Jump to content

Ιατρική στην Αθήνα η στο εξωτερικό ;


George146

Recommended Posts

Ρε παιδια, καποιες σκεψεις θελουν χρονο για να ωριμασουν! Οταν εχεις τελειωσει και βλεπεις την πραγματικοτητα καταματα, αρχιζεις να αναθεωρεις ενα σωρο αποφασεις που πηρες στο παρελθον... Αν καταφερουμε να κανουμε την νεολαια μας απο τα 18 (εδω μιλαμε για 15 και 16 στην Ελλαδα) να σκεφτεται μονο την επαγγελματικη αποκατασταση, τους μισθους, την σταθερη δουλεια κτλ, τοτε θα το θεωρησουμε επιτυχια? Σε αυτη την ηλικια σκεφτεσαι (και πρεπει) κι αλλα πραγματα... Το συστημα μας ειναι ακρως ακαταλληλο για να σχηματισει σωστα δομημενες προσωπικοτητες... Το εκπαιδευτικο μας συστημα, η κοινωνια μας, "μορφωνει" τεχνοκρατες. Το συστημα μας με αυτους τους συμβιβασμενους τεχνοκρατες δεν προκειται να αλλαξει ποτε.

Notbad και Kopriti σας καταλαβαινω, ζω και 'γω παρομοιες αγωνιες, αλλα ενας νεος δεν πρεπει να παιρνει αποφασεις μονο με γνωμονα την "αποκατασταση"... Συμφωνω οτι πρεπει να το ψαξει καλυτερα και να παρει πληροφοριες και για αλλες χωρες. Εγω απλα του ειπα πως εχουν τα πραγματα στην Ιταλια, κι οτι πριν παρει την αποφαση να παει, πρεπει να τα ξερει. Απο 'κει και περα η αποφαση ειναι δικη του. Το ποσο σωστα δομημενη προσωπικοτητα θα γινει, θα εξαρτηθει απο την ικανοτητα του να ανταπεξελθει στις δυσκολιες, οπουδηποτε. Δεν νομιζω οτι καποιος που τα βρισκει ολα ευκολα και προκαθορισμενα στον δρομο του ειναι καλυτερος ανθρωπος. Συνηθως γινεται "μαμουχαλος"! Η ευκολη ζωη, δεν σημαινει οτι ειναι και η καλυτερη ζωη . Δηλαδη, δεν διαφωνω, αλλα ουτε και συμφωνω μαζι σας. Αν δεν παθει ομως, δεν θα μαθει, οτι και να του πουμε δεν το αλλαζει αυτο. Αυτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Last Reply
αλλα ενας νεος δεν πρεπει να παιρνει αποφασεις μονο με γνωμονα την "αποκατασταση"...

Εσύ epebos εξαιρετικά τα είπες και αναλυτικότατα. Αλλά από όσο κατάλαβα αν θέλει εύκολο τρόπο εισαγωγής (το πρώτο που ψάχνει), cost-effective λύση και καλή εκπαίδευση στην ιατρική σχολή η Ιταλία φαίνεται καλή. Αν θέλει όμως να συνεχίσει να έχει εύκολο τρόπο εισαγωγής, cost-effective λύση και καλή εκπαίδευση στην ειδικότητα που είναι απαραίτητο για να δουλέψει ως γιατρός, νομίζω ότι η Ιταλία δεν βοηθάει, γιατί να φτάσει 29-30 χρονών να το διαπιστώσει αυτό; Ας το ξέρει από τώρα να κάνει τα κουμάντα του

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι επιλογές είναι απλές George146: απ' τις χώρες που ανέφερες Τσεχία.

Αναφέρω ξανά ότι δεν θέλω να πάω σε μια χώρα με κλίμα διαφορετικό του μεσογειακού.Αλλα μιας και το ανέφερες πληροφοριακά με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτό.

http://www.tomischool.gr/iatrikimazeryk.php

8500 ευρώ ετήσια δίδακτρα,12 εξάμηνα διαρκεί η γενική ιατρική.Δεν βέπω κάτι το θετικό στη Τσεχία.

Σημειωτέον:Ευχαριστώ για τις απόψεις σας και το εκτιμώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τί δεν σου άρεσε στην Τσεχία και στην Πολωνία; (Λετονία δεν έχω πάει). Τί έχουν αυτές οι χώρες που σε χαλάει; Ο καιρός; Αφού τις διακοπές θα γυρίζεις στην Ελλάδα. Έχεις πρόβλημα με τις 5 ώρες και θες να πας ΗΠΑ για ειδικότητα (10 ώρες min); Σαν να μην μας τα λες καλά.

Η ειδικότητα στην Ελλάδα έχει ΜΟ αναμονής 4 χρόνια και η ειδικότητα στις ΗΠΑ δεν γίνεται με το τρελό διάβασμα που είπαν οι Ιταλοί ότι χρειάζεσαι. Επιπλέον στην Σουηδία και Νορβηγία κάνεις τα μαθήματα στα αγγλικά= μπορείς παράλληλα με την σχολή να δώσεις USMLE.

Από προσωπικούς γνωστούς το να τελειώσεις στην Ιταλία παίρνει πολλά χρόνια. Min 8 maximum δεν υπάρχει, μια ζωή. Εμένα αυτό και μόνο, δλδ το γεγονός ότι εσύ είσαι 21, θα μπεις στα 23 και θα κάνεις κι 8 χρόνια να τελειώσεις=31+ (ακτινολογία θα θέλεις, μάλλον) 4 χρόνια αναμονής + 5 χρόνια ειδικότητας+ επεμβατικό (όλοι οι ακτινολόγοι έτσι ονειρεύονται)= καλά 45 και αυτά αν δεν σκοντάψεις πουθενά.

Ενώ στην Νορβηγία-Σουηδία (ψάξε βρες πόσα χρόνια είναι και πες μας κι εμάς) 23 και πες 6, παράλληλα με το ΑΓΓΛΟΦΩΝΟ πρόγραμμά σου, έτοιμος για ειδικότητα και 4 χρόνια η ειδικότητα και ένα το επεμβατικό-> 33...σου γλύτωσα 10 χρόνια.

