Jump to content

Αγαπημένες Ταινίες


Recommended Posts

Γιατί είναι ανώμαλο το Lost? Πρώτη φορά το ακούω. Δεν έχω δει από τρίτο κύκλο τίποτα, αλλά οι δύο πρώτοι ήταν καταπληκτικά, για τα τηλεοπτικά δεδομένα, ψυχογραφήματα χαρακτήρων, αλλά και φανταστικά δείγματα κλιμάκωσης σασπένς. Δεν θυμάμαι και τίποτα άρρωστο στο στόρυ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 226
  • Created
  • Last Reply

Κάπου είχαμε ξαναπει για το Lost. Είμαι του ελαφρού :D Δεν μπορώ να μου ψυχογραφεί χαρακτήρες που είναι βίαιοι και έτοιμοι να σκοτώσουν γιατί λέει ανακάλυψαν 10 κονσέρβες. Και να είναι εκείνος ο παχουλός με το θαμνάκι στο κεφάλι και εκείνη η κοπέλα που μόνο προστάτη δεν έχει (το όργανο). :D Θέλω ιστορίες με αίσθημα και happy end. Γούστα είναι αυτά. :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι του ελαφρού :D Δεν μπορώ να μου ψυχογραφεί χαρακτήρες που είναι βίαιοι και έτοιμοι να σκοτώσουν γιατί λέει ανακάλυψαν 10 κονσέρβες. Και να είναι εκείνος ο παχουλός με το θαμνάκι στο κεφάλι και εκείνη η κοπέλα που μόνο προστάτη δεν έχει (το όργανο). :D Θέλω ιστορίες με αίσθημα και happy end. Γούστα είναι αυτά. :D

Καμία αντίρρηση εαν θέλεις αίσθημα και happy end, πολλοί το θέλουν και ακόμη περισσότεροι επιτηδευμένα και ελιτίστικα το μίσησαν. Όχι όμως να φτάνουμε και στο άλλο άκρο, να αποκαλούμε "ανώμαλο" ό,τι δεν εμπίπτει σ' αυτές τις κατηγορίες. Αιματηρές και βίαιες ταινίες είναι και ο "Νονός", ο "Ταξιτζής", η "Άγρια Συμμορία", τα "Καλά Παιδιά", το "Pulp Fiction". Είναι ανώμαλες ταινίες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχει δικιο η notbad (για το Oldboy) :D !!

Και μενα μου φανηκε πολυ αρρωστημενοemot179oc7.gif!!

Αντιθετως,το "η εκδικηση μιας κυριας" του ιδιου σκηνοθετη επροκειτο για μια πολυ καλυτερη ιστορια εκδικησης,οπου ο κακος στο τελος ελαβε ο,τι του αξιζε emthumbsup !!

Γενικα παρατηρω αρκετοι ασιατες σκηνοθετες εχουν ενα σκοτεινο και αρρωστημενο κλιμα στις ταινιες τους (για αυτο και τα θριλερ τους αλλωστε ειναι πολυ ανωτερα των αμερικανικων ρημεηκ).

Ευτυχως που υπαρχουν και σκηνοθετες σαν τον Ανγκ Λι και τον Ζανγκ Γιμου και ερχομαστε λιγο στα ισα μας (νταξ,οχι πολυ34on2.gif)!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά είναι δυνατόν να θεωρείτε το Oldboy καλή ταινία; Όλοι οι ανώμαλοι βγάζουν την ανωμαλία τους σε ταινίες, σειρές (τύπου lost) και όλοι τα κοιτάν σαν χάνοι και λένε ότι είναι αριστουργήματα! Μια αιμομικτική ιστορία με εκείνο το απαίσιο μυρμήγκι που κόντεψα να λιποθυμήσω...άκου ωραία ταινία! Μα τον Βούδα! :P Τρία χρόνια meditation δεν φτάνουν για να ξεπεραστεί αυτή η ταινία. :P

Τιτανικός και πάλι τιτανικός! :anavwfwties:

Το Oldboy ειναι ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ. Ισως η κορυφαια σκηνοθεσια που εγινε ποτε.

