Jump to content

[προσωποπαγής θέση] Διορισμός σε προσωποπαγή θέση


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 133
  • Created
  • Last Reply

Οι συνάδελφοι, που θα διορίζονται με βάση το νέο μέτρο, θα επισημαίνονται στις διάφορες λίστες (πχ στα αντίστοιχα site των νομαρχιών); Θα ήταν χρήσιμο για να μπορεί κάποιος να υπολογίσει με ακρίβεια τον χρόνο αναμονής και να μην ανακαλύπτει εκ των υστέρων ότι κάποιες θέσεις (δηλ των εγκύων) είναι ήδη δεσμευμένες από τους αντικαταστάτες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

μηπως εννοει την (επιτελους) ενεργοποιηση του καινουριου νομου με τις αδειες εγκυμοσυνης?

ναι ναι ναι, λογικα αυτο θα ειναι.

let's sum up quickly: εστω οτι μια ευτυχισμενη ειδικευομενη ξυπνα ενα ωραιο πρωινο φιαχνει ρομαντικο πρωινο, το σερβιρει στον πασα της ,εεεεεεεε μπαρντον στο συζυγο και μεταξυ κανατας με φρεσκο χυμο πορτοκαλι (στημμενο απο τα χερακια της οχι τα ετοιματζιδικα) και βαζου με κοκκινα τριανταφυλλα,ο προκομενος ρωτα απορημενος:

-αγαπη μου, τι ειναι αυτα τα βρεφικα παπουτσακια πανω στο τραπεζι μας?

και εκεινη με ενα φωτεινο χαμογελο του απαντα

-μπουμπουνα μου, μα δεν καταλαβες?θα γινεις πατερουλης....κλπκλπ

οχιιιιιιιι συμφοριτες και συμφοριτισσες, αυτο που μολις διαβασατε δεν ειναι περιγραφη διαφημισης βιταμ ή βρεφικων πανων , whatever. ειναι η αρχη του εξης καταρρακτη γεγονοτων.

η ευτυχισμενη μελλουσα ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΗ μαμα παιρνει την αδειουλα της,πληρωνεται φυσικα, και παει στο σπιτακι της και περιμενει ομορφα τον ερχομο του μωρου της

ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ομως ανοιγει και η θεση για τον νουμερο ενα στη λιστα κουρασμενο σε εναμονη οψιμο ειδικευομενο η οποια κιανουρια θεση βαφτιζεται ως προσωποπαγης και ο ιδιος ο νεος δηλαδη ειδικευομενος ξεκινα ως υπεραριθμος ειδικευομενος που θΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ και θα την εχει ΜΕΧΡΙ να ολοκληρωσει τον χρονο που εχει δηλωσει.η προσωπαγης θεση παυει να ισχυει με το περας του χρονου ειδικευσης του συγκεκριμενου ανθρωπου.

οταν επιστρεψει η μανουλα ολοι θα ειναι μεσα στην τρελλη χαρα.και η μανουλα που δεν εχει χασει τιποτα απο αποψη ειδικοτητας και ο ειδικευομενος εκεινος που επωφεληθηκε απο την εγκυμοσυνη της συναδελφου και η κλινικη που θα εχει δυναμικο.

γιαυτο σας λεω αδελφια, η ωρα της σωτηριας μας δεν αργει.

ΥΓ:εσυ κουκλα μου που κανεις χειρουργικη εκει που θα κανω (αν ποτε ξεκινησω δηλαδη) και εγω και καποια στιγμη θα παρω τη θεση σου(αν δε μου εχεις βγαλει την ψυχη μεχρι τοτε),ναι ναι ναι σε εσενα μιλαω, εσυ λοιπον, ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΑ???????????εμας δε μας σκεφτεσαι που ειμαστε εν αναμονη και ξεροσταλιαζουμε τοσα χρονια για 6 καψερους μηνες χ?εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε?

και αν δε σκεφτεσαι εμας, δεν πειραζει, καντο για τη φουκαριαρα τη μανουλα σου βρε αγαπουλα.ωωωωωωωωωωω

λοιπον ελπιζω να καταλαβατε τι σημαινει προσωποπαγης θεση.

αντε παναγια μου και στα δικα μου!!!!!!!γιατι η αναμονη αρχιζει να μας εξαντλει.

παω για νανι, με ξενυχτησατε παλι , παλιοπαιδα.

