Jump to content

EΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ


xasapis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 786
  • Created
  • Last Reply

Τελικά οι γιατροί δεν αλλάζουμε ποτέ!

Πάντα πανικός και φόβος για τις εξετασεις!

Και είμαστε έτοιμοι να κρεμαστούμε και να πιστέψουμε ό,τι λέει ο καθένας!

Και εγώ σας λέω ότι εχω πληροφόρηση καρακαρακαρατσεκαρισμένη ότι θα είναι Multiple choice!

μα είμαστε σοβαροί??

τα ζητήματα που αφορούν τις εξετάσεις είναι αμέτρητα και αυτά που γράφονται από διάφορους είναι και ενδεικτικά και της έλλεψης επαφής με το θέμα αλλά και της κακίας τους (καναπες κλπ σχόλια)!!

Π.χ. τι θα γίνει με τα άτομα στις λίστες??τι θα γίνει με αυτούς που έχουν κάνει άγονο??τι θα γίνει με αυτούς που κάνουν ειδικό μέρος στην επαρχία αλλά είναι και σε λίστα της Αθήνας??

Αυτά είναι μόνο μερικά από τα προβλήματα και δε νομίζω ότι βοηθάει να βγαίνει ο καθένας να πετάει μια π....α και να τρέχουν όλοι από πίσω να σχολιάζουν!

Επίσης για να είμαστε σοβαροί η κατάσταση στη χώρα είναι επιεικώς rock!Ποιός σας λέει ότι δε θα γίνει ανασχηματισμός σε 10 μέρες και όλα αυτά θα πάνε πίσω?Ποιός σας λέει ότι δε θα γίνουν εκλογές σε 2 μήνες και όλα αυτά θα πάνε πίσω??Ποιός σας λέει σε τελευταία ανάλυση ότι δε θα γίνει σεισμός και θα καταρρεύσει η χώρα!

Τες πα!

Απλά νομίζω ότι καταντάμε λίγο κακόμοιροι και επιβεβαιώνουμε το γνωστό ανεκδοτάκι:

Λέει ο καθηγητής του Πανεπιστημίου στους φοιτητές: Παιδιά πρέπει να διαβάσετε αυτές τις 500 σελίδες! Και οι μεν φοιτητηές του Πολυτεχνείου ρωτάνε : γιατι? ενώ οι φοιτητές της Ιατρικής : μέχρι πότε??

Ας μην είμαστε τόσο μα τόσο μ...ς και ας περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΣ ΠΑΜΕ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΠΡΟΩΘΗΘΕΙ ΕΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΥΥΚΑ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ AGONA2008.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ,ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ.ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ emgoal emgoal emgoal

http://www.ygeianet.gr

(13/04/2011

Όλοι οι Νέοι Ιατροί στο President στις 16 Απριλίου... Γιατί;

Όλοι οι Νέοι Ιατροί στο President στις 16 Απριλίου... Γιατί;

Είναι η πρώτη μεγάλη ευκαιρία οργάνωσης, ανταλλαγής απόψεων και συσπείρωσης των νέων ιατρών.

Η ζωή δεν πάει μπροστά με γκρίνιες, μόνιμη καχυποψία εναντίον όλων και ακύρωση στη πράξη κάθε προσπάθειας για αλλαγή.

Οποιαδήποτε δικαιολογία για ανοχή της σημερινής κατάστασης, ναρκοθετεί το μέλλον μας.

Ας πάψουμε επιτέλους να είμαστε τόσο αφελείς, που να βρίσκουμε δικαιολογία για "αυτούς" και ταυτόχρονα εύκολα απορριπτικοί για κάθε συλλογική δράση.

Να βγούμε να ενημερώσουμε την κοινωνία για το αύριο στην υγεία. Να δημιουργήσουμε ειλικρινείς δεσμούς και να επανακτήσουμε την χαμένη αξιοπρέπεια του κλάδου.

