Jump to content

[αγροτικός] παραιτηση απο το αγροτικο


jou

Recommended Posts

Τασο..Εγω εχω το εξης προβλημα..Εκανα αιτηση για αγροτικο χωρις να πιστευω ο,τι εχω πιθανοτητες..Σπαει ο διαολος το ποδι του και παιρνω το αγροτικο..Δυστυχως διαβασα εκπροθεσμα ο,τι εχω δυνατοτητα αρνησης και τωρα καποια στιγμη θα ερθει ο διορισμος..Αν δεν παρουσιαστω και με το δεδομενο ο,τι θα φυγω στο εξωτερικο για ειδικοτητα και δε με ενδιαφερει το αγροτικο και ουτε θα ξαναυποβαλλω αιτηση,τι κυρωσεις μπορει να εχω περαν του μηδενισμου? Η υπηρεσια κατα την κριση της μπορει να με υποχρεωσει να παω καπου αλλου ???

PLease..per favore..διαφωτησε με..που ο Θεος να μου κοβει μερες και να σου δινει χρονια...

(Σε διαβαζω καιρο αλλα ομολογω ο,τι η καυστικοτητα του χιουμορ σου εχει ανελθει σε επουρανια επιπεδα τελευταια..και αυτο δεν ειναι γλυψιμο..)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Last Reply

Δε θεωρείς άδικο το ότι η αδιαφορία σου για το αγροτικό εμπόδισε ίσως κάποιον συνάδελφο να πάρει τη θέση;

Όταν λες πως "Η υπηρεσια κατα την κριση της μπορει να με υποχρεωσει να παω καπου αλλου" τι εννοείς;

Φοβάσαι μήπως έρθει κάποιος και σε συλλάβει στο εξωτερικό και σε στείλει σε κανένα ξερονήσι να κάνεις οπωσδήποτε τη θητεία σου στο αγροτικό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε περίπτωση μη αποδοχής διορισμού, ή παραίτησης πρίν από την συμπλήρωση της υποχρεωτικής προεκπαίδευσης ή την υπηρεσία υπαίθρου, οι γιατροί δεν έχουν δικαίωμα επιλογής θέσης, αλλά διορίζονται και τοποθετούνται εκ νέου για εκπλήρωση ή συμπλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου σε κενά Κ.Υ. και Π. Ι. κατά την κρίση της υπηρεσίας.

Σε περίπτωση μη αποδοχής της τοποθέτησης από τον επικρατέστερο για συγκεκριμένη θέση γιατρό, που υποβάλει υπεύθυνη δήλωση εντός δέκα (10) ημερών από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, η Υπηρεσία προβαίνει άμεσα στην τοποθέτηση του επόμενου υποψήφιου.

Συμπέρασμα:

Την επόμενη φορά που θα δηλώσεις θα σε στείλει η υπηρεσία του υπουργείου σε οποιοδήποτε αδήλωτο Π.Ι., δεν θα έχεις δηλαδή το δικαίωμα επιλογής.

Αν δεν έκανες αίτηση, που απ' όσα γράφεις δεν έκανες, η θέση θα προκηρυχθεί στην επόμενη ή μεθεπόμενη προκήρυξη και δεν θα μπορέσει να πάει ο επόμενος σε μόρια από σένα που το δήλωσε στην τωρινή προκήρυξη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα!

Ηθελα να επανελθω στο θεμα της παραιτησης. Στην κανονιστικη αναφερεται πως δυναται να χορηγηθει η βεβαιωση εκπληρωσης υπηρεσιας υπαιθρου δ) Σε περίπτωση που ο υπολειπόμενος για την συμπλήρωση της προβλεπόμενης υπηρεσίας υπαίθρου χρόνος είναι μικρότερος των δεκαπέντε ημερών.

