Jump to content

[προσωποπαγής θέση] Διορισμός σε προσωποπαγή θέση


Recommended Posts

Εντάξει,στα ελληνικά λοιπόν.... Υπάρχει λοιπόν κάποιος συνάδελφος που να άνοιξε η Θέση του το Νοέμβριο και να του έχει έρθει ο διορισμός?

Έχει ανοίξει η θέση μου από αρχές Νοέμβρη, από αρχές Γενάρη μου είπαν από το υπουργείο ότι τα χαρτιά μου έφυγαν για το γενικό λογιστήριο του κράτους, κι έπαιρνα τελευταία τηλέφωνο στο υπουργείο να μάθω αν επέστρεψαν για να υπολογίσω πότε θα έρθει ο διορισμός. Σήμερα λοιπόν μια υπάλληλος μου ανακοινώνει ότι τα χαρτιά μου είναι ακόμη στο υπουργείο (3,5 μήνες μετά) και είναι να φύγουν κάποια στιγμή για το λογιστήριο. Αυτό σημαίνει περίπου ένα 6μηνο συνολικά για να ερθει ο διορισμός....πολύ περισσότερο απο το 4μηνο που ανέφεραν οι συνάδελφοι σε άλλο σημείο του φορουμ. Εκτός από το ότι νοιώθω ότι με δουλεύουν, θα ήθελα να ξέρω αν πρόκειται μόνο για την δική μου περίπτωση ή είναι γενικό το φαινόμενο με τους διορισμούς σε προσωποπαγή θέση αυτή την περίοδο. Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 133
  • Created
  • Last Reply

Δεν θα λεγα οτι βοηθαει ιδιαιτερα το τηλ στο υπουργειο.Η απαντηση ειναι οτι τα χαρτια βρησκονται στο λογιστηριο για υπογραφες,το ποτε αγνωστο.....σε 10 μερες σε 2 μηνες.Κια μενα εχει ανοικσει η θεση τελη Νοεμβριου και τιποτα ακομη.Δεν γνωριζω ακριβως ποτε ανοιξαν οι 8εσεις των τελευταιων παιδιων που διοριστηκαν.Μαλλον καθυστερουν το μεγιστο δυνατο για να γλυτωσουν τους επιπλεον μισθους.Το θεμα ειναι αν διοριζονται και αυτοι που ειναι σε κανονικες θεσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παναγιά μου, άνοιξε το φως βρε όταν πληκτρολογείς, όλο λάθος πλήκτρα πατάς.

Κλεμμένο από κάποιο άλλο μέλος που είπε πως τα ορθογραφικά λάθη οφείλονται στο σκοτάδι που επικρατεί στο δωμάτιό του.

Και επί του θέματος.....Για τις προσωποπαγείς κυρίως θέσεις καλό θα ήταν να μην απευθύνεστε στο υπουργείο υγείας....αλλά εκεί που λαμβάνεται η απόφαση για το κονδύλι των συγκεκριμένων θέσεων.....Πιστεύω να έγινα κατανοητός.

Φχαρστώ!

υ.γ. italos να με συμπαθάς....αλλά με αναγκάζεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η συνηθεια των Γκρικινγκλις βλεπεις.Απαντηση του υπουργειο οικονομικων μου ειπαν οτι περιμενουν.Αμην και ποτε η μαλλον αμαν και ποτε...Οποιος γνωριζει κατι παραπανω ας μας διαφωτισει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, αν έχεις τον αριθμό διαβιβαστικού σου από το υπουργείο μπορείς να πάρεις στο 2103338395 (λογιστήριο του κράτους) να μάθεις που βρίσκεσαι. Το περίεργο είναι ότι στην περίπτωση μου, τα χαρτιά τελικά υποτίθεται ότι έφυγαν από το υπουργείο στις 9/2 αλλά εκεί δεν έχουν φτάσει ακόμα (?) Προσπαθώ να βρω που βρίσκονται...(!!) Αν κάποιος έχει καμιά παραπάνω πληροφορία ευπρόσδεκτη!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως δεν τους υπογραφουν στο υπουργειο οικονομικων γιατι δεν θελουν να φανει στο κλιμακιο της ευρωπαικης ενωσης που εχει ερθει για ελεγχο οτι εν καιρω κρισης προσλαμβανουμε νεα ατομα στο δημοσιο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά τι θα έκανα αν βρισκόμουν στη θέση σας,