Βέβαια εσύ την απόφασή σου την έχεις πάρει, αλλά αφού ζήτησες γνώμες, εμείς στα λέμε

Δεν είπα οτι δεν μου άρεσε κάτι στη Τσεχία και στη Πολωνία.Ισα ισα είναι πανέμορφες χώρες.Αλλά δεν θα μπορούσα να ζήσω 6 χρόνια εκεί.Τους λόγους τους έχω αναφέρει 100 φορές και δεν τους ξαναγράφω.Γενική Ιατρική θέλω να κάνω καπου κοντά στην Ελλάδα.Ειδικότητα δεν με απασχολεί η απόσταση.Επίσης αφού γράφεις 8 χρόνια για Ιταλία να βάλεις και 8 στη Σουηδια/Νορβηγία.Μη συγκρίνουμε πράγματα ανόμοια όπως μας συμφέρει.

Ευχαριστώ όμως και πάλι για τις απόψεις σας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι επιλογές είναι απλές George146: απ' τις χώρες που ανέφερες Τσεχία.

Αναφέρω ξανά ότι δεν θέλω να πάω σε μια χώρα με κλίμα διαφορετικό του μεσογειακού.

Φιλε Γιωργο, εκτος κι αν επιλεξεις για τις σπουδες σου μια πολη της Σικελιας ή το πολυ της Καλαβριας (που δεν στο συνιστω για πολλους λογους) η υπολοιπη Ιταλια εχει εντελως διαφορετικο κλιμα απο της Ελλαδας και σιγουρα οχι μεσογειακο...Αν, μαλιστα, διαλεξεις Βορεια Ιταλια (απο Τορινο μεχρι Βενετια) ετοιμασου να μουχλιασει το ''ειναι'' σου...

Ναι, μιλω εκ πειρας... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι επιλογές είναι απλές George146: απ’ τις χώρες που ανέφερες Τσεχία.

Με τη μεγιστη διαφορα οτι Σουηδονοβηγια δε θα πληρωνε τιποτα για διδακτρα ενω Τσεχια θελει 10 χιλιαρικα κ βαλε το χρονο για τα διδακτρα και μονο.Χωρια τα βιβλια που πρεπει να αγορασει.Απ οπου γουσταρει φυσικα.

Το οτι δεν ξερεις εσυ καποιο που τελειωσε εκει πανω δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν.Το οτι δεν ειναι αυτη η πεπατημενη οδος του μεσου Ελληνα που ο,τι βλεπει παραδιπλα κανει,δε σημαινει οτι δεν ειναι αξιολογη επιλογη.

Επισης...Γιωργακη,φοιτητικα χρονια εζησες 4 χρονακια στο Ελλαντα κ μαλιστα και σε χαλαρη σχολη.Εισαι ηδη 18 +4+προετοιμασια κανα χρονο+6 ισον 30ρησες.

Εκει στα βορεια,οκ,αρχικα θα χρειαστεις μια τσεπη-που δε θα χρειαζοσουν αλλωστε??- αλλα στη συνεχεια με μερικες μονο ωριτσες δουλειτσα τη βδομαδα συν το γενναιοδωρο φοιτητικο δανειο θα μπορεις να εισαι αρκετα ανεξαρτητος.Αν πας Ιταλια,θα σαι φανταστικε πατερα σταξε μεχρι τελους,αν δεν απατωμαι,δεδομενου και του πως μας παρουσιασαν τις τρελλοαπαιτησεις οι παιδες πανω.Χωρια που το 30 παιζει να αυξανεται ανησυχητικα.

Επι τη ευκαιρια ενα ωραιο σαιτακι με αναλυτικες μεν,συνοπτικες δε :D αναλυσεις επαιδευτικων συστηματακιων ευρωπαικων χωρων ειναι το γραφειο διασυνδεσης του τει κρητης απ οτι κοιταξα απο πανω απο πανω προχθες που πεσα πανω του.

Για εισαγωγη στις ιατρικες σχολες νορβηγοσουηδιας,δινεις εξετασεις απευθειας στις σχολες,πώς και τι δεν ξερω να σ πω ακριβως,οπως και νομιζω οτι τα αποτελεσματα των εξετασεων αυτων προσμετρωνται μαζι με αλλα πραματα.

Ψαξ το,αν μαθω τιποτις απο εγκυρη πηγη,θα σ πω.

Ξαναλεω παντως με σιγουρια οτι το γεγονος οτι εχεις ηδη μια τελειωμενη σχολη και μαλιστα σχετικη κατα καποιο τροπο με το αντικειμενο,ειναι ενα ωραιοτατο συν γι αυτους στο βιογραφικο σου.Ενω Ιταλια απλως δεν υφισταται το πτυχιο σου.

Γενικως Γιωργη,με το συμπαθειο κιολας αλλα αφενος δεν ξες τι σου γινεται,αφενος δεν εχεις ιδεα τι παιζει με το αθλημα αφετερου δεν καθεσαι να ακουσεις κιολας.

Μια εχεις ξεκινησει ηδη ιταλικα,μια σιγα μην κατσεις Ελλαδα να παρεις τον πουλο δεδομενου οτι παιρνουν λιγους,μια ακυρη η αμερικη,μια εννοειται οτι δε θα κανεις ιατρικη στην Ιταλια αλλα θα την κανεις η στην Ελλαδα η στην Αμερικη!Ο,ΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.

Κατσε ξαναδιαβασε προσεκτικα τα διαφορα που σου γραψαν οι διαφοροι παραπανω,κουνα το κεφαλι σ και λιγο να ξελαμπικαρει γιατι σαν πολλη ινφο να μην την αντεχεις ολη μαζι,

ασε τις ελληνικες γλαφυροτητες και μαλακιες παραμερα και για παρ το αλλη μια απ την αρχη! μετα.

Καλα σε κοβω,δε μπαιζει να δεις τιποτα καινουριο αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια.

