Jump to content

Κατατακτήριες Εξετάσεις Ιατρικής Σχολής Κρήτης


bizza

Recommended Posts

Για να κανω το συνηγορο του διαβολου (χωρις διαθεση αντιπαραθεσης εννοειται), ο "νομοθετης" θεωρει οτι εχει ηδη πληρωσει για το πρωτο σου πτυχιο βιβλία και λοιπες παροχες και συνεπως δεν ειναι σε θεση να το κανει για καθε πτυχιο που εσυ θα θελεις μετα. Θεωρει κατα μια εννοια οτι το δευτερο βασικο πτυχιο ειναι μια πολυτέλεια, και με το σκεπτικό αυτο ενω δεν εχεις παροχες για δευτερο πτυχίο εχεις κανονικότατα (αυτο εξαρταται βεβαια και τι μεταπτυχιακο ειναι, καποια ειχαν διδακτρα) για μεταπτυχιακό και διδακτορικό.

Πιστεύω οτι δεν ειναι καθόλου λίγο το οτι ενα φτωχο κρατος "πληρώνει" πτυχίο , μεταπτυχιακό και διδακτορικό σε καποιον νεο.

Τωρα γινεται συζητηση για τα ηλεκτρονικά βιβλια, σε λιγο καιρο οπως το πανε δεν θα τυπωνουν καν (το απευχομαι).

Οποιος επιλέγει να σπουδαζει ιατρική σαν δευτερη σχολή, εχει ενα θεμα γιατι τα βιβλία έχουν φουσκωμενες τιμές, συμφωνω οτι ειναι ενα θεμα, συμφωνω οτι δεν ημαστε πλουσιοι, συμφωνω ότι ειναι πολλα τα χρήματα, ομως δεν θα ελεγα ποτε οτι υπαρχει ηθικό θέμα ή καταφωρη αδικία.

Υπάρχει ενα ξεκαθαρο σκεπτικό, το οποιο ξεκινοντας ενα δευτερο πτυχίο θα πρεπει να αποδεχθείς.

Την εποχή του μνημονίου, λογικές της δεκαετίας 80 και 90 του στυλ "μπαινω μεσα ξεροντας πώς ειναι και μετα κοιταω να μαζευτουμε πολλοι να δουμε πως θα το αλλαξουμε" δεν ξερω πόσο επιτυχια θα εχουν.

Κάποιοι θα αρχισουν να λενε το κλασσικο "δωρεαν όλα σε όλους", εγω θα έλεγα "μετρο σε ολα"...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξεκίνα να αγοράζεις αγγλικά βιβλία που είναι πολύ φθηνότερα και η ευχέρεια στην αγγλική θα είναι και μια παρακαταθήκη για το μέλλον...

Μην ελπίζεις για καμία αλλαγή σε αυτό το θέμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!

ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΤΟΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΜΥΟΣΚΕΛΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΖΑΝΑΚΑΚΗ?ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ? ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΠΕΡΙΣΥ ΠΧ Κ ΠΕΡΑΣΕ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΕΙ ΛΙΓΟ ΔΙΟΤΙ ΟΙ ¨ΠΗΓΕΣ¨ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΜΕ ΜΥΡΙΛΛΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω δώσει μυοσκελετικό με Τζανακάκη... Βασικά τα πράγματα ήταν λίγο περίεργα φέτος γιατί ο καθηγητής που έκανε το μυοσκελετικό κάτι είχε πάθει και ήταν σε κώμα και νομίζω τώρα έχει αρχίσει και συνέρχεται για αυτό από ότι άκουσα φέτος το Σεπτέμβρη αναγκάστηκαν να βάλουν θέματα για το μυοσκελετικό ο Τζανακάκης μάζι με τον Τσαούση... Τέσπα φέτος το μυοσκελετικό το διδάσκουν διάφοροι ειδικευόμενοι, αφού καθηγητής δεν υπάρχει οπότε μάλλον αυτοί θα βάλουν και θέματα... Αυτά ξέρω εγώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Καλησπέρα,

ενδιαφέρομαι να δώσω καταταρκτήριες εξετάσεις στην Ιατρική Σχολή του πανεπιστημίου Κρήτης για το Β΄ έτος σπουδών

θα ήθελα κάποιες πληροφορίες και αν μου πείτε από που μπορώ να προμηθευτώ τα βιβλία και σημειώσεις.