Να μην λείψει κανείς το Σάββατο στις 16 Απριλίου από την συνδιάσκεψη.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να μην λείψει κανείς το Σάββατο στις 16 Απριλίου από την συνδιάσκεψη.

Πηγαίνετε πηγαίνετε.

Προσέξτε μονάχα να μην παρεκτραπεί και μονοπωληθεί, για μια ακόμη φορά, η συζήτηση, και μιλάνε για το μισθολογικό και το συνταξιοδοτικό των Διευθυντών του ΕΣΥ!

Οι νέοι Ιατροί είναι περισσότεροι κι έχουν ασύγκριτα μεγαλύτερα προβλήματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λυπαμαι που θα σας στεναχωρησω αλλα το υπουργειο και οι ''σοφοι'' ειναι αποφασισμενοι να ξεκινησουν οι εξετασεις για εναρξη ειδικοτητας το συντομοτερο δυνατο,εχοντας σαν μπουσουλα τις εξετασεις που διενεργουνται στην Κυπρο,με θεματα αναπτυξης.Απλα θα δανειστουν το κυπριακο συστημα εξετασεων.Ηδη κλιμακιο του υπουργειου βρισκεται στην Κυπρο για τα περαιτερω,για αυτο σας ειπα οτι ειναι καρατσεκαρσμενο. Μαλιστα η πηγη μου, μου ειπε οτι εχουν σκοπο να δημιουργησουν και επιτροπες που θα εξεταζουν σε πανελλαδικο επιπεδο για ληψη ειδικοτητας με τελικες εξετασεις, οπως ακριβως γινεται με τους γενικους ιατρους,ετσι θα ολοκληρωθει συμφωνα με το υπουργειο ο στοχος τους για την΄΄συνεχιζομενη ιατρικη εκπαιδευση''

Σορρυ αν σας αναστατωσα,αλα δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα,για τις λιστες τολμω να πω οτι θα καταργηθουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ο καιρός είναι κοντά.Θα δούμε τι είναι αλήθεια κ τι όχι.Ο καθένας ως τότε μπορεί να μεταδίδει ράδιο αρβύλα.Πάντως ΑΝ μπουν τελικά εξετάσεις κ τα θέματα είναι ανάπτυξης είναι ευχάριστο νέο,διότι ξενοφερμένοι γιατροί βιαστές της ελληνικής γλώσσας θα μείνουν απ'έξω.Οπότε filpolis μη λυπάσαι γιατί εμείς χαιρόμαστε :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ο καιρός είναι κοντά.Θα δούμε τι είναι αλήθεια κ τι όχι.Ο καθένας ως τότε μπορεί να μεταδίδει ράδιο αρβύλα.Πάντως ΑΝ μπουν τελικά εξετάσεις κ τα θέματα είναι ανάπτυξης είναι ευχάριστο νέο,διότι ξενοφερμένοι γιατροί βιαστές της ελληνικής γλώσσας θα μείνουν απ'έξω.Οπότε filpolis μη λυπάσαι γιατί εμείς χαιρόμαστε :bloodomen:

Οι ξενόφερτοι βιαστές της ελληνικής έχουν βολευτεί κοπελιά.... οπότε το δικό σου πτυχίο και ικανότητα θα κριθεί.

Σαν ένας βιαστής της ελληνικής και εγώ που έχει δώσει ΔΙΚΑΤΣΑ με θέματα θα σου πρότεινα να αρχίσεις να κλαις από τώρα. Νομίζεις πως αν είναι με θέματα θα είναι όπως οι εξετάσεις στη σχολή σου; ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ Ξέρεις πως 0.0000001 μπορεί να κρίνει την εισαγωγή η όχι ; και αυτό μπορεί να εξαρτηθεί (δεν θέλω να είμαι καχύποπτος) από το πως έγραψε ο προηγούμενος σου μέχρι αν έχει νεύρα με την πεθερά ή τη γκόμενά του. ΑΠΟΡΙΑ πόσοι θα ισοβαθμήσουν στη τελευταία θέση με τα θέματα;

Τεσπα κουβέντα να γίνεται.

