Jump to content

Κατατακτήριες Εξετάσεις Ιατρικής Σχολής Κρήτης


bizza

Recommended Posts

Στο συγκεκριμένο μάθημα, δεν υπάρχουν διαλέξεις σε Powerpoint ή αρχεία σε ηλεκτρονική μορφή όταν έδινα, τώρα καλό θα ήταν να το ελέγξεις πάλι πηγαίνοντας στην σχολή (πήρα μια φίλη μου που το δίνει τώρα και μου είπε πως ίσως υπάρχει κάτι).

Επειδή η ύλη που σου 'δώσαν είναι της Φυς Α΄, σε ενημερώνω ότι οι φοιτητές το διαβάζουν από το " Νευροεπιστήμη και Συμπεριφορά ", Kandel et al, Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης, και όχι από το τρίτομο ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΝΕΥΡΟΕΠΙΣΤΗΜΩΝ του KANDEL,SCHWARZ,JESSEL (Πασχαλίδης).

Οπωσδήποτε βρες σημειώσεις, γιατί οι διδάσκοντες είναι 4 με διαφορετικό "ύφος" ο καθένας. Δαλέζιος, Γρηγορίου, Χρηστάκος και Μοσχοβάκης. Ο τελευταίος βάζει και τα πιο περίεργα θέματα, αμερικανοσπουδαγμένος γαρ. Οι άλλοι είναι large.

Καλή σου τύχη, αν και πίστεψε με, δεν αξίζει...

Τροποποιήθηκε από nikspe
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στους υπολογιστές της σχολής κυκλοφορεί ένας φάκελος με όνομα "Φυσιολογία Α" ή "Φυσ Α" (δε θυμάμαι) που περιέχει σημειώσεις του μαθήματος από τις διαλέξεις κυρίως του έτους 2007-2008, που προφανώς κάποιος άγιος φοιτητής emthanx έκανε τον κόπο να τις μαζέψει από διάφορους φοιτητές (5 για την ακρίβεια) και να τις σαρώσει...

Είναι πάρα πολύ καλές και πλήρεις σημειώσεις (λες και έχει καταγράψει στενογράφος και το τελευταίο "και" που έλεγε ο καθηγητής στο μάθημα!) - και στο λέει άτομο που γενικά αδυνατεί να διαβάσει από σημειώσεις άλλων wink.gif

Αν δεν τις βρεις ή αν πελαγώσεις με το να τις βάλεις σε σειρά (είναι σε πολλά αρχεία pdf που το καθένα περιέχει 5-10 σαρωμένες σελίδες και η σειρά των αρχείων είναι λίγο μπερδεμένη παρά τη φαινομενική αρίθμηση των αρχείων), τις έχω βάλει εγώ σε σειρά και τις έχω κάνει ένα ωραιότατο πακετάκι (~300 σελίδες είναι), οπότε στείλε μου πμ να συνεννοηθούμε να στις δώσω!

Καλό διάβασμα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλληλεγγύη και βοήθεια σε Ιατρική σχολή στις σημειώσεις ??? !!! ???

Μπραβο melian... Όταν φοιτούσα εγώ, οι σημειώσεις μου κάνανε βόλτα, αλλά για να βρω εγώ άλλων, έκανα ευχέλαιο. Ειδικά αν ήταν κανενός Κύπριου.

Citalopram όσο αφορά την Βιοχημεία, αν είναι η Β΄ με Στουρνάρα, θα είναι λογικά τα θέματα, αν είναι η Α΄με Καρδάση, μάθε ακόμα και τη σερίνη και τον Ψευδάργυρο στα ενεργά κέντρα των ενζύμων...

Τροποποιήθηκε από nikspe
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νικολάκη δε θέλω να πληγώσω τον ευαίσθητο συναισθηματικό σου κόσμο,αλλά οι σημειώσεις σου σε καμια περιπτωση δε κάνανε βόλτα...Μάλλον επειδή των κυπρίων ήταν πολύ καλύτερες. :antegeia:

Τροποποιήθηκε από The X-Files
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλληλεγγύη και βοήθεια σε Ιατρική σχολή στις σημειώσεις ??? !!! ???