Σε περιπτωση δηλαδη που παρει κανεις την κανονικη του αδεια και μετα μενουν 15 μερες για να συμπληρωσει το αγροτικο (σε πλοιο συγκεκριμενα)εχει το δικαιωμα να παρει την βεβαιωση. Με ποια διαδικασια γινεται αυτο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταθέτεις στο υπουργείο-τμήμα αγροτικών την βεβαίωση από την τρίμηνη εκπαίδευση στο νοσοκομείο και τη βεβαίωση για το χρονικό διάστημα που υπηρέτησες στο Κ.Υ. ή Π.Ι.

Η διευκρινιστική εγκύκλιος του 2007 ισχύει, οπότε βεβαίωση εκπλήρωσης μπορείς να λάβεις και με τη συμπλήρωση των 9 συνολικών μηνών θητείας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη μπορω ενω κανω αγονο με 9μηνη συνολικη υποχρεωτικη υπηρεσια να παρω την αδεια των 15 ημερων στην αρχη του ενατου μηνα και μετα εφοσον θα υπολειπονται αλλες 15 ημερες να παραιτηθω και να μου δοθει βεβαιωση?

Στην κανονιστικη γραφει πως ειναι στην κριση της υπηρεσιας να δοθει η βεβαιωση. Δεν ειναι ρισκο αυτο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταθέτεις στο υπουργείο-τμήμα αγροτικών την βεβαίωση από την τρίμηνη εκπαίδευση στο νοσοκομείο και τη βεβαίωση για το χρονικό διάστημα που υπηρέτησες στο Κ.Υ. ή Π.Ι.

Η διευκρινιστική εγκύκλιος του 2007 ισχύει, οπότε βεβαίωση εκπλήρωσης μπορείς να λάβεις και με τη συμπλήρωση των 9 συνολικών μηνών θητείας.

Δηλαδη μπορω ενω κανω αγονο με 9μηνη συνολικη υποχρεωτικη υπηρεσια να παρω την αδεια των 15 ημερων στην αρχη του ενατου μηνα και μετα εφοσον θα υπολειπονται αλλες 15 ημερες να παραιτηθω και να μου δοθει βεβαιωση?

Στην κανονιστικη γραφει πως ειναι στην κριση της υπηρεσιας να δοθει η βεβαιωση. Δεν ειναι ρισκο αυτο?

cloud δεν αναφέρθηκες σε άγονο αγροτικό.

Βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου μπορεί να πάρεις (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος) αλλά θα χάσεις το δικαίωμα χρήσης της δεύτερης αίτησης που είχες καταθέσει, αφού για να ισχύει αυτή δεν θα πρέπει να έχεις παραιτηθεί από το άγονο αγροτικό (ακόμα και μία μέρα πριν συμπληρώσεις το 12μηνο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

καλησπερα παιδια.τασο εσυ που ξερεις(και οποιος εχει την καλοσυνη και ξερει)βοηθαμε ακομα μια φορα σε παρακαλω.ψαχνω τοση ωρα και δεν πολυκαταλαβα.επαιρνα και στο υπουργειο και μιλουσε συνεχως.σε 2 μηνες και κατι ολοκληρωνω το αρχικα 9μηνο και μετα 12μηνο αγροτικο μου.εχω ενα σημαντικο οικογενειακο λογο και ισως αναγκαστω να παραιτηθω σε ενα μηνα.(εναμιση μηνα δηλαδη πριν το τελος περιπου)εαν τελικα παραιτηθω θα μου αναγνωριστει μονο το τριμηνο για την ειδικοτητα?σε περιπτωση που μετα απο κανα 2 χρονια θελησω να δηλωσω ξανα αγροτικο θα ειμαι επι θητεια?εαν δεν ολοκληρωσει καποιος το αγροτικο εκτος απο το οτι μπορει να φανει χρησιμο σε περιπτωση διορισμου πολυ αργοτερα στο δημοσιο,σε τι αλλο ειναι απαραιτητο?δηλαδη εαν δεν εχω το χαρτι της ολοκληρωσης του θα μου δημιουργησει καποιο σημαντικο προβλημα αργοτερα?(αν και ιατρειο ελπιζω να ανοιξω και οχι να διοριστω στο εσυ)ξερω οτι πιθανον να εχεις απαντησει πολλες φορες σε κατι τετοιο αλλα κανε ενα κοπο ακομα.ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Χτες εμαθα οτι αν εχεις ξεκινησει τη σχολη πριν απο το 1998,τοτε δεν εισαι υποχρεομενος να κανεις αγροτικο και μπορεις να διοριστεις ακομα και στο ΕΣΥ,και οτι καθε ενα με δυο χρονια απαλλασουν την επομενη χρονια απο την υποχρεωση να κανεις αγροτικο για να διοριστεις στο ΕΣΥ.Ισχυει κατι τετοιο?Τηλεφωνουσα στο υπουργειο για να τους ρωτησω αν ισχυει κατι τετοιο αλλα δεν το σηκωνε κανεις..Αν γνωριζει καποιος ας μας ενημερωσει παρακαλω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Να ρωτήσω κάτι κι αν έχει βρεθεί άλλος στη θέση μου ας μου απαντήσει σας παρακαλώ. Αν έχεις τοποθετηθεί (από μηδενισμό μορίων) για συνέχιση του αγροτικού σε ιατρείο από προηγούμενη προκήρυξη και δεν πας τελικά, χρειάζεται να υπογράψεις κάποιο χαρτί μη αποδοχής στο υπουργείο προκειμένου να ξανακαταθέσεις χαρτιά σε επόμενη προκήρυξη ή από τη στιγμή που δεν ορκίστηκες στο νοσοκομείο δε χρειάζεται?

