Jump to content

[αγροτικός] παραιτηση απο το αγροτικο


jou

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση, αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικά. Αν παραιτηθεί κάποιος από αγροτικό ιατρείο γιατί τον δέχτηκαν σε μεταπτυχιακό ενώ υπολοίπονται 4 μήνες για να το ολοκληρώσει. ΄Οταν θα ξανακάνει αίτηση για αγροτικό θα μηδενιστουν τα μόριά του? Για πόσο καιρό? Υπάρχει κάποιος σχετικός νόμος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Last Reply

απο οτι ξερω αν παραιτηθει καποιος απο το αγροτικο μηδενιζονται τα μορια του και οποτε ξανακανει αιτηση υποχρεωτικα δηλωνει αζητητο γενικα. δηλαδη δεν εχει δικαιωμα να ζητησει αγροτικο που θελει, οπως εκανε την πρωτη φορα, αλλα τον στελνουν σε οποιο περισσεψει. emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

kitty αυτα δεν ισχυουν ομως αν διακοψεις για φανταρος η ειδικοτητα.οποτε, υπαρχουν και εξαιρεσεις.για μεταπτυχιακα δεν εχω ιδεα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Χαιρετώ τους αγαπητούς συναδέλφους!

Θερμή παράκληση,όποιος γνωρίζει να μπει στον κόπο να μου απαντήσει στα εξής

1)Είναι σίγουρο ότι μετά από παραίτηση(χωρίς αναφορά συγκεκριμένης αιτίας) μπορεί κάποιος να δηλώσει μόνο αζήτητο αγροτικό?

2)Παραίτηση από το αγροτικό συνεπάγεται μηδενισμό των μορίων,τα οποία αρχίζουν να ξαναμετράνε από εκείνη τη στιγμή?Δηλαδή 1 μόριο κάθε 2 μήνες από τη στιγμή της παραίτησης?

3)Δίχως την ολοκλήρωση του αγροτικού,στην περίπτωση της Οφθαλμολογίας συγκεκριμένα,στερείται η δυνατότητα διορισμού στο ΕΣΥ σίγουρα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1+2. μετά από παραίτηση για προσωπικούς λόγους μηδενίζονται τα μόρια. δεν γνωρίζω αν αρχίζουν να μετράν από το μηδεν από τη στιγμή της παραίτησης (εννοείται οτι χάνονται και τα μόρια της εντοπιότητας και αρχίζει να μετρά 1 μόριο κάθε 2 μήνες)

Πρακτικά με τον κόσμο που ζητά πλεόν αγροτικά μπορείς να ζητήσεις ό,τι θες αλλά δεν θα το πάρεις αφού κάποιος θα βρεθεί που θά έχει εντοπιότητα ή εστω 1 μόριο

3) αυτή τη στιγμή για διορισμό στο ΕΣΥ ζητούν την βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου. μέχρι να καταργηθεί δεν διορίζεται κανείς που να μην έχει ολοκληρώσει το αγροτικό του

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υς. για το διορισμο στο ΕΣΥ εννοώ για ειδικευμένους ιατρούς. για τους ειδικευόμενους ισχύει η αναστολή της υπηρεσίας υπαίθρου. μοναδικη εξαίρεση οι ειδικευόμενοι της γενικής ιατρικής για τους οποίους το αγροτικο ειναι προαιρετικό (απαλάσσονται) και διορίζονται ως επιμελητές χωρίς να έχουν απαραίτητα την εκπλήρωση υπηρεσίας υπαίθρου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3) αυτή τη στιγμή για διορισμό στο ΕΣΥ ζητούν την βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου. μέχρι να καταργηθεί δεν διορίζεται κανείς που να μην έχει ολοκληρώσει το αγροτικό του

Αυτό δεν έχει καταργηθεί;;;;; :o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Ξερει κανεις αν αλλαξε κατι οσο αναφορα το θεμα της παραιτησης απτο αγροτικο?Μπορει καποιος που κανει το αγροτικο του να παραιτηθει απ τη στιγμη που ανοιξει η ειδικοτητα του(με μηδενισμο των μοριων του απ οτι ξερω)?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
παραιτηση λογω διορισμου δεν μηδενιζει τα μορια

αν σου ερθει ο διορισμος κ εχεις αγονο κ το σπασεις για να αρχισεις ειδικοτητα-μετα τι γινεται με το θεμα αγροτικο?δε χανεις τα μορια κ πρεπει να ξαναδηλωσεις αγονο?το ιδιο αγονο?χανεις τα μορια?μπορεις μετα να δηλωσεις κανονικο αγροτικο?κ μεχρι στη τελικη ολοκληρωση αγροτικου θα αφαιρεθουν οι μηνες που εκανες παλια η θα κανεις ενα καινουργιο αγροτικο απ την αρχη?ξερεις αμαντα να μου πεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παραιτηση λογω διορισμου δεν μηδενιζει τα μορια

αν σου ερθει ο διορισμος κ εχεις αγονο κ το σπασεις για να αρχισεις ειδικοτητα-μετα τι γινεται με το θεμα αγροτικο?δε χανεις τα μορια κ πρεπει να ξαναδηλωσεις αγονο?το ιδιο αγονο?χανεις τα μορια?μπορεις μετα να δηλωσεις κανονικο αγροτικο?κ μεχρι στη τελικη ολοκληρωση αγροτικου θα αφαιρεθουν οι μηνες που εκανες παλια η θα κανεις ενα καινουργιο αγροτικο απ την αρχη?ξερεις αμαντα να μου πεις?

Μια και δεν απαντησε ακομα η Amanda να σου απαντησω εγω.

Αν σου ερθει ο διορισμος για ειδικοτητα και φυγεις απο αγονο, μηδενιζονται τα μορια σου.

