Jump to content

Μισθολόγιο ειδικευόμενων ιατρών από 1/1/2009


Recommended Posts

Ρε παιδια...μια ερωτηση για οποιον ειδικευομενο ξερει....ειδα χθες οτι πληρωθηκα για 15μερο 400 ευρω....ενω μεχρι τωρα ηταν 580 περιπου....θα ρωτησω τη τριτη στη μισθοδοσια..αλλα....εχει κανεις ιδεα γιατι????και ποιος θα ειναι τελικα ο καθαρος μας μισθος χωρις τις εφημεριες οταν τελειωσουν αυτα τα αναδρομικα που μας κρατανε???????

πρεπει να ειναι οι εφημεριες...

το 15μερο με κατι νεες κρατησεις εχει παει στα 590 και κατι ψιλα...

Σήμερα που τσέκαρα το ποσό που μας βάζουν για πρώτο δεκαπενθήμερο ήταν 582,24 ευρώ. Και γω λαμβάνω 75 ευρώ επίδομα διδακτορικού το οποίο δεν κόβεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 417
  • Created
  • Last Reply

Σημερα στο γραφειο προσωπικου μας ειπαν οτι στο επομενο δεκαπενθημερο θα εχουμε και αλλες μειωσεις αλλα δεν ηξεραν να μας πουν ποσο . Ξερει κανεις που θα φτασει τελικα ο μισθος μας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ουκρανια που ημουν προσφατα, 300 δολλαρια το μηνα(νταξει παιρνουνε και φακελακια)..

οποτε μπορεις να υπολογιζεις καπου εκει.. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ουκρανια που ημουν προσφατα, 300 δολλαρια το μηνα(νταξει παιρνουνε και φακελακια)..

οποτε μπορεις να υπολογιζεις καπου εκει.. :rolleyes:

Και στην Ουγγαρία 300 ευρώ είναι emcolgate με έξοδα ζωής παρόμοια με την ελληνική περιφέρεια (γιατί αθήνα έχουν ξεφύγει). Δηλαδή μικρός μισθός μεγάλα έξοδα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς το παρόν είναι -930 ευρώ αναδρομικά από 1/1/2011 (2% η εισφορά αλληλεγγύης από 1/1/2011 επί του συνόλου των αποδοχών, -20% το νοσοκομειακό επίδομα από 1/7/2011). Θα μας κόβουν δηλαδή για Οκτ-Νοε-Δεκ περί τα 300 ευρώ μηνιαίως (150 για κάθε δεκαπενθήμερο) συν περίπου -70 ευρώ που αντιστοιχούν στις νέες κρατήσεις (η εισφορά αλληλεγγύης κρατιέται και από τις εφημερίες).

Υπάρχει καμμία πληροφόρηση που θα πάει ο μισθός μας με το ενιαίο μισθολόγιο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σημερα στο γραφειο προσωπικου μας ειπαν οτι στο επομενο δεκαπενθημερο θα εχουμε και αλλες μειωσεις αλλα δεν ηξεραν να μας πουν ποσο . Ξερει κανεις που θα φτασει τελικα ο μισθος μας?

Να σου πω εγω, που πηρα ενημερωση μισθοδοσιας Οκτωβρη. 541 ευρω/15νθημερο! Και του χρονου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Oταν ξαναρωτησα μου ειπαν οτι λεει και ο Redrum εδω ,τοσες θα ειναι οι κρατησεις ,στην μισθοδοσια δεν ξερουν τιποτα για ενιαιο μισθολογιο ακομα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διορθωνω τα οσα ανεφερα πιο πανω, μετα απο ενδελεχη ερευνα και ανακριση 3ου βαθμου της υπευθυνου μισθοδοσιας: Το νοσοκομειακο επιδομα μειωνεται κατα 20% με αναδρομικη ισχυ, δηλ. απο 287 που ηταν παει στα 229 ευρω. Οσοι το πηραν πληρες θα τους γινουν αναδρομικες κρατησεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι κρατήσεις για το νοσοκομειακό επίδομα θα είναι αναδρομικές από 1/7/2011.

