Jump to content

[αγροτικός] παραιτηση απο το αγροτικο


jou

Recommended Posts

Καλησπερα.Ηθελα να ρωτησω το εξης.Αν καποιος υποβαλλει παραιτηση για προςωπικους λογους αφου εκπληρωσει το 3μηνο, οταν ξανακανει αιτηση δηλωνει οπουδηποτε αγροτικο?μπορει να δηλωσει αγονο?δηλωνει χωρις το τριμηνο στην επομενη αιτηση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Last Reply

Λοιπόν,άν παραιτηθείς για προσωπικούς λόγους...μετά μπορείς να ξαναδηλώσεις οπουδήποτε θέλεις,ακόμα και σε άγονο...δεν ξανακάνεις τρίμηνο,πάς στο Νοσοκομείο που υπάγεται το ''αγροτικό'' σου παίρνεις ότι έγγραφα σου δώσουν και φεύγεις στο καπάκι για το ''χωριό''....

Μιά προυπόθεση μόνο...άν παραιτηθείς για προσωπικούς λόγους,χάνεις όσα μόρια είχες και αρχίζεις να ξαναμετράς απο την αρχή!!!

Αν όμως παραιτηθείς επειδή σου άνοιξε η θέση σου για ειδικότητα...τότε δεν χάνεις τα μόρια σου,συνεχίζεις να μαζεύεις μόρια μέχρι να τελειώσεις την ειδικότητα σου(γενικό ή ειδικό μέρος) και μετά άν δηλώσεις αγροτικό και το πάρεις,πάλι πάς απευθείας στο ''χωριό'' χωρίς να κάνεις τρίμηνο.

Μια τελευταία παρατήρηση...αν κάποιος κάνει πρώτα ειδικότητα χωρίς να έχει πάει αγροτικό (ας πούμε το γενικό μέρος) και μέχρι να του έρθει το ειδικό μέρος δηλώσει να κάνει αγροτικό και το πάρει,πάλι δεν θα κάνει τρίμηνο,αλλά θα πάει κατ'ευθείαν στο αγροτικό.

Αυτά...ελπίζω να σε κάλυψα κάπως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...
Αν κάποιος παραιτηθεί κατά τη διάρκεια του 3μήνου , λόγο διορισμού στην ειδικότητα , ισχύουν τα ίδια?

Ναι, δεν κανει τριμηνο (ή δεν το συνεχιζει), παει κατευθειαν στο χωριο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάποιος παραιτηθεί κατά τη διάρκεια του 3μήνου , λόγο διορισμού στην ειδικότητα , ισχύουν τα ίδια?
Εάν κάποιος παραιτηθεί πριν την ολοκλήρωση της τρίμηνης εκπαίδευσης για οποιοδήποτε λόγο, όταν θα θελήσει να ξανακάνει αγροτικό κάνει το υπόλοιπο του τριμήνου ή αν δεν κάνω λάθος κάνει από την αρχή το τρίμηνο (δεν θυμάμαι).

Εφόσον όμως παραιτηθεί λόγω της έναρξης της ειδικότητας δεν θα κάνει πλέον ούτε τρίμηνη εκπαίδευση, ούτε το υπόλοιπο μέρος της τρίμηνης εκπαίδευσης που του είχε απομείνει λόγω του ότι όλοι οι ειδικευόμενοι όταν κάνουν αγροτικό δεν υποχρεούνται σε τρίμηνη εκπαίδευση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν καποιος ξεκινησει αγονο και δηλωσει το αλλο κομματι της ειδικοτητας και μετα το 3μηνο παραιτηθει για οποιοδηποτε λογο την ειδικοτητα που δηλωσε την χανει η οχι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπ. Απόφαση Α9γ/38800, 28-11-1998

Σε περίπτωση διακοπής της ενιαυσίου* υπηρεσίας στο Άγονο Ιατρείο οι γιατροί χάνουν το ευεργέτημα των αιτήσεων εκτός αν συνεχίσουν αυτή σε άλλο άγονο ώστε να συμπληρώσουν σ’αυτό ένα χρόνο**.

