Jump to content

Κατατακτήριες Εξετάσεις Ιατρικής Σχολής Κρήτης


bizza

Recommended Posts

Το Δεκέμβρη θα δώσω κατατακτήριες στο τμήμα Ιατρικής Κρήτης.
Τα μαθήματα είναι α) Ιατρική Φυσική β) Χημεία γ) Βιολογία Α+Β.
Θα ήθελα πληροφορίες για τα μαθήματα. Δηλαδή τι να προσέξω περισσότερο και να αφιερώσω περισσότερο χρόνο. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν sos στις κατατακτήριες-μπορεί να πέσει οτιδήποτε. Απλά δεν έχω πρόσβαση σε σημειώσεις φυσικής ή χημείας που ίσως να δίνονται από το πανεπιστήμιο (διάβασα κάποια μηνύματα στο forum-δεν ξέρω αν ισχύει) και ούτε μένω Κρήτη για να τις ψάξω. sad.gif Όποιος μπορεί να βοηθήσει ας αφιερώσει λίγο χρόνο να μου απαντήσει! Ευχαριστώ smile.gif

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Δεκέμβρη θα δώσω κατατακτήριες στο τμήμα Ιατρικής Κρήτης.

Τα μαθήματα είναι α) Ιατρική Φυσική β) Χημεία γ) Βιολογία Α+Β.

Θα ήθελα πληροφορίες για τα μαθήματα. Δηλαδή τι να προσέξω περισσότερο και να αφιερώσω περισσότερο χρόνο. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν sos στις κατατακτήριες-μπορεί να πέσει οτιδήποτε. Απλά δεν έχω πρόσβαση σε σημειώσεις φυσικής ή χημείας που ίσως να δίνονται από το πανεπιστήμιο (διάβασα κάποια μηνύματα στο forum-δεν ξέρω αν ισχύει) και ούτε μένω Κρήτη για να τις ψάξω. :( Όποιος μπορεί να βοηθήσει ας αφιερώσει λίγο χρόνο να μου απαντήσει! Ευχαριστώ :)

Πριν δυο χρόνια έδωσα και εγω κατατακτήριες με επιτυχία. Το μάθημα που με ζόρισε περισσότερο ήταν η χημεία. Τα τελευταία χρόνια τα θέματα δεν είναι καθόλου προβλέψημα. Ο λόγος που καθαρά πέρασα αυτό το μάθημα ήταν η βοήθεια που μου παρείχε ένας διδάκτωρ χημικός. Αν επιθυμείς μπορω να σε φέρω σε επαφή μαζί του. Γενικά όσον αφορά τα μαθήματα είναι:

Κ. Ψαράκος "Ιατρική Φυσική" Τόμοι Α,Β,Γ

Το βιβλίο του Gammon και Χημεία για βιοϊατρικές επιστήμες αν και τελευταία τα καινούρια βιβλία είναι: Αρχές και εφαρμογές Ανόργανης Οργανικής και Βιολογικής Χημείας, R. Caret, Τόμοι 2

Alberts Αρχές Κυτταρικής Βιολογίας, 2η έκδοση (ελληνική, ¨Ιατρική Γενετική¨, μετάφραση από το ¨Genetics in Medicine¨ των Μ.W. Thompson, R.R. McΙnnes, H.F. Willard. Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ρε παιδια με την φυσικη πως ειναι 3 τομοι????

αφου το βιβλιοπωλειο university press δινει 2 τομους;

και η υλη ετσι κ αλλιως μαλλον πρεπει να αντιστοιχει στην παλια εκδοση;;;;

ξερει κανεις να απαντησει;;;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πανεπιστήμιο μας παρέχει 2 τόμους. Αλλά εμεις ως φοιτητές, διαβάζουμε μόνο από σημειώσεις που δίνει ο καθηγητής. Τις σημειώσεις αυτές όποιος ενδιαφέρεατι θα τις βρεί στο φωτοτυπικό της σχολής και δίνονται δωρεάν. Είναι 2 πακάκια και ο καθηγητής στην εξεταστική ζητάει μόνο από εκεί. Δεν γνωρίζω εάν για τις κατατακτήριες ισχύει κάτι διαφορετικό. Σχετικά με την Χημεία το βιβλίο του Gammon είναι κορυφαίο και θα τα πας καλά στις εξετάσεις εάν διαβάσεις από αυτό(με την προϋπόθεση βέβαια να το μάθεις απέξω!!!!!!!) Η Βιολογία Α και Β δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα να τα περάσει κάποιος. Τα βιβλία του Alberts και των Τhompson είναι πάρα πολύ οργανωμένα και αρκετά κατανοητά εάν τα διαβάζεις με προσοχή.