Αιντε το πολυ πολυ να καταλαβεις οτι για να πας ΗΠΑ για ιατρικες σπουδες,πρεπει να εισαι η μυριουχος η να χτυπησεις ολες τις υποτροφιες του κοσμου η να χρεωθεις μεχρι το λαιμο .Κατι ειν κι αυτο ομως γι αρχη.Δε θα μας λες τοτε με τοση τραγικη αφελεια κι ολη τη φυσικοτητα το κοσμου,εγω ουτως η αλλως θα κανω ιατρικη ή Ελλαδα ή ΗΠΑ!

θΑ γλυτωσω καμια τριχα της κεφαλης μου αν σταματησεις να τα πετας ετσι αυτα,λιγο το χεις;;

Μεγαλες ομοιοτητες οι δυο επιλογες αναμεσα στις οποιες αμφιταλανετευεσαι(σημερα γιατι αυριο ειναι μια αλλη μερα... :rolleyes: ),λογικο να μην ξες τι να διαλεξεις :rolleyes: .

Η διαρκεια σπουδων στη γειτονα χωρα μπορει να επιμηκυνθει λογω του ότι θα πρεπει να μαθαινεις και τις υποσημειωσεις των τομων που θα καλεισαι να διαβαζεις αβερτα και γενικως κ αοριστως,απ ότι μας λενε οι διαφοροι πανω,διαφορετικα σε κοβει αμα λαχει η καθηγηταρα.

Στις βορειες χωρες,ξαναλεω,στανταρ θα υπαρχει δομημενο οργανωμενο προγραμμα σπουδων και εξετασεων made for people κι όχι για ρομποτ η παπαγαλους,με λιγα λογια η εκπαιδευση σου θα είναι πιο cost effective απ ότι στην Ιταλια αρα οι ωρες διαβασματος θα μπορουν να είναι λιγοτερες απ ότι στην ιταλια κ το να περασεις τις εξετασεις σου θα ειναι αρκετα περισσοτερο υπο τον ελεγχο σου...οποτε και να δουλεψεις θα μπορεις κανα τριωρακι(με λεφτα ικανοποιητικα) και να πας καμια βολτουλα σε συχνοτερη βαση απ ότι αν ηθελες να τελειωσεις στα 6 χρονια στην ιταλια.

Εσεις θα μας κανετε να ξεχασουμε κι αυτα που ξεραμε.

Θα ναι ρακος η ψυχοσυνθεση σου για 6 χρονια στις βορειες χωρες που ολα θα ειναι υπο ελεγχο και δε θα ναι στην ιταλια,

που θα παλευεις μονος εναντια σε ανοργανωσια,μη συστηματοποιημενη εκπαιδευτικης διαδικασια κ σε "παρανοικους" κολλημενους καθηγηταδες.

Λογια των παιδιων ειναι αυτα τα τελευταια που περιεγραφαν μερικα ποστ παραπανω τις σπουδες τους στην ιταλια .

Σε ο,τι αφορα το ότι ψαχνεις χωρα σπουδων ιατρικης με πρωτο κριτηριο το μεσογειακο κλιμα,δε θα σχολιασω γιατι θα ειμαι αγενης και θα σε πληγωσω.

Αν θες να σε λαμβανουμε υποψιν σοβαρα και να σου απανταμε να σκεφτεσαι τι λες πρωτα.

Επισης αν πριν απ όλα εχει σημασια το μεσογειακο κλιμα τι μας πρηζεις ρε συ τζορτς τοσες μερες.

Ή γελλαδα ή ιταλια ή ισπανια ή ψαξε καμια καμια μαγιορκα! η καμια λωριδα της γαζας!!! :splaaaats:

Επισης,εφοσον ψαχνεις χωρα σπουδων ιατρικης με κριτηριο το να ναι κοντα στην ελλαδα και η τσεχια δυο ωρες κ κατι με τ αεροπλανο ειναι μακρυα,

μπορεις να πας ΩΡΑΙΟΤΑΤΑ αλβανια!!-ειναι πολυ κοντα στην ελλαδα,να δε και το χαρτη emcolgate- ή βουλγαρια ή τουρκια!!!!

ολες κολλητα μας ειναι! :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τί δεν σου άρεσε στην Τσεχία και στην Πολωνία; (Λετονία δεν έχω πάει). Τί έχουν αυτές οι χώρες που σε χαλάει; Ο καιρός; Αφού τις διακοπές θα γυρίζεις στην Ελλάδα. Έχεις πρόβλημα με τις 5 ώρες και θες να πας ΗΠΑ για ειδικότητα (10 ώρες min); Σαν να μην μας τα λες καλά.

Η ειδικότητα στην Ελλάδα έχει ΜΟ αναμονής 4 χρόνια και η ειδικότητα στις ΗΠΑ δεν γίνεται με το τρελό διάβασμα που είπαν οι Ιταλοί ότι χρειάζεσαι. Επιπλέον στην Σουηδία και Νορβηγία κάνεις τα μαθήματα στα αγγλικά= μπορείς παράλληλα με την σχολή να δώσεις USMLE.

Από προσωπικούς γνωστούς το να τελειώσεις στην Ιταλία παίρνει πολλά χρόνια. Min 8 maximum δεν υπάρχει, μια ζωή. Εμένα αυτό και μόνο, δλδ το γεγονός ότι εσύ είσαι 21, θα μπεις στα 23 και θα κάνεις κι 8 χρόνια να τελειώσεις=31+ (ακτινολογία θα θέλεις, μάλλον) 4 χρόνια αναμονής + 5 χρόνια ειδικότητας+ επεμβατικό (όλοι οι ακτινολόγοι έτσι ονειρεύονται)= καλά 45 και αυτά αν δεν σκοντάψεις πουθενά.

Ενώ στην Νορβηγία-Σουηδία (ψάξε βρες πόσα χρόνια είναι και πες μας κι εμάς) 23 και πες 6, παράλληλα με το ΑΓΓΛΟΦΩΝΟ πρόγραμμά σου, έτοιμος για ειδικότητα και 4 χρόνια η ειδικότητα και ένα το επεμβατικό-> 33...σου γλύτωσα 10 χρόνια.