EDIT:Μιλάμε θα μου στρίψει ... άκου λέει θα αντιγράψουν ένα σύστημα που δεν έχει καν σχολή Ιατρικής.

Το αμερικάνικο (αν θέλει εξετάσεις) ή το αγγλικό σύστημα δεν του κάνουν ;

Γιατί πάντα να αντιγράφουμε ότι ποιο άκυρο υπάρχει ;

Μια και θα είναι αντιγραφή από τη Κύπρο κάτι μου λέει πως θα γεμίσουμε “κουμπάρους” .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορώ να αρχίσω να κλαίω, μου βάζεις δύσκολα.Εσύ πού ξέρεις πως ήταν στη σχολή μου κ λες για τα θέματα?Ξέρω πώς μετράει και το 0.00001.Εδωσα πανελλήνιες κ ξέρω.Στη σχολή μου λοιπόν τα θέματα από κάποια μαθήματα ήταν πολύ χειρότερα από το δικατσά σου.Τεσπά δεν έχω όρεξη να κοντραριστώ μαζί σου,δεν θα βγάλουμε άκρη.Κοίτα τον εαυτό σου κ καληνύχτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό δεν είναι ράδιο αρβύλα, είναι το ξεκατίνιασμα του αιώνα.

Εξετάσεις θα μπορεί να μπούνε, αλλά θα υπάρχουν μεταβατικές διατάξεις για όσους είναι στην λίστα. ΄Τα όσα διαβάζω εδώ μέσα περί κατάργησης της λίστας το συντομότερο με κάνουν και γελάω, όχι γιατί το υπουργείο δεν μπορεί να το κάνει, αλλά γιατί δεν ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να περάσει τόσο εύκολα από όλους εμάς που περιμένουμε στις λίστες χρόνια. Και δεν είμαστε και λίγοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λυπαμαι που θα σας στεναχωρησω αλλα το υπουργειο και οι ''σοφοι'' ειναι αποφασισμενοι να ξεκινησουν οι εξετασεις για εναρξη ειδικοτητας το συντομοτερο δυνατο,εχοντας σαν μπουσουλα τις εξετασεις που διενεργουνται στην Κυπρο,με θεματα αναπτυξης.Απλα θα δανειστουν το κυπριακο συστημα εξετασεων.Ηδη κλιμακιο του υπουργειου βρισκεται στην Κυπρο για τα περαιτερω,για αυτο σας ειπα οτι ειναι καρατσεκαρσμενο. Μαλιστα η πηγη μου, μου ειπε οτι εχουν σκοπο να δημιουργησουν και επιτροπες που θα εξεταζουν σε πανελλαδικο επιπεδο για ληψη ειδικοτητας με τελικες εξετασεις, οπως ακριβως γινεται με τους γενικους ιατρους,ετσι θα ολοκληρωθει συμφωνα με το υπουργειο ο στοχος τους για την΄΄συνεχιζομενη ιατρικη εκπαιδευση''

Σορρυ αν σας αναστατωσα,αλα δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα,για τις λιστες τολμω να πω οτι θα καταργηθουν...

