Jump to content

Αγαπημένες Ταινίες


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 226
  • Created
  • Last Reply

Mια λίστα με καλές ταινίες για την ώρα (όχι καλύτερες, γιατί αλλάζουν συνέχεια :P )

1. Danny the Dog

2. Final Cut

3. Suspect Zero

4. Kinsey

5. The life aquatic with Steve Zissou

6. Killing Words

7. Woodsman

8. The Chronicles of Riddick

9. I Heart Huckabees

10. Code 46

emarup έτσι για να υπάρχει και ένα top of the pops προσωρινό B)

Citizen Kane είναι must ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

E la nave va(Fellini)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

AA,Βλεπω καποιος ;) εβαλε ηδη το Breakfast at tiffany's...Good taste!!! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγαπημένο τοπ5 εκτός αν αλλάξει με τον καιρό¨

-Ο καθρέφτης (Ταρκόφσκι)

-Ο ένοικος (Πολάνσκι)

-Κλέφτης ποδηλάτων (Βιττόριο ντε σίκα)

-Παρίσι, Τέξας (Βέντερς)

και ο κάλτ πια Μεγάλος Λεμπόφσκι (ή the Dude...) των Κοέν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ταινία που έχω δεί τις πιο πολλές φορές είναι το "Only You" με τους: Marisa Tomei, Robert Downey Jr και Billy Zane. Γυρισμένη στη Βενετία, στη Ρώμη και στο πανέμορφο χωριό Positano στην νότια Ιταλία, είναι απλά υπέροχη! Η αγαπημένη μου ταινία! :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Κάτι παντελώς άσχετο, αλλα γιατί έχεις την υπογραφή στα λατινικά? Ο Αρχιμήδης ήταν Έλλην :);)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ανακάλυψα ένα site με διάφορα λατινικά quotes και μου είχε αρέσει αυτό το συγκεκριμένο (λόγω της δουλειάς μου) και το έβαλα σαν signature...δεν το πολυσκέφτηκα.. όντως πιο σωστό θα ήταν να το έβαζα στα ελλήνικά άν το έβρισκα.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Βασικά

η υπογραφή πρέπει να λέει μη μου τους κύκλους τάρατται (ή όπως γράφεται τέλοσπαντων)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πω καταρχήν ότι είμαι άσχετη με σκηνοθεσίες κλπ απλά θα πω ταινίες που εμένα μου άρεσαν

1) Forrest Gump

2) Τhe Dude

3) Kill Bill (πιο πολύ μου άρεσε το 2)

4) Ο σολίστας

5) Face off (διπλό πρόσωπο νομίζω στα ελληνικά)

6) Harry Potter emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:Pemarup

Face/Off= Αδίστακτα Πρόσωπα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sleeping with my enemy

Το σπίτι των πνευμάτων

La vita e bella

Τρέξε Λόλα τρέξε

The big blue

I am sam

You've got mail

Η κατάρα του πράσινου σκορπιού

Pulp Fiction

Kill Bill 1+2

Batman begins

(Και μία που είχα δει στο σινεμά το 2003 με ένα ζευγάρι παλαιστινίων που έριχνε βόμβες εδώ και εκεί ,δεν μπορώ με τίποτα να θυμηθώ)!!Επιτέλους το βρήκα (το έχει και στο greekmeds):

Θεϊκή Παρέμβαση (Divine Intervention)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ποια ταινια να πω και ποια να αφησω...Θα προσπαθησω να αναφερω αυτες που μπορω να σκεφτω αυτην τη στιγμη-

1-Νονος 1 κ 2

2-Ανθρωποκυνηγος του Μαν

3-Donnie Darko, Richard Kelly

4-Million dollar hotel, Kurt Wimmer

5-Kingdom k Δαμαζοντας τα κυματα, Trier

6-Das experiment

7-Bleu, ieslowski

8-La pianiste k Funny games, Haneke

9-Lolita ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - Κουρδιστο πορτοκαλι, Kubrik

10-Nυχτα αγωνιας και Υποθεση Paradine, Hitchock

11-Gossip, Davis Guggenhein

12-Sweet sixteen, Ken Loach

13-Opera k Profondo rosso, Argento

14-Euroflirt, Klapisch

15-Royal Tenenbaums, Anderson

16-Sympathy for Mr Vegeance, Cha-wook Park (ο,τι πιο γαματο εχω δει εδω και καιρο...)