Ο νόμος με τις πρωσοποπαγείς θέσεις δημιουργήθηκε για να διευκολύνει τους συναδέλφους που καθυστερούσαν στους διορισμούς λόγω αδειών από συναδέλφισσες που έκαναν χρήση της άδειας κυήσεως.

Δυστυχώς όμως λόγω έλλειψης χρημάτων καθυστερούν από την ΥΔΕ οι εγκρίσεις των αποφάσεων τοποθέτησης σε προσωποπαγείς θέσεις.

Αυτό όμως δημιουργεί μείζων πρόβλημα σε συναδέλφους που βλέπουν να διορίζονται αργότερα από συναδέλφους που ήταν μετά από αυτούς στη λίστα αναμονής.

Προσωρινή λύση είναι μόνο η άμεση επικοινωνία με γραφείο ειδικοτήτων και ΥΔΕ ώστε να πιέσετε για την απεμπλοκή των διορισμών σας ο καθένας χωριστά.

υ.γ. Προσωπικά με λυπεί το γεγονός ότι κάθε φορά που κάποιος συνάδελφος έχει ένα πρόβλημα, και μόνο τότε, δημοσιεύει το πρόβλημά του και χωρίς να προτείνει λύσεις. Καλό θα ήταν σε ανύποπτο χρόνο να κάνει ο καθένας μας τις επισημάνσεις του σε παρόμοια προβλήματα ώστε να προλαβαίνουμε τα προβλήματα που δημιουργούνται.

Κάποτε καλά θα ήταν να βλέπαμε και λίγο πιο μακρυά από το προσωπικό μας πρόβλημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο τις καθυστερησεις εχουμε παει στο παγωμα πλεον της ολης καταστασης και το μελλον δεν φαινεται αισιο.Ειμαι περιεργος για το ποτε εγιναν οι τελευταιες προσληψεις σε προσωποπαγεις θεσεις(2 μηνες πριν??).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπες στο site της νομαρχίας Αθηνών και δες πότε έγινε η τελευταία πρόσληψη σε προσωποπαγή θέση.

Αν δεν κάνω λάθος είναι 8/12/2009.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο τελευταίος διορισμός που αναφέρεται στο site της νομαρχίας τουλάχιστον σε ότι αφορά την Αθήνα έγινε στις 9/2. Βέβαια δεν μπορούμε να γνωρίζουμε πότε άνοιξε η συγκεκριμένη θέση. Παντώς προς όλους τους συναδέλφους που ψάχνονται αυτό το διάστημα προσέξτε τι σας λένε στο τμήμα ειδικοτήτων του υπούργειου γιατί έχω την αίσθηση ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται... Μου έχουν δώσει 3-4 διαφορετικές απαντήσεις σχετικά με το που βρίσκονται τα χαρτιά μου μέσα σε ένα διάστημα 5 ημερών!!! Η διαδικασία μάλλον έχει ως εξής:αφού τα χαρτιά πάρουν τις πρώτες υπογραφές στο υπουργείο πρέπει να πάνε στο λογιστήριο του κράτους αλλά το ότι υπάρχει αριθμός διαβιβαστικού δεν σημαίνει ότι τα χαρτιά έχουν φύγει γιατί όπως φαίνεται πρέπει να ξαναπάρουν υπογραφές (πως και γιατί δεν γνωρίζω). Υπάρχει λοιπόν το ενδεχόμενο (αυτό μάλλον συνέβει στην περίπτωσή μου) η υπάλληλος να βλέπει στον υπολογιστή τον αριθμό διαβιβαστικού και να σας λέει ότι τα χαρτιά σας έχουν φύγει ενώ είναι ακόμα στο υπουργείο και μετά εσείς να αναρωτιέστε γιατί δεν έφτασαν ακόμα στο λογιστήριο... Δεν ξέρω αν μπορούμε να βγάλουμε άκρη από το υπουργείο για το πότε φεύγουν τα χαρτιά από κει, σίγουρα όμως από το τηλέφωνο που αναφέρω παραπάνω και το 2103338386 μπορείτε να μάθετε με σχετική ασφάλεια αν τα χαρτιά έχουν φτάσει στο λογιστήριο του κράτους. Και αν υπολογίσουμε ότι τα χαρτιά μένουν εκεί τουλάχιστον ένα μήνα και αφού επιστρέψουν στο υπουργείο θέλουν τουλάχιστον άλλες δύο εβδομάδες για να περάσουν από την ΥΔΕ, προσθέστε και το ταχυδρομείο, υπολογίστε ένα χαλαρό δίμηνο από τη στιγμή που τα χαρτιά θα ξεκινήσουν από το υπουργείο για λογιστήριο του κράτους Κι αν υπολογίσουμε και τη μέχρι τώρα καθυστέρηση στο υπουργείο μιλάμε για συνολικό χρόνο ένα 6ΜΗΝΟ. Οπότε αν δεν αλλάξει κάτι στο προσεχές μέλλον, προς τους συναδέλφους που ανοίγει τώρα η θέση τους σε προσωποπαγή θέση: αν εργάζεστε κάπου μην παραιτηθείτε, παρακολουθείτε που και που σε ποια φάση βρίσκονται τα χαρτιά σας κι αν μπορείτε να πιέσετε κάπου πιέστε.

