Jump to content

Κατατακτήριες Εξετάσεις Ιατρικής Σχολής Κρήτης


bizza

Recommended Posts

Τελικά και φέτος οι κατατακτήριες για ιατρική Κρήτης θα γίνουν κανονικά. Σύντομα θα ανακοινωθεί και από το site.

Οπότε καλό κουράγιο στους υποψήφιους!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την Ανατομία Μυοσκελετικού από ποιο σύγγραμα διαβάζετε?

Προτείνουν τα παρακάτω για τις κατακτήριες

Ανατομία του ανθρώπου βάσει των Nomina Anatomica: Εικονόγραπτο των Ανατομικών νομάτων 3η έκδοση-H. Feneis Παρισιάνου ΑΕ

Κλινική Ανατομία 2 τόμοι Moore K. Ιατρικές Εκδόσεις Π.Χ. Πασχαλίδης

Περιγραφική και Εφαρμοσμένη Ανατομική 4 τόμοι , Αλέξανδρος Ε. Άγιος University Studio Press

πέρυσι αντι αυτού του μαθήματος ήταν η ιστολογία

επίσης αν υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσε να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων

Κουράστηκα πια! ΆΛλες σχολές καταργούν τις εξετάσεις και τελείως άδικα επιλέγουν με βάση το βαθμό, αλλες σχολές αλλάζουν τις ύλες, κρίμα γιατί την Ιστολογία την είχα διαβάσει :((

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την Ανατομία Μυοσκελετικού από ποιο σύγγραμα διαβάζετε?

Προτείνουν τα παρακάτω για τις κατακτήριες

Ανατομία του ανθρώπου βάσει των Nomina Anatomica: Εικονόγραπτο των Ανατομικών νομάτων 3η έκδοση-H. Feneis Παρισιάνου ΑΕ

Κλινική Ανατομία 2 τόμοι Moore K. Ιατρικές Εκδόσεις Π.Χ. Πασχαλίδης

Περιγραφική και Εφαρμοσμένη Ανατομική 4 τόμοι , Αλέξανδρος Ε. Άγιος University Studio Press

πέρυσι αντι αυτού του μαθήματος ήταν η ιστολογία

επίσης αν υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσε να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων

Τροποποιήθηκε από citalopram
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την Ανατομία Μυοσκελετικού από ποιο σύγγραμα διαβάζετε?

Προτείνουν τα παρακάτω για τις κατακτήριες

Ανατομία του ανθρώπου βάσει των Nomina Anatomica: Εικονόγραπτο των Ανατομικών νομάτων 3η έκδοση-H. Feneis Παρισιάνου ΑΕ

Κλινική Ανατομία 2 τόμοι Moore K. Ιατρικές Εκδόσεις Π.Χ. Πασχαλίδης

Περιγραφική και Εφαρμοσμένη Ανατομική 4 τόμοι , Αλέξανδρος Ε. Άγιος University Studio Press

πέρυσι αντι αυτού του μαθήματος ήταν η ιστολογία

επίσης αν υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσε να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων

Λοιπον τον Feneis ανοιξέ τον όταν θα έχεις μάθει καλά την ανατομία και θα θες απλά να ελέγξεις ότι τα ξέρεις. ΓΕνικά διάβασε τέλεια Moore και αν βρεις διάβασε το βιβλίο Βασική και περιγραφική ανατομική Προμηθέας τον 1ο τόμο. Αν διαβάσεις Αγιο θα χαθείς στη κυριολεξία. Τέλειο βιβλίο αλλά απίστευτη λεπτομέρεια. Διάβασε γενικά εκφύσεις-καταφύσεις μυών, νεύρωση και ενέργειες του κάθε μυ. Αρθρώσεις, τένοντες και αγγεία! Ελπίζς να βοήθησα. Τουλάχιστον όταν έδινα εγώ αυτά ήταν μέσα. ΚΑλή επιτυχία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστώ πάρα πολύ

από ότι κατάλαβα δεν θα είναι και τόσο εύκολο

ειδικά για κάποιον που δεν έχει διδαχθεί ποτέ ανατομία

καλές επιτυχίες και σε σένα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια σας ξανά πο τον τρελό μαθηματικό που θέλει να γίνει γιατρός...