""Β. Όσον αφορά τη μείωση του κινήτρου απόδοσης των δημοσίων υπαλλήλων

που αμείβονται με το πρώτο μέρος του ν. 3205/2003 (ΦΕΚ 297 Α’) και των

παρεμφερών με αυτό επιδομάτων, που προβλέπονται για τους αμειβόμενους με

ειδικά μισθολόγια ή υπουργικές αποφάσεις ή συλλογικές συμβάσεις ή διαιτητικές

αποφάσεις κ.λ.π., σας πληροφορούμε ότι σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 23 του

άρθρου 55 του ν. 4002/2011, από 1-7-2011 μειώνονται:

Κατά ποσοστό 20% (...) στ) το επίδομα Νοσοκομειακής

απασχόλησης, απόδοσης και ειδικών συνθηκών άσκησης ιατρικού έργου των

ιατρών του Ε.Σ.Υ. και των εξομοιούμενων μισθολογικά με αυτούς (παράγραφος Α.3

του άρθρου 44 του ν.3205/2003 ""

Εισφορά αλληλεγγύης - νοσοκομειακό επίδομα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στους υπόλοιπους που πήραν ενημέρωση για Οκτώβρη τους είπαν για 451€/15 μέρες.Μέσα σε αυτά είναι οι αναδρομικές κρατήσεις από την μείωση του αφορολόγητου και η μείωση του νοσοκομειακού επιδόματος .Εγώ που άλλαξα τώρα νοσοκομείο ακόμα δεν ξέρω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στους υπόλοιπους που πήραν ενημέρωση για Οκτώβρη τους είπαν για 451€/15 μέρες.Μέσα σε αυτά είναι οι αναδρομικές κρατήσεις από την μείωση του αφορολόγητου και η μείωση του νοσοκομειακού επιδόματος .Εγώ που άλλαξα τώρα νοσοκομείο ακόμα δεν ξέρω

εχω την εντυπωση οτι για οσους ειναι κατω απο 30 ετων το αφορολογητο παραμενει στις 12000 ευρω.

οχι οτι στη μισθοδοσια υπαρχει περιπτωση να το λαβανε υποψιν τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup ισχύει.

5. Για τις περιπτωσεις:

α) των νέων ηλικίας έως και τριάντα ετών,

...

το αφορολόγητο ποσό του πρώτου κλιμακίου της κλίμακας μισθωτών - συνταξιούχων 2011 όπως αυτή θεσπίστηκε με τις διατάξεις του ν.3986/2011 προκειμένου για τον υπολογισμό του φόρου, ορίζεται στις δώδεκα χιλιάδες (12.000) ευρώ.

αναλυτικότερα εδώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη προκειται να γινουν μεγαλα παρτυ με τις περικοπες, πηγαινετε ολοι στο γραφειο μισθοδοσιας και απαιτειστε την αναλυτικη κατασταση, ειναι υποχρεωμενοι να σας τη δινουν καθε φορα που βγαινει. Ειδικα τωρα μην επιτρεψετε ποσα που δικαιουστε να καταληξουν σε τσεπες επιτηδειων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/231798/telos-stis-efimeries- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --tis-uperories-giatron-tou-esu/

τι θελει να πει ο ποιητης?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θελει να πει οτι οι εφημεριες ειναι επιδομα πλεον και μπορουν να μειωθουν ,και αλλο,και θα μειωθουν βεβαια. Στην κλινικη ηρθε σημερα ενημερωση απο την μισθοδοσια που ελεγε οτι οι μειωσεις για το επομενο τριμηνο θα ειναι στους γιατρους απο 170 εως 400 ευρω, στους επιμελητες φανταζομαι το 400αρι ,το μηνα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με το κίνητρο απόδοσης τι γίνεται; Από 100,00 το Σεπτέμβριο το βλέπω 0,00 τον Οκτώβριο. (Σημειώνω πως είμαι αγροτικός).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρεμπιπτόντως να ενημερώσω για κάτι που εγώ τουλάχιστον δεν ήξερα: πλέον πληρώνονται 7 εφημερίες το μήνα ανεξάρτητα από το είδος τους: μπορείς να πληρωθείς και για 7 αργίες! Προσοχή στις εφημερίες Οκτωβρίου, οι διάφοροι έξυπνοι συνάδελφοι ενδέχεται να προσπαθήσουν να σας τη φέρουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρεμπιπτόντως να ενημερώσω για κάτι που εγώ τουλάχιστον δεν ήξερα: πλέον πληρώνονται 7 εφημερίες το μήνα ανεξάρτητα από το είδος τους: μπορείς να πληρωθείς και για 7 αργίες! Προσοχή στις εφημερίες Οκτωβρίου, οι διάφοροι έξυπνοι συνάδελφοι ενδέχεται να προσπαθήσουν να σας τη φέρουν...