Αν βέβαια υπάρχει κάποιος που η θέση του άνοιξε Νοέμβριο και του έχει έρθει διορισμός, τότε κάτι δεν πάει καλα, παρακαλώ ας μας ενημερώσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολυ χρησιμα αυτα που γραφεις,επιτελους και καποιος που γνωριζει τα πραγματα πως εχουν.Οσο γι αυτο που αναφερεις οτι δεν ξερουν τι τους γινεται,και δινουν οτι απαντησεις τους κατεβουν στο υπουργειο υγειας ισχυει 100%.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μη νομίζεις, κι εγώ προσπαθώ ακόμη να καταλάβω τι ακριβώς γίνεται και να συλλέξω πληροφορίες μήπως βγάλω καμιά άκρη γιατί δεν υπάρχει μάλλον κανείς αρμόδιος που να γνωρίζει ή να θέλει να μας εξηγήσει ακριβώς πως έχουν τα πράγματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και αν υπολογίσουμε ότι τα χαρτιά μένουν εκεί τουλάχιστον ένα μήνα και αφού επιστρέψουν στο υπουργείο θέλουν τουλάχιστον άλλες δύο εβδομάδες για να περάσουν από την ΥΔΕ, προσθέστε και το ταχυδρομείο, υπολογίστε ένα χαλαρό δίμηνο από τη στιγμή που τα χαρτιά θα ξεκινήσουν από το υπουργείο για λογιστήριο του κράτους

Κάπου τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η διαδικασία που ακολουθείται είναι η εξής:

1. Αίτηση του γραφείου προσωπικού του νοσοκομείου προς τη διεύθυνση υγείας της νομαρχίας για τοποθέτηση ιατρού στην κενή θέση.

2. Αίτηση της διεύθυνσης υγείας της νομαρχίας με αποστολή του φακέλλου του ιατρού για τοποθέτηση στο νοσοκομείο.

3. Απόφαση τοποθέτησης από το τμήμα ειδικοτήτων του υπουργείου και υπογραφή από το Γ.Γ. Δημόσιας Υγείας.

4. Αποστολή για έγκριση του κονδυλίου της απόφασης τοποθέτησης στην αρμόδια ΥΔΕ του Υπουργείου Υγείας.

5. Έγκριση του κονδυλίου και επιστροφή της απόφασης τοποθέτησης στο Υπουργείο Υγείας.