Βέβαια εσύ την απόφασή σου την έχεις πάρει, αλλά αφού ζήτησες γνώμες, εμείς στα λέμε

Δεν είπα οτι δεν μου άρεσε κάτι στη Τσεχία και στη Πολωνία.Ισα ισα είναι πανέμορφες χώρες.Αλλά δεν θα μπορούσα να ζήσω 6 χρόνια εκεί.Τους λόγους τους έχω αναφέρει 100 φορές και δεν τους ξαναγράφω.Γενική Ιατρική θέλω να κάνω καπου κοντά στην Ελλάδα.Ειδικότητα δεν με απασχολεί η απόσταση.Επίσης αφού γράφεις 8 χρόνια για Ιταλία να βάλεις και 8 στη Σουηδια/Νορβηγία.Μη συγκρίνουμε πράγματα ανόμοια όπως μας συμφέρει.

Ευχαριστώ όμως και πάλι για τις απόψεις σας

Η ιατρική και στην Σουηδία και στην Νορβηγία είναι 6 χρόνια και μόνο, δεν έχουν παρατάσεις. Αυτό το "γενική ιατρική κάπου κοντά στην Ελλάδα" τί είναι; Θες να κάνεις ειδικότητα γενικής ιατρικής; Έχεις ακόμα για να αποφασίσεις. Whatever. Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό το "γενική ιατρική κάπου κοντά στην Ελλάδα" τί είναι; Θες να κάνεις ειδικότητα γενικής ιατρικής; Έχεις ακόμα για να αποφασίσεις. Whatever. Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις

Οταν λεει γενικη ιατρικη εννοει τα 6 χρονια βασικων σπουδων.

Εννοειται καλα μυαλα και καλη επιτυχια κι απο μενα! παρα το οποιο υφακι μου στιγμες-στιγμες.

Το υφακι μου,εσυ το προκαλεις βρε Τζορτζ με τα μια ετσι μια γιουβετσι σου συν το οτι δεν καθεσαι να ακουσεις κ να σκεφτεις,να ψαχτεις πριν μιλησεις,πετας εκει τα δικα σου κι οποιον παρει ο χαρος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ερεβος,

γελαω με καθε ενα απο τα επιχειρημα σου,ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΟΜΩΣ,ποσο μαλλον οταν θυμαμαι αυτα που εγραφες περι ιταλιας στα προηγουμενα ποστ σου.

εξακολουθηστε να κοιμαστε τον υπνο του δικαιου.

δε θα σας ξεστραβωσω εγω!

:)

edit:o πληθυντικος,εννοειται,συμπεριλαμβανει κι εσενα Γιωργη.

Και δε θα σας ξεστραβωσω εγω,οχι για κανα αλλο λογο αλλα γιατι δεν εχετε αυτια να ακουσετε και νομιζετε τα ξερετε ολα κι οτι αυτα που ξερετε ειναι τα σωστα,γι αυτο.To οτι μεχρι εκει μπορειτε να δειτε,δε σας περναει καν απο το μυαλο.

Βαριεμαι να μπαινω σε συζητησεις με τετοια δεδομενα.

Shlia δεν γυρνά ο κόσμος γύρω σου,για όλα έχεις ''άποψη'' και ένα κακό λόγο για όλους.

Αυτοί που εκφέρουν γνώμη έχουν σπουδάσει στην Ιταλία. Δικαίως εκφέρουν το λοιπόν άποψη και επιχειρήματα .

Εσύ μας πασαλείβεις με αξιώματα βγαλμένα από την ασύδοτη άκομψη φαντασία σου,έχοντας για δεκανίκι του φτωχό, ασύντακτο υπερεγώ σου.

Μας έχεις φλομώσει με αυθαίρετους συλλογισμούς,ποστ-σεντόνια που ξεκινάνε από Νορβηγία και φτάνουν στην άλλη μεριά του Ατλαντικού .

Άμα δεν μπορείς να τελειώσεις την σχολή σου,δεν σου φταίμε εμείς, ώστε να μας λούζεις με αρλούμπες.ασυνάρτητους ξύλινους λόγους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, η Τσεχία κοστίζει αρκετά, αλλά δεν έχει παρατάσεις χρόνου σπουδών (όπως η Ιταλία).

Τελειώνει στα 6 χρόνια, οι σπουδές είναι στα Αγγλικά και μπορεί να κάνει και κανένα observership τα καλοκαίρια.

Πόσο θα του έλθει μια 10ετία στην Ιταλία + ψυχοφθόρες εξετάσεις εκεί ?

Τα περί "μεσογειακού κλίματος" σε σπουδές και Ειδικότητα, δεν τα καταλαβαίνω (ευγενικά το θέτω) !

Αυτό περιορίζει τις επιλογές σου μόνο στην Ισπανία.

Κάπου στο φόρουμ έχουν μπει πληροφορίες για σπουδές στην Ισπανία.

Όσον αφορά την Ειδικότητα στις ΗΠΑ, αν απαιτήσεις "μεσογειακό κλίμα", αυτομάτως ομιλούμε για Καλιφόρνια !

Το πόσο εφικτό είναι αυτό, αφήνω τα παιδιά που είναι Αμερική να σχολιάσουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πραγματικά κουράστηκα να εξηγώ και να ξαναεξηγώ τα ίδια πράγματα.Με το συμπάθειο Σήλια τι εχεις σπουδάσει και που και εχεις άποψη για όλα τα εκπαιδευτικά συστήματα του πλανήτη.Εχεις καταντήσει κουραστική για να μη πω τπτ άλλο και σε πληγώσω εγώ.Με έχεις ζαλίσει πραγματικά με τη γαμωΣουηδία και Νορβηγία και στο κάτω κάτω δεν ξέρεις εσύ τι σου γίνεται αφού όλο μου λες οτι θα ψάξεις να βρεις πληροφορίες.Που είναι???2 βδομαδες τώρα το παίζεις έξυπνη πετάγεσαι σα τσουτσου απλά για να μου τη πεις.Με το τροπο σου δεν με βοηθας καθολου ισα ισα κανεις τα πραγματα χειροτερα.Αφου υποστηριζεις τοσο τη Σουηδια και τη Νορβγηγια(ουτε να πληρωνοσουνα για αυτο) τουλαχιστον δωσε μου ξεκαθαρες πληροφοριες για αυτές για να παρω μια αποφαση.Ελεος ρε μπας και εισαι βαλτη??? emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, η Τσεχία κοστίζει αρκετά, αλλά δεν έχει παρατάσεις χρόνου σπουδών (όπως η Ιταλία).