μεχρι να τα ξαναπουμε, σας φιλω "ΑΠΟ ΝΟΤΟ ΜΕΡΙΑ" γλυκα στο προσκεφαλι (ετσι δεν κανουν οι μανες?)

SWEET DREAMS ΑΓΑΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω ότι αυτό γίνεται μόνο κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες. Απ' ότι μου είπαν στο ΠΠΓΝΠ, αυτό μπορεί να γίνει μόνο εφόσον η κύηση θεωρείται προβληματική, επεπλεγμένη (επαπειλούμενη αποβολή κλπ). Επαναλαμβάνω, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος γι αυτό, μεταφέρω απλά πληροφορία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την άλλη με απλά λόγια, διορισμός σε προσωποπαγή θέση, σημαίνει διορισμός σε θέση που ανοίγει για σένα, για το πρόσωπό σου. Μέχρι πρότινος, προσωποπαγείς ήταν οι θέσεις των υπερ"βυσμάτων".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω ότι αυτό γίνεται μόνο κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες. Απ' ότι μου είπαν στο ΠΠΓΝΠ, αυτό μπορεί να γίνει μόνο εφόσον η κύηση θεωρείται προβληματική, επεπλεγμένη (επαπειλούμενη αποβολή κλπ). Επαναλαμβάνω, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος γι αυτό, μεταφέρω απλά πληροφορία.

Κάνουν λάθος. Είναι για κάθε ειδικεύομενη που παίρνει άδεια κυήσεως. Μη σας παραμυθιάζουν. Κυνηγήστε την κάθε περίπτωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω ότι αυτό γίνεται μόνο κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες. Απ' ότι μου είπαν στο ΠΠΓΝΠ, αυτό μπορεί να γίνει μόνο εφόσον η κύηση θεωρείται προβληματική, επεπλεγμένη (επαπειλούμενη αποβολή κλπ). Επαναλαμβάνω, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος γι αυτό, μεταφέρω απλά πληροφορία.

Κάνουν λάθος. Είναι για κάθε ειδικεύομενη που παίρνει άδεια κυήσεως. Μη σας παραμυθιάζουν. Κυνηγήστε την κάθε περίπτωση.

Έχεις δίκιο. Μόλις το τσέκαρα. Νόμος 3730/2008, άρθρο 22, παρ. 1

Σε περίπτωση που ειδικευόμενος ιατρός λάβει άδεια για πραγματοποίηση μεταπτυχιακών σπουδών ή άδεια κύησης και λοχείας και η άδεια αυτή υπερβαίνει τις τριάντα (30) ημέρες, τοποθετείται στη θέση του ο επόμενος ειδικευόμενος ιατρός ως υπεράριθμος σε προσωποπαγή θέση ειδικευόμενου ιατρού που συνιστάται με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης. Η θέση αυτή καταργείται με την ολοκλήρωση του χρόνου ειδικότητας του προηγούμενου ειδικευόμενου ιατρού, οπότε και ο διορισμένος στην προσωποπαγή θέση ειδικευόμενος ιατρός τοποθετείται στην κενωθείσα θέση για το χρονικό διάστημα που υπολείπεται για την ολοκλήρωση του χρόνου ειδικότητας του. Η διάταξη αυτή δύναται να ισχύσει άπαξ για κάθε ειδικευόμενο ιατρό και δεν μπορεί να εφαρμοστεί στις περιπτώσεις ειδικευόμενων ιατρών που έχουν τοποθετηθεί, ως εκ της εφαρμογής της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Μέχρι σήμερα υπήρχαν τα εξής δεδομένα:

80 θέσεις στο νομό αττικής και 80 περίπου θέσεις στην υπόλοιπη Ελλάδα.

160 θέσεις που θα έπρεπε να εγκριθεί το κονδύλιο από το υπουργείο οικονομικών.

Μαζί με αυτές τις θέσεις περιμένουν έγκριση και οι 500 νέες θέσεις ειδικότητας.

Και ενώ η διαδικασία βρισκόταν σε πολύ καλό στάδιο δημιουργήθηκαν τα γνωστά προβλήματα ερμηνείας του νόμου.

Η αρχική απόφαση ήταν να ισχύσει ο νόμος από 10 Απριλίου (αν θυμάμαι καλά την ημερομηνία), δηλαδή όσες ειδικευόμενες λάμβαναν την άδεια μετά την ημερομηνία έκδοσης της εγκυκλίου. Ετοιμάστηκαν λίστες από τα νοσοκομεία στάλθηκαν στις νομαρχίες και με τη σειρά τους στο υπουργείο.