6. Αριθμός πρωτοκόλλου της απόφασης και αποστολή της στον ενδιαφερόμενο ιατρό και στο νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη εχω μπερδευτει λιγο,μπορει καποιος να μου πει σε ποιο απο τα παραπανω σταδια περνω απο το υπουργειο αριθμο πρωτοκολλου ωστε να μπορεσω να δηλωσω το επομενο σταδιο της ειδικοτητας μου?Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον μου απαντησει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η διαδικασία που ακολουθείται είναι η εξής:

1. Αίτηση του γραφείου προσωπικού του νοσοκομείου προς τη διεύθυνση υγείας της νομαρχίας για τοποθέτηση ιατρού στην κενή θέση.

2. Αίτηση της διεύθυνσης υγείας της νομαρχίας με αποστολή του φακέλλου του ιατρού για τοποθέτηση στο νοσοκομείο.

3. Απόφαση τοποθέτησης από το τμήμα ειδικοτήτων του υπουργείου και υπογραφή από το Γ.Γ. Δημόσιας Υγείας.

4. Αποστολή για έγκριση του κονδυλίου της απόφασης τοποθέτησης στην αρμόδια ΥΔΕ του Υπουργείου Υγείας.

5. Έγκριση του κονδυλίου και επιστροφή της απόφασης τοποθέτησης στο Υπουργείο Υγείας.

6. Αριθμός πρωτοκόλλου της απόφασης και αποστολή της στον ενδιαφερόμενο ιατρό και στο νοσοκομείο.

Τότε γιατί εμένα μου είπαν ότι τα χαρτιά πηγαίνουν στην αρμόδια ΥΔΕ αφού επιστρέψουν από το υπουργείο οικονομικών?

Κι επίσης, κάθε κίνηση η οποία γίνεται (όπως το να φύγουν τα χαρτιά για το υπουργείο οικονομικών) πρωτοκολλείται ξεχωριστά κι εκεί είναι που καθυστερούν λίγο τα πράγματα.

Είσαι σίγουρος ότι η διαδικασία είναι η παραπάνω όταν μιλάμε για διορισμό σε πρωσοποπαγή θέση? Γιατί προσωπικά προσπαθω να βγάλω άκρη κι όπως καταλαβαίνεις από το υπουργείο μου έχουν πει άλλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη εχω μπερδευτει λιγο,μπορει καποιος να μου πει σε ποιο απο τα παραπανω σταδια περνω απο το υπουργειο αριθμο πρωτοκολλου ωστε να μπορεσω να δηλωσω το επομενο σταδιο της ειδικοτητας μου?Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον μου απαντησει!

Το ότι είσαι νέο μέλος δε σημαίνει πως δεν παρακολουθείς τόσο καιρό το forum, ώστε να μην κατανοείς τα αυτονόητα.

Τα ελληνικά μου είναι πιστεύω καλά....ώστε να καταλάβεις σε ποιο στάδιο γράφω για αριθμό πρωτοκόλλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τότε γιατί εμένα μου είπαν ότι τα χαρτιά πηγαίνουν στην αρμόδια ΥΔΕ αφού επιστρέψουν από το υπουργείο οικονομικών?

Κι επίσης, κάθε κίνηση η οποία γίνεται (όπως το να φύγουν τα χαρτιά για το υπουργείο οικονομικών) πρωτοκολλείται ξεχωριστά κι εκεί είναι που καθυστερούν λίγο τα πράγματα.

Είσαι σίγουρος ότι η διαδικασία είναι η παραπάνω όταν μιλάμε για διορισμό σε πρωσοποπαγή θέση? Γιατί προσωπικά προσπαθω να βγάλω άκρη κι όπως καταλαβαίνεις από το υπουργείο μου έχουν πει άλλα.

Απλά και ξεκάθαρα, δεν ξέρω ποιος και γιατί σου ανέφερε το υπουργείο οικονομικών.

Οι αποφάσεις διορισμού είτε σε κανονικές θέσεις είτε σε προσωποπαγείς ακολουθούν την ίδια πορεία, στην οποία δεν εμπλέκεται το υπουργείο οικονομικών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατσε Τασο γιατι μπερδεψες και μενα που δηλωσα το επομενο κομματι, μεσω του αρ. πρωτοκολου, πριν 15 μερες.

