψη για Σκανδιναβικές χώρες.Θα χαρώ όμως να ακούσω έστω και πληροφοριακά.Δεν αναφέρω οικονομικά ζητήματα στη Σκανδιναβία που με απάσχολούν όπως και τον μέσο Έλληνα άλλωστε γιατί δεν γνωρίζω πολλά.Και ξαναλέω άλλη μια φορα το που θέλει να σπουδάσει ο καθενας είναι υποκειμενικό.Εμενα ξαναλεω δεν μου αρεσουν τα ψυχρα κλίματα.Εσενα μπορει να σου αρεσουν.Δε παει να διδασκει ο Νανοπουλος και ο Ραυτόπουλος(καθηγητής ακτινολογιας στο Harvard) αν ειναι να εισαι μεσα στη μιζερια δεν θα μαθεις ποτε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ερεβος,

γελαω με καθε ενα απο τα επιχειρημα σου,ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΟΜΩΣ,ποσο μαλλον οταν θυμαμαι αυτα που εγραφες περι ιταλιας στα προηγουμενα ποστ σου.

εξακολουθηστε να κοιμαστε τον υπνο του δικαιου.

δε θα σας ξεστραβωσω εγω!

:)

edit:o πληθυντικος,εννοειται,συμπεριλαμβανει κι εσενα Γιωργη.

Και δε θα σας ξεστραβωσω εγω,οχι για κανα αλλο λογο αλλα γιατι δεν εχετε αυτια να ακουσετε και νομιζετε τα ξερετε ολα κι οτι αυτα που ξερετε ειναι τα σωστα,γι αυτο.To οτι μεχρι εκει μπορειτε να δειτε,δε σας περναει καν απο το μυαλο.

Βαριεμαι να μπαινω σε συζητησεις με τετοια δεδομενα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ερεβος,

γελαω με καθε ενα απο τα επιχειρημα σου,ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΟΜΩΣ,ποσο μαλλον οταν θυμαμαι αυτα που εγραφες περι ιταλιας στα προηγουμενα ποστ σου.

εξακολουθηστε να κοιμαστε τον υπνο του δικαιου.

δε θα σας ξεστραβωσω εγω!

:)

edit:o πληθυντικος,εννοειται,συμπεριλαμβανει κι εσενα μεσα Γιωργη.

Μαιστα! Βλεπω την αποδεχεσαι την κριτικη ευκολα! Προσπαθω να μιλαω παντα μεσα απο προσωπικες εμπειριες κι αυτο προσθετει "βαρος" στα λεγομενα μου. Υπενθυμιζω παντα οτι ο καθενας εχει διαφορετικο χαρακτηρα κι οτι εκει που απετυχα η πετυχα εγω μπορει αυτος να πετυχει η και να αποτυχει. Ο συνομιλητης ειναι ελευθερος να κρινει απο μονος του, εγω δεν μπορω να κρινω τι ανθρωπος ειναι ο καθενας απο μερικα ποστ και να του δωσω λυση ραμμενη στα μετρα του. Για μενα μετρανε περισσοτερο τα επιχειρηματα που εχουν και το απαραιτητο υποβαθρο εμπειριων... Αλλιως ειναι αερολογιες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως γνωστόν,η ζωάρα των βορείων χωρών τους οδηγεί στην κατοχή του ρεκόρ αυτοκτονιών παγκόσμια.

(Προφανώς, η σήλια νιώθει ευτυχής όταν έχει ένα πιστόλι στο κεφάλι,παίζοντας ρώσικη ρουλέτα :bloodomen: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν τα έχεις όλα από νωρίς ...

Ας μην ξεχνάμε ότι οι βόρειες χώρες είναι οι πλουσιότερες (τυχαίο?).

Για πολλούς, είναι καλύτερο να "κλαίς" με (πολλά) ευρώπουλα στο κρύο, παρά να πεινάς κάτω απ' τον ήλιο... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν τα έχεις όλα από νωρίς ...

Ας μην ξεχνάμε ότι οι βόρειες χώρες είναι οι πλουσιότερες (τυχαίο?).

Για πολλούς, είναι καλύτερο να "κλαίς" με (πολλά) ευρώπουλα στο κρύο, παρά να πεινάς κάτω απ' τον ήλιο... :P

Έχεις ένα τεράστιο δίκιο φίλε μου. :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν τα έχεις όλα από νωρίς ...