Οσο για το "ειμαι του ελαφρυ" σημαινει αρνουμαι να αντιμετωπισω τον εαυτο μου και να απασχοληθω με θεματα λιγοτερο επιφανειακα απο το αισθημα και χωρις happy end. Παω στοιχημα οτι ακους και ελληνικα ελαφρολαικα. Αλλα γι αυτο προωθουν αυτα. Να νομιζει ο κοσμος οτι ολα ειναι ομορφα κι ωραια και να μη βαζει λιγο το νιονιο του να σκεφτεται. Ακου λεει το Oldboy ειναι ανωμαλια...Φοβασαι να νιωσεις εντονα συναισθηματα και βαφτιζεις τις ταινιαρες "ανωμαλια" για να τις αποφυγεις. Αλλα αμα θεωρεις τον Τιτανικο καλυτερη ταινια τι να πω! Για γελια....

Οσο για το "η εκδικηση μιας κυριας" φιλε Αρειανε εχω να σου πω το εξης: Καλο αλλα.....Το Oldboy ακριβως για το λογο που ανεφερες ειναι κλασεις ανωτερο. Γιατι δεν υπαρχει καλος και κακος. Οπως στην πραγματικη ζωη δηλαδη. Προσπαθεις να μπεις στην ψυχοσυνθεση και των δυο. Γιατι και οι δυο εχουν δικιο αλλα το κυνηγουν λαθος. Με την πιο βαρβαρη εκδικηση. Ενω οι ταινιες που ο κακος ειναι απλα κακος χωρις λογο ειναι ανουσιες κ βαρετες. Αν ειναι ετσι δες κινουμενα σχεδια. Δες το Batman. Γιατι απλα στο Oldboy οπως και στη ζωη δεν υπαρχουν καλοι και κακοι. Υπαρχουν κινητρα και αιτιες που υποκινουν τους ανθρωπους σε πραξεις. Δεν γεννηθηκε ποτε κανεις κακος και δολοφονος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
Καλά είναι δυνατόν να θεωρείτε το Oldboy καλή ταινία; Όλοι οι ανώμαλοι βγάζουν την ανωμαλία τους σε ταινίες, σειρές (τύπου lost) και όλοι τα κοιτάν σαν χάνοι και λένε ότι είναι αριστουργήματα! Μια αιμομικτική ιστορία με εκείνο το απαίσιο μυρμήγκι που κόντεψα να λιποθυμήσω...άκου ωραία ταινία! Μα τον Βούδα! :P Τρία χρόνια meditation δεν φτάνουν για να ξεπεραστεί αυτή η ταινία. :P

Τιτανικός και πάλι τιτανικός! :anavwfwties:

Το Oldboy ειναι κορυφαιο, οπως κ η εκδικηση μιας Κυριας...αν και για μενα το πρωτομερος της τριλογιας ειναι ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ: Sympathy for Mr Vegeance. Η πρωτη ταινια του Κορεατη που επεσε στα χερια μου κ εμεινα μαλακας. Καιρο ταινια ειχε να με σοκαρει τοσο. Ειδικα η αρχικη σκηνη με τα αγορακια που την παιζουν στηνοντας αυτι στον τοιχο.... :o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

OK my choices in random order

1.One flew over the cuckoo's nest

2.Inside man

3.Lock, stock and two smoking barrels

4.Solaris (original )

5.The big blue

6.Lucky number Slevin

7.The devil's advocate

8.The matrix

9.The Goodfellas

10.Underground (Emir Kusturica)

could add a few more

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρόσφατα είδα το "οι ζωές των άλλων" κι έπαθα πλάκα.Μια άλλη πιο παλιά που μου άρεσε πάρα πολύ ήταν το underground.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Xωρίς συγκεκριμένη σειρά και μάλλον έχοντας ξεχάσει αρκετές

2001 A space odyssey, A clockwork orange, Barry Lyndon

Pulp Fiction

Solyaris

The Seventh Seal,Personna

Amores Perros

Underground

Cidade de Deus(πόλη του Θεού)

12 Monkeys

La Haine (το μίσος)

Die Fetten Jahre Sind Vorbei(οι μέρες της αφθονίας σας...)