Κάποιοι όμως συνάδελφοι μέσω δικηγόρων υποστήριξαν πως ο νόμος πρέπει να εφαρμοστεί από την ημερομηνία κυκλοφορίας του ΦΕΚ (τέλη του χρόνου) κάτι που σημαίνει νέες λίστες, νέες διαδικασίες....και επιπλέον θέσεις....και επιπλέον χρήματα... :lol:

Μια επισήμανση στο όλο μπάχαλο....

Αν ισχύσει από την ημερομηνία κυκλοφορίας του ΦΕΚ, πριν 5-6 μήνες δηλαδή, υπάρχει η περίπτωση η αδειούχα τότε συνάδελφος να έχει ήδη επιστρέψει στην εργασία της και γιατί όχι να έχει τελειώσει και την ειδικότητά της.

Σόδομα και γόμορα τα έκαναν πάλι :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι συνάδελφοι, που θα διορίζονται με βάση το νέο μέτρο, θα επισημαίνονται στις διάφορες λίστες (πχ στα αντίστοιχα site των νομαρχιών); Θα ήταν χρήσιμο για να μπορεί κάποιος να υπολογίσει με ακρίβεια τον χρόνο αναμονής και να μην ανακαλύπτει εκ των υστέρων ότι κάποιες θέσεις (δηλ των εγκύων) είναι ήδη δεσμευμένες από τους αντικαταστάτες.

Παντως αν καταλαβα καλα αν δεν εισαι πρωτος στη λιστα αναμονης δεν εχεις και κανενα οφελος...

Η πρωτη κανονικη θεση που θα ανοιξει ,αν η μαμα εχει γυρισει στη δουλεια, παει σε αυτον που εχει ηδη μπει ως υπεραριθμος.

Αν ανοιξει αλλη κανονικη θεση οσο η μαμα ειναι σε αδεια, τοτε την θεση την παιρνει ο πρωτος στη λιστα και οχι αυτος που ειναι στη προσωποπαγη θεση.

Σωστος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κατάλαβα καλά πάντως όλα αυτά...εφόσον έχει διοριστεί ένας ή και παραπάνω άτομα σε προσωποπαγείς θέσεις,είναι ψιλο-αδύνατό να υπολογίσεις πλέον με σιγουριά την ημερομηνία έναρξης της ειδικότητάς σου,εφόσον βρίσκεσαι μετά από αυτούς στη λίστα!Δηλ.από τη μία μπορεί η θέση σου να ανοίγει όταν φύγει η εγκυμονούσα(κλπ κλπ κλπ) βάσει του αριθμού προτεραιότητας στη λίστα και να υποτίθεται ότι θα πάρεις τη θέση της,αλλά εφόσον η θέση έχει ήδη πληρωθεί(με δεδομένο ότι ο χρόνος ειδίκευσης του ατόμου που πήρε τον προσωποπαγή διορισμό είναι μεγαλύτερος από τον χρόνο που θα χρειαζόταν για την εγκυμονούσα να ολοκληρώσει την ειδικότητά της)-δεν διορίζεσαι ακόμα,παίρνεις την ακριβώς επόμενη θέση...ενώ από την άλλη αν υποθέσουμε ότι το άτομο που έλαβε την προσωποπαγή θέση,ολοκλήρωσε το χρόνο ειδίκευσής του πριν η εγκυμονούσα ολοκληρώσει το δικό της χρόνο ειδίκευσης,η θα διοριστείς στη θέση της,μιας και η προσωποπαγής θέση έχει πάψει να ισχύει!!!!!

