Jump to content

Κατατακτήριες Εξετάσεις Ιατρικής Σχολής Κρήτης


bizza

Recommended Posts

Παιδιά εγώ λέω να αφήσουμε το φίλο μαθηματικό να κάνει την προσπάθεια και μετά ας κρίνει μόνος του…

Φίλε μαθηματικέ και εγώ με κατατακτήριες πέρασα ιατρική και αυτό που έχω να σου πω είναι ότι τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά.

Η ιατρική φυσική είναι από τα πιο εύκολα μαθήματα και όλοι διαβάζουν από σημειώσεις του μαθήματος και όχι από βιβλία.

Η βιολογία είναι μάθημα απαιτητικό από την άποψη ότι είναι μεγάλη η ύλη και ότι τα θέματα συνέχεια αλλάζουν. Οπότε πρέπει να διαβάσεις καλά τον Alberts.

Η χημεία είναι το πιο δύσκολο απ’όλα καθώς τα θέματα είναι τέτοια που δύσκολα λύνονται. Εγώ προετοιμάστηκα από μεταδιδάκτωρ ερευνητή χημείας για να καταφέρω να τα λύσω… Δυστυχώς τα βιβλία που προτείνει δεν σε καλύβουν σε μεγάλο βαθμό. Οπότε στη χημεία ψάξου…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλέ με πιασατε από τα μούτρα....

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Τέσπα, ναι εχω μιλήσει με κοπελια απο Ιατρική, το ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα, αλλά τι είναι εύκολο σε αυτη την ζωή....

Είναι ταξίδι η ζωή, μοιάζει με θάλασσα πληγή, αν πεσεις μεσα της θα σε κερνάει....;-);-);-);-)

Διάβασα τα όσα αναφέρονταν σχετικά με τις εξετάσεις για ειδικότητα...

Όπως είπα όμως αξίζει θεωρώ να ακολουθήσεις τα όνειρά σου....

Μόνον ετσι δεν θα εχεις αργότερα αποθημένα και διάφορα άλλα.....!!!!!

Πάντως όλοι μου λενε να ασχοληθώ με το ....καθηγητηλήκι και θα περάσω καλά.Είναι λεει άραγμα το να βρεις μερικά κοπελια να τους κανεις μαθημα....Αλλα αν δεν είναι αυτό που με γεμίζει 100%...?Τότε τί..???

Όσο για τις μυνήσεις (σόρρυ, αν το γράφω λάθος), όλα μεσα στην ζωή δεν είναι...??

Αν κανεις καλα την δουλειά σου δεν θα υπάρξει ποτέ τετοιο θέμα πιστεύω....

Τώρα, η Ιατρική Φυσική είναι πολύ εύκολη θεωρώ...

Απο το λίγο που εχω διαβάσει (φτάνω στα μεσα σχεδόν του πρώτου τόμου) ειναι ευκολη.....

Χημεία του Caret είναι Ok, αλλα απο θέματα εχω ακουσει ο Μαυροθαλασσίτης βάζει τα απαντα....

Προχθές πήγα στο Ι.Τ.Ε να πάρω κατι βιβλία και πέρασα απο την Ιατρική...

Κάθε φορά που παω ρε παιδί μου δεν ξέρω τι με πιάνει και θέλω όλο και πιο πολύ να μπω Ιατρική....

πφφφφ

Kef80, το μετάνιωσες που μπήκες Ιατρική....???

Υ.Γ.: Βιολογία κατευθυνσης μου εκανε μια κοπελια, η οποία τώρα είναι Επίκουρη Καθηγήτρια Εργαστηριακής Ενδοκρινολογίας, κάνει το αντίστοιχο μαθημα 5ου εξαμήνου. Μου είχε πει να μην το αφήσω...Να δώσω ή κατατακτήριες ή πανελλήνιες, να κάνω αυτό που θέλω....!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kef80, το μετάνιωσες που μπήκες Ιατρική....???

Να σου πω και εμένα ηταν το ονοιρό μου η ιατρική. Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου, όμως θα προτειμούσα στην Ελλάδα τα πράγματα να ήταν διαφορετικά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλλά τι είναι εύκολο σε αυτη την ζωή....

