Jump to content

[προσωποπαγής θέση] Διορισμός σε προσωποπαγή θέση


Recommended Posts

Ενταξει anti μην ψαρωνεις με τις απαντησεις του ηεβωδσ... απλα μην δινεις σημασια. Ειναι αυθεντια και πρεπει να τον σεβομαστε ολοι οι νεοι και παλιοι γιατροι. Μαλιστα ας προτεινουμε στον ΠΙΣ να ονομαστει ενα νοσοκομειο θεοδωριδειο τιμης ενεκεν στον συγκεκριμενο διαφωτιστη. Η ειρωνεια του ( δεν αντιλεγω ειναι καλος σε αυτο) ειναι το οπλο του( βεβααια μπορει και μονο αυτο να εχει αλλα δεν τον ξερω προσωπικα και δεν μπορω να κρινω).Hail to ηεβωδσ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 133
  • Created
  • Last Reply

Απο τη στιγμη που θα πληρωνεσαι απο το κρατος πρεπει να ληφθει και εγκριση απο την κεντρικη διαχειριση των λογιστικων-οικονομικων δεδομενων του κρατους, δλδ απο το γενικο λογιστηριο του κρατους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια δεν ημουν σε προσωποπαγη θεση αλλα και εμενα καθυστερησε ο διορισμος μου. η θεση ειχε ανοιξει απο 10 δεκεμβρη και μου ηρθε σημερα το χαρτι. τρεις μηνες παρα κατι δηλαδη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμμ ναι είχα ακούσει ότι άργησαν και οι κανόνικοι διορισμοί, καλή αρχή!!! Κανένας διορισμός σε πρωσοποπαγή θέση? Γιατί η θέση μου άνοιξε πριν από 4 μήνες κι ακόμα τίποτα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Επέστρεψε την προηγούμενη εβδομάδα πακέτο διορισμών (πιθανότατα το πρώτο εδώ και καιρό) από το γενικό λογιστήριο του κράτους στο υπουργείο και οι διορισμοί (για προσωποπαγείς θέσεις) προχωράνε. Όσοι ενδιαφέρεστε κάντε ένα τηλέφωνο στο γραφείο ειδικοτήτων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΠΑΙΔΙΑ ΗΡΘΕ ΧΤΕΣ Ο ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΗ ΘΕΣΗ. ΥΠΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΑΠΟ 15 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ.ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΩΤΟΚ 9 ΦΛΕΒΑΡΗ! ΣΥΝΟΛΙΚΑ 4 1/2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ! ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τα στατιστικά λοιπόν κι εμένα χθες μου ήρθε ο διορισμός (υπό διορισμό απο 12 Νοεμβρίου!!!) 5,5 μήνες δηλάδη!!!!! Εύχομαι να είναι καλύτερα τα πράγματα για τους επόμενους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτησω θελω σχετικα με την προσωποπαγη θεση.η ειδικευομενη που ειναι εγκυος οταν επιστρεφει σε ποια θεση μπαινει για οσο χρονο ειδικοτητας εχει να κανει?

αν μπαινει στη θεση που ειχε τι γινεται με τον ειδικευομενο που ειναι στην θεση της??σας ευχαριστω πολυ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτησω θελω σχετικα με την προσωποπαγη θεση.η ειδικευομενη που ειναι εγκυος οταν επιστρεφει σε ποια θεση μπαινει για οσο χρονο ειδικοτητας εχει να κανει?

αν μπαινει στη θεση που ειχε τι γινεται με τον ειδικευομενο που ειναι στην θεση της??σας ευχαριστω πολυ....

Ο ειδικευόμενος παραμένει στην κλινική σε προσωποπαγή θέση σαν υπεράριθμος μέχρι να ανοίξει μια θέση, οπότε η προσωποπαγής θέση καταργείται κ αυτός καταλαμβάνει πλέον καλονική θέση.

emcolgate  

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Θα μου επιτρέψετε να καταθέσω τη δική μου εμπειρία, περιγράφοντας τους χρόνους ανα στάδιο, χωρίς να μπω στον πειρασμό να γενικεύσω...