Τα έχω καταλάβει σωστά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσοι είναι σε θέσεις "υπό διορισμό σε προσωποπαγή θέση", μπορούν να μάθουν τον αριθμό πρωτ. του διορισμού τους για να δηλώσουν το επόμενο μέρος της ειδικότητάς τους. Αυτό σημαίνει πως σύντομα θα τον παραλάβουν κιόλας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Να σας ενημερώσω ότι έχει προκύψει μεγάλο πρόβλημα με τις προσωποπαγείς θέσεις και θα φανεί σε λίγο. Ήδη σε νοσοκομεία, όπως το Αγία Σοφία και το Αγλαϊα Κυριακού που έχουν πολλούς ειδικευόμενους έχουν ανοίξει οργανικές θέσεις μετά τις προσωποπαγείς και στις 5/6/09 βγήκε το ΦΕΚ για 2 άτομα σε κάθε νοσοκομείο που διορίστηκαν και ξεκίνησαν ειδικότητα ενώ είχαν δηλώσει για ειδικότητα μετά από αυτούς που ήταν στις προσωποπαγείς θέσεις. Το ίδιο έγινε και σε μια θέση ΩΡΛ στο Παίδων Πεντέλης. Το ίδιο θα γίνει σε λίγο και σε άλλα νοσοκομεία, που έχουν αδειάσει θέσεις μετά από τις 80 προσωποπαγείς που άνοιξαν στις 15/5, γιατί αυτοί ακολουθούν την κανονική διαδικασία που χρειάζεται μόνο 1,5 μήνα. Εμείς έχουμε ήδη διαμαρτυρηθεί στο Υπουργείο, που υποτίθεται ότι κάνει ότι μπορεί για να επιταχύνει τη διαδικασία, αλλά από τις 15/5 που έφυγε το χαρτί από τη Νομαρχία στο Υπουργείο, έφτασε στην Υπηρεσία Δημοσιονομικού Ελέγχου στις 1/7/09 και είναι ακόμα εκεί. Μετά πρέπει να πάει για πίστωση στο λογιστήριο του κράτους και ποιος ξέρει πόσο καιρό θα κάνει να πάρει έγκριση. Μέχρι τότε σίγουρα θα έχουν διοριστεί οι επόμενοι στις θέσεις που θα έπρεπε να είχαν πάρει οι πρώτοι στις λίστες.

Γι' αυτό, συνάδελφοι, όσοι περισσότεροι ενημερωθούμε και πάμε στο Υπουργείο να παραπονεθούμε για την καταπάτηση της λίστας αναμονής, τόσο πιθανότερο είναι να γίνει κάτι. Μόνο έτσι μπορούμε να πιέσουμε, γιατί δικηγόρος που συμβουλευτήκαμε μας είπε ότι μέχρι να λυθεί το θέμα δικαστικά (δηλαδή να γίνει προσβολή των διορισμών που έγιναν μετά τις προσωποπαγείς) θα έχουν περάσει μήνες. Αν, βέβαια δεν λυθεί το θέμα άμεσα θα πρέπει να γίνει και αυτό αναγκαστικά. Τουλάχιστον να πιέσουμε να επιταχυνθεί η διαδικασία, γιατί ήδη φαίνεται να επιβραδύνεται χωρίς να γνωρίζει κανείς ποιους εξυπηρετεί αυτή η καθυστέρηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε, το θέμα το έχω συζητήσει με την αρμόδια προϊσταμένη στο τμήμα ειδικοτήτων του υπουργείου εδώ και ένα μήνα περίπου όταν μου ανέφερε το πρόβλημα συνάδελφος που ήταν "υπό διορισμό" σε προσωποπαγή θέση σε νοσοκομείο της Αττικής.

Εξηγώντας την κα Αρβανίτη πως δεν είναι δυνατόν συνάδελφοι που βρίσκονται στην πρώτη θέση της λίστας να διοριστούν αργότερα από τους συναδέλφους που βρίσκονται στην δεύτερη ή ακόμα και τρίτη θέση μου απάντησε πως γνωρίζει το πρόβλημα το τμήμα ειδικοτήτων και θα προβεί στις κατάλληλες ενέργειες ώστε να μην συμβεί καμία αδικία λόγω γραφειοκρατικών προβλημάτων.

Θα σου ζητούσα αν σου είναι εύκολο, όπως και τον οποιοδήποτε συνάδελφο παρατηρήσει κάτι σχετικό με το ζήτημα αυτό να το δημοσιεύσει στο forum και να είσαι σίγουρος πως δεν πρόκειται να υπάρξει καμία αδικία.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή θίγομαι και εγώ άμεσα το έχω κυνηγήσει αρκετά το θέμα και είναι ήδη αργά, γιατί έχουμε ήδη αδικηθεί. Με το έγγραφο με Αρ. Πρωτ.Οικ. 11241 στις 14/5/09 εστάλησαν τα στοιχεία μου και άλλων 3 ατόμων που ήμασταν πρώτοι στην λίστα για τοποθέτηση σε προσωποπαγή θέση ειδίκευσης στην ειδικότητα της Παιδιατρικής στο νοσοκομείο Παίδων «Αγία Σοφία». Στις 15/5/09 εστάλησαν τα στοιχεία 2 ατόμων που βρίσκονταν κάτω από εμάς (Πουκουλίδου και Καλαμπούκας) για διορισμό σε κανονικές θέσεις που άδειασαν, οι οποίοι φυσικά είχαν δηλώσει για ειδικότητα 1,5 και 2 μήνες μετά από εμάς. Από τότε έχουν σταλεί ακόμα 4 προσωποπαγείς θέσεις και 9 οργανικές. Σας ενημερώνω ότι έχουν ήδη εγκριθεί οι διορισμοί των Πουκουλίδου και Καλαμπούκα με την υπουργική απόφαση Υ10δ/68113/05-06-09 από τις 5/6/09 και ότι, όπως με ενημέρωσε το γραφείο προσωπικού του Αγία Σοφία, έχουν ήδη αναλάβει... Και το φαινόμενο θα συνεχιστεί.