Τελειώνει στα 6 χρόνια, οι σπουδές είναι στα Αγγλικά και μπορεί να κάνει και κανένα observership τα καλοκαίρια.

Πόσο θα του έλθει μια 10ετία στην Ιταλία + ψυχοφθόρες εξετάσεις εκεί ?

κοπριτης εχω πολλακις κατ επαναλειψη υποστηριξει οτι τα αγγλοφωνα σε ουγγαρια και τσεχια ειναι παρα πολυ καλες επιλογες και μαλιστα με επιχειρηματα ,ποσο μαλλον αν σκοπος σου ειναι να φυγεις αμερικη.

απλως,σχετικα προσφατα,με διαφορες αφορμες καταλαβα οτι καλη επιλογη ειναι και η νορβηγοσουηδια(στη δανια δεν ξερω αν οι ιατρικες σπουδες ειναι στα αγγλικα ουτε το τσεκαρα) και προσπαθω να δωσω μια εντονη νοτα κι απο αυτες τις χωρες,οι οποιες δεν περνουν καν απο το νου καποιου που δεν ετυχε να γνωρισει καποια πραματα.

τσεχια κ ουγγαρια παραταση σπουδων πρακτικα συμβαινει οταν για τον οποιοδηποτε λογο δεν εχεις καταφερει να περασεις ολα τα μαθηματα του εξαμηνου σου στη διαρκεια της εξεταστικης περιοδου του εξαμηνου,εχεις χρησιμοποιησει και τη 1 νομιζω δυνατοτητα που εχεις στα 6 χρονια να δωσεις μαθημα εκτος εξεταστικης περιοδου(μπροστα σε dean κ ιστοριες) οποτε αναγκαζεσαι να επαναλαβεις ετος.

διευκρινιση:δε χανεις εξαμηνο,χανεις ετος καθε φορα που θα συμβει αυτο,δεδομενου οτι νεο αιμα μπαινει στο πανεπιστημιο καθε σπετεμβρη.

αν πχ χασεις δευτερο εξαμηνο 3ου ετους φετος,θα πρεπει να περιμενεις οι φετινοι δευτεροετεις να κανουν του χρονου το πρωτο εξαμηνο του 3ου ετους και να τους ακολουθησεις στο δευτερο.αν οχι να επαναλαβεις τις παρακολουθησεις,να δωσεις μαζι τους εξετασεις.

edit

αναλογα το πανεπιστημιο,υπαρχουν περιοριστικοι οροι στο ποσες φορες μπορει να συμβει αυτο.

καποια uni αν συμβει x φορες σε διωχνουν για τα καλα,καποια σου μπλοκαρουν την εκπαιδευεση για κανα χρονο πχ και μετα το περας του χρονου,μπορεις να συνεχισεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοειται καλα μυαλα και καλη επιτυχια κι απο μενα! παρα το οποιο υφακι μου στιγμες-στιγμες.

Το υφακι μου,εσυ το προκαλεις βρε Τζορτζ με τα μια ετσι μια γιουβετσι σου συν το οτι δεν καθεσαι να ακουσεις κ να σκεφτεις,να ψαχτεις πριν μιλησεις,πετας εκει τα δικα σου κι οποιον παρει ο χαρος.

Τι ετσι και γιουβετσι ρε Σηλια.Διαβασε λιγο το τιτλο του Topic.Ιατρικη στην ΗΠΑ Η Ιταλια λέει.Δεν λεει και Σουηδια,Νορβηγια,Τσεχια,Πακισταν,Ουζμπεκισταν,Ανταρκτικη,Σεληνη,Κρονος,7ο γαλαξιακο συστημα.Ελεος.Απεκλεισα τις Ηπα για τους λογους που ανεφερα και εμεινε η Ιταλια.Απο εκει και περα θελω αποψεις για πολεις της Ιταλιας οι οποιες ειναι σημαντικες για μενα αλλα και πληροφοριακες για αλλες χωρες οποιος το θελει ετσι απλα για να εχω μια ιδεα.Εμπρος λοιπον αντε πες μου πληροφοριες για τις χώρες που υποστηριζεις με τοσο ζηλο.Περιμενω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πραγματικά κουράστηκα να εξηγώ και να ξαναεξηγώ τα ίδια πράγματα.Με το συμπάθειο Σήλια τι εχεις σπουδάσει και που και εχεις άποψη για όλα τα εκπαιδευτικά συστήματα του πλανήτη.Εχεις καταντήσει κουραστική για να μη πω τπτ άλλο και σε πληγώσω εγώ.Με έχεις ζαλίσει πραγματικά με τη γαμωΣουηδία και Νορβηγία και στο κάτω κάτω δεν ξέρεις εσύ τι σου γίνεται αφού όλο μου λες οτι θα ψάξεις να βρεις πληροφορίες.Που είναι???2 βδομαδες τώρα το παίζεις έξυπνη πετάγεσαι σα τσουτσου απλά για να μου τη πεις.Με το τροπο σου δεν με βοηθας καθολου ισα ισα κανεις τα πραγματα χειροτερα.Αφου υποστηριζεις τοσο τη Σουηδια και τη Νορβγηγια(ουτε να πληρωνοσουνα για αυτο) τουλαχιστον δωσε μου ξεκαθαρες πληροφοριες για αυτές για να παρω μια αποφαση.Ελεος ρε μπας και εισαι βαλτη??? emeleos

:splaaaats:

θα βρουμε και το μπελα μας εδω μεσα επειδη σας ανοιγουμε τα ματια!

αθανατη χελας!!! :splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

-Εννοειται καλα μυαλα και καλη επιτυχια κι απο μενα! παρα το οποιο υφακι μου στιγμες-στιγμες.

Το υφακι μου,εσυ το προκαλεις βρε Τζορτζ με τα μια ετσι μια γιουβετσι σου συν το οτι δεν καθεσαι να ακουσεις κ να σκεφτεις,να ψαχτεις πριν μιλησεις,πετας εκει τα δικα σου κι οποιον παρει ο χαρος.