Τι κάνει το κλιμάκιο δηλαδή στην Κύπρο? Μαθαίνει πώς βάζεις θέματα ανάπτυξης? Επίσης ο τρόπος εξέτασης για την λήψη της ειδικότητας τη σχέση έχει με την συνεχιζόμενη ιατρική εκπαίδευση? Αυτό αφορά κυρίως την μετά την ειδικότητα εποχή. Τέλος αν οι λίστες καταργηθούν αυτό θα γίνει σε βάθος κάποιου χρόνου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στενομυαλοι γιατροι...νομιζουν οτι γραφοντας ενα 19αρι στις πανελαδικες αποδειξαν οτι ειναι εξυπνοι..ενω ο αλλος που γραφει 18.7 ειναι χαζος...ή νομιζουν οτι μονο αυτοι μπορουν να διαβασουν τον χαρισον και κανενας αλλος...ο ελληνας γιατρος ειναι ο ορισμος της παπαγαλιας και την χαζομαρας. κανενα προσον σε πρακτικο επιπεδο και απειρες ωρες χαμενες σε αποστηθιση σελιδων. την ανεπαρκεια τους την βγαζουν ω κομπλεξ πανω σε συναδελφους του εξωτερικου. αντι να κοιταμε τα χαλια μας οσον αφορα την εκπαιδευση που λαμβανουμε μεσα στη σχολη κ μετα ως ειδικευομενοι θελουμε να διαιωνισουμε αυτη τη κατασταση βαζοντας και αλλες εξετασεις!!!ελεος!!!εμενα στη σχολη μου ελειπε η πρακτικη εξασκηση αυτων που διαβαζα. σε ποσες εφημεριες πηγα για να καλυψω αυτα τα κενα κυνηγωντας και εγκλιπαρωντας τους φουκαραδες τους ειδικευομενους που τρεχαν σαν τρελοι στις εφημεριες...αντι να κυνηγαω να πλακωσω στο ξυλο τους πανεπιστημιακους καθηγηταδες μας...

και φυσικα βαρεθηκα να μου προτεινουν ως λυση τις εξετασεις αυτες οι παραταξεις που βαζαν τους δικους τους με ραντεβουδακια στα γραφεια των καθηγητων κ περναγανε τα μαθηματα ή μπροστα μου ο παραταξιακος- μπλε ή πρασινος- σε προφορικη εξεταση επαιρνε παραπανω βαθμο απο εμενα με στημενες ερωτησεις...σε λιγο θα μας προτεινουν και εκπαιδευση απο το σπιτι μεσω αποστολης βιβλιων και dvd...να κανουμε κ οικονομια στο κρατος να μην πληρωνει τζαμπα μισθους στα νοσοκομεια...και στο τελος φυσικα να δινουμε εξετασεις για να πιστοποιησουμε την επαρκεια μας...και την ανωτεροτητα μας απ ο τους δικατσαδες....στους στραβους επικρατει ο μονοφθαλμος...αν και προσωπικα θεωρω οτι τα παιδια τους εξωτερικου με καποιες λιγες εξαιρεσεις μια χαρα συναδελφοι ειναι.

Νιωθω οτι καποιοι μας δουλευουν κανονικα. αυτοι που προπαγανδιζουν τις εξετασεις για ειδικοτητα το κανουν για να βολεψουν τους εαυτους τους.οπως κανανε κ στη σχολη. Θυμαμαι συνδικαλιστη να τον ρωταει ο καθηγητης της χειρουργικης να κανει ψηλαφηση ηπαρ και αυτος να το ψα=χνει απτην αλλη μερια... αγνες προθεσεις δεν εχουν. ακομα και να ειχαν τοτε θα επρεπε να ειχαν μαθει οτι το συστημα αυτο εχει ηδη αποτυχει στον ΑΣΕΠ. ολοι ειναι επιτυχοντες σε νεα λιστα ανεργιας. απλα θα αλλαξουν το ονομα κ πλεον η νομαρχια δεν θα γραφει σε "αναμονη" αλλα "επιτυχων σε αναμονη".

και ας τελειωσει επιτελους το παραμυθι με την υπερπληθωρα γιατρων. εγω ως αγροτικος σε α γ ο ν ο με κατεβαζαν και εκανα κανονικα εφημεριες στα ΤΕΠ του νοσοκομειου γιατι δεν ειχαν αρκετους ειδικευομενους. Και αυτο γινοταν και με αλλους συναδελφους σσε αλλα επαρχιακα νοσοκομεια. Εκανα τον μπαλαντερ μια στη Χ/Κ και μια στη Π/Θ. τα ιδια κ χειροτερα στα μεγαλα νοσοκομεια της αθηνας γινονται.ηδη το αλεξανδρας δεν μπορει πλεον να βγαλει τις εφημεριες του.για να μην πω για το αττικο