The Godfather

Hable Con Ella(μίλα της)

Oldboy

Taxi Driver

2046, In the Mood for Love

The Elephant Man

Dogville,Dancer in the dark

American Beauty

Paris-Texas

The Shawshank Redemption

Apocalypse Now

The Goodfellas

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαρεσει που εχετε την cult ταινια πρωτη :P

Αξιζει να πατε για "αρωμα" (δεν ειναι η ιστορια ενος δολοφονου) και "prestige" (θερινα cinema πια, ή dvd).

Επισησ το "300", αλλα θα πρεπει να ξερετε οτι ΔΕΝ ειναι ιστορικο κ στηριζεται σε comic! Αν είστε λάτρεις των εφε κ του ειδους αξιζει να πατε ειναι απιστευτο!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.fight club

2.V for Vendetta

3.12 monkeys

4.being there (peter sellers)

5.το τσεκουρι (του κωστα γαβρα)

6.reqviem for a dream

7.θελω και τη μαμα σου

8.braveheart

9.o κρουπιερης

και απο αναλαφρες σχετικα ταινιες:a lot like love και ολα τα pink patnther με peter sellers

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν απαντούσα πριν από λίγο καιρό, θα έπρεπε να διαλέξω μεταξύ της "Μπλε ταινίας" και του "Dogville"

και οι δύο ξεχωριστές ταινίες, με πολύ καλές ερμηνείες και σενάριο, και μάλλον θα διάλεγα την "Μπλε"

(...ως Κορίνθιος άλλωστε...)

αλλά αυτό άλλαξε από όταν είδα αυτήν που θεωρώ την καλύτερη πριν ένα μήνα:

"οι ζωές των άλλων"

πέρα από την απλότητα και την ειλικρίνειά της, μου θύμισε μια έννοια που είχα καιρό να ξαναδώ

την Αξιοπρέπεια

δυστυχώς ταινίες σαν αυτήν πρέπει να πάρουν όσκαρ ή χρυσό φοίνικα για να έρθουν στις αίθουσες

τη συστήνω ανεπιφύλακτα, είναι γερμανική, έχει από τα πιο αδιάφορα τρέηλερ που έχω δει ποτέ

(όλα τα καλά δηλαδή), αλλά δεν νομίζω ότι θα αφήσει κάποιον ασυγκίνητο όποιο είδος κι αν προτιμά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ για τις ζωές των άλλων ... εξαιρετική! Αλλά αν αναλογιστώ ποια ταινία γυρίζει στο μυαλό μου και φέρνει τις πιο ευχάριστες αναμνήσεις, ανεξάρτητα από ποιότητα, είναι χωρίς αμφιβολία το Dirty Dancing. Νομίζω πως κάτι σε εκείνο το έργο με ξαναφέρνει πάντα στην εφηβεία, με την καλή έννοια :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
Μην πατε να δειτε Spiderman... απλα αποτυχια

Ναι αυτό άκουσα και εγώ.Πάντως δεν βλέπω να παίζει και πολύ Πατσίνο στο topic και ανησυχώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

The Lord of the Rings (ως τριλογία και μάλιστα στη special extended DVD edition): Αξεπέραστο

Amelie: Γιατί μου άλλαξε τη ζωή...

X-men (ως τριλογία επίσης): Η καλύτερη ταινία βασισμένη σε κόμικ

Bend it like Beckham: Για τα εφηβικά μου όνειρα

Love actually: Όλα για την αγάπη

Frida: Η καλύτερη βιογραφία

The thin red line: Η καλύτερη αντιπολεμική ταινία

The others: Το καλύτερο θρίλερ

Chicago: Το καλύτερο μιούζικαλ

The Incredibles: Τα καλύτερα κινούμενα σχέδια

ΥΓ1: Έβαλα μόνο πρόσφατες ταινίες.

