Jump to content

Μισθολόγιο ειδικευόμενων ιατρών από 1/1/2009


Recommended Posts

σημερα στο κ.υ οπου εως την παρασκευη ημουν αγροτικος εφτασε χαρτι απο το υπουργειο που λεει σε γενικες γραμμες τα εξης:οι διαταξεις του νεου νομου ισχυουν για γιατρους Ε.Σ.Υ. ,πανεπιστημιακους και ειδικευομενους και ΟΧΙ για αγροτικους.αρα ουτε ρεπο,ουτε αυξησεις ουτε τιποτα.δηλαδη για να καταλαβω οι αγροτικοι τι ειδους γιατροι ειναι???νομιζω πως πρεπει να αναφερουν και αλλοι συναδελφοι αν γνωριζουν κατι σχετικο.εγω παντως ,ειδικα τωρα που εφυγα,ενα εχω μονο να πω:ΑΗΔΙΑΣΑ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 417
  • Created
  • Last Reply

βασικα η αργια προ αργιας πληρωνεται παραπανω.δεν πληρωνομαστε με βαση τις μερες αλλα με τις ωρες που δουλευουμε.ετσι οι συγκεκριμενες μερες εχουν περισσοτερες μερες με ωρες αργιων απο μια κανονικη πχ κυριακη που παιρνει κ ωρες απο δευτερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με ένα προβληματάκι στη μισθοδοσία Αυγούστου. Στο νοσοκομείο που ξεκίνησα ειδικότητα πληρωνόμαστε κάθε 27 του μηνός. Ανέλαβα υπηρεσία στις 31 Ιουλίου δυστυχώς μετά από απειλές και ύβρεις εκ μέρους της γραμματέος της μισθοδοσίας, διότι δημιουργήθηκε τότε το εξής πρόβλημα: Ενώ παρουσιάστηκα στις 26/7 για να αναλάβω, επειδή η εν λόγω κυρία είχε βγάλει μισθοδοσία Ιουλίου για τον προηγούμενο συνάδελφο (σε παράταση) ως τις 31 Ιουλίου δε με άφηνε με απειλές και ύβρεις να παρουσιαστώ στις 26, αλλά με εξανάγκασε να παρουσιαστώ 5 μέρες αργότερα. Μάλιστα, επειδή εκείνη την εποχή έκανα το τρίμηνο του αγροτικού στο ίδιο νοσοκομείο, την είχα ήδη ενημερώσει ένα μήνα νωρίτερα ότι στις 26/7 θα παραιτούμουν από το αγροτικό και θα αναλάμβανα υπηρεσία για ειδικότητα, έτσι ώστε να μου βγάλει μισθοδοσία στο αγροτικό ως τις 26 όπως και στον συνάδελφο πριν από μένα του οποίου έπαιρνα τη θέση για ειδικότητα. Παρόλαυτά, εκείνη, έβγαλε σε εμένα μισθό αγροτικού ως τις 26 και σε εκείνον ως τις 31... Οπότε, όταν με το καλό παρουσιάστηκα όπως της είχα ήδη πει στις 26, δε με άφησε να αναλάβω ώστε να μην επιστρέψει ο προηγούμενος συνάδελφος κάποια χρήματα, κινδυνεύοντας να χάσω το διορισμό μου αφού παρά μια μέρα θα περνούσε η ημερομηνία των 15 ημερών από την παραλαβή από το ταχυδρομείο του διορισμού μου. Μάλιστα, εκείνη τη μέρα, οι απειλές της περιλάμβαναν εκφράσεις τύπου: "θα σε κάνω να χάσεις το διορισμό σου γιατί καμία υπάλληλος στο τμήμα προσωπικού δε θα προωθήσει το διορισμό σου και δε θα σου βάλω πληρωμή Αυγούστου (ειδικότητας) και θα επιστρέψεις και του Ιουλίου (αγροτικού), και θα σου κάνω τη ζωή μαύρη εδώ μέσα" και άλλα τέτοια όμορφα πράγματα. Ενδίδοντας μόνο και μόνο επειδή έκανε σαν υστερική παρουσιάστηκα εν τέλει στις 31/7... Ωστόσο, ο μισθός Αυγούστου δεν έχει μπει, ούτε οι διακομιδές που έκανα κατά τη διάρκεια του αγροτικού. Από όσο ξέρω, εντολές πληρωμής στέλνει κάθε 31 του προηγούμενου μήνα. Να το ψάξω περισσότερο το θέμα ή να το αφήσω ως τις 27 του επόμενου μήνα μήπως και πληρωθώ τότε; Αν δεν είχε προηγηθεί η παραπάνω φασαρία ίσως και να το απέδιδα στο ότι διορίστηκα τελευταία μέρα που έστελνε εκείνη τις εντολές πληρωμής για τον Αύγουστο. Αλλά αναρρωτιέμαι μήπως το έκανε επίτηδες και κατά πόσο πράπει να το ψάξω καθώς η τελευταία της κουβέντα ήταν "θα σε δυσκολέψω όσο μπορώ και παραπάνω ακόμα και κάνε μου και μήνυση"... Τι θα κάνατε αν ήσαστε στη θέση μου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να περιμένεις μεχρι το επόμενο δεκαπενθήμερο , είναι ποτε δυνατόν να χάσεις το μισθό σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πληρωνόμαστε ανα 15μερο. Ανά μήνα τα βγάζει. Στις 27 Σεπτέμβρη δηλαδή. Αλλά ως τότε... :huh:

Η σύμβαση που υπέγραψες , τι ημερομηνία πρόσληψης αναφέρει? Αυτή απο τελεί και την ημερομηνία έναρξης των υποχρεώσεων του νοσοκομείου προσ εσένα. Αν αναφέρεται εκεί 27/8 , τότε δε πάει να χτυπιέται η εν λόγω κυρία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην αμφιβολία πας και στην επιθεώρηση εργασίας και τους κάνεις να τρέχουν όλους μαζί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και καλά είπε ότι μπορεί να κάνει ό,τι θέλει προς το παρόν και μετά για να βρω το δίκιο μου να με τρέχει να της κάνω μήνυση, πράγμα που θα πάρει καιρό μέχρι να δικαιωθώ. Έμπλεξα με παλαβή...Το πολυ πολυ να στείλω κανέναν άλλον να ζητήσει τις αποδείξεις μισθοδοσίας όλων των ειδικευομένων (συνήθως έτσι κάνουν στην κλινική) ώστε να δούμε τι έχει κάνει για τον Αύγουστο. Γιατί άλλωστε μου διαμήνυσε να μη τολμήσω να πάω από το γραφείο της, δε θα με εξυπηρετήσει. Και όλα αυτά γιατί δεν ήθελα αρχικά να της κάνω το χατήρι να παρουσιαστώ όποτε ήθελε αυτή. Anyway, σας ευχαριστώ όλους!!!! emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και γιατί δεν της κάνεις μια αναφορά; Να δεις πως θα τα μαζέψει. Μη μασάτε ρε παιδιά σε τέτοια πράγματα. Δε θα μας το παίζει μούρη και η κάθε κυράτσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε αρχίσαν όλοι να μου λένε να κάνω ό,τι θέλει για να τελειώσει το ζήτημα εκεί γιατί είναι τρελή η γυναίκα, τι να κάνω και γω, πιάσαν τόπο οι απειλές της και τώρα δεν ξέρω καν τι θα γίνει με το μισθό μου....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε αρχίσαν όλοι να μου λένε να κάνω ό,τι θέλει για να τελειώσει το ζήτημα εκεί γιατί είναι τρελή η γυναίκα, τι να κάνω και γω, πιάσαν τόπο οι απειλές της και τώρα δεν ξέρω καν τι θα γίνει με το μισθό μου....

Οι τρελλοί να πανε στα τρελλοκομία.Υπάρχει μεγάλη ανεργία .Ας μας αδειάζουν λοιπόν τη γωνιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Βασικός μισθός 1027€.