17-Chunking express, Happy together k 2046, Wong Kar wai

18-Usual suspects--Tarantino all--Snatch, Train spotting

19-all time classic; Exorcist, Night of living dead, Rosemary's baby, Carrie, Christine, Through a Glass Darkly κ Scenes from a Marriage απο Bergman, Fassbinder k Pasolini

20-Crash,Videodrome,eXistenZ,the brood...Cronenberg

21-greeks;Νικολαιδης ολες και ειδικα η Πρωινη περιπολος και το Singapore sling

BΒουλγαρης ολες και ειδικα Ολα ειναι δρομος κ ησυχες μερες του αυγουστου....

22-Α! και φυσικα ο Αλμοδοβαρ...καποιες ταινιιες του....

Ας μην ξεχναμε τον μεγιστο Mario Bava τον οποιο λιγο πολυ ολοι οι συγχρονοι κινηματογραφιστες εχουν αντιγραψει!

Το ξερω πως το παρακανα με τις ταινιες, αλλα ειναι τοσες πολλες αυτες που εχω στο μυαλο μου...ηδη θελω να γραψω κι αλλες....

Α!!!!!Επειδη καποιοι ανεφεραν το Mulholland drive---θα μου εξηγησει καποιος τι γινεται σ αυτην την ταινια???

φιλια embaaa

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α!!!!!Επειδη καποιοι ανεφεραν το Mulholland drive---θα μου εξηγησει καποιος τι γινεται σ αυτην την ταινια???

H "Οδός Μαλχόλαντ" είναι

α) μια σαρδόνια σάτιρα του Αμερικάνικου Ονείρου και της απατηλής λάμψης του Χόλυγουντ (η σκηνή του κάστινγκ, ο ηλίθιος σκηνοθέτης, η μαφία που κυβερνά στο παρασκήνιο, το κουτάκι της κόκα-κόλα από το οποίο ξεπηδούν οι "ερινύες")

β) ένα αιθέριο, ατμοσφαιρικό, σουρεαλιστικό νεονουάρ

γ) "a love story in the city of dreams" όπως την αποκάλεσε ο ίδιος ο μέγας auteur

Σουρεαλισμός στο σινεμά: πάρε για παράδειγμα μια άσκηση στο σουρεαλισμό, π.χ. "Belle De Jour" (L. Bunuel). Διαδοχικές σεκάνς, άλλες από τις οποίες αποτελούν "πραγματικότητα" και άλλες "όνειρο", "φαντασίωση" (η σκηνή του μαστιγώματος π.χ.) Οι σεκάνς είναι τοποθετημένες έτσι, ώστε εκ πρώτης όψεως ο θεατής να μην αντιλαμβάνεται τη μετάβαση στο ονειρικό, μα μετά, από την ακύρωσή της από την επόμενη "ρεαλιστική" σκηνή.

Η "Οδός Μαλχόλαντ" είναι μια 2ωρη φαντασίωση και μια 20λεπτη πραγματικότητα.

*spoilers*

Σκηνή πρώτη: Jitterbug - πραγματικότητα. Η, καλύτερα, το κλειδί για να την καταλάβεις.

Από τη δεύτερη σκηνή (κρεντιτς/ατύχημα) και μετά ακολουθεί το όνειρο της Νταϊάν (α.κ.α "Μπέττυ" - Ναόμι Γουότς). Βρίσκει την Καμίλα (α.κ.α "Ρίτα"- Λ.Ε. Χάρινγκ), μόνη, χτυπημένη, αβοήθητη με αμνησία και την περιθάλπει, καθώς μεταξύ τους αναπτύσσεται μια τρυφερή ερωτική σχέση και ενώ η Μπέττυ/Νταϊάν ανεβαίνει τα σκαλιά του στάρντομ...

Τώρα το κλαμπ "Σιλένσιο" και δη το μπλε κουτί είναι η πύλη προς την πραγματικότητα, η οποία είναι το αντίστροφο.