Το Παιδαγωγικό και όλα τα παραϊατρικά και άλλα ΤΕΙ ίσως; Που τα τελειώνουν με το 1/10 του διαβάσματος που κάναμε εμείς,

με το 1/20 του άγχους και στα 22 τους και μετά διορίζονται κάπου πριν κλείσουν τα 25 και κάθονται και γελάνε με τα δικά μας χάλια

(άσε που οι παραϊατρικοί παίρνουν και υφάκι και μας το παίζουν ιστορία; )

Ελπίζω να προσγειωθείς όσο είναι νωρίς.

ΥΓ: Οι επίκουροι καθηγητές παπαριές θα σου πούνε, τι νομίζεις; Επειδή αυτοί έχουν τις άκρες και χώθηκαν

μέσα, το παίζουν και ιστορία τώρα (σαν τους παραϊατρικούς). Μην ξεχνάς ότι από την αρχή σου τόνισα το ότι

δεν έχεις άκρες στο ιατρικο επάγγελμα.

Τέλος πάντων, τα είπα κι έκανα το χρέος μου, από κει και πέρα είναι δικό σου θέμα.

Τροποποιήθηκε από invitro
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kef80, το μετάνιωσες που μπήκες Ιατρική....???

Να σου πω και εμένα ηταν το ονοιρό μου η ιατρική. Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου, όμως θα προτειμούσα στην Ελλάδα τα πράγματα να ήταν διαφορετικά...

Καλά μέχρι να τελειώσεις και να πάρεις πτυχίο και να μπλεχτείς μετά στις εξετάσεις τα ξαναλέμε.

Από την άλλη, εσείς που έχετε κι ένα δεύτερο πτυχίο μπορείτε πάντα να ξαναγυρίσετε σε αυτό και να πείτε πως κάνατε την ιατρική για χόμπυ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kef80, το μετάνιωσες που μπήκες Ιατρική....???

Να σου πω και εμένα ηταν το ονοιρό μου η ιατρική. Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου, όμως θα προτειμούσα στην Ελλάδα τα πράγματα να ήταν διαφορετικά...

Το ότι τα πράγματα στην Ελλάδα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά είναι ενα γεγονός.

Δεν ισχυει μόνο για την Ιατρική.

Όλα τα πράγματα θα μπορουσαν να λειτουργουν καπως αλλιώς...

Δεν σημαινει ότι εγω τώρα που θα τελειώσω Μαθηματικό είμαι εντάξει, εχω αμέσως δουλειά και όλα Οκ...

Γενικώς σε όλες τις δουλειες είναι ετσι...!!!

Δυστυχώς.

Θα πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία του καθενός μας για να αλλάξουν τα πράγματα....

Απο την αλλή τώρα...

Θεωρώ ότι η καρδιά δεν κανει ποτέ λαθος.

Αν ακολουθήσεις την καρδια δεν χανεις ποτέ...

Ακομη κι αν υπαρχουν τρομερες δυσκολιες στο τελος φτάνεις σε αυτο που θες...

Γι αυτό ακριβως τον λόγο και εγω θα ακολουθήσω ή τουλαχιστον θα προσπαθησω να ακολουθήσω την καρδιά μου και όπου βγει...

Παντως το ότι είναι δύσκολη σχολη, ότι θέλει πολύ διάβασμα, ότι είναι απαιτητικά, ζορικα, ψυχοφθόρα κλπ κλπ.

ποιος είπε ότι στο μαθηματικο που είμαι τώρα την βγάζω λουφα...???

Ακους Μαθηματικό και λες ντάξει μωρέ δεν ειναι και Ιατρική ή Νομική, αλλα είναι μια εξίσου δύσκολη και απαιτητική σχολή....!!!

Εχουμε καποιους καθηγητές που είναι αστα να πανε...

Μες στο καψιμο...

Τόση πίεση, αγχος, διάβασμα σχεδόν καθημερινό τελικά λες αξίζει ρε παιδί μου....???

Αξίζει ενω δεν θα βρεις και ξέρεις εκ των προτέρων ότι δεν θα βρεις δουλειά....???

Το ίδιο και με την Ιατρική...

Είναι όνειρο ζωής.

Είναι τρέλα, κολλημα, δεν ξέρω πως να το πω....