Τελείωσα επιτέλους εξεταστική, όλα πήγαν καλά και του χρόνου τετοια εποχη ελπίζω και πιστεύω θα έχω ακομη 5 μαθηματακια για το τεταρτο ετος και....απλετο χρόνο για να διαβάσω για τις εξετάσεις...

Μια ερώτηση αγαπητοί συμφορουμίτες,

Για Κυτταρική Βιολογία προτείνουν 3 συγγράμματα.

1)Αlberts

2)Genes IV

3) Ανασυνδυασμένο DNA,Watson.

Eχω τα 1 και 3.

Απαιτείται να πάρω και το 2.???

Πρεπει να διαβάσω και απο τα 3 συγγράμματα?

Λίγο τα φώτα σας παρακαλώ, όποιος έχει την καλή θεληση να μου απαντήσει, θα του είμαι ευγνώμων.

Σας ευχαριστώ από καρδιάς εκ των προτέρων.

Κάθε απ'αντηση δεκτή.... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναρτήθηκε η ύλη για τις κατατακτήριες 2011-2012!!!

Πάνω κάτω τα ίδια και φέτος.

Που είναι η ύλη?

Δεν την βρήσκω στο site της Ιατρικής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Mιαν ερώτηση παρακαλώ.

Ιατρική Γεννετική του Thompson.Ωραία???

Γιατί στο συγγραμμα αυτό δεν μπορώ να βρω την γονιδιακή θεραπεία που έχει σαν ύλη στην Βιολογία Β.???

Ρωτησα και μια γιατρό που ξέρω και δεν το βρήκαμε???

Μήπως χρησιμοποιείται το σύγγραμμα των εκδόσεων Πασχαλίδη που είναι η νεότερη έκδοση?

Ξέρετε κάτι???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

καλημερα παιδια!μενω αθηνα και αποφασισα να δωσω κατατακτηριες φετος .εχω τελειωσει ΑΕΙ και απ`οτι ειδα οι πτυχιουχοι απο ΑΕΙ δινουν για εισαγωγη στο 2ο ετος.Τα μαθηματα ειναι Φυσιολογια Α ,Βιοχημεια Α και ανατομια μυοσκελετικου.Μηπως ξερει κανεις σε τι στυλ ειναι οι εξετασεις?εννοω ποσα ερωτηματα μπαινουν στο καθε μαθημα ,τι θα μπορουσα να προσεξω περισσοτερο και τετοια..Σας ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα παιδια!μενω αθηνα και αποφασισα να δωσω κατατακτηριες φετος .εχω τελειωσει ΑΕΙ και απ`οτι ειδα οι πτυχιουχοι απο ΑΕΙ δινουν για εισαγωγη στο 2ο ετος.Τα μαθηματα ειναι Φυσιολογια Α ,Βιοχημεια Α και ανατομια μυοσκελετικου.Μηπως ξερει κανεις σε τι στυλ ειναι οι εξετασεις?εννοω ποσα ερωτηματα μπαινουν στο καθε μαθημα ,τι θα μπορουσα να προσεξω περισσοτερο και τετοια..Σας ευχαριστω εκ των προτερων..

απο τι σχολη εισαι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλημέρα

και εγώ προετοιμάζομαι για τις κατατακτήριες για 1ο έτος και για το 2ο δεν ξέρω να σου πω πολλά πράγματα. Αυτό που ξέρω είναι ότι υπάρχει ένας χημικός με πολύ μεγάλη εμπειρία στα μαθήματα, ο οποίος προετοιμάζει και εμένα. Βέβαια το κακό είναι ότι βρίσκεται εδώ στο Ηράκλειο. Οπότε θα σου συνηστούσα να μιλήσεις μαζί του διότι είμαι σίγουρη ότι θα σου δώσει πολύ καλές συμβουλές. Πάντως για τις θέσεις ξέρω ότι είναι το 5% των εισαχτέων από ΤΕΙ και το 4% από ΑΕΙ. Οπότε για να δίνεις για δεύτερο έτος ανοίκεις σίγουρα στο 4%.