Μηπως ξερεις συγκεκριμενα αν υπαρχει καποια υπουργικη αποφαση για αυτο η' πως μπορουμε να το τεκμηριωσουμε αν το γραφειο μισθοδοσιας μας πει πως δεν ξερει τιποτα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρεμπιπτόντως να ενημερώσω για κάτι που εγώ τουλάχιστον δεν ήξερα: πλέον πληρώνονται 7 εφημερίες το μήνα ανεξάρτητα από το είδος τους: μπορείς να πληρωθείς και για 7 αργίες! Προσοχή στις εφημερίες Οκτωβρίου, οι διάφοροι έξυπνοι συνάδελφοι ενδέχεται να προσπαθήσουν να σας τη φέρουν...

Πληρώνονται πέντε καθημερινές, μία Κυριακή και ένα Σάββατο, το πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πληρώνονται πέντε καθημερινές, μία Κυριακή και ένα Σάββατο, το πολύ.

Το γραφείο μισθοδοσίας με διαβεβαίωσε πως αυτό έχει αλλάξει και μπορείς θεωρητικά να πληρωθείς για 7 κυριακές σε ένα μήνα. Δεν το έχω σε ΦΕΚ ή κάτι ανάλογο. Αν κάποιος μπορεί να με διαψεύσει τεκμηριωμένα, παρακαλώ να το κάνει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρητικά θα πρέπει να σου πληρώσουν όσες εφημερίες κάνεις, ακόμα και επτά αργίες, όμως το ποσό πέραν των επτά εφημεριών που ανέφερα παραπάνω (5+1+1, περίπου 710 ευρώ) θα σου καταβληθεί σε δεύτερο χρόνο και από διαφορετικό κονδύλι (τα έσοδα του νοσοκομείου), κοινώς ζήσε Μάη μου...

Ρώτα άλλους συναδέλφους στο νοσοκομείο σου (όχι το γραφείο προσωπικού) και μάθε αν τα ποσά εφημεριών που υπερβαίνουν το πλαφόν καταβάλονται εγκαίρως και στο ακέραιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ράδιο αρβύλα σύννεφο!

Με την τελευταία ρύθμιση που πέρασε με το νομοσχέδιο για τις μεταμοσχεύσεις ( εκείνο που έιχε κ τις αλλαγές για την ακτινολογική άδεια) ΟΣΕΣ εφημερίες και να κάνεις,Ο,ΤΙ εφημερίες κ αν είναι, το μέγιστο που θα πληρωθείς θα είναι 714,24. Το ποσό αυτό αντιστοιχεί σε 5 καθημερινές - 1 Σάββατο και 1 Κυριακή ή αργία. Αν κάνεις λιγότερες σε αριθμό ή σε αξία πληρώνεσαι λιγότερο. Ακολουθούν παραδείγματα για όσους έχουν προβλήματα κατανόησης

Αποζημείωση Καθημερινής : 91,22

Σάββατο : 124,31 Καθαρά (5 * Καθημερινή) + 1* Σάββατο + 1* Κυριακή = 714,24

Κυριακή : 133,73

Αν κάνει κάποιος 4 καθημερινές, θα πληρωθεί 4 * 91,22 = 364,88

7 καθημερινές 7 * 91,22 = 638,54

7 Κυριακές 7 * 133,73 = ΟΧΙ 936,11 ΑΛΛΑ 714,24 ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΑ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΠΟΤΕ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Edit: Σημείωση αυτό ισχύει για τις εφημερίες που έγιναν τον Αύγουστο και έπειτα, τις υπερβάσεις μέχρι και τον Ιούλιο τις οφείλει το νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα πράγματα είναι απλά συνάδελφοι. Από τη στιγμή που δεν αντιδρούμε στα νέα μέτρα καλά να πάθουμε. Θα φτάσει ο βασικός μισθός τα 700 ευρώ και μεις θα κοιτάμε τις βάρκες που αρμενίζουν στο λιμάνι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.