Όταν και όποτε εχω ελευθερο χρόνο διαβάζω παθολογία (αυτο που δίνεται σαν συγγραμμα, δεν θυμαμαι τίτλο) και με συνεπαίρνει....!!!

και εγώ αυτό θεωρώ, ότι αξίζει τον κόπο να προσπαθήσω και όπου βγει...

Ισως είμαι πολύ ρομαντικός και ονειροπόλος, αλλά θέλω...."να προσπαθώ να ζω το όνειρο και ας είναι η φωτιά του να με κάψει"...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το μαθηματικό έχω ακούσει πως είναι τρομερά δύσκολη σχολή. Εχω γνωστούς που έκαναν 8 και 10 χρόνια να το τελειώσουν κι όχι επειδή δεν

προσπαθούσαν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλλά τι είναι εύκολο σε αυτη την ζωή....

Το Παιδαγωγικό και όλα τα παραϊατρικά και άλλα ΤΕΙ ίσως; Που τα τελειώνουν με το 1/10 του διαβάσματος που κάναμε εμείς,

με το 1/20 του άγχους και στα 22 τους και μετά διορίζονται κάπου πριν κλείσουν τα 25 και κάθονται και γελάνε με τα δικά μας χάλια

(άσε που οι παραϊατρικοί παίρνουν και υφάκι και μας το παίζουν ιστορία; )

Ελπίζω να προσγειωθείς όσο είναι νωρίς.

ΥΓ: Οι επίκουροι καθηγητές παπαριές θα σου πούνε, τι νομίζεις; Επειδή αυτοί έχουν τις άκρες και χώθηκαν

μέσα, το παίζουν και ιστορία τώρα (σαν τους παραϊατρικούς). Μην ξεχνάς ότι από την αρχή σου τόνισα το ότι

δεν έχεις άκρες στο ιατρικο επάγγελμα.

Τέλος πάντων, τα είπα κι έκανα το χρέος μου, από κει και πέρα είναι δικό σου θέμα.

Θεωρώ πως ότι και να κανεις μεσα σε αυτό το χαλι που επικρατεί τα πάντα είναι δύσκολα...

Και τα Παιδαγωγικά τώρα έχουν περάση, σε κανα δυο χρόνια πάπα...

Όσο για τα παραϊατρικά, δεν ξερω τον τρόπο που εξετάζονται και γενικώς δεν ξερω τον όγκο διαβασματός τους (φανταζομαι όχι πολύ) και δεν μπορώ να σου πω...!!!

Στην τελική γιατί πρεπει να εχεις ακρες κάπου για να εργασθεις τιμια και καλά...???

Γιατι να επικρατει σε αυτη την κ....λοχώρα που ζουμε το συστημα του μεσου και του βισματος και του ονόματος και δεν ξερω και εγώ τι....???

Δηλαδή αν αξίζει καποιος θα χαντακοθει επειδή δεν εχει μεσον σε σχέση με καποιον που δεν αξίζει τόσο πολύ, αλλα εχει μεσον...???

Δεν ειναι τακτική αυτή και θεωρώ πρέπει να αλλάξει

και ειναι στο χερι μας να αλλάξει....!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το μαθηματικό έχω ακούσει πως είναι τρομερά δύσκολη σχολή. Εχω γνωστούς που έκαναν 8 και 10 χρόνια να το τελειώσουν κι όχι επειδή δεν

προσπαθούσαν.

Ασε ασε, εγώ ξερω τι περνάω....

Εχουμε τωρα τον καθε παπαρα να θέλει την παραμικρή λεπτομερια....

Αλλους να σε κόβουν για μια ερωτηση πολλαπλης επιλογής, λαθος πράξεις και βλακείες....

4 μαθηματα περσυ κοπηκα απο αυτα τα πολλαπλης, τα περασα τον Σεπτεμβρη, αλλα ......

Ασε που μας ταράζουν στις προόδους και στα τεστάκια....!!!

πφφφφ

Αν δεν παρακολουθεις τις διαλέξεις, παει δεν περνας μαθημα....!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην τελική γιατί πρεπει να εχεις ακρες κάπου για να εργασθεις τιμια και καλά...???