Δέν έχω κάποιες άλλες πληροφορίες. Αλλά αν μάθω κάτι επιπλέον θα ενημερώσω. Επίσης καλό θα ήταν κάποιος που πρόκειται να δώσει κατατακτήριες να παρακολουθήσει όσες περισσότερες διαλέξεις μπορεί από αυτά τα μαθήματα αφού οι καθηγητές συχνά τονίζουν κομμάτια που θα πρέπει να δώσεις περισσότερη βαρύτητα και είναι πιθανόν να πέσουν στις εξετάσεις.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πάντως, όσοι τελικά δώσετε κατατακτήριες και περάσετε και με το καλό τελειώσετε, εύχομαι να μην το μετανιώσετε, αν και δεν ειμαι πολύ σίγουρος γι' αυτό :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Γεια σας. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν φέτος οι κατατακτήριες θα γίνουν με βαθμό πτυχίου ή οχι.

Εαν γίνουν με βαθμό πτυχίου πότε γίνονται οι αιτήσεις?

Εαν δεν γίνουν με βαθμό πτυχίου και γίνουν με μαθήματα από που μπορώ να μάθω ποια είναι η εξεταστέα ύλη?

Ευχαριστώ.. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!

Απ'όσο γνωρίζω οι κατατακτήριες γίνονται κάθε χρόνο με εξετάσεις .

Μπες στο site της σχολής www.med.uoc.gr κι εκεί θα βρεις την ύλη για τα μαθήματα που περιλαμβάνονται στις εξετάσεις .

Περισσότερες πληροφορίες θα μπορούν να σου δώσουν στη Γραμματεία .

Καλή επιτυχία!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Το Δεκέμβρη θα δώσω κατατακτήριες στο τμήμα Ιατρικής Κρήτης.

Τα μαθήματα είναι α) Ιατρική Φυσική β) Χημεία γ) Βιολογία Α+Β.

Θα ήθελα πληροφορίες για τα μαθήματα. Δηλαδή τι να προσέξω περισσότερο και να αφιερώσω περισσότερο χρόνο. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν sos στις κατατακτήριες-μπορεί να πέσει οτιδήποτε. Απλά δεν έχω πρόσβαση σε σημειώσεις φυσικής ή χημείας που ίσως να δίνονται από το πανεπιστήμιο (διάβασα κάποια μηνύματα στο forum-δεν ξέρω αν ισχύει) και ούτε μένω Κρήτη για να τις ψάξω. :( Όποιος μπορεί να βοηθήσει ας αφιερώσει λίγο χρόνο να μου απαντήσει! Ευχαριστώ :)

Πριν δυο χρόνια έδωσα και εγω κατατακτήριες με επιτυχία. Το μάθημα που με ζόρισε περισσότερο ήταν η χημεία. Τα τελευταία χρόνια τα θέματα δεν είναι καθόλου προβλέψημα. Ο λόγος που καθαρά πέρασα αυτό το μάθημα ήταν η βοήθεια που μου παρείχε ένας διδάκτωρ χημικός. Αν επιθυμείς μπορω να σε φέρω σε επαφή μαζί του. Γενικά όσον αφορά τα μαθήματα είναι:

Κ. Ψαράκος "Ιατρική Φυσική" Τόμοι Α,Β,Γ

Το βιβλίο του Gammon και Χημεία για βιοϊατρικές επιστήμες αν και τελευταία τα καινούρια βιβλία είναι: Αρχές και εφαρμογές Ανόργανης Οργανικής και Βιολογικής Χημείας, R. Caret, Τόμοι 2

Alberts Αρχές Κυτταρικής Βιολογίας, 2η έκδοση (ελληνική, ¨Ιατρική Γενετική¨, μετάφραση από το ¨Genetics in Medicine¨ των Μ.W. Thompson, R.R. McΙnnes, H.F. Willard. Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης.

