Jump to content

[αγροτικός] παραιτηση απο το αγροτικο


jou

Recommended Posts

αφού θα βρεις μια θέση ειδικότητας στο εξωτερικό,τι να το κάνεις το άγονο?

μμμμ..... το κάνεις με πατάτες στον φούρνο ε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Last Reply

Να ρωτησω κ γω κατι σχετικα με την παραιτηση.Σιγουρα η απαντηση θα εχει υποθει καπου αλλα για να ειμαι ειλικρινης βαριεμαι να το ψαξω... :)

Λοιπον πριν τις εκλογες πηρα αγροτικο κ περιμενω να μου ερθει ο διορισμος.Με την ανακοινωση ομως νεων θεσεων ειδικοτητας , πριν 2 μερες μου ειπαν απο την νομαρχια οτι στελνουν τα χαρτια μου για την εναρξη της ειδικοτητας(1 χρονος χειρουργικη)Ρωτησα στο αντιστοιχο τμημα στο νοσοκομειο κ μου ειπαν οτι με το που ερθει ο διορισμος για το αγροτικο θα καταθεσω μια αιτηση συμφωνα με την οποια θα παραιτηθω απο το αγροτικο μου.Δεν ηξεραν ομως να μου πουν συγκεκριμενα πραγματα οσον αφορα τον μηδενισμο των μοριων μου.

Εγω λοιπον τι κανω τωρα?Συμπληρωνω την παραιτηση μου κ οταν ερθει η αποφαση προσληψης μου την στελνω κ αυτην στο υπουργειο εστω καθυστερημενα?Ξεκιναω το αγροτικο μου για 1-2 μηνες κ μετα παραιτουμαι , εφοσον μου ερθει το χαρτι για την ειδικοτητα για να ειμαι καλυμενος?(Να συμπληρωσω οτι το αγροτικο δεν ειναι αγονο...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτησω κ γω κατι σχετικα με την παραιτηση.Σιγουρα η απαντηση θα εχει υποθει καπου αλλα για να ειμαι ειλικρινης βαριεμαι να το ψαξω... :)

Λοιπον πριν τις εκλογες πηρα αγροτικο κ περιμενω να μου ερθει ο διορισμος.Με την ανακοινωση ομως νεων θεσεων ειδικοτητας , πριν 2 μερες μου ειπαν απο την νομαρχια οτι στελνουν τα χαρτια μου για την εναρξη της ειδικοτητας(1 χρονος χειρουργικη)Ρωτησα στο αντιστοιχο τμημα στο νοσοκομειο κ μου ειπαν οτι με το που ερθει ο διορισμος για το αγροτικο θα καταθεσω μια αιτηση συμφωνα με την οποια θα παραιτηθω απο το αγροτικο μου.Δεν ηξεραν ομως να μου πουν συγκεκριμενα πραγματα οσον αφορα τον μηδενισμο των μοριων μου.

Εγω λοιπον τι κανω τωρα?Συμπληρωνω την παραιτηση μου κ οταν ερθει η αποφαση προσληψης μου την στελνω κ αυτην στο υπουργειο εστω καθυστερημενα?Ξεκιναω το αγροτικο μου για 1-2 μηνες κ μετα παραιτουμαι , εφοσον μου ερθει το χαρτι για την ειδικοτητα για να ειμαι καλυμενος?(Να συμπληρωσω οτι το αγροτικο δεν ειναι αγονο...)

εχει σημασια αν το αγροτικο που επιασες ειναι αγονο η οχι.αν ειναι αγονο δεν εχεις δικαιωμα να παραιτηθεις,αλλα απο την αλλη θα σε παεριμενοπυν για την ειδικοτητα χωρις να παρουν καποιον αλλο στη θεση αυτη.αν δεν ειναι αγονο τα μορια για το αγροτικο (εχω ακουσει) χωρις να ειμαι σιγουρος μηδενιζονται για καποιο διαστημα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σπύρο πρόσφατα έμαθα ότι πρέπει να παραιτηθείς πριν σου έρθει ο διορισμός!!!! emsos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σπύρο πρόσφατα έμαθα ότι πρέπει να παραιτηθείς πριν σου έρθει ο διορισμός!!!! emsos
:withstupid: για καντο λιανα...σε ποιες περιπτωσεις δηλ?
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως εννοείς ότι πρέπει να παραιτηθείς πριν πάρεις τον διορισμό στα χέρια σου και μετράνε οι μέρες;