Γιατι να επικρατει σε αυτη την κ....λοχώρα που ζουμε το συστημα του μεσου και του βισματος και του ονόματος και δεν ξερω και εγώ τι....???

Δηλαδή αν αξίζει καποιος θα χαντακοθει επειδή δεν εχει μεσον σε σχέση με καποιον που δεν αξίζει τόσο πολύ, αλλα εχει μεσον...???

Δεν ειναι τακτική αυτή και θεωρώ πρέπει να αλλάξει

και ειναι στο χερι μας να αλλάξει....!!!!

.................

.................

................

emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλους να σε κόβουν για μια ερωτηση πολλαπλης επιλογής, λαθος πράξεις και βλακείες....

φαντάσου και να έγραφες λάθος φάρμακο .... icon_splats.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλους να σε κόβουν για μια ερωτηση πολλαπλης επιλογής, λαθος πράξεις και βλακείες....

φαντάσου και να έγραφες λάθος φάρμακο .... icon_splats.gif

Ναι, αλλα άλλο είναι να κανεις λάθος ενα τριπλό ολοκλήρωμα επειδή δεν εβαλες ενα - σε μια εξίσωση περιγραφης του χωρίου και άλλο το να γρα΄φεις φαρμακα....

Απο την μια ίσως εχεις δίκιο, αλλα ελεος με τους καθηγητές μας στο μαθηματικό....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nαι, άμα κάνεις λάθος το ολοκλήρωμα το μόνο που θα συμβεί είναι να κοπείς στο μάθημα.

Η αν είσαι καθηγητής και τα λες λάθος, δεν θα ξανάρθουν σε σένα τα κοπέλια.

Αμα κάνεις λάθος το φάρμακο και είσαι γιατρός, αυτό έχει επίπτωση στη ζωή του άλλου και

συνεπάγεται αστική και ποινική ευθύνη για σένα. Δικαστήρια, μηνύσεις, φυλακές.

Μήπως να το ξανασκεφτείς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nαι, άμα κάνεις λάθος το ολοκλήρωμα το μόνο που θα συμβεί είναι να κοπείς στο μάθημα.

Η αν είσαι καθηγητής και τα λες λάθος, δεν θα ξανάρθουν σε σένα τα κοπέλια.

Αμα κάνεις λάθος το φάρμακο και είσαι γιατρός, αυτό έχει επίπτωση στη ζωή του άλλου και

συνεπάγεται αστική και ποινική ευθύνη για σένα. Δικαστήρια, μηνύσεις, φυλακές.

Μήπως να το ξανασκεφτείς;

Νταξει δεν ειπαμε να κανουμε συνεχώς λαθη... emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι μου τα δείχνεις καλό μου; 44 σελίδες παραπάνω λένε αλλάζει το σύστημα, μπαίνουν εξετάσεις όπου να ναι, όλα αυτά πάπαλα, δεν ισχύουν.

Μάλλον δεν τα διάβασες αυτά που σου υπέδειξα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι ταξίδι η ζωή, μοιάζει με θάλασσα πληγή, αν πεσεις μεσα της θα σε κερνάει....;-);-);-);-)

Διάβασα τα όσα αναφέρονταν σχετικά με τις εξετάσεις για ειδικότητα...

Όπως είπα όμως αξίζει θεωρώ να ακολουθήσεις τα όνειρά σου....

Μόνον ετσι δεν θα εχεις αργότερα αποθημένα και διάφορα άλλα.....!!!!!

Πάντως όλοι μου λενε να ασχοληθώ με το ....καθηγητηλήκι και θα περάσω καλά.Είναι λεει άραγμα το να βρεις μερικά κοπελια να τους κανεις μαθημα....Αλλα αν δεν είναι αυτό που με γεμίζει 100%...?Τότε τί..???

Όσο για τις μυνήσεις (σόρρυ, αν το γράφω λάθος), όλα μεσα στην ζωή δεν είναι...??

Αν κανεις καλα την δουλειά σου δεν θα υπάρξει ποτέ τετοιο θέμα πιστεύω....

Επετρεψέ μου να σου πω πως η ζωή είναι πολύ μικρή για να μαθαίνεις από τα λάθη σου όπως λέει και κάποιος στην υπογραφή του... και πόσο δίκιο έχει.