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είχες στείλει την αίτηση μη αποδοχής μέχρι τη δημοσίευση των οριστικών αποτελεσμάτων θα μετρούσαν τα μόρια στην επόμενη προκήρυξη από εκείνη τη στιγμή. Τώρα όμως θα έχεις και πάλι 0 μόρια όταν δηλώσεις ξανά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είχες στείλει την αίτηση μη αποδοχής μέχρι τη δημοσίευση των οριστικών αποτελεσμάτων θα μετρούσαν τα μόρια στην επόμενη προκήρυξη από εκείνη τη στιγμή. Τώρα όμως θα έχεις και πάλι 0 μόρια όταν δηλώσεις ξανά.

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Δε με πειράζει να έχω μηδέν. Με πειράζει δηλαδή αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα με ένα θέμα υγείας στην οικογένεια δεν μπορούσα να κάνω κάτι άλλο. Έτσι κι αλλιώς με 2 μόρια που θα μάζευα στο μεταξύ δε θα χα και πολλές επιλογές. Ας με βάλουν όπου να 'ναι να το τελειώνω το ρημάδι. Απλά δεν ήξερα αν έπρεπε να παραιτηθώ της θέσης για να μπορέσω να ξανακάνω και τώρα αίτηση. Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

δηλαδη αν καποιος παραιτηθει απο το αγροτικο,μηδενιζονται τα μορια του,ομως ΔΕΝ μενουν για παντα μηδεν αλλα αρχιζουν να αυξανονται κανονικα(ενα μορια καθε δυο μηνες).

οπου θελει σε βαζει το υπουργειο αν δηλωσεις συντομα μετα την παραιτηση οπου δεν θα χουν προλαβει να ανεβουν τα μορια σου και θα ειναι στο 0.σωστα?

τελικα το αγροτικο ειναι απαραιτητο για διορισμο στο ΕΣΥ ?

ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δηλαδη αν καποιος παραιτηθει απο το αγροτικο,μηδενιζονται τα μορια του,ομως ΔΕΝ μενουν για παντα μηδεν αλλα αρχιζουν να αυξανονται κανονικα(ενα μορια καθε δυο μηνες).

οπου θελει σε βαζει το υπουργειο αν δηλωσεις συντομα μετα την παραιτηση οπου δεν θα χουν προλαβει να ανεβουν τα μορια σου και θα ειναι στο 0.σωστα?

ΛΑΘΟΣ. αν παραιτηθεις απο το αγροτικο, οποτε και να ξαναδηλωσεις (και μετα απο ενα χρονο) το υπουργειο σε τοποθετει σε οποια κενη θεση επιλεξει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν παραιτηθεις επειδη ανοιξε η ειδικοτητα σου τα κρατας τα μορια σου η τα χανεις?παλια τουλαχιστον ισχυε οτι τα κρατας!