Η Νταϊάν είναι η αβοήθητη της υπόθεσης: ήρθε στο Λ.Α. κερδίζοντας ένα διαγωνισμό ("I won this ON A JITTERBUG CONTEST") με την ελπίδα να γίνει σταρ και θα γίνει προστατευόμενη της Καμίλα, ήδη αναγνωρισμένης ηθοποιού και αρραβωνιαστικιάς του Τζάστιν Θέροουζ- Σκηνοθέτη (που στο όνειρο της Νταϊάν ήταν ένας λούζερ και μισός). Η Καμίλα θα τον προτιμήσει τελικά και θα χωρίσει με την Νταϊάν. Οργισμένη και γεμάτη από ζήλια και έρωτα, η δεύτερη θα βάλει να τη σκοτώσουν. Νιώθωντας όμως ενοχές (οι Ερινύες που τόσο ταιριαστά ξεπηδούν από το σύμβολο του Αμερικάνικου Ονείρου κουτάκι Κόκα-Κόλας- ΑΥΤΟ κυνήγησε η Νταϊάν και κατέληξε όπου κατέληξε) τινάζει τα μυαλά της στον αέρα.

Get it now? ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να δούμε τί θα γράψουμε εδω....

Καλύτερες ταινίες λοιπόν?? Καλύτερες ταινίες!!

-Λεωφορείον ο Πόθος...Βίβιαν Λι και Μάρλον Μπράντο...

Μπέργκμαν..σχεδόν τα πάντα...Αλλά για να γίνω πιο σαφής..θα πω"Καλοκαίρι με τη Μόνικα" "Η πηγή των Παρθένων" "Περσόνα" και "Άγριες Φράουλες.."

ΠΙΕΡ ΠΑΟΛΟ ΠΑΖΟΛΙΝΙ "Το θεώρημα"

2046 ΓΟΥΝΓΚ ΚΑΡ ΒΑΙ από τις καλύτερες ταινίες που έχω δεί στη ζωή μου..η ποίηση στο σινεμά σε όλο της το μεγαλείο

"Η κοιλάδα του Αβραάμ..." του ΝΤΕ ΟΛΙΒΕΙΡΑ.

"Ψεύτης ¨Ηλιος..." για όσους εκτιμούν τον ρώσικο κινηματογράφο και ένα άλλο διαμαντάκι που είδα φέτος το χειμώνα..."Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ" ενός νέου ρώσου Ταρκοφσκικού σκηνοθέτη..του οποίου το όνομα δεν θυμάμαι!!! :withstupid:

Επίσης...ΟΡΣΟΝ ΓΟΥΕΛΣ μονο και μονο για τον "Τριτο Ανθρωπο" και τον "Πολίτη Κειν".

΄ΛΑΡΣ ΦΟΝ ΤΡΙΡ καταρχάς για το υπέροχο "Δαμάζοντας τα κύματα" και έπειτα για το "Χορεύοντας στο σκοτάδι".

ΤΡΥΦΩ...για το "τελευταίο μετρό" και για την "Γυναίκα της Διπλανής πόρτας"

επίσης ένα άλλο που είδα πέρσι μου έκαντε φοβερή εντύπωση.. το "Η επέλαση των Βαρβάρων"

για να σκεφτω.....

Αμερικανιές που ήταν αξιοπρεπεις...θα πω το..

"Αγγλος Ασθενης..." "Το σπίτι των πνευμάτων" άντε και ενα "Τα χρόνια της Αθωότητας" για να μην είμαι τόσο αυστηρή...άντε άντε και ένα "Αμερικαν Μπιούτι"

θα σκεφτώ και αλλα με τον καιρό!!!

ααα μου άρεσε πάρα πάρα πολυ και το "Οι εραστές του Αρκτικού Κύκλου" και η κορυφαία του Αλμοδοβάρ κατά την ταπεινή μου γνωμη...ήταν το "ΜΙΛΑ ΤΗΣ". Αξεπέραστη στιγμή του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να δούμε τί θα γράψουμε εδω....

2046 ΓΟΥΝΓΚ ΚΑΡ ΒΑΙ από τις καλύτερες ταινίες που έχω δεί στη ζωή μου..η ποίηση στο σινεμά σε όλο της το μεγαλείο

O δηθενισμός σε όλο του το μεγαλείο.

και ένα άλλο διαμαντάκι που είδα φέτος το χειμώνα..."Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ" ενός νέου ρώσου Ταρκοφσκικού σκηνοθέτη..του οποίου το όνομα δεν θυμάμαι!!! :withstupid:

Αντρέι Ζιβάνοβιτς. Ή κάπως έτσι.

Αμερικανιές που ήταν αξιοπρεπεις...θα πω το..