Καλά είναι τα όνειρα, οι φιλοδοξίες κτλ αλλά η πραγματικότητα γίνεται ακόμα πιο σκληρή έτσι. Και όντως αν θέλεις κάτι πολύ σίγουρα θα είσαι καλός και θα το πολεμήσεις μέχρι να το καταφέρεις. Το θέμα είναι αν τελικά αξίζει να ζεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του που θα σε κάψει, που λέει και το στιχάκι.

Θα σου δώσει τη χαρά έστω και στο χιλιοστό των όσων θα θυσιάσεις για εκείνο;

Στο εύχομαι. Απλά το βρίσκω απίθανο. Και ναι είμαι πικραμένη... και ας ακολουθούσα πάντα τα όνειρά μου...

Κάθε φορά που παω ρε παιδί μου δεν ξέρω τι με πιάνει και θέλω όλο και πιο πολύ να μπω Ιατρική....

πφφφφ

Αχ, μικρέ μου πόσα έχεις ακόμα να μάθεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι μου τα δείχνεις καλό μου; 44 σελίδες παραπάνω λένε αλλάζει το σύστημα, μπαίνουν εξετάσεις όπου να ναι, όλα αυτά πάπαλα, δεν ισχύουν.

Μάλλον δεν τα διάβασες αυτά που σου υπέδειξα.

Βρε τα διάβασα, αλλα μαλλον πρεπει να τα ξαναδιαβάσω....

Καλά παω να τα ξαναδιαβάσω και επανερχομαι...

emblush emblush emblush emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγαπητέ μαθηματικέ πήγαινε να σπουδάσεις Αγγλία η Γερμανία ιατρική αν είναι το όνειρό σου κ μείνε εκεί για πάντα

Το 2001 είχα δεύτερη επιλογή μαθηματικό που το λάτρευα.Αν δεν έπιανα την πρώτη μου επιλογή ίσως ήμουν πιο ευτυχισμένη τώρα :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά θα σου κάνω μια περίληψη. Λένε ότι σε λίγο καιρό θα ψηφιστεί νομοσχέδιο σύμφωνα με το οποίο όταν τελειώνεις την ιατρική θα πρέπει να ξαναδώσεις εξετάσεις για να μπεις στην ειδικότητα. Αν δεν περνάς μπορεί και να μην κάνεις ποτέ ειδικότητα ή να κάνεις κάτι τελείως άσχετο πχ θες Παθολογική Ογκολογία και σε βάζουν γενικό γιατρό θες δεν θες.

Άν δεν κάνεις ποτέ ειδικότητα, πράγμα πολύ πιθανό, η μόνη εναλλακτική σου θα είναι να δουλεύεις σε διάφορες χαμαλοδουλειές (κέντρα αδυνατίσματος, λέιζερ, πρώτες βοήθειες το καλοκαίρι στα νησιά, πιθανόν θέσεις σαν του αγροτικού (ανειδίκευτων σε κέντρα υγείας) για 700 ευρώ σε όλη σου τη ζωή. Η να τα παρατήσεις τελείως και να κάνεις κάτι άσχετο πλην ιατρικής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγαπητέ μαθηματικέ πήγαινε να σπουδάσεις Αγγλία η Γερμανία ιατρική αν είναι το όνειρό σου κ μείνε εκεί για πάντα

Το 2001 είχα δεύτερη επιλογή μαθηματικό που το λάτρευα.Αν δεν έπιανα την πρώτη μου επιλογή ίσως ήμουν πιο ευτυχισμένη τώρα :(

Και εγώ πρώτη επιλογή Ιατρική δεύτερη Μαθηματικό....

Μμμ λες εεεεεε ????

Βασικά κατσε να παρω πρώτα το πτυχίο και βλεπουμε που θα μας βγάλει η ζωή...

Αλλα τωρα σκεφτομαι πως θελω να το κυνηγίσω το ονειρό μου....

Μετα απο 2 χρόνια δεν ξέρω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά γειά σας.

Σας γράφω μέσω του user PHD διότι είχα ένα πρόβλημα στο να κάνω reply με το δικό μου λογαριασμό.