Επικοινωνησα αρκετες φορες με το τμημα ειδικοτητων του ΥΥΚΑ,μιλησα με 2 διαφορετικες υπαλληλους, οι οποιες μου ανεφεραν σε τουλαχιστον 4-5 διαφορετικα τηλεφωνηματα,οτι αφου ετοιμαστει η αποφαση τοποθετησης,ξεκινα να υπογραφεται και οταν υπογραφει και απο την υπουργο(ή το γγ δεν ειμαι σιγουρος) τοτε βγαινει ο αρ πρωτοκολλου. Σε αυτο το σημειο μπορει καποιος να δηλωσει το επομενο κομματι.Στη συνεχεια μου ανεφεραν οτι η υπογεγραμμενη πλεον αποφαση παει στο υπ. οικονομικων,υποθετω περνα απο το γενικο λογιστηριο του κρατους, και απο κει στελνεται πισω στο υπουργειο υγειας και μετα μεσω ταχυδρομειου φτανει στους ενδιαφερομενους. Τωρα αν μου ελεγαν κατι λαθος δεν μπορω να το ξερω.

Απο κει και περα και εγω ανηκω στην ομαδα εκεινη των οποιων τα χαρτια απεσταλησαν προς το υπ οικονομικων στις 9/02 και περιμενω το διορισμο.οχι σε προσωποπαγη θεση αν και δεν νομιζω οτι στο σημειο αυτο εχει διαφορα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή ξαναδιάβασα την διατύπωσή μου στη διαδικασία που ακολουθείται να διορθώσω κάτι που το έγραψα λάθος δίνοντας κάποιο παράδειγμα.

Ο αριθμός πρωτοκόλλου δίνεται στην απόφαση μία ημέρα πριν την υπογραφή από το Γ.Γ. Δημόσιας διοίκησης (το προηγούμενο διάστημα λόγω απουσίας Γ.Γ. τα υπέγραφε η Υπουργός).

Στέλνεται στην ΥΔΕ (Υπηρεσία Δημοσιο-οικονομικού Ελέγχου) στην οποία λαμβάνει αριθμό πρωτοκόλλου-έγκριση μέσα σε 1 εβδομάδα και επιστρέφει στο υπουργείο υγείας στο τμήμα ειδικοτήτων.

Μετά πηγαίνει στο τμήμα διεκπεραίωσης που αναλαμβάνει την αποστολή της απόφασης σε νοσοκομείο και ιατρό.

Τον αριθμό πρωτοκόλλου τον δίνουν σχεδόν πάντα στους ενδιαφερόμενους για να δηλώσουν το επόμενο στάδιο ειδίκευσης την επομένη ή ίδια ημέρα μετά την υπογραφή του Γ.Γ.

Sorry, για τη λάθος διατύπωση που μπέρδεψε κάποιους.

Το υπουργείο οικονομικών δεν έχει καμία σχέση στην διαδικασία ως διεκπεραίωση της όλης υπόθεσης.

Απλά για τις προσωποπαγείς θέσεις για να τις εγκρίνει η ΥΔΕ πρέπει πρώτα να εγκριθεί το κονδύλι για το σύνολο των θέσεων που υπάρχουν σε κάθε απόφαση τοποθέτησης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα μπουν καν στον κόπο να ασχοληθούν με ονοματεπώνυμα (και είναι λογικό) Αυτοί απλά μπαίνουν στο σύστημα και βλέπουν αν έχει έρθει έγγραφο από το υπουργείο υγείας με αυτόν τον αριθμό. Πάρε στο ΥΥΚΑ κι εφόσον σου πουν ότι τα χαρτιά σου έφυγαν για λογιστήριο του κράτους ζήτα να σου δώσουν τον αριθμό διαβιβαστικού για να αναζητήσεις τα έγγραφα στο λογιστήριο. Ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που να μπορούμε να κάνουμε σε αυτή τη φάση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.