Ας μην ξεχνάμε ότι οι βόρειες χώρες είναι οι πλουσιότερες (τυχαίο?).

Για πολλούς, είναι καλύτερο να "κλαίς" με (πολλά) ευρώπουλα στο κρύο, παρά να πεινάς κάτω απ' τον ήλιο... :P

Το να βγαζεις πολλα λεφτα για να τα ξοδευεις σε 15 μερες διακοπων το χρονο σε χωρες με θερμο κλιμα μπας και συνθεσεις λιγη βιταμινη D και μελατονινη, η ακομα χειροτερα, για να τα τρωνε τα παιδια σου και η γυναικα σου, δεν το θεωρω οτι καλυτερο...Παν μετρον αριστον... Προτιμω λιγοτερα λεφτα αλλα σε περιβαλλον που να μου δινει περισσοτερα περιθωρια για να ξεσκαω και τις καθημερινες η τα σαβ/κα χωρις να χρειαζεται να περιμενω τον Αυγουστο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν τα έχεις όλα από νωρίς ...

Ας μην ξεχνάμε ότι οι βόρειες χώρες είναι οι πλουσιότερες (τυχαίο?).

Για πολλούς, είναι καλύτερο να "κλαίς" με (πολλά) ευρώπουλα στο κρύο, παρά να πεινάς κάτω απ' τον ήλιο... :P

Το να βγαζεις πολλα λεφτα για να τα ξοδευεις σε 15 μερες διακοπων το χρονο σε χωρες με θερμο κλιμα μπας και συνθεσεις λιγη βιταμινη D και μελατονινη, η ακομα χειροτερα, για να τα τρωνε τα παιδια σου και η γυναικα σου, δεν το θεωρω οτι καλυτερο...Παν μετρον αριστον... Προτιμω λιγοτερα λεφτα αλλα σε περιβαλλον που να μου δινει περισσοτερα περιθωρια για να ξεσκαω και τις καθημερινες η τα σαβ/κα χωρις να χρειαζεται να περιμενω τον Αυγουστο!

Συμφωνω και με σενα Ερεβος.Ποιος ο λογος να ζεις μεσα στη μουντιλα των βορειων χωρων,να βγαζεις πολλα λεφτα και να μην εχεις πως να τα ξοδεψεις.Να βγαινεις εξω και να σε πιανει ενα ψυχοπλακωμα.Αλλα και παλι αυτα ειναι υποκειμενικα.Μπορει σε καποιον να του αρεσει.Εγω προσωπικα δεν θα μπορουσα να ζησω σε βορεια χωρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην παγιδεύεσαι σε ψευδοδιλήμματα και στερεότυπα. Μπορείς και να περνάς καλά και να κάνεις την ιατρική γρήγορα, φθηνά, με ποιότητα εκπαίδευσης και καλή προοπτική=ειδικότητα+επαγγελματική αποκατάσταση στο μέλλον. Οι βόρειες χώρες μου ακούγονται εξαιρετική περίπτωση. Στην Ιταλία τελειώνεις στα 6+ μέχρι και 10 χρόνια και η ελπίδα να βρεις ειδικότητα ή να δουλέψεις είναι ισχνή, σωστά; Αυτό κατάλαβα εγώ.

Για ξανασκέψου το και μην είσαι επιπόλαιος αυτά τα χωρίς ήλιο, αυτοκτονίες, 3 ώρες ταξίδι και δεν ξέρω εγώ τι άλλο είναι λίγο γραφικά (να υποθέσω ότι δεν έχεις πάει ποτέ Σουηδία, Δανία, Νορβηγία σωστά; ). Δες την συνολική εικόνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην παγιδεύεσαι σε ψευδοδιλήμματα και στερεότυπα. Μπορείς και να περνάς καλά και να κάνεις την ιατρική γρήγορα, φθηνά, με ποιότητα εκπαίδευσης και καλή προοπτική=ειδικότητα+επαγγελματική αποκατάσταση στο μέλλον. Οι βόρειες χώρες μου ακούγονται εξαιρετική περίπτωση. Στην Ιταλία τελειώνεις στα 6+ μέχρι και 10 χρόνια και η ελπίδα να βρεις ειδικότητα ή να δουλέψεις είναι ισχνή, σωστά; Αυτό κατάλαβα εγώ.