Είμαι χημικός και ασχολούμαι με την έρευνα εδώ και πέντε χρόνια. Είμαι γενικά στο πανεπιστήμιο από το 1998, έχω δουλέψει σε φροντιστήρια, έχω ασχοληθεί με ιδιαίτερα, και ασχολούμαι τα τελευταία χρόνια και με φοιτητές ιατρικής. Οπότε έχω μια γενική εικόνα της κατάστασης που επικρατεί!

Καταλαβαίνω απόλυτα το θυμό όλων σας καθώς η κατάσταση στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια είναι ΤΡΑΓΙΚΗ!! Όμως σκεφτείτε το εξής. Σε καμία επιστήμη σήμερα τα πράγματα δεν είναι τέλεια. Ας πάρουμε για παράδειγμα το φίλο μας τον μαθηματικό. Πιστεύετε ότι μόλις τελειώσει ο δρόμος θα είναι εύκολος; Ή ότι θα είναι ευκολότερος από ένα τελειόφοιτο ιατρικής; Σας ενημερώνω ότι τα πράγματα είναι το ίδιο χάλια για όλες τις επιστήμες σήμερα. Και δεν μπορώ να ακούω ότι τα ιδιαίτερα μαθήματα είναι η λύση. Έχετε την εντύπωση ότι ένας φοιτητής ιατρικής δεν μπορεί να ασχοληθεί με ιδιαίτερα, τόσο διάβασμα που έχει ρίξει; Για παράδειγμα ποιος από εσάς δεν μπορεί να διδάξει Βιολογία; Οπότε γιατί δεν το κάνετε αν είναι αυτή η λύση;

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΛΥΣΗ!! Όσο χάλια και να είναι τα πράγματα πρέπει να ακολουθείται αυτό που σας αρέσει άσχετα αν ο δρόμος είναι τραχύς. Διότι αν κάνετε αυτό που σας αρέσει θα είστε και καλοί σε αυτό, ασχέτως επιστήμης. Πρέπει να είστε υπερήφανοι σαν φοιτητές ιατρικής διότι έχετε διαλέξει την καλύτερη επιστήμη. Πιστέψτε με το ξέρω καλά. Από κει και πέρα πρέπει να αντιμετωπίσετε τις δυσκολίες της Ελλάδας που όλοι μας αντιμετωπίζουμε.

Σας προτείνω από την εμπειρία μου μετά τη σχολή να ψαχτείτε για εξωτερικό είτε για ειδικότητα είτε για κάποιο μεταπτυχιακό αντί να περιμένετε εδώ στην Ελλάδα. Όμως πρέπει να προετοιμάσετε το έδαφος για έξω π.χ. με κάποιο erasmus για να δείτε και να μάθετε πως είναι εκεί τα πράγματα. Και βέβαια σας προτείνω Ευρώπη (μην ξεχνάτε την Κύπρο).

Με λίγα λόγια πρέπει να παλέψετε με την επιστήμη που έχετε διαλέξει (διότι σε όλες χρειάζεται πάλη) και όχι να απογοητεύεστε. Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να σας το κάνει αυτό!!

Συγνώμη για τη φλυαρία μου αλλά στεναχωριέμαι να βλέπω καθημερινά τόσο καλά μυαλά να ασχολούνται με τις βλακείες και τα λάθη άλλων…….

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίταξε να δεις. Το να αποφοιτείς και να είσαι σε ένα σχετικό χάλι στα 22 σου μετά από 4 χρόνια σπουδών καταπίνεται πολύ πιο εύκολα από το να είσαι σε απόγνωση στα 24-25 και μετά από 6-7 χρόνια δύσκολων και εντατικών σπουδών στην ιατρική.

Ο λόγος είναι ότι ένας αδιόριστος μαθηματικός στα 22 μπορεί να κάνει ιδιαίτερα, μπορεί να διαβάσει για ΑΣΕΠ, μπορεί να δώσει κατατακτήριες για άλλη σχολή.

Ενα ανειδίκευτος γιατρός στα 25 δεν μπορεί να κάνει τίποτ' άλλο παρά να μπλέξει στο σύστημα μέχρι να πάρει την ειδικότητά του (είτε αυτό λέγεται αναμονή είτε εξετάσεις) και γενικώς θα φτάσει 35 στην καλύτερη περίπτωση για να ξεμπλέξει.

