Jump to content

Αγαπημένες Ταινίες


Recommended Posts

Γενικώς θρίλερ δεν θεωρώ ανοησιούλες τύπου "Nightmare on the Elm Street" , "Halloween" , "Κατάρα" , "Twilight Zone" , κλπ βρυκολακιάρικα .... Αν τα θεωρήσουμε κι' αυτά .... θρίλερ, τότε σίγουρα είναι τα χειρότερα.

Χε χε, τα θρίλερ είναι το μόνο είδος ταινιών που πραγματικά μου αρέσει από τότε που μπορώ να θυμηθώ. Είμαι σίγουρος ότι έχω δει το 99% των έργων που θα αναφερθούν σε αυτό το τόπικ καθώς και παρά πολλά άλλα που δε θα αναφερθούν και ούτε θα τα ακούσει ποτέ κανένας στη ζωή του. Horror, Ψυχολογικά, σπλάτερ, «σναφς», anime, βουβά, ασπρόμαυρα και ότι άλλο μπορεί να σκεφτεί κανείς. Και από όλα αυτά το πρώτο Nightmare on Elm Street παραμένει ένα από τα καλύτερα ενώ το πρώτο Halloween, αν και δε μου αρέσει τόσο όσο το Nightmare, παραμένει μία από τις πιο τρομακτικές ταινίες του αιώνα που πέρασε. Το γεγονός ότι από τις ταινίες αυτές προήλθε μία σειρά αδύναμών sequels με τον Freddy ιδίως να εμφανίζεται σε μπλουζάκια, καπέλα, ποτήρια κλτ. και να μετατρέπεται σε ένα είδος "αντι-ήρωα" δε μειώνει στο ελάχιστο την αξία τους.

Η "κατάρα" πάλι (αναλόγως βέβαια με ποια από τις 6 της σειράς που έχουν βγει ως τώρα εννοούν όσοι την ανέφεραν, υποθέτω το αμερικάνικο remake) είναι πράγματι μία αρκετά μέτρια σειρά θρίλερ αλλά καμία version της δε θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η χειρότερη ή έστω μία από τις χειρότερες ταινίες σε ένα είδος που βρίθει από απίστευτες πατάτες. Επίσης η τέταρτη "κατάρα" (το Ju on: the grudge 2) μπορεί να τη θεωρώ επίσης μέτρια ως ταινία, παραμένει όμως χαλαρά μία από τις 20 πιο τρομακτικές ταινίες που έχω δει ως τώρα.