η μονη λυση ειναι ανοιγμα περισσοτερων θεσεων ειδικευομενων και επιμελητων και φυσικα αμεση απαιτηση θα πρεπει να ειναι η βελτιωση της εκπαιδευσης μας. Φαγαμε με το κουταλι το θεωρητικο διαβασμα στο αναγνωστηριο. Οποιος εχει βγει εξωτερικο θα ηξερε οτι τα βιβλια των πανεπιστημιων ειναι πολυ μικροτερα σε μεγεθος. Μονο εδω πουλανε οι καθηγηταδες τις πολυσελιδες κακογραμμενες καρικατουρες αντιγραφες των ξενογλωσσων βιβλιων. οι φοιτητες ιατρικης πχ στη γερμανια απο το 3ο ετος ειναι μεσα στο νοσοκομειο. Γνωριζουν τα μισα απο εμας στη θεωρια αλλα η γνωση τους ειναι δεμενη με τη πρακτικη εντος κλινικης οποτε εχουν 10πλασια προσοντα απο εμας. Τι να το κανω να μαθω ενα κατεβατο την κλ. Εικονα εαν ειμαι ανικανος να παρω ιστορικο και ανικανος να κανω κλινικη εξεταση? Και οταν πλεον γινω ειδικευομενος να μ ην μπορω να συνθεσω μια σκεψη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σορυ για το υφος αλλα εχω αγανακτησει. Εχω αναμονη για την ειδικοτητα που θελω 10 χρονια και παρολαυτα ειμαι κατα των εξετασεων. η λυση δεν ειναι οι εξετασεις. θεωρω μεγαλη προχειροτητα να θελεις να αντιγραψεις ενα συστημα αλλου κρατους με διαφορετικα μεγεθη πληθυσμουμ, διαφορετικες αναγκες και γενικα διαφορετικη δομη στην εκπαιδευση. Δεν ειναι copy paste. Και στη γαλλια και ισπανια που εφαρμοζονται οι εξετασεις δεν εχουν και το καλυτερο επιπεδο παρεχομενης ιατρικης περιθαλψης...ενω στη γερμανια και τη σουηδια που δεν εχουν εξετασεις μια χαρα φευγουν ολοι τρεχοντας για να αποκτησουν εμπειρια. Αλλα εκει δεν ειδα καποιον να παραπονιεται ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σορυ για το υφος αλλα εχω αγανακτησει. Εχω αναμονη για την ειδικοτητα που θελω 10 χρονια και παρολαυτα ειμαι κατα των εξετασεων. η λυση δεν ειναι οι εξετασεις. θεωρω μεγαλη προχειροτητα να θελεις να αντιγραψεις ενα συστημα αλλου κρατους με διαφορετικα μεγεθη πληθυσμουμ, διαφορετικες αναγκες και γενικα διαφορετικη δομη στην εκπαιδευση. Δεν ειναι copy paste. Και στη γαλλια και ισπανια που εφαρμοζονται οι εξετασεις δεν εχουν και το καλυτερο επιπεδο παρεχομενης ιατρικης περιθαλψης...ενω στη γερμανια και τη σουηδια που δεν εχουν εξετασεις μια χαρα φευγουν ολοι τρεχοντας για να αποκτησουν εμπειρια. Αλλα εκει δεν ειδα καποιον να παραπονιεται ...

Μόνο όποιος έχει δουλέψει έστω και μια ώρα στο ΕΣΥ καταλαβαίνει πόσο δίκιο έχεις.

Όμως όλη η ιστορία είναι για να μειωθούν οι θέσεις των ειδικευομένων(και όχι μόνο με τις συνενώσεις που έρχονται) . Πόσο στραβοί είναι μερικοί που δεν το βλέπουν αυτό;

ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΜΕΙΩΣΕΩΝ ΤΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΕΙΟ ΤΟΥ ΙΟΥΛΙΟΥ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ._

Στα @@αρια τους αν οι αναμονές πάνε στον διάολο το μόνο που θέλουν είναι να μη λέμε πως περιμένουμε 5-7-10 χρόνια να διοριστούμε.