-Τι ετσι και γιουβετσι ρε Σηλια.Διαβασε λιγο το τιτλο του Topic.Ιατρικη στην ΗΠΑ Η Ιταλια λέει.Δεν λεει και Σουηδια,Νορβηγια,Τσεχια,Πακισταν,Ουζμπεκισταν,Ανταρκτικη,Σεληνη,Κρονος,7ο γαλαξιακο συστημα.Ελεος.Απεκλεισα τις Ηπα για τους λογους που ανεφερα και εμεινε η Ιταλια.

τελικα καλα σε ειπε σαπιο το παιδι πανω.η μας δουλευεις η τα χεις χαμενα.

παρε τα ετσι σου και τα γιουβετσια σου και στη μαπα though,για να μη λες.

Thanks φίλε Ortho.Μάλλον για Ιταλία με κόβω.

Ξεκινάω Ιταλικά το Σάββατο 3ωρα τη βδομαδα.

Μολις ξεκίνησα Ιταλικά αυτή τη βδομάδα.

Ελλαδα και παλι Ελλαδα.Αληθεια, γιατι μας σνομπαρεις? :P

(no offence ετσι...για πλακα)

Δεν σνομπαρω εσας.Σνομπαρω το ελληνικο συστημα εισαγωγης.Δινουν απειρα ατομα κατατακτηριες για ιατρικη σε ολη την Ελλαδα.Οι πιθανοτητες λοιπον ειναι μικρες.

Συμφωνω κι επαυξανω...

Δωσε κατατακτηριες! Προσπαθησε να μεινεις εδω.

Δεν θα κατσω ενα χρονο εδω να ρισκαρω να δωσω κατατακτηριες και να μη περασω.

Ειδικότητα δεν θα κανω Ιταλία ουτως η άλλως.Θα κάνω είτε Ελλάδα είτε ΗΠΑ.

Ο,ΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.

και η κερασαρα στην τουρτα ενδειξη μη εγκεφαλικου συντονισμου ειναι εκει που ενω σουαβ και αλεφαντος εχουν αναφερει για τι ποσα διδακτρων μιλαμε

συν εσυ εχεις πει διασπαρτα ενα σωρο φορες οτι θες καπου φθηνα κι οτι τα ακριβα δεν ειναι για σενα,λες αυτολεξει

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ.

:lol::lol:

τωρα σε ο,τι αφορα το οτι το θεμα ηταν ηπα η ιταλια κι ημουν εγω εκτος θεματος,αφενος σου προτειναμε κι αλλα απο καλη θεληση γιατι ηταν πασιφανες εξαρχης οτι δεν ειχες ιδεα για τι πραμα μιλουσες οταν εθεσες ως διλημμα το ελλαδα η αμερικη

αφετερου τραβα κανε μια επαναλειψη τα ποστ σου να δεις ποσες φορες ζητησες ινφο για τις διαφορες αλλες χωρες που αναφερθηκαν.

ενιγουει,αι στην ευχη της παναιας παιδι μ.

γω ειμαι ευχαριστημενη αν οσοι διαβασαν το τοπικ εχουν στο κεφαλι τους απο δω και περα και τις βορειες χωρες ως μια δυνατη καλη επιλογη την επομενη φορα που ελληνακι,τους ζητησει την αποψη τους για ιατρικες σπουδες abroad.

μια δυνατη καλη επιλογη,αγνωστη στον περισσοτερο κοσμο.

νυχτες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

-Εννοειται καλα μυαλα και καλη επιτυχια κι απο μενα! παρα το οποιο υφακι μου στιγμες-στιγμες.

Το υφακι μου,εσυ το προκαλεις βρε Τζορτζ με τα μια ετσι μια γιουβετσι σου συν το οτι δεν καθεσαι να ακουσεις κ να σκεφτεις,να ψαχτεις πριν μιλησεις,πετας εκει τα δικα σου κι οποιον παρει ο χαρος.

-Τι ετσι και γιουβετσι ρε Σηλια.Διαβασε λιγο το τιτλο του Topic.Ιατρικη στην ΗΠΑ Η Ιταλια λέει.Δεν λεει και Σουηδια,Νορβηγια,Τσεχια,Πακισταν,Ουζμπεκισταν,Ανταρκτικη,Σεληνη,Κρονος,7ο γαλαξιακο συστημα.Ελεος.Απεκλεισα τις Ηπα για τους λογους που ανεφερα και εμεινε η Ιταλια.

τελικα καλα σε ειπε σαπιο ο αλλως.η μας δουλευεις η τα χεις χαμενα.

παρε τα ετσι σου και τα γιουβετσια σου και στη μαπα though,για να μη λες..

Thanks φίλε Ortho.Μάλλον για Ιταλία με κόβω.

Ξεκινάω Ιταλικά το Σάββατο 3ωρα τη βδομαδα.

Μολις ξεκίνησα Ιταλικά αυτή τη βδομάδα.

Ελλαδα και παλι Ελλαδα.Αληθεια, γιατι μας σνομπαρεις? :P

(no offence ετσι...για πλακα)

Δεν σνομπαρω εσας.Σνομπαρω το ελληνικο συστημα εισαγωγης.Δινουν απειρα ατομα κατατακτηριες για ιατρικη σε ολη την Ελλαδα.Οι πιθανοτητες λοιπον ειναι μικρες.

Συμφωνω κι επαυξανω...

Δωσε κατατακτηριες! Προσπαθησε να μεινεις εδω.

Δεν θα κατσω ενα χρονο εδω να ρισκαρω να δωσω κατατακτηριες και να μη περασω.

Ειδικότητα δεν θα κανω Ιταλία ουτως η άλλως.Θα κάνω είτε Ελλάδα είτε ΗΠΑ.

Ο,ΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.

και η κερασαρα στην τουρτα ενδειξη μη εγκεφαλικου συντονισμου ειναι εκει που ενω σουαβ και αλεφαντος εχουν αναφερει για τι ποσα διδακτρων μιλαμε

συν εσυ εχεις πει διασπαρτα ενα σωρο φορες οτι θες καπου φθηνα κι οτι τα ακριβα δεν ειναι για σενα,λες αυτολεξει

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ.