κάθε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Βάσω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

καλησπερα,

ενδιαφερομαι να δωσω φετος κατατακτηριες στην ιατρικη σχολη της κρητης.επειδη δεν ειμαι απο κρητη θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου δωσει πληροφοριες για το που μπορω να προμηθευτω τις σημειωσεις και τα βιβλια

ευχαριστω!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Ψαχνω θεματα κατατακτηριων ή θεματα πρωτου έτους χημειας, φυσικης και βιολογιας. Δεν είναι για μένα, είναι για καποιον που θα δωσει και τα εχει τεραστια ανάγκη. Θενξ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Καλησπέρα,

Το θέμα αφορά τους φοιτητές που πέρασαν μέσω κατατακτηρίων, όχι μόνο το 2014-15 αλλά και πέρσι και πρόπερσι, δηλαδή από τότε που εφαρμόστηκε ο νόμος 4009/2011 («νόμος Διαμαντοπούλου»).

Όπως είναι γνωστό, ο νόμος αυτός απαγορεύει στους φοιτητές από κατατακτήριες να πάρουν βιβλία , βάζοντας ουσιαστικά φρένο στο στόχο τους να σπουδάσουν κάτι που επέλεξαν 100% , χωρίς ίχνος τύχης στην επιλογή τους.

Για το λόγο αυτό , γράφοντας και σε όσα φοιτητικά fora μπόρεσα να βρω, πιστεύω πως πρέπει να κινητοποιηθούμε, όλοι οι ενδιαφερόμενοι από όλα τα τμήματα για να διεκδικήσουμε το αυτονόητο δικαίωμά μας να παίρνουμε βιβλία όπως κάθε άλλος φοιτητής. Είναι απαραίτητη η ΑΜΕΣΗ δραστηριοποίησή μας, λαμβάνοντας υπ’ όψη ότι πρόσφατα ανακοινώθηκε από το νέο αναπληρωτή Παίδείας κύριο Κουράκη, η πρόθεση για αλλαγή του νόμου 4009/2011.

Εκεί ΠΡΕΠΕΙ να θυμίσουμε/βάλουμε κι εμείς το θέμα των βιβλίων.

Προτείνω να απευθυνθούμε προσωπικά ο καθένας με email προς :

τον υπουργό Αριστείδη Μπαλτά στο abaltas@central.ntua.gr

τον αναπληρωτή υπουργό στο kourakis@parliament.gr

(ή σε όποια άλλα emails τους μπορεί κανείς να βρει)

Όπως και στο https://en-gb.facebo.../tasos.kourakis για τον κ. Κουράκη.

Για να υποστηρίξω τα παραπάνω έφτιαξα και ένα κείμενο το οποίο ανέβασα στο

http://www.gopetitio...Ξ¬ΟΡιΟ.html

για συλλογή υπογραφών.

Όποιος θέλει να στείλει ατομικά email μπορεί να χρησιμοποιήσει ελεύθερα το κείμενο αυτό ή μέρος του αν συμφωνεί με όσα γράφονται.

Αυτό που είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι πως πρέπει να δράσουμε ΤΩΡΑ για να μπει το αίτημά μας στις αλλαγές του νόμου 4009/2011.

ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Παρακάτω το κείμενο που έγραψα :

Σύμφωνα με το νόμο 4009/2011 (άρθρο 80 , παράγραφος 10) «Από το ακαδηµαϊκό έτος 2012-2013 δεν χορηγούνται δωρεάν έντυπα διδακτικά συγγράµµατα σε φοιτητές που παρακολουθούν πρόγραµµα σπουδών για τη λήψη δεύτερου πτυχίου».

Συνεπώς, οι εισακτέοι μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων φοιτητές σε σχολές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, δε δικαιούνται δωρεάν διδακτικά συγγράμματα και αναγκάζονται να επιβαρύνονται το κόστος αγοράς όλων των βιβλίων που απαιτούνται για την ολοκλήρωση των σπουδών τους , ένα κόστος που σε πολλά τμήματα είναι τόσο υψηλό που η συνέχιση των σπουδών γίνεται απαγορευτική.

Εμείς, οι επιτυχόντες μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων, κάναμε την επιλογή του τμήματος εισαγωγής απολύτως συνειδητά και επιλέξαμε στοχευμένα την εισαγωγή αποκλειστικά σε αυτό, παρά τις δύσχέρείες που πιθανά αντιμετωπίζουμε (εργασία, οικογένεια , οικονομικές δυσκολίες, ανεργία). Άρα, η βούλησή για μάθηση και γρήγορη ολοκλήρωση των σπουδών είναι ισχυρή.