Στις 22/6/09 που ήδαμε στο site της Νομαρχίας ότι τα ονόματά τους δεν ήταν πια "υπό διορισμό" αλλά ήταν διορισμένοι πήγαμε στο Υπουργείο Υγείας και μιλήσαμε και με την κα Αρβανίτη, και με την κυρία Παπανότη (προϊσταμένη Νομικών Προσώπων) και με τη Γενική Γραμματέα, η οποία ενημέρωσε τον Υφυπουργό για να επιταχυνθούν οι διαδικασίες διορισμού των προσωποπαγών θέσεων. Όπως όμως όλοι δήλωσαν, λόγω των αναγκών των νοσοκομείων δεν μπορούν να σταματήσουν τους διορισμούς των επόμενων από εμάς, γιατί δεν υπάρχει λέει νομικό πλαίσιο. Στις 22/6/09 το χαρτί με τα 80 ονόματα βρισκόταν στο γραφείο του κυρίου Ριζά και τελικά υπογράφηκε στις 30/6/09 οπότε και εστάλησαν στην Υπηρεσία Δημοσιονομικού Ελέγχου για να πάνε στο λογιστήριο του κράτους (1,5 μήνας στο Υπουργείο Υγείας,

ενώ ήδη έχουν πάει οι διορισμοί στους επόμενους από εμάς στη λίστα).

Χτες, 7/7/09 ο κύριος Τζαντζάρας στην ΥΔΕ μου είπε στο τηλέφωνο, ότι του έχουν πάει τα χαρτιά, αλλά μόνο σε ένα αντίγραφο, ενώ για να τα στείλει στο λογιστήριο του κράτους χρειάζονται 2. Στο Υπουργείο Υγείας στο γραφείο Ειδικευομένων ισχυρίζονται ότι χρειάζεται μόνο 1 αντίγραφο και πάνε τα χαρτιά στο λογιστήριο του κράτους μέσω του ΥΔΕ. Το θέμα είναι ότι υπάρχει μια αδικαιολόγητη καθυστέρηση και δεν ξέρουμε τι εξυπηρετεί. Επίσης δεν γνωρίζει κανείς να μας πει αν και εφόσον φτάσει κάποια στιγμή στο Λογιστήριο του

Κράτους πόσο καιρό θα χρειαστεί για να εγκριθεί η πίστωσή μας, η οποία θεωρήτικά έχει κατοχυρωθεί με Νόμο του Κράτους. Σήμερα ο κύριος Τζαντζάρας έλειπε και μας είπαν να παρουμε αύριο για να ενημερωθούμε για το τι έχει γίνει.

Όπως βλέπετε συνάδελφοι, δεν αρκούν οι διαβεβαιώσεις της κυρίας Αρβανίτη. Το θέμα είναι ότι στην πράξη η όλη διαδικασία καθυστερεί απαράδεκτα. Και όπως πληροφορήθηκα, η διαδικασία της πίστωσης στο Λογιστήριο του Κράτους μπορεί να πάρει κάτι μήνες, γιατί πρέπει να περάσει από 6 άτομα. Όσοι λοιπόν χαρήκαμε που μπήκαμε υπό διορισμό σε προσωποπαγείς θέσεις μπορούμε τώρα να πάμε διακοπές και να βλέπουμε τους επόμενους από εμάς να διορίζονται στις θέσεις που αδειάζουν και που θα έπρεπε να έχουμε εμείς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαπιστώνω την ευκολία της δημοσίευσης των ονομάτων των συναδέλφων που διορίστηκαν και την αποφυγή της αναφοράς του δικού σου ονόματος.