Από τι στιγμή που προέκυψαν οι λόγοι στο νοσοκομείο (άδεια συναδέλφου) μέχρι να αποσταλεί το έγγραφο από τη διεύθυνση προσωπικού στην οικεία νομαρχία: 2 μέρες (μάλλον τυχερός ήμουν). 12 μέρες μετά συντάχθηκε στη νομαρχία το έγγραφο προς το υπουργείο υγείας και απεστάλη αφού πέρασαν άλλες 10 μέρες. Στην Αριστοτέλους έφτασε 14 μέρες μετά και από εκεί η υπόθεση έφυγε για το γενικό λογιστήριο έπειτα από 22 μέρες. Ωστόσο από το υπουργείο υγείας μέχρι την Πανεπιστημίου χρειάστηκαν άλλες 21 μέρες. Για να διεκπεραιώσει ο υπάλληλος το διαδικαστικό απαιτήθηκαν 11 μέρες και το δύσκολο είναι η υπογραφή από την πολιτική ηγεσία, με χρόνο εντελώς αβέβαιο, αφού μπορεί να ξεπεράσει κατά πολύ το μήνα! Συνεπώς από το νοσοκομείο της περιφέρειας μέχρι την πολιτική ηγεσία χρειάστηκαν περίπου 92 μέρες και το δύσκολο κομμάτι δεν έχει ξεπεραστεί ακόμα...

Όταν έχω νεότερα, θα ολοκληρώσω εξίσου ψυχαναγκαστικά τους χρόνους που απαιτήθηκαν!

Με τις υγείες μας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα μου επιτρέψετε να καταθέσω τη δική μου εμπειρία, περιγράφοντας τους χρόνους ανα στάδιο, χωρίς να μπω στον πειρασμό να γενικεύσω...

Από τι στιγμή που προέκυψαν οι λόγοι στο νοσοκομείο (άδεια συναδέλφου) μέχρι να αποσταλεί το έγγραφο από τη διεύθυνση προσωπικού στην οικεία νομαρχία: 2 μέρες (μάλλον τυχερός ήμουν). 12 μέρες μετά συντάχθηκε στη νομαρχία το έγγραφο προς το υπουργείο υγείας και απεστάλη αφού πέρασαν άλλες 10 μέρες. Στην Αριστοτέλους έφτασε 14 μέρες μετά και από εκεί η υπόθεση έφυγε για το γενικό λογιστήριο έπειτα από 22 μέρες. Ωστόσο από το υπουργείο υγείας μέχρι την Πανεπιστημίου χρειάστηκαν άλλες 21 μέρες. Για να διεκπεραιώσει ο υπάλληλος το διαδικαστικό απαιτήθηκαν 11 μέρες και το δύσκολο είναι η υπογραφή από την πολιτική ηγεσία, με χρόνο εντελώς αβέβαιο, αφού μπορεί να ξεπεράσει κατά πολύ το μήνα! Συνεπώς από το νοσοκομείο της περιφέρειας μέχρι την πολιτική ηγεσία χρειάστηκαν περίπου 92 μέρες και το δύσκολο κομμάτι δεν έχει ξεπεραστεί ακόμα...

Όταν έχω νεότερα, θα ολοκληρώσω εξίσου ψυχαναγκαστικά τους χρόνους που απαιτήθηκαν!

Με τις υγείες μας...

Γνωρίζεις πότε (ακριβή ημερομηνία) έφθασαν τα χαρτιά σου στο γενικό λογιστήριο του κράτους και που είναι τώρα;

Αν τα χαρτιά σου έφυγαν από την νομαρχία μετά από 24 μέρες συνολικά είναι τραγικό, όπως επίσης και αν έκαναν 14 μέρες να φθάσουν στο υπουργείο (πάνω από 4-5 δεν κάνουν οπότε μάλλον δεν τα έστειλαν τότε που σου είπαν).

Πέρασαν 38 μέρες δηλαδή (σχεδόν 1,5 μήνας) για διαδικασία 6-7 ημερών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα μου επιτρέψετε να καταθέσω τη δική μου εμπειρία, περιγράφοντας τους χρόνους ανα στάδιο, χωρίς να μπω στον πειρασμό να γενικεύσω...

