Jump to content

Αγαπημένες Ταινίες


Recommended Posts

I think this is the beginning of a beautiful friendship :P !

Ανακωχή, λοιπόν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 226
  • Created
  • Last Reply

Μια φορα γινεται μπαχαλο στο Κινηματογράφος και θέατρο και θα το κλεισουμε;Τελος παντων δε εγινε και τιποτα σοβαρο.....απλα διαφωνουνε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

Εγώ για αρχή θα απάνταγα τη "Λάμψη" με τον Τζακ Νίκολσον βασισμένη στο ομόνυμο μυθιστόρημα του Stephen King...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τα παλιά (σε άσπρο-μαύρο) το ''Gaslight''(1944) του George Cukor με Charles Boyer, Ingrid Bergman και Joseph Cotten και (εννοείται) το ''Notoriοus''(1946) του Alfred Hitchcock με Cary Grant, Ingrid Bergman και Claude Rains.

Από τα πιο πρόσφατα το ''The Ninth Gate''(1999) του Roman Polanski με Johnny Depp, Frank Langella, Lena Olin, Emmanuelle Seigner.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Se7en (D. Fincher)

2. Aliens (J. Cameron)

3. Ravenous (A. Bird)

4. Invasion Of The Body Snatchers (P. Kaufman)

5. Hannibal (R. Scott)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

home_alone_2003.JPG
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το gothica δεν σας τρόμαξε ρε παιδιά? Εγώ χ*******α πάνω μου! Ο δέ αδερφός μου δεν έβλεπε στην κρίσιμες στιγμές!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α... Να προσθέσω βεβαια :

το πολύ ατμοσφαιρικό "The Others" ("Οι άλλοι")

Το Ψυχώ (του φοβερού Άλφρεντ Χίτσκοκ) - παλιό , κλασσικό και δείχνει πως σ' ένα καλό θριλεράκι τα πολλά αίματα περιττεύουν.

Πακέτο πάει μ' αυτό και ο "Σιωπηλός Μάρτυρας" (πάλι Χίτσκοκ) που παραπέμπει β΄΄εβαια ολίγον σε φιλμ νουάρ.

Μετα από τη δέκατη φορά που είδα σήμερα την... "Ενατη Πύλη" μπορώ επίσης να την προσθέσω στη λίστα μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα δέκα καλύτερα:

1. Night of The Living Dead (και οτιδήποτε άλλο με zombie όπως το Dawn of the Dead, το Zombie του Fulci, το 28 Days Later, το Evil Dead:2 και το Braindead αλλά το καλύτερο θα είναι πάντοτε το Night...)

2. Aliens

3. Hellbound: Hellraiser 2

4. Se7en

5. The Exorcist

6. Rosemary's Baby

7. A Nightmare on Elm Street

8. The Ring (ανώτερο του Ringu σε όλα σχεδόν τα σημεία)

9. Nightbreed

10. The Haunting

Και από κινούμενα σχέδια/anime:

1. Urotsukidoji I:Legend of the Overfiend

2. Vampire Hunter D: Bloodlust

3. Elfen Lied

4. Blood: The Last Vampire

5. Kakurenbo: Hide And Seek

6. Hellsing

7. TOKKO

8. Pet Shop of Horrors

9. Perfect Blue

10. GANTZ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μια γιαγιά στο 2.12 της Παθολογικής

και καλά να ήτανε πάλι θα τρόμαζα, τουλάχιστον τώρα την είδα ξάπλα emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα πάντως ''Οι 'Αλλοι'' μου είχαν φανεί ως αντιγραφή της ''Έκτης Αίσθησης''..Βέβαια πάει πάρα πολύ καιρός που το είδα στο σινεμά,χρόνια,και δεν παίρνω και όρκο.Αλλά μου είχε περάσει τελείως απαρατήρητο..Αν κάποιος έχει δει και τα 2 και τα έχει προσέξει καλά ας μας πει. :splats:

Όσο για το Ring,όσο μου άρεσε το 1,άλλο τόσο με απογοήτευσε το 2.

Μπορούμε να λέμε και χειρότερα θρίλερ?====Η Κατάρα. :splats::splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα πάντως ''Οι 'Αλλοι'' μου είχαν φανεί ως αντιγραφή της ''Έκτης Αίσθησης''..Βέβαια πάει πάρα πολύ καιρός που το είδα στο σινεμά,χρόνια,και δεν παίρνω και όρκο.Αλλά μου είχε περάσει τελείως απαρατήρητο..Αν κάποιος έχει δει και τα 2 και τα έχει προσέξει καλά ας μας πει. :splats:

Όσο για το Ring,όσο μου άρεσε το 1,άλλο τόσο με απογοήτευσε το 2.