Μπραβο melian... Όταν φοιτούσα εγώ, οι σημειώσεις μου κάνανε βόλτα, αλλά για να βρω εγώ άλλων, έκανα ευχέλαιο. Ειδικά αν ήταν κανενός Κύπριου.

Citalopram όσο αφορά την Βιοχημεία, αν είναι η Β΄ με Στουρνάρα, θα είναι λογικά τα θέματα, αν είναι η Α΄με Καρδάση, μάθε ακόμα και τη σερίνη και τον Ψευδάργυρο στα ενεργά κέντρα των ενζύμων...

:) αυτό ακριβώς έχω άχτι, και προσπαθώ να μοιράζομαι ό,τι πληροφορία/σημειώσεις έχω , ώστε οι επόμενοι τουλάχιστον να πελαγώσουν λιγότερο με τα μαθήματα... γτ κι εγώ κάνω ευχέλαιο για να βρω όχι σημειώσεις (ε πολλά θες! rolleyes.gif ) αλλά και απλές πληροφορίες για ένα μάθημα, π.χ. ποια είναι η ακριβής ύλη... τα περισσότερα τα έχω παρακολουθήσει βέβαια, αλλά όσο να 'ναι μια καθοδήγηση από κπ που έχει ήδη διαβάσει για ένα μάθημα θα την ήθελα (θέλε tomato.gif ) αλλά ποτέ δεν την έβρισκα... dry.gif

Νικολάκη δε θέλω να πληγώσω τον ευαίσθητο συναισθηματικό σου κόσμο,αλλά οι σημειώσεις σου σε καμια περιπτωση δε κάνανε βόλτα...Μάλλον επειδή των κυπρίων ήταν πολύ καλύτερες. :antegeia:

και ποιος έθιξε το πόσο γυριζαν οι σημειώσεις του; that was not the point... το θέμα είναι ότι αν κπ ψάξει να βρει σημειώσεις άλλων θα σιχτιρίσει μέχρι να τα καταφέρει, γτ ναι η έλλειψη αλληλεγγύης στη σχολή μας είναι γεγονός....

(60 άτομα ανά έτος είμαστε ρε γμτ, και είναι ελάχιστοι αυτοί που κάνουν τον κόπο να μοιράζονται σημειώσεις/πληροφορίες/sos που άκουσαν στο μάθημα.... ευτυχώς εμείς φέτος το λύσαμε λίγο αυτό το θέμα με την ανταλλαγή όλων των e-mail των παιδιών στο έτος, οπότε όλο και κάποιος έστελνε πληροφορίες για τα μαθήματα (διαφάνειες/ύλη/sos...))

Και για να επιστρέψω στο θέμα... Μου ζήτησε χθες ένα παιδί να ανεβάσω τις σημειώσεις φυσ Α στο rapidshare.

για όποιον τις θέλει λοιπόν, voila arrow%20right.gifhttp://rapidshare.co...___________.zip

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ. Είναι πολύ σημαντικό να μοιράζονται οι σημειώσεις. Η φοιτηττική περίοδος δεν χωράει ανταγωνισμούς. Μετά αρχίζουν αυτά , ας χαρούμε τώρα λοιπόν. Άλλωστε οταν ανήκεις σε ένα κοινωνικό σύνολο είναι καλό να είσαι αλληλέγγυος, επιβιώνεις καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νικολάκη δε θέλω να πληγώσω τον ευαίσθητο συναισθηματικό σου κόσμο,αλλά οι σημειώσεις σου σε καμια περιπτωση δε κάνανε βόλτα...Μάλλον επειδή των κυπρίων ήταν πολύ καλύτερες. :antegeia:

Ξέρεις που να με βρεις και να μου κάνεις λίγο "μπεεεεεεεε".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τότε στείλε μου ένα pm για το που μπορώ να σε βρω εγώ.

Αν και ξέχασα, πόσο δειλοί είναι ορισμένοι εκεί πέρα.

Υ.Γ. Δεν θα το συνεχίσω μέσα από ένα forum. Αν θες, το συνεχίζουμε οι δυο μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Έχω προμηθευτεί τα προτεινόμενα συγγράμματα και αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα. Στην ιστοσελίδα της σχολής υπάρχει η ύλη για τις φετινές εξετάσεις. Στο μάθημα φυσιολογία πραγματικά δεν μπορώ να βρώ τον τίτλο της ύλης μεσα στο βιβλίο. Τι να κάνω? Επίσης δεδομένου ότι ξέρω πολύ καλά τη Βιοχημεία του Stryer από την προηγούμενη σχολή προλαβαίνω μέχρι το Δεκέμβριο?