δείτε πόσο κομψά το θέτει ο Τάσος πριν μερικά post.

Πάντως έχει δίκιο ο LOVE που σκούζει από τη μεριά του για τις σπατάλες όμως ας φτιάξει πρώτα τη ΠΦΥ σύμφωνα με τα δυτικά πρότυπα. Να θεσπίσει αυστηρές ποινές στους επίορκους , στα λαμόγια από τη κάθε υπηρεσία των νοσοκομείων (προμήθειες, φαρμακείο, τεχνική υπηρεσία κλπ κλπ). Να ελένξει τις offshore (πως σκατά λέγονται) των φαρμακευτικών.

Τα 50.000.000 που κοστίζει το 20% των ειδικευόμενων το χρόνο τον μάρανε (τυχαίο ποσοστό) και από την άλλη δέχεται 3000 ΟΣΕτζήδες από μετάταξη.

ΚΥΡΙΟΙ σε μια πολιτισμένη χώρα παρέχεται υγεία παιδεία και ασφάλεια ΔΩΡΕΑΝ.

Η υγεία είναι ΑΓΑΘΟ και πρέπει να διοικείται από άτομα τα οποία γνωρίζουν τις ιδιαιτερότητες της Ελλάδας (Μας συγκρίνει με τη Γερμανία lol η οποία είναι μια πεδιάδα. Άραγε γνωρίζει πως διακομιδή από τη Κέρκυρα στα Γιάννενα διαρκεί έως 4 ώρες ή πως υπάρχουν νησιά που μένουν αποκλεισμένα για μέρες; ) και όχι από ΛΟΓΙΣΤΕΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι κάνει το κλιμάκιο δηλαδή στην Κύπρο? Μαθαίνει πώς βάζεις θέματα ανάπτυξης?

Κάνει διακοπές σε πεντάστερα ξενοδοχεία με έξοδα του Έλληνα φορολογούμενου!

Δεν είναι η πρώτη φορά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

....ο ελληνας γιατρος ειναι ο ορισμος της παπαγαλιας και την χαζομαρας, κανενα προσον σε πρακτικο επιπεδο και απειρες ωρες χαμενες σε αποστηθιση σελιδων. την ανεπαρκεια τους την βγαζουν ω κομπλεξ πανω σε συναδελφους του εξωτερικου.

...ραντεβουδακια στα γραφεια των καθηγητων κ περναγανε τα μαθηματα...

...εδω πουλανε οι καθηγηταδες τις πολυσελιδες κακογραμμενες καρικατουρες αντιγραφες των ξενογλωσσων βιβλιων...

Πικρές αλήθειες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Λοβέρδος να ελένξει τις offshore (πως σκατά λέγονται) των φαρμακευτικών.

...όχι από ΛΟΓΙΣΤΕΣ.

Όσο καλός λογιστής κι αν είναι ο Λοβέρδος, οι ανώνυμες offshore είναι απρόσιτες από τον οποιονδήποτε.

ΚΥΡΙΟΙ σε μια πολιτισμένη χώρα παρέχεται υγεία παιδεία και ασφάλεια ΔΩΡΕΑΝ.

Ωραία. Ποιος πληρώνει όμως το κόστος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΥΡΙΟΙ σε μια πολιτισμένη χώρα παρέχεται υγεία παιδεία και ασφάλεια ΔΩΡΕΑΝ.

Στην Ελλάδα που έχει πτωχεύσει δεν παρέχεις τίποτα δωρεάν.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΥΡΙΟΙ σε μια πολιτισμένη χώρα παρέχεται υγεία παιδεία και ασφάλεια ΔΩΡΕΑΝ.

Στην Ελλάδα που έχει πτωχεύσει δεν παρέχεις τίποτα δωρεάν.