Η πάγια ελληνική τακτική, δημοσιεύω ονόματα συναδέλφων αλλά ακόμα κι ενώ έχω δίκαιο αποφεύγω να καταγγείλω επώνυμα την αδικία.

Στο θέμα μας.....

Η κα Αρβανίτη απλά ως έμπειρη στα θέματα αυτά είχε επισημάνει το πρόβλημα από την ψήφιση του νόμου τον Δεκέμβριο για τη δημιουργία του προβλήματος.

Η λύση του προβλήματος δεν βρίσκεται ούτε στην κα Παπανότη αλλά ούτε στην κα Τσαγδή.

Βάσει του νόμου (ΦΕΚ 1232 τεύχος Β' της 4ης Δεκ 1998), τον οποίο επικαλείται στις αποφάσεις πρόσληψης ιατρών και τοποθέτησης για ειδίκευση σε Νοσηλευτικά Ιδρύματα, δεν θα έπρεπε να υπογραφεί διορισμός από τον Υπουργό Υγείας για συνάδελφο που βρίσκεται σε λίστα αναμονής ενώ πριν δεν έχει υπογραφεί για τους συναδέλφους που βρίσκονται σε καλύτερη θέση προτεραιότητας.

Το λάθος βρίσκεται στον αρμόδιο υπουργό και ΟΦΕΙΛΕΙ να το διορθώσει, αλλιώς δεν θα είναι λάθος αλλά παρανομία.

Λυπάμαι που θα το πω, αλλά κάποιοι εκεί μέσα οδηγούνται σε παρόμοιες αποφάσεις γιατί απλά...."βρίσκουν και τα κάνουν".

Προσωπικά αν μου είχε δημιουργηθεί παρόμοιο πρόβλημα θα ΑΝΑΓΚΑΖΑ τον κάθε υπεύθυνο να ανακαλέσει τις αποφάσεις διορισμών των συναδέλφων.

Υ.Γ. Αν τώρα εμφανιστεί ο sleep και ο κάθε sleep και πει τίποτα Θεϊκό για τον doctor s και τον κάθε doctor s θα φταίει ο sleep;

Εγώ απλά θα επικροτήσω οποιοδήποτε σχόλιό του ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Τα χαρτιά για τους 80 διορισμούς βρίσκονται στο Λογιστήριο του Κράτους από την προηγούμενη Δευτέρα. Σύμφωνα με το τμήμα Ειδικοτήτων δεν θα αργήσουν να ετοιμαστούν από εκεί. Τώρα θα δούμε πόσο απέχει η θεωρία από την πράξη. Γενικά όσο πιέζουμε εμείς τόσο θα πιέσουν και από το Υπουργείο Υγείας στο Λογιστήριο για να υπογραφεί πιο γρήγορα η πίστωση. Πάντως όποιος θέλει να μάθει αν έχουν διοριστεί άλλοι που ήταν στη λίστα μετά από αυτόν καλό θα είναι να παίρνει κατευθείαν στο γραφείο προσωπικού του Νοσοκομείου του και όχι μόνο στη Νομαρχία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΓΕΝΙΚΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ

Υπηρεσία Δημοσιονομικού Ελέγχου Υπουργείου Υγείας & Κοινωνικής Αλληλεγγύης

2106987785

Προϊσταμένη : κα Τζαβάρα

Υπεύθυνη : κα Δελληγιάννη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Συναδελφοι,καλημερα.Θα ηθελα να ζητησω τη συμβουλη σας για ενα θεμα που προεκυψε μολις χτες(η μαλλον τοτε το καταλαβα εγω,γυρνωντας απο διακοπες).Διαπιστωσα οτι ενω ειμαι υπο διορισμο σε προσωποπαγη θεση,καποια ατομα που ειναι ΜΕΤΑ απο μενα στη λιστα εχουν ηδη διοριστει.Σε επικοινωνια με το υπουργειο παραδεχτηκαν οτι ετσι ειναι και οτι εχω δικιο.Εριξαν το φταιξιμο στο γενικο λογιστηριο του κρατους το οποιο καθυστερησε το διορισμο μου(και αλλων 5-6 μαζι με μενα) και τους "ξεφυγαν" οι επομενοι διορισμοι.

Τι με συμβουλευετε να κανω?(εκτος του να τα σπασω ολα και να με συλλαβουν,αυτο ειναι το plan B).Δεν περιμενω και πολλα,αλλα θελω να τους αναστατωσω εστω και για την τιμη των οπλων,για να μην κανουν τετοιες χοντραδες.

