Jump to content

διορισμός σε ειδικότητα κατά περίοδο εκλογων


newdoctor

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Last Reply

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΗΤΑΝ ΥΠΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΗ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ Ο ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ?

Και εγω το αυτο προβλημα εχω, ειμαι υπο διορισμο απο τις 4 Σεπτεμβρη σε Προσωποπαγη θεση και ακομα δεν εχω παρει κατι στα χερια μου. Απο οτι γνωριζω η Υπουργος δεν εχει υπογραψει ακομα διορισμους σε προσωποπαγη θεση( τουλαχιστο σιγουρα οχι τον δικο μου που βοσκει εδω και 3μηνες στο τμημα ειδικοτητων του υπουργειου....... Μας βλεπω σιγουρα για μετα τις γιορτες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαβάστε ΕΔΩ, μπορεί να ανήκετε στην κατηγορία αυτή. Ενημερωθείτε τηλεφωνικά από το αρμόδιο τμήμα ειδικοτήτων του υπουργείου αν αφορά ΚΑΙ εσάς το πρόβλημα αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαβάστε ΕΔΩ, μπορεί να ανήκετε στην κατηγορία αυτή. Ενημερωθείτε τηλεφωνικά από το αρμόδιο τμήμα ειδικοτήτων του υπουργείου αν αφορά ΚΑΙ εσάς το πρόβλημα αυτό.

Φιλε Τασο αυτο το μπερδεμα ειχε γινει στην πρωτη φουρνια διορισθεντων σε προσωποπαγη θεση(δηλαδη σε ατομα που περιμενα διορισμο τον Απριλιο και τελικα τους εγινε τον Αυγουστο.....Τωρα πιστευω οτι το θεμα υπαρχει εξαιτιας των εκλογων και της μη υπαρξης γενικων γραμματεων στο Υπ. Υγειας. Εαν τελικα γυρισει η εγκυμονουσα και εγω δεν εχω προλαβει να διοριστω σε πoια λιστα αναμονης θα ειμαι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τότε το πρόβλημα ήταν η καθυστερημένη έγκριση από την ΥΔΕ (ιατρών σε προσωποπαγή θέση) λόγω έλλειψης κονδυλίων με αποτέλεσμα να διοριστούν νωρίτερα συνάδελφοι που ήταν στη λίστα αναμονής μετά τους συναδέλφους που διορίστηκαν σε προσωποπαγή θέση.

Τώρα το πρόβλημα είναι η ερμηνεία του νόμου όπου "Υπάρχουν περιπτώσεις που η ειδικευόμενη ζητάει άδεια κυήσεως και το νοσοκομείο εν συνεχεία ζητάει να τοποθετηθεί ο επόμενος ειδικευόμενος στη θέση αυτή ως προσωποπαγείς. Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν στο διάστημα του "υπό διορισμού σε προσωποπαγή θέση" (2 μήνες) η συνάδελφος που βρίσκεται σε άδεια επιστρέφει στη θέση της στο νοσοκομείο."

Δες το νόμο ΕΔΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ενημερωθηκα πως 8 Δεκ επεσε υπογραφη στους διορισμους σε προσωποπαγη θεση(τουλαχιστο στον δικο μου), αλλα τα χαρτια μεχρι και την Παρασκευη 18 Δεκ δεν ειχαν σταλει στην ΥΔΕ για πιστοποιηση.......Αντε να δουμε..........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

καλως σας βρηκα.

εχω μια ερωτηση:

ειμαι υπο διορισμο, (για πλαστικη χειρουργικη), απο τις 8 Δεκεμβρη (που το ειδα στο νετ ο ιδιος) και ισως λιγο πιο πριν, πιθανολογω 20Νοεμβρη περιπου, που απλα δεν το ειχα αντιληφθει.

σημερα μιλησα με το γνωστο γραφειο, και μου ειπανε οτι απομενει να γινει η "αποφαση τοποθετησης".

καποιες μερες πριν, μου ειχανε πει οτι ηταν στο λογιστηριο του κρατους . υποθετω, οτι περασε απο εκει και εκρεμμει το τελευταιο-σημερινο που μου ειπανε, η "αποφαση τοποθετησης".