Νοσοκομειακό επίδομα 355€

Επίδομα Βιβλιοθήκης 185€

Σύνολο μικτών απολαβών 1567€

Σύνολο κρατήσεων 322€ (διαφέρει λίγο μεταξύ ιατρών οι λοιπές κρατήσεις)

Καθαρές αποδοχές 1245€.

Χρονοεπίδομα 4% = 41€

Πριν το επίδομα βιβλιοθήκης υπαγότανε στην φορολόγηση με κλίμακα 27% (φορολογικός συντελεστής μισθωτών με αποδοχές μέχρι 30000€). Τώρα δεν θα φορολογείται. Οπότε μηνιαία υπάρχει κέρδος 50€.

ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ 2009

(η κανονική ώρα εφημερίας υπολογίζεται ως ο βασικός μισθός 1024€ x0,0059=6,06€)

Καθηµερινή

15:00 - 22:00 => ώρες 1.00 x 7

22:00 - 06:00 => ώρες 1.15 x 8

06:00 - 08:00 => ώρες 1.00 x 2

σύνολο 9 x 1.00

8 x 1.15

9x6,06 + 8x6,97 + 30 = 140,30 € µεικτά (30€ είναι η πάγια αποζηµίωση κάθε εφηµερίας)

µείον 10,55% ΤΣΑΥ + 7,18% (περίπου) ΙΚΑ + 1% ΜΤΠΥ (κρατήσεις 18,73%=26,28€) => 114,02€ καθαρά

µείον φόρος εφημερειών 20%=22,80€ => 91,22στο χέρι

Σάββατο

08:00 - 22:00 => ώρες 1.00 x 14

22:00 - 00:00 => ώρες 1.15 x 2

00:00 - 06:00 => ώρες 1.30 x 6

06:00 - 08:00 => ώρες 1.25 x 2

σύνολο 14 x 1.00

2 x 1.15

2 x 1.25

6 x 1.30

14x6,06 + 2x6,97 + 2x7,57 + 6x7,88 + 30 = 191,20€ µεικτά (30€ είναι η πάγια αποζηµίωση κάθε εφηµερίας)

µείον 10,55% ΤΣΑΥ + 7,18% (περίπου) ΙΚΑ + 1% ΜΤΠΥ (κρατήσεις 18,73%=35,81€) => 155,39€ καθαρά

µείον φόρος εφημερειών 20%=31,08€ => 124,31στο χέρι

Κυριακή

08:00 - 22:00 => ώρες 1.25 x 14

22:00 - 00:00 => ώρες 1.30 x 2

00:00 - 06:00 => ώρες 1.15 x 6

06:00 - 08:00 => ώρες 1.00 x 2

σύνολο 2 x 1.00

6 x 1.15

14 x 1.25

2 x 1.30

2x6,06 + 6x6,97 + 14x7,57 + 2x7,88+ 30 = 205,68 € µεικτά (30€ είναι η πάγια αποζηµίωση κάθε εφηµερίας)

µείον 10,55% ΤΣΑΥ + 7,18% (περίπου) ΙΚΑ + 1% ΜΤΠΥ (κρατήσεις 18,73%=38,52€) => 167,16€ καθαρά

µείον φόρος εφημερειών 20%=33,43€ => 133,73στο χέρι

Σήμερα για πρώτη φορά άρχισαν να μας δίνουν ενημερωτικά με εφημερίες βασισμένες πάνω στο νέο μισθολόγιο. Και όμως δεν μου βγαίνουν σωστά. Έτσι για 6 καθημερινές 2 κυριακές και 1 σάββατο είναι να πάρω 911,33 καθαρά, ενώ όταν το υπολογίζω βάση αυτό, έπρεπε να πάρω 939,09, δηλαδή 28€ διαφορά!Παίζει να μην μας πληρώνουν τελικά με το νέο μισθολόγιο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπον για 9 εφημεριες εκ των οποιων 5 καθημερινες,2 Σαββατο και 2 Κυριακη μου δινουν 972,37 ευρο

Συμφωνα με τις τιμες πιο πανω θα επρεπε να παρω 972,18 ευρο.