Το βασικό μέσο για αυτά, είναι να έχουμε το αυτονόητο : δωρεάν συγγράμματα.

Δυστυχώς, μέσω του Ν.4009/2011 η Πολιτεία περιέκοψε συλλήβδην το δικαίωμα για δωρεάν συγγραμματα , σαν να επρόκειτο απλά για μια παροχή πολυτελείας και όχι για αυτονόητη υποχρέωση κάθε πολιτισμένου κράτους που θέλει να επενδύσει στο επιστημονικό ανθρώπινο δυναμικό του για να ξεπεράσει τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει.

Με την υπογραφή μας ζητάμε την στήριξη του δικαιώματος των εισακτέων φοιτητών μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων, να έχουν δωρεάν συγγράμματα κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, όπως ακριβώς έχουν όλοι οι φοιτητές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Για τους φοιτητές που έχουν ήδη περάσει με κατατακτήριες και έχουν πρόβλημα με τα συγγράμματα της Σχολής υπάρχει topic που ίσως τους φανεί ενδιαφέρον εδώ: http://www.greekmeds.gr/forum/topic/39075-aeeaaeaessecoc-dhanitho-aeaessui-oaa-oeieocoyo-adhu-eaoaoaeocneaao/#entry483650

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Γεια σας! Ενδιαφέρομαι για τις κατατακτήριες εξετάσεις στην Ιατρική Κρήτης και σε προηγούμενα posts γίνεται αναφορά σε κάποιον μεταδιδακτορικό χημικό ο οποίος αναλαμβάνει τη σχετική προετοιμασία. Όποιος γνωρίζει περαιτέρω πληροφορίες, παρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου μέσω pm.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γειά σας ρε παιδιά..

Τελείώνω το Σεπτέμβρη βιολογία, και θέλω πολυ να πάω ιατρική..

Αρχικά θελω τη γνώμη σας για το αν βγαίνει η ύλη μεσα σε ενα τρίμηνο με ρεαλιστική ποσότητα διαβάσματος (για το τμήμα της κρήτης πάω μάλλον) .. Δεύτερον αν πιστέυτε οτι βγαίνει η σχολή με μια ημι-απασχόληση παράλληλα..

και τρίτον, δεν έχω καταλάβει τι παίζει με το έτος εισαγωγής. έστω ότι μπαίνεις με κατατακτήριες στο 2ο εξάμηνο, τα μαθήματα του 1ου να φανταστώ οτι τα χρωστάς κανονικά? ακόμη και αυτά που έδωσες στις κατατακτήριες? οποιαδήποτε άλλη ιδέα /συβουλή ευπρόσδεκτη

Ευχαριστώ!!

(εχω βάλει την ίδια ερώτηση και σε άλλο ποστ πιο γενικό, πριν δω αυτό, όποτε αν βλέπει κάποιος αντμιν ας στην σβήσει..)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

maaar, επειδή δε μπορώ να σου στείλω μνμ για κάποιο λόγο, στείλε μου όποτε θες mail στο: kostasrousmath@yahoo.gr

Είμαι επιτυχών στην Ιατρική μέσω κατατακτηρίων (μαθηματικό το 1ο πτυχίο μου) και ίσως μπορώ να απαντήσω στις απορίες σου.

Απλά: ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!!!!!!! :P :p

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά, έχω φτιάξει έναν οδηγό προς ......υποψηφίους καταταχθέντες!!!

:P :p

Τροποποιήθηκε από γιατρός μεσω μαθηματικών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από εμένα.

Ενδιαφέρομαι για μερικά από τα βιβλία για τις κατατακτήριες για Δεκέμβρη στο Ηράκλειο Ιατρική. Κυρίως για Ιατρική φυσική.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω τα βιβλία ή φωτοτυπίες ή χρησιμοποιημένα;

Οποιαδήποτε συμβουλή/πληροφορία γενικά για τις κατατακτήριες θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμη....Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επανέρχομαι να πω πως ίσως ο γιατρός μεσω μαθηματικών να μπορεί να μου στείλει κι εμένα τον οδηγό του για κατατακτήριες! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Διαθέτω τα βιβλία Βασικες Αρχες Κυτταρικής Βιολογίας 1 και 2 (Alberts), Βασικες Αρχες Γενετικης, Ιατρική Φυσική και βιοχημεία (L. Stryer) σε ηλεκτρονική μορφή. Όσοι ενδιαφέρονται ας στείλουν mail στο iliasn18@hotmail.com

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και από εμένα.