:lol::lol:

τωρα σε ο,τι αφορα το οτι το θεμα ηταν ηπα η ιταλια κι ημουν εγω εκτος θεματος,αφενος σου προτειναμε κι αλλα απο καλη θεληση γιατι ηταν πασιφανες εξαρχης οτι δεν ειχες ιδεα για τι πραμα μιλουσες οταν εθεσες ως διλημμα το ελλαδα η αμερικη

αφετερου τραβα κανε μια επαναλειψη τα ποστ σου να δεις ποσες φορες ζητησες ινφο για τις διαφορες αλλες χωρες που αναφερθηκαν.

ενιγουει,αι στην ευχη της παναιας παιδι μ.

γω ειμαι ευχαριστημενη αν οσοι διαβασαν το τοπικ εχουν στο κεφαλι τους απο δω και περα και τις βορειες χωρες ως μια δυνατη καλη επιλογη την επομενη φορα που ελληνακι,τους ζητησει την αποψη τους για ιατρικες σπουδες abroad.

μια δυνατη καλη επιλογη,αγνωστη στον περισσοτερο κοσμο.

νυχτες.

Ρε αν ειναι δυνατον θα μας τρελανεις ολους ομαδικα???Ρε πας καλά.Καταρχας εισαι τοσο καθυστερημενη οσο μου εχουνε πει εδω μεσα.Πας να μας βγαλεις τρελους εδω παραγραφοντας κιολας τα ιδια μου τα λογια.Ελα ομως που πισω εχει η αχλαδα την ουρα.Σηλια αλήθεια ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ. ποτε το ειπα αυτό για πες μου???Μηπως αναφερθηκα για ειδικοτητα???Αν οχι τοτε για κανε reply τη προταση να σε δω καμαρι μου.Ειλικρινα προκαλω ολους οσους διαβαζουν το συγκεκριμενο topic να το διαβασουν στη συγκεκριμενη σελιδα.Λοιπον αρκετα σε ανεχτηκα και εσενα και τις ψευτοιδεες σου.Αν θες να παραθεσεις τις αποψεις σου περι Σουηδιας ανοιξε topic και μη χαλας το δικο μου σε παρακαλω.Και θα σε παρακαλουσα μη ξαναγραψεις εδω γιατι θα σε κανω report.

Και να μη σας κουραζω οριστε το αυθεντικο post στη πρωτη σελιδα:Μόλις διάβασα και τα posts σου περί ειδικοτήτων.Απλά τα σπάς.Κατατοπιστικός και μέσα σε 1 post καταλαβα τι παιζει στις ΗΠΑ για ειδικοτητες.Γιατι πιστεψε με αλλα μου ελεγε ο ενας αλλα ο αλλος και τελικα ειχα 15 διαφορετικες αποψεις στο μυαλο μου.Τωρα ειναι ολα καθαρα.Ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω γιατι καποιος να μη κανει ειδικοτητα στις ΗΠΑ.Επειδη ο κολλητος μου μενει στη Βοστωνη και μου εχει πε...

Και επειδη εισαι παρανοικη και απο καπου θα πιαστεις παλι για να μου τη πεις(νομιζεις δηλαδη) γιατι αυτη ειναι η ασχολια σου εδω μεσα(Μην ανησυχεις εχω δει τι κουμασι εισαι και απο αλλα topic) οσον αφορα αυτο Ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω γιατι καποιος να μη κανει ειδικοτητα στις ΗΠΑ αναφερομουνα στον Ortho και για ολα τα θετικα που εχουν οι ειδικευομενοι στις ΗΠΑ.

Ειλικρινα οι προσπαθειες σου να αναδειχθεις και να κανεις τους αλλους να φαινονται ηλιθιοι ακομα και με μη θεμιτα μεσα ειναι αξιολυπητες.Πιστευω οσοι εχουν λογικη και εχουν διαβασει το topic απο την αρχη να καλαβαινουν τι εννοω.Ειδαλλως πειτε το μου ρε παιδια οτι ειμαι εγω ο τρελος και αλλα βλεπω και αλλα φανταζομαι.Και επισης Σηλια φυσικα στην αρχη δεν ημουνα κατατοπισμενος αλλιως δεν θα εφτιαχνα topic.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[Ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω γιατι καποιος να μη κανει ειδικοτητα στις ΗΠΑ.

Σε ο,τι αφορα αυτο εχεις δικιο τελικα.Ειπες για ειδικοτητα.Το παιρνω πισω.Δεκτο,θυμομουν λαθος(oχι κι αδικα βεβαια,δεδομενων διαφορων αλλων κορυφαιων που πεταξες ανα στιγμες)

Σε ο,τι αφορα ολα τα υπολοιπα δεν παιρνω κατι πισω.Εκει ειναι τα quote οπως και ολοκληρα τα ποστ σου στη ροη της κουβεντας,οποιος εχει ματια βλεπει.

Σε ο,τι αφορα το να μην ξαναγραψω εδω γιατι θα μου κανεις ριπορτ,χεστηκα απ το φοβο μου,σου μυρισαν; :)

Σε ο,τι αφορα τους υπολοιπους χαρακτηρισμους σου κλπ,χαρισμα σου,feel free to express urself,οποιος εχει ματια,βλεπει οπως ξαναπα.

Καλες επιλογες και καλο πτυχιο AN τελικα το επιχειρησεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στις ΗΠΑ εκτός από πολύ συγκεκριμένες περιοχές (ζήτημα 2-3 πολιτείες και αυτές όχι ολόκληρες πχ Βόρεια Καλιφόρνια= ψοφόκρυο και υγρασία) δεν έχει μεσογειακό κλίμα.

Επίσης δεν θέλω να σε στεναχωρήσω Ζορζ αλλά ναι βγαίνεις σαν να φαντάζεσαι άλλα και άλλα να βλέπεις :) Αλλά anyways καλή επιτυχία σε ότι κι αν κάνεις :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[Ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω γιατι καποιος να μη κανει ειδικοτητα στις ΗΠΑ.