το κακο ειναι οτι δεν εχει πτωχευσει και θα παραμεινει σε καθεστως υπο πτωχευσης τουλαχιστον μεχρι το 2024.Αλλα και παλι οι φοροι που εισπρατονται

υπεραρκουν για να πληρωνονται συνταξεις και μισθοι.ολα τα αλλα ειναι παραμυθια για να τα δεχεται ο μεσος απληροφορητος ελληνας χωρις να αντιδρα

καθολου..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία επιχείρηση παραμένει σε καθεστώς πτώχευσης για 1-2 έτη. Η Ελλάδα 15 έτη θα είναι υπό καθεστώς πτώχευσης; "Δυστυχώς επτωχεύσαμεν" αλλά δε θέλουμε να το παραδεχτούμε όπως ο Τρικούπης πριν 118 χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία επιχείρηση παραμένει σε καθεστώς πτώχευσης για 1-2 έτη. Η Ελλάδα 15 έτη θα είναι υπό καθεστώς πτώχευσης; "Δυστυχώς επτωχεύσαμεν" αλλά δε θέλουμε να το παραδεχτούμε όπως ο Τρικούπης πριν 118 χρόνια.

η χρεωκοπια δεν ειναι θεμα παραδοχης.ειναι αρνηση πληρωμης των υποχρεωσεων προς τους δανειστες μας.το εχουμε κανει κ δε το εχω παρει χαμπαρι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όχι, είμαστε κύριοι με δαύτους, για να τους ξεπληρώσουμε λαμβάνουμε από τους ίδιους νέα δάνεια.....και πληρώνουμε με αυτά μόνο τους τόκους....

Άλλωστε....

:wacko:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

περυσι βγηκανε λεει ή το 2009 δεν θυμαμαι καλα την χρονια απο την χωρα 48 δις , ως εδω ολα ειναι νομιμα διοτι βγηκανε ως κεφαλαια για επενδυσεις κλπ... με βαση τις ευρωπαικες αποφασεις και νομους.

το θεμα ειναι οτι οσο ηταν ελλαδα αυτα τα λεφτα δεν πληρωσαν το φπα που τους αναλογει , η κυβερνηση οπως ολοι το ζουμε στο πετσι μας κοβει απο τους πολλους και οχι απο εκει που πρεπει , και τα μεσα μαζικης παραπληροφορησης στηριζουν...διοτι κερδιζουν.

για να δουμε ποσο θ αντεξουμε , αλλωστε ενα μεγαλο πειραμα γινεται στις πλατες μας , παντως τα κουνελακια και τα βατραχακια που ειχαμε ως πειραματοζωα στις σχολες μας μετα απο τα δικα μας πειρματα δεν ζουσαν και πολυ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όχι, είμαστε κύριοι με δαύτους, για να τους ξεπληρώσουμε λαμβάνουμε από τους ίδιους νέα δάνεια.....και πληρώνουμε με αυτά μόνο τους τόκους....

Άλλωστε....

:wacko:

εδω ειναι το μυστικο.δε λαβαμε απο τους ιδιους νεα δανεια,λαβαμε απο κρατη και δντ.το ελληνικο χρεος που ηταν στα χερια μεγαλων ιδιωτικων τραπεζων

της Γερμανιας, Γαλλιας και αλλων περναει αλλου για να μη χρεωκοπησει το τραπεζικο συστημα απο δις ευρω που κατειχαν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ετσι ειναι , ολες οι χωρες αυτες που λεει ο μακ γκαιβερ απο περυσι ισως και απο ποιο παλια , αυτο που κανουν ειναι να ξεφορτωνονται τ αχρηστα ελληνικα χαρτια φυσικα για να μην χασουν τα λεφτα τους ,και αυτο εχει γινει σχεδον απο την μερια τους , οποτε τι μας ξημερωνει?????

η χρεωκοποια φανταζει να ειναι η μονη λυση ή να εμφανισουμε το χρεος απεχθες που μαλλον δεν τολμα κανεις να το ξεκινησει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.