Οι μηνες που εχεις κανει θα μετρησουν φυσικα στην καινουρια δηλωση που ενδεχομενως να κανεις μετα τον χρονο ειδικοτητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παραιτηση λογω διορισμου δεν μηδενιζει τα μορια

αν σου ερθει ο διορισμος κ εχεις αγονο κ το σπασεις για να αρχισεις ειδικοτητα-μετα τι γινεται με το θεμα αγροτικο?δε χανεις τα μορια κ πρεπει να ξαναδηλωσεις αγονο?το ιδιο αγονο?χανεις τα μορια?μπορεις μετα να δηλωσεις κανονικο αγροτικο?κ μεχρι στη τελικη ολοκληρωση αγροτικου θα αφαιρεθουν οι μηνες που εκανες παλια η θα κανεις ενα καινουργιο αγροτικο απ την αρχη?ξερεις αμαντα να μου πεις?

Μια και δεν απαντησε ακομα η Amanda να σου απαντησω εγω.

Αν σου ερθει ο διορισμος για ειδικοτητα και φυγεις απο αγονο, μηδενιζονται τα μορια σου.

Οι μηνες που εχεις κανει θα μετρησουν φυσικα στην καινουρια δηλωση που ενδεχομενως να κανεις μετα τον χρονο ειδικοτητας.

κ τα μορια ξαναρχιζουν απο τη στιγμη της παραιτησης?κ στη καινουργια δηλωση για αγροτικο δηλωνω οτι θελω?η κανονικο η αγονο?ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν παραιτηθείς απο το αγροτικό, μηδενίζονται τα μόριά σου.

Για κάθε διορισμό στο δημόσιο (η ειδικότητα εξαιρείται) απαιτείται βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπάιθρου εκτός απο αυτούς που έχουν γραφτει σε Πανεπιστήμιο Ιατρικής Σχολής πριν το 1994, οι οποίοι απαλάσσονται και εκτός απο τους γενικούς γιατρούς.

Αν παραιτηθείς απο άγονο, ακόμη και για να αρχίσεις ειδικότητα, χάνεις το πλεονέκτημα της 2ης αίτησης, οπότε σκέψου το καλά!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ευχαριστω προκαταβολικα οποιονδηποτε ξερει να απαντησει.

η ειδικοτητα μου θεωρειται ενιαια. εχω κανει τα 2 χρονια ηδη και το δευτερο νοσοκομειο το δηλωσα το 2004 οταν ξεκινησα δηλαδη στο πρωτο νοσοκομειο.

στο μεσοδιαστημα ειχα ενα χρόνο αναμονη (2006-2007) και ειμαι σε αγονο αγροτικο (για διαφορουσ λογουσ που με βολευαν τη συγκεκριμενη στιγμη)

ειναι να ερθει ο διορισμος μου όμωσ.. μπορω να παραιτηθω απο το αγονο η πρεπει αναγκαστικα να το τελειωσω και η θεση με περιμενει?.. τι γινεται?

μπορω να παραιτηθω πριν εχω τον διορισμο στα χερια μου? και αν παραιτηθω οι κυρωσεισ ειναι οτι μηδενιζονται τα μορια ή υπαρχουν και αλλεσ?

τονιζω ότι στην περιπτωση μου δεν τιθεται θεμα "δευτερησ αιτησησ" , αφου δεν δηλωσα ειδικοτητα με το αγονο. η αιτηση μου προυπηρχε (οποτε δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα να χασω την θεση)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δε σε ενδιαφέρει να τελειώσεις το αγροτικό, μπορείς να παραιτηθείς όποτε θες.

Μια διάταξη που υπάρχει κάπου καταχωνιασμένη ότι πρέπει να παραιτηθείς ένα μήνα πριν φύγεις είναι ανενεργός (δεν εφαρμόζεται, εξάλλου είναι μάλλον αντισυνταγματική).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μακαρι συναδελφε ras al ghul να'ξερα τα νομικα του επαγγελματος οπως τα ξερεις και συ.. αχ και ποσα ατομα θα κολλαγα στον τοιχο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για να μην σου δημιουργηθεί πρόβλημα καλό είναι να ζητήσεις πιστοποιητικό από τη νομαρχία όπου έχεις την αίτηση όπου θα φαίνεται ο αριθμός πρωτοκόλλου της αίτησης και η ημερομηνία που δήλωσες.

από το άγονο θα πάρεις το πιστοποιητικό αφού παραιτηθείς για την υπηρεσία (ούτως ή άλλως θα σου χρησιμεύσει για να υπολογίσουν το χρονοεπίδομα στην υπηρεσία σου) με τα 2 αυτά χαρτιά θα φαίνεται ότι δεν ήσουν υποχρεωμένος να παραιτηθείς.

όταν παραιτείσαι λόγω διορισμού δεν μηδενίζονται τα μόρια σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Μπορω να παραιτηθω απο αγονο, χωρις να χασω τα μορια μου αν βρω θεση ειδικοτητας στο εξωτερικο, με την προυποθεση να ολοκληρωσω ενα αγονο προκειμενου να ισχυσει η αρχικη δηλωση του ειδικου μερους ειδικοτητας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε νομίζω ότι αυτό γίνεται.αν παραιτηθείς από το άγονο,αυτόματα χάνεις και το δικαίωμα της δήλωσης της κυρίως ειδικότητας.άσχετα από το τι θα κάνεις στο μέλλον.ο νόμος αντιμετωπίζει αυτούς που παραιτήθηκαν από άγονο όπως αυτούς που δεν πήραν καθόλου άγονο.είναι σαν να μην πήγες ποτέ.ακόμη κι αν πας μελλοντικά.

αφού θα βρεις μια θέση ειδικότητας στο εξωτερικό,τι να το κάνεις το άγονο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.