Να τον αφήσεις δηλαδή στο ταχυδρομείο μέχρι να παραιτηθείς;

Καλά αν ισχύουν όλα αυτά και έχουν αλλάξει τα πράγματα δε θα έπρεπε να το ανακοινώσουν κάπου;

Λέω εγώ τώρα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μέχρι να σου παραδοθεί ο διορισμός μπορείς να παραιτηθείς.ώστε να διοριστεί ο επόμενος σε μόρια.αν δεν πας ενώ σου έρθει θα επαναπροκηρυχθεί το αγροτικό και εσύ θα έχεις ποινή με μηδενισμό μορίων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μέχρι να σου παραδοθεί ο διορισμός μπορείς να παραιτηθείς.ώστε να διοριστεί ο επόμενος σε μόρια.αν δεν πας ενώ σου έρθει θα επαναπροκηρυχθεί το αγροτικό και εσύ θα έχεις ποινή με μηδενισμό μορίων.
δηλαδη αν πας για διμηνο και κοψεις αγροτικο κ δεν το ξερεις μετα πας αγονο? :withstupid:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το άγονο τι σχέση έχει?δεν κατάλαβα τι εννοείς.
λεω αν πας αγροτικο αν αν λεω....αν και δεν προλαβεις ν ασυμπληρωσεις τριμηνο ολοκληρο πρεπει να παραιτηθεις?η απλα πας και στο διμηνο πανω απλα φευγεις κ παιρνεις χαρτι σου χωρις μορια κτλ..η πρεπει να παραιτηθεις εξαρχης αν βλεπεις οτι σ εκοβει?τοχω κξαναρωτησει αυτο και νομιζω μουχες πει πως φευγεις οποτε θες χωρις μορια. :withstupid:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πρεπει να σου ερθει πρωτα ο διορισμος και με τον διορισμο στο χερι πας και δηλωνεις παραιτηση.ωστε να μην υποστεις κυρωσεις.το καλυτερο βεβαια ειναι να παρεις τηλ στο υπουργ. να σου πουν υπευθυνα.εγω παντως αυτο ξερω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πρεπει να σου ερθει πρωτα ο διορισμος και με τον διορισμο στο χερι πας και δηλωνεις παραιτηση.ωστε να μην υποστεις κυρωσεις.το καλυτερο βεβαια ειναι να παρεις τηλ στο υπουργ. να σου πουν υπευθυνα.εγω παντως αυτο ξερω

Ετσι μου ειπαν κ στο νοσοκομειο οταν ρωτησα..Βεβαια η νικη με εβαλε σε σκεψεις το προβλημα ειναι οτι παιρνω τηλ κ κανεις δε το σηκωνει στο αρμοδιο γραφειο του υπ. Υγειας....Δε θα προλαβαινουν φαινετε απτη δουλεια τα καημενα μου...Δευτερα τωρα παλι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πρεπει να σου ερθει πρωτα ο διορισμος και με τον διορισμο στο χερι πας και δηλωνεις παραιτηση.ωστε να μην υποστεις κυρωσεις.το καλυτερο βεβαια ειναι να παρεις τηλ στο υπουργ. να σου πουν υπευθυνα.εγω παντως αυτο ξερω
Ετσι μου ειπαν κ στο νοσοκομειο οταν ρωτησα..Βεβαια η νικη με εβαλε σε σκεψεις το προβλημα ειναι οτι παιρνω τηλ κ κανεις δε το σηκωνει στο αρμοδιο γραφειο του υπ. Υγειας....Δε θα προλαβαινουν φαινετε απτη δουλεια τα καημενα μου...Δευτερα τωρα παλι...
καταλαβα παλι τζιφος απο δευτερα τοτε γιαολα μετα μια βδομαδα εκλογων να τα μαζεψουμε συνολικα . :withstupid:
πρεπει να σου ερθει πρωτα ο διορισμος και με τον διορισμο στο χερι πας και δηλωνεις παραιτηση.ωστε να μην υποστεις κυρωσεις.το καλυτερο βεβαια ειναι να παρεις τηλ στο υπουργ. να σου πουν υπευθυνα.εγω παντως αυτο ξερω
Ετσι μου ειπαν κ στο νοσοκομειο οταν ρωτησα..Βεβαια η νικη με εβαλε σε σκεψεις το προβλημα ειναι οτι παιρνω τηλ κ κανεις δε το σηκωνει στο αρμοδιο γραφειο του υπ. Υγειας....Δε θα προλαβαινουν φαινετε απτη δουλεια τα καημενα μου...Δευτερα τωρα παλι...
καταλαβα παλι τζιφος απο δευτερα τοτε γιαολα μετα μια βδομαδα εκλογων να τα μαζεψουμε συνολικα . :withstupid:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Μια ερωτηση 1) εαν καποιος.....εγω στην συγκεκριμενη περιπτωση κανει παραιτηση απο αγροτικο στου 2 πρωτους μηνες διοτι ανοιγει μερος της ειδικοτητας του κραταει καθολου τα μορια του 2)τωρα εγινε η κληρωση (νεες θεσεις)οποτε τον μαιο δεν το ειχα δηλωσει σαν αναμονη ειδικοτητας διοτι δεν το γνωριζα θα υπαρχει προβλημα? και 3)για ακτινολογια που θα κανω μετραει μερος ειδικοτητας απο αγροτικο?