Όσον αφορά την αξία του “The Ring”, μιλάμε για ένα σύγχρονο αριστούργημα του είδους για το οποίο θα μιλάνε για πολλές δεκαετίες ακόμη. Ήδη έχει επηρεάσει τόσο την κυρίαρχη όσο και την underground horror κουλτούρα περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο θρίλερ τα τελευταία 15+ χρόνια και στα επόμενα χρόνια θα αναγνωριστεί ακόμη περισσότερο ως η κλασσική ταινία που είναι (όπως γίνεται συνήθως). Γιατί να επιλέξω όμως το “The Ring” παραπάνω π.χ. από το “The Shining” (μία εξαιρετική ταινία με την οποία μεγάλωσα και παραμένει αντάξια οποιουδήποτε top 30 του είδους). Γιατί το “The Ring” είναι η επιτομή του λαβκραφτικού τρόμου δίχως ποτέ η ίδια να το αποδέχεται. Αυτό που δεν κατάφεραν οι «επίσημες» μεταφορές των έργων του λαβκραφτ όπως το Re-animator, το Bride of the Re-animator, το Dagon το From Beyond και το The Curse το κατάφερε το πρώτο “Ringu” αρχικά και το αμερικάνικο “The Ring” έπειτα. Δηλαδή όλη αυτήν την ατμόσφαιρα που δημιουργούν οι χαρακτήρες που είδαν κάτι που δεν προβλέπεται να δει ο άνθρωπος, διαταράχτηκαν βαθύτατα από αυτό αγγίζοντας απαγορευμένα μυστικά και μπήκαν στην τραγική περιπέτεια να βάλουν σε λόγια το ανείπωτο και να το λύσουν. Το απαίσιο χταποδίσιο κεφάλι με τα αναδευόμενα πλοκάμια μεταφέρθηκε στην ταινία με τη μορφή του κοριτσιού από τη θάλασσα με την αφύσικη κίνηση. Το εντυπωσιακό φαινόμενο η σιλουέτα ενός κοριτσιού να μετατρέπεται σε σύμβολο τρόμου είναι η απόλυτη επιτυχία της λαβκραφτικής προσέγγισης ότι το τρομακτικό είναι αυτό που ισχύει στα πάντα. Πέρα όμως από την εικονογραφία τη γενικότερη σκηνοθετική προσέγγιση και τις επιδέξιες αναφορές στους μετρ του λογοτεχνικού τρόμου, εξαιρετικό είναι και το γενικότερο concept της ταινίας (προερχόμενο από το σχετικό βιβλίο) με τη βιντεοκασέτα. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν όλα εκείνα τα στοιχεία της ταινίας που έδειχναν ότι οι σημερινοί γιαπωνέζοι δημιουργοί ταινιών τρόμου έχουν μελετήσει βαθιά την προσέγγιση των «μεγάλων» horror δημιουργών της δεκαετίας του ’70 όπως ο Fulci και ο Argento. Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται σε κάποιο βαθμό ίσως στις επιλογές που τους προσέφερε η επικράτηση των laserdiscs στην Ιαπωνική αγορά (όταν εγώ έφτυνα αίμα για να βρω σε VHS παλιά cult classics στην Ιαπωνία τα έβρισκαν αμέσως σε laserdisc από όπου πολλές φορές αναγκαζόμασταν στην Ευρώπη και στις ΗΠΑ να τα εισάγουμε) αλλά οι άνθρωποι έχουν εντρυφήσει απίστευτα στην τέχνη του τρόμου.

Είναι κρίμα που τόσο οι ιαπωνικές όσο και η αμερικάνικη συνέχεια του “The Ring” δεν πλησίαζαν ούτε στο μικρό τους δακτυλάκι τα αντίστοιχα πρωτότυπα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 226
  • Created
  • Last Reply

Δεν υποτιμώ τις απόψεις κανενός. Ως γνωστόν "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα"!

Απλά θυμήθηκα μία φίλη που με είχε "φαέι" να δω ένα φανταστικό θρίλερ και κατα τα λεγόμενα της "βασισμένο σε πραγματική ιστορία" (το γνωστό παραμύθι...).

Μόλις τελείωσε το "φανταστικό"... θρίλερ εκτός από μία διάχυτη πλήξη , αισθανόμουν εντονότατη ναυτία - από την κάμερα που σε όλο το έργο πηγαίνε πάνω-κάτω ...

Ένα θα σας πω... Blair Witch Project.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Κι έλεγα, τι ξέχασα από τη δική μου λίστα...

Το "Blair Witch" είναι όχι μόνο από τις αγαπημένες μου ταινίες τρόμου, αλλά από τις αγαπημένες μου ταινίες. Τελεία. Με μόνα όπλα το DV, τα 16mm και μπόλικη φαντασία και ευρηματικότητα οι δημιουργοί του "έστησαν" ένα ευφυές σε σύλληψη (και μάρκετινγκ) ντοκουμέντο και απέδειξαν περίτρανα πως ο τρόμος - και η αγωνία, μιας και μιλάμε για "θρίλερ"- είναι υπόθεση καθαρά ψυχολογική και δεν έχει να κάνει ούτε με μέικ απ, ούτε με οπτικά και ηχητικά εφέ. Για να απολάυσεις το εκπληκτικό και πρωτότυπο αυτό mockumentary, το παρακολουθείς υπό έναν όρο: πρέπει να αφήσεις κάθε ίχνος δυσπιστίας στην πόρτα. Αν παραδοθείς απλώς στην ψευδαίσθηση ότι αυτά που καταγράφονται είναι αλήθεια, δεν υπάρχει περίπτωση να μην τρομάξεις.