αν χρειάζεσαι βοήθεια επικοινώνησε μαζί μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Επειδή πολλοί μου στέλνεμε μην. και με ρωτάτε που μπορείτε να βρείτε τον καθηγητή που πρετοιμάζει για τις κατατακτήριες σας στέλνω μια ηλ. διεύθυνση όπου μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί του. www.classified.gr/profile.asp?id=3499999709-85215-66759

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα παιδια!!πηρα και εγω αποφαση να δωσω κατατακτηριες για το πρωτο ετος...ξεκιναω με την φυσικη και πηρα τα βιβλια του ψαρρακου και τισ σημειωσεις απλα η υλη δεν πολυσυμπιπτει.υπαρχουν μηπως σημειωσεις και στο ιντερνετ διοτι θελει κωδικο και δε μπορω να μπω.αν μπορει καποιος ασ με βοηθησει και να μου δωσει συμβουλεσ.ασκησεισ μπαινουν καθολου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΑΙ?ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ?

NEW γειά σου. Έχω δώσει και εγώ κατατακτήριες και αυτό που έχω να σου πω είναι ότι η Φυσική δεν είναι το μάθημα με τη μεγαλύτερη δυσκολία. Τα μαθήματα που θα καθορίσουν το αποτέλεσμα είναι η Χημεία και η Βιολογία. Εγώ προσωπικά έκανα μια προετοιμασία με έναν καθηγητή και δεν ντρέπομαι να το πω διότι αν δεν έκανα δεν θα έγραφα τίποτα, ιδιαίτερα στη Χημεία! Το μάθημα είναι εξαιρετικά εξειδικευμένο που πιστεύω χωρίς βοήθεια δεν περνιέται!! Και το αστείο της υπόθεσης είναι ότι τα βιβλία που προτείνονται για το μάθημα αυτό δεν σε καλύβουν ούτε στο 50%. Γι' αυτό αν σε ενδιαφέρει πραγματικά θα σε συμβούλευα να ψακτείς για κάποια βοήθεια πριν κάνεις κάποια κίνηση. Όχι τίποτα άλλο απλά μη χάνεις χρόνο άδικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

καλησπερα!ενδιαφερομαι για κατατακτηριες στην ιατρικη ιωαννινων..θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει κανενα καλο φροντιστηριο στην αθηνα για να αρχισω προετοιμασια..ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ που πόσταρες, σίγουρα θα πάρεις την απάντηση που θες :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Γειά σας και απο εναν τρελό μα τρελό με την Ιατρική....

Λοιπόν, σπουδάζω στο Μαθηματικό Κρήτης,είμαι δεύτερο έτος...!!!

Δυστυχώς, δεν κατάφερα ούτε εγώ να εκπληρώσω το όνειρό μου να γίνω γιατρός μέσω Πανελληνίων...

Είναι τρέλα, είναι όνειρο, είναι τα πάντα για μένα η Ιατρική!!!

Θα έκανα τα πάντα για να σπουδάσω Ιατρική.

Δεν εχω ούτε πατέρα μεγαλογιατρό, ούτε τίποτα.

Απλά ειναι ενα κόλλημα που θέλω να γίνει πραγματικότητα.Μου αρέσει να προσφέρω στους ανθρώπους και να τους βοηθάβ με την υγεία τους.

Είναι μαγικό θεωρώ το συναίσθημα που νιώθεις όταν βλέπεις στα μάτια των ασθενών σου την ικανοποίηση και το "ευχαριστώ" ζωγραφισμένο στο προσωπό τους....

Όπως σας είπα είμαι δεύτερο έτος, εκεί στην Κνωσσό.

Μου δίνεται η δυνατότητα να πάρω και μαθηματα εκτός της Σχολής Θετικών Επιστημών και σκέφτομαι να πάρω Ιατρική Φυσική, Χημεία και Βιολογία Α από Ιατρική.Αυτό πρώτο ο Θεός το χειμερινό εξάμηνο που θα έρθει....