Από τι στιγμή που προέκυψαν οι λόγοι στο νοσοκομείο (άδεια συναδέλφου) μέχρι να αποσταλεί το έγγραφο από τη διεύθυνση προσωπικού στην οικεία νομαρχία: 2 μέρες (μάλλον τυχερός ήμουν). 12 μέρες μετά συντάχθηκε στη νομαρχία το έγγραφο προς το υπουργείο υγείας και απεστάλη αφού πέρασαν άλλες 10 μέρες. Στην Αριστοτέλους έφτασε 14 μέρες μετά και από εκεί η υπόθεση έφυγε για το γενικό λογιστήριο έπειτα από 22 μέρες. Ωστόσο από το υπουργείο υγείας μέχρι την Πανεπιστημίου χρειάστηκαν άλλες 21 μέρες. Για να διεκπεραιώσει ο υπάλληλος το διαδικαστικό απαιτήθηκαν 11 μέρες και το δύσκολο είναι η υπογραφή από την πολιτική ηγεσία, με χρόνο εντελώς αβέβαιο, αφού μπορεί να ξεπεράσει κατά πολύ το μήνα! Συνεπώς από το νοσοκομείο της περιφέρειας μέχρι την πολιτική ηγεσία χρειάστηκαν περίπου 92 μέρες και το δύσκολο κομμάτι δεν έχει ξεπεραστεί ακόμα...

Όταν έχω νεότερα, θα ολοκληρώσω εξίσου ψυχαναγκαστικά τους χρόνους που απαιτήθηκαν!

Με τις υγείες μας...

Γνωρίζεις πότε (ακριβή ημερομηνία) έφθασαν τα χαρτιά σου στο γενικό λογιστήριο του κράτους και που είναι τώρα;

Αν τα χαρτιά σου έφυγαν από την νομαρχία μετά από 24 μέρες συνολικά είναι τραγικό, όπως επίσης και αν έκαναν 14 μέρες να φθάσουν στο υπουργείο (πάνω από 4-5 δεν κάνουν οπότε μάλλον δεν τα έστειλαν τότε που σου είπαν).

Πέρασαν 38 μέρες δηλαδή (σχεδόν 1,5 μήνας) για διαδικασία 6-7 ημερών.

Το χειρότερο είναι ότι έκαναν 21 μέρες για να πάνε από την Αριστοτέλους μέχρι την Πανεπιστημίου!

Δυστυχώς κάπως έτσι λειτουργεί το σύστημα και είναι όντως τραγικό...

Τώρα για τον υπολογισμό, βασίστηκα στην ημερομηνία του ενημερωτικού εγγράφου που μου έστειλε η νομαρχία και στην ημερομηνία από τα ΕΛΤΑ και μετά από εκεί σε ό,τι πληροφορία μου έδωσαν οι υπάλληλοι από πρωτόκολλο κτλ (τηλεφωνικά).

Τώρα, για την ακριβή ημερομηνία που έφτασε στο ΓΛΚ διατηρώ επιφυλάξεις, γιατί όταν τους τηλεφώνησα στο πρωτόκολλο μου είπαν "έφτασε χτες" και ο εισηγητής (την ίδια μέρα) "μόλις το παρέλαβα". Δεν έχω παρά να δεχτώ ότι θέλει μια μέρα (πάλι καλά) από το ένα γραφείο στο άλλο...

Υπομονή να έχουμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζεις ακριβή ημερομηνία που έφθασαν τα χαρτιά σου στο Γ.Λ.Κ.;Αν μπορείς γράψε και ποια είναι.Τώρα ξέρει που είναι ή πόσο υπολογίζουν;

Όχι, δεν ξέρω με ακρίβεια την ημερομηνία, ούτε έγγραφα έχω δει, ούτε πήγα από εκεί.

Τώρα είναι για υπογραφή από τον υφυπουργό και ο χρόνος είναι απροσδιόριστος, ειδικά αν γίνει σύντομα ανασχηματισμός...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Για να ολοκληρώσω τα περί διορισμού, στη δική μου περίπτωση τελικά απαιτήθηκαν 4 μήνες μέχρι να φτάσει ο διορισμός σπίτι μου.