Οι Σάντσεζ και Μάιρικ παρά την επιτυχία του πονήματός τους έκτοτε δεν κατάφεραν να παραμείνουν στο προσκήνιο- ούτε καν να βρουν δουλειά. Να ΄ναι η κατάρα της μάγισσας του Μπλερ; Ποιός ξέρει...αυτό που είναι σίγουρο, είναι ότι κέρδισαν επάξια μια θέση στην ιστορία του σινεμά τρόμου. Και στην ιστορία του σινεμά. Τελεία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα με είχε τρομάξει αρκετά το What lies beneath με την Michelle Pfeiffer και τον Harrison Ford διότι έχει σφιχτοδεμένη πλοκή,αλλά και σκηνοθεσία :)

Επίσης,το gothika το βρήκα τρομακτικό διότι είχε και ψυχολογικό υπόβαθρο-όχι μόνο τρόμο για τον τρόμο.

Τέλος να αναφερθώ στη σειρά Twin peaks που διαμορφώνει ένα τέτοιο κλειστοφοβικό,στην ουσία,κλίμα,μια ατμόσφαιρα που μυρίζει αίμα και θανάσιμα μυστικά,που δύσκολα ξεκολλάει η σκέψη σου έστω και ώρες μετά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα με είχε τρομάξει αρκετά το What lies beneath με την Michelle Pfeiffer και τον Harrison Ford διότι έχει σφιχτοδεμένη πλοκή,αλλά και σκηνοθεσία :)

Επίσης,το gothika το βρήκα τρομακτικό διότι είχε και ψυχολογικό υπόβαθρο-όχι μόνο τρόμο για τον τρόμο.Τέλος να αναφερθώ στη σειρά Twin peaks που διαμορφώνει ένα τέτοιο κλειστοφοβικό,στην ουσία,κλίμα,μια ατμόσφαιρα που μυρίζει αίμα και θανάσιμα μυστικά,που δύσκολα ξεκολλάει η σκέψη σου έστω και ώρες μετά.

Επιτέλους κάποιος το είπε! ΟΧΙ ΤΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΜΟ... Just That!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σίγουρα αναφέρθηκαν πιο πάνω, αλλά για μένα η χρυσή τριάδα θριλεροτρόμου είναι:

1) Silence of the lambs (ο Harris δεν το έφτασε ποτέ συγγραφικά, ούτε καν με το φιλόδοξο Hannibal -σ.σ. τα Manhunter, Red Dragon επίσης καλά, αλλά υποδεέστερα)

2) Seven

3) Usual suspects

Έφτιαξαν σχολές...

Και μόνο που στις 2 από τις 3 έπαιζε ο Kevin Spacey ήταν αρκετό για να γίνει ένας από τους αγαπημένους μου αμερικανούς ηθοποιούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αναφέρω κι εγώ το Tesis και 8mm. Είναι 2 ταινίες που ασχολούνται με τον "βρώμικο" κόσμο των snuff movies.Πραγματικά ανατρίχιασα . Πιο καλή ταινία μου φάνηκε το Tesis που δεν είναι τόσο χολιγουντιανό σαν το άλλο.

Επίσης μερικά επεισόδια των X-files είναι αρκετά τρομαχτικά

Τέλος από αστυνομικά θρίλερ (αγαπημένη κατηγορία)δείτε Fallen, Seven , Manhunter.Ειδικά το πρώτο είναι φοβερό με paranormal στοιχεία. Από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει. Το Manhunter δείτε το για να απολαύσετε το W. Petersen πριν γίνει ο Gill Grissom στη σειρά CSI lASVEGAS se ίδιο ρόλο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Silence of the lambs (ο Harris δεν το έφτασε ποτέ συγγραφικά, ούτε καν με το φιλόδοξο Hannibal -σ.σ. τα Manhunter, Red Dragon επίσης καλά, αλλά υποδεέστερα)

Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ μπορεί να θεωρηθεί αξιοπρεπής ως ταινία . Οι Επόμενες... συνέχειές της ήταν απογοητευτικές... emill

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Μούμια (όχι η σύγχρονη εκδοχή της αλλά η πρωτότυπη μαυρόασπρη).Ίσως το μόνο θρίλερ στη ζωή μου που με έκανε να μείνω ξύπνιος και να αφουγκράζομαι τους περίεργους ήχους που ακούγονται σε ένα σπίτι το βράδυ!