Καλησπέρα!!! Θέλω να δώσω κατατακτήριες το Δεκέμβρη για την Ιατρική Κρήτης και θα ήθελα μερικές πληροφορίες από εσάς παιδιά που έχετε περάσει αυτή την εμπειρία! Η κυριότερη μου ανησυχία είναι οτι δεν ξέρω που να απευθυνθώ για να έχω κάποια βοήθεια και καθοδήγηση στο διάβασμα μου.Αν μπορείτε να με πληροφορήσετε πανω σε αυτό θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!!!

Ευχαριστώ!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

PHD γεια σου,

Είμαι τελειόφοιτη του ΤΕΙ νοσηλευτικής και προετοιμάζομαι για τις κατατακτήριες Ιατρικής Κρήτης. Έχω τα βιβλία τα οποία χρειάζονται και έχω ξεκινήσει ήδη εδώ και τρεις μήνες το διάβασμα. Όμως έχω μεγάλο πρόβλημα με τη Χημεία και από ότι μου έχουν πει το μάθημα αυτό είναι αρκετά απαιτητικό. Επειδή καταλαβαίνω ότι έχεις περάσει και εσύ από τη διαδικασία αυτή, μήπως ξέρεις κάποιον που να ασχολείται εδώ στο Ηράκλειο επαγγελματικά με το θέμα των εξετάσεων αυτών; Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν αρκετά χρήσιμη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελικα δεν καταργηθηκαν οι κατατακτηριες για να μπεις ιατρικη?δεν εχει γινει να μπαινεις με τον βαθμο πτυχιου?

Τροποποιήθηκε από shinyB
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελικα δεν καταργηθηκαν οι κατατακτηριες για να μπεις ιατρικη?δεν εχει γινει να μπαινεις με τον βαθμο πτυχιου?

Οι κατατακτήριες εξετάσεις για την Ιατρική Κρήτης δεν καταργήθηκαν. Καταργήθηκαν για την Ιατρική Αθηνών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kef80 γεια σου

Καταρχήν θέλω να σου ευχηθώ καλό κουράγιο σε όλη τη διαδικασία των κατατακτήριων εξετάσεων. Και εγώ είχα περάσει από τη διαδικασία αναζήτησης κάποιας βοήθειας από κάποιον έμπειρο καθηγητή ιδιαίτερα στο μάθημα της χημείας το οποίο πίστεψέ με είναι το μάθημα κλειδί για την εισαγωγή στην Ιατρική. Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα κάποιον καθηγητή ο οποίος είναι μεταδιδακτορικός ερευνητής στην χημεία. Ο καθηγητής αυτός έχει πολύ μεγάλη εμπειρία στο θέμα των εξετάσεων αυτών και πραγματικά με βοήθησε να ξεπεράσω οποιαδήποτε προβλήματα είχα με τη χημεία αλλά και με τη βιολογία. Ασχολείται πολλά χρόνια με μαθήματα της ιατρικής και πίστεψέ με είναι ο μοναδικός αυτή τη στιγμή στο Ηράκλειο που ασχολείται επαγγελματικά με το θέμα αυτό. Έχω διατηρήσει επαφή μαζί του και μετά από τις εξετάσεις οπότε και ξέρω που μπορείς να τον βρεις. Αν σε ενδιαφέρει πες μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