Καθε αποψη δεκτη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήγαινε σε ένα δικηγόρο να σου πει τι επιλογές έχεις, μετά επιλέγεις. Θεωρητικά μπορείς να ζητήσεις έγγραφη εξήγηση και στη συνέχεια μπορείς να προχωρήσεις με εξώδικο ή ό,τι άλλο χρειαστεί. Και μόνο το πρώτο να κάνεις θα τους φοβίσει αρκετά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηγα παλι απο το υπουργειο οπου και ακουσα καμια 10αρια συγνωμες στο συνολο,απο υπαλληλους διαφορων βαθμιδων.Μου υποσχεθηκαν οτι θα τελειωσει πολυ συντομα η διαδικασια,εννοειται σε 2-3 μερες εγω θα ειμαι παλι εκει.Off the record εμαθα οτι τα ατομα που διοριστηκαν ειχαν πολυ καλο USB2.0 βυσμα....Επισημως φταιει το Γενικο Λογιστηριο,το χαος που επικρατει με τους διορισμους,η καινουρια διαταξη με τις προσωποπαγεις θεσεις(επισης ο αναδρομος Ερμης,ο Κοκκαλης,τα Νεφελιμ κλπ κλπ) με αποτελεσμα καποιες αποφασεις διορισμων να "ξεφευγουν" ενω δε θα επρεπε....

Σε επικοινωνια με φιλο δικηγορο,μου ειπε οτι η σωστη διαδικασια ειναι η αγωγη εναντιον του δημοσιου για την ανακληση των διορισμων και την χρηματικη αποζημιωση.Δυστυχως αυτη ειναι μια διαδικασια που μπορει να παρει απο 3 ως 5 χρονια,μεχρι τοτε μαλλον θα εχω τελειωσει την ειδικοτητα.Χαμενος κοπος και χρηματα δηλαδη.

Προσανατολιζομαι στο να τους στειλω εξωδικο,αν δεν δω αποτελεσματα(να παρω το διορισμο μου δηλαδη) μεχρι το τελος της εβδομαδας.Δεν περιμενω κανενα φοβερο αποτελεσμα απο το εξωδικο,περα απο το να τους ταρακουνησω λιγο.

Αν καποιος γνωριζει αλλη διαδικασια που θα μπορουσα να ακολουθησω,ας ριξει καμια ιδεα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Off the record εμαθα οτι τα ατομα που διοριστηκαν ειχαν πολυ καλο USB2.0 βυσμα....

http://www.pcw.gr/Article/Latest/USB3_high_speed_trasfer_data_system_on_chip/179-4514.html

Σύντομα η νέα USB 3.0

25 Αυγούστου 2009 [Σχόλια:0]

Αποστολή σε φίλο Εκτύπωση

Η Symwave, που αναπτύσσει USB 3.0 chips δηλώνει ότι είναι πλέον δυνατή η μεταφορά 500MB σε μόλις 1 δευτερόλεπτο

Η Symwave, μία από τις εταιρείες που σχεδιάζει υλικό σιλικόνης για USB 3.0, αποκάλυψε πρόσφατα, στο συνέδριο Hot Chips, περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το SOC (System On Chip), το οποίο χρησιμοποιεί πρότυπα υψηλών ταχυτήτων.

H USB 3. – η οποία είχε ανακοινωθεί τον περασμένο Νοέμβριο- έχει σχεδιαστεί ώστε να παρέχει συνολικό όγκο έως και 5Gbps σε σχέση με τα 480Mbps της USB 2.0.

Σύμφωνα με την εταιρεία το USB 3.0 SOC θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε εξωτερικές συσκευές αποθήκευσης, οι οποίες θα έχουν τη δυνατότητα μεταφοράς δεδομένων σε ταχύτητα έως και 500Mbps.

Η εταιρεία προσπαθεί να λύσει το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν πολλοί καταναλωτές και επιχειρήσεις καθώς χρησιμοποιούν ολοένα και περισσότερο multimedia περιεχόμενο υψηλής ευκρίνειας καθιστώντας απαραίτητη την ανάγκη για μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο.