τι ακριβως σημαινει, και ποσο χρονικα διαρκει η "αποφαση τοποθετησης"?

σσ. αν και εψαξα στο φορουμ, δεν βρηκα κατι συγκεκριμενο για αυτο. αν δεν το ειδα, και εχετε λινκ διαθεσιμο, σορρυ, ευχαριστως να το δω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορω να σε βοηθησω επι της ουσιας αλλα θελω να γραψω τον καημο μου

Ειμαι υπο διορισμο απο 27 Νοεμβρη. Ξαναμιλησα σημερα με ΥΥΚΑ και μου ειπαν ακριβως το ιδιο που μου ειχαν πει και την προηγουμενη εβδομαδα,οτι ετοιμαζουνε αυτες τις μερες την αποφαση και να ξαναπαρω στα μεσα της επομενης. Αφου ετοιμαστει η αποφαση θα ξεκινησει το γαϊτανακι των υπογραφων και αφου τελειωσει και αυτο, μετα θα περασει απο υπουργειο οικονομικων. Υποθετω τοτε ειναι που περνα απο γενικο λογιστηριο αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Απορω 2 μηνες, πλην τις αργιες, τι εκαναν με την αιτηση μου. Αν δεν εχει ξεκινησει να υπογραφεται ακομα η αποφαση, τοτε τι διαδικασιες εγιναν το τελευταιο διμηνο?

Παλια ο συνολικος χρονος διορισμου με ολες τις δυνατες καθυστερησεις του ταχυδρομειου ηταν 2 μηνες.Εχω φιλο που διοριστηκε μεσα σε 23 μερες απο τη στιγμη που εγινε υπο διορισμο. Εγω ηδη μετραω 2 μηνες και εχω την εντυπωση οτι ακομη θα χρειαστω τουλαχιστον 1,5 μηνα.Βαλε και 3 μηνες που περιμενα για την ανακληση του προηγουμενου συναδελφου και ολα αυτα για μια θεση που ουσιαστικα ανοιξε μεσα Ιουλη.

Το ξεφτιλισανε εντελως,ειπαμε ειμαστε Ελλαδα,ξερω αυτα αργουν αλλα υπαρχουν και καποια ορια. Πιο πανω βεβαια εγραψαν συναδελφοι οτι διοριστηκαν μετα απο 4 μηνες αλλα πιστευα οτι αυτο εγινε κυριως λογω των εκλογων. Τελικα με την αλλαγη της κυβερνησης απο οτι φαινεται,οι διορισμοι απο 2μηνο εκτοξευτηκαν στο 4μηνο. Και ουτε προγραμματισμο δεν μπορεις να κανεις.Αν θες δουλεια δλδ μινι σοκκερ, μερα με τη μερα, και αγιος ο θεος. Καθε μηνα νομιζω οτι διοριζομαι και τελικα αναβαλλεται για τον επομενο

Αυτα, εξοργισμενος και απογοητευμενος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορω να σε βοηθησω επι της ουσιας αλλα θελω να γραψω τον καημο μου

Ειμαι υπο διορισμο απο 27 Νοεμβρη. Ξαναμιλησα σημερα με ΥΥΚΑ και μου ειπαν ακριβως το ιδιο που μου ειχαν πει και την προηγουμενη εβδομαδα,οτι ετοιμαζουνε αυτες τις μερες την αποφαση και να ξαναπαρω στα μεσα της επομενης. Αφου ετοιμαστει η αποφαση θα ξεκινησει το γαϊτανακι των υπογραφων και αφου τελειωσει και αυτο, μετα θα περασει απο υπουργειο οικονομικων. Υποθετω τοτε ειναι που περνα απο γενικο λογιστηριο αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Απορω 2 μηνες, πλην τις αργιες, τι εκαναν με την αιτηση μου. Αν δεν εχει ξεκινησει να υπογραφεται ακομα η αποφαση, τοτε τι διαδικασιες εγιναν το τελευταιο διμηνο?