Ενδιαφέρομαι για μερικά από τα βιβλία για τις κατατακτήριες για Δεκέμβρη στο Ηράκλειο Ιατρική. Κυρίως για Ιατρική φυσική.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω τα βιβλία ή φωτοτυπίες ή χρησιμοποιημένα;

Οποιαδήποτε συμβουλή/πληροφορία γενικά για τις κατατακτήριες θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμη....Ευχαριστώ!

 

 

Εχω την Ιατρική Φυσική, σου έχω στείλει πμ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Απλά πληροφοριακά να πώ σε όποιον ενδιαφέρεται να δώσει, να προσέξει πολύ την χημεία καθότι αποτελεί το μάθημα που κόβονται οι περισσότεροι :)
καλή επιτυχία σε όλους !

Απο έναν καταταχθέντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Γεια σας! Ενδιαφερομαι πολύ για να μπω στο τμήμα της ιατρικής μέσω κατατακτήριων, και θα ήθελα πολύ την βοήθειά σας. Θα ήθελα να μου δώσετε όσες πληροφορίες πιστεύετε ότι χρειάζονται, καθώς και πηγές για σημειώσεις αφου δεν έχω καταφέρει να βρω τίποτα σχετικό μέχρι στιγμής. Επίσης θα ήθελα να συνομιλήσω με καποιον σχετικα με τη μελετη και την υλη των μαθημάτων. Όποιος ειναι διαθεσιμος μπορει να μου στειλει και pm αν επιθυμεί. ευχαριστώ εκ των προτέρων, κάθε πληροφορία είναι πολύτιμη,Γιώργος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Γειά σας, ενδιαφέρομαι για τις κατατακτήριες εξετάσεις, μπορει καποιος να μου πει που μπορω να βρω ηλεκτρονικες σημειωσεις για το μαθημα της Χημειας; Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ενδιαφερομαι για τις φετινες κατατακτηριες και θα ηθελα αν εχει καποιος σημειωσεις των 3 μαθηματων που απαιτουνται για τις εξετασεις να μου τις στειλει σε πμ 

εχω τελειωσει τει νοσηλευτικης

ευχαριστω για τον χρονο οποιος βοηθησει να ξεκινησω το διαβασμα αμεσα

διαβασα και τα ποστς των υπολοιπων και βλεπω οτι υπαρχει προβλημα με τη χημεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σας παιδιά! Λοιπόν,χρειάζομαι τα φώτα σας..Έχω ξεκινήσει διάβασμα για κατατακτήριες στο τμήμα ιατρικής Κρήτης..'Eχω τελειώσει με την ύλη της βιολογίας και της χημείας σχεδόν..Το πρόβλημά μου έγκειται στην ιατρική φυσική. Διαβάζουμε μόνο τις σημειώσεις του καθηγητή; Θέλει και βιβλίο; Παρατήρησα ότι παρεμβάλλονται μέσα ένα σωρό μαθηματικοί τύποι..Tα ζητάει αυτά τα πράγματα; Eπίσης προλαβαίνω να βγάλω την ύλη μέχρι τον Δεκέμβρη δεδομένου ότι έχω ολοκληρώσει τις ύλες των άλλων μαθημάτων; Ρωτάω επειδή οι απόψεις διίστανται : κάποιοι μου λένε πως ξεκινάω πολύ αργά να διαβάσω ενώ άλλοι ότι είναι το πιο εύκολο μάθημα από τα τρία. Ηelp!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποτέ δεν είναι αργά να κάνεις την προσπάθεια σου.. Κατά την γνώμη μου πιστεύω ότι έχεις βγάλει ενα σημαντικό μέρος της ύλης! Επίσης τις σημειώσεις των καθηγητών να τις διαβάσεις πολύ καλά.. Δεν έχω δώσει Κρήτη αλλά στις ιατρικές της επαρχίας παίζουν πολύ οι σημειώσεις και δε στην Φυσική.. Επίσης κάτι που είχα παρατηρήσει είναι ότι στο Πανεπιστήμιο μου κινούνται στην Φυσική βάση των παλαιών θεμάτων εξεταστικής και κατατακτήρίων ψάξε λιγάκι για να δεις.. 
Καλή Επιτυχία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.