PHD σε ευχαρστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου και πραγματικά θα ήθελα να επικοινωνήσω με τον καθηγητή που σε βοήθησε. Πραγματικά έχω φάει τον κόσμο να βρω κάποιον να ασχολέιται με τις κατατακτήριες και ότι υπάρχει κάποιος, αυτό είναι πολύ ευχάριστο. Οπότε θα σου ήμουν ευγνώμων αν μου έδινες κάποια στοιχεία του για να τον βρω (πχ κάποιο mail ή οτιδήποτε άλλο). Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kef80 sorry για την καθυστέρηση αλλά προπάθησα να επικοινωνήσω με τον καθηγητή για να τον ρωτήσω αν εχει διαθέσιμο χρόνο να αναλλάβει την προετοιμασία για τις εξετάσεις. Τελικά όλα ΟΚ!!! Ο καθηγητής αυτός συνεργάζεται με ένα φροντιστήριο οπου εκεί κάνει όλα τα μαθήματα προετοιμασίας. Είναι πολύ θετικό να κάνεις τα μαθήματα αυτά σε μια τάξη με πίνακα όπου πραγματικά θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα στη Χημεία όπου σε καποιες περιπτώσεις πρέπει να είσαι ζωγράφος για να απαντήσεις κάποια θέματα! Το φροντιστήριο αυτό βρίσκεται σε ένα παράδρομο της λεωφόρου Κνωσσού προς το Βενιζέλειο (αν είσαι από Ηράκλειο θα καταλλάβεις). Αλλιώς θα μπορέσεις να το βρείς μέσω διαδικτύου καθώς αν δεν κάνω λάθος ονομάζεται Πορεία. Μέσω του φροντιστηρίου θα βρεις και τον χημικό. Ελπίζω να σε βοηθήσει όπως και εμένα!! Το ξέρω ότι όλο αυτό μπορεί να φανεί σαν διαφήμηση ως προς τον καθηγητή αλλά πίστεψέ με ο άνθρωπος έχει τρελές γνωσεις και του είμαι πολύ ευγνώμων για την πραγματοποίηση του ονείρου μου!!Αν θες οτιδήποτε άλλο πες μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

PHD γειά σου. Βρήκα τον καθηγητή αυτόν ο οποίο είναι όντως στο φροντιστήριο που μου είπες. Πραγματικά τα πράγματα είναι ακριβώς έτσι όπως μου τα είπες. Από την πρώτη μας συνάντηση κατάλαβα ότι έχει πάρα πολύ μεγάλη εμπειρία και πιστεύω οτι θα με βοηθήσει πάρα πολύ!! Γι' αυτό PHD σε ευχαριστώ για ακόμα μια φορά για το ενδιαφέρον σου!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!

Είμαι από Αθήνα και ενδιαφέρομαι για τις κατακτήριες για την Κρήτη για την είσοδό μου στο 2ο έτος.

Το θέμα είναι το εξής: έχω βρει καθηγητή για να τη Βιοχημεία,αλλά δεν έχω βρει ακόμα για την ιστολογία-εμρυολογία και τη φυσιολογία.

Μήπως ξέρετε πού μπορώ αν απευθυνθώ εδώ στην Αθήνα;

Επίσης ποιό είναι το επίπεδο των εξετάσεων και πόσες είναι συνήθως οι θέσεις για κάθε χρονιά περίπου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα

και εγώ προετοιμάζομαι για τις κατατακτήριες για 1ο έτος και για το 2ο δεν ξέρω να σου πω πολλά πράγματα. Αυτό που ξέρω είναι ότι υπάρχει ένας χημικός με πολύ μεγάλη εμπειρία στα μαθήματα, ο οποίος προετοιμάζει και εμένα. Βέβαια το κακό είναι ότι βρίσκεται εδώ στο Ηράκλειο. Οπότε θα σου συνηστούσα να μιλήσεις μαζί του διότι είμαι σίγουρη ότι θα σου δώσει πολύ καλές συμβουλές. Πάντως για τις θέσεις ξέρω ότι είναι το 5% των εισαχτέων από ΤΕΙ και το 4% από ΑΕΙ. Οπότε για να δίνεις για δεύτερο έτος ανοίκεις σίγουρα στο 4%.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω προμηθευτεί τα προτεινόμενα συγγράμματα και αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα. Στην ιστοσελίδα της σχολής υπάρχει η ύλη για τις φετινές εξετάσεις. Στο μάθημα φυσιολογία πραγματικά δεν μπορώ να βρώ τον τίτλο της ύλης μεσα στο βιβλίο. Τι να κάνω? Επίσης δεδομένου ότι ξέρω πολύ καλά τη Βιοχημεία του Stryer από την προηγούμενη σχολή προλαβαίνω μέχρι το Δεκέμβριο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλω να δώσω για το 2ο έτος καιέχω προμηθευτεί τα προτεινόμενα συγγράμματα και αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα. Στην ιστοσελίδα της σχολής υπάρχει η ύλη για τις φετινές εξετάσεις. Στο μάθημα φυσιολογία πραγματικά δεν μπορώ να βρώ τον τίτλο της ύλης μεσα στο βιβλίο. Τι να κάνω? Επίσης δεδομένου ότι ξέρω πολύ καλά τη Βιοχημεία του Stryer από την προηγούμενη σχολή προλαβαίνω μέχρι το Δεκέμβριο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήρα το Ιατρική Φυσιολογία του Boron. Η ύλη λεει:

Eισαγωγή στη Φυσιολογία: Oμοιόσταση, εσωτερικό περιβάλλον, κατανομή ιόντων, δυναμικά μεμβράνης. Λειτουργία μυών (σκελετικών, λείων). Nευρομυϊκή σύναψη.