εξακολουθει να ισχυει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

δηλαδη αν καποιος παραιτηθει απο το αγροτικο,μηδενιζονται τα μορια του,ομως ΔΕΝ μενουν για παντα μηδεν αλλα αρχιζουν να αυξανονται κανονικα(ενα μορια καθε δυο μηνες).

οπου θελει σε βαζει το υπουργειο αν δηλωσεις συντομα μετα την παραιτηση οπου δεν θα χουν προλαβει να ανεβουν τα μορια σου και θα ειναι στο 0.σωστα?

ΛΑΘΟΣ. αν παραιτηθεις απο το αγροτικο, οποτε και να ξαναδηλωσεις (και μετα απο ενα χρονο) το υπουργειο σε τοποθετει σε οποια κενη θεση επιλεξει.

Πλακα κανεις???????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Δεν κάνει καθόλου πλάκα. Δυστυχώς. :(

Εάν παραιτηθεί κάποιος μετά το εννιάμηνο ( τρεις μήνες εκπαίδευση και έξι μήνες θητεία) , ισχύει πάλι η μετέπειτα τοποθέτησή του όπου επιλέξει η υπηρεσία;

Επίσης, τι γίνεται με τον διορισμό στο ΕΣΥ; Συνεχίζεται η σταδιακή απαλλαγή των ατόμων που μπήκαν στη σχολή συγκεκριμένες διαδοχικές χρονιές; Εάν παραιτηθεί κάποιος μετά το εννιάμηνο, τι ισχύει με το ΕΣΥ; Πρέπει να ξανακάνει αγροτικό εάν θέλει να διοριστεί; emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2.6. Ιατροί που μετά την οριστικοποίηση των αποτελεσμάτων και την συνακόλουθη δημοσίευσή τους με υπεύθυνη δήλωση δεν αποδεχτούν την θέση ή παραιτηθούν πριν από την συμπλήρωση της υποχρεωτικής προεκπαίδευσης ή την υπηρεσία υπαίθρου, εκτός της περίπτωσης έναρξης ειδικότητας στο εσωτερικό, δεν έχουν δικαίωμα επιλογής θέσης, αλλά διορίζονται και τοποθετούνται εκ νέου για εκπλήρωση ή συμπλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου σε κενά Κ.Υ. και Π.Ι. κατά την κρίση της υπηρεσίας.

Δικαιολογητικά για προκηρύξεις θέσεων του ΕΣΥ (2010)

Βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου. Ουδείς υποβάλλει υποψηφιότητα για θέση κλάδου ιατρών ΕΣΥ σε Νοσοκομείο αν δεν έχει εκπληρώσει την υπηρεσία υπαίθρου που ορίζει το Ν.Δ. 67/1968 (ΦΕΚ 303 Α΄) ή νόμιμη απαλλαγή αυτής ( η υποβαλλόμενη βεβαίωση θα εκδίδεται από την αρμόδια υπηρεσία του Υ.Υ. κ Κ.Α.) Εξαιρούνται οι υποψήφιοι σε Γενικά Νομαρχιακά Νοσοκομεία-Κέντρα Υγείας, Κέντρα Υγεία και Πολυδύναμα Ιατρεία.

Την "σταδιακή απαλλαγή" την έχουν λησμονήσει οι υπεύθυνοι του υπουργείου φέτος.

Από την προηγούμενη κανονιστική ισχύει ότι:

Βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου κατά την κρίση της Υπηρεσίας δύναται να χορηγηθεί στις παρακάτω περιπτώσεις:

α) Σε περίπτωση που μετά την συμπλήρωση έντεκα ( 11 ) και πλέον μηνών πραγματικής υπηρεσίας υπαίθρου χορηγηθεί σε γιατρό που υπηρετεί, αναρρωτική (για σοβαρό λόγω) άδεια η οποία βεβαιώνεται από την Α/θμια Υγειονομική επιτροπή και αυτή καλύπτει τον υπόλοιπο μέχρι την εκπλήρωση χρόνο. Αποδεσμεύεται έτσι η θέση και υλοποιείται η τοποθέτηση και ανάληψη υπηρεσίας του επόμενου γιατρού.