Παλια ο συνολικος χρονος διορισμου με ολες τις δυνατες καθυστερησεις του ταχυδρομειου ηταν 2 μηνες.Εχω φιλο που διοριστηκε μεσα σε 23 μερες απο τη στιγμη που εγινε υπο διορισμο. Εγω ηδη μετραω 2 μηνες και εχω την εντυπωση οτι ακομη θα χρειαστω τουλαχιστον 1,5 μηνα.Βαλε και 3 μηνες που περιμενα για την ανακληση του προηγουμενου συναδελφου και ολα αυτα για μια θεση που ουσιαστικα ανοιξε μεσα Ιουλη.

Το ξεφτιλισανε εντελως,ειπαμε ειμαστε Ελλαδα,ξερω αυτα αργουν αλλα υπαρχουν και καποια ορια. Πιο πανω βεβαια εγραψαν συναδελφοι οτι διοριστηκαν μετα απο 4 μηνες αλλα πιστευα οτι αυτο εγινε κυριως λογω των εκλογων. Τελικα με την αλλαγη της κυβερνησης απο οτι φαινεται,οι διορισμοι απο 2μηνο εκτοξευτηκαν στο 4μηνο. Και ουτε προγραμματισμο δεν μπορεις να κανεις.Αν θες δουλεια δλδ μινι σοκκερ, μερα με τη μερα, και αγιος ο θεος. Καθε μηνα νομιζω οτι διοριζομαι και τελικα αναβαλλεται για τον επομενο

Αυτα, εξοργισμενος και απογοητευμενος

Αν σε παρηγορεί είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση.

Υπο διορισμό κι εγώ από τις 27 Νοέμβρη και περίμενα κι εγώ να υπογραφεί η ανάκληση του προηγούμενου για να ξεκινήσει η διαδικασία, ανάκληση η οποία είχε παγώσει λόγω των εκλογών. Η θέση άνοιξε αρχές ιουλίου .

Οι συνάδελφοι που ανέφεραν παραπάνω τους 4 μήνες - αν δεν κάνω λάθος - μιλάγανε για προσωποπαγείς θέσεις.

Όπως και να έχει το 3μηνο δε το γλιτώνουμε.

Και για όσους δεν κατάλαβαν μιλάμε για 2 μήνες ξύσιμο χωρίς καν να έχει πέσει η πρώτη υπογραφη...

edit ( και άσχετο )

Καλή η δυνατότητα της ανάκλησης διορισμού - χρονολογικής παράτασης που παρέχεται σε συναδέλφους αλλά κατά την άποψη μου

α)θα έπρεπε να γίνεται χρήση αυτής με το που τίθεται κάποιος υπο διορισμό αμέσως χωρίς να καθυστερεί τον επόμενο στη σειρα κατά 5-6 μήνες ( τόσο περίπου παίρνει όλη η διαδικάσία)

β)θα έπρεπε να υπάρχει ένας περιορισμός στο ποσό συχνά μπορεί κάποιος να επωφεληθεί απο αυτή τη δυνατότητα. Όπως έχει τώρα ο νόμος επιτρέπει σε κάποιον να παίρνει ουσιαστικά άπειρες 6μηνες χρον. παρατάσεις ( με το να παρουσιάζει ένα συμβόλαιο π.χ διδακτορικό ή ειδικότητα έξω )και έτσι να καθυστερεί άπειρες ( ή έστω πολλές ) φορές το διορισμό των επόμενων συναδέλφων κάθε φορά κατά 6μηνα απλά γιατί έτσι του κάπνισε. Και προτού κάποιος πει " μα κανείς δε το κάνει αυτό " να τονίσω ότι ο συνάδελφος στη δική μου περίπτωση πήρε για 3η φορά ανάκληση ( και μάλλον παέι και για 4η ποιος ξέρει..) με διάρκεια απο 9μήνες έως 1 χρόνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν σε παρηγορεί είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση.

Υπο διορισμό κι εγώ από τις 27 Νοέμβρη και περίμενα κι εγώ να υπογραφεί η ανάκληση του προηγούμενου για να ξεκινήσει η διαδικασία, ανάκληση η οποία είχε παγώσει λόγω των εκλογών. Η θέση άνοιξε αρχές ιουλίου .

Οι συνάδελφοι που ανέφεραν παραπάνω τους 4 μήνες - αν δεν κάνω λάθος - μιλάγανε για προσωποπαγείς θέσεις.