Nευρικό Σύστημα: Hλεκτροανατομία του νευρικού κυττάρου και μορφοφυσιολογία νευρωνικών κυκλωμάτων, αισθητηριακή κωδικοποίηση εξωτερικών ερεθισμάτων (μορφή και λειτουργία αισθητηρίων οργάνων), σωματοαισθητικότητα (περιφερικό νευρικό σύστημα, νωτιαίος μυελός, ειδικοί πυρήνες του θαλάμου, βρεγματικός λοβός), όραση (αμφιβληστροειδής χιτώνας και οπτικός φλοιός), χημική αισθητηριακότητα (όσφρηση, γεύση), κινητικότητα (νωτιαία και φλοιικά κινητικά κύτταρα), αυτόνομο νευρικό σύστημα και φλοιός των επινεφριδίων, αντανακλαστικά, προκινητικά νευρικά κυκλώματα και κωδικοποίηση παραμέτρων της κίνησης, οφθαλμοκινητικό σύστημα, έλεγχος και διόρθωση της κίνησης σε βασικά γάγγλια και παρεγκεφαλίδα, ανώτερη εγκεφαλική απαρτίωση (αντίληψη αντικειμένων και ενορχήστρωση κινήσεων), συναίσθημα, μνήμη και μάθηση, ύπνος και στάδια εγρήγορσης. Tον υπεύθυνο καθηγητη δεν τον γνωρίζω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή την ύλη σας λένε να διαβάσετε από Boron?

Μπράβο...

Κοίτα, η ύλη που περιγράφεις είναι από την Φυσιολογία Α. Αυτή την διαβάζαμε από Eric Kandel και ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ μαθήματος. Υπέυθυνος καθήγητής παλιά ήταν ο Ανδρέας Μοσχοβάκης, τώρα το έχει πάρει ο Δαλέζιος.

O Βοron χρησιμοποιήθηκε πρώτη φορά φέτος από τον Βασίλη τον Ραό για το μάθημα της Φυσιολογίας Γ', μαζί με την φυσιολογία του Levy. Ο Boron είναι μακράν η καλύτερη μεταφρασμένη στα ελληνικά φυσιολογία, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν μπορεί να σε βοηθήσει ( Guyton είναι παραλία και Levy έχει χάλια μετάφραση).

Θα σε συμβούλευα να επικοινωνήσεις με την γραμματεία, να ρωτήσεις ποιος θα είναι υπεύθυνος για την Φυσιολογία στις κατατακτήριες και να του ζητήσεις διευκρινίσεις, ακόμα και μέσω mail.

Υ.Γ. Αν είναι ο Δαλέζιος, παρεγκεφαλίδα και βασικά γάγγλια, τα αγαπάει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν φίλε, υπεύθυνος είναι ο Δαλέζιος. Πάρε το ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΝΕΥΡΟΕΠΙΣΤΗΜΩΝ του KANDEL,SCHWARZ,JESSEL και ξεκίνα διάβασμα....... Σίγουρα πάντως χρειάζεσαι και σημειώσεις...........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν φίλε, υπεύθυνος είναι ο Δαλέζιος. Πάρε το ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΝΕΥΡΟΕΠΙΣΤΗΜΩΝ του KANDEL,SCHWARZ,JESSEL και ξεκίνα διάβασμα....... Σίγουρα πάντως χρειάζεσαι και σημειώσεις...........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το έχω το βιβλίο του Kandel το τρίτομο και το προτεινει και αυτό. Απλά θεώρησα ότι τα περισσότερα θα βρίσκονται στο Boron που είναι όντως πολύ ωραίο βιβλίο. Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.