*Ενιαυσίου=ετήσιας, αντικαταστάθηκε με εννεάμηνη

**Ένα χρόνο, αντικαταστάθηκε με εννέα μήνες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

καλησπερα!ενα εχω καταλαβει!πρεπει να προσεχεις τι ευχεσαι!εχω κανει το τριμηνο του αγροτικου μου(οχι αγονο) και θελω να παραιτηθω γιατι δεν παει αλλο!αυτο δεν ειναι αγροτικο!ειναι φυλακη!τεσπα!αν μπορει καποιος να μου απαντησει σε καποιες ερωτησεις γιατι κοντευει να μου στρειψει!ενα τζοκερ κ μια μουντζα ρε παιδια!ασχετο!λοιπον,εαν εχεις κλεισει το τριμηνο και αποφασιζεις να παραιτηθεις τι γινεται?δηλαδη εαν παραιτηθω αυριο το πρωι τι γινεται με τα μορια?θα εχω μορια απο εκει κ μετα?δηλαδη μετα απο 6 μηνες για παραδειγμα θα εχω 3 μορια ή 0?μπορω να δηλωσω κανονικα σε επομενη προκυρηξη?θα δηλωσω για θητεια?θα κανω τους υπολοιπους 9 μηνες?το τριμηνο θα το ξανακανω?σε επομενη προκυρηξη θα παω σε αζητητο?εχω μπερδευτει και ψυχολογικα ειμαι στα ορια μου οπως ηδη θα εχει καταλαβει οποιος διαβασε τα παραπανω!!!.ας με βοηθησει καποιος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τόσο χάλια?

ναι,χάνεις και τα μόρια και το κυριότερο χάνεις το δικαίωμα της 2ης αίτησης για ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όλγα

3287955319_a54033f8f1_o.jpg

Πάνω δεξιά της σελίδας έχεις ένα π.μ.

Αν θες διάβασέ το <_<

να εισαι καλα καλε μου ανθρωπε!το βρηκα κ αυτο το π.μ. τρομαρα μου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τόσο χάλια?

ναι,χάνεις και τα μόρια και το κυριότερο χάνεις το δικαίωμα της 2ης αίτησης για ειδικότητα.

δεν ειμαι σε αγονο.για ποια δευτερη αιτηση λες νικη?εχω βαλει μια αιτηση για την χειρουργικη μου.αφου μπω στην χειρουργικη κανω 2 αιτησεις για το ειδικο μερος.καλα δεν λεω?ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τόσο χάλια?

ναι,χάνεις και τα μόρια και το κυριότερο χάνεις το δικαίωμα της 2ης αίτησης για ειδικότητα.

δεν ειμαι σε αγονο.για ποια δευτερη αιτηση λες νικη?εχω βαλει μια αιτηση για την χειρουργικη μου.αφου μπω στην χειρουργικη κανω 2 αιτησεις για το ειδικο μερος.καλα δεν λεω?ευχαριστω!

μια χαρά τα λες!

ΥΓ: η Νίκη δεν είδε ότι είχες δηλώσει Μη Άγονο=Κανονικό, Απλό αγροτικό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Γεια σας.Θα ηθελα να ρωτησω αν με διορισουν στο αγροτικο και εγω παω και δουλεψω για καποιο καιρο αλλα μετα απο λιγο καιρο για καποιο λογο δεν θελω να συνεχισω και παραιτηθω,θα εχω καποιες κυρωσεις και αν ναι ποιες θα ειναι αυτες???αν ξερει καποιος ας μου απαντησει ..ευχαριστω πολυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ανάλογα με το λόγο παραίτησης και το πότε είναι και οι επιπτώσεις

πάντως είτε αθήνα τελείωσες είτε θεσ/νίκη τις ίδιες επιπτώσεις έχεις, οπότε δεν υπάρχει λόγος που το πόσταρες σε αυτή την ενότητα :P

clicm me <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορει να πας σε ενα μερος και να μη σου αρεσει καθολου οποτε μετα απο πχ.5 μηνες να θελεις να φυγεις.τοτε τι επιπτωσεις εχεις?δηλαδη αυτο που με ενδιαφερει και θελω να ρωτησω αν πχ.θα εχω προβλημα μετα για την ειδικοτητα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παραίτηση από το αγροτικό οποιαδήποτε χρονική στιγμή της θητείας σου στο αγροτικό δεν επιφέρει καμία επίπτωση στην ειδικότητα.