Σε ο,τι αφορα αυτο εχεις δικιο τελικα.Ειπες για ειδικοτητα.Το παιρνω πισω.Δεκτο,θυμομουν λαθος(oχι κι αδικα βεβαια,δεδομενων διαφορων αλλων κορυφαιων που πεταξες ανα στιγμες)

Σε ο,τι αφορα ολα τα υπολοιπα δεν παιρνω κατι πισω.Εκει ειναι τα quote οπως και ολοκληρα τα ποστ σου στη ροη της κουβεντας,οποιος εχει ματια βλεπει.

Σε ο,τι αφορα το να μην ξαναγραψω εδω γιατι θα μου κανεις ριπορτ,χεστηκα απ το φοβο μου,σου μυρισαν; :)

Σε ο,τι αφορα τους υπολοιπους χαρακτηρισμους σου κλπ,χαρισμα σου,feel free to express urself,οποιος εχει ματια,βλεπει οπως ξαναπα.

Καλες επιλογες και καλο πτυχιο AN τελικα το επιχειρησεις.

Ειλικρινα δεν καταλαβαίνω που υπαρχει το περιεργο.Ερχομαι σε ενα φορουμ και φτιαχνω ενα τοπικ.Ηπα ή Ιταλία.Απο τη ροή της κουβεντας απο τη πρωτη κιολας σελιδα καποιοι οι οποίοι τονίζω έζησαν ΗΠΑ φιλοτιμηθηκαν να γραψουν το τι παιζει στις ΗΠΑ.Απο εκει και περα πηρα την αποφαση να μην ακολουθησω το δρομο των ΗΠΑ.Η ροη που εχεις κανει quote ειναι συμπερασματα απο τα post των παιδιων.Εσυ ομως αντι να με διαφωτισεις οπως εκανε ο Ortho για παραδειγμα αλλά και πολλά άλλα παιδιά ξεκινησες το κραξιμο χωρις λογο και αιτια.Λες και σε ξερω και απο χθες.Και Σηλια ξαναλεω για εκατομυριοστη φορά αν ηξερα πραγματα σχετικα με το θεμα του τοπικ δεν θα το εφτιαχνα το ρημαδι.Τι αλλο κορυφαιο πεταξα δηλαδη???Εσυ αμα εμπαινες σε εναν χωρο αγνωστο εντελως για εσενα οπως για μενα ηταν τη στιγμη που ξεκινησα το τοπικ θα σου αρεσε να σε ειρωνευονται???Εμενα αυτο μου δειχνει κομπλεξισμο απο τη πλευρα σου και ειρωνεια.Γιατι δεν ειρωνευεσαι ομως καποιον που ξερει καλα τα εκπαιδευτικα συστηματα των αλλων χωρων???Μηπως για να βγαλεις το αχτι σου???Εγω ξεκινησα με τη καλυτερη δυνατη διαθεση και ευγενικα προς ολους και εσυ απευθειας στο κραξιμο και την ειρωνεια.Αλλα δεν μου απαντησες σε μια ερωτηση που εκανα πριν.Τι εχεις σπουδασει και με τι ασχολεισαι???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Medical education in Norway begins with a six year undergraduate university program.

Admission requires a relatively high GPA from secondary school, with the medical program at the University of Oslo requiring the highest,although the GPA may be raised with post-secondary education and relevant work experience. It is therefore not uncommon for future medical students to get a university degree before enrollment in the medical program.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κι επειδη μ αρεσει να μαι δικαιη ας βριζεις εσυ αβερτα

υπαρχει κι ενα δευτερο σημειο για το οποιο σε κατηγορησα αδικα

Ειδικότητα δεν θα κανω Ιταλία ουτως η άλλως.Θα κάνω είτε Ελλάδα είτε ΗΠΑ.

μιλουσες για ειδικοτητα κι οχι για σπουδες κι εδω αλλα με ειχες μπερδεψει μ ολα αυτα αρτζι μπουρτζι και λουλα που λεγες,πού καθαρο μυαλο.εξου και η γενικοτερη αντιδραση σε σχεση με τα γιουβετσια.

conclusion:κατσε αποφασισε επιτελους ποση μεση θερμοκρασια και τι ευρος υγρασιας θες να χει το περιβαλλον σου για τα επομενα 6 χρονια οπως και τι ακριβη χιλιομετρικη αποσταση θες να εχει η σχολη σου απο το σπιτι σου και βασει αυτων emcolgate ,

παρε αποφασεις ζωης :blink::wacko: .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κι επειδη μ αρεσει να μαι δικαιη ας βριζεις εσυ αβερτα

υπαρχει κι ενα δευτερο σημειο για το οποιο σε κατηγορησα αδικα

Ειδικότητα δεν θα κανω Ιταλία ουτως η άλλως.Θα κάνω είτε Ελλάδα είτε ΗΠΑ.

μιλουσες για ειδικοτητα κι οχι για σπουδες κι εδω αλλα με ειχες μπερδεψει μ ολα αυτα αρτζι μπουρτζι και λουλα που λεγες,πού καθαρο μυαλο.εξου και η γενικοτερη αντιδραση σε σχεση με τα γιουβετσια.

conclusion:κατσε αποφασισε επιτελους ποση μεση θερμοκρασια και τι ευρος υγρασιας θες να χει το περιβαλλον σου για τα επομενα 6 χρονια οπως και τι ακριβη χιλιομετρικη αποσταση θες να εχει η σχολη σου απο το σπιτι σου και βασει αυτων emcolgate ,

παρε αποφασεις ζωης :blink::wacko: .

Σήλια μου sorry αλλά εσύ ήσουν αυτή που ξεκίνησες με επιθετικότητα απο την αρχή.Εκανα υπομονη μια δυο αλλα δεν ειμαστε και μ@λ@κες.Εδω βρε Σηλια μου μου συγκρινες χρονο μεταφορας με αεροπλανο και με πλοιο.Αν ειναι δυνατον.Χεχε. :rolleyes:

Παντως sorry αμα παραφερθηκα και αρχισα τα κραξιματα.Δεν ειναι του στυλ μου αν και με εβγαλες εξω απο τα ρουχα μου.

Ευχαριστω και για τις πληροφοριες για τις Σκανδιναβικές χώρες. emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.