καλησπερα!ενδιαφερομαι και εγω για κατατακτηριες για 2ο ετος.θα μπορουσες σε παρακαλω να μου δωσεις το ονομα η το τηλ του χημικου σου για να τον ρωτησω καποια πραγματα αν ειναι ευκολο..σε ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kef80 γεια σου

Καταρχήν θέλω να σου ευχηθώ καλό κουράγιο σε όλη τη διαδικασία των κατατακτήριων εξετάσεων. Και εγώ είχα περάσει από τη διαδικασία αναζήτησης κάποιας βοήθειας από κάποιον έμπειρο καθηγητή ιδιαίτερα στο μάθημα της χημείας το οποίο πίστεψέ με είναι το μάθημα κλειδί για την εισαγωγή στην Ιατρική. Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα κάποιον καθηγητή ο οποίος είναι μεταδιδακτορικός ερευνητής στην χημεία. Ο καθηγητής αυτός έχει πολύ μεγάλη εμπειρία στο θέμα των εξετάσεων αυτών και πραγματικά με βοήθησε να ξεπεράσω οποιαδήποτε προβλήματα είχα με τη χημεία αλλά και με τη βιολογία. Ασχολείται πολλά χρόνια με μαθήματα της ιατρικής και πίστεψέ με είναι ο μοναδικός αυτή τη στιγμή στο Ηράκλειο που ασχολείται επαγγελματικά με το θέμα αυτό. Έχω διατηρήσει επαφή μαζί του και μετά από τις εξετάσεις οπότε και ξέρω που μπορείς να τον βρεις. Αν σε ενδιαφέρει πες μου.

PHD καλησπερα!!!!ενδιαφερομαι για κατατακτηριες και εχω καποια δυσκολια στην χημεια...μπορεις να μου πεις πως μπορω να επικοινωνησω με τον Καθηγητη χημειας που ελεγες που σε βοηθησε και εσενα?θα σου ειμαι υποχρεη αμα μπορεις να με βοηθησεις....σε ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σε ολους ενδιαφερομαι για κατατακτηριες.μπορει καποιος να με ενημερωσει για το στυλ θεματων της ανατομιας μυσκελετικου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ιωάννα γειά σου. Αν θέλεις να δώσεις εξετάσεις θα σε συμβούλευα να δώσεις για 1ο έτος καθώς για 2ο τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Ο χημικός που λες ασχολείται πολλά χρόνια και θα σε κατατοπίσει πλήρως. Απ' όσο ξέρω έχει αναρτήσει αγγελία στο internet της οποίας η διεύθυνση είναι η εξής:

http://www.aggelionet.gr/aggelies/view/1017

ή

http://www.classified.gr/classified-details.php?id=900&hash=idpqgjdkuqh5kw7r1wy7af

Εκεί θα βρεις ότι χρειάζεσαι!