Όπως και να έχει το 3μηνο δε το γλιτώνουμε.

Και για όσους δεν κατάλαβαν μιλάμε για 2 μήνες ξύσιμο χωρίς καν να έχει πέσει η πρώτη υπογραφη...

edit ( και άσχετο )

Καλή η δυνατότητα της ανάκλησης διορισμού - χρονολογικής παράτασης που παρέχεται σε συναδέλφους αλλά κατά την άποψη μου

α)θα έπρεπε να γίνεται χρήση αυτής με το που τίθεται κάποιος υπο διορισμό αμέσως χωρίς να καθυστερεί τον επόμενο στη σειρα κατά 5-6 μήνες ( τόσο περίπου παίρνει όλη η διαδικάσία)

β)θα έπρεπε να υπάρχει ένας περιορισμός στο ποσό συχνά μπορεί κάποιος να επωφεληθεί απο αυτή τη δυνατότητα. Όπως έχει τώρα ο νόμος επιτρέπει σε κάποιον να παίρνει ουσιαστικά άπειρες 6μηνες χρον. παρατάσεις ( με το να παρουσιάζει ένα συμβόλαιο π.χ διδακτορικό ή ειδικότητα έξω )και έτσι να καθυστερεί άπειρες ( ή έστω πολλές ) φορές το διορισμό των επόμενων συναδέλφων κάθε φορά κατά 6μηνα απλά γιατί έτσι του κάπνισε. Και προτού κάποιος πει " μα κανείς δε το κάνει αυτό " να τονίσω ότι ο συνάδελφος στη δική μου περίπτωση πήρε για 3η φορά ανάκληση ( και μάλλον παέι και για 4η ποιος ξέρει..) με διάρκεια απο 9μήνες έως 1 χρόνο.

Με παρηγορει,σε νιωθω σχεδον σαν αδελφο!

ειμαστε ακριβως στην ιδια φαση.

οσον αφορα τις ανακλησεις καλως υπαρχουν,ας παρει καποιος που τη δικαιουται οσες θελει, αλλα εχεις δικιο, θα επρεπε να τις εχουν ρυθμισει πιο σωστα, ωστε να μην καθυστερουν τους υπολοιπους.Το αστειο ειναι,οπως τουλαχιστον μου ειπαν απο το υπουργειο για καποιον που αναλαμβανει αγονο αγροτικο, οτι δεν μπορει καποιος να προνοησει ακομα και αν το θελει και να κανει ανακληση πριν μπει σε αυτη τη διαδικασια.χαρακτηριστικα μου ειπαν οτι δεν μπορεις να ανακαλεσεις κατι που δεν εχει υπογραφει.

Επισης θα μπορουσαν, για να μην καθυστερουν τους διορισμους, να ενημερωνονταν απο το νοσοκομειο και τη νομαρχια λιγο πριν αδειασει η καθε θεση στο νοσοκομειο και να ξεκινουσαν τις διαδικασιες ενα μηνα νωριτερα.ετσι και αλλιως ο επομενος καθε λιστας ειναι εκ των προτερων γνωστος και βρισκεται εκει για χρονια αναμενοντας.

Αντιθετα εχουμε φτασει να πρεπει να περιμενεις καποια χρονια για να ερθει η σειρα σου,μετα να ξαναπεριμενεις 2-4 μηνες για να διοριστεις (κατι που αναλογα με τα κομματια της ειδικοτητας σου μπορει να γινει απο 1-3 φορες) και σε αυτο το διαστημα η θεση στο νοσοκομειο πιθανως να παραμενει κενη,επιβαρυνοντας ολους τους αλλους ιατρους.

Τα ιδια διαβαζω και για τους αγροτικους,αλλο χαος απο κει

Αν υπηρχε θεληση, θα εβρισκαν και τις λυσεις, αλλα δυστυχως αυτα γινονται σε χωρες που σεβονται τον πολιτη και επιδιωκουν την εξυπηρετηση του

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ξαναμιλησα χθες.

βρισκεται στις υπογραφες. απο εδω και περα, θελει λεει ενα μηνα για να ολοκληρωθει η διαδικασια..

αληθευει αυτο, η θα περιμενω και αλλο?

αισιως, θα παει δλδ, 4μηνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.