Μια χαρα ειναι επομενως απο οτι βλεπω.ενα λεπτο πανω ενα λεπτο κατω δε χαθηκε ο κοσμος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα πάντως για 5 εφημερίες (3 καθημερινές, 1 Σάββατο και μια Κυριακή) μου δίνουνε από το νοσοκομείο Αλεξ/πολης 456,20€ αντί για 531,7 που βγαίνει με τα στοιχεία του Τάσου...

μάλλον θα πρέπει να το ψάξω λίγο...άλλωστε αυτή που βγάζει τις μισθοδοσίες εδώ είναι γνωστή ηλίθια από παλιότερα...μας έχει φάει λεφτά στο αγροτικό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο ασκληπιειο ξεκινησαμε επίσχεση εργασίας.

απο τις αρχές του χρόνου μέχρι τώρα ΔΕΝ πληρωνόμαστε τις εφημερείες με το νέο μισθολόγιο.

αυγουστο,σεπτέμβριο ΔΕΝ μας έχουνε πληρώσει για εφημερείες.

(αν τελικά αληθεύει ότι και καλά ΔΕΝ ισχύει πλαφόν,τότε θα πρέπει να μας αποδώσουνε πίσω τις υπερβάσεις εφημεριών)

σε κάθε ειδικευομενο αντιστοιχόυν πολλά τα ευρώ τα οποία για κάποιο λόγο το νοσοκομείο ΔΕΝ τα έχει παρόλο που το υπουργείο του τα έχει δώσει.

αν τελικά κλείσει ο χρόνος και ΔΕΝ τα πάρουμε τα λεφτά που μας αναλογούνε,τότε κλείνει ο ισολογισμός και $$ θα τα πάρουμε το μήνα που δεν έχει σάββατο,εφόσον κινηθούμε δικαστικά.

η επίσχεση θα πρέπει να λήξει όταν πάρουμε όλα τα $$ που μας ανήκουν και ότι τυράκια που ίσως να πετάξει το νοσοκομείο.

εαν αυτό γίνει παντού τότε θα γίνει τρελό πανυγήρι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο χορό και οι ειδικευμένοι μετά απο συνέλευση της ειναπ

αρχίζουν στάση εργασίας απο αύριο παρασκευή και βλέπουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

τωρα που θα μειωθει κατα 10% το επιδομα βιβλιοθηκης και το νοσοκομειακο, θα μειωθουν καθολου οι κρατησεις απτο μισθο ή υπολογιζονται βασει μονο του βασικου μισθου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με την καταβολή εφημεριών. Με ποια λογική καταβάλλουν τις εφημερίες του μηνός Δεκεμβρίου χωρίς να έχουν καταβάλει του Νοεμβρίου? Το να πηδούν μήνα όπως ΠΗΔΟΥΝ κι εμάς, πρακτικά-νομικά πως δικαιολογείται?? Είναι σύνηθες να συμβαίνει ή έγινε για να "κλείσει" με κάποιο τρόπο το οικονομικό έτος στα μάτια της Υπουργού η οποία βγάζει δελτία δελτίων τύπου περί υπογραφών κονδυλίων έως και Φεβρουάριο? Μήνες περιμένω αυτά τα μαμημένα λεφτά του Νοεμβρίου που φτυσα αίμα για να τα βγάλω για να βουλώσω καμιά τρύπα και ξαφνικά ανακάλυψα πως μου κατέβαλαν μόνο ένα μικροποσό του Δεκεμβρίου χωρίς το Νοέμβριο, η δε υπάλληλος του γραφείου προσωπικού γελούσε και μου πε χαριτωμένα και ναζιάρικα πως ήταν λιγότερες οι οφειλές του Δεκεμβρίου γι αυτό τον προτίμησαν!!! Γαμώ το κέρατό μου, όταν συμπεριφέρονται έτσι κάποιοι βολεμένοι διοικητικοί που στις πλάτες τις δικές μας κάνουν κουμάντο και αποφασίζουν ακόμα και το πως θα καλύψουμε εμείς τις προς το ζειν ανάγκες μας, μου ρχεται τρέλα!