Καλή επιτυχία!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Καλησπέρα!Θα ήθελα να δώσω κατατακτήριες στην Ιατρική σχολή της Κρήτης τον προσεχή Δεκέμβριο.Μήπως ξέρει κάποιος,αν ισχύει η ύλη που υπάρχει στο site της σχολής και αν είναι ακόμα τα ίδια συνιστώμενα βιβλία προς μελέτη;Γιατί πρώτον,η ανακοίνωση της ύλης είναι απ'τις κατατακτήριες του 2010 και δεύτερον σε κάποιο άλλο site διάβασα ότι η ύλη για τις κατατακτήριες του 2011 άλλαξε 4 μήνες πριν τη διεξαγωγή τους,χωρίς καμία ανακοίνωση(για ανακοίνωση στο site αναφέρομαι κ δεν ξέρω κάτα πόσο ισχύει το όλο συμβάν)!Αν ξέρει κάποιος κάτι,παρακαλώ να μ'ενημερώσει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ Κ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΡΗΤΗΣ ΦΕΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΩΣ ΘΑ ΑΝΗΚΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ 2ο ΕΤΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΤΠΤ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ Η ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ, ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ: ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ Α,ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ Α Κ ΑΝΑΤΟΜΙΑ ΜΥΟΣΚΕΛΕΤΙΚΟΥ???ΤΟ SITE http://vml.med.uoc.gr MOY ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΠΟΤΕ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΜΘΜ ΘΑ ΣΑΣ ΗΜΟΥΝ ΕΥΓΝΩΜΩΝ! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

Τροποποιήθηκε από spidersofia
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

καλησπερα, και καλος σας βρηκα. ειμαι οδοντιατρος εδω και 7 χρονια στο ηρακλειο, και σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες για ιατρικη. η υλη που εχει αναρτηθει για τα μαθηματα ανατομια-φυσιολογια-βιοχημεια ειναι τεραστια............. και να μην ξεχναμε οτι ειμαι και 36 χρονων.....

μηπως υπαρχει υλη απο σημειωσεις καθηγητων να διαβασουμε???

ποσους οδοντιατρους θα παρει η ιατρικη σχολη φετος????

θα ημουν ευγνωμων αν καποιος μπορουσε να με βοηθησει!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα και απο μενα.

ειμαι αποφοιτος πολυτεχνικης σχολης και σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες τον δεκεμβρη. πιστευεται οτι εχω αρκετο χρονο για να προετοιμαστώ?

οποιαδήποτε πληροφορία για βιολογία-χημεία δεκτή (ιατρική φυσική νομίζω οτι το έχω)

ευχαριστώ.

Τροποποιήθηκε από elko
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά μπορεί να μου στείλει κάποιος με πμ τους κωδικούς από ιατρική φυσική, χημεία και βιολογία Β (για το vml λέω); ευχαριστώ

Τροποποιήθηκε από goanna
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους

Είμαι πρωτοετής στην Ιατρική της Κρήτης.

Έκανα το «έγκλημα» να θέλω να σπουδάσω Ιατρική έχοντας ήδη αποφοιτήσει από μια πολυτεχνική σχόλη και τώρα «τιμωρούμαι» για αυτό αφού με το νόμο 4009/2011 δεν δικαιούμαι σύγγραμμα.

Ξεκινάω αυτή τη συζήτηση επειδή θεωρώ ότι είναι ένα σοβαρό πρόβλημα με πρακτικές αλλά και ηθικές προεκτάσεις.

Ειδικά για σχολές όπως η Ιατρική τα συγγράμματα είναι πανάκριβα και αποτελούν αναπόσπαστο μέρος των εκπαιδευτικών εφοδίων.

Πιστεύω ότι πρόκειται για μια κατάφωρη αδικία και διάκριση σε βάρος μας και πρέπει αν μη τι άλλο να δούμε ποίοι και πόσοι είμαστε αρχικά μέσα από την Ιατρική και στη συνέχεια ίσως και με άλλα τμήματα.

Δεν θέλω να μακρηγορήσω περισσότερο. Ο πρώτος στόχος αυτής της συζήτησης είναι να «γνωριστούμε» και να ανταλλάξουμε απόψεις για τον τρόπο που μπορούμε να αμυνθούμε.

Στη συνέχεια θα δούμε τα υπόλοιπα.

Παρακαλώ θερμά για την ανταπόκριση σας αν εμπίπτετε στην κατηγορία φοιτητών που έχουν ήδη ένα πτυχίο ή για την συμπαράστασή σας μέσω της διάδοσης του μηνύματος.

Σας ευχαριστώ εκ των πρότερων

Φιλικά

Peter

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.