Οσο γι αυτό που ρωτάς "γιατί δεν κάνετε μαθήματα βιολογίας", ναι ρε, γι αυτό μας βγήκε ο πάτος και υπήρξαμε οι άριστοι των αρίστων θυσιάζοντας τα εφηβικά και νεανικά μας χρόνια σε μια καρέκλα, οπότε και οι άλλοι δικαίως μας δούλευαν. Για να κάνουμε κανα ιδιαίτερο στη βιολογία στα 25 μας. Η καμια αποτρίχωση στα λέιζερτέτοια. Η τον τουριστογιατρό. Και να έχεις και την κάθε κυρά Κατίνα να σε ρωτάει σε ποιό νοσοκομείο είσαι ή γιατί δεν είσαι, και να σου λέει ότι... άργησες να τελειώσεις γιατί έχει μια ξαδέρφη διατροφολόγο (από το ΤΕΙ φυσικά, ούτε καν τη Χαροκόπειο) που άνοιξε... ιατρείο στα 23 της, ενώ εσύ είσαι 30 και δεν έχεις ιατρείο, γιατί;

Επειδή ακριβώς είσαι χημικός και άρα σπούδασες μόνο 4 χρόνια σε μια όχι και τόσο δύσκολη σχολή (πάντως πολύ πιο εύκολη από την ιατρική), όσο κοντά κι αν είσαι στα πράγματα ποτέ δεν θα καταλάβεις την πίκρα των συναδέρφων εδώ και τη ματαίωση που κουβαλάμε αργότερα ως τα 40 φεύγα μας.

Τόσα καλοκαίρια που ΔΕΝ πήγαμε στα νησιά, επειδή διαβάζαμε για να γίνουμε γιατροί, τόσες αναμονές, τόσος πόλεμος νεύρων και τόση διάψευση επί χρόνια και χρόνια, δεν σβήνονται εύκολα. Κι αλλοίμονο στην κοινωνία που τελικά έχει 40ρηδες πικραμένους και κακοπληρωμένους γιατρούς στα νοσοκομεία της.

Τέλος για το θέμα Ευρώπη, Αμερική, Οζουμπούρου κλπ, κι εκεί έχουν σφίξει τα πράγματα και δεν τους παίρνουν όλους. Αλλά κι εμείς εδώ αν θέλαμε κι αν μπορούσαμε να φύγουμε από τη χώρα, θα το είχαμε κάνει, να είσαι βέβαιος. Εχω όμως βαρεθεί να ακούω την καραμέλα, πήγαινε ιατρική και μετά βγες έξω. Αν ήθελα να μεταναστεύσω το έκανα και χωρίς τόσο-βαρβάτες-σπουδές. Θα πήγαινα Αγγλική φιλολογία, ας πούμε, να μάθω τέλεια τη γλώσσα. Η θα μάθαινα κινέζικα, στην τελική, αντί να παιδεύομαι τόσα χρόνια με την ιατρική. Καλύτερες απολαβές θα είχα.

Τροποποιήθηκε από invitro
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως σου είπα καταλαβαίνω το θυμό σου γιατί το σύστημα στην Ελλάδα είναι τέτοιο που σε οδηγεί σε απόγνωση. Όμως σου ξαναλέω ότι αυό συμβαίνει σε όλες τις επιστήμες. Το ότι ένας μαθηματικός ή φυσικός ή οτιδήποτε άλλο θες είναι σε καλύτερη μοίρα από σένα ρώτησε και άκου τι θα σου πουν!!

Κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα μέχρι τα 40 φεύγα που λες και συ. Και μη μου πεις ότι αυτό είχαν στο μυαλό τους. Και για τον ΑΣΕΠ ασε να μην το συζητήσω...

Όσο για μένα (μιας και το ανέφερες), μπορεί να έβγαλα μια σχολή σχετικά πιο εύκολη όμως μετά από ένα διδακτορικό, μεταδιδακτορικό και έρευνα πολλών ετών βρίσκομαι να κυνηγάω συμβάσεις, προγράμματα και υποτροφίες. Όμως έχω το κέφι να το κάνω γιατί γουστάρω αυτό που κάνω και ας λένε οι Κατίνες ότι θέλουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.