Υπάρχει άλλη μία ταινία, επίσης μαυρόασπρη που δυστυχώς δε θυμάμαι τον τίτλο της και δεν την είδα όλη (ας όψεται η ΕΡΤ που σε καιρό μονοπωλίου δεν κατάφερνε να τηρήσει τις ώρες προβολής με αποτέλεσμα να μη γραφτεί ολόκληρη στο βίντεο).Ήταν ατμοσφαιρική με το "κακό" να πλανάται σε κάποιο σπίτι όπου είχαν μαζευτεί όλοι οι υποψήφιοι κληρονόμοι του οικήματος.Χωρίς να δείξει ούτε μία τρομακτική φιγούρα αισθανόσουν μια ανατριχίλα στην πλάτη σου.Δεν κατάφερα ποτέ να τη δω έκτοτε, αφού δε ξέρω τον τίτλο της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ίσως πρόκειται για το "House On Haunted Hill"... και αυτό γνώρισε πρόσφατα ένα μετριότατο ριμέικ...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω... Αλλά εγώ δεν θα το πρότεινα. Ανευ ουσίας... emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Mike δες το Donnie Darko αντ' αυτού...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ίσως πρόκειται για το "House On Haunted Hill"... και αυτό γνώρισε πρόσφατα ένα μετριότατο ριμέικ...

το έχω σκεφτεί και εγώ όταν διάβασα για το ριμέικ.Πρέπει να ψάξω να βρω την ταινία και δεν έχω προλάβει.Δεν είναι και εύκολο να βρεις σε βίντεο κλαμπ ταινίες εκείνης της εποχής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις χθες είδα ένα από τα χειρότερα "θρίλερ" της ζωής μου.

Επειδή κυκλοφορεί σε δβδ, νομίζω πως οφείλω να σας προειδοποιήσω...

Μακριά κι αλάργα από το "Πληθυσμός 436" :splats::splats::splats:

Όσο για το καλύτερο... Θα πω τα κλασικά "Ψυχώ", "Ο βρυκόλακας των Καρπαθίων" (μόνο και μόνο για την εξαιρετική του μουσική) και "Η σιωπή των αμνών".

Από τα νεότερα, φυσικά η "Έκτη αίσθηση" και το "Γκόθικα".

Τέλος, σημειώνω πως θα ήθελα να δω το "Κακό", έστω και μόνο από περιέργεια. Είναι η μόνη ελληνική ταινία τρόμου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά για το "the butterfly effect" τι έχετε να πείτε; Αξίζει να του αφιερώσω 2 ώρες απ' τη ζωή μου; emconfused

Ειναι τρομερη ταινια!!!!!!!

Πρεπει να αφιερωσεις πανω απο δυο ωρες.

Πρεπει να την δεις οπωσδηποτε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Ημουν πολύ χλιαρός να τη δω αλλά μετα το σχόλιο του Dr Lecter (όταν ένας ψυχίατρος συνιστα θρίλερ σημαίνει ότι είναι must :D ) πήρα το DVD. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ. Από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Το Haute tension directed by Alexandre Aja (2003) μακραν το καλυτερο θριλερ τωρα τελευταια...το συστηνω ανεπιφυλακτα....παρολη την ξενερα του ελεεινου μονταζ των 2 πρωτων φονων (των γονιων της Αλεξ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

" ο επίμονος κηπουρός "

και σε DVD ένα τουρκικό το " μαζί ποτέ "

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.