συγνωμη εαν βγηκα εκτος topic emstupid αλλα ηθελα να βαλω ολες της αποριες μου μαζι

thanks in advance :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερωτηση 1) εαν καποιος.....εγω στην συγκεκριμενη περιπτωση κανει παραιτηση απο αγροτικο στου 2 πρωτους μηνες διοτι ανοιγει μερος της ειδικοτητας του κραταει καθολου τα μορια του 2)τωρα εγινε η κληρωση (νεες θεσεις)οποτε τον μαιο δεν το ειχα δηλωσει σαν αναμονη ειδικοτητας διοτι δεν το γνωριζα θα υπαρχει προβλημα? και 3)για ακτινολογια που θα κανω μετραει μερος ειδικοτητας απο αγροτικο?

συγνωμη εαν βγηκα εκτος topic emstupid αλλα ηθελα να βαλω ολες της αποριες μου μαζι

thanks in advance :)

1) αν πάρεις χαρτή απο το νοσοκομείο ότι παραιτήση λόγω έναρξης ειδικότητας δεν χάνεις τα μοριά σου

2) ???

3)όχι,στους εκπληρώσαντες την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου αναγνωρίζονται τρεις (3) μήνες άσκησης ειδικότητας παθολογίας ή χειρουργικής, κατ' επιλογήν των ιδίων.

Για την Ακτινοδιαγνωστική απαιτείται άσκηση 5 ετών. Από αυτά:

2 1/2 έτη κλασική ακτινολογία

2 1/2 έτη νεότερες απεικονιστικές μέθοδοι υποχρεωτικώς περιλαμβανομένων: υπερηχοτομογραφία, αξονική τομογραφία, μαγνητική τομογραφία, αγγειογραφία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μα εγώ έμαθα ότι ισχύει για όλες τις ειδικότητες η αναγνώριση των τριών μηνών ίσκιος.είσαι σίγουρος?

παντού έτσι μου λένε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μα εγώ έμαθα ότι ισχύει για όλες τις ειδικότητες η αναγνώριση των τριών μηνών ίσκιος.είσαι σίγουρος?

παντού έτσι μου λένε.

sorry ,έκανα λάθος

η Υ.Α. ΔΥ13γ/19338 1995 (ΦΕΚ Β' 935/13-11-95) "Τρόπος, διαδικασία και οργάνωση εκπαίδευσης γιατρών προς απόκτηση ειδικότητας".

ΙΙ. Η άσκηση των γιατρών για την απόκτηση τίτλου ιατρικών ειδικοτήτων: Ακτινοδιαγνωστικής-Ογκολογίας, Γενικής Χειρουργικής, Αναισθησιολογίας, Γενικής Ιατρικής, Ιατρικής Εργασίας, Κοινωνικής Ιατρικής, Ιατρικής Βιοπαθολογίας-Μικροβιολογίας (χρόνος άσκησης στην Παθολογία, θα πραγματοποιείται με ενιαία τοποθέτηση.Άρα αφιαρείται το τρίμηνο παθολογίας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΑΝ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙς ΣΤΟ ΔΙΜΗΝΟ ΜΕΤΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙς ΟΠΟΥ ΣΕ ΒΑΛΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙς ΤΡΙΜΗΝΟ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.