Κι επειδή ο ταχυδρόμος υπέγραψε για λογαριασμό μου και άφησε το συστημένο στην αυλή μου (και σε μια φίλη είχε συμβεί το ίδιο), θα πρότεινα στους συναδέλφους που έχουν πληροφορηθεί από το ΥΥΚΑ ότι έχει αποσταλεί ο διορισμός τους να επικοινωνήσουν με το ΕΛΤΑ της περιοχής τους και τον αντίστοιχο ταχυδρόμο ώστε να τον προειδοποιήσουν ότι περιμένουν σημαντική αλληλογραφία! Όχι τίποτε άλλο, αλλά είναι κρίμα να τον πάρει ο αέρας και να τρέχετε μετά και να μη φτάνετε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα,βρίσκομαι στην 3η θέση της λίστας αναμονής για ειδικότητα σε νοσοκομείο που δίνει 2 θέσεις.Οι 2 θέσεις κενώνονται με μια απόσταση 6 μηνών.Την πρώτη την καταλαμβάνει κοπέλα.Σε περίπτωση που η συνάδελφος πάρει άδεια κυήσεως πριν κενωθεί η 2η θέση διορίζεται ως υπεράριθμος ο επόμενος με βάση το νέο νόμο.Όταν κενωθεί η 2η θέση και η συνάδελφος δεν έχει επιστρέψει από την άδεια της τι ισχύει?Ξεκινάει η διαδικασία διορισμού του αμέσως επόμενου ή επειδή οι οργανικές θέσεις είναι 2 περιμένουν να γυρίσει η κοπέλα από την άδεια της?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έστω η πρώτη στη λίστα αυτή τη στιγμή είναι η συνάδελφος Α και η δεύτερη η συνάδελφος Β. Η Α διορίζεται μόλις κενωθεί η πρώτη θέση. Αν είναι ήδη έγκυος και προλάβει να πάρει την πολύμηνη άδεια εντός του εξαμήνου, η απουσία της καλύπτεται με διορισμό σε προσωποπαγή θέση (ως υπεράριθμη) από την πρώτη (πλέον) στη λίστα, που είναι η Β. Επειδή η Β διορίστηκε λόγω απουσίας της Α, θα πάρει την οργανική θέση της Α όταν εκείνη ολοκληρώσει το κομμάτι της ειδικότητας που δίνει το εν λόγω νοσοκομείο. Το οποίο σημαίνει ότι, όταν κενωθεί η δεύτερη οργανική θέση μετά το εξάμηνο, θα διοριστεί εκεί ο πρώτος (πλέον) στη λίστα αναμονής, δηλαδή εσύ.

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα και να μην τα έχω καταλάβει λάθος (παρακαλώ διορθώστε με).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση,σωστά τα κατάλαβες συνάδελφε και δε με μπέρδεψες,απόλυτα κατανοητός.Εγώ σκεφτόμουν μήπως ισχύει το σενάριο ό,τι από τη στιγμή που θα υπάρχουν ήδη 2 ειδικευόμενοι-η 1 σε άδεια- όταν κενωθεί η 2η θέση δε θα στείλει το νοσοκομείο τα χαρτιά για διορισμό του αμέσως επόμενου.Αλλά λες πως ο Β δεν καταλαμβάνει την κενή 2η θέση και παραμένει υπεράριθμος σε προσωποπαγή θέση με προοπτική την 1η.Αν όμως υποθετικά η 1η συνάδελφος δεν πάρει πολύ μεγάλη άδεια και επιστρέψει από αυτήν πριν κενωθεί η 2η θέση προχωράει η διαδικασία για διορισμό του επόμενου?Μάλλον τα μπερδεύω τα πράγματα λίγο περισσότερο...Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση,σωστά τα κατάλαβες συνάδελφε και δε με μπέρδεψες,απόλυτα κατανοητός.Εγώ σκεφτόμουν μήπως ισχύει το σενάριο ό,τι από τη στιγμή που θα υπάρχουν ήδη 2 ειδικευόμενοι-η 1 σε άδεια- όταν κενωθεί η 2η θέση δε θα στείλει το νοσοκομείο τα χαρτιά για διορισμό του αμέσως επόμενου.Αλλά λες πως ο Β δεν καταλαμβάνει την κενή 2η θέση και παραμένει υπεράριθμος σε προσωποπαγή θέση με προοπτική την 1η.Αν όμως υποθετικά η 1η συνάδελφος δεν πάρει πολύ μεγάλη άδεια και επιστρέψει από αυτήν πριν κενωθεί η 2η θέση προχωράει η διαδικασία για διορισμό του επόμενου?Μάλλον τα μπερδεύω τα πράγματα λίγο περισσότερο...Και πάλι ευχαριστώ!

Νομίζω ότι σε αυτήν την περίπτωση έχεις δυο επιλογές: είτε να περιμένεις πότε θα ολοκληρώσει την ειδικότητα η 1η συνάδελφος (οπότε θα καταλάβεις την οργανική της θέση), είτε να παρακαλάς να μείνει έγκυος η μια απ' τις δυο και να διοριστείς ως υπεράριθμος σε προσωποπαγή θέση (εφόσον ισχύει ακόμα ο σχετικός νόμος...)

Να' σαι καλά, καλά ξεμπερδέματα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.