Όπως δήλωσε ο αντιπρόεδρος της Symwave, Gideon Intrater, "το SATA (Serial Advanced Technology Attachment) I/O πρωτόκολλο, το οποίο χρησιμοποιείται στους περισσότερους σκληρούς, μπορεί να μεταφέρει περίπου 300Mbps, ενώ η USB 2.0 τυπικά μεταφέρει μόλις 20MB με 30MB ανά δευτερόλεπτο. Η USB 2.0 ήταν καλή για σκληρούς μέχρι 100GB. Τώρα είναι απλά πολύ αργή".

Συγκρίνοντας τις δύο, η μεταφορά μιας ταινίας υψηλής ευκρίνειας 25GB θα έπαιρνε 13,9 λεπτά μέσω USB 2.0 και μόλις 70 δευτερόλεπτα με το νέο πρωτόκολλο, σύμφωνα με το USB Implementation Forum. Τα περιεχόμενα 1GB thumb drive θα μπορούσαν να μεταφερθούν σε μόλις 3,3 δευτερόλεπτα.

Η εταιρεία έχει αναπτύξει πρωτότυπα του νέου SOC και ευελπιστεί ότι μέχρι το τέλος του έτους θα κυκλοφορήσουν συστήματα βασισμένα στο συγκεκριμένο πρότυπο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηγα παλι απο το υπουργειο οπου και ακουσα καμια 10αρια συγνωμες στο συνολο,απο υπαλληλους διαφορων βαθμιδων.Μου υποσχεθηκαν οτι θα τελειωσει πολυ συντομα η διαδικασια,εννοειται σε 2-3 μερες εγω θα ειμαι παλι εκει.Off the record εμαθα οτι τα ατομα που διοριστηκαν ειχαν πολυ καλο USB2.0 βυσμα....Επισημως φταιει το Γενικο Λογιστηριο,το χαος που επικρατει με τους διορισμους,η καινουρια διαταξη με τις προσωποπαγεις θεσεις(επισης ο αναδρομος Ερμης,ο Κοκκαλης,τα Νεφελιμ κλπ κλπ) με αποτελεσμα καποιες αποφασεις διορισμων να "ξεφευγουν" ενω δε θα επρεπε....

Σε επικοινωνια με φιλο δικηγορο,μου ειπε οτι η σωστη διαδικασια ειναι η αγωγη εναντιον του δημοσιου για την ανακληση των διορισμων και την χρηματικη αποζημιωση.Δυστυχως αυτη ειναι μια διαδικασια που μπορει να παρει απο 3 ως 5 χρονια,μεχρι τοτε μαλλον θα εχω τελειωσει την ειδικοτητα.Χαμενος κοπος και χρηματα δηλαδη.

Προσανατολιζομαι στο να τους στειλω εξωδικο,αν δεν δω αποτελεσματα(να παρω το διορισμο μου δηλαδη) μεχρι το τελος της εβδομαδας.Δεν περιμενω κανενα φοβερο αποτελεσμα απο το εξωδικο,περα απο το να τους ταρακουνησω λιγο.

Αν καποιος γνωριζει αλλη διαδικασια που θα μπορουσα να ακολουθησω,ας ριξει καμια ιδεα....

Αυτές οι δικαστικές διαδικασίες πράγματι κρατάνε και κοστίζουν τόσο που σε αποθαρρύνουν να ενεργήσεις. Καλό όμως είναι να πάρεις και άλλη γνώμη.

Ίσως υπάρχει τρόπος με διαδικασία "Ασφαλιστικών Μέτρων" (όπου θα επικαλεστείς άμεση βλάβη στα συμφέροντά σου = καθυστέρηση στην επαγγελματική σου σταδιοδρομία κλπ. καθώς και οικονομική ζημία την οποία θα εκτιμήσεις σε ΧΧ Ευρώ) και έκδοση "Προσωρινής Διαταγής" που θα "μπλοκάρει" αμέσως τους διορισμούς μέχρι να γίνει το Δικαστήριο των Ασφαλιστικών Μέτρων (όταν λέμε αμέσως εννοούμε αμέσως = το αργότερο 2-3 μέρες αφού κατατεθεί η αίτηση προς το δικαστήριο). Νομίζω ότι ένας καλός δικηγόρος θα μπορούσε να σου πει περισσότερα.

Εκτός αυτού όμως, μπορείς (και πρέπει) να επικοινωνήσεις με τους παρακάτω 2 θεσμούς για να μάθεις τί μπορεί να γίνει:

1. Στον Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης http://www.gedd.gr/index.php?action=mission

και

2. Στο Συνήγορο του Πολίτη http://www.synigoros.gr/what_who_is.htm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.