Μπορούμε να λέμε και χειρότερα θρίλερ?====Η Κατάρα. :splats::splats::splats:

1) Συμφωνώ απόλυτα και στην ομοιότητα θέματος μεταξύ "Οι Άλλοι" και "Έκτη Αίσθηση".

Απλά δείχνουν διαφορετικές οπτικές γωνιές του ίδιου θέματος. Στην 6η αισθηση , το παιδάκι βλέπει νεκρούς ενώ στο "Οι Άλλοι" (υπογραμμίστε με δική σας ευθύνη) οι πεθαμένοι ενοχλούνται από την παρουσία των ζωντανών ενοίκων. Και σαν γενικό στυλ μοιάζουν. Το "Οι Άλλοι" όμως είναι πολύ πιο ατμοσφαιρικό θριλεράκι.

2) Το "Ring" (εγώ είδα την ιαπωνική version) μου φάνηκε ανούσιο. Και με τίποτα θρίλερ.

3) Η Κατάρα - The Grudge είναι "όνομα και πράγμα"!!!! Άθλια ταινία.

Γενικώς θρίλερ δεν θεωρώ ανοησιούλες τύπου "Nightmare on the Elm Street" , "Halloween" , "Κατάρα" , "Twilight Zone" , κλπ βρυκολακιάρικα .... Αν τα θεωρήσουμε κι' αυτά .... θρίλερ, τότε σίγουρα είναι τα χειρότερα.

Πιπέρι! Πιπέρι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Συμφωνώ απόλυτα και στην ομοιότητα θέματος μεταξύ "Οι Άλλοι" και "Έκτη Αίσθηση".

Απλά δείχνουν διαφορετικές οπτικές γωνιές του ίδιου θέματος. Στην 6η αισθηση , το παιδάκι βλέπει νεκρούς ενώ στο "Οι Άλλοι" (υπογραμμίστε με δική σας ευθύνη) οι πεθαμένοι ενοχλούνται από την παρουσία των ζωντανών ενοίκων. Και σαν γενικό στυλ μοιάζουν. Το "Οι Άλλοι" όμως είναι πολύ πιο ατμοσφαιρικό θριλεράκι.

οκ,thanks!Λέω να το νοικιάσω σε dvd το ''The others'',να το ξαναδώ. :)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

όσο για τους ορισμούς.. emeleos σε αυτό το φόρουμ...τι είναι θάνατος,τι είναι θρίλερ,τι είναι ευφυία,τι είναι κιτς,τι είναι αγάπη,τι είναι ευτυχία... emconfused (βέβαια δε θα έλεγα όχι σε έναν ορισμό του θρίλερ-που τουλάχιστον φαντάζομαι δε θα είναι και τόσο υποκειμενικός..)

sorry για το emofftopic ,αλλά παντού βλέπω ορισμούς και θα γίνουν εφιάλτες.. :splaaaats::antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ορισμό δεν ξέρω να δώσω και μάλλον δεν έχω την κατάλληλη- ακόμη- βιβλιογραφία. Απλώς να επισημάνω ότι "thriller" μπορεί να χαρακτηριστεί γενικά ότι προκαλεί "thrill", δηλαδή αγωνία. Κι ενώ συνήθως τα θρίλερ ταυτίζονται στην κοινή αντίληψη με τις ταινίες τρόμου, στο IMDb π.χ. θα δείτε ότι ταινίες όπως π.χ. το "Μάτριξ" καταχωρούνται επίσης σα "θρίλερ".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αλήθεια είναι ότι στο Matrix πεθαίνεις από αγωνία... emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά δεν έχω καλύτερο...Το χειρότερο όμως που είδα πρόσφατα ήταν η Προφητεία...'Ετσι και είχα μπροστά μου το μόμολο που έκανε το διάολο ,μετά το τέλος της ταινίας,θα το πάταγα κάτω... <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Δες και το ''Godsend''(2004) ... μπορεί να ανακαλύψεις ότι έχει και χειρότερα emcolgate

Ανύπαρκτη πλοκή, ατάλαντοι ηθοποιοί και ο Ντε Νίρο να στοιχειώνει τους θεατές με το ερώτημα τι δουλειά είχε σ΄αυτό το πράμα :angry:

Επίσης ''The Others'' και ''Έκτη Αίσθηση'' δεν τα συγκρίνω: το πρώτο απλά με έκανε να εκνευριστώ ενώ το άλλο με φόβησε στ΄αλήθεια :huh:

PS: αν είναι θέμα αγωνίας τότε μάλλον το ''Notorious'' δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από καμιά Kidman :P Από τους πεθαμένους πάντα πρέπει να φοβόμαστε περισσότερο τους ζωντανούς ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.