Jump to content

[αγροτικός] παραιτηση απο το αγροτικο


jou

Recommended Posts

Ελαβα μερος στην προκηρυξη του νοεμβρη, πηρα αγροτικο (οχι αγονο), το χαρτι διορισμου μου αργησε πολυ να σταλει απο το υπουργειο διοτι ΄΄σκαλωσε΄΄ καπου, με αποτελεσμα να μου φτασει πριν λιγες μερες (ειναι ακομη στο ταχυδρομειο πιστευω). Εγω τελικα δεν θα αποδεχτω την θεση. Παιρνω τηλ στο υπουργειο πολλες μερες, χωρις αποτελεσμα, για να ρωτησω αν πρεπει να στειλω μια υπευθυνη δηλωση παραιτησης/μη αποδοχης. Ξερει κανεις να μου πει την διαδιακσια και αν υπαρχουν αλλες κυρωσεις περαν του μηδενισμου μοριων?

Ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Last Reply

Τρόπος, διαδικασία και καθορισμός κριτηρίων τοποθέτησης αγροτικών ιατρών σε Κέντρα Υγείας και Περιφερειακά Ιατρεία.

Η προηγούμενη πρακτική του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, κατά την οποία ιατροί που τοποθετήθηκαν σε θέση αγροτικού ιατρού βάση των προσωρινών αποτελεσμάτων, μπορούν με υπεύθυνη δήλωση να αρνηθούν αποδοχή της επικείμενης τοποθέτησής τους καταργείται γιατί παρατηρήθηκαν φαινόμενα διοικητικής δυσλειτουργίας. Άρνηση επικείμενης τοποθέτησης μπορεί να γίνει μέχρι και την καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων της οικείας τρέχουσας προκήρυξης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομιζω πως αποδεχεσαι τη θεση (δε μπορεις να κανεις διαφορετικα) σ αυτη τη φαση) κ μετα μπορεις να παραιτηθεις..αλλά αν λαβεις μερος σε αλλη προκυρηξη στο μελλον δεν εχεις το δικαιωμα των 5 επιλογων.Γραφεις στην αιιτηση σου ΑΖΗΤΗΤΟ κ η υπηρεσια σε τοποθετει αναλογα με τις αναγκες της..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Να προσθέσω κι εγώ μια ερώτηση:

Έστω ότι κάνει κάποιος αγροτικό ΕΠΙ ΘΗΤΕΙΑ (οπότε δεν τον ενδιαφέρει να πάρει βεβαίωση εκπλήρωσης, κλπ, κλπ) και έχει κάνει κατά τη διάρκεια της θητείας του χρήση κάποιας άδειας που πρέπει να υπηρετηθεί στο τέλος (πχ αναρρωτική / λοχείας / κάποιες μέρες απεργία ή ό,τι άλλο).

Σε περίπτωση που ανοίξει η θέση του για ειδικότητα και παραιτηθεί, οκ, δε χάνει τα μόριά του. Έχει τίποτα άλλες κυρώσεις; Μπορούν δηλαδή να του πουν "εσύ χρωστάς συν τοις άλλοις 4 μήνες αναρρωτικής ή 3 μήνες λοχείας, κλπ, κλπ" και να του ζητήσουν να επιστρέψει, πχ, χρήματα που αντιστοιχούν στα διαστήματα αυτά;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

ΕΡΩΤΗΣΗ!!

Είμαι σε άγονο αγροτικό, αν παραιτηθώ για να ξεκινήσω ειδικότητα θα μηδενιστούν τα μόριά μου ή όχι?? Διάβασα αντικρουόμενες απόψεις παραπάνω...

Επίσης πότε πρέπει να παραιτηθώ από το άγονο?? Πριν γίνει η νέα πρόσληψη ή με το που θα έρθει ο διορισμός?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

παιδιά ξέρει κάποιος τι γίνεται με το αγροτικό σε περίπτωση που ανοίξει η θέση για ειδικότητα?? ειμαι υπό διορισμό εδώ και 1.5 μήνα (αριθμός πρωτοκόλλου δεν έχει βγει ακόμα βέβαια) αλλά λόγω μετακόμισης θέλω να παραιτηθώ νωρίτερα. γίνεται μόνο με ανακοίνωση η πρέπει να περιμένω αναγκαστικά να βγει ο αρ. πρωτοκολλου??
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Παιδιά έχω 2 ερωτήσεις που δεν έχουν ξαναρωτηθεί.

Είμαι ειδικευόμενος Αναισθησιολογίας σε νοσοκομείο που δίνει μερική και το Σεπτέμβρη τελειώνω 2 χρόνια. Επειδή κάνω μεταπτυχιακό ταυτόχρονα και θέλω να το τελειώσω πριν πάω να συνεχίσω ειδικότητα αλλού, θα ήθελα αυτό το χρονικό διάστημα (περίπου ενα 6μηνο) να κάνω αγροτικό.

Οι ερωτήσεις μου:

1. Μόλις βάλω κάπου προς τον τρίτο μήνα του αγροτικού τα χαρτιά για τη συνέχιση της ειδικότητας και δεδομένου ότι η διαδικασία πρόσληψης θα κάνει περίπου 2 μήνες, εγώ με την παραίτησή μου από το αγροτικό θα χάσω τα μόριά μου για επόμενη αίτηση? Ή ισχύει το ίδιο με αυτούς που είναι σε αναμονή για ειδικότητα και τους ανοίγει η θέση και παραιτούνται?

2. Θα χρειαστεί να κάνω τον 1 μήνα εκπαίδευσης στην αρχή ή δεδομένου ότι έχω κάνει ήδη 2 χρόνια ειδικότητας δε θα χρειαστεί?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.