Για ξανασκέψου το και μην είσαι επιπόλαιος αυτά τα χωρίς ήλιο, αυτοκτονίες, 3 ώρες ταξίδι και δεν ξέρω εγώ τι άλλο είναι λίγο γραφικά (να υποθέσω ότι δεν έχεις πάει ποτέ Σουηδία, Δανία, Νορβηγία σωστά; ). Δες την συνολική εικόνα.

Οχι δεν εχω παει σε Σκανδιναβικες χώρες.Εχω πάει όμως Λετονια,Τσεχία και Πολωνία.Δεν ειναι θέμα στερεοτύπων.Είναι θέμα προσωπικότητας και ξέρω ότι εγώ δεν θα μπορω να ζήσω σε τετοια χωρα.Ναι για μενα παιζει ρολο αμα ειναι κοντα η μακρια.Αλλο 5 ωρες με αεροπλανο και αλλο 1 ωρα.Οσον αφορα το φθηνά πως εβγαλες αυτο το συμπερασμα???Εγω ξέρω ότι ειναι πανακριβα.Ειδικότητα δεν θα κανω Ιταλία ουτως η άλλως.Θα κάνω είτε Ελλάδα είτε ΗΠΑ.Δηλαδή στις Σκανδιναβικές χώρες πόσα χρόνια είναι???(Πληροφοριακα) <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τί δεν σου άρεσε στην Τσεχία και στην Πολωνία; (Λετονία δεν έχω πάει). Τί έχουν αυτές οι χώρες που σε χαλάει; Ο καιρός; Αφού τις διακοπές θα γυρίζεις στην Ελλάδα. Έχεις πρόβλημα με τις 5 ώρες και θες να πας ΗΠΑ για ειδικότητα (10 ώρες min); Σαν να μην μας τα λες καλά.

Η ειδικότητα στην Ελλάδα έχει ΜΟ αναμονής 4 χρόνια και η ειδικότητα στις ΗΠΑ δεν γίνεται με το τρελό διάβασμα που είπαν οι Ιταλοί ότι χρειάζεσαι. Επιπλέον στην Σουηδία και Νορβηγία κάνεις τα μαθήματα στα αγγλικά= μπορείς παράλληλα με την σχολή να δώσεις USMLE.

Από προσωπικούς γνωστούς το να τελειώσεις στην Ιταλία παίρνει πολλά χρόνια. Min 8 maximum δεν υπάρχει, μια ζωή. Εμένα αυτό και μόνο, δλδ το γεγονός ότι εσύ είσαι 21, θα μπεις στα 23 και θα κάνεις κι 8 χρόνια να τελειώσεις=31+ (ακτινολογία θα θέλεις, μάλλον) 4 χρόνια αναμονής + 5 χρόνια ειδικότητας+ επεμβατικό (όλοι οι ακτινολόγοι έτσι ονειρεύονται)= καλά 45 και αυτά αν δεν σκοντάψεις πουθενά.

Ενώ στην Νορβηγία-Σουηδία (ψάξε βρες πόσα χρόνια είναι και πες μας κι εμάς) 23 και πες 6, παράλληλα με το ΑΓΓΛΟΦΩΝΟ πρόγραμμά σου, έτοιμος για ειδικότητα και 4 χρόνια η ειδικότητα και ένα το επεμβατικό-> 33...σου γλύτωσα 10 χρόνια.

Βέβαια εσύ την απόφασή σου την έχεις πάρει, αλλά αφού ζήτησες γνώμες, εμείς στα λέμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναρωτιέμαι πως μπορείτε να προτείνετε κάποιοι να πάει να σπουδάσει ο άνθρωπος Ιταλία after all !

Να φάει μια δεκαετία απ' την ζωή του, χωρίς να του δοθούν κάποια ιδιαίτερα εφόδια, παρά μόνο να βιώσει τον κομπλεξισμό των Ιταλών ...

Οι επιλογές είναι απλές George146: απ' τις χώρες που ανέφερες Τσεχία.

Δεν γνωρίζω Έλληνα να τελείωσε Ιατρική στην Σουηδία-Νορβηγία (προερχόμενος από Ελλάδα και όχι κάποιος μετανάστης).

Το κριτήριο του πόσο απέχει η χώρα που θα σπουδάσεις απ' την Ελλάδα, δεν το κατάλαβα και πρώτη φορά το έχω ακούσει.

Στο φινάλε πόσες φορές θα ανεβοκατέβεις πέρα απ' τις στάνταρτ του φοιτητή (Χριστούγεννα-Πάσχα-καλοκαίρι) ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.