Jump to content

[προσωποπαγής θέση] Διορισμός σε προσωποπαγή θέση


Recommended Posts

ρε παιδια εχω μπερδευτει τελειως ...εχω δηλωσει στο παπανικολαου γενικη ιατρικη και η σειρα μου αυτη τη στιγμη αντιστοιχει στην 11 θεση...

δηλαδη ασ πουμε οτι στο περιπου τον 10/2012 θα ειμαι υπο διορισμο???επηρεαζται η αναμονη μου απο τις προσωποπαγεισ τοποθετησεις???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 133
  • Created
  • Last Reply

Αν υπάρχουν γυναίκες συνάδελφοι διορισμένοι και λάβουν άδεια κυήσεως μπορεί να διοριστείς και νωρίτερα από τις αρχές του 2013, αλλιώς το αργότερο σε δύο χρόνια το πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

καταργουνται τελικα οι προσωποπαγεις θεσεις?

συμφωνα με το νομοσχεδιο που ψηφιστηκε

Άρθρο 77

Καταργούμενες διατάξεις

..................................

5. Η παρ. 6 του άρθρου 25 του ν. 3868/2010 (ΦΕΚ 129Α΄) «Αναβάθμιση του Εθνικού Συστήματος Υγείας και λοιπές

διατάξεις αρμοδιότητας του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης» καταργείται αναδρομικά από την ημερομηνία ισχύος της.

6. Το άρθρο 22 του ν. 3730/2008 (ΦΕΚ 262 Α΄) καταργείται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταργουνται τελικα οι προσωποπαγεις θεσεις?

συμφωνα με το νομοσχεδιο που ψηφιστηκε

Άρθρο 77

Καταργούμενες διατάξεις

..................................

5. Η παρ. 6 του άρθρου 25 του ν. 3868/2010 (ΦΕΚ 129Α΄) «Αναβάθμιση του Εθνικού Συστήματος Υγείας και λοιπές

διατάξεις αρμοδιότητας του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης» καταργείται αναδρομικά από την ημερομηνία ισχύος της.

6. Το άρθρο 22 του ν. 3730/2008 (ΦΕΚ 262 Α΄) καταργείται.

Άρθρο 22

1. Σε περίπτωση που ειδικευόμενος ιατρός λάβει άδεια για πραγματοποίηση μεταπτυχιακών σπουδών ή άδεια κύησης και λοχείας και η άδεια αυτή υπερβαίνει τις τριάντα (30) ημέρες, τοποθετείται στη θέση του ο επόμενος ειδικευόμενος ιατρός ως υπεράριθμος σε προσωποπαγή θέση ειδικευόμενου ιατρού που συνιστάται με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης. Η θέση αυτή καταργείται με την ολοκλήρωση του χρόνου ειδικότητας του προηγούμενου ειδικευόμενου ιατρού, οπότε και ο διορισμένος στην προσωποπαγή θέση ειδικευόμενος ιατρός τοποθετείται στην κενωθείσα θέση για το χρονικό διάστημα που υπολείπεται για την ολοκλήρωση του χρόνου ειδικότητας του. Η διάταξη αυτή δύναται να ισχύσει άπαξ για κάθε ειδικευόμενο ιατρό και δεν μπορεί να εφαρμοστεί στις περιπτώσεις ειδικευόμενων ιατρών που έχουν τοποθετηθεί, ως εκ της εφαρμογής της.

2. Η διάταξη της παραγράφου 1 έχει εφαρμογή και στους ιατρούς υπόχρεους υπηρεσίας υπαίθρου.

3. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης δύνανται να ρυθμισθούν οι ειδικότερες λεπτομέρειες εφαρμογής των δύο προηγούμενων παραγράφων.

4. Ιατροί που οφείλουν μέχρι έξι (6) μήνες χρόνο ειδικεύσεως, δύνανται, προς ολοκλήρωση του οφειλόμενου χρόνου, με αίτηση τους στην αρμόδια υπηρεσία των Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων να τοποθετηθούν ως άμισθοι υπεράριθμοι σε κατάλληλη για τον οφειλόμενο χρόνο κλινική ή εργαστήριο. Ο οφειλόμενος χρόνος δύναται να αφορά είτε το εισαγωγικό είτε το κύριο μέρος της ειδικότητας. Ο αριθμός αυτών των άμισθων υπεραρίθμων ειδικευομένων ανά κλινική ή εργαστήριο δεν μπορεί να υπερβαίνει τους δύο (2).

Πάει κι αυτή η διευκόλυνση...Το θέμα είναι τι θα γίνει με αυτους που ήδη είναι διορισμένοι ή υπό διορισμό σε προσωποπαγή θέση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!! ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟΤΕΡΟ?? ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΗ ΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΙΣ 20 ΔΕΚΜΒΡΙΟΥ 2010 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΥΠΟΥΡΓΟ Η ΓΕΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ ΑΝ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ Ο ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ? ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΦΕΚ? ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί καποιος που να γνωρίζει καλα να μας πει αν οντως καταργήθηκαν οι προσωπαγής λόγω κύησης;

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΤΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΤΩΝ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΣΩΝ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΚΕΜΡΕΙΟ Η ΚΑΙ ΤΟΝ ΝΟΕΜΡΙΟ!!! ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΠΟ ΤΙΣ 20 ΔΕΚΕΜΒΡΗ, ΤΑ ΕΤΟΙΜΑΣΑΝ ΓΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΠΟΥ ΚΑΤΑΡΓΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΕΙΣ, ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ Ο ΓΓ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ!!! ΤΟΥΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΧΥ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ, ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ...

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΛΗΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΤΡΟ Η ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΟ leukippos1983@yahoo.gr ΓΙΑ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

!!!!!!!!!!!!!

στο υπο συζητηση νομοσχεδιο για τον εοπυυ προωθειται διαταξη για την δυνατοτητα διακριθεντες αθλητες κατοχοι πτυχιου ιατρικης να διοριζονται ως υπεραριθμοι ειδικευομενοι σε προσωποπαγεις θεσεις.

!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.