Εάν υπηρετήσεις στο αγροτικό πάνω από 6 μήνες λαμβάνεις βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου

Σε περίπτωση παραίτησης πριν από την συμπλήρωση της υποχρεωτικής προεκπαίδευσης ή την υπηρεσία υπαίθρου, οι γιατροί δεν έχουν δικαίωμα επιλογής θέσης, αλλά διορίζονται και τοποθετούνται εκ νέου για εκπλήρωση ή συμπλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου σε κενά Κ.Υ. και Π. Ι. κατά την κρίση της υπηρεσίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

-Μετα την εκπληρωση αγονου αγροτικου (η οπως ειπωθηκε αν εχει ηδη παρει την βεβαιωση εκπληρωσης υπηρεσιας στους εξι μηνες) χρειαζεται να δοθει καποιο εγγραφο στην νομαρχια οπου δηλωθηκε το δευτερο μερος της ειδικοτητας?

-Αν καποιος κανει αγονο αγροτικο και παραιτηθει, χανει τοτε την δευτερη αιτηση που εχει δηλωσει στην νομαρχια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παραίτηση από το αγροτικό οποιαδήποτε χρονική στιγμή της θητείας σου στο αγροτικό δεν επιφέρει καμία επίπτωση στην ειδικότητα.

Εάν υπηρετήσεις στο αγροτικό πάνω από 6 μήνες λαμβάνεις βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου

Σε περίπτωση παραίτησης πριν από την συμπλήρωση της υποχρεωτικής προεκπαίδευσης ή την υπηρεσία υπαίθρου, οι γιατροί δεν έχουν δικαίωμα επιλογής θέσης, αλλά διορίζονται και τοποθετούνται εκ νέου για εκπλήρωση ή συμπλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου σε κενά Κ.Υ. και Π. Ι. κατά την κρίση της υπηρεσίας.

Συμφωνα με την τελευταια κανονιστικη 21-1-2009 με Αριθ. Γεν. Πρωτ. Οίκ. 8246 δεν παιρνει καποιος τη βεβαιωση εκπληρωσης μετα απο 6 μηνες.Τα νεα κριτιρια αναφερονται στην παραγραφο VII,υποπαραγραφος 3 της εν λογω κανονιστικης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3701871911_f5a0c7bf2b_o.jpg

64420786.jpg

Το ίδιο λέμε, απλά εγώ εννοώ 6 μήνες αγροτικό = 6 μήνες στο Κ.Υ. ή Π.Ι. (παρ. 3β στην κανονιστική και στην διευκρινιστική εγκύκλιο του 2007)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν χορηγηθει λοιπον σε αγροτικο που εχει αγονο ιατρειο βεβαιωση εκπληρωσης υπηρεσιας, τοτε δεν υπαρχει προβλημα με την δευτερη αιτηση του.

Σωστα δεν καταλαβα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν χορηγηθει λοιπον σε αγροτικο που εχει αγονο ιατρειο βεβαιωση εκπληρωσης υπηρεσιας, τοτε δεν υπαρχει προβλημα με την δευτερη αιτηση του.

Σωστα δεν καταλαβα?

Σωστά. Την βεβαίωση θα πρέπει να την καταθέσεις στη δ/νση υγείας όπου δήλωσες το β' μέρος της ειδικότητας ώστε να είσαι "έτοιμος" για "υπό διορισμό".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα! στην περιπτωση που κάποιος πάρει αγροτικο επι θητεία και για κάποιους λόγους(προσωπικους)τελικά ΄κάνει αίτηση μη αποδοχής της θέσης μέσα στα προβλεπόμενα χρονικά όρια, μπορεί σε επόμενες προκυρήξεις να ξαναυποβάλει τα χαρτιά του για επι θητεία θέσεις?ευχαριστω πολύ εκ των προτερων...

Στην κανονιστική αναφέρει για τους "επί θητεία":

Σε περίπτωση μη αποδοχής του διορισμού ή διακοπής της νέας θητείας τους πριν την ολοκλήρωση της, εφαρμογή έχει το εδαφ. 4 Της παρ. ΙΙΙ της παρούσας.

Το εδάφιο 4 της παραγράφου ΙΙΙ αναφέρει :

Σε περίπτωση μη αποδοχής διορισμού, ή παραίτησης πρίν από την συμπλήρωση της υποχρεωτικής προεκπαίδευσης ή την υπηρεσία υπαίθρου, οι γιατροί δεν έχουν δικαίωμα επιλογής θέσης, αλλά διορίζονται και τοποθετούνται εκ νέου για εκπλήρωση ή συμπλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου σε κενά Κ.Υ. και Π. Ι. κατά την κρίση της υπηρεσίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.