"Αγγλος Ασθενης..."  "Το σπίτι των πνευμάτων" άντε και ενα "Τα χρόνια της Αθωότητας" να μην είμαι τόσο αυστηρή...άντε άντε και ένα "Αμερικαν Μπιούτι"

"Οργισμένο Είδωλο", "Καζίνο", "Τα Καλά Παιδιά", "Σταυρδρόμια Της Ψυχής", "Κράμερ Εναντίον Κράμερ", "Σχέσεις Στοργής", "Πέρα Από την Αφρική", "Οι Ασυγχώρητοι", "Πλατούν", "Η Λεπτή Κόκκινη Γραμμή", "Ε.Τ.", "Στενές Επαφές", "η Λίστα Του Σίντλερ", "Συνήθεις Ύποπτοι", "Η Λάμψη", "Μέταλ Τζάκετ", "Κουίζ Σόου", "Παλπ Φίξιον"/"Ρεζερβουαρ Ντογκς"/"Τζάκι Μπράουν", "Σέβεν", "Φάιτ Κλαμπ", "Η Σιωπή Των Αμνών", , "Μανόλια"/"Ξέφρενες Νύχτες","Μπλε Βελούδο"/ "Ατίθαση Καρδιά"/ "Χαμένη Λεωφόρος"/"Στρέιτ Στόρυ"/"Οδός Μαλχόλαντ", "Η Χάνα Και Οι Αδελφές της", "Μέρες Ραδιοφώνου", "Σφαίρες Πάνω Από Το Μπρόντγουεϊ", "Διαλύοντας το Χάρι", "Όλοι Λένε Σ'Αγαπώ", "Ο Παίκτης", "Στιγμιότυπα", "Η Μεγάλη Ανατριχίλα", "Η Παγοθύελλα", "Συνέντευξη Με Ένα Βρικόλακα", "Τρούμαν Σώου", "Ο Κύκλος Των Χαμένων Ποιητών",...μερικές ΜΟΝΟ άλλες "αμερικανιές" (και μόνο από τα τελευταία 25 χρόνια) που θα ήταν -χμ- "αξιοπρεπείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπημένες ταινίες, με σειρά προτίμησης:

1) The Godfather, part I

2) The Godfather, part II

3) A Clockwork Orange

4) Sin City

5) Mullholand Drive

6) Million Dollar Baby

7) Apocalypse Now

8) Silence of the Lambs

9) Citizen Kane

10) Requiem for a Dream

Όσο για την ερώτηση για το Mullholand: αν και η απάντηση που δόθηκε με καλύπτει, απλά θα έλεγα ότι είναι η πιο μαεστρικά σκηνοθετημένη ταινία που έχω δει, μια ταινία που η κάθε μία σκηνή έχει τη δική της ξεχωριστή σημασία... μόλις καταλάβεις τι γίνεται, πρέπει να την ξαναδείς και να ερμηνεύεις την κάθε σκηνή ξεχωριστά... τότε θα καταλάβεις την ιδιοφυϊα του David Lynch.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμενα παντως ρε παιδια το μαλχολαντ ντραιβ ψιλομαλακια μου φανηκε....Μονο η φαση με το λεσβειακο ελεγε... ;)

Νουμερο ενα ταινια για μενα ειναι το TRAINING DAY....Ντενζελ Γουασινγκτον σε ρολο διεφθαρμενου μπατσου με τις καλυτερες ατακες που εχω ακουσει....Επισης προσφατως ειδα το SIDEWAYS...Πολυ γελιο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω παντως αυτο που που θυμαμαι απο το Mullholand Drive ειναι οτι ηταν Ιουλιος και εκανε φοβερη ζεστη.Ειχα παρει η καλη σας μια empizza εβαλα να δω το φιλμ.....αρχιζω να emfood Μετα απο 20' (δε θυμαμαι καν που ειχε φτασει) ντριν το τηλεφωνο απο Ελλαδα μια απεγνωσμενη μανα που θα'στελνε την κορη της το Σεπτεμβρη στην emitaly και ηθελε πληροφοριες.Αποτελεσμα να κρυωσει η πιτσα μεσα στο κατακαλοκαιρο :huh: (φανταστειτε ποση ωρα με ειχε στο emphone ) να μη θυμαμαι τι ειχα δει.....ε νταξ σπαστηκα :angry: Εβαλα να το ξαναδω αλλα δεν......Ετσι το παρατησα κ βγηκα :splaaaats:

Τελικα να το ξαναπαρω το εργο ή embaaaembaaa ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.