ΥΓ2: Είδα κι εγώ πρόσφατα τις Ζωές των άλλων και ομολογώ ότι ήταν εξαιρετικό. Δεν το περίμενα ότι μια ταινία που οι ηθοποιοί μιλάνε γερμανικά (μπλιαχ) θα μπορούσε να είναι τόσο τρυφερή, συναισθηματική και ανθρώπινη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως δεν βλέπω να παίζει και πολύ Πατσίνο στο topic και ανησυχώ...

"Άρωμα γυναίκας", εξαιρετική ταινία.

Συμφωνώ...Πληροφοριακά αναφέρω πως για να αποδώσει καλύτερα το ρόλο του τυφλού κυκλοφορύσε για 2 εβδ. παντού με ένα μαύρο μαντίλι δεμένο στα μάτια του.Και φυσικά μην ξεχνάμε και το SCARFACED-ΑΠΛΑ ΤΑΙΝΙΑΡΑ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
9.o κρουπιερης

Αν και σχετικά παλιά ταινία την είδα μόλις χθες...Απλά καταπληκτική...

Απορία:Είμαι ο μοναδικός που βλέποντας το Leaving Las Vegas κατεβάζω ένα μπουκάλι βότκ ή είναι και άλλοι εδώ μέσα???

Α και άλλη απορία:Μήπως γνωρίζει κανείς τον τίτλο του τραγουδιού(ένα μπιτοειδές)που παίζει στην ταινία '' Η ληστεία των 12 '' όταν ο Βενσάν Κασέλ κάνει τις ακροβατικές ασκήσεις στην ταράτσα του σπιτιού του?Το άκουσα και έπαθα πλάκα...

Απορία νο3:Η υπερένταση(το γαλλικό εννοώ)δεν είναι κορυφαίο θριλεράκι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η καλυτερη ταινια ever για μενα ειναι το star wars III..

η σκηνη που ο darth Vader κοιταζει απ'την πλατφορμα την λαβα που κυλαει παντου γυρω του, και δακρυα τρεχουν απ'τα ματια του...

η οργη και ο πονος που εκφραζονται στο προσωπο του τη στιγμη εκεινη..

μου θυμιζουν τον εαυτο μου οταν αμεσως την επομενη της ορκωμοσιας κατεβηκα αθηνα να δηλωσω κι ειδα τις αναμονες που'χα μπροστα μου..

η σκηνη που κυλαει στην πλαγια και πεφτει μες τις φλογες, λεγοντας το "i hate you" μου θυμιζει αυτο που θελω να πω σ'ολους εκεινους που μου'κλεψαν τη θεση που τωρα επρεπε να εχω..

ολοι κρυβουμε εναν darth Vader μεσα μας..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Ξαναβλέποντας για εβδομηκοστή όγδοη φορά τη Σιωπή των Αμνών έχω να δηλώσω ότι τέτοιες ταινίες δεν βγαίνουν πλέον.

Dear Clarice...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

άργησα λίγο...-η ταινία πρέπει να έχει γύρω στα 2 χρόνια που βγήκε..- αλλά είδα για πρώτη φορά το dogville...

μου φάνηκε απλά τέλεια...αγγίζει πολλά πολλά θέματα... στο τέλος δεν ήξερα για ποιό απ ΄΄ολα να πρωτο προβληματιστώ...

κι επειδή κάπου πιο πάνω είδα μια ενδιαφέρουσα τριάδα δατ ιζ μπλε,οι ζωές των άλλων και το ντοκγβιλ ειλικρινά το τελευταίο μου άρεσε με διαφόρά από τα υπόλοιπα - που τα θεωρώ βέβαια αξιόλογα..-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.