Για αναδρομικα λόγω του νέου μισθολογίου φυσικά ούτε λόγος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με την καταβολή εφημεριών. Με ποια λογική καταβάλλουν τις εφημερίες του μηνός Δεκεμβρίου χωρίς να έχουν καταβάλει του Νοεμβρίου? Το να πηδούν μήνα όπως ΠΗΔΟΥΝ κι εμάς, πρακτικά-νομικά πως δικαιολογείται?? Είναι σύνηθες να συμβαίνει ή έγινε για να "κλείσει" με κάποιο τρόπο το οικονομικό έτος στα μάτια της Υπουργού η οποία βγάζει δελτία δελτίων τύπου περί υπογραφών κονδυλίων έως και Φεβρουάριο? Μήνες περιμένω αυτά τα μαμημένα λεφτά του Νοεμβρίου που φτυσα αίμα για να τα βγάλω για να βουλώσω καμιά τρύπα και ξαφνικά ανακάλυψα πως μου κατέβαλαν μόνο ένα μικροποσό του Δεκεμβρίου χωρίς το Νοέμβριο, η δε υπάλληλος του γραφείου προσωπικού γελούσε και μου πε χαριτωμένα και ναζιάρικα πως ήταν λιγότερες οι οφειλές του Δεκεμβρίου γι αυτό τον προτίμησαν!!! Γαμώ το κέρατό μου, όταν συμπεριφέρονται έτσι κάποιοι βολεμένοι διοικητικοί που στις πλάτες τις δικές μας κάνουν κουμάντο και αποφασίζουν ακόμα και το πως θα καλύψουμε εμείς τις προς το ζειν ανάγκες μας, μου ρχεται τρέλα!

Για αναδρομικα λόγω του νέου μισθολογίου φυσικά ούτε λόγος...

Σωστα σου'ρχεται τρελα,πεσ το ομως και στους βολεμενους κ...γιατρους που γλυφουνε και δεν αντιδρουν επιτελους!Οσο δεν υπαρχει αντιδραση αυτοι θα κανουν ο,τι γουσταρουν.Νεοελληνες μωροφιλοδοξοι υπερεπιστημονες ΞΥΠΝΑΤΕ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν έχεις το χρονοεπίδομα μετά από 1 χρόνο στο Δημόσιο ο μισθός σου είναι 1218 ευρώ από 1260 που ήταν πρίν γίνουν οι περικοπές των επιδομάτων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν έχεις το χρονοεπίδομα μετά από 1 χρόνο στο Δημόσιο ο μισθός σου είναι 1218 ευρώ από 1260 που ήταν πρίν γίνουν οι περικοπές των επιδομάτων...

Πολύ αισιόδοξος είσαι! Με τα νέα μέτρα μου φαίνεται ότι θα πρέπει να ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ το κατιτίς μας για να κάνουμε ειδικότητα!!!Πάντως δεν θα πληρώνουμε και δώρο!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν έχεις το χρονοεπίδομα μετά από 1 χρόνο στο Δημόσιο ο μισθός σου είναι 1218 ευρώ από 1260 που ήταν πρίν γίνουν οι περικοπές των επιδομάτων...

Εγώ έχω κάνει, ενάμιση χρόνο αγροτικό και ενάμιση χρόνο ειδικότητα και έπαιρνα λιγότερα απο 1260!

Γιατί;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν έχεις το χρονοεπίδομα μετά από 1 χρόνο στο Δημόσιο ο μισθός σου είναι 1218 ευρώ από 1260 που ήταν πρίν γίνουν οι περικοπές των επιδομάτων...

Εχω κανει 16 μηνες αγροτικο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.