β) Σε περίπτωση που γιατροί διέκοψαν την υπηρεσία υπαίθρου πριν από την δημοσίευση του ν. 3730/2008 ΦΕΚ 262 / Α΄ / 2008 και είχαν συμπληρώσει την τρίμηνη προεκπαίδευση σε νοσοκομείο και εξάμηνη υπηρεσία υπαίθρου σε Κ.Υ. ή Π. Ι.

γ) Σε γιατρούς που τοποθετήθηκαν για συνέχιση και ολοκλήρωση της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου μετά την 16 – 04 – 2008 και ολοκλήρωσαν την ενεάμηνη υπηρεσία υπαίθρου προ της δημοσίευσης του ν. 3730/2008.

δ) Σε περίπτωση που ο υπολειπόμενος για την συμπλήρωση της προβλεπόμενης υπηρεσίας υπαίθρου χρόνος είναι μικρότερος των δεκαπέντε ημερών

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλιστα. Οπότε πάει το τρίμηνο της εκπαίδευσης, πάει και το εννιάμηνο. Εις υγείαν. Σ'ευχαριστώ Τάσο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Help!

Κάνω άγονο αγροτικό, που λήγει στις 6 Δεκεμβρίου. Η θέση μου για ειδικότητα ανοίγει στις 24 Αυγούστου.

Αν ο διορισμός καταφθάσει νωρίτερα από τρεις μήνες, δεν θα μπορέσω να τεντώσω το χρόνο και να παρουσιαστώ μετά τη λήξη του αγροτικού. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Ανάκληση; Η αμέσως επόμενη θέση ανοίγει τον Οκτώβριο, οπότε μέχρι πότε ανακαλώ το διορισμό μου;

Έχω χάσει την ψυχραιμία μου, ενώ οι πληροφορίες μου είναι αντικρουόμενες.

emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Help!

Κάνω άγονο αγροτικό, που λήγει στις 6 Δεκεμβρίου. Η θέση μου για ειδικότητα ανοίγει στις 24 Αυγούστου.

Αν ο διορισμός καταφθάσει νωρίτερα από τρεις μήνες, δεν θα μπορέσω να τεντώσω το χρόνο και να παρουσιαστώ μετά τη λήξη του αγροτικού. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Ανάκληση; Η αμέσως επόμενη θέση ανοίγει τον Οκτώβριο, οπότε μέχρι πότε ανακαλώ το διορισμό μου;

Έχω χάσει την ψυχραιμία μου, ενώ οι πληροφορίες μου είναι αντικρουόμενες.

emconfused

Μηπως καλυτερα να δηλωσεις παραιτηση για να ξεκινησεις ειδικοτητα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάνεις άγονο κ σου ερθει ο διορισμός για ειδικότητα έχεις και πάλι δικαιωμα να παραιτηθείς χωρίς να χάσεις τα μόρια σου;στην περίπτωση δλδ που δε θες να κάνεις ανάκληση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Καλησπερα σε όλους. Γνωριζει κανεις αν έχει αλλαξει η Υπουργική Απόφαση Α9γ/38800 της 20ης Νοεμβρίου 1998, σχετικά με παραιτηση απο άγονο αγροτικό?

Συγκεκριμενα θελω να ξέρω αν μπορώ να παραιτηθώ απο άγονο όταν ανοιξει η θέση για την ειδικότητα, ή υπάρχει η πιθανότητα να μην μπορώ. Το ότι χανεται η άιτηση για ειδικό κομμάτι το γνωρίζω.

Αν κάποιος το γνωρίζει θα εκτιμούσα όποια βοήθεια καθώε μένω επαρχια και με το υπουργείο δεν έχω καταφέρει να επικοινωνήσω τηλεφωνικα.

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.