Θέλω λοιπόν και εγώ να ρωτήσω αν κάνω καλά που θα πάρω τα μαθήματα και θα τα παρακολουθώ, αν χρειάζεται να λιώσω όλα τα βιβλία τα οποία προτείνονται για μελέτη ή ενα απο αυτα αρκεί, πόσο διάβασμα χρειάζεται, που μπορώ να βρώ σημειώσεις (από φοιτητές φαντάζομαι), αν τα θέματα που μπαίνουν είναι παρόμοια με των εξεταστικών ή αρκετά πιο δύσκολα και πολλά άλλα....

Ξέρω μερικά ερωτήματα είναι βλακώδη, αλλά θέλω να κάνω τα πάντα για να κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα.....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Ελπίζω καποια μέρα να καταφέρω να γίνω συνάδελφός σας.

Καλό Πάσχα, Καλά να περάσετε......!!!!!!!

Υ.Γ.:για Ιατρική Κρήτης δίνω

1) Ιατρική Φυσική

Συνιστώμενα για μελέτη: 1) Ιατρική Φυσική Ψαράκος Κ.

2) Ιατρική Φυσική Διαγνωστικές και Θεραπευτικές εφαρμογές ακτινοβολιών

2) Βιολογία Α & Β

Συνιστώμενα για μελέτη: 1) Alberts Αρχές Κυτταρικής Βιολογίας

2) GENES VIII, B.LEWIN

3) Ιατρική Γενετική, M W Thompson

4) Aνασυνδυασμένο DNA, JD Watson, RM Myers, AA Caudy, JA Witkowskil

3) Χημεία

Συνιστώμενα για μελέτη: 1) Αρχές και Εφαρμογές της Ανόργανου και Οργανικής Χημείας, Caret R.-Denniston K.-Topping J.

2) Γενική Χημεία, Ebbing-Gammon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα έκανα τα πάντα για να σπουδάσω Ιατρική.

Δεν εχω ούτε πατέρα μεγαλογιατρό, ούτε τίποτα

Το πρώτο βήμα είναι να πας να διαβάσεις τη συζήτηση περί εξετάσεων για έναρξη ειδικότητας.

Κι αν θες ακόμα... τα ξαναλέμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σου Ιπποκράτη,

Τώρα κατάφερα να μπω ιντερνετ, διάβαζα Ιατρική Φυσική και μετά Αλγεβρα....

Θα πάω να διαβάσω αυτό που μου λες...

Θα σου πω, αν και δεν νομίζω να με πτωεί τίποτα ως προς την επιθυμία μου να εισαχθω στην Ιατρική....

Παω να διαβασω αυτό που μου είπες και επανερχομαι....:):):):):):):):)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα λέει η invitro αλλά οι άλλοι εκεί...ντουγρού!

φίλε μαθηματικογιατρέ μιας και είσαι εκεί στη Κνωσό γιατί δεν κάνεις μια βόλτα από Βούτες μεριά να μιλήσεις με αυτόυς που είναι ήδη εκεί και ζούν την κατάσταση να πάρεις καμιά γνώμη?

καλά είναι τα όνειρα (Είναι μαγικό θεωρώ το συναίσθημα που νιώθεις όταν βλέπεις στα μάτια των ασθενών σου την ικανοποίηση και το "ευχαριστώ" ζωγραφισμένο στο προσωπό τους....) αλλά κάποτε ξύπνας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα λέει η invitro αλλά οι άλλοι εκεί...ντουγρού!

Μα είναι κι ένα μονοπάτι πονηρόοοο

που πάει ντουγρού στην κατηφόρα τη μεγάλη...!

Ηθελα κι εγώ να το σχολιάσω το "συναίσθημα ευγνωμοσύνης" (ξέρεις ποιός είμαι εγώ, που σε πληρώνω,

θα σου κάνω μήνυση γιατρέ απατεώνα που τον έφαγες τον άνθρωπό μου... κλπ κλπ...)

αλλά είπα να μην το σχολιάσω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήγαινε μια μέρα στο ΤΕΠ του ΠΑΓΝΗ και κάτσε λίγο και αν τη βρίσκεις με το περιβάλλον τότε και μόνον τότε (είδες, χρησιμοποιώ και μαθηματική ορολογία :P ) θα είσαι σε θέση να λες ότι σου αρέσει η ιατρική...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.